rmeniërs aangehouden in verband met aanslag Orly Rode Kruis veroordeelt weren homo als donor lucht uit Bijlmerbajes Weer vissersboot in beslag genomen Vierdaagse van start LEROYs familie in cel wegens drugshandel ORGANISATOR CONGRES VEROORDEELT ACTIE ANSALA Beroep Deng op Taiwan 'roduktie ioxine in Oostenrijk estaakt Britse onthult rol in spionage voor Moskou Videospelletjes goed hulpmiddel voor medici en opvoeders NSDAG 19 JULI 1983 PZC/binnen-buitenland ITERDAM (AMP) De 53-jarige Hondurees O. G. F. en de 28-jarige E. B. zijn maandagmorgen ontsnapt uit de Bijlmerbajes in ■sterdam. ■hebben de Amsterdamse politie en een woordvoerder van het ministerie Ejustitie in Den Haag meegedeeld. Volgens de laatste ging het om een snelle üissingsactie van de twee op de sportplaats, waar zij met andere gngenen aan het sporten waren onder toezicht van twee bewaarders, fis twee gooiden op een gegeven moment een touw over de muur van de sportplaats, klommen over de muur. zwommen over de gracht en stapten in een gereedstaande auto, waarmee zy verdwenen in de richting van het Amstelstation. Alles gebeurde zo razendsnel dat voorkomen van de ontsnapping niet mogelijk was, aldus de woordvoerder van het ministerie. Van de twee ontbreekt ieder spoor. De Hondurees zat in de Bijlmerbajes voor valsheid in geschrifte en de Italiaan was veroordeeld wegens afpersing. USANNE/PARIJS (AFP/RTR/AP) De Franse politie heeft explosieven en wapens ivonden bij een aantal van de veertig Armeniërs, die maandag zijn aangehouden voor terhoor in verband met de bomaanslag van vrijdag op het Parijse vliegveld Orly. Dit is uit lingelichte bron vernomen. •tdt jet ministerie van buitenlandse za len verklaarde later dat de Armeniërs uren aangehouden, omdat werd aan- somen dat zij connecties hebben .,J Kt ..het geheime Armeense leger r»r de bevrijding van Armenië" jsala). Deze groep eiste de verant- rtordelijkheid op voor de aanslag un vrijdag op de Turkse balie op het itegveld Orly. Congres IK organisator van het tweede Ar- nttnse wereldcongres, dat deze «eek in de Zwitserse stad Lausanne lordt gehouden, heeft zijn veroorde ling uitgesproken over de recente iomaanslag op de Turkse balie in de hrijse luchthaven. 5e organisator, de Zwitserse pastoor in Armeense afkomst James Karnu- óa. stelde dat de aanslag het werk ras van extremisten, die daarmee de Eik van de Armeniërs alleen maart cade toebrengen. Hij sprak van een gruwelijke, verschikkelijke daad uit gevoerd door desperado's". De aan slag heeft volgens de pastoor „niets met ons te maken Deze mensen heb ben de hoop opgegeven en brengen schade toe aan de Armeense zaak". Het geheime leger voor de bevrijding van Armenië (Asalai is een van de twee grootste extremistische Armeen se groepen. Deze organisaties hebben de afgelopen tien jaar ruim dertig personen, voor een groot gedeelte Turkse diplomaten in het buitenland, bij aanslagen vermoord. Na de explo sie in Parijs is gedreigd met vérder bloedvergieten De Armeniërs be schuldigen Turkije van de massa moord op 1,5 miljoen van hun mensen in 1915. Het congres, dat vier dagen gaat duren, begint donderdag. Naar ver wachting komen ongeveer tweehon derd vertegenwoordigers naar Lau sanne. De keuze viel op Lausanne omdat Turkije en de westerse bond genoten daar zestig jaar geleden het verdrag ondertekenden, waarin de grenzen van Turkije werden vastge steld. Daarmee werd de hoop van de Armeniërs op een eigen onafhankelij ke staat de grond ingeboord. iDronken man eschiet politie ELFZIJL - De politie Delfzijl wft maandagochtend de 58-jarige uit die plaats aangehouden «jens schieten - in de nacht van mdag op maandag - op politie- jenten. was dronken van de loopplank u zijn schip gevallen. Een voorbij- cger, die hem wilde