>ver herstel economie Incident na gesprek Marchais/Andropov Anglicaanse kerk tegen doodstraf )ESO is optimistisch Protest tegen het regime-Pinochet 395.- 545.- 469.- LO O 223.- 295r 240.- Net weer Gijzelaars in Soedan probeerden te vluchten Met de schrik vrij UITLEG PUNT KERNRAKETTEN -ÏROEI BNP NEDERLAND GERING KRIJS (ANP) Het ziet er naar uit dat er eindelijk een verbetering van de vraag en de oduktie in de landen van de OESO (Organisatie voor economische Samenwerking en 0/ utwikkeling) in aantocht is. Het duidelijkst is dat in de Verenigde Staten, waar het herstel jn de economie de gang van zaken in de andere OESO-landen gunstig beïnvloedt. ^vallend is dat de te verwachten lei van de Nederlandse economie achterblijft bij andere landen, een kwart procent negatief dit zou volgend jaar op een kwart Zfccent werkelijke groei gerekend "«-gen worden. Het inflatiecijfer van i land behoort echter tot de laag- sten binnen de OESO Ook kan Ne derland rekenen op een fors overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans. Dat staat in het halfjaarlijkse rapport van de OESO over de economische vooruitzichten voor de 24 aangesloten landen voor de rest van dit jaar en voor volgend jaar. Uit dat rapport blijkt dat de OESO optimistischer is dan een halfjaar geleden. De industriële produktie in haar ge heel is pas sinds begin dit jaar wat groter geworden. In enkele landen zal zich pas in de tweede helft van dit jaar een duidelijke verbetering voordoen. De inflatie zal dit jaar gemiddeld 5,75 en volgend jaar gemiddeld zes pro cent bedragen, maar de verschillen tussen de diverse landen zijn groot. Zo wordt voor een land als Denemarken dit jaar een inflatie verwacht van ruim dertien procent en in 1984 van 11,5 procent, terwijl voor Nederland res pectieve percentages van vier en drie worden opgegeven Voor de VS houdt de OESO het op 4.25 en 5,25 procent en voor Japan op twee en 2.5 procent. De ontwikkelingen op de arbeids markt blijven voorlopig nog een reden tot zorg. De gemiddelde werkloosheid blijft iets boven de negen procent van de beroepsbevolking In de VS zal zij verminderen van 10,75 procent tot 9.5 procent volgend jaar. maar in de Europese OESO-landen neemt de werkloosheid toe van 10,75 tot 11,5 procent. Regeringsbeleid Bij haar ramingen, gebaseerd op ge gevens die tot 20 juni beschikbaar waren, is de OESO ervan uitgegaan dat er geen grote wijzigingen komen van het KNMI ■Ten met zondag: ^Koog, maar minder warm met een Middagtemperatuur rond 24 graden. llngelreden afkoeling zet onvermin- td door. Zondag werd het ruim 28 raden, gisteren haalde het kwik am- 24 en vandaag kan niet meer worden dan zo'n 21 graden. het strand komt de temperatuur boven de 20 graden. Het zomerse idrukgebied nabij Schotland is op retour en hierdoor is de weg baand voor een frisse noordenwind. e vandaag de gehele dag zal aan- Pcc raden. Door deze wind zal de zee- mi cl die gisteren een groot deel van de tot bordzee bedekte en een domper op strandweer zette, naar het zuiden pekken. Het blijft niettemin droog aAbehoorlijk zonnig, want storingsge- tden van de oceaan worden nog in hun opmars geremd. Een t 'ztrgelijke daling van temperatuur laf veelal gepaard met het oplopen een zomerkou. Laat daarom de mlievreugde niet bederven en jvikl eventueel de aanstaande vakan- ler, veilig door op de fiets en 's avonds de tuin iets aan te trekken. Een '.jenjas is zoals gezegd niet nodig. iitzichten voor donderdag: aan ziend droog en zonnig, maar een isse noordenwind met maximum mperaturen van van amper 20 gra- 'i*i in aan het strand tot 22 graden km jiwaarts in de regio. nautisch bericht KHARTOUM (RTR) De vijf ontwikkelings werkers, onder wie de Nederlander Wim Noort, die vorige week vrijdag na meer dan een week gevangenschap door het Soedanese le ger bevrijd werden uit de handen van het Zuid- soedanese bevrijdings front. blijken kort voor hun bevrijding ont snapt te zijn, maar door het front opnieuw te zijn gegijzeld. Hun ontsnappingspo ging kwam hen tc staan op een aframmeling, maar niettemin zagen de gijzelaars er dinsdag in de Soedanese hoofd stad Khartoum, waar ze de pers te woord ston den, na hun angstige avontuur gezond uit. De gijzelaars onderna men hun ontsnappings poging toen zij zich er van bewust werden dat het Soedanese leger zou ingrijpen om hen te be vrijden. De opstandelingen ren den in paniek weg toen het Soedanese leger ar riveerde. De vijf gijze laars renden met hen mee en vluchtten ander maal naar de rotsen om pas te voorschijn te ko men toen de kust veilig was. De vijf gijzelaars werk ten in het Boma-natuur- reservaat in Zuid-Soe- dan voor westerse hulp organisaties. Zij vertel den dinsdag hun werk te willen voortzetten en wisten nog niet wan neer ze naar hun vader landen zouden terugke ren. ïnd. noordwest tot noord 4 tot 5; eerst nog slecht tot matig, spoe- goed, temperatuur kustwater: 18 19 graden: afwijking waterstan- geen afwijking van betekenis; mimede golfhoogte monding Schel- lijdens hoogwater ongeveer drie- mi meter zeegang. ZON EN MAAN juli in op 05.36 ander 21.55 aan op 10.33 onder 00.12 SANTIAGO (AFP/REt'TER'DPA) De Chileense militaire regering heeft gisteren een avondklok afgekondigd in de hoofdstad Santiago. De maatregel is bedoeld om demonstraties te voorkomen waartoe is opgeroepen op de derde dag van protest tegen de regering Pinochet sinds mei. Dinsdagochtend (dinsdagavond Ne- De protestdag is georganiseerd door derlandse tijd) patrouilleerde veel po- de leiders van de politieke partijen, litie in de straten van Santiago. Even- die sinds de coup van Pinochet in 1973 tuele demonstraties worden pas in de zijn verboden, en de vakbonden wier loop van de avond verwacht. Volgens functioneren door de militaire rege- in het regeringsbeleid in de aangeslo ten landen, dat de wisselkoersen geen grote veranderingen laten zien en dat de in dollars uitgedrukte olie prijs tot eind 1984 niet verandert. Daarvan uitgaande geeft de OESO als gemiddelde groei van het bruto natio naal produkt (BNP), de waarde van alle geproduceerde goederen en dien sten, een percentage van twee voor dit jaar en van 3.25 voor 1984 Ook hier zijn er grote verschillen Zo ziet de OESO voor Nederland dit jaar een reele vermindering van het BNP met 0,25 procent en voor volgend jaar een verbetering met 0,25 procent Van de binnenlandse vraag zal er slechts een kleine stimulans uitgaan op de economische groei. De particu liere bestedingen leveren daar in verhouding een grotere bijdrage aan. Daarbij dient echt aangetekend te worden dat in West-Europa de beste dingen achter kunnen blijven als gevolg van de grote werkloosheid. Dat kan de economische groei rem men. De OESO wijst er vervolgens op dat voortgaande overheidsbezuini gingen zonder daarmee gepaard gaande belastingverlaging eveneens nadelig kunnen werken. Voor de ontwikkelingen van de bui tenlandse handel van de OESO-lan den is de export van belang. De afgelopen twaalf maanden is de uit voer alleen maar kleiner geworden, maar er zit een weliswaar geringe verbetering in. Die verbetering is in elk geval kleiner dan de toeneming van de onderlinge handel tussen de 24 OESO-landen. De Verenigde Staten zullen een deel van hun exportmarkt verliezen aan Japan en Europa. Nederland zal volgens de OESO dit jaar een overschot van drie miljard dollar op de lopende rekening van zijn betalingsbalans boeken en volgend jaar een overschot van 4,25 miljard dollar. De Verenigde Staten komen dit jaar uit op een tekort van 24,5 miljard en volgend jaar op een tekort van 37,5 miljard dollar. Japan boekt overschotten van respectievelijk 18,25 en 21.75 miljard dollar. Het tekort van de 24 OESO-landen gezamenlijk komt dit jaar uit op 27 miljard en volgend jaar op 28 miljard dollar. