PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Machtsvertoon VS n Caribisch gebied fePZC Dodental ontploffing in 't Harde loopt op tot 7 Storm treft opnieuw toeristen in Frankrijk autn adria Koningin ongedeerd na auto-ongeluk WAARSCHUWING CUBA EN NICARAGUA vandaag NOG EEN SCHERPE MIJN GEVONDEN |26e jaargang no. 168 Voensdag 20 juli 1983 Droog Zonnige perioden en droog. Middag- temperatuur van 19 graden aan de kust tot 25 graden in Brabant en Aupvc fjoyL-dwwc-. tujum eslhavendifk 150 4463 AE goes 01100 20440 IEN' HAAG (ANP) Koningin Beatrix heeft dinsdag- tiddag omstreeks twee uur, in de buurt van haar ukantieadres Tavernelle in Italië, een auto-ongeluk ihad. De koningin, die zelf achter het stuur zat, bleef njedeerd, evenals haar twee zoons Johan Friso en [onstantijn, die bij haar in de auto zaten. De auto werd kh lijde van het ongeval begeleid door een escorte van k veiligheidsdienst. ie; auto-ongeluk gebeurde op enkele kilometers afstand in het militaire vliegveld van Pisa. waar het koninklijk oelschap met een vliegtuig uit Nederland was aangeko- ïn. In de andere auto die bij de botsing betrokken was zat een Italiaans echtpaar, dat licht gewond raakte. De koningin bracht de 27-jarige Andrea Manniperi en de 26-jarige Laura Bartalena, beiden uit Livorno, zelf met, haar escorte naar een ziekenhuis in Pisa. Artsen, verbonden aan het ziekenhuis, verwachten dat het echtpaar binnen zes dagen weer naar huis kan Prins Willem Alexander was niet met zijn moeder meege komen De koningin is na het ongeluk samen met haar twee jongste zoons doorgereden naar het vakantieadres Taver nelle in de Italiaanse provincie Toscane Het is de bedoeling dat prins Claus zich later bij zijn gezin zal voegen. CASHINGTON (UPI, DPA, AFP) - De Verenigde Staten zijn tan plan binnen vier weken twee grote militaire oefeningen houden in het Caribisch gebied en in Midden-Amerika om Cuba en Nicaragua te waarschuwen dat Washington in staat de wapenleveranties van Cuba te verhinderen. hoogde staat van paraatheid ge bracht om voorbereid te zijn op moge lijke gewapende acties van opstande ttngen vanuit Honduras. De tegen standers van de Sandinistische rege ring hadden voor dinsdag acties aan gekondigd. In politieke kringen in de Verenigde Staten is gisteren kritiek geuit op de benoeming van Henry Kissinger tot voorzitter van de presidentiële ad viescommissie voor het Midden- Amerikabeleid. iet besluit tot het houden van de oefeningen, die officieel omschreven lullen worden als 'routine', is pas ortgeleden door het Witte Huis geno om Dat hebben regeringsfunctiona- nssen dinsdag gezegd, in de oefeningen zal in ieder geval nrden deelgenomen door een vlieg- Sfkschip en andere vloot- en lucht achteenheden. Er zullen ook gecom- beerde oefeningen worden gehou- met het leger van Honduras, zo «gden de functionarissen er aan In genoemde kringen werd voorts tmomen dat het doel van de opera tes is: „de mogelijkheid te tonen dat ebled binnen te gaan en daar zonder loblemen in actie te komen". „Een lokkade of quarantaine is uitgeslo ten. Het is meer bedoeld als een sychologische dreiging", aldus een m de functionarissen. 'erjaardag k berichten over de militaire acties in de Verenigde Staten kwamen op dat Nicaragua de vierde ver vierde van de overwinning nnde Sandinisten op wijlen dictator Somoza. De belangrijkste plaats van fc festiviteiten was de stad Leon waar •leider, Daniel Ortega, een toe- praak zou houden. Er hadden zich in leloop van de middag naar schatting 40.000 mensen op het grootste plein de stad verzameld. Velen hadden pandoeken bij zich met het motto de festiviteiten van dit jaar: 'Alle npens aan het volk', ficaragua heeft zijn leger in een ver- Bouterse blijft Desi Bouterse is zijn rol van politicus nog niet moe. De Su rinaamse militairen gaan voorlopig niet terug naar de kazerne. (PAGINA 3) Koopwoningen De grens voor de subsidie op premiekoopwoningen gaal omlaag. Staatssecretaris Brokx wil op die manier de bouw van goedkope huizen stimuleren. (PAGIN A 5) Els Vader ziek De Zeeuwse sprintster Els Va der zal waarschijnlijk de Ne derlandse atletiekkampioen- schappen moeten laten schie ten. Zij wordt geplaagd door een aandoening aan de lucht wegen. