issinger leidt commissie idden-Amerikabeleid Verzet Suriname: invasie door rol BVD afgelast PZCfi EG bindt hulp aan mensenrechten Rabobank Q PZC/ binnen-buiten land EAGAN WIL NOG vu ja/ik /uj VI EZ EN Poppenkast op de Dam MEDEWERKERS GREENPEACE IN RUSLAND OPGEPAKT PLAN VOOR ACTIE OP 1 JULI Ik ga nooit op vakantie zonder een goede reis verzekering. Impasse in België over staalcnsis iNSDAG 19 JULI 1983 «a iASHINGTON (RTR/AFP) President Ronald Reagan heeft maandag de oprichting jngekondigd van een nieuwe commissie, die de Amerikaanse regering moet adviseren over et beleid dat wordt gevoerd in Midden-Amerika. In de commissie, die zal worden geleid oor ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, hebben zowel republikeinen als tmocraten zitting. Middenamerikabeleid ondervindt te- een toespraak voor de internatio- fundering zal leggen voor een geza- ie associatie van dokwerkers ILA menlijke benadering op lange termijn genstand in het congres, waarvan veel Reagan dat de commissie „de van de vrijheid en onafhankelijkheid leden vrezen dat de Verenigde Staten van de landen in Centraal-Amerika In de loop van dit jaar zal de commis sie de president de eerste aanbevelin gen doen. Volgens Reagan moet in de tussentijd echter niet worden toege staan dat „het totalitaire communis- in een Vietnam-achtige oorlog worden gesleurd. Reagan noemde de namen van de commissieleden niet. maar eerder was in Washington vernomen dat Kissin ger wordt aangesteld aan het hoofd groot economisch hulpprogramma voor Midden-Amerika, dat lijkt op het Marshall-plan voor Europa na de tweede wereldoorlog. De presidenten van de Contadora- groep hebben maandag een beroep gedaan op de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Cubaanse lei der Fidel Castro om zich aan te sluiten bij hun streven een vreedza me oplossing te vinden voor de con flicten in Midden-Amerika. wint" doordat de Amerikanen „in van de commissie. Naar verwachting gebreke blijven". De president voegde wordt later deze week officieel be- daaraan toe dat „wij niet kunnen kendgemaakt wie deel gaan uitmaken slagen tenzij het congres de noodza kelijke middelen goedkeurt". Hij doel- van de commissie. De commissie wordt samengesteld uit republikeinen de hiermee op de 110 miljoen dollar en democraten uit de zakenwereld en (ongeveer 320 miljoen gulden), die hij het onderwijs, vakbondsfunctionaris- wil uitgeven aan extra militaire hulp sen en vertegenwoordigers van de voor El Salvador, en de 80 miljoen Spaanssprekende gemeenschap in de dollar (circa 230 miljoen guldeni voor VS. Regeringsfunctionarissen ver- geheime operaties van anti-Sandinis- klaarden dat de commissie zich zal tische rebellen in Nicaragua. Reagans buigen over militaire opties en een («rsvooruitzichten voor woensdag Ken met zaterdag: roog en zonnig. Middagtempera- ur ongeveer 23 graden. rsverwachting voor hel Deltage- •;i voor 19 juli 1983 t, ai mochtend passeert ons een in bete- 'eai ms afgenomen koufrontbehorend om -een diepe depressie in de buurt van vrd-Noonvegen. Regen van beteke- n icordt niet verwacht. Na het voor- pekken van het front komen we richt in koelere lucht, waarin flinke. Se vuge periode kunnen voorkomen, na middagtemperatuur bedraagt es rAaag ongeveer 22 graden De oot ad, die overwegend matig is. kracht Mg ruimt naar noordwest tot noord. en', anacht daalt het kwik tot om- 'htt tteks 15 graden. ei imitzichten voor woensdag: ivij 'ta men na vandaag meer en meer Vre- ier invloed van een krachtige uitlo- n {J rt van een hogedrukgebied, waar- mt. ;n de as ten noorden van ons zal eed jen. Dit brengt ons droog en zonnig rue, ut met middagtemperatuur rond 22 ■eden. Er staat dan een zwakke tot ha :nge wind uit richtingen tussen loa wrd en oost. Hautisch bericht „hd. ruimend naar noordwest tot ml, omstreeks 3 Bfl, zichtgoed. aperatuur kustwater: 19 graden. Rjking waterstanden: bij de hoog- sers nul tot drie decimeter verho- B, overigens geen afwijking van ïenis. maximale golfhoogten mon- ig Scheldes: dertig tot zestig centi- oinj 'juli ZON EN MAAN AMSTERDAM