Z! bezetting rijkspolitie n zomer ontoereikend sr Duidelijke ontgrondingen rond pijlers Zeelandbrug D'66-er Tommei geeft bron van kamervragen niet prijs Jongen zwijgt over motief voor moord Ro-ro-schip werkloos m COLIJN BV OVER MANKEMENTEN ZEELANDBRUG DUIKERS OVER 'VREEMDE ERVARING': ALARM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 JULI 1983 jEEN tijd voor preventie DDELBURG - De rijkspolitiemensen in Zeeland zijn nog goed in staat om tijdens de vaak drukke zomermaanden excessen in goede banen te leiden. Maar aan een ander deel van werk, met name het preventief optreden en patrouilleren, komen ze nog maar zelden toe. er ondersteuning en bijstand van politiepersoneel van buiten Zeeland - met name die van lereden politie - is dan ook noodzakelijk. Dit is de mening van majoor D. van de Meeberg, is plaatsvervangend commandant van het district Zeeland van de rijkspolitie. Zijn ndpunt is opgetekend in een rapport over het functioneren van de rijkspolitie in de Hermaanden in Zeeland. Het rapport wordt vandaag (dinsdag) aangeboden aan een aantal 3€Z0€k in van de vaste tweede-kamercommissie voor politiezaken. Deze kamerleden maken daag -op uitnodiging van een aantal Zeeuwse burgmeesters- een rondreis door Zeeland. district Middelburg een eigen bereden groep op te richten. Verder moet worden onderzocht, zo vindt hij, of de organieke sterkte van het district met een vast aantal mensen moet worden verhoogd, of dat kan worden volstaan met 'bijstand van een nog te bepalen aantal pohtie.ambtenaren' gedurende een bepaalde periode van het jaar. rel het rapport pas vanuaag wordt gemaakt, heeft de Van de Meeberg maandag desge- gd de conclusies van het rapport ind gemaakt. Zo vindt de plaats- jhgend commandant het onjuist, liet aantal politiemensen in een aald gebied wordt gebaseerd op bevolkingsaantal van die regio, [illustratie: Het aantal politiemen- j voor de gemeente Domburg is baseerd op de bijna vierduizend miers van deze gemeente Op güjdagen lopen er in deze Wal- ^e badplaats echter 25.000 men- irond, van wie 15.000 verblijfstoe- ierbezetting van het politiekorps hoogtijdagen is met name een bleem op Schouwen-Duiveland, de groep Veere van de rijkspolitie, -zoals bekend- de recreatiege- aiten Domburg, Veere en Ame- tden onder haar hoede heeft, en bij roep Valkenisse. Iets minder alar- end maar toch nijpend is de situa- op Noord-Beveland, ln West- aiwsch-Vlaanderen en in de ge- h lente Hontenlsse. conclusies van het rapport pleit neer Van de Meeberg in de eerste its voor het inzetten van bereden rde. „De recreatiegebieden in Zee- i zijn bij uitstek geschikt voor Üiemensen te paard In het vori- iizoen kon de Zeeuwse rijkspolitie rekenen op zeven 'agenten-te- sri' Nu is dit aantal teruggebracht vier. Twee van hen opereren op Suwen-Duiveland en de andere op Walcheren. Deze bereden ten worden toegewezen door de ireur-generaal in Den Haag. op soek van de commissaris der ko- igln in Zeeland. Hoewel bijstand politiemensen op Walcheren (de istenten komen meestal uit de iMstad) zeer welkom zou zijn, ■fut de heer Van de Meeberg, dat de rgemeesters van de Walcherse ge iten geen steun meer hebben gevraagd, nu ze al een paar keer sben gemerkt dat deze aanvraag extra politiemensen toch niet dl gehonoreerd. ',o ntróle plaatsvervangend commandant ut, dat door het gebrek aan perso- (I in de zomermaanden niet kan len voldaan 'aan de verlangens het boven de politie gestelde gezag'. Met deze volzin bedoelt .hij met name het openbaar ministerie, dat graag wil dat controle wordt uitgevoerd op illegaal kamperen en naaktrecreatie. Terugkomend op het personeelsge brek in de zomer pleit de heer Van de Meeberg in de conclusies van zijn rapport verder voor het onderzoeken van de mogelijkheid om binnen het I Mooi begin 'lTuitend ging die man op weg zijn werk. Het brood- Itrommeltje onder z'n snelbin ders, een restantje scheerzeep zijn linkeroor. f£n daar zag hij hem zitten: ken klein jongetje in pyama- k, spelend met een schep- tussen het struikgewas, ooit neergezet in een ïihopige poging de nieuw- Jkowijh nog enigszins op te Jfteuren. 