Cruijff debuteert in Feyenoord Hitte hindert I Nijboer niet Voetbal op Engelse tv; HAMELINK EN LE CONTÉ WAREN ER NIET BIJ 5 Nederlands elftal ook tegen Zeeland PZC/ sport MAANDAG 19 SEPTEMBER IN MIDDELBURG FC Groningen PEC-Zwolle £l Weer zege FC Twente MAANDAG 18 JULI 1983 VERRIET OOK NAAR HELSINKI Feyenoord met Cruijfftrok 3500kijkers BRUINISSE Bijna 3500 toe schouwers waren zaterdagavond getuige van het treffen tussen het Zeeuws elftal en Feyenoord ln Bruinisse. Hoewel het ook in de avonduren nog snikheet was op Duiveland waren de meeste kijkers al een uur voor de wed strijd aanwezig. Ook de omroe pen waren voor dit debuut van Johan Cruijff in Feyenoord uit gerukt: in Avro's Sportpanora- ma was zaterdagavond reeds een uitvoerige reportage van deze wedstrijd te zien en ook de Tros maakte tv-opnamen van deze gedenkwaardige happemng. Johan Cruijff probeert Jaap Meerman (4) uit te spelen. In het midden scheidsrechter Piet Harinck uit Goes. LONDEN (ANP) De Britse televi siemaatschappijen BBC (staati ITV (particulier! hebben een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden over voor de rechten in de seizoenen 1983- 84 en 1984-85 respectievelijk tien en elf voetbalwedstrijden live op het scherm te brengen Dat is zaterdagavond in Londen bekendgemaakt. Het gaat om wedstrijden, die de BBC op vrijdag avond om kwart over acht Nederland se tijd en de ITV zondagmiddag om half vier uitzenden. Ook de cupönal valt onder de overeenkomst Het is de bedoeling deze wedstrijd voortaan op NOORDSCHESCHUT (ANP) In Noordscheschut heeft FC Groningen zaterdag in een oefenwedstrijd ge speeld met de vierde klasser WKH Na een ruststand van 10-0 werd een score van 10-0 bereikt. Jan de Jonge (5), Bert Wiebing (3) en Rob Mc Donald (3) waren de schotvaardigste Groningers. DWINGELOO i ANP) In Dwingeloo zegevierde PEC Zwolle met 8-0 over een Drents amateurelftal Bij de rust was het 4-0. De doelpunten waren van Van Kooten (4). Van der Hengst (2) en Van Roon (2) Er waren 1000 toeschou wers. Rep deed nog niet mee. Doel man Schrijvers wel zondag in plaats van zaterdag tem spelen. Volgens een verdeelsli knjgen de leagueclubs ieder per - ongeveer 115 000 gulden. Het res'.: ft gaat naar clubs die aantoonbare nanciele verliezen lijden vanwege' directe televisieuitzendingen, ShlrH clame mag niet groter zijn dan 1» dërd vierkante centimeter en ge «ni enkele letter mag meer dan vijf een «1 meter in beslag nemen. H ZÜRICH (ANP) FC Twente bli;.* de intertotocompetitie uitstek® resultaten behalen Zaterdag vierde de Enschedese ploeg in uitwedstrijd voor groep één tegen F Zürich met 4-3. Bij de rust keekf Twente nog tegen een achtersta J van 1-3 aan. In groep 1 voor de intertotocompe® won voorts Standard in Luik met. van Fortuna Dusseldorf. FC T»'S leidt in deze groep met zeven uit vier wedstrijden. Jj De uitslagen: Standard Luik - Mj na Dusseldorf 1-0(1-0); FC Zurich Twente 3-4 13-1). 1 FC Twente 4 3 10 7 2 Standard Luik 3 2 0 1 4 3 FC Zürich 4 0 2 2 2 4 Fort. Düsseldorf 3 0 1 2d aanwijzingen te geven. Weerstanden Om enkele voorbeelden te geven nog voor een opkomende Robbie de Muijnck van Breskens gevaarlijk kon worden stuurde CruijfT met armgeba ren en woorden Sjakie Troost in de richting van deze Zeeuwse middenvel der en terwijl Cruijff de bal aan de voeten had voor een splijtende diepte pass stuurde hij Andrej Jeliazkov weg met het commando ,,gaan, gaan" Als geen ander heeft Cruijff bij combi naties „overzicht" en zijn aanwijzin gen ;n commando's maken de