iANPi - Een van de kleine toeschouwers doet een stevige duit in het mansersbakje van Jan Klaassen Vanaf gisteren is een oude traditie in Amsterdam weer nieuw leven ingeblazen: deze hele week zal theater Pantijn poppenkastvoorstellingen geven op de Dam. Dat gebeurt om de al jarenlang lopende aanvraag bij de gemeente voor financiële steun voor de poppenkast op de Dam kracht bij te zetten. Want. zonder die gemeentelijke steun zal de poppenkast op de Dam definitief tot het verleden behoren, aldus Pantijn. Deze voegt er aan toe dat de bijdrage van het publiek in het mansersbakje met voldoende is om de poppenkast van Jan Klaassen in stand te houden. Instorten feesttent niet te wijten aan technisch mankement MONTFORT (GPD) Uit een maan dag gehouden onderzoek van de ar beidsinspectie is niet gebleken dat het instorten van een feesttent in het .Middenlimburgse Montfort te wijten was aan technische mankementen. De windhoos diende zich geheel on verwacht aan en tegen die natuur kracht kon de grote tent onmogelijk bestand zijn, concluderen de deskun digen. Maandagmiddag verkeerden nog drie mensen in levensgevaar. Zes tien lichtgewonden lagen nog in zie kenhuizen. De omvang van de totale schade is nog steeds niet bekend. Het in werking gestelde rampenplan voldeed volgens de burgemeester uit stekend. Een 39-jarige inwoner van Brunssum kwam om het leven door elektrokutie toen een hoogspanningskabel afbrak en de stroom niet automatisch uitviel. In Brighton laten demonstranten duidelijk merken dat zij van mening zijn dat de walvis niet uit de wereldzeeën mag verdwijnen. iVan onze correspondent i LONDEN - Terwijl gisteren in de Britse badplaats Brighton de jaarvergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) van start is gegaan, zijn zes medewerkers van Greenpeace die een onderzoek deden naar de Russische praktijken op het gebied van walvisvaart, in Siberie opgepakt. De medewerkers van Greenpeace werden gearresteerd, Volgens een woordvoerder van Greenpeace in Brigh ton hebben medewerkers van de organisatie, die aan boord van de Rainbow Warrior waren gebleven, door gegeven dat vanuit Loren op beschermde soorten walvissen wordt gejaagd. Het schip van Greenpeace is tot dusver ongemoeid gelaten, aldus de woordvoerder gisteravond. De organisatie Greenpeace is als waarnemer aanwezig bij de jaarvergadering van de IWC, die tot eind deze toen zij bij het plaatsje Loren, dat aan de Beringzee ligt week zal duren. Tijdens deze vergadering zal onder en dat een walvis-verwerkend centrum is, aan land meer moeten worden bepaald hoe groot de quota's zijn. wilden gaan. Zij waren daartoe van hun schip Rainbow die de op walvissen jagende landen het komende jaar Warrior overgestapt op een kleiner bootje. mogen vangen. DEN HAAG (ANP) - Een invasie van Surinaamse ex-militairen en huurlingen uit de VS die op 1 juli zou plaatsvinden, is op het laatste moment afgelast. De afgelasting volgde toen de organisatoren duidelijk was geworden, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) van het plan op de hoogte was. naar Nederland, dat volgens hen 'dub- het plan was een staf gevormd, die in belhartig is omdat Den Haag het Florida zetelt, samengesteld uit Suri- regime Bouterse kwijt wil en tegelij- naamse ex-militairen en een Ameri- kertijd de BVD laat infiltreren in het kaanse huurlmgendeskundige. Surinaams verzet. Dat is gebleken uit verklaringen te genover het ANP van betrokkenen, onder wie één van de coördinatoren van de actie, één van de financiers en enkele andere Surinamers die aan de actie direct of indirect zouden mee doen Voor de datum 1 juli was geko zen, omdat Suriname dan feest viert ter gelegenheid van de dag der vrijhe den. Betrokken Surinamers konden niet zeggen of het plan nu volledig van de baan is. Zij maken forse verwijten Plan op 05.44 op 18.17 onder 21.49 onder 02.09 (ADVERTENTIE) Laag water Als ik op vakantie ga, sluit ik altijd een reisver zekering af. Bij mijn eigen Rabobank. Dan weet ik zeker dat, als schade zou krijgen, de afwikkeling in vertrouwde handen is. Trouwens