helpen, kreeg sdank een, wat later bleek, alarmpi- ooi op zijn h09fd gezet. De man wist ontkomen en' waarschuwde de poli- ■Éxn agenten G's schip wilden onder- ^■tfcen. beschoot deze de agenten. Zij Hoden niet geraakt. De politie hield ^■rvolgens de hele nacht bij het schip ^Kht tot G. maandagochtend van schip kwam. huiszoeking bleek de man acht lurwapens in huis te hebben. Die pi samen met de bijbehorende muni- •ndt sin beslag genomen. DEN HAAG (ANP) - Naar eerst maandag be kend is gemaakt, is za terdag in opdracht van de officier van justitie in de haven van IJmui- den een vissersboot in beslag genomen omdat de schipper vorige week donderdag en vrijdag betrapt is op het vissen op schol en tong binnen de twaalf- mijlszone voor de Ne derlandse kust. Sinds april is dat verbo den voor vaartuigen die een bepaald motorver mogen te boven gaan Een week eerder is in Harlingen ook een vis sersboot om dezelfde re den in beslag genomen. Volgens het ministerie van landbouw en visse rij hebben de autoritei ten de bewuste schipper herhaaldelijk gewaar schuwd. De man is de laatste drie maanden al vaker op illegaal vissen betrapt. Het in beslag nemen van de boot is de zwaarste straf die kan worden op gelegd voor vissen in de twaalf-mijlszone De vis ser uil Harlingen is in middels veroordeeld tot een boete van 10.000 gul den. Hij moet bovendien een bedrag van 25.000 gulden extra betalen, dat hij pas terugkrijgt als hij zich gedurende een jaar niet nog eens schuldig maakt aan vis sen binnen de zone voor de kust. Zijn boot is hij in elk geval kwijt. PEKING (AFP) - Deng Xiaoping, de 'sterke man van China', heeft een dringend beroep op de autoriteiten van Taiwan gedaan, te onderhande len over de aansluiting van het ei land bij China. De 79-jarige leider verzekerde dat Taiwan, dat nu onder het gezag van de nationalistische Kwotnintang staat, zijn eigen strijd krachten zal kunnen behouden. De oproep waarvan het persbureau Nieuw China maandag melding maakte, is gebaseerd op voorstellen die Peking al in de afgelopen jaren heeft gedaan. Het is echter voor het eerst dat Deng er m het openbaar mee komt. Hij zei dat Peking rekening zal hou den met „voorwaarden die aanvaard baar zijn voor Taiwan" Zeemacht Antillen Comman deur P. A A J. van Oppen van de zeemacht in de Nederlandse Antillen zal op 6 augustus na drie jaar worden opgevolgd door P. W. Sehelkers, 48. Schelkers, die zijn carrière bij de Koninklijke marine begon in 1953, voerde laatstelijk het commando over hr.ms. 'Zuiderkruis' van 1981 tot 1983, in welke periode hij tevens de Antillen bezocht. ?euï SLM naar Zimbabwe De KLM ?a& sl met ingang van 1 november een ;elde verbinding tussen Amster- en Harare, de hoofdstad van labwe, gaan uitvoeren. De dienst ar E eenmaal per week worden uitge- ONN (UP1) Chemie Linz, naar duidt Europa's grootste dioxine- nducent, stopt voorlopig met de s ïduktie van een landbouwverdel- ifsmiddel waarbij het dodelijke (dioxine als bijprodukt vrijkomt, uaad van bestuur van het bedrijf i toot hiertoe maandag na urenlang had over een ultimatum dat de a ineentelijke autoriteiten dit week- a "de hadden gesteld. Chemie Linz. I;: Oostenrijks grootste chemische Ecern is, moest zijn voorraad dioxi- afval kwijtraken of de produktie li opzetten. tl bedrijf voegde in zijn bekendma- is hg eraan toe dat het acht jaar lang slig heeft gedraaid maar dat niette- de laatste weken vanuit de pu- oke opinie en de media steeds meer werd uitgeoefend, waarbij on- 'j sgdelijke argumenten werden ge- j Mkt. Er werd dan verwezen naar de feire rond de 41 vaten met dioxi- j afval uit Seweso. fl ffiue Linz verstuurde het dioxine hoor kort per trein via de Bondsre- iliek naar Nederland voor vernieti- totdat Bonn dit verbood. Sinds- werd