tanval- BRUINISSE Het Zeeuws elftal wordt steeds gewilder als sparringpartner. Op maandag 19 september komt het Nederlands elftal naar Zee land voor een wedstrijd tegen de Zeeuwse selectie op die dag. Voor het oranjeteam geldt deze oefenwedstrijd als een voorbereiding voor de interland tegen Belgie op woensdag 21 september in Brussel. Zeeland heeft dit belangrijke duel voornamelijk te danken aan de inzet van Kees Blomaard uit Goes (lid van de technische commissie van de afdeling Zeeland) en aan Wim Jagt uit Middelburg, de chef van het bondsbureau van de afdeling Zeeland Kees Blomaard zaterdagavond in Bruinisse na afloop van de wedstrijd van het Zeeuws elftal tegen Feyenoord: „Bondscoach Kees Rijvers heeft uit stekende ervaringen opgedaan met de trip van het zogenaamde Mexico-team in Zeeland. Hij was er al lang voor om ook met het Nederlands elftal naar Zeeland te komen". Volgens Blomaard heeft zelfs de Belgische bondscoach Guy Thijs (die ook goede ervaringen met een Zeeuwse trip heeft i bij de KNVB gewezen op de voordelen van een oefenwed strijd in Zeeland Het Nederlands elftal zal maandag 19 septem ber tot woensdag 21 september verblijven in hotel Kamperduin op Noord-Beveland bij de Veersegat- dam. Het is nog niet honderd proeent zeker in Nederlands elftal op maandag 19 september ge speeld zal worden. Wim Jagt: „Maar zeer waar schijnlijk is, dat deze wedstrijd in Middelburg zal worden gespeeld, vooral ook. omdat Kees Rijvers aan die plaats de voorkeur geeft". De interland in het Heyzelstadion in Brussel is een 'vriendschappelijke' ontmoeting Daarom wordt niet de Voorkeur gegeven aan een 'streng trainings kamp' voor de Nederlanders. Zo staat er voor dinsdag 20 september voor het oranjeteam enkele uren ..spelevaren" (zoals Kees Blomaard het noemti op de Oosterschelde op het programma. Na die boottocht zal de selectie voor het Nederlands elftal die dinsdag trainen op het veld van Yerseke Gerard Nijboer sleurt hier aan de kop van het peloton. Links achter F; Nijboer de Nederlander Verriet. die met zijn prestatie een starlbeioiji jS voor Helsinki haalde. Zj DORDRECHT (ANP) Gerard Nijboer heeft niet voldoende aan dertig kilometer. Nadat de Euro pese marathonkampioen zaterdag in Dordrecht de jaarlijkse zeslan- denwedstrijd over die afstand had gewonnen, zette hij de training 's middags in de brandende zon voort. Vier weken voor de mara thon om het wereldkampioen schap in Helsinki slaagde Nijboer in 1 uur en 32 minuten en 29 seconden voor de laatste test. De als derde eindigende Rudi Verriet legde eveneens met goed gevolg zijn examen af. Na Nijboer en Cor Lambregts werd Verriet als derde loper aangewezen voor de mara thon in Helsinki. Ook de van een voetblessure herstelde Carla Beurskens verzekerde zich van een startbewijs. Bijna zo overtuigend als Nijboer, zegevierde zij in een 25-kilometerloop (1.28.16). De lan- denwedstrijd leverde een over winning op voor Italié., Halverwege de wegens de verwach te hitte in de ochtenduren verwerk te wedstrijd plaatste Nijboer een dubbele demarrage, die zijn me dekoplopers. de Westduitser Rail Salzmann en Cor Lambregts te machtig was. Dit trio had zich al na zes kilometer gevormd, nadat een vroegere vluchter, de Zwitser Wer ner Meier, door het loperspeloton was opgeslokt. Eenmaal voorop, bleek hoe hard de tikken van Nij boer waren aangekomen. Lam bregts (pijnlijke bovenbenen) en Salzmann staaktert de race, waar door een voorzichtig begonnen groepje met Verriet voor ereprijzen in aanmerking kwam. In de