Congres VS eist originele documenten 'debategate' op Streekvervoer tegen nieuwe spoorlijnen Advocaat Herrenberg: artikel in 5Paroolgebaseerd op vermoedens t: Utrecht zegt groep zigeuners wacht aan PZC/binnenbuitenland Zeewater aan de Belgische kust schoner VERKIEZINGSSTUKKEN CARTER IN REAGAN-KAMP ANWB begint proef met 'speciale truckservice' BRIEF AAN SMIT-KROES Strafwerk (OENSDAG 13 JULI 1983 BUSSEL (ANP) De kwaliteit van het zeewater aan de Belgische kust is mmerkelijk verbeterd vergeleken met vorige jaren. Dat is dinsdag ingedeeld door het Belgisch instituut voor hygiëne en epidemiologie. Dr. K Lcener, een van de directeuren van dat instituut, zei dinsdag dat de ivaliteitsverbetering voor een groot deel te danken is aan de rioleringswer- een aantal kustgemeenten heeft uitgevoerd. In de laatste tijd zijn er waterzuiveringsstations in gebruik genomen. bch staan er op verschillende plaatsen langs de Belgische kust nog borden iet'verboden te zwemmen'. Zo'n zwemverbod kan, aldus dr. De Leenei\hier daar nog heel goed slaan op de slechte kwaliteit van het water. Dat is bijvoorbeeld het geval bij wat het kleine strand van Oostende genoemd wordt De zeewaterkwaliteit kan aan het eind van het vakantieseizoen weer een stuk gedaald zijn ,,Het is onvoorstelbaar hoe vervuilend mens en dier voor het strand kunnen zijn", aldus dr De Leener Volgens directeur De Leene bljft het, ondanks de verbetering van de kwaliteit van het zeewater voor de kust, 'onwijs' om schelpdiertjes op golfbrekers te verzamelen en die te eten. Juist die dieren fungeren als filters De onzuivere stoffen worden door de schelpdieren opgeslagen en bij de consumptie ervan ontstaan risico's voor de gezondheid. Schelpdieren die in de handel verkrijg baar zijn worden dan ook niet aan de kust maar elders gekweekt, aldus dr. De Leener. '-WASHINGTON (AFP/AP) De voorzitter van een subcommissie van het Amerikaanse e: tongres dat het geruchtmakende 'debategate' onderzoekt, wil dat alle originele documenten ran het verkiezingsteam van oud-president Carter die in de archieven van Reagan zijn c: ontdekt, aan hem worden overgedragen, zo is van de zijde van het congres vernomen. Doel ran het onderzoek is uit te vinden hoe de stukken van de verkiezingscampagne van Carter in |980 in handen zijn geraakt van de tegenstanders: Reagans medewerkers. Qfj ion Albosta, een democraat uit Mi- rs- higan. eist in zijn brief van het Hoover-instituut van de universiteit >c fjn Stanford (Californiè), waar het lei Reagan-archief berust, dat alle rele- nte originele stukken naar hem en itnaar het Witte Huis of de FBI, de Jerale recherche, worden gestuurd. ;éiilet Witte Huis wil juist dat de stuk en; ken naar het ministerie van justitie irarden gestuurd dat op Reagans ver lui loek de zaak onderzoekt. De persoonlijke woordvoerder van president Reagan heeft dinsdag ge zegd dat hij niet denkt dat de congres commissie de beschikking zal krijgen over al deze documenten. Tegelijkertijd zei Albosta: ,,Als het Witte Huis besluit die papieren niet te Sexbanden Een Amerikaanse advocaat heeft maandag verklaard videobanden te WEGEN WA CHT KRIJGT AANHANGER 11 Amerikaanse advocaat Robert T. Ieinberg, die zegt over video-banden Jf'j beschikken waarop hoge regerings- ^-mctionarisseji voorkomen tijdens a-feestjes. DEN HAAG (ANP) De Wegenwacht van de ANWB is in twee dis tricten, Rhoon en Lex- mond, deze maand be gonnen met een specia le truckservice. Hiervoor heeft de We genwacht een speciale aanhangwagen ontwik keld, volgestopt met zwaarder materiaal, ge schikt voor vrachtwa genreparaties. Volgens een woordvoerder van de ANWB gaat het om een uitgebreide prak tijkoefening, die een jaar gaat duren. In Rhoon is de truckservice reeds operationeel („de wagen is boven verwachting op pad") en in Lexmond is dit bijna het geval. Volgens de woordvoer der was de 'gewone' we genwacht in het verle den wel bereid