li Cruijff publiekstrekker bij eerste training Feyenoord Zeeuwse inbreng D-spelers in Belforttennis is gehalveerd Harm Wiersma houdt voorsprong Ruiterstrijd in Hulst PZC/sport HET WORDT PAS LEUK IN DE KUIP9 'Cruijffiezaterdag tegen Zeeuws elftal Unieke demonstratie vier- en twaalfspannen INDIËRS KRIJGEN VANDAAG VUURDOOP VRIJDAG 15 JULI 1983 15 JSTERDAM (ANP) Harm Wiersma heeft in de twaalfde ronde van de jtemationale damachtkamp in Amsterdam zijn leiderspositie behouden. ;egen zijn naaste belager, jeugdwereldkampioen Wirny, nam hij geen enkel ,isico en na ruim twee en een halfuur spelen was de vrede op een bijna vol jord getekend. Daardoor bleef het onderlinge verschil van één punt gehandhaafd en heeft de oud-wereldkampioen alleen nog rekening te houden met het op de derde plaats staande duo Gantwarg en Clerc. Vrijdag ontmoet ffiersma Gantwarg. Bsntwarg iSowi - Van der Wal (Nedi 1-1; STand na twaalf ronden: 1 Wiersma 16 gdjakin (Sow) - Kaplan (VSt) l-lKouassi punten; 2 Wlmy 15,3 Clerc en Gantwarg 14; tol - Clerc (Ned) 0-2. Wirny (Sowi - Wiers- 5 Baljakin en Kouassi 11.7 Kaplan 9. 8 Van ja'Ned) 1-1. der Wal 6 n Wiersma irechtsin duel met Wadim Wirny USSRi ROTTERDAM (GPD) Met Johan Cruijff als de grote publiekstrekker is Feyenoord donderdag begonnen aan de training voor het nieuwe voetbalseizoen. In het gezelschap van Pierre Vermeulen, die rond het middaguur bijtekende, maar nog zonder Jan van Deinsen (de geblesseerde middenvelder wil pas onderhandelen als hij weer „honderd proeent fit" is), werkten de Rotterdamse profs de eerste oefeningen af. Gadegeslagen door een kleine 1000 belangstellenden, die de oefen-donderdag in de Kuip zelf uitriepen tot 'open dag' door li onbekommerd bezit te nemen van de trainingsvelden. Bij de terugkeer van Wim van Hane- gem trok de. oefenpremière twee jaar ij geleden meer publiek; niettemin was a duidelijk dat de kijkers die er ston- den, alleen gekomen waren om Cruijll ■j fc aanschouwen Niet dat er veel te :i een was („het wordt pas echt leuk als ït de Kuip zelf ingaan", besefte de ;j paestro. „en daar ben ik echt met Wielerwedstrijden in Aagtekerke j' AAGTEKERKE De categorieën liefhebbers en jeugd komen van- ivond (vrijdag) aan de start tijdens wielerwedstrijden in Aagtekerke. öm 18.00 uur komt de jeugd van de drie Zeeuwse verenigingen (Middel- amp, Zeeland en Zeeuwsch-Vlaan- ieren) in actie op het twee kilometer inge parkoers. Teertig jeugdrenners hebben daar- j tot ingeschreven. Het criterium voor lefhebbers dat om halfacht van start gat. krijgt 53 renners aan de streep bang voor, want waarom zou het niet gebracht. Feyenoord schat voorzich- goedgaan?"), maar J.C. als Feyenoor- tig dat dit aantal nog verdubbeld der was op zich natuurlijk al een wordt voor de competitie begint, aparte bezienswaardigheid. Die moest van zo dichtbij mogelijk beke ken worden. Dus moesten Cruijff en zijn nieuwe collega's in een cirkel van supporters schaven aan de conditie, die verder op peil gebracht dient te worden in de periode van oefenwedstrijden. Die begint zaterdag al met een duel tegen het Zeeuws elftal in Bruinisse en wordt volgende week voortgezet met een trainingskamp in het Drentse Borger. Daarna staat het Rotterdam- toernooi op het programma en vol gens verwachting zal de Kuip bij dat evenement goed vollopen. Afgaande op het overstelpende aantal aanvra gen, wordt in Rotterdam rekening gehouden met een opkomst van een kleine 100.000 klanten over twee da gen. De voorverkoop van seizoenkaarten blijft inmiddels lopen als een trein. Sinds de komst van Cruijff zeker werd, zijn al 7500 kaarten aan de man Of Jan van Deinsen de start zal meemaken is nog uiterst onzeker. De onfortuinlijke middenvelder, die vo rig jaar rond deze tijd ook al vier maanden uit de running was met een onwillige dij, tobt nu alweer sinds maart met een spierblessure. Daar door heeft hij nog niet willen onder handelen over