Winnen: leven als een monnik niks voor mij Gerrie Knetemann nu actief als verslaggever in de Tour LEVITANBIJT VAN ZICH AF Michel Laurent: winnaar van het voorseizoen Arroyo: na vijfjaar Spaanse zege in Tour SNEL HERSTEL JOHAN VAN DER VELDE PZC/sP°rtkrant „Zo gaat dat met mij altijd", zei Van der Velde, „in het begin heb ik het geweldig zwaar in een ronde, maar hoe verder we komen, hoe beter ik ga rijden. Bij een jongen als Phil Ander son zie je precies het omgekeerde. Die vliegt in het begjn en zakt vervolgens steeds verder weg". Anderson was inderdaad een van de grootste verlie zers op de Puy de Dome, evenals de zieke Jean-Rene Bernaudeau, Jac ques Michaud, Robert Alban en in iets mindere mate witte-truidrager Laurent Fignon. En niet te vergeten natuurlijk leider Pascal Simon, wiens gele trui tijdens de lijdensweg van Clermont Ferrand naar de Puy de Dome aan een zijden draadje kwam te hangen. Hij was meer dan vijf minuten achter op winnaar Ar royo en zigzagde moeizaam omhoog lussen een haag van toeschouwers en had uiteindelijk vijf minuten achter stand op winnaar Arroyo. Alleen om dat Fignon een inzinking kreeg bleef Simon in het geel, zich terdege be wust van de lijdelijkheid van zijn leiderschap. ST-ETIENNE Doorbijten is h'et. devies van Pascal Simon (links). De gewonde Fransman rijdt nog steeds in het geel. Ploegmaat Jacques Bossis rechts'trekt' hier Siomon naar het einde van de dagelijkse martelgang Weegschaal Winnen en Van der Velde deden dus goede zaken, vonden ze zelf. Niets explosiefs of opzienbarends, „Maar", legde Winnen uit, „dat was ook niet de opzet. Ik ben er vanuit gegaan dat ik in de buurt moest blijven van mijn concurrenten. Nou, dat is dan mooi gelukt. Dezelfde tijd als Kelly, beter dan Fignon en Madiot". Meer dan Van der Velde, die ontspannen babbelend het klassement doornam en meldde dat er „daar nog wel een paar uit zullen knallen", leek Winnen opgeto gen omdat hij voelde dat er een eind was gekomen aan de periode van lichamelijke tobben. „Het is allemaal een gevolg van die zware infectie die ik begin dit jaar heb gehad. Toen ik aan de Ronde begon zat ik op het gewicht, waarmee ik vorig jaar de Tour afsloot. Voorlo pig ga ik maar niet op de weegschaal staan", zei hij. De Noordlimburger ontkende dat hij mentaal slecht voor bereid aan de start is genomen, hoe wel zijn ploegleider Peter Post daar wel op heeft gezinspeeld. „Als Post zegt dat wij moeten leven voor ons beroep heeft hij gelijk, alleen weet hij niet hoe mijn privéleven in elkaar zit. Ik ben dit jaar nog al wat tegenge komen, alleen heeft niemand daar iets mee te maken. Wat ik privé doe gaat geen mens aan. Vergelijken met anderen heeft geen zin. Zeker niet met Zoetemelk. Dat is een monnik en hij is er gelukkig mee. Ik zou daar onderdoor gaan", aldus Winnen. SAINT-ETIENNE (GPD) Omstuwd door Nederlandse toeristen zit hij op een klapstoeltje net achter de aan- komstlijn: Gerrie Knetemann, radio verslaggever van de NOS in de Tour de France. Op zijn knieen ligt een