om ge strande vrachtwagens te repareren, maar kon dit vaak niet. omdat hij niet over het juiste ma teriaal beschikte. Om de service aan de leden op te voeren is besloten over te gaan tot de truckservice. In de aan hangwagen heeft de we genwacht de beschik king over onder andere een zwaardere krik, een compressor, een klein aggregaat, een lasappa raat, zwaardere sleutels en slagmoersleutel. Ook zijn er reserve-onderde len, bijvoorbeeld grotere aandrijfriemen, in voor raad. Overigens zal in de praktijk moeten blijken welke gereedschappen en materialen in de aan hanger moeten worden meegenomen, aldus de woordvoerder. De Wegenwacht gaat vooralsnog niet met de aanhangers achter de wagen op de wegen pa trouilleren. Gestrande vrachtwagens krijgen eerste hulp van de 'ge wone' Wegenwacht, die kijkt of hij de zaak zelf kan klaren. Is dat niet het geval, dan kan hij de hulp van de aanhanger inroepen. Voor het verlenen van de hulp door de truck service gelden de be staande WW-regc!s. Be drijven kunnen als zij lid zijn een beroep doen op de service. Alleen de kosten voor onderdelen worden in rekening ge bracht. Iritse regering beknot de macht van de vakbonden WH LONDEN De Britse minister Teb- bil (werkgelegenheid) heeft gisteren ,nj;i tij het Lagerhuis zijn langverwachte n; (retsvoorstellen ingediend die de an de vakbonden moeten j-fteleugelen. jr, De voorstellen schrijven onder meer 41 jtrplichte vijfjaarlijkse geheime KIS Remmingen voor, waarbij de vak bondsleden een nieuw bestuur kun- n kiezen. Dat zou een eind maken n de huidige praktijk bij sommige nden. waarbij bestuursleden voor ;r lange perioden, soms zelfs voor tl leven, worden gekozen. n ferder staat in de voorstellen dat de Jen voortaan verplicht zullen zijn leden per geheime stemming te p^ïadplegen over stakingen. Tebbit wil .toorts, dat bonden door werkgevers ünancieel aansprakelijk kunnen wor den gesteld als zij onrechtmatige sta- tngen uitroepen en dat alle bonden Ike tien jaar een enquête moeten lilschrijven. waarbij de leden kunnen «slissen of zij al dan niet geld willen «toppen in het „politieke fonds" van lun bond. it laatste is een klap voor de La- r-partij, die financieel vrijwel ge il afhankelijk is van het geld van de vakbonden hebben de voorstel den afgewezen). Boycot Outspan rijgt alsnog iubsidie NCO ItlDEN (ANP) De nationale com missie voorlichting en bewustwor ding ontwikkelingssamenwerking NCO handhaaft alsnog de volledige subsidie aan de Stichting Boycot Ontspan actie Boa. Je bezwaarschriftencommissie van de NCO. een intern beroepsorgaan, Keft dit besloten en de BOA hiermee toUedig in haar gelijk gesteld. BOA teeft dit dinsdag bekend gemaakt. Y' ™n een maand geleden bepaalde de 1 tooratter van de afdeling recht- freak van de Raad van State al "orlopig dat de NCO de onverwacht gehalveerde subsidie aan de BOA c,°est aanvullen. De actiegroep was ii P tegen de beslissing van haar subsidie- jjfver in beroep gegaan omdat hier- «r- foor aan haar activiteiten een einde r*® weigde te komen. Behalve bij de ie:«ad van State ging BOA ook intern vat 'Ij de NCO in beroep. De bezwaar- ilS' Kbriftencommissie oordeelde dat de It. I "CO had beslist zonder rekening te t, t houden met de gevolgen voor de W Küviteiten in 1983 van de BOA. Het left «roepsorgaan noemt het besluit van il 3 de NCO bovendien 'innerlijk tegen- niö JriJdig'. De beslissing betekent dat 10: twee parttime-krachten nu bij de k® r^&roep in dienst kunnen blijven, dï "«BOA overlegt nog met haar juridi- Jbbe adviseurs of zij de procedure bij rdtt «Raad van State moet doorzetten. hebben waarop hoge regeringsfunc tionarissen te zien zijn die deelnemen aan 'sex parties'. Robert K. Stein berg, een vooraanstaande advocaat uit Los Angeles, zei de banden te zullen aanbieden aan president Rea gan. Steinberg zei de banden zaterdag uit niet-aangeduide hoek te hebben ge kregen nadat hem was gevraagd de