>nel besluit nodig over i recreatie Neeltje Jans Middeleeuwen Uit te leveren Belg op vrije voeten en 'zoek' GESCHIEDENIS IN KERKREKENINGEN iwn-directeur ziet honderden banen Terrein gasfabriek in Oostburg ten onrechte op saneringstijst iUDAG 15 JULI 1983 PZC/ provincie 11 EELTJE JANS Directeur J. Deist van het openbaar vervoerbedrijf Zuidwest-Nederland ffN) vindt dat er snel moet worden beslist over de aanleg van reereatieprojecten op de !ou erkeilanden van de stormvloedkering Oosterschelde. Volgens hem moet het provinciaal gtuur in de kortste keren een plan op laten stellen, zodat investeerders hun gang kunnen it verwacht dat de recreatieve «ten bij de stormvloedkering I wat arbeidsplaatsen kunnen op- rcren ..Er is werkgelegenheid weg- voor honderden en misschien jduizenden mensen", zei de ZWN- scteur donderdag tijdens een bij- U ent 'jjlud-hockeyer en irgemeester van jjeinkenszand Derckx overleden CCPHEN - In zijn woonplaats Ruc- is afgelopen maandag op 65- leeftijd de oud-burgemeester [j Heinkenszand en oud-hockeyin- z national Harry Derckx overleden, [heer Derckx was van 1953 tot 1959 emeester van het Bevelandse Heinkenszand. In de periode na tweede werledoorlog kwam hij 52 uit in het nationale hockeyelf- iirry Derckx is in 1918 in het Franse Pierre les Nemours geboren. Hij jïideerde economie in Tilburg. Na de rcijding van Zuid-Nederland werd vlieger voor de RAF in Engeland na de oorlog vluchtcommandant de vliegbasis Woensdrecht. Die 'S-fectie verruilde hij in 1953 voor het ^meesterschap van Heinkens- In 1959 vertrok Derckx naar de! en in 1968 werd hij benoemd tot 1- rgemeester van Rucphen en Sprun- 6Ü l hockeycarriere begon Harry ipdfeckx bij de hockeyclub Venlo. later ,r£' eelde hij in Deventer. In 52 intema- fcale wedstrijden kwam hij als 'jts-back uit in het Nederlands Bij de Olympische spelen van in 1948, hielp Derckx Neder- een bronzen medaille binnen te len. In 1952, in Helsinki, was dat zilveren medaille. eenkomst in het door het vervoersbe drijf geëxploiteerde informatiecen trum op "het werkeiland Neeltje Jans. Deïst wees erop dat de pijlerdam straks twee belangrijke recreatiege bieden Schouwen en Walcheren zal verbinden Hij merkte op dat er over de dam dan ook een brede ver keersweg moet komen. „Liever een brede weg mèt tol. dan een smalle zonder", aldus Deïst. Hij stelde dat iedereen zo verstandig moet zijn tol te accepteren, als de precaire positie van 's lands financiën dat nodig maakt. De ZWN-directeur voorzag dat het openbaar vervoer in het uiterste wes ten van de Delta doorgetrokken wordt tot Vlissingen en mogelijk, na de komst van dubbeldekkers op het veer Vlissingen-Breskens, tot m Bel gië. Naar de mening van Deïst bestaat er grote behoefte aan weersonafhankelij- ke en niet-seizoen gebonden recreatie projecten. ook al omdat de vrije tijd toeneemt. Hij bracht naar voren dat het informatiecentrum op Neeltje Jans in het vierjarig bestaan een steeds stijgende stroom bezoekers te verwerken kreeg: van 36.000 in 1979 tot 246.000 in 1982. Momenteel liggen de bezoekersaantallen alweer dertig procent hoger dan vorig jaar. Granaten gevonden HAAMSTEDE - Badgasten hebben donderdagmiddag op het strand bij Haamstede, aan de Kampweg, twee granaten gevonden. De explosieven opruimingsdienst (EOD) heeft het wa pentuig