schoolschrift waarin hij met grote letters zijn verhaal zit op te tekenen, maar die activiteit wordt regelmatig onderbroken door supporters die hem petjes voorleggen om die van zijn handtekening te voorzien. De 'Kneet' is weer in het circus en hoe wel hij achter de hoge dranghekken zit, blijft zijn aanwezigheid niet on opgemerkt. „Het bevalt me best", zegt hij, „er valt hier meer te lachen dan daar" en hij wijst naar de straat waar even te voren de renners zijn aangekomen. „Alleen levert het minder op". Dit weekeinde arriveerde Gerrie Kne- lemann. die herstelt van een valpartij in maart van dit jaar en nog altijd met een kruk rondloopt, in Clermont-Fer rand. Hij zal tot en met Parijs vanuit Frankrijk meewerken aan het pro gramma 'radio Tour de France'. Over zijn activiteiten als verslaggever is vooraf het een en ander te doen geweest Reglementair namelijk is het met toegestaan dat profrenners in de Tour de France een ander vak uitoefe nen. „Maar zegt Knetemann. „ik ben geen beroepsrenner meer. Mijn licen tie heb ik al lang ingeleverd bij de KNWU. Trouwens, ik heb de indruk dat alleen de perschef Claude Sudres er moeilijk over doet. Levitan en Goddet vinden het best leuk. Logisch natuurlijk, want ik maak de Tour in Nederland populair". Risico Winnen verkende voor de tijdnt het hele parkoers. Van der Velde zag dat met die enorme horde naar boven trekkende supporters volstrekt niet zitten. Hij draaide na een aantal kilo meters om. En hoewel het voCr beiden Tour op radio en tv Nederland 2, België 1 en Belgic- Frans 16.30 uur rechtstreeks ver slag van de étappe La Tour du Pin-L'Alpe d'Huez. Nederland 2: 18.15 uur Samenvatting van de vandaag verreden étappe. Ne derland 2: 22.55 uur Gefilmd verslag van de vandaag verreden rit. Belgié-Frans 20.00 uur Sa menvatting Tour de France. Ra dio Hilversum 1: 14.0217.00 uur Radio Tour de France. PUY DE DOME (ANP) Angel Ar royo heeft Spanje na vijf jaar weer een etappezege in de Ronde van Frankrijk gegeven. Miguel-Maria La- sa was in 1978 de laatste Spaanse ritwinnaar. Op een sintelhaan in Biarritz versloeg hij Jan Raas in een pelotonsprint. Angel Arroyo werd zijn opvolger in de eerste klimlijdrit op de Puy de Dome sinds eveneens 1978. Zijn land- en ploeggenoot Pedro Delgado verhoogde de Spaanse feest vreugde met de tweede plaats. Voor Angel Arroyo was de triomf op de Puy de Dome bij Clermont-Fer rand de eerste overwinning van het seizoen. De 26-jarige Spanjaard moest van heel ver terugkomen. Vorig jaar mei werd hij gehuldigd als winnaar van de Ronde van Spanje. Een paar dagen later was hij de overwinning alweer kwijt. Gebleken was dat Ar royo verboden stimulerende middelen had geslikt. Zijn landgenoot Marino Lejarreta werd tot Vuelta-winnaar uitgeroepen. Hij kreeg een duur be taald contract bij een ploeg in Italië. Arroyo kon niets anders doen dan wraak zoeken in de volgende Ronde van Spanje. Er kwam niets van te recht Enige weken voor de start brak hij zijn pols De hele periode voor de proloog kon hij niet trainen. Arroyo