verdediging op zich te nemen van Marvin Pancoast. Deze werkloze kantoorbediende was maandag formeel in staat van be schuldiging gesteld in verband met de moord op Vicki Morgan, naar eigen zeggen minnares van wijlen de mujlti- miljonair Alfred Bloomingdale. Deze was lid van president Reagans zoge naamde 'kitchen cabinet' van raadge- Steinberg maakte het bestaan van de banden bekend nadat hij geweigerd had de verdediging van Pancoast op zich te nemen. Steinberg benadrukte niet te willen suggereren dat de president op de banden voorkomt. Steinberg zei dat de banden „een groot gevaar vormen voor de nationale veiligheid van het land". SURINAAMSE STUDENTEN STAPPEN OP APELDOORN (ANP) De vier Suri naamse studenten aan de Nederland se politie-academie in Apeldoorn hebben besloten om met onmiddellij ke ingang af te zien van een verdere opleiding in Nederland. Dit hebben zij dinsdag bekend gemaakt. Het ministerie van binnenlandse za ken deelde maandag mee dat minister Rietkerk afhankelijk van de situatie in Suriname een besluit zou nemen over het wel of niet doorgaan van de studie van de Surinaamse studenten. De vier studenten menen echter dat hun studie in geen enkel verband staat met de politieke situatie in Suriname APELDOORN Dinsdagmorgen vroeg vertrokken ruim 2.000 wandelaars voor een tocht van 30, 40 of 50 kilometer door het Gelderse land. Een van de deelnemers van deze vierdaagse van Apeldoorn had een paraplu meegenomen, waarschijnlijk niet bedoeld voor de regen. DEN HAAG (GPDi De streekvërvoersbedrijven vinden dat minister Smit-Kroes geen geld meer moet uittrekken voor de aanleg van spoor- en tramverbindingen. Zij schrijven dat in een brief aan de minister, nu de bewindsvrouw kort geleden, bij het debat over de sluiting van de passagiers- dienst op de spoorlijn Santpoort-NoordIJmuiden, een landelijk onderzoek heeft aangekondigd om parallelvervoer van trein en bus te verkleinen. De ESO. de vereniging van streekver- het openbaar vervoer in de afgelopen voersbedrijven. vreêst dat de keus in jaren. de meeste gevallen in het nadeel van ,.De omvang van de vervoersstro- de bus zal uitvallen. Volgens de ESO menschrijft de ESO aan minister zijn juist de aanlegkosten van nieuwe Smit-Kroes. ..is van dien aard dat een railverbindingen de voornaamste oor- behoorlijke bediening per bus goed zaak van de grote kostenstijgingen in mogelijk is De meerkosten die de exploitatie van een raillijn vergen, zijn daarom niet te rechtvaardigen" De ESO deelt de opvatting van de minister dat spoorlijnen die jaren geleden gesloten zijn omdat zij niet rendabel waren, niet opnieuw in ge bruik genomen moeten worden. Maar volgens de ESO geldt dat ook voor de grote stadsgebieden. SINT-LOUIS De negentienjarige Nieuwzeelandse Lorraine Elisabeth Doiones (m.) is maandagavond in Sint-Louis in de Verenigde Staten tol 'Miss Universe 1983' gekozen. De nieuivste 'mooiste' te midden van haar naaste concurrente v.l.n.rKaren Lesley Moore Miss Engeland), Roberta Brown IMiss Ierland), Lorraine Elisabeth Downes, Julie Lynne Miss Verenigde Staten) en Lolita Morena Miss Zwitserland). Gewonden in Noord-Ierland BELFAST UPI/REUTER) De jaarlijkse mars van de protestanten in Noord-Ierland ter herdenking van de slag aan de Boyle heeft ook dit jaar weer tot ongeregeldheden ge leid. Tijdens rellen tussen katholie ken en protestanten onderling of met de politie zijn enkele tientallen ge wonden gevallen. In het totaal na men zeker 100.000 mensen aan de optochten deel. In het marktstadje Ballynahinch be legerden zo'n 500 protestantse jonge ren een katholieke wijk. Nadat de politie bad ineearepen. koelden zii hun woede op de winkels in de buurt. Bij de rellen, die vijf uur duurden, raakten 32 agenten en twee burgers gewond. De politie verichtte drie ar restaties Tijdens de slag aan de Boyne in 1690 werden de katholieken in Noord-Ier- land onder leiding van koning James verslagen door de protestante koning Willem III (van Oranje). De katholieke boeren verloren hiermee het uitzicht op teruggave van het land dat was ingenomen door protestante boeren vooral afkomstig uit Schotland. 