nstanties drugopvang gaan krachten bundelen ZEELAND" Belgische schippers koning kan niet helpen Feeststemming in op eerste visserijdag HUWELIJKSAANZOEK IN NIEUWE AND Blije baantjes Loeiend oponthoud op rijksweg 1WVANG VERSLAAFDEN VEILIGGESTELD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord over afvloeien 18 werknemers Muller VISITEKAARTJE VOOR DE MOSSEL ZEEUWSE Gezelschap Ha. een bekende auto voor me. dacht die Goese automobilist op rijksiveg 58. De wagen van «en oude kennis, zo stelde hij nader vasl. Een verstokte vrij wel, die nu - zo te zientoch »el Vrouwelijk gezelschap had. Het krullerige kapsel, dat bo nen de voorstoel naast de be- Huurder uitstak, wees daar duidelijk op Meneer zelf hield •n rechterarm intussen liefde nol en beschermend over de nuQleumng van de stoel naast hem He stiekemerd', mompelde de Goese automobilist 'In het zicht van bekenden de bedees de jongen uithangen. Altijd wat afstandelijk tegenover de tondere se.xe Maar intussen, els niemand het zag. wel mooi wel dames uit rijden gaan. jcker een leuke lifsler opge pikt Of misschien een meisje MM het werk meegenomen pen kijken of-ie een goede I Maak heeftbedacht de auto- j "Wbilist, snel optrekkend om even later aan een inhaalma- fiMivre te beginnen. Gp het moment dat beide au to's naast elkaar waren keek de Goesenaar nieuwsgierig [Mar binnen in de andere au to toen de oude bekende hem can opzy zag wuifde hij ver- cast. He bouvier, die naast hem zat, "toef eigenwijs door de voor- Ha* staren... JSSINGEN - Alle bestaande vormen van hulpverlening aan drugverslaafden in Zeeland jven gehandhaafd. Het huiskamerproject voor druggebruikers (hkpd) in Vlissingen kan de erkzaamheden voortzetten tot het moment dat een samenwerkingsverband is ontstaan lissen hkpd en ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs). Binnen dat amenwerkingsverband moet dan zowel de laag- de midden-, en hoogdrempelige opvang ogelijk zijn. Dit is de uitkomst van de donderdag gehouden vergadering van het tergemeentelijk Overlegorgaan Drughulpverlening (IOD). Vussingse wethouder van volksge- cdheid A Hoefkens <cda) toonde na afloop van de vergadering ander gelukkig met het resultaat «reen staat hier voor honderd «ent achter. De oude samenwer- agsovereenkomst wordt aan de Ei gezet en we werken nu naar een Mueuwe-stijl". Een werkgroep, be lande uit vertegenwoordigers van ministerie van Welzijn. Volksge- ndheid en Cultuur (WVC) de Vereni- van Zeeuwse gemeenten, het AD, hkpd en de gemeenten Goes, Mj fldelburg en Vlissingen, gaat een werp maken voor de nieuwe sa- nwerkingsovereenkomst en een opstellen voor een optimaal sa- mhangend beleid voor wat betreft ighulpverlenmg in de regio. „De ;p gaat ook bekijken wat de moet omvatten", aldus de heer „Dat zou uiteindelijk best heel Zeeland kunnen worden", hkpd en ZCAD presenteerden ccerdag tijdens de vergadering van IOD een gezamenlijk opgesteld iet van voorwaarden waaraan ighulpverlening moet voldoen, (houder Hoefkens: „Daarmee ben ook erg blij. Die samenwerking tekent dat we niet langer worden ilaatst voor de keuze tussen hkpd ZCAD. Samenwerking tussen die ee Instellingen is nodig, omdat er eenmaal sprake is van overlapping bepaalde punten" De twee instan ts gaan nu bekijken wat ieders mo- (ikheden zijn en op basis daarvan werkplan opstellen. Streefdatum voor de gereedkoming van dat plan - en de totstandkoming van het samen werkingsverband ZCAD Tikpd - is V1 januari 1984. Mocht die datum niet gehaald worden, dan zullen de drie gemeenten en het ministerie van WVC volgens wethouder Hoefkens steun aan het hkpd blijven verlenen, zodat geen lacune in de hulpverlening op treden. De donderdag in het leven geroepen werkgroep zal omstreeks dezelfde, da tum het huidige IOD een rapport doen toekomen waarin behalve het ontwerp voor een 'IOD nieuwe stijl' ook een model voor het gemeentelijk TERNEUZEN De le den van de federatie van werknemersorgani saties in de zeevaart, werkzaam bij Willem Muller bv in Terneuzen. zijn woensdag akkoord gegaan met de afvloei ingsregeling voor acht tien van de 58 werkne mers van