eind sprint griste de Westduitser Eber- hard Weyel de tweede plaats net voor de Nijmeegse atleet weg. Voor aanvang van de Dordtsc test was Verriet een belangrijke con current kwijtgeraakt. Jacques Va lentin, ook kandidaat voor 'Helsin ki', trok zich terug. In een te laat stadium zou zijn vastgesteld dat het resultaat in Dordrecht selec tieselectiecriterium zou zijn en bo vendien was de Westlander van mening dat de uitslag van een dertig-kilometerloop lang niet al les over de verhoudingen op de marathon zegt. Verriet en Valentin hadden in zeer uitlopende omstan digheden vrijwel dezelfde tijd (2.13.48 om 2.13.51) gelopen. Ver- riet. student medicijnen en druk bezig met tijd opslokkende co- len alleen maar gevaarlijker. Maar bt) Ajax wekte hij tenslotte met dat „dirigeren" weerstanden op bij spe lers als Vanenburg. Rijkaard en Ol- sen. En ook bij Feyenoord zal het alleen maar goed gaan wanneer ve detten' als Houtman. Hoekstra. Je liazkov en Vermeulen willen luisteren en zich in dienst wil stellen. Enkele Rotterdamse supporters hadden hun oordeel al klaar: „Die trainer Thijs Libregts hoeft niks meer te doen. zolang Cruijff er bij is". Wat is die extra dimensie in hel spel van Johan Cruijff nu wel? Het is aardig dat ook eens te vernemen uit de mond van een Zeeuwse voetballer, die op deze gedenkwaardige avond in Bruinisse met Cruijff in het veld stond. Eugene Fagg van Oostkapclle Vlak voor de ivedstrijd worden Johan Cruijff en Ruud Gullit nog belaagd door handtekeningenjagertjes. (Door Joop van den Berg) BRUINISSE Dat is dus nog wel even wennen: Johan Cruijff in het shirt van Feyenoord! De meningen waren zaterdagavond duidelijk verdeeld in Bruinisse, waar Feyenoord met Cruijff in de gelederen naar verwachting korte metten maakte met het Zeeuws elftal: 0-9. Nog altijd waren er die voor de verbluffende gedaanteverwisseling van Neerlands beste voetballer aller tijden geen goed woord over hadden. Daar was bijvoorbeeld die rasechte Rotterdammer, die pontificaal was neergestreken op een tuinstoeltje vlak naast een dug-out. Allereerst verzuimde hij niet mee te delen, dat hij een van de suppoosten was van het Feyenoordstadion. En hoewel we hier niet te maken hadden met Ton van Duinhoven in de rol van een Rotterdamse suppoost, die het woord 'Ajax' niet eens „door de strot" kon krijgen, loog de tekst van de man op het tuinstoeltje er ook niet om: „Die gozer is alleen maar naar Feyenoord gekomen om zijn zakken te vullen". Maar dat wekte de gramschap op van weer andere Rotterdamse supporters, die in grote getale belangstelling hadden voor dit debuut van 'Cruijfïïe' in Feyenoord. Een stem uit die groep: „Het is de beste aankoop van de laatste tien jaar. We hebben de beste voetballer van de wereld binnengehaald". En daar leek de meerderheid het mee eens. Maar als er iets begrijpelijk is. dan zijn het wel de gemengde gevoelens van velen bij die eerste wedstrijd van Johan Cruijff voor de Rotterdammers. Het befaamde Feyenoordshirt met de grote verticale rode en witte baan rond de torso van de man. die zo verweven is met de roemrijke geschie denis van AjaxHet lijkt de omge keerde wereld. Het geeft een gevoel van vervreemding. Er schuilt ook iets van tragiek in: de „oude" maestro, die in de bloeiende herfst van zijn schitte rende carrière als een eenzame diri gent zijn vroegere aartsrivalen stuurt en stuwt. In dat opzicht was daar op het veld van Bruse Boys zaterdag avond een historischer moment in de vaderlandse sportgeschiedenis te be leven, dan