startte wel, maar was slechts een figurant. Hij bereikte het eindpunt van de Vuelta als 31e. Na afloop verklaarde hij goed getraind te heb- bfn voor de Ronde van Frankrijk, waar hij ging debuteren. Intussen werd hij nog tweede in de Ronde van de Mijnvalleien en zevende in de Ronde van de Aude. In de Ronde van Frankrijk was hij tot de vijftiende etappe ook geen opvallende figuur. Hij stond wei. stilletjes meefietsend, op de elfde plaats. Na zijn zege op de Puy de Dome klom hij naar de kans rijke vijfde plaats. De erelijst van Angel Arroyo is: 1979: debuut bij de profs, drie zeges. 19e Ronde van Spanje: 1980: drie zeges. 17e Ronde van Spanje, 29e Ronde van Italië. 11e Ronde van West-Duitsland, winnaar Ronde van Castilië; 1981: drie zeges, 6e Ronde van Spanje met etappezege, winnaar Ronde van Astu- rië; 1982: zeven zeges, 13e Ronde van Spanje na deklassering als winnaar, 2e Ruta del Sol; 1983: 31e Ronde van Spanje. 2e Ronde Mijnvalleien. 7e Ronde van Aude. winnaar klimtijdrit Puy de Dome Ronde van Frankrijk. CLERMONT-FERRAND - De Spaan se wielrenner Angel Arroyo koml bi) van de vermoeienissen, nadat hij de 15e etappe van de Ronde van Frank rijk een tijdrit bergop over 15,6 km in 40 min. en 43 sec. had gewonnen. SAINT-ETIENNE Felix Levitan, organistor en wedstrijdleider van de Ronde van Frank rijk, is in woede uitgebarsten over zijn ver meende rol in de dopingaffaires. Nadat de namen van een grote en drie kleintjes in het zwartboek van de Tour waren bijge schreven, zouden er nog tien renners positief zijn. De renners zouden er al van weten. Tot aan de vijftiende etappe in Clermont-Ferrand werd dit niet bevestigd. Na afloop van de klimtijdrit op de Puy de Dóme liet Levitan wel een communiqué verspreiden, waarin hij met stel ligheid ontkende ook maar iets met de doping in de Tour te maken te hebben. Levitan zou geïntervenieerd hebben bij het corps wedstrijdcommissnssen van de interna tionale wielrennen (UCIi. Hij wilde, volgens de berichten, met nog meer anti-reclame voor zijn wedstrijd met het be kendmaken van meer positieve gevallen. Levitan „Ik heb me met niemand bemoeid, niet met de medische controleur, niet met de voorzitter van de jury en ook niet met het laboratorium dat de controles uitvoert. Ik houd mij aan de regels, zoals ze opgesteld zijn Ik heb ook nooit, geprobeerd ze te verande ren. hetgeen me niet verbiedt een eigen mening te hebben daarover, iedereen kent deze." MAANDAG 18 JULI 1983 Michel Laurent nam na de finish zijn fiets toch weer op de schouders en werd later uitgeroepen tot ritwinnaar. Etappe-klassemem K De uitslag van de vijftiende etappes 1. Arroyo (Spa-Echevarrl). 15.6 kiloa tó! in 40 minuten en 43 seconden. 