de zeesleep dienst. Tijdens een vergadering van de FWZ in Terneu zen werden de details van de principe-over eenkomst. die eerder tussen de FWZ en de Muller-directie was be reikt. doorgesproken. Hier en daar werden wat wijzigingen aange bracht, die later op de middag door de directie werden overgenomen Muller vroeg twee we ken geleden bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslagvergunning aan voor achttien werkne mers van de zeesleep- riipnst In die tak van het bedrijf werden voor al het afgelopen jaar grote verliezen geleden Om de exploitatie slui tend te maken, was een reorganisatie noodzake lijk Die wordt nu met instemming van de bon den doorgevoerd. Muller heeft vijf grote zeeslepers terug geroe pen naar het Wester- scheldegebied, waar ze stand-by blijven voor bergingen en andere jobs. beleid voor drughulpverlening is ver vat. Het samenwerkingsverband ZCAD/hkpd krijgt de praktische uit voering van dat beleid tot taak. De heer Hoefkens was opgetogen over de eenstemmigheid waarmee men donderdag tot de bovenvermel de besluiten is gekomen. „Een unieke zaak", zo zei hij, „Er was geen enkele tegenstelling tussen de betrokkenen. Het belang van de drugverslaafde stond voorop". Zoals gemeld dreigde met name het voortbestaan van het hkpd in gevaar te komen, nadat Goes en Middelburg besloten hadden tot afbouw van de geldelijke steun aan deze instelling. Die steun (de begroting voor 1984 omvatte 58.000 gulden) kwam voor negentig procent van het rijk en het resterende deel werd opgebracht door de gemeenten. De Vlissingse gemeen teraad stelde zich in juni garant voor het door de gemeenten te betalen deel. maar toch was onder de hulpver leners en clienten van het huiskamer project sprake van ongerustheid. „Dat hoeft nu niet meer", aldus de heer Hoefkens. „Elke verslaafde blijft hoe dan ook de mogelijkheid behou den de vorm van hulpverlening te kiezen die het beste bij hem of haar past' Het nieuwe samenwerkingsver band zal zeker niet leiden tot een vermindering van het aantal hulpver leners. zo is de stellige overtuiging van de heer Hoefkens „Men moet nu mensen de deur wijzen bij het hkpd omdat men vol zit. Als ZCAD en hkpd gaan samenwerken kan dat alleen maar betekenen dat meer mensen worden geholpen. Er zal eerder een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen nodig zijn". MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum is in het bezit gekomen van een werk van de Vlaamse schilder Adolf Dillens 1821-1877), dat een huwelijksaanzoek in een boerderij bij Nieuwland in 1853 voorstelt. Het schilde rij is door wijlen de heer H. A. Mesker aan het Middelburgse museum gelegateerd. Volgens een persbericht van het museum is het stuk belangrijk vanwege de uitbeelding van het Nieuwland- se vrouwen- en mannenkostuum uit het midden van de negentiende eeuw. Het vrouwenkostuum vertoonde toen al invloeden van de Walcherse (krullen met strikken! en de Zuidbevelandse dracht (ronde muts) De duidelijk van andere drachten te onderscheiden Nieuwlandse bestaat tot op heden nog. Sinds kort echter alleen nog onder de vrouwen nadat de laatste drager van de mannendracht In het dorp overleden is Dillens schilderde het werk in 1853. twee jaar voordat hij met de auteur Charles de Koster reizen ondernam naar Zeeland (1855, 1856 en 1873). De auteur heeft daarvan verslag gedaan in zijn boek 'La Zélande' Dat werk is later in de Nederlandse taal vertaald en bewerkt Enkele jaren geleden is die vertaling nog heruitgegeven onder de titel 'Schetsen uit Zeeland'. Was Dillens blijkens zijn vele schilderijen en tekenin gen over Zeeland enthousiast. De Coster dacht er anders over. „Ik ben in een somber en triest land" zo schreef hij in een brief, „de mensen hier schijnen nauwelijks te leven, nauwelijks te denken", aldus De Coster. De schrijver is overigens bekend geworden met een eigen bewerking van het oude (ook raakvlakken met Zeeland hebbendei volksverhaal van Uilenspiegel Daarvan was de titel 'La légende et des aventures héroiques. joyeuses et glorieuses d'Ulenspiegel et de Lamme Goedzak' (De heldhaftige, vrolijke