D zijn in de Tour Yoor Lubberding zelfs geen steun uit eigen kamp PUBLIEK BOOS OP NEDERLANDERS NEDERLANDER REED RAN SM AN IN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Langzame opmars naar de top Lubberding: forse boete édklassement Bernaudeau j wilde opgeven PZC 1 PAGINA 7 MAANDAG 18 JULI 1983 Michel Laurent ligt uitgeteld op de grond, nadat hij in het spnntduel met Henk Lubberding tegen het wegdek is gesmakt. SAINT ETIENNE (GPDl Behalve de woede van de Franse toeschouwers aan het adres van Henk Lubberding na de aankomst van de 16e Tour-etappe tussen Issoire en Saint-Etiènne zondagmiddag, kregen Nederlandse renners dit weekeinde nog meer met boos publiek te maken. Tijdens het inrijden op de Puy-de-Dome werd Peter Winnen enkele malen uitgescholden en hetzelfde overkwam Theo de Rooy. Peter Winnen. ..Toen ik de beklimming aan het verkennen was riepen sommige mensen allerlei scheldwoorden, zoals klootzak. En een ander zei vloekend dat hij naar huis zou gaan als wij met voor betere prestaties zouden zorgen Kijk, leuk is dat niet natuurlijk, maar ik trek me er niets van aan. hoor Kennelijk verwachten ze meer van mij dan ik kan waarmaken En dat is hun zaak". De vijandige stemming van sommige Nederlandse toeschouwers richt zich overigens niet alleen tot de renners. Ook naar perswagens wordt geschreeuwd „dat er e#-sl maar wat gepresteerd moet worden". de Mijnvalleien. In tegenstelling tol Arroyo, kent Delgado de Alpen. Hij deed die ervaring op als amateur in de Tour de l'Avenir en won toen (19811 de etappe naar Morzine. Zijn eerste waarschuwing aan de favorieten in deze Tour deelde hij uit op weg naar Luchon toen hij m de finale met een sterke solo tweede werd. Vervolgens schraapte hij on opvallend maar succesvol bonifica tietij d bij elkaar Favorieten Rond de Spanjaarden tekent zich in het algemeen klassement een bont gezelschap af: een Ier (Kelly), twee Nederlanders (Van der Velde en Lubberding). een Portugees (Agos- tiniioi en vier Fransen (Simon. Fig non. Madiot en Bernaudeaul in de volgorde van het algemeen klasse ment zoals dat in St Etienne op papier kwam - PASCAL SIMON: Hij heeft veel last van zijn schouderbladblessure en bovendien weet hij van zichzelf: „Ik ben geen echte klimmer - LAURENT FIGNON: ook hij is geen specialist in de bergen, maar zijn doorzettingsvermogen compen seert veel. Fignon behoort niet tot de lievelingen van het Franse wieler publiek Ze vinden dat hij vanachter zich chique brilletje niet kijkt als een coureur maar als een intellectu eel die pardoes die ruige wereld is binnengestapt Ze noemen hem „de professor" en ze ergeren zich aan zijn eigendunk Bovendien botert het niet al te best tussen hem en zijn kopman Bernard Hinault. Kortom Fignon pretendeert zich teveel vin den de supporters. - SEAN KELLY: zelfheeft hij altijd gezegd dat hij in deze Tour niet echt bij de favorieten behoort omdat deze wedstrijd voor hem te lang duurt. Hij vertegenwoordigt een wielerarm land: Ierland, waar hij nog steeds een huis heeft in zijn geboortedorp Carrick-on-Sure iTipperaryi dat zijn wielerprestaties onlangs eerde met een naamswijziging m het stratenre- gister. er kwam een Sean Kelly Place - MARC MADIOT: ploeggenoot van Laurent Fignon. Een renner zonder ambities. Zijn grootste genoegen be leeft hij aan hard werken voor kop man Bernard Hinault die hem dan ook altijd prijst als zijn super knecht Zijn grootste handicap in de bergen is zijn angst bij het dalen. - HENK LUBBERDING: boerenzoon uit Voorst, alles behalve een klim- geit maar in goede doen kan hij uitstekend meekomen. .Ik voel me echter nog geen honderd procent", aldus Lubberding die de laatste ja ren met ziekte tobde Hij rijdt in de Alpen als knecht van Van der Velde en Winnen. - JEAN-RENe BERNAUDEAU: na Bernard Hinault de meest populaire Franse renner Hij dankt dat aan eeuwig optimisme en grote bereid heid tot grappen en grollen Plus wat aansprekende wieleruitsiagen. ra UNT ETIENNE Na de vijftiende ■npe van de Ronde van Frankrijk shet geldklassement als volgt: Ploeg Danguillaume 46.620,- Ploeg Berland ƒ35.740,- Ploeg Post 35.730,- Ploeg De Gribaldy 29 250,- Ploeg Guimard 28 140,- Pioeg De Bruyne ƒ26 600- Ploeg Crepel f25 390.