PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ezuiniging van waalf miljard PZC Nederlandse studenten in Moskou aangehouden iOORSTEL IN HET KABINET Rienk Kamer eist miljoenen yan staat Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Politiebureau gestolen STEUN AAN VREDESGROEP VIER JAAR VOOR AGENT Diplomaat in Brussel vermoord vandaag KORTINGEN VAN 10-50% HH DE KLERKv ssn9cn lets warmer Droog en zonnig. Middagtemperatuur yn IS graden aan de kust tol 27 len in het zuidoosten. Matige wes- 226e jaargang no. 164 4Vrijdag 15 juli 1983 JDENBERG iGPDHel tijdelijk politiebureau van idenberg is woensdagnacht 'gestolen'. De omgebouw- Ktuilcontainer, waann de politiemannen tijdens de oing van hun echte bureau huisden, was naar rn.de gebracht mheemde politiemannen vonden na enige zoeken het kkaat op het gemeentehuis, waarin de 'verhuizing' was aangekondigd De ondertekenaar van het plakkaat, de 'weldoener', is tol nu toe onbekend. Maar het moet een heel werk zijn geweest om het noodbureau weg te krijgen. Er moest in ieder geval een conlainenvagen aan te pas zijn gekomen. Erg ongelukkig waren de politiemannen niet. Want de temperatuur in de omgebouwde container steeg tijdens de hitte tot ruim 40 graden IVan onze parlementaire redactie) IENHAAG Premier Lubbers heeft het kabinet voorgesteld involgend jaar ongeveer 12 miljard te bezuinigen. Dit blijkt it het voorstel dat hij donderdag aan zijn mede-ministers t{i «ft voorgelegd. De ministerraad zal vandaag de gehele dag 1 reken over het bezuinigingsplan. Het is de bedoeling dat tt kabinet dan de hoofdlijnen van de begroting voor 1984 aststelt. Eind augustus volgt de definitieve invulling, n woordvoerder van de minister- len van de commissie van topambte- adent zei donderdagavond dat het naren, verenigd in de Centrale Econo- orstel van Lubbers geen alternatie- mische Commissie. Ook minister Ru- bezuinigingsmogelijkheden bevat, ding heeft zich al in grote lijnen it plan kan echter wel alsnog gewij- aangesloten bij bezuinigingen in deze worden. De hoofdlijnen lijken prde van grootte. De VVD-bewindslie- hter vast te staan, omdat Lubbers den zijn voorstander van iets forsere S al rekening heeft gehouden met bezuinigingen, de CDA-fractie vindt opvattingen van de verschillende tien tot elf miljard al voldoende, 'iipnisters en hun politieke groeperin- De woordvoerder weigerde verder in te gaan op de inhoud van het voorstel d bezuiniging van ongeveer twaalf Politieke problemen doen zich vol aard komt overeen met de voorstel- gens hem echter niet voor, hoewel iró ES HAAG (ANP) Rienk Kamer dc investeerders in to i?os American Land M opam (ALP) heeft de ;se advocaat mr. A. M. Oomen een i kadevergoeding van miljoen dollar (bij- dertig miljoen gul- I ingediend bij de it Een woordvoer- ïvan het ministerie justitie heeft don- E rdag bevestigd dat i brief met deze in- id op het ministerie k ontvangen. N Hgens mr. Oomen is Amsterdamse officier '1' n justitie die met het 'tMfsderzoek in de zaak- .s belast, mr. De 1 nan, uitermate on- tochtig en ondoor- 1 'it te werk gegaan. »r beslag te leggen op bankrekening waar de vervolgbetalingen werden geboekt en ver volgens het faillisse ment van het ALP aan te vragen zorgde hij er voor dat de beleggers hun aanbetalingen kwij traakten. aldus mr. Oo men. Tot overmaat van ramp zagen de - Amerikaanse - hypotheekhouders zich door het uitblijven van betalingen gedwongen het land te veilen. .Het is dus eigenlijk zo dat het geld niet door Kamer is weggemaakt, maar de officier van justitie." zo meent de advocaat. Als de staat niet- bereid is de schade te vergoeden wil hij een dagvaarding uit brengen. Zoals bekend is de offi cier van justitie in Am sterdam bezig met een onderzoek naar de han del en wandel van Ka mer bij de grondspecu- laties in de V.S. In ver band hiermee werd hij begin dit jaar gearres teerd en op 11 april weer vrijgelaten. Het openbaar ministerie verdenkt de zakenman uit Moergestel van op lichting. verduistering en valsheid in geschrif te. Hij zou beleggers in binnen- en buitenland onder valse voorwend sels tot grondspeculatie in de V S. hebben ver leid. Volgens de Amster damse persofficier, mr