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 „Het is moeilijk een voorzitter te vinden die minder vertrouwd wordt door zowel conservatieven als pro gressieven". zei Richard Viguerie, uit gever van de Conservative Digest. Kissinger, zei Viguerie. was Amenka's hoogste autoriteit op het gebied van de buitenlandse politiek toen deze vrijwel ineenzakte, wat leidde tot het verlies van Angola, Vietnam, Laos en Cambodja. Bovendien „gaf hij het Panamakanaal weg". Clement Zablocki (democraat uit Wisconsin), voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, ver klaarde dat Kissingers aanstelling Reagan niet de geloofwaardigheid zou terugbezorgen bij het Ameri kaanse publiek, het congres, de Mid denamerikanen en de internationale samenleving als geheel. LEON iAPi - Nicaragua vierde gisteren de verjaardag van de revolutie. Het was dinsdag vier jaar geleden dat dictator Somoza uit het land werd verdreven. De man op de afbeelding van het gedenkteken is de nationale held van Nicaragua. Augusto Cesar Sandino. Aan hem ontleenden de revolutionairen van het land hun naam. 'T HARDE (GPD) De 21-jarige dienstplichtig militair N. Schumacher uit Den Helder is dinsdagavond bezweken aan het schedelletsel hij maandagmiddag opliep bij de ontploffing van een mortiermijn in het schietkamp in 't Harde. Het aantal doden is hiermee gestegen tot zeven. Eén militair verkeert nog in levensgevaar; hij heeft verwondingen aan de borst en lever. Van de acht minder zwaar gewonden die gisteravond nog in het ziekenhuis in Zwolle lagen, zullen er vandaag enkele naar huis mogen. In het leslokaal op het artillerie schietkamp heeft de explosieve oprui mingsdienst in een kistje nog een scherpe mijn en een oefenexemplaar gevonden De mortiermijn die is geëx plodeerd zat in dezelfde kist. Dinsdag avond was het voor de militaire on- derzoekinstanties nog steeds een raadsel hoe de scherpe mijnen in het gebouw zijn gekomen. In afwachting van de resultaten van het onderzoek naar het gebeuren in 't Harde mogen geen mortiermijnen gebruikt worden. Deze dienstorder geldt zowel voor scherpe als voor oefenmijnen. Namen Dinsdagmorgen zijn door defensie de namen bekend gemaakt van de mili tairen die bij de explosie omkwamen. De slachtoffers zijn de beroepswacht meester J. de Bakker (22) uit Elburg en de dienstplichtige militairen S. Adolfse (19) uit Laren (NH), J. Zuidema (18) uit Ferwerd, A. van Korven (20) uit Diessen (N-Br). J. Kluwen (20) uit Bussum en B. Fickers (22) uit Zierikzee. De slachtoffers zullen een militaire begrafenis krij gen, wanneer de familie dat wil.Ver- wacht wordt dat de uitslag van het onderzoek van de marechaussee naar de oorzaak van de ramp midden vol gende week bekend is. Tot nu toe is niet veel meer bekend dan dat de les over mijnen om vier uur 's middags begon. De explosie deed zich om half vijf voor. De juiste toedracht van het ongeval blijft vooralsnog onbekend. De marechaussee houdt het op een „dramatische vergissing" De scherpe en oefenmijnen zijn duide lijk in kleur van elkaar te onderschei den. Ook op het kistje zou een duide lijk aanduiding moeten staan omtrent de soort mijn die erin zit. Met de mogelijkheid wordt rekening gehou den dat het kistje per abuis verkeerd is gevuld of dat de mijn niet in de goede kleur was geverfd Een geladen mijn is legergroen, een oefenmijn is lichtblauw van kleur Volgens collega's op de kazerne was de omgekomen wachtmeester De Bakker een ervaren en serieuze in structeur. Een collega-wachtmeester-instruc- tuur. die zijn naam niet in de krant wil hebben, verklaarde gisteren dat in 't Harde pas sinds kort bij de les over mijnen een mortiermijn wordt getoond. Voor die tijd zou deze mijn tijdens de therorielessen afgedaan zijn met een fotootje uit het Hand boek voor de Soldaat. De legervoor- lichtingsdient wilde deze informatie dinsdagavond bevestigen noch ont kennen. SANTIAGO (AFP) - In Chili is dinsdag de vakbondsleider