mijn buitenlands geld, reischeques en andere vakantiezaken regel ik er ook. Dat is handig en gemakkelijk. De Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. gelden goede raad 'ooruitzichu-n voor diverse Europese meegedeeld door hel KNMI geldig «woensdag en donderdag Udtnavie en Finland: Wisselend be- jh met in de Noorse bergen enkele Middagtemperatuur van 16 graden noorden lot ruim 20 graden in het tsten en Denemarken •Se eilanden. Wolkenvelden, maar ver overwegend droog Middagtempera- van 17 graden in Schotland tol 25 :n Zuid-Engeland. K'itz. Af en toe zon en aanvankelijk nog enkele regen- ol' onweersbui Middag- ^Peratuur ongeveer 24 graden wland. Zonnige perioden en vrijwel tral droog Middagtemperatuur om- Mw Seks 25 graden vffltanden Zonnig met middagtempera- 'M van ongeveer 28 graden. ivknjk. Zonnige perioden en vrijwel 1*1 droog Middagtemperatuur van 25 11 jwnin he noorden tot 32 graden in het kon dragen voor mensenlevens, toen ik hoorde dat de BVD ervan wist. Ik hield het namelijk voor mogelijk dat Nederland het regime Bouterse zou informeren over dit soort zaken, zo als de regering heeft verklaard". Het is overigens met duidelijk of Nederland inderdaad informatie over het invasieplan aan Suriname heeft De groep van driehonderd zou funge- doorgegeven Volgens de bij het inva ren als een voorhoede die de belang- sieplan betrokken Surinamers heeft rijkste slag moest slaan en het regime de raad voor de bevrijding van Suri- omverwerpen. Later zouden andere name van ex-president Chin a Sen Het plan van 1 juli was al volledig groepen, voornamelijk in Nederland niets met het plan te maken, uitgewerkt. Zowel de financiering als geronselde Surinamers, via onder Volgens de bij het invasieplan van 1 de logistiek waren helemaal rond, meer Frans Guyana de grens met juli betrokken Surinamers staat hun aldus een van de coördinatoren van Suriname oversteken. Voor de finan- plan los van de activiteit van de de actie. Zijn uitspraken worden ge- ciering was al meer dan twaalf miljoen Nederlander Van Haperen, waarover heel hevest.igd door andere betrokke- gulden bijeengebracht, aldus een van in het weekblad 'Vrij Nederland' is nen. de coördinatoren. Vier miljoen daar- gepubliceerd. Het was de bedoeling via de lucht van is afkomstig van Surinaamse za- ongeveer driehonderd man vanuit de kenlieden in Nederland. De rest is Amerikaanse staat Florida aan te opgebracht door Surinaamse zaken- voeren naar Paramaribo. Ongeveer de jieden uit de VS en uit Suriname zelf helft van de manschappen zou be staan uit Zuidamerikaanse en Ameri- fnpln Ctin O kaanse huurlingen die in Florida ver- 'V ge ILlSllIlg blijven De rest van de manschappen Een coordinator van de actie ver zou bestaan uit Surinamers onder wie klaarde over de afgelasting: „Ik vond ex-militairen. Voor de coördinatie van dat ik onmogelijk verantwoording Van onze correspon- ïen wensen De regering zacht door België finan- denti vraagt grote sociale on- ciéle steun toe te zeggen BRUSSEL De Belgi- rust wanneer er VOor werkgelegenheids- sche staal- en begro- werkelijk circa 8000 ont- tingsproblemen hebben slagen zouden moeten de spanningen in poli- vallen plannen m Wallonië. De Belgische regering zal twee miljard gulden ge- tiek Brussel flink opge- De ministers kwamen er leend geld gebruiken om voerd. Hel kabinet-Mar- niet uit. Maandagoch- tens is er na een week- tend heeft een delegatie end lang vergaderen on- van vijf ministers daar- der soms tropische tem- om een poging gedaan peraturen (in een van de het brandende pro- vergaderzalen begaf de bleem op de lange ter- koeling het) niet in ge- mijn te schuiven. Zij wil- slaagd overeenstem- den toestemming van de ming te bereiken over Europese commissie in de aanpak van de staal- Brussel om Cockerill crisis. Sambre voorlopig steun Centrale vraag is hoe de te geven zonder nu al miljardenhulp voor de gedwongen te zijn dui- Waalse staalgigant Coc- delijke plannen voor de kerill Sambre precies inkrimping van dit gefïnancieerd moet wor- noodlijdende concern den De keus is ofwel op tafel