het in een oplossing in ij fcons in de fabriek opgeslagen. n sn dit bekend werd. kwamen er ■j töge reacties van de kant van de i «dia, milieugroepen en politieke ijftyen, aldus woordvoerder Herbert 'thansel van Chemie Linz. de gemeente eiste ook minister i'-i binnenlandse zaken Kurt Streyer j 1 sluiting van de fabriek en de j Ktenrijkse Groenen kondigde ac te aan als dat niet zou gebeuren. -§ens Rothansel heeft het bedrijf "«hts' 200 gram dioxine in voor- •L het bedrijf gaat doen met de •sine, is niet bekend. Volgens de Wenrijkse radio, die een gemeente- •ttionaris van Linz aanhaalde, zal «afval vandaag per trein via enke- Oostbloklanden naar een haven «den vervoerd, daar in een schip dtden en vervolgens op de Atlanti- Oceaan worden verbrand. NIJMEGEN ANP' Het was maandagmorgen al heel druk bij het gebouw 'De Verenigingte Nijmegen, waar men zich kon inschrijven voor de Vierdaagse. Het aantal deelnemers aan de wandelmars die van 19 tot en met 22 juli wordt gehouden, is dit jaar opnieuw tot recordhoogte gestegen. Voor de sinds 1909 met slechts enkele onderbrekingen jaarlijks georganiseer de massale wandeltocht hebben zich volgens marslei der A. van Dongen inmiddels meer dan 22 000 deelne mers uit binnen- en buitenland ingeschreven. Vongjaar werd ook al een record gebroken, toen ruim 20.000 wandelaars meeliepen, van wie er 19.341 de feestelijk versierde eindstreep haalden. De stijging van het aantal deelnemers wordt volgens de organiserende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding 'KNBLOi vooral veroorzaakt door een toene ming van het aantal deelnemende jongeren uit eigen land. Tegenover een stijging van het aantal deelnemende Nederlanders staat volgens de KNBLO een lichte daling van hel aantal buitenlandse militairen. Volgens de bond is vooral de economische recessie daar debet aan: vooral het aantal Canadese, Amerikaanse en Deense soldaten is dit jaar aanzienlijk 'afgeslankt'. Desondanks blijft de verhouding burgers en militairen ongeveer twee op een ROTTERDAM (ANP) Door nog onbekende oorzaak brak maandagmor gen omstreeks acht uur brand uit in de VBO-school aan de Burg. Josselin de Jonghlaan in Rotterdam-Overschie. Het houten schoolgebouw ging geheel in vlammen op. Foto Deze brandweerman streed een eenzame en kansloze stnjd tegen het om zich heen grijpende vuur. De school ging verloren. LONDEN (UPI) Jenifer Hart, de vrouw van een ex-lid van de Britse contra-spionagedienst MI 5, heeft toegegeven dat zij een geheim agente voor de Sovjet-Unie is geweest bin nen de Britse regering. Zij stond onder leiding van dezelfde coördina tor als de later naar de Sovjet-Unie overgelopen spionnen Guy Burgess en Donald Maclean. Dit heeft het Britse dagblad 'Daily Telegraph' maandag geschreven. De krant de Sunday Times' meldde zondag dat Jenifer Hart, professor van de Oxford universiteit in ruste, haar verleden heeft onthuld in een docu mentaire van de BBC die later deze maand wordt uitgezonden. De BBC wilde niet op de onthullingen reage ren. Volgens de kranten was Jenifer Hart betrokken bij het infiltreren van de Britse politieke leiding en de gehei me dienst vanaf de jaren dertig tot na de tweede wereldoorlog. Haar man, professor Herbert Hart, was tijdens de oorlog als staffunctionaris werkzaam bij MI 5. Volgens de Daily Telegraph is Jenifer Hart m het geheim ondervraagd door de Bntse geheime dienst na de dood van Bernard Floud. de man die haar als agente zou hebben geworven. Floud was later een parlementslid van de Labour-party en pleegde, na een veiligheidsonderzoek m verband met zyn aanstelling op een regerings post, in 1967 zelfmoord. Jenifer Hart zou haar onthullingen voor de BBC hebben gedaan omdat zij nooit enig materiaal aan de Sovjet-Unie heeft doorgegeven