velen zich realiseerden. Eén van degenen, die deze mengeling van vervreemding en tragiek wel in hart en ziel voelde, was de stijlvolle Zeeuwse middenvelder Franz van der Peijl van Hoek. die in deze wed strijd ettelijke keren oog in oog stond met de nu al legendarische Johan Cruijff. Franz van der Peijl verzucht te later in de kantine van Bruse Boys: „Ik vind het geen gezicht, Cruijff in het shirt van Feyenoord. Ik vind het zelfs een beetje een afgang. Zo voel ik het. Ook voor mij is hij de grootste voetballer, maar ik krijg soms het gevoel dat het niet past: Johan Cruijff in het Feyenoord-shirt". Franz van der Peijl bracht daarmee ongetwijfeld de gevoelens van velen onder woorden: enerzijds respekt voor de unieke kwaliteiten van Cruijff en anderzijds een zweem van onbehaaglijkheid, opgewekt door de tegenstrijdigheid in de combinatie Cruijff-Feyenoord! Miskenning Clubliefde en clubtrouw, het zijn emo ties. die in de harde wereld van het professionele voetbal al lang een ge ruisloze dood zijn gestorven. Kees van Kooten naar PEC-Zwolle, Koeman naar Ajax, Spelbos naar Club Brugge Wie maalt er om Maar Wim Jansen naar Ajax, Johan Cruijff naar Feye noord. dat raakt de emoties nog wel Dat raakt verstokte supporters nog altijd in het diepst van de ziel Want daar heeft men te maken met tegen strijdigheden, die misschien wel met het verstand, maar niet met het ge voel zyn te bevatten. De Amsterdamse miskenning, die hem tenslotte in Rotterdamse armen dreef, zal Cruijff ook zelf ervaren hebben als een emotionele pijn. Maar op het veld is daar niets meer van te bespeuren. Want zaterdagavond op het veld in Bruinisse was Cruijff exact dezelfde overheersende 'rege laar' als bij Ajax: met zijn stereotiepe armgebaren voortdurend wijzend waar zijn medespelers moeten gaan, voortdurend ook pratend en schreeu wend. Direkt al leerden de Feyenoor- ders hem in deze eerste wedstrijd kennen als de spelverdeler-dirigent, die het niet kan laten bij herhaling analyseert na enig nadenken: „Hij bestuurt als het ware het gevaar. Al op de achtergrond, achter de aanval, creëert hij dat gevaar en veel onvoor spelbaarder dan andere spelverde lers. Je weet nooit van te voren waar hij de bal zal laten neerkomen. Vaak kiest hij een onverwachte, maar juist gevaarlijke oplossing. Daarom is er zo vaak verwarring en onzekerheid in een verdediging als Cruijff aan de bal is". Zo hoort men het ook eens van een ander. Verkenning Trainer Thijs Libregts wilde natuur lijk na deze „eerste verkenning" (zoals hij het noemde) niet direkt al te veel conclusies trekken: „Taktisch ging er vaak nog veel fout, maar dat zag ik door de vingers, omdat werken aan de conditie in zo n eerste oefenwedstrijd even belangrijk is. Als Cruijff aan de bal is. moeten de anderen er natuur lijk op inspelen. Gaat Hoekstra bij voorbeeld naar buiten, dan moet Je liazkov scherper naar binnen gaan En omgekeerd Maar het inspelen zal zeker met lang duren" Trainer Wies van Avermaete van het Zeeuws elftal was wel zo verstandig om één speler niet de opdracht te geven als een klit aan Johan Cruijff te blijven hangen. In de meeste gevallen (en vaak tevergeefs) probeerden de Zeeuwen de spiksplinternieuwe Feye- noorder op het middenveld op te vangen. De rol van Cruijff was duide lijk. dirigerend achter een aanval die voor deze gelegenheid vaak uit vier man bestond (Hoekstra. Jeliazkov, Houtman en Vermeulen) Leerling BRUINISSE Twee Zeeuwse voet ballers moesten zaterdagavond ver stek laten gaan voor de wedstrijd van