2. Delgado (Spa-Echevarrl) 40 56 3. Jimenez iColi 41 12 4 Van Impe (Bel-Poggiali) 4113 5. Laurent (Fra-Danguillaume) 41; 6. Corredor (Col) 41.52 7. Kelly (Ier-De Gribaldy) 41.532 I 8. Winnen (Ned-Post) 41.533 9. Van der Velde (Ned-Post) 41.58 10. Fignon (Fra-Guimard) 42 31 11. Roche (Ier-Berland) 42.43 12. Agostinho (Por-De Gribaldy) 422 13. Zoetemelk (Ned-Danguillaumtffij 14. Criquiellon (Bel-De Kimpe) 4254 15. Madiot (Fra-Guimard) 42.55 16. Millar (GBr-Berland) 43,01 1 17. Alban (Fra-Crepel) 43.09 18. Seznec (Fra-Boishardy) 43.24 19. Lopez (Col) 43.26 20. Breu (Zwi-Girardi 43 33 26. Veldscholten (Ned-Post) 44.01 30. Lubberding (Ned-Post) 44.10 44. Van der Poel (Ned-De Bruynelli gei 55. Slmon (Fra-Berland) 45.52 70. Van Houwelingen (Ned-Jossarll! 72, De Keulenaar (Bei-Post) 46.37 79. Lammerts (Ned-Post) 47.57 85. Pirard (Ned-Poggioli) 47.16 94. De Rooy (Ned-Post) 48.14 96. Manders (Ned-De Bruyne) 48.21 103. en laatste Glaus (Zwi-Girard)51i ll sfli Ploegen klassement Het dagploegenklassement etappe is 1. Columbia 2 uur 30 seconden. 2. Echevarri 2.07.16; 3, 2.07.53. 0 Etappeklassem De uitslag van de zestiende etappes irei 1. Laurent (Fra-Danguillaume! !43ï 3 uur 49 min. 38 sec. (tijd vergoed! sec. Gemiddelde snelheid 37,381 per uur) 2. Lubberding (Ned-Post) (gcdcklasseerd wegens hinderen N 3 Van den Broucke (Bel-Crepellof (10 sec.) 4 Seznec (Fra-Boishardy) z 5. Polsson (Fra-Guimard) op 108 6. Veldscholten (Ned-Post) z.t. 7. Bazzo (Fra-Danguillaume) op L 8. Jourdan iFra-Crepeli op 5.27 9. Van Houwelingen (Ned-Jossa 5.28 10. Durant Fra-Bolshardy i op 6.21 11. Kelly (Ier-De Gribaldyi op 631 12. Russenberger (Zwi-Girard) 13. Van der Poel (Ned-De Bruyne) 14. Van der Velde (Ned-Post 15. Fignon (Fra-Guimard) 16. Manders (Ned-De Bruyne) 17. Biondi (Fra-Crepel) 18. Rogiers (Bel-De Bruyne) 19. Leleu (Fra-Bolshardy) 20. Pirard (Ned-Poggiali) allen in de tijd als Kelly 24. Winnen (Ned-Post) 49. Zoetemelk (Ned-Danguillaumd 55. Simon (Fra-Berland) 74. De Keulenaer (Bei-Post) 80. Lammerts (Ned-Post) 92. De Rooy (Ned-Post) allen ii tijd als Kelly. 101. en laatste Glaus iZwi-Girardiop! Opgegeven: De Wilde iBel-Crepel) e Brabant (Bel-De Kimpe). Le Algemeen klassemfë 1. Slmon (Fra-Berland) 75 uur3r sec. 2 Fignon (Fra-Guimard) op 30 se 3. Kelly (Ier-De Gribaldy) op 111 4. Delgado (Spa-Echevam) op 135 5. Arroyo (Spa-Echevarrl) op 4.14 6. Madiot (Fra-Guimard) op 4.20 7. Lubberding (Ned-Post) op 4.59 8. Bernaudeau (Fra-Boishardy)op: 9. Van der Velde (Ned-Post) op 53 gg 10. Agostingho (Por-De Gribaldy)t> :s, 11. Winnen (Ned-Post) op 6.08 12. Alban (Fra-Crepel) op 6.15 13. Van Impe (Bel-Poggiali) op 62; 14 Michaud (Fra-Danguillaumeioc 15 Anderson (Aus-Berland) op 16 Roche (Ier-Berland) op 8.47 17. Bazzo (Fra-Danguillaume) op9J 18. Boyer (VS-De Gribaldy) op 92i 19. Jimenez (Col) op 9.47 20. Criquiellon (Bel-De Kimpe) opl 26. Zoetemelk (Ned-Danguiliauraet 16.51 34. Veldscholten (Ned-Post) op 28J3 37. De Rooy (Ned-Post) op 32.26 46. Van der Poel (Ned-De Bruynelo) 54. Pirard (Ned-Poggiali) op 46.17 76. Lammerts (Ned-Post) op 1.08Ü 79. Van Houwelingen (Ned-JossC. 