en roemrij ke legenden en avonturen van Uilenspiegel en De Lamme Goedzak) De schildering van het huwelijksaanzoek is vanaf heden te zien in het Zeeuws Museum in het Abdjjcom- plex in Middelburg Tot 25 augustus loopt daar ook 'Kunstenaars en de ramp van '53'. Op werkdagen wordt in dat kader een film over de watersnoodramp vertoond. TERNEUZEN Koning Boudewijn van België heeft begrip voor de problemen waarmee de Terneuzense schippersfamilie Van Leuven kampt, maar kan niet bemiddelend optreden. Dat heeft de kabinetschef van de koning vader Diet en de zoons Willem en Rinus van Leuven donderdag laten weten. De Van Leuvens hadden ten einde raad de hulp van Boudewijn ingeroepen om de rechtbank van koophandel in Mons tot spoed te manen liij de afhandeling van de zaak tussen de schippersfamilie en de cementfabriek Ciments d'Obourg in Mons. Die zaak sleept al bijna twee jaar twee zoons met de cementschepen voort en heeft de familie Van Leuven 'Armada'. 'Trio' en 'Majorca' afmeer- al handenvol geld gekost. De kabi- den bij de cementfabriek in Mons en netschef van Boudewijn deelde de voor ze lading aannamen bij de be- Van Leuvens mee dat de koning hen drijfsleiding aandrongen op aanpas- graag te hulp was gekomen, maar sing van de vrachttarieven. Dat. in daartoe geen mogelijkheden ziet om- verband met de devaluatie van de dat het gaat om een kwestie van Belgische franc. Het bedrijf beschul- zuiver privaatrechtelijke aard. die digde de drie schippers prompt van moet worden afgewikkeld docr de contractbreuk en liet de drie schepen rechterlijke macht. „Spijtig.reageerde Rinus van Leu ven donderdag. De schippersfamilie wacht nu de vakantieperiode even af om vervolgens via de advocaat ander maal in actie te komen. Zo wordt onder meer overwogen de gerechtsex pert, die eind mei vorig jaar van de rechtbank opdracht kreeg een onder zoek in te stellen, onder druk te zetten Van Leuven: „Het rapport van dat onderzoek had al in augustus vorig jaar binnen moeten zijn Het is er nu. bijna een jaar later, nóg niei. Desnoods dienen we een klacht tegen die man in Verder wordt bekeken of het zinvol is de rechtbank te verzoeken om een provisorische vaststelling van de plei dooien „Dan komt er in ieder geval duidelijkheid over de schuldvraag. aldus Rinus van Leuven Contractbreuk Het conflict tussen de schippersfami lie en Ciments d'Obourg ontstond in oktober '81, toen vader Diet en z'n aan de ketting leggen. Vorig najaar werden de tanks eruit gesloopt en kregen de Van Leuvens toestemming hun schepen naar Ter- neuzen te varen Daar liggen ze er nq onttakeld bij. Over en weer zijn forse schadeclaims ingediend. Ciments d'Obourg bijvoorbeeld eist per schip een schadevergoeding van iets mee* dan een ton. De rechtbank van koophandel houdi zich al meer dan een jaar met de kwestie-Van Leuven bezig. Rinus van Leuven: „Veel heeft dat tot nu toe niet opgeleverd, al is bij de getuigenverho ren wel duidelyk geworden dat ons moeilijk contractbreuk kan worden verweten. Onze schuld is nog noot' aangetoond." OOSTBURG Getrouwd worden door een kunstschilder. Dat kan voortaan in de gemeente Oostburg nu h en w. drie 'burgers' uit die gemeente hebben aangetrokken om op free-lance-basis huwelijken te gaan voltrekken. U it twintig sollicitanten naar dat baantje kozen b. en w. de kunstschilder J. Kollaard uit W'aterlandkerkje, mevrouw A. G. Dieleman-Rienks uit Oostburg en mevrouw J. J. S. Focke-Verschoor uit Breskens. Zij krijgen als loon \eertig gulden per huwelijk. Hoewel in tal van plaatsen in Nederland al gebruikelijk is om burgers aan te trekken als ambtenaar van de burgerlijke stand heeft Oostburg wat dat betreft de primeur voor Zeeuwsch-Vlaanderen Na een advertentie meldden zich in Oostburg twintig belangstellenden voor het 'blijde' baantje aan. Allen legden zij een proeve van bekwaamheid af, waarop b en w zich voor de selectie baseerden Burgemeester mr. C. Th. Spijkerboer is zeer in zijn nopjes met de nieuwe 'ambtenaren'. In de eerste plaats omschrijft hij ze als „zeer gemotiveerde mensen" die in moeilijke tijden aan een bijbaantje