onschadelijk gemaakt. OOSTBURG B en w van Oostburg vinden dat de provincie het terrein van het voormalig gasbedrijf in Oost burg op onterechte gronden als sane- ringsgebied heeft aangemeld bij het ministerie van WVC. Evenals de ge meente Reimerswaal zullen b en w van Oostburg een AROB-procedure daarover aanspannen. Burgemeester mr C. Th. Sijkcrboer van Oostburg zei dat donderdagmorgen. Hij noem de het onvoorstelbaar dat de voorma lige gasfabriek in Oostburg op de prioriteitenlijst voor saneringsgebie- den is geplaatst in vergelijking met de grote gifschandalen die in Neder land al zijn voorgekomen. Het Oostburgse college vindt dan ook dat het provinciaal bestuur '.door drammerig' heeft gehandeld door het gasbedrijf tegen het advies van de gemeente in toch bij de minister aan te melden. Via een AROB-procedure wil het college die aanmelding weer ongedaan maken. Zoals al eerder ge meld voelt Oostburg er niets voor het grootste deel van de saneringskosten te gaan betalen. Sanering wordt ge raamd op ongeveer 2,5 ton. Van dat bedrag moet Oostburg twee ton voor zijn rekening nemen. „Aan onze be zwaren", aldus burgemeester Spijker boer. „is al te gemakkelijk voorbij gegaan. Het gasbedrijf is zeer zeker geen hoge urgentie waard" De directeur van ZWN was blij dat eind volgend jaar een gloednieuw, definitief centrum over de Deltawer ken geopend kan worden, in het be dieningsgebouw van de stormvloed kering. Hij zag voor zo n centrum vooral een educatieve taak weggelegd en pleitte voor méér voorzieningen erom heen Investeren „Er zijn mogelijkheden voor dagre- crcatief gebruik door tienduizenden mensen. Daardoor ontstaat ook een stimulans voor verblijfsrecreatie. Ik denk dat er velen zijn die willen investeren in een gebied als dit", meende Deïst. Hij erkende wel dat, gelet op de belangrijke milieufunctie van de Oosterschelde, plannen met zorg moeten worden uitgevoerd. G. Baijens, waamemend-hoofd voor lichting van de Deltadienst, vertelde dat het huidige informatiecentrum aan de grens van de mogelijkheden zit. Er kunnen dagelijks maximaal drieduizend bezoekers komen en dat aantal dreigt overschreden te worden. Hij beklemtoonde dat de grote be langstelling er niet toe mag leiden dat bezoekers als het ware met sneltrein vaart door een gehaktmolen worden gedraaid. P. van Koppen van de afde ling publieksvoorlichting rijkswater staat, legde uit dat in het toekomstige informatiecentrum 2000 vierkante meter beschikbaar is voor het opvan gen van bezoekers. Hij liet weten dat er op aantrekkelijke manieren aan dacht besteed zal worden aan de volgende thema's: water, historie zuidwest-Nederland. Deltaplan, Oos- terscheldewerken. Tijdens de bijeen komst op Neeltje Jans ging een nieu we film over het pijlerdamproject. 'Nederlands Delta', in première. De film geeft, in 22 minuten, inzicht in het 'hoe en waarom' van de Oosterschel- dewerken en de wijze waarop uitvoe ring wordt gegeven ADVERTENTIE Cruson H1NISSE Aquadelta. 14 uur: eerprogramma20 uur: optreden Lynton en het orkest Break ÖEDK N H. Kerk. 20 uur: con- door Louis Ignatius (gitaar) en renc Hutyra (fluit). St. Liduinaziekenhuis, 20- uur: uitzending radio Nightingale. iDDELBURG Molenwater, 9.30- uur: Miniatuur Walcheren. Restau- üt Miniatuur Walcheren, 19.30 uur: Kieshow van badkleding, oriental Éng en Zeeuwse klederdrachten, iherse Kerk, 20 uur: orgelconcert or Kristiaan van Ingelgem; Ameri- 0.21 uur: optreden popgroep 'Why ESTKAPELLE Kasteel van Ba- 21 uur: optreden rockgroep ÏMews and the Mules'. IKZEE Rodekruisziekenhuis. 