Wooldrik, donderdag, zal het gerechtelijk vooronderzoek tegen Kamer nog wel enkele maanden duren. Op het ministerie van justitie was donderdag nog niet bekend hoe en wanneer op de eisen van Kamer en de zijnen zal worden gereageerd. sommige ministers weinig voelen voor de hen opgedragen bezuinigingen Met name minister Rietkerk (binnen landse zaken) verzet zich nog steeds fel tegen een extra korting op de ambtenarensalarissen. Ook van mi nister De Koning (sociale zaken) wordt een forse bezuinigingsronde ge vraagd. De topambtenaren hebben voorge steld om opnieuw drie miljard te bezuinigen op de ambtenarensalaris sen. De sociale uitkeringen staan daarbij ingevuld voor 2,9 miljard. Hiervan moet 1,6 miljard komen uit de stelselherziening en 1,2 miljard via een algemene korting op de mini mumuitkeringen. De verschillende departementen moeten in totaal nog eens drie miljard ombuigen. Premier Lubbers denkt verder niet aan grootscheepse 'lastenverzwarin gen voor de werknemers. Dat zou betekenen dat een eventuele BTW- verhoging gecompenseerd zou wor den via een verlaging van sommige sociale premies. Alleen een verschui ving van de lasten van werkgevers naar werknemers kan dan leiden tot toch nog enige druk op de huishoud portemonnee Zoals bekend staat minister Rietkerk tamelijk geisoleerd in het kabinetsbe raad door zijn weigering opnieuw fors te bezuinigen. Hij vindt dat ambtena ren op ongeveer dezelfde wijze behan deld dienen te worden als werknemers in de particuliere sector. Het CDA vindt daarentegen dat ambtenaren en uitkeringstrekkers op ongeveer gelij ke wijze behandeld moeten worden. De woordvoerder van de minister president weigerde in te gaan op concrete vragen over deze kwestie. Wel zei hij dat „de geest" van het regeerakkoord overeind blijft in het voorstel. Uit het CEC-rapport komt echter naar voren dat de particuliere sector moet rekenen op gemiddeld min 2,5 procent, de trendvolgers op min 4,5 en de ambtenaren op min 6 procent. De uitkeringen zouden nog iets sterker dalen. Vloot VS De Griekse regering heeft donderdag berichten bevestigd dat marineschepen van de Ameri kaanse zesde vloot de toegang tot Griekse havens is ontzegd. Regerings woordvoerder Dimitris Maroudas ver telde dat het aanleggen van vreemde marineschepen van geval tot geval wordt bekeken en dat het verbod voor de schepen van de Amerikaanse vloot ..geen uitzonderlijke gebeurtenis is" PARIJS Staande in een open auto inspecteerde de Franse president Frangois Mitterrand donderdag legeronderdelen op de Champs Elysées ter gelegenheid van de Veertiende Juli Op die dag wordt ieder jaar de bestorming van de Bastille. 194 jaar geleden, herdacht. Naast de president, de militaire gouverneur van Parijs, generaal Alban Barthez Goed voorbeeld doet snel volgen! Drie aardbeienkwekers uit Meteren lokken het publiek naar hun velden onder to motto 'Pluk 'm zelf Voor twee gulden per kilo komt men na enige arbeid in het bezit van de tomerkoninkjes en dat is nogal wat beneden de winkelprijs. Deze plukmethode wordt in het buitenland al enige "jti met succes toegepast. MOSKOU (REUTER ANP) zijn in Moskou aangehouden plastic handtassen uitdeelden een Russische vredesactivist De twee Amsterdamse geschiedenis studenten. Eric Brassem (24) en Inger Elzinga (21) behoren tot de Neder landse steungroep van de Russische vredesorganisatie 'Groupa Doverija' (groep van vertrouwen). Het ministe rie van buitenlandse zaken kon don derdagavond nog geen bevestiging geven van de aanhouding. Volgens een woordvoerder van het Boekovski-comité is het tweetal op 6 juli voor een tiendaagse reis naar Moskou afgereisd om contacten te onderhouden met de Russische vre desgroep. Zij hadden onder meer een brief bij zich van Mient Jan Faber. waarin hij Nederlandse ondersteu ningsactiviteiten uiteenzet De Russische groep werd in juni 1981 GRONINGEN (ANP) De rechtbank in Groningen heeft donderdag de 54-jarige voormalig wijkagent W. den H. uit Groningen veroordeeld wegens doodslag tot een gevangenisstraf van vier jaar. De officier van justitie eiste twee weken geleden twee jaar tegen Den H. die op 1 november vorig jaar met vijf kogels uit zijn dienstpistool