's morgens. Fronsend kneep de man de handremmen van zijn glim mende rijwiel in. Wat of-ie daar zo vroeg deed, informeer de hij vriendelijk En of z'n rader en moeder er wel vanaf nslen Het jongetje, vijf. misschien res jaar oud, schudde z'n hoofd Barstte in tranen uit en tortelde tussen twee snikken door dat zijn goudvis was overleden „Mijn vader heeft 'n hier tussen de struiken be iraven. En nu ben ik zo bang da/ m'n vis niet in de hemel terecht zal komen. Want hoe jan hij daar naar toe zwem- [roen. als-ie hier in de grond fgt? lamen met het joiigetje heeft [de man het dode visje weer legraven en in een nabijge- 'en sloot gegooid En zo 'eef de goudvis weg. Met de lik naar boven, jongetje had zich al omge- iid, liep op z'n blote voeten het grindpad naar I huis. <Meneer". riep hij de vroege fietser achterna, „dank u wel hoor, Van mij mag u ook naar de hemel". Fen mooi begin van een mooie VOGELWAARDE De 69-jarige Angela Onge- nae uit Vogelwaarde is door wurging om het leven gebracht. Dat heeft sectie door de pa tholoog-anatoom dr J. Zeldenrust op het stof felijk overschot van de vrouw maandag uitge wezen. De politie heeft gisteren dat onderzoek naar de moord afgeslo ten. Ondanks uren du rende verhoren heeft de 17-jarige verdachte M. L. uit Vogelwaarde het motief voor zijn daad niet prijsgegeven. L. bekende zaterdag avond om 10.15 uur en kele uren daarvoor An gela Ongenae in de tuin achter haar huis m de Bossestraat in Vogel waarde om het leven te hebben gebracht. De jongen meldde zich zelf bij de politie na advies van een vriend. De afdeling jeugdzaken van de rijkspolitie voel de L. maandag op het politiebureau in Hulst urenlang aan de tand over zijn beweegredenen die tot de moord hebben geleid. De jongen liet daarover evenwel mets los. De verhoren werden gis termiddag rond half vier beëindigd „Hij zegt te gen de politie niets meer", aldus de kapitein G. J Helmendafh. „Wij maken nu de rapporten op die bij de voorgelei ding woensdagmorgen aan de officier zullen worden overhandigd". L. heeft nog twee moge lijkheden om zijn motief alsnog te vertellen. Dat is bij het onderzoek door de rech ter-commissaris of bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank. „Maar mis schien vertelt hij het wel nooit", aldus Helmen- dach Vermoedelijk zullen des kundigen worden inge schakeld om L. te onder zoeken Het raport wordt, zoals gezegd van daag. aangeboden aan een aantal leden van de vaste tweede-kamerco- missie voor politiezaken. Deze leden -hun aantal en hun namen zijn wegens het kamerreces nog niet definitief bekend- beginnen hun bezoek 's mor gens in de gemeente Domburg. Na een lezing door burgemeester ing P. A D. H. Diepenhorst van Domburg, trekt het gezelschap naar het natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. De tocht, wordt voortgezet met een rond vaart over het Veerse Meer. Per vlieg tuigje wordt vervolgens neergekeken op de toeristengebieden in de ge meente Westerschouwen. De heer Van de Meeberg heeft al aangekondigd dat hij de kamerleden in elk geval zal vertellen, dat hij het absurd vindt, dat een politieman of -vrouw die in een van de groepen aan de Zeeuwse kust werkt, in de zomermaanden door de grote drukte geen vakantie kan opne men. Twee gewonden bij val bromfietser OOSTBURG Bij een aanrijding, maandagmiddag omstreeks halfdrie op de Brouwerijstraat in Ooslburg, zijn de zestienjarige bromfietser E. de V. uit Schoondijke en zijn passa gier