een nieuw contract en andere gegadigden afgezegd. „Hoelang het gaat duren voor die blessure genezen is, weet ik met". aldus Van Deinsen, die zich op het stadion zal laten behandelen „Maar ik weet wel dat ik eerst honderd procent fit wil zijn voor ik ga onder handelen". Vermeulen heeft dat al gedaan. Met zijn zaakwaarnemer. Peter Stephan. de oud-manager, kwam hij donderdag rond met de Rotterdamse club. De linkerspits verbond zich voor nog een seizoen aan Feyenoord dat het voor Cruijff uitgetrokken geld ruimschoots lijkt te gaan terugverdienen. BRUINISSE Op Zeeuwse bodem komt Johan Cruijff voor het eerst in actie voor zijn nieuwe werkgever Feyenoord: zaterdagavond speelt de Rotterdamse topclub traditiegetrouw in Bruinisse. Ditmaal is het Zeeuws elftal weer de tegenstander van Feyenoord. dat vrijwel ieder jaar naar het Duivelandse mosseldorp komt voor een oefenduel. Omdat Johan Cruijff uitgerekend in deze wedstrijd zijn debuut maakt bij Feyenoord, is de belangstelling voor het treffen in Bruinisse groot. Ook zullen er tv-opnamen worden gemaakt voor het programma Studio Sport. Voor de tweede maal in zijn loop baan speelt Johan Cruijff een wed strijd in Zeeland. In 1980 trad hij met de Los Angeles Aztecs aan legen Middelburg in de Zeeuwse hoofdstad. Niemand droomde er toen van dat Cruijff ooit nog eens met het Feyenoordshirt rond de schouders weer naai- Zeeland zou terugkeren, Zeeuwse selectie De Zeeuwse voetballers, die zater dagavond in Bruinisse tegen Feye noord aantreden en die dus tot in lengte van dagen zullen vertellen, dat ze ooit nog eens tegen Johan Cruijff hebben gespeeld, zijn: inhet doel: Rob Gruben iBreskens) en Johan Dijkhuizen (Middelburg) - veldspelers: Jaap Meerman, Klaas van Belzen en Jos van Bel- zen (allen Arnemuiden), Willy de Jager, Rob de Muijnck en Bram van> de Broeke (allen Breskens).' Jan Hamelink en Franz van der Peijl (beiden Hoek), Eugene Fagg en Gerard Schipper (beiden Oost- kapellei. Paul van Kouteren (Sluis kil), Johan le Conté (Middelburg) en Peter de Waard (Kapelle). Niet ten onrechte is met name bij Bruse Boys uit Bruinisse enige wrevel ontstaan over het feit, dal voor deze speciale wedstrijd niet eén speler van een club uit Schou- wen-Duiveland geselecteerd werd. Wim Broekhoven, voorzitter van de technische commissie van de afdeling Zeeland, en Jo de Waal, de coach van het Zeeuws elftal, blij ken met vakantie te zijn en kunnen dus geen opheldering verschaffen. Lou Traas, lid van de tc, zal als elftalleider optreden en hij ver klaart: „We hebben besloten dat de vijftien spelers, die in eerste instan tie deel uit maakten van de selectie voor het Zeeuws elftal, ook nu bij elkaar blijven. En daar was inder daad memand van Schouwen-Dui- veland bij". Toch was er een goede gelegenheid om tenminste één spe ler van een Schouwse of Duiveland se club in te schakelen Nico Bouw man van AZVV bleek namelijk tij dens deze vakantieperiode niet be schikbaar en viel dus af. Toch viel ook nu niet de keus op bijvoorbeeld een speler van Bruse Boys als ver vanger. Want in plaats van Nico Bouwman werd Willy de Jager van Breskens aangewezen. De spikplin- ternieuwe tweede klasser uit Zeeuwsch-Vlaanderen is nu met vier spelers sterk vertegenwoor digd in het Zeeuws elftal. Boven dien zal Wies van Avermaete. oud- trainer van Breskens, optreden als coach van het Zeeuwse team Het treffen tussen Feyenoord en de Zeeuwen begint zaterdagavond om 18.30 uur. Johan Cruijff trechtsi traint voor het eerst in zijn carriere met het Feyenoordshirt rond de schouders. ..Voetballen kunnen we wel, nu de conditie nog zei Cruijff er zelf van DOMBURG Met een spectaculaire show van twaalf aangespannen paarden besluit de landelijke rijvereniging Oranjezon volgende week zaterdag in Domburg het Zeeuws kampioenschap voor ponvruiters en -amazones. Omdat het aanspannen van een dozijn paarden een gigan tisch karwei is, wordt het maar