16.45 uur: uitzending Nomen FILMVOORSTELLINGEN JEN OP ZOOM Roxy I. 14. 5 en 21.15 uur: Octopussy, a.l.; 30 uur: Schoolmeisjes op de wilde al18 Lm «y II, 14 uur: Disney's tekenfilm iwusel, a.l.; 19 en 21.30 uur: Vrolijke lucht in Tirol, 16 jr. nem'Actueel I. 14, 19 en 21.30 uur: officer and a gentleman. 12 jr. em'Actueel II, 14, 19 en 21.30 uur: thunder, 12 jr. rai'Actueel III. 14.19 en 21.30 uur: K crystal, 16 jr. IMBURG 't Schuttershof. 16 uur: a.l., 19 uur. Big bomber. 1.21.45 uur: Van de koele meren des fids, 16 jr. HST De Koning van Engeland. 35uur: Thor de verschrikkelijke. 16 2130 uur: An officer and a gentle- a. 12 jr 21.30 uur: Zondige hoog tes, 18 jr. 5STBURG Ledel, 20 uur: Tootsie. IN'ESSE Dorpshuis, 15 De Kemvriend. a.l. 19.15 uur: E.T., a.l. uur: Jaws I, 12 jr. KNEUZEN Luxor, 19.30 uur: M, a.l. 21.45 uur: Lpve you, 18 jr.. 20 uur1 Pinochio. a.l..., 21.45 uur: sceLi en zijn Shao Lin experts, a.l. JSSINGEN Alhambra I. 20 uur: officer and a gentleman, 12 jr. 23 i Tussendoortjes. 18. jr. smbra II. 20 uur: Six weeks, a.l. 23 Vrolijke Tiroler sexkliniek, 16 jr. TENTOONSTELLINGEN ANNALAND 'De Meestoof. 15- tur "Uit de oude doos'. 'ANNA TER MUIDEN v.m. Ge entehuis, 19.21 uur: Werken euwse en Vlaamse kunstenaars (t 189) KL Galerie Bellemans, 10-18 i t Illustraties van Margriet Hey- beelden en zeefdrukken van van Leeuwen (t/m 13/8J. «kmuseum 13.30-17 en 19-21 uur: kverven van Piet Brakman (t/m Ol'WERSHAVEN St. Nicolaas- 13.30-16.30 uur: De geschiedenis i Brouwershaven. HXISSE Visserij- en oorlogs- geopend van 14-16 uur. Ge- atehuis 9-12 en 14-17 uur: Werken van Damme. bJBl'RG Biologisch Museum. Huur 'De natuur in Zeeland' en ■'jtandljken in Zeeland'. •S Museum 10-12 en 13.30-17 'De middeleeuwse dorpskerken Zuid-Beveland', (t/m 30/10). nchcafè, 9-18 uur: Werken Plet li Hek (t/m 31/7). Bierkade 1, 13-17 uur: 'Stadsherstel door samenspel itm 3 9). HAAMSTEDE De Bewaerschole. 14-17 uur Werken Jan van de Riet N.H. Kerk: exotische kunst. HEILLE Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude andbouwwerktui- gen. HOOGELANDE Kapel van St.- Maarten, 13-19 uur: Werken van Loek Klinkhamer (t/m 2/8). HULST Streekmuseum: 14-17 uur: 'Goed gemutst in Zeeland (t/m 30/7). Galerie Van Geyt, 9-12 en 14-17 uur: Werken Jan van Heel. KATTENDIJKE Galerie Ilona Schmit, 14-18 uur: Schilderijen van Ans Wortel. Sjoerd Bijlsma en Josje Roverts. MELISKERKE Raadzaal ge meentehuis. 9-17 uur: Wandkleden, krijttekeningen en keramiek. MIDDELBURG Zeeuws Museum. 10-17 uur. 'Kunstenaars en de ram van 1953' (t/m aug.). Vleeshal, 13-17 uur: Kollages van Frank van Hemert, beelden van Piet Tuytel (t/m 17/7). Galerie De Wijnstock, 14-17 uur: Werken Klaus Stommel, Tessa Braat en Bert van Wijk. St.-Janstraat 41, 14-17 uur: Touwplastieken van Anne ke Ruimschotel. Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur: Diverse ambach ten en exposities. Antiquité's B. Wit te, 10-18 uur: aquarellen van Werner Opitz (tot 6 8). Voorzaal Abdij: 10-17 uur 'Niets dan water' it'm 30 7). OOSTBURG Bovenzaal Chez René, 11-20 uur: 600 werken van kantgroep Kruisdijk. SLUIS De Raadskelder. 