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de ontwikkeling van het bruto natio naal produkt dit jaar gevolgen voor de duurzaamheid van het econo misch herstel volgend jaar, schrijft de OESO verder. Herstel kan zichzelf alleen maar in stand houden en ver snellen als de werkgelegenheid aan trekt en dat laatste is weer afhanke lijk van de mate waarin investerin gen een bijdrage leveren aan de toe neming van de binnenlandse vraag. studentenorganisaties waren politie patrouilles opgevoerd bij de universi taire centra. Journalisten hebben melding gemaakt van schoten die zouden zijn afgevuurd op gebouwen van het ministerie van economische zaken. De politie meldde dat een autobus in het noorden van Santiago door een gewapend commando in brand was gestoken. Volgens de eer ste informaties zou het in de meeste steden in Chili overigens rustig zijn. ring wordt belemmerd. De bevolking is opgeroepen als protest 's avonds de huizen te verduisteren, en met cla xons en deksels van pannen lawaai te maken. Drie prominente politici van de christendemocratische partij die drie dagen geleden werden gearres teerd, nadat pamfletten waren ver schenen over de protestdag, zitten nog steeds vast. Hoog water laag water fltnsdng 13 juli pingen 11 06 201 23.50 Neuzen 11 43 213 00 28 252 11 46 145 0021 192 12 04 233 00.50 270 pneldinge 12.11 164 [«krak 12 28 190 pulnlsse 1230 161 00.54 207 pderdag 14 juli pingen 11.56 190 00 39 233 Neuzen 12.30 201 Srikzee 12 35 12.54 137 220 fcneldinge 12 59 159 [reekrak 01 06 246 13 16 181 13 21 154 ZWIGGELTE Drenthei Le Car was Le Car met meer nadat de bestuurder geen voorrang verleende dinsdagmiddag aan de auto op de achtergrond. Wonder-boven-wonder kwam de bestuurder met de schrik vrij!'.! (Van onze correspondent) PARIJS Het gesprek dat de Franse communistenleider George Marchais dinsdag in Moskou had met de Russische partijleider Joeri Andropov, heeft geleid tot een incident. De Franse delegatie protesteerde tegen de weergave van het gesprek door het officiële Sowjet-persagentschap Tass. De Franse communistenleider zou „het grootst denkbare gevaar voor de volgens Tass tegenover de Sowjet- vrede inhoud De Franse communis- Russische staatschef hebben gezegd ten hebben intrekking van dit bericht dat de plaatsing van Amerikasanse geëist, een eis waaraan Tass gevolg Pershing-raketten in West-Europa heeft gegeven In feite had Marchais. VVD herziet mening Israël Liber Seregni Kamerleden van de PvdA en het CDA hebben minsiter Van den Broek (buitenlandse zaken) gevraagd in het kader van de Europe se politieke samenwerking iEFS) de mogelijkheid aan de orde te stellen dat de tien EG-landen stappen onder nemen die kunnen leiden tot vrijla ting van Liber Serigni. Deze Uru- guyaanse politicus was bij de laatste vrije verkiezingen in Uruquay in 1971. kandidaat voor het presidentschap namens het Frente Amplio, een sa menwerkingsverband van onder an dere de christen-democratische en de socialistische partij. Sindsdien is hij vrijwel constant gevangengehouden. (Van onze correspondenti JERUZALEM De VVD is haar mening ten aanzien van het Israëli sche nederzeüingenbeleid aan het herzien. Een partijdelegatie