ZEELAND" {Recreatieplan op losse chroeven in Aardenburg Axelaars krijgen vier jaar voor roofoverval i Verscherping BKR-eisen voor aantal kunstenaars een ramp L Pensionhouders: Zeeland is niet vol almanak ZWARE ROOKSCHADE BIJ BRAND IN WOL WINKEL PFFFFFT.... m I m M W mk mm POEDGESPREK OVER WANKELEND 'YDEWALLE' H. KOCH (CULTURELE RAAD): UITLIKKEN AFPERSING BEWEZEN WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JDDELBURG - Hotel- en pensionhouders in Middelburg zijn zeer verbaasd i berichten dat Zeeland vol zou zijn Herhaalde mededelingen op de - vnaals op radio en televisie als zou er in Zeeland geen bed meer i rij zijn. itlen volgens de pensionhouders op pure fantasie. De heer D S. van der trf, van pension Marja in Middelburg, vertelde dinsdag al een week te unpen te hebben met een leegstand van 60 tot 70 procent theb 28 bedden en er zijn er precies tien vol Bij collega's in de hoofdstad is isoms nog erger. Zelfs hotel- en pensionhouders in de badplaatsen klagen over het gennge aantal bezoekers. Als dan steeds geruchten de ronde doen over volle hotels, komt er helemaal geen mens meer bij Wij begrijpen helemaal niet waar de praatjes vandaan komen", aldus Van der Werf. De pensionhouders beklagen zich ook over het contact met de plaatselijke VVV ..Vroeger werden we nog wel eens gebeld over wat we nog te bieden hadden. Nu horen we via het journaal dat we vol zijn, terwijl we duimen zitten te draaien", zegt Van der Werf. Hij vraagt zich af waar het met de promotie van Zeeland naar toe moet wanneer geruchten als waarheid worden rondgebazuind. 9. ARDENBURG Het Aardenburse recreatieproject Ydewalle is vrijwel zeker van de baan. andaag, woensdag, vindt het beslissende gesprek plaats tussen de gemeente Aardenburg en e projectontwikkelingsmaatschappij Zeeland BV. „De hele gang van zaken loopt niet zoals et volgens mij zou moeten lopen", zei wethouder R. van de VVijnckel dinsdagavond, zonder 9_. erder in details te willen treden. mavond, woensdag zal het college Hij wilde zich verder niet uitlaten over de raad in een besloten informele wat er precies besproken zal worden: leenkomst over de onderhandelin- „Algemeen gesteld zal het gesprek nmet Zeeland bv inlichten. Van de gaan over de vraag: hoe ziet de pro- Ijnckel kon gisteravond nog geen jectontwikkelaar de toekomstVan- finitief collegestandpunt ten in van Ydewalle verwoorden. Wel jlde hij kwijt, dat er een groot aantal J'> oeilijkheden zijn gerezen, die de allsatie van het recreatieproject St dichterbij brachten. Een bank- lantie van de projectontwikkelaar, de gemeente uiterlijk vandaag avond zal de raad op de hoogte wor den gebracht van de stand van zaken In de raadsvergadering van volgende week dinsdag 19 juli zal er een besluit genomen worden over het al dan niet ben wil hebben, was volgens de lethouder één van de problemen. Als ■eland bv niet aan die eis kan vol- |oen, is het hele project verleden tijd. In het gesprek van woensdag gaat fctom buigen of barsten", aldus Van ■Wijnckel. itkouder R. van de Wijnckel. „Balans gestolen lij vishandel i Vlissingen pla iUSSINGEN - Bij een inbraak in een shandel aan de Koningsweg in Vlis- agen is in de nacht van maandaq op flsdag een oude balans gestolen, ioor zover bekend wordt verder niets «mist. De waarde van de weeg- ïgefchaal was niet bekend bij de Vlis- adf Éngse politie. De inbrekers zijn het n*5 tbouw binnen gekomen door een uit te vernielen. ZEEUWSE Bruidsluier De bruidssluier, die wil wel groeien in deze zomerse tijden Dat ondervond ook die familie m Sint-Laurens na terugkeer ran een paar weekjes vakan tie. De klimplant had in die lijd welig staan tieren, waar door de achtertuin in een zak formaat oerwoud was omge toverd. Daar moest nodig eens de schaar in. vond de huisvader. En terwijl zijn vrouw de kof fers uitpakte, ging hij meteen tan de slag. De duisternis had al flink toe geslagen toen het kruipende groen weer tot