- PSoeg Echevarri 20 130.- Pioeg Pogglali 17 240,- foeg Jossarl 15 830.- ?*g Boishardy 14 650.- kumbia 13 380- Ploeg Girard 12 285- ?<*g De Kimpe 11.725.00- SAINT-ETIENNE (GPDl Voor 'ean-Rene (JR voor zijn landge win, die klaarblijkelijk ook Mar de televisieserie Dallas kij- 'tni Bernaudeau dreigde de ?-°nde van Frankrijk dit week je al te beeindigen. Zaterdag - gi potend voor de klimtijdrit op ie Puy-de-Dome kreeg hij zoveel j,j ®t van een verkoudheid die 11 al enige tijd parten speelt, re.i 481 hij geen woord meer kon )oS brengen. Bernaudeau wilde ;tm pt meer van start gaan. maar Mi aandringen van de ploeglei- deed hij het toch. Hij verloor Jwl tijd, maar voelde zich zon- r Mg al weer beter. „Nu wil ik me tvancheren voor die slechte da- Wi". zei hij. Henk Lubberding blijft in het slot van zijn vlucht op de hoede voor een onverwachte aanval van Michel Laurent. De eindsprint zou ontaarden in een 'affaire', waann Lubberding tot de schuldige werd uitgeroepen en Laurent tot winnaar SAINT-ETIENNE (GPD) Na een langdurige ver gadering over de valpar tij van Michel Laurent heeft de jury Henk Lub berding behalve de dis kwalificatie een boete op gelegd van 1000 Zwitser se francs, een straf van 15 seconden en 15 punten. In hetzelfde communiqué moti veert men ook de beslissing waarom men de zege aan Lau rent heeft gegeven Zonder zich te bekommeren om de letter van het reglement stelt de jury dat nu Lubberding is teruggezet naar de tweede plaats men zich baseert op de praktijk van een sprint-met-twee De renner die het slachtoffer van die overtre ding is wordt daarom tot win naar uitgeroepen, ook al heeft hy de finish niet gepasseerd. Onschuldigs Hij werd betrapt via tot dan in Spanje niet gebruikte apparatuur waarmee de medici proefdraaiden voor de dopingcontroles bij het we reldkampioenschap voetbal. „Het was iets onschuldigs voor de lucht wegen". zegt Arroyo Zijn sponsor liet het niet zitten by de uitspraak van de Wielerfederatie en schakelde de burgerrechter in. Dat proces loopt nog. lig voor de argumenten van zijn ren ner En tot de omstanders zei hij: „Henk had uiterst rechts moeten blij ven rijden. Op die manier had Laurent helemaal geen kans gehad om in zo'n gaatje te duiken. Dan gebeurt zoiets nooit" Solo Geen protest dus van Raleigh, wel van de formatie La Redoute van Phi lippe Crepel. „Sportief gezien kan ik het wel begrijpen dat de jury die ongelukkige Michel Laurent tot win naar uitroept, maar volgens de regle menten is het onmogelijk en ik zou een slechte ploegleider zijn als ik het niet voor mijn renner opnam". Inder daad had Crepel gelijk. De internatio nale reglementen zeggen dat bij een valpartij in de laatste kilometer de tijd van de winnaar die van het slacht offer wordt Maar vallen of niet, een renner dient met zijn fiets de finish te passeren. Laurent deed het zönder fiets en bovendien als zevende want voordat hij over de streep hinkte was daar al een groepje met achtereenvol gens Jean- Luc Vandenbroucke, Christian Seznec, Pascal Poisson. Ge rald Veldscholten en Pierre Bazzo langs geflitst Vandenbroucke had dus moeten win nen, maar Laurent die het zo graag wilde kreeg de zege. De Fransman was al vrij vroeg na het vertrek in Issoire ontsnapt en kreeg na een solo van tachtig kilometer gezelschap van Lubberding. Die verstoorde daarmee de droom van Laurent, die hoopte te winnen in de plaats waar de sponsor is gevestigd. Immers, Lubberding is sneller in de eindsprint. „Daarom heb ik op het