onder leiding van partijvoorzitter Kam- minga en de kamerleden Blaauw (Midden-Oostenspecialist) en Even huis is na gesprekken met premier Begin, minister van buitenlandse za ken Shamir en oppositieleider Peres tot de conclusie gekomen dat het weinig zinvol is het nederzettingen- beleid in zijn geheel van de hand te wijzen. Evenhuis ,.Wij moeten de nederzet tingen als voldongen feit aanvaarden. In het Midden-Oosten moet je bij je politiek van de feiten uitgaan" Kamminga: „Centraal staat de veilig heid van Israël. Het bouwen van ne derzettingen die onnodig provocerend werken, wijzen wij af. Maar wij hebben begrip voor het bouwen van nederzet tingen die een veiligheidsbelang die nen. Dat is een nuance die wij wel willen aanbrengen". volgens de Franse delegatie, gezegd „dat het aantal raketten aan beide zijden dient te worden verminderd". Andropov en Marchais waren het wel eens over het meetellen van Franse en Britse kemraketten bij de bepaling van het nucleaire evenwicht in Euro pa, zo blijkt uit het slotcommuniqué dat uiteindelijk werd uitgegeven. Buitenlandse dienst Minister Van den Broek (buitenlandse zakeni heeft maandag vor vorming van een geïntegreerde buitenlandse dienst weer een stapje dichterbij gebracht. Hij heeft namelijk besloten dat amb tenaren van de buitenlandse dienst de diplomaten" die in het algemeen op posten in het buitenland werk zaam zijn en de departementsamb tenaren die voornamelijk op het ministerie aan het plein werken voortaan op identieke wijze zullen worden aangeworven, geselecteerd en opgeleid. De nieuwe regeling is volgens het ministerie 'een belangrijke voorberei dende stap' op weg naar de integratie de vorming van één categorie per soneel dat zowel op posten in het buitenland als op het ministerie kan worden geplaatst. UW VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M BIJ DE ANWB TE BOEKEN. Spanje Cost a Brava. 10-daagse busreis. Hotel met vol pension. 2 en 16 september p.p. j 435.-14 oktober Griekenland. Wij hebben de ingrediënten voor uw "eilanden-menu Vliegreis A thenep.p. v.a. HS 710- LS Frankrijk. Frêjus. Rivièra. Compleet ingerichte tenten. Incl. staanplaats. Per week HS 598.-LS Nederland. Voorthuizen. Veluwe. Compleet ingerichte tenten. Vanaf 5 aug. Per week incl. staanplaats HS 440- LS 1 Italië. Piet ra Ligure. A lassio. Diano Marina. Aan de Rivièra. Diverse studio 's. Per week vanaf HS 491. - LS Duitsland. Saarburg. Moezel. Bij de Franse en Luxemburgse grens. Apparte menten. Per week vanaf HS 525.- IS Oostenrijk. Reit li. Tyrol. Appartementen. Vanaf 30juli. Per week vanaf HS532- LS Maandag hield een groep van ongeveer honderd Chilenen een verboden mars door de hoofdstad Santiago. Zij riepen de bevolking op deel te nemen aan demonstraties tegen het militaire bewind. Een aantal betogers werd later door de politie weggevoerd. ANWB-Middelburg, Lange Geerc 26 (tegenover TreLcenter) tel. 01180-15155. ANWB-Temeuzen, Markt 11-13, tel. 01150-17960. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWB (Ntt eilanden: Zonnig Middagtempera- ®*an ongeveer 21 graden in Schotland ongeveer 20 graden in Zuid-Engeland htha: Overwegend zonnig. Maximum- ®peratuur woensdag ongeveer 28 graden. Nerdag circa 23 graden maar aan zee wis graden koeler. gffand: Zonnig maar ook een lokale "eersbui. middagtempera tuur van circa paden ln het noorden tot 32 graden in 'zuiden. herland en Oostenrijk: Zonnig maar nf,jN«dag een lokale onweersbui. Maxi- itemperatuur ongeveer 30 graden. ürffk Zonnig. Middagtemperatuur on- .17 T33 graden, maar in Noord-Frankrijk kiderdag rond 26 graden. M1)e en Portugal: Zonnig en zeer warm Ween middagtemperatuur