te leggen. De door de Walen alleen Europese commissie zoals de Belgische mi- ging echter niet akkoord nister van financien De met uitstel. Clerck eist met alle Vla- De commissie heeft de mingen aan zijn zijde, of pijn voor de Belgische nationaal, zoals de Wa- regering wel wat ver- 12.000 banen in Wallonië te scheppen. De com missie zal vijf procent van de rente van deze leningen op zich nemen De Europese minister raad heeft maandag in Brussel zijn duidelijke ongenoegen uitgespro ken over de door de Amerikaanse regering aagekondigde maatre gelen ten aanzien van de importen van spe ciaal staal uit Europa. Die maatregelen (het verhogen van de doua nerechten en het instel len van invoercontrin- genten) hadden eerder al de verontwaardiging van de EG-commissic in Brussel gewekt. - (Van onze correspondenti BRL'SSEL De Europese gemeen ten van de Middellandse Zee Zonnig schap wil een band gaan leggen tus- 'inlddagiemperatuur van 30 graden In sen ,je ontwikkelingshulp en de men- Sebleden tot 35 graden in het bin- senrechtensituatie in de ontvangen de landen. De Europese ministers van buitenlandse zaken zijn het maandag in Brussel er over eens geworden dat de ontwikkelingshulp een lijn te krijgen, bevroren moet kunnen worden in i™"?"* Apel" geval van voortdurende schending van de meest fundamentele mensen rechten. Directe hulp aan de noodlij dende bevolking in zo'n land zou daarbij echter moeten kunnen door gaan. Minister Van der Broek (buitenlandse zaken) noemde de verklaring waarin de ministers van buitenlandse zaken dit hebben n»ütgc-w.g,u „een stap voor uit" Hij gaf echter toe dat het in concrete gevallen nog moeilijk zal Europese gemeenschap en t>3 ontwik kelingslanden in Afrika. Azie en het Caribisch gebied. De conventie loopt in 1985 af en in oktober van dit jaar zullen de onderhandelingen over ver nieuwing starten. Bekend is dat de blijken te zijn om de Europese lidsta- Lome-landen zeit weinig voor een di- ten over stopzetting van de hulp op recte verwijzing naai de mensenrech ten voelen omdat zij dit beschouwen als westerse bemoemis met hun inter ne aangelegenheden. -Van Rossen-de Wit uit Geldrop, Peu- met caravan. fam, H Beers uit Bunnik, aan boord witte zeiltjalk 'Plet Hein 2' De Europese gemeenschap wil nu gaan proberen een algemene verkla ring over de relatie tussen ontwikke lingshulp en mensenrechten opgeno- xipy men te krijgen in de inleiding op de 1 e nieuwe Lome-conventie. De conventie Minister Van den Broek had i regelt de ontwikkelingshulp tussen de Lome-conventie behalve een algemene verwijzing ook duidelijk de mogelijkheid opgenomen willen zien van stopzetting van de hulp. Dit ech ter vonden de andere Europese lidsta ten te ver gaan gezien ook de weer stand van de ontwikkelingslanden zelf. Vandaar dat deze meer scherpe verklaring over de mensenrechten nu uitsluitend is opgenomen in de uit spraak van de Europese ministers uitspraak wordt niet meer aan de Lome-landen voorgelegd. Deze aanpak kan volgens deskundi gen in Brussel wel de vraag doen rijzen of er in voorkomend geval werkelijk een juridische basis voor de Europese gemeenschap is af tc wijken van de verplichtingen die in de Lome-conventie zijn vastgelegd. De hulp kan namelijk niet zomaar gestopt worden. In de huidige Lome conventie staat niets over mensen rechten en dat heeft al eerder tot problemen geleid. Zo wilden de Eu ropese partners van Nederland, an ders dan Den Haag. de hulp aan Suriname niet opschorten na de moordpartij in Paramaribo omdat dit in strijd zou zijn met de Lome conventie. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS. gen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) .94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (011941 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61.20. franco per post 72,-. per maand f 21.-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pel. btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm: minimumprijs per advertentie f 18,30; ingezonden mededelingen 2'h x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3