het Zeeuws elftal tegen Feye noord in Bruinisse. Uitgerekend vlak voor een duel, waarin ook Johan Cruijff acteerde, werd Jan Hamelink van Hoek geveld door griep. De Mid delburger Johan Ie Conté, die on langs een werkkring gevonden heeft. kon zich voor dit duel door werk zaamheden ook niet vrijmaken. Tonny van de Berge en Leen van der Bijl van Bruse Boys waren hun ver vangers in de Zeeuwse selectie. Voor Zeeland kwamen de volgende spelers in het veld: Rob Gruben (Bres kens). Johan Dijkhuizen (Middel seizoen voor Vlissingen gaat spelen, verzuchtte na afloop: „We hebben dit jaar al aardig wat wedstrijden met het Zeeuws elftal gespeeld, maar Feye noord was veel fanatieker dan onze vorige tegenstanders". Door die Rot terdamse inzet en door het enorme klasseverschil zijn de vele treffers die de Zeeuwen om hun oren kregen dan ook te verklaren. Maar ondanks die negen doelpunten haalde de verdedi ging i Meerman, Klaas en Jos van Belzen, Faggi toch ruimschoots e voldoende. Rob Gruben ivoor rust) toonde zich een betrouwbaarder doel man dan Johan Dijkhuizen un tweede helft) Uitblinker Opvallend is ook dat Mario Been, die in Mexico tijdens het wk voor de jeugd zo schitterde, nog lang niet zeker is van een vaste stek in Feye noord. Enkele malen liet hij fantasie rijke dribbels zien, maar na de rust kwam hij niet terug. Libregts: „Hij moet nog leren wat hij wel en niet kan doen. En hij moet ook leren om er volledig door te zitten in een wed- trijd". Kortom: Mario Been is bij Feyenoord nog altijd een „leerling" en geen vaste keus. Dat geldt ook voor anderen bij Feyenoord. dat de beschikking heeft over een ruime selectie (al moest Feyenoord-voorzit- ter Kerkum meedelen dat de komst van Michel van de Korput nog uiterst twijfelachtig is). Die drang om zich in het eerste team van Feyenoord te spelen, ervoeren ook de spelers van het Zeeuws elftal aan den lijve. Jaap Meerman, de cen trale verdediger, die in het komende Absolute uitblinker op het midden veld in het Zeeuwse team was de Zeeuws-Vlaming Franz van der Peijl, die technisch zelfs op gelijke hoogte stond met de meeste Feyenoorders. Vooral in het laatste kwartier van de eerste helft draaide Zeeland aanval lend plotseling ook verrassend goed: voortreffelijke combinaties tussen vooral Gerard Schipper. Bram van de Broeke. Peter de Waard en de opkomende Franz van der Peijl. Li bregts: „In die periode verloren we de greep op de wedstrijd volkomen. We werden zo vaak uilgenodigd om aan te vallen, dat we toen verdedi gend de zaak lieten sloffen". Inderdaad: zo maakte vrije verdedi ger Ruud Gullit er soms te veel een gewoonte van om ook maar mee na voren te gaan Gerard Schipper: „Na rust zijn we aan werkelijk aanvallen niet meer toegekomen" Daardoor ook kon Tonny van de Berge (ingeval len voor de verhinderde Jan Hame link) ook minder imponeren, omdat hij alleen na rust in het veld kwam Eenmaal liet Van de Berge een schit terende actie zien, toen hij op links twee Feyenoord kansloos uitspeelde. Doelpunten burg). Jaap Meerman (Vlissingen), Klaas van Beizen en jos van Belzen (beiden Arnemuiden), Willy de Jager. Robbie de Muijnck en Bram van de Broeke (allen Breskens), Franz van der Peijl (Hoek). Eugene Fagg en Gerard Schipper (Oostkapelle). Paul van Kouteren (Sluiskil), Peter de Waard (Kapelle). Tonny van de Berge en Leen van de Bijl (Bruse Boys). Overigens kon Feyenoord pas na een kwartier d,ankzij een frommeldoel- punt de leiding nemen. Bij een scrim mage sprong de bal van de borst v Rob Gruben en