Ro- dolfo Seguel op vrije voeten gesteld. Seguel is voorzitter van de vakbond van kopermijnwer- ktrs en van de vakbondsfedera- tie CNT. HJwerd op 15 juni gearresteerd, «n dag na de eerste nationale protestactie tegen het bewind- Pinochet die Seguel had georga niseerd. Zijn vrijlating gebeurde op last van het hof van beroep in Weer gedwongen 'erhui zingen in Zuid-Afrika KAAPSTAD (RTR) Zuid-Afrika is plan de zwarten die in drie 1*ciaal voor zwarten bestemde wij- bij Kaapstad wonen te laten '«huizen. Ut zwarte wijken Langa, Nyanga en faguletu moeten verdwijnen en de inwoners worden gedwongen verhuizen naar een nieuwe voor- 'd.Khayelitsha. op zeker 45 kilome- 15 van Kaapstad zelf, zo luiden de tornen. 'kerkelijke groeperingen en vakbon- te Is verzet gerezen tegen dit voome- Jtn. En het heeft angst gezaaid onder «bewoners, van wie velen al tlental- Jaren in een van de drie wijken DEN HAAG/MONTALIVET- LES BAINS (ANP) Twintig toeristen, onder wie vier Ne- derlandse, zijn gewond ge raakt bij een zware storm, die in de nacht van maandag op dinsdag over Zuidwest- Frankrijk trok. Een van hen, een inwoner van België heeft door een omvallende boom het leven verloren. De materiële schade is zo groot, aldus woordvoerder Beems van de ANWB-alarmcentrale dinsdag. Een medewerker van de alarmcentra le is al ter plaatse om waar nodig hulp te verlenen. Vooral de naturistencam ping Centre Helios Marins bij Monta- livet-Les Bains aan de monding van de Gironde hoven Bordeaux werd zwaar getroffen. Evenals de storm die in de nacht van zondag op maandag uu.l.i ut iJuiuogiic wucuüc. wcrciun vooral caravans, tenten en auto's het doelwit van omvallende bomen. Beems schat dat evenals maandag, zo'n veertig tot vijftig gezinnen dooi de storm zijn gedupeerd Het zoontje van de Nederlandse die omkwam bij de storm in de Dordogne ligt nog altijd zwaargewond in het ziekenhuis De schade aan de bezittingen van de maandag getroffen gezinnen lijkt be perkt te zijn gebleven, aldus de woordvoerder van de ANWB. AMSTERDAM <ANP> Afbeelding van de mortiermijn AP 23. die maandag ontplofte in een leslokaal op het artillerie-schietkamp 't Harde Op de foto boven de mijn met piketten, mijnmarkeerder met grondpen en een rol struikeldraad. Op de foto onder een bovenaanzicht van de vetligheidsschake- laar met de opschriften Armed en Safe. ROME (AFP, UPI) De ontvoerders van de 15-jarige Emanuela Orlandi, dochter van een bode bij het Vaticaan, hebben het Vaticaan dinsdag via een speciale lijn opgebeld. Zij willen dat de 'onafhankelijke pers' woensdag het communiqué verspreidt, dat zondagavond aan het Italiaanse persbureau ANSA is doorgegeven. In de verklaring, vastgelegd op een cassettebandje dat zondag in de buurt van het ANSA-kantoor werd gevonden, herhaalden de ontvoerders hun eis dat de Turk Ahmet Ali Agca wordt vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van Einanuela Agca zit een levenslange gevangenisstraf uit wegens de aanslag op de paus in 1981. In die verklaring heten de ontvoerders ook nog eens weten dat Agca voor woensdag moet zijn vrijgelaten Zij eisten een directe telefoonlijn met het Vaticaan De Heilige Stoel ging hiermee akkoord en liet weten dat de minister van buitenlandse zaken van het Vaticaan. kardinaal Agostino Casaroli, dinsdag bij de telefoon zou blijven Dinsdag aan het eind van de middag maakten de ontvoërders contact via het speciale nummer dat het Vaticaan had opgegeven. D'66-rumoer over de Zeelandbrug T~\e politieke stunt die de <Wj I .L/D'66-kamerfractie heeft I uitgehaald met haar verhaal -| over vermeende ernstige - i mankementen aan de Zee landbrug over de Oosterschelde heeft bijzonder bedenkelijke kanten. Afge lopen vrijdag werden met de handte keningen eronder van de kamerleden Lambers-Hacquebard en Wessel- Tuïnstra (geen nieuwelingen, één van beiden is namelijk nog staatssecreta ris geweest) officiële schriftelijke vra gen gesteld aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over de slechte staat, waarin twee pijlers van de 5 kilometer lange en nu bijna 20 jaar oude brug