van 30 tot 38 10 E Wen 9 (Ui Wie, Joegoslavië en Griekenland. Zonnig rk.P- vooral in Griekenland en het zuiden !g,«Joegoslavië ook een lokale onweersbul. ""•dagtemperatuur ongeveer 30 graden, "Sardlnlé 35 graden. YORK (GPD/AFP/RTR) Na het rooms-katholieke episcopaat van En geland en Wales heeft ook de algeme ne Synode van de Anglicaanse staats kerk. tijdens een vergadering in York, zich dinsdag met overweldi gende meerderheid uitgesproken te gen de doodstraf. Tien deelnemers aan de synode onthielden zich van stemming. De primaat van de Anglicaanse kerk, aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury, heeft vorige week gezegd dat als de staat binnen de gewone rechtsspraak de bevoegdheid kreeg iemand van het leven te beroven, hij zich dan recht toeeigende dat van God was. Het Britse Lagerhuis beslist vandaag in wat een van de meest spannende stemmingen van het parlementaire seizoen belooft te worden, over de herinvoering van de doodstraf, die in 1965 werd afgeschaft Behalve over de doodstraf in algeme ne zin zal gestemd worden over het bestraffen van specifieke misdaden als moord op pohtie-agenten en kin deren en terroristische aanslagen met de galg. De parlementariërs wordt de vrijheid gelaten, om zo te stemmen als hun geweten hen ingeeft: er worden geen partijvoorschriften verstrekt Met veel spanning wordt afgewacht, hoe de nieuwe minister Brittan (bin nenlandse zaken en justitie) zal stem men. Hij is echter de afgelopen weken on der sterke druk gezet, onder meer door de top van zijn eigen ministerie, door hooggeplaatste figuren uit de juridische wereld en de directeuren van alle gevangenissen, om op zijn standpunt terug te komen en tegen herinvoering te stemmen, Van premier mevrouw Thatcher staat het wel vast dat zij vóór herinvoering zal stemmen Aan haar zijde staat onder meer de Federatie van Politie personeel, de rechtervleugel van de Conservatieve partij en het overgrote deel van het Britse volk zelf. Enquêtes tonen aan dat niet minder dan 80 procent van de Britten de galg weer terug wil. De conservatieve parlementsleden David Amess en Peter Bruinvels heb ben aangeboden persoonlijke ophan gingen uit te voeren als de doodstraf weer van kracht wordt. Internationaal komt Engeland bij herinvoering in een isolement te zit ten. In de Westerse landen wordt alleen in sommige Amerikaanse sta ten en in Zuid-Afrika de doodstraf nog toegepast. Daarop doelde de voorzitter van het Europese Parlement. Piet Dankert. in een brief die hij gisteren aan mevrouw Thatcher heeft gestuurd. In de open brief schrijft Dankert dat Engeland zijn gezag op hel gebied van de rechten van de mens zal verliezen als het de galg in zijn oude luister herstelt. Directie' K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C van der Maas. gen, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes- Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) .94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren Is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur- Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie' (01194) 511 Advertentie-afdeling. (011861 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)04796 Overlijdens advertenties maandag- ti'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag^ avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20. franco per post 72.-: per maand 21.-: losse nummers f 0,85 (alle bedragen in: clusief 4 pet. btw Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprijs zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw JENSDAG 13 JULI 1983 PZC/ binnen-buitenland 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3