zelden gedemonstreerd. De organisato ren van Oranjezon hebben vader en zoon C'hardon uit Delft gisteren bereid gevonden een demonstratie met het twaalfspan te geven. Het geheel heeft een lengte van circa dertig meter, terwijl voor hel samenstellen van het gigantische span, dat nog nooit een demonstratie in Zeeland gaf, een paar kilometer weg nodig is. De rijvereniging Oranjezon heeft terecht het optreden van de familie C'hardon in het middagprogramma vol showelementen tot het laatste bewaard. Zoals dat met het beste uil een 'voorstelling' dient le geschieden. ..Maar vergeet niet het begin van ons programma", haast voorzitter Peter de Kam van de concours stichting te verzekeren. Ook het begin van het middagprogramma Cs morgens wordt een omvangrijk programma dressuur en springen afgewerkt) komt voor rekening van de familie C'hardon, die dan een al even unieke demonstratie met een vierspan geeft. Daarbij wordt elke handeling, ook een foutieve, met behulp van draadloze microfoons van een toelichting voorzien. Maar er is nog meer show te bele ven tijdens dit provinciaal kam pioenschap, waarbij ook de niet- paardenliethebber aan zijn trek ken komt. Tijdens het middagpro gramma is er een optreden van de uit het eind van de achttiende eeuw stammende 'Gele Rijders', de rijdende artillerie, compleet met 'oorverdovend' kanongebulder. Een ludiek evenement zal onge twijfeld de Zeeuwse Trekpaarden- race worden, waarbij de honder den Zeeuwse ponyruiters en -ama zones hun (Zeeuwse) instructeurs op Belgische koudbloeds in een spannende race 'door de bocht' zien gaan. Koorschool Al even uniek is het optreden van de Zeeuwse koorschool onder lei ding van dirigent Evert Heijblok tijdens de drie kwartier durende parade van de deelnemers aan het kampioenschap. De landelijke rij vereniging Oranjezon zag een be langrijk deel van het programma mogelijk gemaakt een bijdrage van de Rabobank, die bereid was als sponsor op te treden Voor een beetje paardenliefhebber spreekt de naam Chardon boekde len Vader en zoon en helpers mo gen gerekend worden tot de wereld top in het vierspanrijden. Zoon IJsbrand Chardon, een voorreffelij- ke leerling van veelvoudig wereld kampioen Tjeerd Velstra. behaalde tijdens het jongste wereldkam pioenschap het brons. Direct na de opning van het middagprogramma in Domburg geven de Chardons een demonstratie vierspanrijden met een maraton-achtig karakter. Daarbij spelen vooral het in de hand staan van ae paarden, de wendbaarheid en de gehoorzaam heid een rol. Om niet alleen de kenners optimaal aan hun trekken te laten komen, maar ook de 'toe vallige' bezeoekers wordt er recht streeks vanaf de bok commentaar gegeven. Dozijn paarden Vader en zoon Chardon gaat niets te ver: dat bewijst niet alleen de rondrit door Domburg, vooraf, net het vierspran, om reclame te ma ken. maar ook de demonstratie met het twaalfspan. een optreden van een dozijn paarden. Het rijden met een dergelijke formatie vergt zo geweldig veel op alle fronten van koetsier en grooms (helpers) dat het twaalspanrijden maar zel den wordt beoefend. Een spectakelstuk mag ook het optreden van de 11e afdeling Rij dende Artillerie uit Schaarsbergen genoemd worden. Dit korps, ook wel bekend als de 'Gele Rijders' werd in 1793 opgericht op verzoek van prins Willem V De toenmalige vorst achtte het noodzakelijk te beschikken over snel verplaatsbare artillerie, waarvoor uiteraard slechts paarden in aanmerking kwamen.In de lange rij van veld tochten en -slagen, waarbij de rij dende artillerie werd ingezet, komt ook Zeeland voor Tijdens de Spaanse veldtocht landden de En gelsen in Zeeland. De compagnie werd ingezet en trok bij Woens- drecht de Schelde over In 1940 verdween het paard uit de organisatie van het korps, maar het vond in het midden van de jaren zestig weer een eervolle plaats te rug. De soldaten van deze eenheid treden op in historische uniformen en