M. B. uit Schoondijke gewond geraakt. De V. raakte Ücht gewond aan zijn linkerarm B werd met vermoedelijk gebroken polsbanden, naar het zie kenhuis in Oostburg gebracht De 'Nedlloyd Rockanje' in de Vlissingse buitenhaven VLISSINGEN - Het ro/ro-schip 'Nedloyd Rockanje' is voor onbepaalde tijd opgelegd bij de oude werf van De Schelde in Vlissingcn. De eigenaar van het schip, Nedloyd Lijnen BV uit Rotterdam, heeft momenteel geen werk voor de 'Rockanje'. Het schip liep maan dagavond de haven van Vlissingen binnen. Het schut ten door de Vlissingse sluis was overigens centimeter- werk. Aan beide zijden tussen het schip en de sluismuur zat niet meer dan 20 centimeter speling in. De sluislengle bedraagt 140 meter en de lengte van de 'Nedloyd Rockanje' 137 meter. Bij 'De Schelde' worden allereerst enkele noodzakelij ke reparatiewerkzaamheden aan het schip uitgevoerd. Aan boord blijft slechts een kernbemanning. Volgens een woordvoerder van Nedloyd behoren zowel verkoop als het afsluiten van een nieuwe charter tot de wieKuniauiiogelijkheden van het schip De Nedloyd- groep is overigens al geruime tijd bezig met reorganisa tie van haar scheepvaarttak. De resultaten van dit lijnvaartbedrijf waren in de eerste maanden van '83 slecht De teruggang over het afgelopen jaar is ook groter geweest dan men in 1982 had verwacht Personeel van de aannemersbedrijven en Rijkswaterstaat bekijken het duwmechanisme nadat de slof (voorgrond) is gedemonteerd. VEERE - De grote sluis in het Kanaal door Walcheren bij Veere is sinds maandagmorgen half elf buiten werking. Rijkswaterstaat verwacht de oorzaak, een mankement, in de loop van vandaag te hebben verholpen. Doordat nu alleen schepen geschut kunnen worden in de kleine sluis, ondervindt het scheep vaartverkeer lange wachttijden. De capaciteit van de kleine sluis is veel geringer dan de nu gestremde sluiskolk. Maandag aan het eind van de dag lagen er al ruim zeventig jachten te wachten. Het mankement aan de sluis ontstond in een zoge naamde slof. waarmee de duwstang die de sluisdeur open en dicht doet aan het walmechanisme is beves tigd. De slof is - vermoedelijk door metaalmoeheid - gescheurd. De losgemaakte slof zal nader worden onderzocht om de juiste oorzaak op te sporen, vertelde maandag desgevraagd de heer R van der Lee. hoofd dienstkring Vlissingen van Rijkswaterstaat Werkne mers van twee aannemersbedrijven voeren samen met enkele functionarissen van Rijkswaterstaat de repara tie uit. De heer Van der Lee schat de schade op ongeveer 25.000,-. Volgens hem is het nog niet eerder voorgekomen dat een slof van een sluisdenrstang het begaf. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „We hebben die vragen natuurlijk niet zomaar uit de lucht geplukt". Dat zegt het ex-D'66-Twcede Kamerlid Dick Tommei, 'aandrager' van de informatie die uitmondde in schriftelijke vragen over de slechte toestand waarin minstens twee van de pijlers van de Zeelandbrug zouden verkeren. Tommei stapte met zijn gegevens naar de Kamerleden Ineke Lambers-Hacquebard en Elida Wcssel-Tuinstra, die uiteindelijk schriftelijke vragen aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat stelden, vragen die in Zeeland tot de nodige opwinding aanleiding gaven. Woordvoerders van provinciale water- Tommei benadrukt hel belang staat bestempelden de strekking van de vragen als onzin, en verweten D'66 dat niet even contact opgenomen is met de mensen in Zeeland Volgens de woordvoerder van de Kamerfractie is dat wel degelijk gedaan. Tommei op zijn beurt stelt dat zijn informatie met op voorhand bij waterstaat is „afge- checked". „maar er zijn wél indirecte contacten geweest"." Tommei „Wij een goede informatievoorziening. Het lijkt hem niet onbelangrijk te weten wat de scheur in een van die buizen precies