laatst niet te veel kopwerk meer gedaan en drong ik Lubberding de kop op \oor de eind sprint. Maar daar gooide hij zo bru taal de deur dicht dat hij natuurlijk moest worden gediskwalificeerd". De jury deed dat ook. En vervolgens werd het internationale reglement vertrapt en kreeg de Tour voor het eerst een als zevende geëindigde ren ner als winnaar. Pedro Delgado maakte in deze Tour een opmars die weinigen echt goed in de gaten hadden: van de 84e plaats met een achterstand van 12 minuten 44 seconden in Rouhaix (derde etappe) naar een vierde plaats op I minuut 45 seconden aan de voet van de Alpen. Hij rijdt pas twee jaar bij de beroepsrenners cn won dit seizoen de Ronde van Ara- gon en een etappe in de Ronde van Ploegleider Echavarri met zijn twee Spaanse klimgeiten Pedro Delgado linksi en Angel Arroyo. Sean Kelly (rechts), die in het algemeen klassement ook bedreigd wordt door de Spanjaarden, is er maar bij gaan staan. (Door Peter de Jonge HINT ETIENNE Zelfs uit zijn eigen kamp kreeg hij geen eun. De verbazing op het gezicht van de kort tevoren [diskwalificeerde ritwinnaar Henk Lubberding werd nog oter toen assistent-ploegleider Jules de Wever kortweg zei: k ga geen protest indienen. Dat is zinloos. Ik heb de levisiebeelden gezien en jij was fout, Henk". Terwijl de [schaafde, bloedende Michel Laurent op het podium ver- iheen waar hij tegen alle reglementaire logica in gehuldigd erd als winnaar, stapte de ontgoochelde Nederlander op de ets. „Ik heb wel sprints meegemaakt waarin gekkere dingen (beurden en waar niets over werd gezegd. Ik voel me niet huldig". de jury bleef onverbiddelijk, eens terug, maar opnieuw luidde zijn ils de internationale commissaris- pleidooi: onschuldig. Deintemationa- ooit een kans hebben gehad om le commissarissen echter zeiden dui- iite bewijzen is het nu wel", riep de delijk te hebben geconstateerd dat tdende Laurent, die honderd meter Lubberding in de sprint van de rechte 3 de eindstreep in Saint-Etienne lijn was afgeweken „Ja", verdedigde Lubberding tegen het metalen de Raleigh-renner zich, „als je op het mghek was gedrongen en daar stui- laatst de zwaarste versnelling, de der- End als een gummibal uit was tien. trapt kun je onmogelijk kaars tomen In hun ijver om aan dat recht blijven rijden. Daarvoor moet je tóngen van de Fransman tegemoet gewoonweg te veel kracht zetten", komen gingen de juryleden vervol- Jules de Wever echter was niet gevoe- wel erg ver. ieders verrassing werd Laurent ritwinnaar uitgeroepen en dat iets wat echt onmogelijk was, int toen de Fransman nog richting ish liep, arriveerde een tweede «p waarvan Jean-Luc Vanden- nucke de eindsprint won. Hij had winnaar moeten worden. Een obleem waar de UCI-blazers tot de aankomst achter gesloten vergaderden, maar ze vol laden in hun besluit. Henk Lubberding gaf het alle- ul al niks meer. Weliswaar boekte door de vlucht met Laurent, die •al een gebroken midden- sdsbeentje opliep, zeseneenhalve auut tijdwinst en werd hij daar- lormet een zevende plaats de beste derlander in het algemeen klasse- ït. Voor hem was dat een uiterst ile troost, „dat klassement", zei verontwaardigd, „zegt me hele- ulniks. Daar rij ik niet voor. Een loverwinning telt zwaarder voor f.Maar die tweede etappewinst Aurillac kreeg hij niet. 17.7.83 16eRIT 144,5 km ISSOIRE St. Etienne lavet JCraponne sur Arzon' ST. ETIENNE Roche La Molière Beaurie Pontempeyrat mstslag ikunt wel merken dat we hier in inkrijk zijn", vond Lubberding, iders zouden ze zo'n beslissing niet len". De coureur uit Voorst die bij passeren van de eindstreep een Btslag kreeg van een verzorger a Laurent, betoogde terwijl het bliek hem uitjoelde voorts: „Ik heb die eindsprint steeds onder mijn doorgekeken om te zien of hij snendoor zou komen. Toen dat ge arde heb ik gewoon het gat dicht houden en veel verder dan mijn