een einde maakte aan het leven van zijn I 33-jarige vriendin Agnes Tawaang Senaat in VS tegen neutronenwapen WASHINGTON (ANP) De Ameri kaanse senaat heeft woensdagnacht geweigerd faciliteiten beschikbaar te stellen voor de produktie van de neutronenbom. Een meerderheid van de senatoren vindt dat Europa beter verdedigd kan worden met conven tionele wapens. BRUSSEL (RTR/AFP/UPI) Een on bekende gewapende man heeft don derdagochtend een Turkse diplo maat vermoord in het centrum van Brussel. De Turkse attaché Dursun Aksoy werd met een revolver beschoten toen hij in zijn auto op weg was naar de ambassade De schutter liet het wa pen ter plaatse achter, zo meldden ooggetuigen. Kort na de aanslag op de Franklin Rooseveld Avenue kreeg het Ameri kaanse persbureau UPI een anoniem telefoontje van iemand die zei te spreken namens het Armeense gehei me leger voor de bevrijding van Armè- nié lAsalai. Hu zei ..Wij zullen nog meer Turkse diplomaten vermoor den Over de hele wereld zijn de afgelopen tien jaar 34 Turken, onder wie 23 diplomaten door Armeniérs, Ar meense nationalisten, gedood. Twee Nederlandse studenten omdat zij op een metrostation waarop de foto te zien was van in gevangenschap. opgericht door een aantal intellectue len in Moskou die daarmee een tegen wicht wilden vormen voor het door de staat gesteunde officiële Russische vredescomitê. De leider van de onaf hankelijke vredesgroep, Batovrin, werd eind mei gedwongen zijn land te verlaten. Voordat hij naar de VS af reisde bracht hij nog een bezoek aan Nederland De foto op de plastic tassen was die van de 24-jarige Russische vredesac tivist Oleg Radzinsky. die in oktober door de Moskouse politie was aange houden. Onder de foto stond de En gelse tekst 'Who next' (wie volgt). De twee studenten slaagden erin naar schatting honderd plastic tassen in de handen van passerende metrorei zigers te drukken, voordat zij door de politie voor ondervraging werden meegenomen. Medicijnen De zogenoemde 'l-oktgbermaatre gel'. die bepaalt dat een groot aantal medicijnen niet meer mag worden vergoed, zorgt voor een grote verwarring. Zeker 22 zieken fondsen voeren de maatregel niet (PAGINA 5) Lubberding wint uit. Energietarief Konsumenten Kontakt klaagt bij het ministerie van economische zaken over de prijs van elektrici teit. Volgens KK maken de produ centen misbruik van hun monopo liepositie. (PAGINA 5) Namaak Het ahntal namaakprodukten loopt de spuigaten uit. In een ver trouwelijk rapport vraagt de Eu ropese Gemeenschap om interna tionale actie. (PAGINA 6) Drughulp De hulpverlening aan drugsver slaafden in Zeeland blijft op volle sterkte. Elke verslaafde kan nu en straks passende hulp kiezen (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen-en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9 en 11 Sport: 13 en 15 Een tandarts verloste Henk Lub berding van een pijnlijke voor hoofdsholte-ontsteking. De ui- greep had direct succes. Lubber ding won een Tour-etappe. (PAGINA 13) iADVERTENTIEi KOOPJES OP ONZE MEUBELAFDELINGEN w.o. bankstellen, slaapkamers, wandkasten, eetkamers en kleinmeubelen spuistraat 6, tel. (01184-17720) Misrekening over de doodstraf NJjóf rnpegen alle verwachtingen •wj -L in heeft het Bntse La- gerhuis met een overweldi- H gende meerderheid herin- -A voering van de doodstraf in Engeland tegengehouden. Kennelijk als beïnvloeding bedoelde bomaan slagen van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger <IRAi. waarbij zes mensen om het leven kwamen, heb ben een zuivere afweging van belan gen in deze uiterst gevoelige kwestie bij de behandeling in het parlement met kunnen verstoren. Voorkomen is dat GrootrBrittanniê de geschiedenis ingaat als het enige Westeuropese land waar. bijna 15 jaar na de afschaf fing. de galg opnieuw als uiterste strafmaat moest gaan gelden. En het is aan de overtuigingskracht van de tegenstanders van de doodstraf in het Lagerhuis toe te schrijven dat de uitkomst van dit vooral waardige en hoogstaande debat geen enkele ruim te laat voor twijfel over de nu ontsta ne politieke verhoudingen. Vooraan staande en voornamelijk ook jonge conservatieven weken in een tevoren onvoorzien groot aantal