voorstelt, én om te horen hoe de andere pijlers er voor staan. Hij benadrukt dat hij géén paniek heeft willen veroorzaken en wijst er op dat de vragen erg 'sec' zijn gesteld. heeft gezien enigszins heeft overschat. Een woordvoerder van de provincie vermoedt dat de duiker zich heeft laten misleiden door de kraag rond één van de pijlers, die bij de bouw bij wijze van experiment is aangebracht. Die kraag vormt geen integraal onder deel van de pijler De vragen van de D'66-fractie zijn niet opgevolgd door vragen van bijvoor beeld D'66-fractievoorzitter in provin ciale staten. Jopie Bogerd. Zij wil wellicht we! te zijner tijd. zo daar aanleiding voor is, vragen om open baarmaking van de regelmatige rap portages over de controles waaraan provinciale waterstaat de Zeeland- brug onderwerpt. hebben het gevoel dat onze bron In zeeland groeit overigens de over- betrouwbaar was, en dat denken wij tuiging dal de duiker op wiens infor- nog steecis Er zijn wellicht redenen matle Tomme, naar allE waarschijn- voor die bron om deze weg via onze fractie te kiezen en geen contact met provinciale waterstaat op te nemen". Verzinsel lijkheid is afgegaan -hij wil zelf geen bron noemen- hetgeen hij onderwater In de vragen aan mevrouw Smit werd vrijdag over een scheur in de voet van een pijler gesproken Inmiddels moet dat volgens Tommei een scheur in één van de holle buizen waarop de pijler rust zijn Hij zegt inmiddels ook be grepen te hebben dat de bodem rond de pijlers wel eens meer wegspoelt, iets dat waterstaat bestrijdt door de boel weer vol te storten „Maar 't is wel een kostbare operatie", zegt het I oud-Tweede Kamerlid. FNV: plan taxi-proef vóór 25 juü intrekken GOES De duikers die in eerste instantie melding maakten van man kementen aan de pijlers van de Zee landbrug blijven bij hun verhaal dat rond de pijlcrpalen van de brug stuk ken van de Oosterschcldebodem zijn weggeslagen. Dit wordt van de zijde van provinciale waterstaat tegenge sproken. Een van de duikers is H. Vcrkooijen uit Utrecht. Ilij dook sa men met C. ter Kuile uit Wageningen zondag 10 juli nabij de pijlers twee en drie van de Zeelandbrug. Dat gebeur de in het kader van een soort excur sie waar ook leden van de biologi sche werkgroep van de Nederlandse onderwatersport bond aan deelna- Verkooijen „Het was voor mij gewoon een vreemde ervaring Ik dacht dat ik op de bodem stond, maar daaronder zat een duidelijke ontgrondingskuil". Later bleek dat Verkooijen niet op de bodem stond, maar op een betonnen ring die om de pijlerpalen is gelegd, ongeveer op de plaats waar de palen de Oosterschcldebodem ingaan. Die platen zijn daar aangebracht om de bodem rond de pijlerpalen vast te houden en zo de pijlers zo veel moge lijk houvast te geven. Vêi'koolje en Ter Kuilc verrichten wel eens werkzaamheden voor het bureau Waardenburg voor milieu- en natuur- zaken in Culemborg en besloten hun ervaringen door te geven aan de direc teur. H. W. Waardenburg, zelf ook een sportduiker Tot verbazing van het drietal werden vrijdag en zaterdag berichten in de media verspreid over mankementen aan de pijlers van de Zeelandbrug Onmiddellijk daarop besloot Waar denburg zelf ook een kijkje te nemen en provinciale waterstaat daarover in te lichten. Waardenburg: „Toen ik zelf dook zag ik precies hetzelfde als wat Ter Kuile en Verkooijen mij al hadden verteld, namelijk dat die kraag van de pijlerpalen wat onderspoeld was. De ze kraag rust nergens meer op. Maar op zich schijnt dat geen probleem te zijn", wordt Een en ander tegenge sproken door een duiker die in dienst van de Duik Combinatie Oosterschel- de maandag in opdracht van provin ciale waterstaat een onderzoek bij de pijlers twee en drie heeft verricht. Daar zijn video-opnames van ge maakt Volgens de duiker van de DCO