'FAMILIES VANMIDDAG WEG' UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht heeft de Poolse zigeuner- groep van ongeveer 150 mensen aangezegd dat zij hun illegale stand plaats bij de Veemark thallen uiterlijk van middag om zes uur moe ten hebben verlaten. Als de veertig families zich niet houden aan de gemeentelijke beschik king. zullen ze worden vervoerd naar 'een plek waar het met zo leuk is', aldus een gemeente woordvoerder De zigeunergroep. die sinds enige tijd bij de Utrechtse Veemarkthal len bivakkeert, heeft vo rige week van het minis terie van justitie te ho ren gekregen dat zij bin nen afzienbare tijd Ne derland moeten verla ten. De Poolse zigeuners hadden de vluchtelin genstatus aangevraagd, maar volgens het minis terie kunnen zigeuners binnen Europa niet als vervolgd worden be schouwd. De beschikking die de gemeente Utrecht maandag en dinsdag heeft mtgereikt. staat volgens een woordvoer der los van deze proce dure. De groep veroor zaakt overlast voor de bewoners van nabijgele gen stadswijken door onder meer het plegen van kleine criminaliteit, aldus de woordvoerder Daarom heeft een van de topambtenaren van de gemeente, chef kabi net mr N. Vos de Wael. beschikkingen laten uit reiken met de medede ling dat de zigeuners voor woensdagmiddag zes uur het terrein moe ten hebben verlaten. De advocaten van de zigeunergroep hebben inmiddels bij de ge meente bezwaarschrif ten tegen de beschik king ingediend. Bij de voorzitter van de afde ling rechtspraak Raad van State is een schor- singsverzoek ingediend. De raadsleden hebben de gemeente gevraagd met de verwijdering te wachten totdat de be zwaarschriften en het schorsingsverzoek zijn behandeld. De gemeen tewoordvoerder kon dinsdag niet zeggen of de gemeente dit verzoek zal inwilligen. Billy Graham op congres 4000 evangelisten AMSTERDAM (GPD) De Ameri kaanse evangelist Billy Graham heeft gisteren in Amsterdam een con ferentie van rondreizende evangelis ten geopend. In een zeer warm Rai- congrescentrum luisterden bijna 4000 evangelisten uit 130 landen naar de eerste van vier redevoeringen die de 65-jarige Graham deze en volgen de week zal houden. De belangstelling van Nederlandse zijde voor de zeer breed en met Ameri kaanse voorliefde voor stiptheid en perfectie opgezette conferentie, is ge ring. Hoewel Graham de gastvrijheid van de Nederlandse kerken prees, was er van die kant nauwelijks belangstel ling bij de opening. Alleen de kleinere evangelische kerken en organisaties als de Evangelische Omroep. Youth for Christ en The Navigators, waren vertegenwoordigd De enige Nederlandse spreker tijdens de openingssessie was de zakenman Joop van Beek. bestuurslid van Youth for Christ en lid van het organi satiecomité van de conferentie. De sprekers op de eerste dag van wat m de wandeling wordt aangeduid als „Amsterdam '83" legden er de nadruk op dat de conferentie geen resoluties of verklaringen hoeft op te leveren De deelnemers, voor twee derde afkom stig uit de Derde Wereld, zijn evange listen met betrekkelijk weinig oplei ding en geen of slechts geringe inter nationale ervaring. De nadruk zal dan ook liggen op de vorming en training van deze mensen in evangellsatieme- thoden. MOORD Een Parijse rechtbank heeft maandag geoordeeld dat een 33-jarige Japanner die twee jaar gele den de Nederlandse studente Renee Harteveld vermoordde, psychisch niet geschikt is om terecht te staan. AMSTERDAM (ANP) Deze zaak stinkt, niet alleen naar cocaine, maar ook naar een zeer onfrisse poging om met behulp van het Nederlandse recht inzake de persvrijheid de kroon te zetten op het onrecht van de onderdrukking van die zelfde vrij heid in Suriname. Dit zei Parool raadsman