10-12.30 en 14-18 uur: Werken Frans Bakker (t'm 15/7). TERNEUZEN Galerie Tierelantijn 13-21 uur: Kunstnaaldwerk van mevr. M, Schram-de Jong (t/m 16/7). Mu seum 9-12 en 13-17, 19-21 uur; Werken van Marie-José Bouman en batikwerk van Yvonne van den Acker. Hal Ter Schorre, 11-21 uur: Werken van José Hendrikse. VEERE Grote Kerk: 110-17 uur: Het landschap-in de delta (t'm 30/9). Museum De Schotse Huizen. 10-12.30 en 13.30-17 uur: Werken vier genera ties Vaarzon Morel (t'm 20/8). VLISSINGEN Museum 10-17 uur- Op zoek naar een gezonken schip', voorwerpen uit 't Vliegent Hert' itm 11/9). Reptielenzoo 'Iguana'. 10-12.30 en 14-19.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. YERSEKE Atelier 'Dam Twee'. 10-18 uur: Expositie over schaal- en schelpdieren en werken diverse kun stenaars. IJZENDIJKE Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Kantklossen en bode bussen' (t'm 15/8). ZIERIKZEE Galerie Borsboom 9.30-17.30 uur: Werken Anton Beijsens en Rein Schregardus. De Dikke Toren 11-17 uur: Landschappen van diverse kunstenaars (tin 17/7). Burgerwees huis 10-17 uur: Beeldentuin en klein antiek (t/m 6/8). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes. tel. 01100-14444 (ook voor mllieuklachtem Zceuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251van 10.00-24.00 uur weekends van 20 00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijr Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel. 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. B en w willen desnoods met politie- dwang Cruson-curator mr H. M. den Hollander dwingen de gebouwen van dat bedrijf in de bebouwde kom te slopen. B en w van Oostburg schre ven de curator daarover in een eerder stadium al aan, maar Den Hollander tekende daarop beroep aan. Het college vindt het Oruson-gebouw (dat twee jaar geleden door een explo sie grotendeels werd vernield) ontsie rend en gevaarlijk voor de omgeving. Volgens burgemeester Spijkerboer weigert de curator de sloop van de loods omdat daarmee weer geld aan de boedel (Cruson is inmiddels failliet verklaard) wordt onttrokken. Geopend ma tm vr 8-12 u. 12.30-16.30 u Donderdagavond 19-21 u Zaterdag: 9.00-12 00 u Heeft u onze keuken showroom al bezocht?I Arose V£9 KEUKEN international 5 jaar garantie J NA BESLISSING RECHTBANK DEN HAAG/MIDDELBURG - De 45- jarige Belg Sylvain D. is er niet in geslaagd via een kort geding zijn uitlevering aan België te voorkomen. De president van de Haagse recht bank. mr J.J. de Groot, heeft donder dag bepaald dat de man in zijn geboorteland niet hoeft te vrezen voor een onmenselijke en vernede rende behandeling, Intussen houdt de als 'hoogstgevaarlijk' betitelde Belg zich verborgen, nadat hij eind juni nogal verrassend door een uit spraak van de rechtbank in Middel burg 'onder strenge voorwaarden' op vrije voeten was gesteld. Sylvain D. was donderdagmorgen niet bij de uitspraak in Den Haag aanwezig. Een arrestatieteam onder leiding van officier van justitie mr Klem Breteler wachtte hem tever geefs op. Het ministerie van justitie heeft inmiddels een arrestatiebevel tegen hem laten uitvaardigen. D. vluchtte in juli vorig jaar naar Nederland na 24 jaar in zijn geboorte land geïnterneerd te zijn geweest. De Belg was schuldig bevonden aan dub bele