ze schieten met het antieke kanon 'echte' kogels af. Nadat het wapentuig in stelling is gebracht schiet de Zeeuwse gedeputeerde voor sportzaken, mevrouw Esther Maris-Koster. de eerste kogel de 'lucht' in. Dat gaat overigens met zomaar: het ministerie van defensie moet vergunning verlenen voor elk schot, dus ook voor dat van de Zeeuwse gedeputeerde. Het is overigens niet alles show wat de klok slaat in Domburg. Er wordt ook fel om de Zeeuwse titels gestreden. Er worden ruim vier honderd starts gemaakt in de hoofdring, die 's morgens voor de 260 dressuurproeven en de 120 springende ruiters en amazones in tweeèn gesplist wordt. Niet alleen de klasse Z(waar) werkt tijdens het middagprogramma zijn kam pioenschap af, maar ook komen de besten in de klassen B. L en M dressuur in het 'hoofdprogramma' uit voor een Zeeuwse titelstrijd. Bestgaande pony Voor de rubriek de 'bestgaande pony' mag elke deelnemende ver eniging twee combinaties in de nng brengen, waarna 's middags de laatste selectie van de beste tien gehouden wordt. Omdat de clubse lectie voor een provinciaal kam pioenschap nog al eens problemen oplevert, wil de rijvereniging Oran jezon tijdens de eerstkomende vpr- gadering van de gewestelijke bond Zeeland i van landelijke rij vereni gingen voorstellen om per kring een voorselectie te houden. HOLST— De landelijke rijvereniging Hulst houdt zaterdag een dressuur- en springconcours op het terrein aan de Waterstraat. Ruim honderd combina- hebben inmiddels ingeschreven in de diverse dressuurrubrieken. «je Comelissens start als favoriet in de B-klasse, in de L-dressuur zullen Alexandra van de Peyl en Marleen van Doeselaar (beiden van Zwinruiters) waar weinig toegeven, terwijl ook Nathalie aan de Wiel met Toscaan van witeruiters een serieus kanshebber voor de overwinning is. In de L-dressuur J sogen Carla Haak (Haringruitersi en Karin de Feber vooraan verwacht ^porden, terwijl bij de MZ klasse Inge Quist (Zwinruitersr Marja Kielman wanjeruitersi. Ad Loos (Oranjeruiters) en M. van 't Westeinde een ongetwij- spannende strijd zullen leveren om de ereprijs. Bij het B-springenWordt JXComelissens met Vazal getipt. Manska de Badts (Bergiraci, Danny Morel «bel) uiteraard Gilles Quist (Ronald) en Marc Vael met Ronaldo zullen ^KChijnlijk het L-springen domineren. Een open strijd wordt verwacht bij Z-springen. Met Luc Savat (Vice Roi) Lisbeth Schijve (Nicolette). Jan ||~uwe (Turbo), Noud Loos (Rosalinde) en Inge Quist (Pelopidas) is het veld ^■volkomen aan elkaar gewaagd. In de ochtenduren (vanaf 9.00 uur;) wordt dressuur afgewerkt, om 13.00 uur wordt begonnen met B-springen. De g Made is om 15.00 uur. De paardesportdag wordt besloten met het onderdeel Ppstgaand rijpaard'. SLUIS Twee van de vier Zeeuwese tennissers in de hoogste categorie van het Belforttocrnooi in Sluis, de B-groep, zijn donderdag uitgescha keld. Het zijn oudgediende Robert Jan van der Feen, oud-Goesenaar, en Barbera du Fosse uit Sluis. Twee andere Zeeuwen slaagden er in zich in het B-enkelspel te handhaven: Sluisenaar Johan Schautteet en Zeeuws dameskampioene Conny Baarcnds uit Oostburg. Wie zich ook handhaafden, met speels gemak, wa ren de twee Indiërs in dit Zeeuws- Vlaamse toernooi, Ashok Pina Karan en Kumar, beiden uit Madras. Tij dens een verblijf van enkele maan den in Nederland vonden ze via een relatie in Breda de weg naar het Belforttoernooi. Toen Kunar naar zijn voornaam werd gevraagd, glim lachte hij beminnelijk en sprak: „Die zal ik u maar niet geven, u zou er uw tong over breken, zo ingewikkeld is ze. Doe het maar met mijn achter naam" Pinakaran won 6-2 4-6 en 6-2 van Michel van Zwol uit Raamsdonk zijn landgenoot versloeg Arthur Vloemans uit Dongen met, 6-7 6-3 6-1. Vandaag (vrijdag) komt voor hen de echter vuurproef. Hoewel beiden voortreffe lijk tennis spelen, technisch uitste kend verzorgd, snel en beweeglijk, is het nog maar de vraag of