1.13.01 87. De Keulenaar (Bei-Post) op 123 89. Manders (Ncd-De Bruyne) opl.' 101. en laatste Laurens (Bel-De Bri 2.14,30. Berg klassement 1, Jiminez (Col) 132 punten; 2. va (Bel) 125; 3. Millar (GBr) 109; 4. M apj (Spa) 96; 5. Laurent (Fra) 62, 6 C© fem (Col) 52; 8. Lubberding (Ned) 38. Punten klassement 1. Kelly (Ier) 278 punten; 2. Van ia (Ned) ilO; 3. Pirard (Ned) 108; 4.9 ding (Ned) 96; 5. Andersen (DemKI der Poel (Ned) 79. Jongeren ktassem 1. Fignon (fra) 75.03.46. 2. Delgadofë '7 1,05; 3 Arroyo (Spa) op 3.44, 4. Ro®1 Wl op 8.17; 5. Jimenez (Col) op 9.17 L" Ploegen klassemei 1. Ploeg Post 11.36,35; 2 Ploeg Danf me 11.36,37: 3 Ploeg Crepel UÖ'JïSt Ploeg Boishardy 11.42,56, 5 PloegGa 11 43.08. Algemeen ploegen klassemei g 1 Ploeg Danguiliaume 23H0.W Post op 18.25; 3. Ploeg Berland opE Ploeg Guimard op 43.33. 5. Ploeg»1 baldy op 52.42. Vermoeidheid De oorzaak van de kwaal deed er echter niet meer toe. In de schaduw van Angel Arroyo (eerste met een tijd van 40,43 minuten) en Pedro Delgado (tweede op'dertien seconden), die als een Spaanse inquisitie de tegenstand vermorzelden, kwam hij uit op een achtste plaats, vijf seconden voor zijn ploegmaat Johan van der Velde. Het verschil in tijd stond overigens niet In verhouding tot de verschillen in ver moeidheid. Winnen hijgde minuten lang uit. Van der Velde was ondanks de enorme hitte op de top van de Puy-de-Dome, waar heel wat toe schouwers flauwvielen, vrij vlug her steld. Een aanwijzing dat de Braban der toch iets beter in vorm is. SAINT-ETIENNE (ANP) In zijn reeds negendjarige carriere als be roepswielrenners was Michel Lau rent niet bepaald het type van een etappewinnaar in de Ronde van Frankrijk. De manier, waarop hij in Saint-Etiennc voorhet eerste een tou retappe op zijn erelijst schreef, was ook geen schoolvoorbeeld. Laurent ging honderd meter voor de eind streep op zijn hoofd staan en kreeg vervolgens in de stad van zijn spon sor de overwinning toegewezen na diskwalificatie van Henk Lubber ding. Michel Laurent is anders een uitste kende coureur. Vooral in de eerste maanden van het seizoen behoort hij tot dfe uitblinkers. Zo won hij twee keer de Ronde van Corsica, twee keer de Ronde van de Middellandse Zee en één keer Parijs-Nice. Allemaal wed strijden in de periode februari-maart. In de loop der jaren won Laurent niet veel wedstrijden (35). maar de meeste waren van behoorlijk kaliber, zoals in 1978 de Waalse Pijl en in 1982 de Dauphine Libere. De erelijst van Michel Laurent is: 1975: profdebuut, tweede Ronde van Cataloniè. twee zeges. 1976: winnaar Ronde van Corsica en Parijs-Nice. vier Milaan-San Remo, vijf zeges. 1977: zevende Ronde van Frankrijk, drie zeges. 1978: winnaar Ronde van de Vaucllu- se, winnaar Ronde van Corsica, win naar Waalse Pijl, veertiende Ronde van Frankrijk, zeven zeges. 1979; winnaar Ronde van de Middel- lanse Zee. vierde Ronde van Italië. 37e Ronde van Frankrijk, vijf zeges. 1980: winnaar Ronde van de Vauelu- se. vijf zeges. 1981: winnaar Ronde van de Vauclu- se. vierde Ronde van Romandiè. vier zeges. 