doodslag in 1958 en nog eens doodslag en een poging daartoe, een jaar later. Op last van de commissie tot bescherming van de maatschappij tegen abnormalen en gewoontemisda digers werd hij voor onbepaalde tijd opgesloten in een inrichting, waar hij naar eigen zeggen onmenselijk werd behandeld. Na zjjn ontsnapping in juli 1982 werd hij in Nederland al spoedig aangehou den. In afwachting van de door Beigie gevraagde uitlevering zat hij in een aantal huizen van bewaring, waaron der Middelburg. In oktober vorig jaar achtte de rechtbank in Middelburg de uitlevering toelaatbaar. Maar eind ju ni dit jaar stelde dezelfde rechtbank hem in vrijheid, in afwachting van een uitspraak van de Europese commissie voor de rechten van de mens over de rechtmatigheid van de uitlevering. D. had namelijk bij deze commissie klachten tegen België en Nederland ingediend. De Nederlandse justitie wilde de uitle vering echter doorzetten, wat D. ertoe bracht een kort geding aan te span nen. Zijn raadsman, mr P.R.W. Schaink, vroeg de president van de Haagse rechtbank tien dagen geleden uitlevering te verbieden zolang de klachten in Straatsburg niet waren afgehandeld. Bovendien zou de staatssecretaris van justitie, Korte- van Hemel, langs diplomatieke weg de Belgen tot intrekking van het uitleveringsverzoek moeten bewegen. In zijn vonnis stelt de Haagse presi dent dat de klacht tegen België over oenselijke behandeling in het verle den niet in kort geding lot uitstel van uitlevering kan leiden. Hij noemt het verder hoogst onaannemelijk dat de klacht tegen Nederland gegrond zal worden verklaard. Mr De Groot gaat ervan uit dat aan D's resocialisatie zal worden gewerkt als hij eenmaal is uitgeleverd. De staatssecretaris hoeft volgens de rechtbankpresident geen nieuwe po gingen meer te doen om tot een minnelijke schikking met de Belgen te komen. Zij heeft de bezwaren van D tegen zijn uitlevering al eens onder de aandacht van haar Belgische ambtsgenoot gebracht. Bij dergelijk overleg dient de beleidsvrijheid van justitie uitgangspunt te zijn. aldus mr De Groot D's advocaat mr Schaink toonde zich donderdag zeer teleurgesteld over de uitspraak, die hij 'erg ver vond gaan'. Hij wist nog niet of zijn client in hoger beroep zal gaan Overigens zou daar geen opschortende werking van uit gaan. Inmiddels heeft de commissie in Straatsburg België al verzocht om inlichtingen over de klacht van D., aldus de raadsman. Cécile Dierick in haar tuin met een zestiende eeuwse kerkrekening van de parochie van Hulst geschiedenis-studente Cécile Dierick- van Pottelberghe. „Een film als Mariken van Nieumeghen bevestigt dat geromantiseerde beeld: etende, drinkende en bijgelovige mensen. Maar de middeleeuwen zijn een tijdvak, waarin mensen keihard voor hun bestaan moesten knok ken". Cécile Dierick, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen en woonachtig in Noordhoek in West-Brabant, tracht door bestudering van kerkreke ningen van de parochie Hulst uit de periode van 1450 tot 1475 dat beeld enigszins te corrigeren. Zij verricht haar studie voor haar en voor een begrafenis moest men doctoraal scriptie. „In 1976 ben ik indertijd de kerk een bepaald be- met geschiedenis begonnen aan de drag betalen. Gradaties naar af- Rijksuniversiteit in Utrecht. Daar- komst werden hierin zelfs aange- voor