af van de meerderheid in premier Thatchers partij Daarom ook is de stemverhou ding dit keer sprekender dan een jaar geleden, toen met een vrijwel gelijke uitslag veel meer socialisten en so ciaal-democraten zitting hadden in het Lagerhuis Zelfs de meest fervente pleitbezorgers van herinvoering van de doodstraf, in het bijzonder waar het gewapende terroristen betreft die moorden hebben begaan, zijn na woensdagavond tot de conclusie ge komen dat er voorlopig echt geen herhaling meer zal komen van een dergelijk debat. Juist in een tijd. waarin het ene na het andere land ertoe is overge gaan om de doodstraf te schrappen uit de wetgeving, heeft de Bntse po ging om de galg opnieuw als uiterst vergeldingsmiddel gelegaliseerd te krijgen In de buitenwereld veel beroe ring en onbegrip gewekt West-Duits- land bijvoorbeeld is zeer actief, waar het gaat om actie voor wereldwijde afschaffing van de doodstraf. Het heeft daartoe zelfs initiatieven onder nomen in de Verenigde Naties en de Raad van Europa De linkse regering van Mitterand in Frankrijk heeft in 1981 formeel de guillotine afgeschaft De laatste keer dat in Nederland op gezag van een burgerrechter de dood straf werd voltrokken was in 1853. vorig jaar werd ze hier formeel uit de wetgeving gehaald. Initiatieven van een organisatie als Amnesty Interna tional voor wereldwijde afschaffing van de doodstraf ontmoeten zeker in West-Europa veel sympathie. Kortom in het klimaat van landen waarin ook Engeland thuishoort, wordt de dood straf algemeen als barbaars en on menselijk beschouwd. Vandaar ook dat er de laatste weken in die landen met verbazing is gekeken naar de emoties en het publieke rumoer, waarmee de Engelsen vooruitliepen op dit Lagerhuisdebat Met een klin kende verkiezingsoverwinning van Margaret Thatcher nog zo kort achter zich en de premier zelf als een per soonlijk voorstandster van herinvoe ring van de doodstraf voorop durfden de conservatieven een hernieuwde po ging aan Bij toenemende zware mis daad en terrorisme is in veel landen de roep om de doodstraf te horen. Vrijwel nergens gaat de politiek daar serieus op in. In Engeland gebeurde dat wel. Toch hebben de rechtse conserva tieven - zo blijkt nu - een stevige misrekening gemaakt. Ze hebben zich verkeken, ook in eigen kring, op het zware persoonlijke dilemma waarvoor in dit Lagerhuisdebat iedere afgevaar digde kwam te staan. Peilingen naar de publieke opinie wezen op een over weldigende meerderheid vóór herin voering van de doodstraf: het geweld in Noord-lerland speelde scherp door de meningsvorming heen. Geen kwes tie heeft de Engelsen de laatste tijd meer beziggehouden dan deze. De publieke discussie stond er bol van En juist omdat de heftigheid ervan almaar groter werd en in gelijk tempo veel nuanceringen verdwenen, begon het gevoel te overheersen dat Enge land ook politiek vatbaar was voor een zo vergaande beslissing. Toch zijn er op het laatste moment signalen uit de samenleving gekomen, die dat pro ces hebben afgestopt. De synode van de Anglicaanse Kerk. de Engelse staatskerk kwam met een scherpe veroordeling En de uitspraak van de aartsbisschop van Canterbury, dr Runcie. dat ..de staat teveel god zou spelen wanneer deze zou menen te mogen beschikken over leven en dood". - heeft veel indruk gemaakt. Ook de reacties uit het buitenland, waaruit viel op te maken dat Enge land in de wereld een stuk van zijn respect zou verliezen, hebben de meerderheid van het Lagerhuis ken nelijk niet onberoerd gelaten. De stemming over deze kwestie in de Londense parlementsgebouwen heeft de verhoudingen nu zeer verhelde rend aangegeven Een grote meerder heid van het Lagerhuis wenst met herinvoering van de doodstraf niet een fatale stap terug te zetten Mis schien dat nu ook duidelijk is gewor den dat het zich maar beter met meer steeds opnieuw met deze vraag moet blijven plagen. vdM Moord prostituee De 27-jarige P J. M. uit Amsterdam heeft zich woens dag bij de politie in de hoofdstad gemeld met de mededeling dat hij in september 1977 de 18-jarige prosti tuee Ingrid Deen heeft vermoord. Dit heeft de politie donderdag meege deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1