zijn geholpen. Op de tweede plaats echter bespaart de gemeente Oostburg ook op personeels kosten. .DORP Drie stieren, zogenaamde dikbillcn. hebben in de nacht van fjdog op donderdag voor het nodige oponthoud gezorgd op de Rijksweg A ut hoogte van Lewedorp Het verkeer m de richting Bergen op Zoom werd nul door de drie volwassen stieren Twee hadden postgevat midden op de en één was op onverklaarbare wijze tussen de vangrails terecht xmen [omobihsten, die de drie beesten opmerkten, hielden het overige verkeer en waarschuwden de ANWB-wegenwacht. Die verwittigde de gemeen- 'iilie van Goes Met vier politiemannen konden de twee stieren gemakke lijk van de rijbaan worden gejaagd. Om ze vervolgens van het viaduct af te krijgen bleek moeilijker. Hoewel ze volgens de gemeentepolitie Goes, langs het viaduct naar boven moeten zijn geklommen, durfden ze niet meer naar beneden. Met zachte drang en hulp van omstanders gingen ze uiteindelijk toch luid loeiend de dijk af De derde stier bleek pas van zins om tussen de vangrails uit te komen, toen hij zijn 'collega's' hoorde loeien Binnen korte tijd kon toen de Goese politie de aftocht blazen omdat het vee nu losliep op het verzorgingsgebied van de rijkspolitiegroep Borsele Die bezorgde de vrijheids lievende dikbillen bij de eigenaar. J V uit Lewedorp Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. PAGINA 9 VRIJDAG 15 JULI 1983 CONFLICT SCHIPPERS CEMENTFABRIEK BRUINISSE In Bruinissc zijn don derdag de jaarlijkse visserijdagen in gang gezet. Drie dagen lang verkeert het Sehouwsc vissersdorp in feest stemming en zijn er talrijke evene menten. Niet helemaal louter en al leen voor het genot van de toerist, zo bleek tijdens de opening. Miss visse rijdagen Anja de Ronde wees erop dal de festiviteiten in het bijzonder bedoeld zijn om aandacht te vragen voor de mossel. „Voor Bru zijn de mossels van levens belang De hele economie in het dorp steunt erop,' zei Anja Ze noemde de kwaliteit van de nieuwe mosselen 'zeer goed', al is de aanvoer nog niet volop op gang gekomen, vanwege het warme weer. De blonde miss visserijdagen ging kort in op enkele problemen waarmee de mosselsvissers te kampen hebben. Ze haan-vc in iiet bijzonder in op de strijd die gevoerd wordt met de rijks overheid om de route Zeeland-Wad denzee v.v. buitengaats af te mogen leggen. De vissers achten de snelle tocht buitenom nodig, om de kwali teit van de in de Waddenzee opgeviste produkten zo min mogelijk aan te tasten Anja de Ronde toonde zich erover verheugd, dat onlangs overeen stemming is bereikt over een ingrij pende aanpassing van de vissersha ven. waaraan het rijk een aanzienlijke subsidie verleent, mede in het kader van de Deltaschadewet Voorzitter M. Verspoor van de vissers vereniging 'Onderling Belang' bood de officiële 'eerste' mossels aan. Ook hij roemde de kwaliteit, die hij als 'prima' omschreef. Burgemeester T. Hekman tenslotte, stak een lofrede af op de visserij in Bruinisse Hij was het hartgrondig met miss visserijdagen eens. „Een goed functionerend visse- njapparaat heeft een uitstraling aan activiteiten naar andere bedrijven in de gemeente.' Hekman vestigde er de aandacht op, dat naast de visserij ook dc recreatie een belangrijke pijler is voor het dorp. Hij zag nog volop mogelijkheden tot uitbreiding en de burgemeester betreurde het dat „niet alle geledingen" ervan overtuigd zijn dat nóg meer recreanten aantrekken goed is voor Zeeland. Hekman riep de bezoekers van de visserijdagen op om „op gepaste wijze goed en ordelijk" aan de feestelijkheden deel te nemen en er geen puinhoop van de maken. Vandaag, vrijdag, begint een brade rie met een standwerkersconcours. Zaterdag kan er (vanaf 13.30 uur) met de vissersschepen worden meegeva- ren en voetbalt Feyenoord (met Jo- han Cruijff) tegen een Zeeuws elftal. Miss visserijdagen Anja de Ronde (tweede van links)burgemeester T. Hekman van Bruinisse en de voorzitter van de Stichting Evenementen A. Bal laten zich de verse mosselen uitstekend sjnaken op de eerste visserijdag in Bruinisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9