blerwiel heeft hij niet naast me reden. Hij knalde op een poot van dranghek en daardoor ging hij deruit. Mij heeft hij niet geraakt en ik hem een zwieper zou hebben pven had dat toch wel gebeurd tien zijn?" televisiemonitoren zag hij ver- s zyn krijgshandelingen nog zoals het viermaal achtereen winnen van de Midi Libre Bernaudeau heeft momenteel zoveel last van een bron chitis dat hij zichzelf weinig kans meer geeft - JOHAN VAN DER VELDE: in deze Tour nooit ondersteboven geraakt door teleurstelling wanneer het niet ging zoals hij wilde „Myn dagen komen nog. Als we maar eens in de Alpen zijn" reageerde hij steeds na minder goede momenten. JOAQUIM AGOSTINHO: met zijn 41 jaar de oudste renner die ooit de Tour reed. Hij werd ontdekt door ploegleider graaf Jean de Gribaldy die hem ergens uit de binnenlanden van Portugal haalde. Hoewel hij nooit iets belangrijks won, werd Agostinho's naam in het wielrennen groot wat hij dankte aan zijn land van herkomst, zijn oerkracht en het feit dat hij als dienstplichtig militair in Angola vocht. Eind '81 stopte hij met wielrennen. Hij ging de scha penfokkerij van zijn blind geworden schoonvader leiden en kwam tot ieders verrassing dit seizoen ineens weer terug in het profpeloton. SAINT-ETIENNE Een opmerkelijk feit bij een opmerkelijke top tien in de Tour de France: twee Spanjaarden op de eerste rij. Niemand van de favorieten die tot dit weekeinde meer van ze wist dan dat Angel Arroyo vorig jaar als eindwinnaar van de Ronde van Spanje op doping werd betrapt waardoor hij die eerste plaats kwijt raakte en dat Pedro Delgado de afgelopen week heel stilletjes vele minuten bonificatie sprokkelde. Ze koersen niet of nauwelijks buiten hun landsgrenzen. Zodoende. Ineens drongen ze zich nadrukkelijk op met een eerste plaats i Arroyo) en een tweede in de zware klimtijdrit op de Puy-de-Dome Daarmee wer den ze de grote verrassing van de top tien van het algemeen klasse ment die een bijzonder kenmerk draagt: slechts twee renners (Ber naudeau en Simon) hebben geen ploeggenoot in die elitegroep. En het opmerkelijke van dat aspect is weer dat de ploeg die kort voor de start de grootste klap kreeg omdat Bernard Hinault zich terugtrok er met twee renners bij zit: Laurent Fignon en Mare Madiot. Opmars Met Angel Arroyo en Pedro Delgado beleeft de Spaanse wielersport on verwacht weer een grote Tour-tijd Het is lang geleden dat er vanuit dat land iets bijzonders werd gepres teerd. Het laatste hoogtepunt da teert van 1974 toen Vicente Lopez Carril achter Eddy Merckx en Ray mond Poulidor in Parijs als derde op het podium kwam en Domingo Pe- rurena daar werd gehuldigd als win naar van de bergprijs. Het enige wat daarna nog gevierd werd maar dat mocht nauwelijks naam hebben was een etappe-overwinning van Miguel Lasa in 1978 De vraag nu is. hoe ver Pedro Delgado en Angel Arroyo gaan ko men na hun spectaculaire opmars. Arroyo is de man met de meeste ervaring: 26 jaar en bezig aan zijn vijfde profseizoen. Na de lagere school heeft hij alleen nog maar gewielrend en tijdens vrije uren zijn diensten aangeboden aan de boeren van Avila. het dorp waar ook Julio Jimenez woont, de berg koning van de Tour in 1965, '66 en '67. Net als bij alle andere Spanjaar den liggen zijn grootste prestaties in het eigen land, want daar wordt nagenoeg het gehele jaar-program ma afgewerkt. De huidige Spaanse voorzitter van de internationale federatie UCI, Luis Puig Esteve betreurt bij voortduring het gemis aan contact dat daardoor ontstaat met het wielrennen in het buitenland. „Daarom komen wij er tegenwoordig zo slecht vanaf', is een uitspraak die hij bij elk inter view doet Arroyo heeft dit jaar nog niets gewonnen. -Spaanse journalis ten verklaren dat door de mentale klap die hij kreeg als gevolg van zijn dopingzaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7