en op deze manier ver dachtmakingen wil voorkomen. Zij weigerde commentaar te geven op de kranteberichten en ook haar echtge noot wilde de pers niet te woord staan. OPROEP RAAD EUROPA VANWEGE ZIEKTE DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis is niet van plan gevolg te geven aan de oproep van de Raad van Europa om geen bloed meer te accepteren van homoseksuele donors. Dit heeft woordvoerder D. Anema van deze organisatie maandag meegedeeld. Het Rode Kruis geeft er de voorkelir De ziekte, die op Haiti voor het eerst aan via een uitgebreide voorhehtings- werd gesignaleerd en intussen in de campagne de verspreiding van de Verenigde Staten al vele honderden nieuwe ziekte AIDS (acquired immu- slachtoffers heeft gemaakt, heerst ne deficiency syndrome) tegen te vooral onder homoseksuelen, die 70 gaan. Zo'n campagne is overigens al sinds eind juni van dit jaar aan de gang. aldus de woordvoerder De Raad van Europa, een samenwer kingsverband van 20 Westerse landen, adviseerde zijn leden vorige week ho moseksuele bloeddonors te weren om dat zij een verhoogde kans lopen dragers te zijn van deze dodelijke procent van het huidige patiëntenbe- stand uitmaken. Maar ook prosti tuees, hemofiliepatiènten. en aan de injectienaald verslaafde drugsgebrui kers behoren tot de risicogroepen Die laatste categorién worden in het ad vies van de Raad van Europa echter niet genoemd „Wij doen niet aan discriminatie". waarbij ook het COC (de vereniging tot integratie van homoseksuelen) is betrokken." „Mensen die tot de risicogroepen behoren wordt aangeraden zich niet meer als donor beschikbaar te stel len, althans zolang er nog geen me thode is gevonden om het virus tij dens de incubatietijd op te sporen." ziekte, die de natuurlijke afweerme- aldus Anema, „en wij zijn dus niet van chanismen van het lichaam tegen Plan donors te gaan vragen of zij binnendringende ziekteverwekkers homofiel zyn ja of nee. Wij doen liever afbreekt. Aids heeft een incubatietijd een beroep op de persoonlyke verant- varièrend van negen maanden tot woordelijkheid van de donors. Wie twee jaar. en tijdens die periode is het bloed geeft wil tenslotte mensen hel- virus in het bloed met aantoonbaar. Pen' eJ} niet aekt®5 verbreiden. Daar- om is begin deze maand een uitgebrei de voorlichtingscampagne gestart. Drugshulpverleners 'Masiun' mogen in Asser Huis van Bewaring werken ASSEN (ANP) - Tien medewerkers van het drugshulpverleningscen- trum 'Masiun' in Assen krijgen toe gang tot het huis van bewaring in Assen wanneer daar om wordt ge vraagd. Dit heeft de directie van het Huis van Bewaring in Assen in tegen stelling tot het advies van de Asser reclasseringsraad besloten. Acht van de tien medewerkers werden eerder door de rechtbank van Assen veroordeeld omdat zy betrokken zou den zyn geweest bij een beschieting van een politie-auto in juni vorig jaar in Assen. Later werden de acht door het gerechtshof in Leeuwarden vrijge sproken van dit feit De andere twee moeten in september hiervoor nog terechtstaan. De reclasseringsraad stuurde de stichting Masium later een brief, waarin zij liet weten dat wegens ge brek aan vertrouwen de betrokken hulpverleners niet meer tot peniten tiaire inrichtingen zouden worden toegelaten. Rapport Markerwaard - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) moet een rapport over de gevolgen van de aanleg van de Markerwaard voor de waterkwaliteit van de weste lijke Randmeren alsnog openbaar maken. Dat heeft de Raad van State beslist op een beroep van de stichting Natuur en Milieu. De minister had openbaarmaking geweigerd omdat het rapport nog onvolledig zou zyn. Het gaat om een rapport van de Rijksdienst IJsselmeerpolders iRIJPi over de te verwachten algenbloei in de westelijke