tussen Noord-Beve land en Schouwen-Dulveland zouden verkeren Zij wensten onmiddellijk nader onderzoek naar de geconsta teerde mankementen en verlangden van de bewindsvrouw snel ophelde ring De ongeruste lading die de ka merleden hun vragen meegaven en de aard van de formuleringen lieten niet na dat er onmiddellijk ruime aan dacht aan werd besteed. Op gezag van de beide parlementariërs werd met een een sfeertje gekweekt alsof de Zeelandbrug op instorten stond. Bo vendien werd er om de bezorgdheid nog een waas van geheimzinnigheid gesponnen, doordat de D'66-woord- voerder weigerde om de bron van de geconstateerde feilen aan de brug te noemen, daarmee suggererend dat er op de achtergrond iets niet helemaal in de haak zou zijn. Kwam bij dat de vragende stellende kamerleden in middels onbezorgd en onbereikbaar op vakantie waren vertrokken, kenne lijk toch minder benieuwd naar het antwoord van de minister dan zij aanvankelijk voorgaven. Achteraf nu bfijkt hier sprake van een opgeklopt verhaal met een mistige herkomst, dat op geen enkele manier en op geen enkel adres is geverifieerd. Dat kamerleden hiermee het officiële circuit van schriftelijke vragen aan de minister binnengaan is hoogst merkwaardig en onzorgvuldig. Ter verontschuldiging zal wel weer worden aangevoerd dat er vaak vra gen worden afgevuurd op het kabinet op basis van onduidelijkheden en dat het parlement juist de taak heeft om helderheid in dit soort zaken te schep pen Inderdaad zal dat vaker voorko men Het instituut van de schriftelijke vragen heeft in het parlement juist daardoor nogal te lijden aan inflatie en menig kamervoorzitter heeft zich al het hoofd gebroken over de vraag hoe dit soort van overbodigheden zouden kunnen worden ingedamd. Veel vragen zonder inhoudelijke bete kenis worden na verloop van tijd dan ook afgedaan met antwoorden waar aan de vragensteller later publiekelijk maar liever niet meer al te zeer wordt herinnerd In het geval van de Zee landbrug had de D'66-kamerfractie zich beter bewust behoren te zijn van het rumoer dat zij ermee veroorzaakte en de complete verwarring die zij erop het volgen. Aan het begin van hel vakantieseizoen een drukke verkeers- route plompverloren als 'onveilig' be stempelen vereist toch harder feiten materiaal dan waarover deze politici blijken te beschikken. Wat de werkelijke achtergrond en de diepere bedoelingen van deze aan stemmingmakerij grenzende ka mervragen zijn zal wel net zo onduide lijk blijven als de bron, die men bij D'66 nog steeds niet wil noemen. Het valt toch moeilijk aan te nemen dat de overgebleven vertegenwoordigers van een politieke partij die eens de vierde van het land was, in ambtelijk Den Haag of bij de provincie Zeeland de weg niet zou weten om zich enige rugdekking te verschaffen bij basisin formatie. Evenmin moet toch worden verondersteld dat D'66-kamerleden er bewust op uit zouden zyn met onge controleerde gegevens ongerustheid te wekken die bepaald overbodig is. Als de conclusie moet overblijven dat het uitsluitend om een publiciteits- spektakeitje te doen lijkt te zijn ge weest. dan heeft men zich bij D'66 wel van een erg goedkope methodiek be diend. vdM Gewichtige zaak rond ontslag van lokettiste I BRUSSEL (AFP) Het ruime postuur van een Vlaamse vrouwelijke loketbeambte van 200 kilo veroorzaakt een ambtelijke oorlog in België. Jt Mevrouw Viviane Verheyden. b lokettiste in een postkantoor I in de buurt van Leuven, was p ontslagen omdat de PTT haar I te weelderig vond om de func- f tie te bekleden, aldus de krant 8 'Het Laatste Nieuws' Mevrouw Verheyden deed een beroep op de bijstand voor een werkloosheidsuitkering of een tj toelage voor zwaarlijvigheid. Maar de dokters van de sociale ij verzekering verklaarden dat f madame Verheyden volledig I werkgeschikt was. 'i Nu heeft een Vlaams afgevaar digde de zaak in het parlement ter sprake gebracht Hij heeft het betrokken ministerie schriftelijk gevraagd vanaf welk gewicht men voor de pos terijen niet meer geschikt is om achter een loket te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1