bijvoorbeeld Pinakaran dat vandaag kan demon streren tegen de Bertil van Geel uit Oosterhout. Robert Jan van der Feen moest don derdagavond het loodje leggen tegen Martin Vloemans <6-4 6-1). Chris van de Weege uit het Belgische Maldegem toonde zich sterk hij won met 6-2 6-1 van Jan Willem Buijsrogge uit Aar denburg. Mark Simon uit Coen Dob- beleir (6-1 6-4) en Johan Schautteet had het makkelijk een walk-over te gen Frank van Opstal, die een lichte voedselvergiftiging had opgelopen. Overleg Zeeuws B-kampioene Conny Baar- ends bereikte de laatste vier door een 7-5 6-0 zege; op Karin Hulst uit Ooster- houl. Barbera du Fossè kwam niet zover: ze moest met 6-3 en 7-5 (het werd 11-9 in de tie.break) het onder spit delven tegen Jolanda van Lu xemburg. In de tweede set kwam de Zeeuwse met 3-2 voor, maar ze slaag de er niet in aan de positieve kant van de score te blijven. Barbera mist ee stukje overleg in haar spel, ook een stukje doorzettingsvermogen. Steen uit Breda had geen enkele moeite met haar stadgenootje Gaby Willemen (6-3 6-1). In het damesenkel C maakte Jeanette Engelse uit Souburg een goede beurt. Ze versloeg de als eerste geplaatste Anmek Kokke uit Best met tweemaal 6-2. Zeer gedecideerd dus. Bertig van Geel, eerste geplaatst bij de heren C-spelers. bereikte als eerste de halve finale via Peter van der uit Sloot Zevenbergen: 6-1 6-2. Menno van der Hout uit Axel werd de tweede halve finalist door een 7-6 2-6 6-3 zege op Jean-Loup Deltour uit Hulst. Marcel Verbruggen de derde via een 5-2 4-6 en 6-3 zege op Teun van Heelsbergen n het herenenkel D zijn de acht kwart finalisten donderdag bekend gewor den. De als eerste geplaatste Koen Dobbeleir uit Sas van Gent had tegen Brouwer geen moeite zich te handha ven (tweemaal 6-3). Ronald van Re- mortel (Sint-Jansteen) had geen moei te met de Westduitser Jürgen Textor: 6-1 en 6-2. De wedstrijdleiding heeft twee schema's opgebouwd, wegens het overstelpend aantal deelenmers. dat het gesplitste schema nog bijna volmaakten ook. In de onderste helft van het eerste schema hebben Paul Hendrikse uit Temeuzen en de taaie V'AVri\V\\VVl\VV\\ v A\V \V Kumar, één van de twee Indiërs, die zich met speels gemak handhaafden in het Belforttennistoemooi verdediger Fred van de Peijl uit het Brabantse Bavel zich verrassend voor de kwartfinale aangemeld. Hendrikse versloeg de als vierde geplaatste Eg- bert Versprille uit Aardenburg met 7-6 6-1. en Van der Peijl zette Mark Mar- teijn uit IJzendijke. genoemd als out sider, de voet dwars. 5-7. 6-4 en 6-3 De tweede helft van het heren D- schema werd tot donderdag aange voerd door de Westduitser Jürgen Opherden, maar in de achtste finale vond hij zijn meerdere in Alexander Bun uit Oosterhout, die met 4-6,6-3 en 7-5 won. In de kwartfinale ontmoet Bun Aardenburger Pierre Lampaert. die met 3-6 6-4 en 7-6 van Han van de Akker uit Sluiskil gewonnen had Ru- di Mannaert schakelde Pieter de Wert uit Kloosterzande met 6-2 6-1 uit en tenslotte voegde ook Alain Pot uit Brugge zich bij de overblijvende acht door Willem de Bruijn uit Sluiskil met 6-1 6-4 te verslaan. Favoriete gewipt In het damcscnkcl D hebben de halve finalisten zich al ge aangediend. De naam van de als eerste geplaatste Marian Franje uit Hulst kwam in dat selecte rijtje niet meer voor. De Zeeuws-Vlaamse werd uitgeschakeld door Francien Gerniers uil Knokke, die in een marathonpartij van bijna 3,5 uur met 6-7, en 7-6 zegevierde. Voor een plaats in de finale krijgt de Gerniers Marijke Robesin uit Hoek te bekampen Het Zeeuwse meisje won met 6-4 en 6-0 gemakkelijk van Marij ke van Driel De halve finale aan de onderzijde van het schema gaat tus sen Olette Luitwieler uit Vlissingen. die met 6-0 6-2 Arlette Oomen uit Brugge uitschakelde, en Brigitte van Mierlo uit het Brabantse Dussen, die met 3-6 6-2 en 6-2 van Hanneke Locke- feer uit Hulst won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15