Randmeren na aanleg van de Markerwaard. i ADVERTENTIE, Drama's voor FAME's superster LEROY. Zijn hele familie in arrest. Waarom werd zijn huis in brand gestoken? Het grote borsten - schandaal. Vele vrouwen verminkt na operaties! gelast zijn huwelijk af. Zijn verboden bruid in tranen... Dochter maakt ■au bailetdroom waar. 1 l'/i' l' lr I thuis in bad. kan gevaarlijk voor u zijn. Haagse meisjes jagen op m Handdruk van kost f 1200,- Overaltekoop voor f 1,85 BELEEF T MEE IN ROTTERDAM (ANP) In tegenstelling tot de negatieve verwachtingen van ouders en opvoeders blijken videospelletjes op grond van weten schappelijke onderzoekingen een gunstig effect te hebben op het sociale gedrag van kinderen. In vele gevallen is zelfs verbetering van schoolprestaties geconstateerd. Daarnaast hebben medici het nut ontdekt dat videospelletjes kunnen hebben by behandeling van geeste lijk gehandicapten en mensen met hersenbeschadiging Vele mensen maken zich zorgen om de rage in video- en computerspelletjes die in korte tyd een grote omvang heeft gekregen. Ze zouden kinderen af houden van hun huiswerk, de cri minaliteit bevorderen, het gezinsle ven verstoren en leiden tot a-so- ciaal gedrag. De Amerikaanse psy choloog dr. Roberti Olson, gespe cialiseerd in het gedrag van kinde ren. komt na uitgebreide studies tot de conclusie dat er helemaal geen sprake van is. ..Geen enkel wetenschappelijk onderzoek heeft tot nu toe negatieve invloed van videospelletjes kunnen aantonen", zo zegt hy. David Brooks, adviseur en instruc teur aan de universiteit van Zuid- Califomie, noemt het een groot misverstand dat videospelletjes een negatieve invloed op kinderen en het gezinsleven zouden hebben. Uit een onderzoek onder ongeveer duizend jongeren is gebleken dat er zelfs sprake is van een verbetering van het sociale gedrag Het passie ve kyken naar televisieprogram ma's bleek onder de onderzochte groep met vierhonderd procent te zijn afgenomen. Edan Mitchell van het Mills College in Oakland iVS) deed een onderzoek onder enkele tientallen gezinnen Het contact tussen de gezinsleden bleek er be ter op geworden te zijn. Ongeveer veertig procent van de kinderen bleek als gevolg van het gebruik van videospelletjes op school bete re prestaties te leveren. Op enkele scholen in de Verenigde Staten worden video- en computerspel letjes gebruikt als aanvullend leer middel. Gebleken is dat de concen tratie van de leerlingen en hun vaardigheden veel groter worden. Therapie In het medisch centrum in Palo Alto in Californië krijgen slachtof fers van een beroerte en patiënten met hoofd- en hersenbeschadigin gen een therapie met videospel letjes. Dr William Lynch, directeur van de afdeling hersenletsel, die vier jaar geleden met dit soort oefeningen begon, heeft ervaren dat videospelletjes in belangrijke mate bijdragen aan het herstel van mentale vaardigheden en reflexen Geestelijk gehandicapte kinderen vertoonden een opmerkelijke voor uitgang toen dr Renee Okyo in New York hen elke week gedurende enige tyd videospelletjes liet doen. Videospelletjes blijken voorts een positieve invloed te hebben op het herstel van patiënten met een zoge naamd lui oog. Ze worden tevens gebruikt voor de training van hand- en gelaatspieren van brand- wondpatf enten. Prof. dr. J. VerhoéfT van de vak groep automatische informatie verwerking aan de Erasmus-uni versiteit in Rotterdam, is een groot voorstander van het recrea tieve gebruik van informatica. „De computer als recreatiemiddel zit nog volop in het prille, onbegrepen stadium. Het grote maatschappe lijke belang ervan wordt in het algemeen niet gezien. Men vindt dit soort toepassingen min of meer onoirbaar", aldus de hoogleraar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5