Houtman schoot raak 0-1 Veertien minuten later ko gelde Jeliazkov na een voorzet van Vermeulen raak: 0-2 En Houtman scoorde daarna met een „schampen de" kopbal na een voorzet van de opgekomen Gullit (0-3). Dankzij een missertje van Dijkhuizen kon Jeliaz kov al snel na rust voor 0-4 zorgen. En Houtman, nogmaals Houtman (penal ty). Van Til (na een schitterende actie van Cruijff). Jeliazkov en weer Van Til zorgden voor de 0-9-eindstand. Een beetje ontstemd over de voor de rest goed leidende arbiter Piet Ha rinck uit Goes was trainer Wies van Avermaete wel: „Juist tegen profs moeten amateurs toch het voordeel van de twijfel krijgen, maar dat kregen we niet". Inderdaad: Harinck legde de bal wel op de stip toen Jeliazkov uit balans werd gehaald door Meerman (een omstreden straf- schopl, maar gaf de Zeeuwen geen penalty toen Gerard Schipper werd gevloerd door Ivan Nielsen. Volkomen terecht had Harinck op dat moment de Zeeuwen de gelegenheid kunnen geven de „eer' te redden. Niettemin: ondanks de negen tegen treffers was het optreden van het Zeeuws elftal toch wel eervol. schappen, had laten weten na zija onder gunstige condities gelopt» toptijd niet meer tot een testmar* thon bereid te zijn. Nijboer had er de voorkeur MWI gegeven twee weken eerder de laat- frr ste, zelfgekozen, test te ondergaan jor „Een 25 kilometer was me liever geweest. Ik had niet in de gaten dat ik in de laatste vijf kilometer (16.20i zoveel snelheid heb verloren, ft heb steeds voor het landenklasse- ment gelopen. Toen Salzmann en ik los kwamen van Lambregts, heb ik Cor ln eerste instantie gelegen heid gegeven terug te komen." 1 Het in Dordrecht bij 28 grad» onderhouden tempo (tien kilome ter in 30.48, twintig kilometer it 1.00.451 is goed voor een tijd 2.08 op de marathon. „Ik geloof dal dat dus wel goed zit", zegt Nijboer, „De warmte hindert mij niet, ik train nu vaak bij een hitte van3j graden op de Holterberg. Ik ben er aan gewend in deze omstandighe den te lopen". Carla Beurskens had nog niet eer der onder deze condities haar kilo meters gemaakt. De 15.59 van een week geleden op de vijf kilomete in Oslo had haar het vertrouwen gegeven voor een nieuw maratho- navontuur. Door haar vijfde plaat» tijdens de Europese titelstrijd Athene behoefde de Limburgse lete niet aan een limiet te voldi In de laatste vijf kilometer slonk haar zeer riante voorsprong tot een minuut. „Deze week heb ik gewoon doorgetraind. Ik denk dat ik de marathon van Helsinki aankan", plaats m ■aiI :sea:- UJ ldoen. De uitslag: 1 Gerard Nijboer (Ned) 30 km in 1 uur 32 min. 29 sec.; 2 Eberhard Weyel (WDD 1.34.40; 3 Rudy Vendel (Ned) 1.34.43; 4 Bernhard Faure (Fr») 1.34.49, 5 Osvaldo Fautine (Ita) 1.35.04.6 Ronny Agten (Bel) 1.35.46; 7 Giuseppe Moretti (Ita) 1.35.48; 8 Arturo Jacons (Ita) 1.36.12; 9 Jacques Lefranc (Frsi 1.36.26; 10 Jürgen Dachert (WD1) 1.36 42. 17 Peter Rusman iNedi 1.39.18. 18 B Kneppers (Ned) 1.39.18; 23 Gemt Essen (Nedi 1.40.32; 25 Wim ZegersiNedi I 40 49, 28 Leon Wijers (Ned) 1.41 49,3: Max van Wersch (Ned) 1 42 43, 35 Hanj Drlessen 1 45.00: 36 Roelof Veld (Nedi 1.46 07 Dames: Carla Beurskens (Ned) 25 km In 128.16, 2 Alba Milana (Ita) 12916,3 Heidi HUtterer (WD1) 1 31 26, 4 Rita Marchlslo (Ita) 1.31.42; 5 Laura (Ita) 1 32 24; 6 Magda Ilads (Bel) 1.32 44; II EeQe van Wissen (Ned) 1.35.34; 211 Gerda Timmermans (Ned) 1.41.14. Lan- denwedstrijd: 1 Italié; 2 Nederland,! West-Duitsland; 4 Frankrijk: 5 Zwitser land; 6 België

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 12