mr. W. C. van Manen dins dag in de voortzetting van het kort geding dat ambassadeur Herrenberg van Suriname heeft aangespannen tegen dit dagblad. Volgens Herren- bergs advocaat is het omstreden Pa rool-artikel over contacten van de ambassadeur met cocaïnehandelaren alleen gebaseerd op vermoedens. Parool-redacteur Paul Grijpma had op 17 januari in zijn blad gesugge reerd dat Herrenberg samen met de zakenman Guno Chin a Sen (een broer van de oud-president en -pre mier), „een bekend zakenman in Para maribo met veel relaties in de Uuiom- biaanse onderwereld", in Colombia contact had gelegd met de cocaine- maffia Deze zou Suriname een lening van 50 miljoen dollar willen verstrek ken tegen zeer lage rente in ruil voor een vrije doorvoerroute voor cocaine met bestemming Europa en opheffen van de narcoticabrigade in Paramari bo Herrenberg ontkent dit alles en eist dat het blad de bedoelde berichtge ving rectificeert. Mr. Van Manen zag in de getuigenver horen van vorige week donderdag een bevestiging van wat het Parool had geschreven Een belangrijke figuur bij deze getuigenverhoren was de oud directeur van de centrale bank van Suriname. Jules Sedney. die in janua ri naar Nederland is gevlucht nadat hij had geweigerd in Paramaribo een stuk te tekenen betreffende een ,.b tenlandse lening" Sedney verklaardeyals getuige onder ede dat hij. ondanks de druk die op hem werd uitgeoefend door onder anderen Herrenberg en Bouterse, wêi- gerde omdat hij het een 'louche zaak' vond. Sedney voegde er aan toe dat hij pas na aankomst in Nederland van een „hooggeplaatst, vooraanstaand en betrouwbaar persoon" had verno men dat de lening verband hield met cocaine. Mr. Van Manen zette grote vraagtekens bij deze verklaring van Sedney. Mr. Van Manen wees op de verklaring van oud-minister Haakmat, die had gezegd er zeker van te zyn dat Sedney hem op 1 april had verteld al in januari op het paleis in Paramaribo over het opdoeken van de narcotica brigade vernomen te hebben. wibii advocaat,, mr. n. J. M Boukcma, is tijdens de getuigen verhoren „niets gebleken dat de juist heid van de aantijgingen" van Grijp ma bevestigt. Er zijn drie feiten be kend. Herrenberg en Guno Chin a Sen hebben een reis naar Colombia ge maakt. Guno Chin a Sen heeft een twijfelachtige reputatie en de her komst van de lening, die overigens met doorging, is onbekend Op deze feiten zijn slechts vermoe dens gebaseerd. „Onder ede verklaarde Sedney. wat hij niet in een brief wilde bevestigen, namelijk dat er geen band is tussen Herrenberg en cocaine," zei Bouke- ma. Hij liet weten dat Herrenberg te zijner tijd zelf zal vertellen wat hij in Colombia deed. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, zal maandag 25 juli uit spraak doen. OMAHA (GPD 1 Een. advocaat uit Los Angeles die zich tijdens een vlucht naar Chicago op ljuli zo had misdragen dat. het vlieg tuig een tussenlanding moest maken moet alle mede-passa giers. vliegtuigbemanmng sleden en de politiemannen van Omaha die hem na de tussenlanding hadden gearresteerd een ex cuusbrief schrijven - in totaal 391 stuks De man. Charles O'Reilly, was met twee broers en een detective op weg naar een trouwerij in Chicago. Tijdens de vlucht sprong hij op tafels, stak geld tn brand, gedroeg zich onbehoor lijk tegenover het cabineperso neel en suggereerde dat hij het vliegtuig zou kapen voor een vlucht naar Cuba. De vliegers besloten daarop tot een tussenlanding in Omaha, Nebraska. Alle vier werden gearresteerd, maar alleen tegen de advocaat werd een aanklacht ingediend O'Reilly werd, aldus een bericht in Aviation Week. door de rechter in Omaha ver der veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 8.000 dollar en een boete van 300 dollar. De advocaat verklaarde zijn opvallend gedrag met het verhaal dat hij een grote vlieg angst heeft en daarom zoveel had gedronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5