1982 winnaar Ronde van de Middel- Maandag 18 juli. 17e Etappe. De eer ste zware Alpenrit, ivaarin hel klasse ment mogelijk nog op zijn kop gezet wordt. Een nt waar vooral Nederlan ders verlangend naar uitzien. Op Alpe d'Huez. Waar in het verleden Hennie Kuiper ltweemaali, Joop Zoetemelk en Peter Winnen triomfen vierden zullen weer tienduizenden Nederland se wielersupporters staan. Als zij de renners te zien krijgen hebben die al de beklimming van de col de Cluchern ieerste categoriej. en de col du Glan- don ieerste categoriei er opzitten. De nt gaat over 223,5 kilometer. of je het goed doet. Zelf had ik het idee dat het. helemaal niet liep en dan maak ik toch nog zo'n tijd". Ook Peter Winnen had het zwaar op het laatst. „Je moet je bedwingen om geen kleinere versnelling te gaan rij den, want dan je verlies je minuten. Dus neem je het risico dat je door het ijs zakt. Trouwens, risico.. Degene die dat nog een beetje durft te nemen in deze Ronde maakt een grotere kans dan de tactische renners Iets meer dan een minuut had Winnen achter stand op Angel Arroyo en Pedro Del gado „Die Spanjaarden rijden gewel dig. Al heel lang heb ik het idee dat één van de twee de Tour moet kunnen winnen en mijn favoriet is dan Delga do". km 0 MORZINE0 247,5 km15km landse Zee, winnaar Daupine Liberé, 48e Ronde van Frankrijk, drie zeges. 1983: zesde Ronde van de Middelland se Zee, tweede Ronde van Zuidoost- Pyreneeën, vijfde Parijs-Nice, winnaar vierde etappe Midi Libre, vijfde klim tijdrit Puy de Dóme, winnaar zestien de etappe Ronde van Frankrijk in Saint-Etienne, drie zeges. 17eRIT 223.5 km lDoor Peter de Jonge) SAINT-ETIENNEPUY-DE-DOME Peter Winnen was opgelucht. Op een kritiek moment in de Ronde van Frankrijk kwam voor hem het herstel. Virjdagavond laat drukte verzorger Ruud Bakker twee rugwervels recht, waardoor 'het rare gevoel' in zijn rechterbeen verdween. De rossige Limburger reed een uitstekende klimtijdrit op de Puy-de-Dome, pakte op enkele concurrenten zelfs een flinke tijdwinst en kwam bij de top tien van het klassement waar hij een dag later door zijn ploeggenoot Henk Lubberding (7e) uit werd gestoten. Maar dat zal Winnen een opgewekte zorg zijn, evenmin als het feit dat Lubberding nu de best geplaatste Nederlander is. „Voor mij telt dat ik die klimtijdrit goed heb gereden. Dat was een kritisch punt. Als ik daar door het ijs was gezakt, was de kans op een goede klassering verkeken geweest", zei hij. Niet dat het herstel van Winnen een garantie is dat hij ook inderdaad hoog gaat scoren. Maar de twijfels die hem de laatste dagen bekropen zijn nu weg. „Ik had rare poten... Een vreemd gevoel, en ik -wist. niet waar het van daan kwam. Ruud Bakker ontdekte dat het een gevolg was van beknelde zenuwen in mijn rug. Het is een geluk dat Ruud voor kraker leert en mijn wervels op twee plaatsen recht heeft gedrukt. Waar het vandaan komt we ten we nog steeds niet, misschien wel van op de Aubisque de eerste kennismaking was met die enorme puist bij Clermont Ferrand bleek het niet veel uit te maken. „Je weet dat het vooral een zaak is om je krachten te verdelen", aldus Van der Velde, „maar in zo'n rit weetje nooit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8