was ik werkzaam als bibliothe- bracht. Het luiden van de Onze caresse en bij een opleiding voor Lieve Vrouwe-klok was bijvoor- bejaardenhelpsters. Ik heb beide beeld goedkoper dan het luiden van werkkringen verlaten vanwege mijn de Jezusklok vertelt Cécile Die studie en mijn kinderen", vertelt nek Cecüe Dierick. die als hoofdrichting „De kerk ontving naast begrafenis- middeleeuwse geschiedenis heeft gelden ook boetes, godspenrungen gekozen. „Een oude traditie van en Settinghen. Godspenningen zijn mijn familie", aldus Cécile een deel van de accijns die de kerk „Een probleem bij de bestudering ten deel viel. Settinghen zijn specia- van de middeleeuwen is het gebrek le collectes, die. na toestemming aan originele bronnen. Daar komt van het college van schepenen (het nog eens bovenop dat middeleeu- stadsbestuur), werden gehouden wers en ook latere schrijvers de voor bijvoorbeeld de restauratie neiging hadden om dingen van gro- van de afgebrande kerk in 1469. Het te schrijvers over te nemen. Pla- stadsbestuur gaf bij een calamiteit giaat gold als zeer prijzenswaardig altijd toestemming voor een derge- op die basis werd wetenschap lijke geldinzameling, omdat zij te- bedreven", Cécile Dierick is als modern opge- vens het kerkbestuur vormde. Op- allend is dat er geen begroting leid studente een ander pad ingesla- werd gemaakt, maar men voor alles gen met de bestudering van de potjes had. Een kaarsenpot bestond Hulster kerkrekeningen „Ik heb uit onder andere" die rekeningen opgemaakt, en dat is geen opmerkelijke conclusie, dat het geloof en de kerk in de midde- Cécile Dierick heeft uit de kerk rekeningen ook aanwijzingen leeuwen een heel belangrijke plaats gevonden voor het armoedige be- ïn het dagelijks leven innemen. Ze staan dat mensen in de middelceu- zijn nog nooit systematisch onder- wen hebben geleden. „Een illustra- zocht en ik kan me dan ook niet aan tie hiervan is de betaling van lie- de indruk onttrekken dat kerkreke ningen als bron onderschat zijn. Waarschijnlijk heeft dat te maken met de idee van de twintigste eeu- wer, dat wereldlijk bestuur belang rijker is dan het kerkelijke stelt de Zeemvs-Vlaamse. Cécile Dierick is de Hulster kerk rekeningen gaan onderzoeken om achter demografische aspecten van ontginningen in Hulst en haar ambacht te komen. In de literatuur wordt wel geschreven over groei van de bevolking, maar dat is nooit onderzocht. „Met de hand heb ik negen kerkre keningen overgeschreven, opdat ik ze thuis, in de buurt van mijn kinderen, kan bewerken Per reke ning heb ik twee volle dagen al pennend in het archief van Hulst doorgebracht. Ik heb vervolgens al le inkomsten en uitgaven in aparte reeksen geplaatst, omdat zij in de rekeningen kriskras door elkaar staan. Op dit moment heb ik wel een goed beeld van die rekeningen, maar ze zijn voor een onderzoek naar demografische ontwikkelingen onbruikbaar. Alleen de gestorve nen, en dan nog zonder vermelding van de leeftijd, worden vermeld. De kerkrekeningen geven enkel de fi- naciele kant van de parochie weer ^T' den die aan de kerk werkten. Met selaars en timmerlieden werden iedere dag uitbetaald. Meesters die de bouw leidden en grote leveran ciers werden echter in termijnen uitbetaald, zodat de kerk niet alles in één keer moest ophoesten". „De pastoor en kapelaans