is er niets aan de Oosterschcldebo dem veranderd en ligt. er gewoon grind en klei rond de pijlei palen. Wel is geconstateerd dat er in de betonnen ringplalen barsten zitten, maar daar was volgens deze duiker al lang reke ning mee gehouden, omdat peilingen dat ook al hadden aangewezen. Die barsten zijn kennelijk aangezien voor de barsten in de voet van de pijler waar in de kamervragen van D'66 over werd gesproken, De betonnen ring vormt echter geen integraal onderdeel van de pijler, stelt provinciale waterstaat. „Het is duidelijk dat de mensen die de ge ruchten over de Zeelandbrug in de wereld hebben geholpen er geen ver stand van hadden", aldus de duiker van dr Df't). Er wordt zeer regelma tig door sportduikers gedoken bij de pijlers van de Zeelandbrug, Daar weet ook Frans Kok van bet duikcen trum in Dreischor van mee te praten. Hem is echter niet bekend dat er in het verleden duikers zijn geweest die het verhaal van Waardenburg kun nen bevestigen. Kuk ..Het is zo in de Oosterschelde dat je de ene dag een wrak kunt zien en als je dan een paar dagen later in het water gaat is dat wrak weer door zand ondergespoeld. Maar in dit geval geloof ik toch dat provinciale water staat gelijk heeft, want anders had ik het wel eens gehoord van een sport duiker". VLISSINGEN - De vervoers- bond FNV heeft de strcekver- voermaatschappij ZWN tot 25 juli de tijd gegeven om bet taxi-experiment Hulst-Lams- waarde in te trekken. Als dat niet gebeurt gaat het open baar vervoer in ZeeuwschV- laanderen 1 en 2 augustus staken. Voor andere delen van het land is een staking op 3 augustus afgekondigd. Zoals bekend heeft het minis terie van verkeer en water staat geld beschikbaar gesteld om te experimenteren met ta xi's op de lijn Hulst-Lams- waarde De bussen op die lijn zijn vaak niet of nauwelijks bezet en de streekvervoers- maatschappij moet erop toe leggen. Indien het experiment slaagt, is het de bedoeling om ook op andere onrendabele projecten in Nederland taxi's in te zetten In dat. geval gaat. het minstens 250 banen kos ten De vervoersbond FNV is wel bereid akkoord te gaan met de proef, maar dan moe ten inplaats van taxi-chauf feurs. buschauffeurs worden ingezet. Alle negentig Zeeuws-Vlaamse chauffeurs van ZWN nemen aan de actie deel Het hoofd kantoor van de ZWN in Zieri- zee is op 3 augustus het decor voor voor een demonstratie van buschauffeurs uit heel Ne derland. Zowel de twee duikers die in eerste instantie de mankementen aan de Zeelandbrug gesignaleerd meenden te hebben, C. ter Kuile uit Wagenin gen en II. Verkooijen uit Utrecht, als degene aan wie ze hun bevindingen hebben doorgegeven, H. Waarden- burg van een gelijknamig natuur- en milieubureau uit Culemborg. ontken nen dat ze D'66 op het spoor hebben gezet. Waardenburg „Wij weten rfiet wie dat wel heeft gedaan. Dat wij dat zouden hebben gedaan is belachelijk." Dan hadden we wel een andere weg geweten en het rechtstreeks aan pro vinciale waterstaat gemeld. Wat dlè gebroken voet betreft: dat is een verzinsel van degene die het verhaal aan de kamerleden heeft gemeld", Waardenburg toonde zich wat ont stemd over dat zijn bureau werd ge noemd als de bron voor de kamervra gen. Die suggestie werd volgens hem onder meer bij provinciale waterstaat gewekt. En duiker Verkooij. „Wij waren stom verbaasd dat er via de media zo'n ophef over werd gemaakt Volgens ons was het helemaal niet zo alarme rend. Ik geloof gewoon dat iemand, hier politieke munt uit heeft willen slaan, maar dat hij op zijn neus is gevallen (ADVERTENTIE) SYSTEMEN INBRAAK f/ dl BRAND voOR.-fl OVERVAL WINKELDIEFSTAL BEWAKING urne I Cxi) ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF BEVEILIGINGEN Lewestraat 43, Kloetinge, 01100-13720.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7