voorza gen in hun levensonderhoud op een wereldse wjjze. Zij ontvingen geld van de gelovigen via de heihgen- altaren die de clerus bediende. De middeleeuwse christenen hadden hier geen problemen mee. omdat hun hele leven hier op aarde gericht was op de andere wereld. Zij leefden als het ware met God in de hand. Doodgaan was ook geen probleem", vertelt Cécile Dienck. Zij is overi gens erg te spreken is over de medewerking van de archivaris van Hulst, de heer Gilhuys. Verder uit ze haar bewondering voor stationschef F. Caland, die aan het einde van de negentiende eeuw de eerste kerkre kening heeft uitgegeven. „Hij deed dat, en dat is opvallend, met een voor die tijd zeer kritische opstel ling". aldus Cécile Dierick. „De parochie van Hulst groeide mee met de stad Hulst. Hulst had aan- vankelijk een kapel, die een dochter - was van de kerk van Axel. In 1228 mocht Hulst, dat kerkelijk onder het bisdom Utrecht viel, een kerk bouwen. Een ander teken van groei is dat Hulst vanaf 1314 twee pas toors telde. Zij namen ieder een deel van de stad voor hun rekening. Het bleef in Hulst na 1834 bij één kerk en ook in de kerkrekeningen werd geen onderscheid gemaakt. De groei van Hulst werd veroorzaakt door de toename van de handel in voornamelijk agrarische producten. De stad lag indertijd, de late midde leeuwen. aan een zeearm die ver bonden was met de Honte of de huidige Westerschelde. Zij was de toegangspoort tot het land van Waes en haar omgeving, één van de vier ambachten, was de graan- schuur van de stad Gent. De pro ductie van dat gebied steeg met name door de ontginningen en be dijkingen, die werden uitgevoerd - door Benedictijnen en Cisterciën- zers uit Vlaanderen Zij woonden in;- Zeeuwsch-Vlaanderen op uithoven, een soort boerderijen. Vooral boe-: ren uit het zuiden gingen de ontgon-- nen gronden bewerken. Veel Zeeuwsvlamingen hebben hun" Vlaamse namen aan hen te dan ken". vertelt Cécile Dierick, die ver der opmerkt dat Hulst in de loop van deze groeiperiode een aantal stadsrechten verwierf. Het eerste stadsrecht, tolvrij dom, ontving Hulst in 1180 van Lodewijk van Male. graaf van i Vlaanderen. Hij had de vier am bachten Assenede, Boekhoute, - Axel en Hulst in leen van de Duitse keizer. Hulst heeft de ontvangst van dat eerste stadsrecht in 1980 aangegrepen om het 800-jarig be- staan als stad te vieren. De ver-; strekking van het tolvrijdom is echter slechts het begin van een proces, dat in 1350 eindigt met de codificatie van de in de loop der tijd verworven stadsrechten in de vorm van zogenaamde keuren". Cé cile Dierick vertelt dit verhaal meer I als een anecdote dan als een verwijt aan de stad Hulst „Ik kan best begrijpen dat een gemeente zichzelf wil promoten. Al 800 jaar stad-zijnis; dan natuurlijk een leuk aankno pingspunt' Cécile Dierick hoopt in september - haar doctoraal scriptie af te ronden. Zij ziet haar onderzoek als een. eerste poging om mensen, onder wie; een commissie van archivarissen- die nieuwere bronnen inventari-' seert, te interesseren voor 'haar' kerkrekeningen. Om vervolgens verder te gaan met haar grote lief de: demografie Harmen van der Werf £-t*vx_e Een fragment van een kerkrekening van 1454-'55. tOrigineel in gemeente-archief Hulst. KR 368i81, voorl 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11