bescheidener proporties was teruggedron gen. Of meneer er eens eindelijk "tee wilde stopen, werd er van- uii de woning geroepen. Er viel toch nauwelijks meer wat te onderscheiden in het don ker en verder zou die spannen de film zo beginnen op de tv. Mg even een paar dikke tokken bij de gevel wegknip- Pen en dan stop ik ermee" had de man gereageerd En driftig snoeiend was hij verder ge gaan. Van kijken naar die spannen de tv-füm kwam die avond "iets meer In zijn drift had de nmn ook de antennekabel doorgeknipt. HOEK Voor Willy Vonck uit Hoek kan de zon niet lang genoeg schijnen. „Als de zon schijnt vallen er dubbeltjes uit de lucht". En gelijk heeft-ie. Zonnepanelen bij zijn huis leveren hem een flinke besparing op. Zelf houdt hij het op zo'n zeshonderd gulden per jaar. Willy Vonck experimenteert nu al- 75 graden Celsius". Maar ook 's weer enkele jaren met zonne-ener- winters leveren de zonnepanelen de gie. De gehele installatie, panelen nodige besparingen op. ..Een uurtje en boiler, is door hemzelf in elkaar of vier zon is voldoende om de geknutseld. De panelen zijn ver- watertemperatuur te doen oplopen vaardigd van aluminium platen, tot 35 a 40 graden, voor douchewa- beschilderd met schoolbordverf ter nog een zeer geschikte tempera- („die absorbeert de warmte het tuur" Voor het tapwater is onder beste"). Door de leidingen stroomt de zonneboiler een kleine boiler een mengsel van water en ethyleen aangebracht, waarin het water kan glycol. De warmte wordt afgegeven worden bijgewarmd tot de gewen- aan een boiler met een inhoud van ste temperatuur. Vonck is zeer en- ruim honderd liter. Op warme zo- thousiast over de bereikte resulta- merdagen leveren de panelen, die ten. Het verbaast hem dan ook dat een totale oppervlakte hebben van er slechts zo weinigen gebruik ma- vijf vierkante meter, zoveel warmte ken van de mogelijkheden die er dat het water niet meer hoeft te zijn, temeer daar de aanleg van een worden bijgewarmd. zonne-energie-installatie voor een Willy Vonck: ,,'s Zomers, als het beetje knutselaar een peuleschil- zonnetje flink schijnt, kan de tem- letje is. ,,Er wordt wel veel over pepatuur van het water oplopen tot gepraat, maar doen, ho maar" Wiüy Vonck bij een van de zonnepanelen. realiseren van het recreatieproject, waar ongeveer vijftien miljoen gulden mee is gemoeid De directeur van Zeeland bv. P. G H. van de Waarsen- berg, wilde geen commentaar geven. De raadsleden bleken dinsdag nog niet op de hoogte van de problemen rond Ydewalle. A. van der Bliek, die zich in de vorige raadsperiode als wethouder intensief met de voorberei dingen heeft beziggehouden, blijft in elk geval van mening, dat het plan door moet gaan. Hij kan zich niet voorstellen, dat het project nu plotse ling geschrapt zou worden. „We zijn er bijna zes jaar mee bezig. Als er proble men zijn, laten we het dan een jaartje opschuiven. Het moet toch gefaseerd uitgevoerd worden", aldus Van der Bliek. D'66-raadslid A. van Rie was minder verbaasd over de gerezen moeilijkhe den. Hij zei: „Het is altijd een ge heimzinnig plan geweest, waar nogal wat aan mankeerde. In principe spreekt het idee me wel aan, maar dan minder groots opgezet". Ook hij zou het gehele plan liefst niet hele maal van tafel geveegd zien worden, omdat de 40.000 gulden, die de voor bereiding nu al heeft gekost, dan weggegooid zouden worden. Brandweerlieden in actie tijdens de bluswerkzaamheden. TERNEUZEN Een kleine, hardnekkige brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor bijna honderdduizend gulden schade aangericht in een wolzaak op de hoek Axelsestraat-Schoollaan in Ter- neuzen. Omstreeks halflwee 's nachts ontdekte een voorbijganger rookontwikkeling in de winkel. Hij alarmeerde de brandweer, die met drie wagens en de hoogwerker uitrukte. Niet al het materieel hoefde trouwens te worden ingezet. In verband met verbouwingswerkzaamheden had de brandweer moeite met het vinden van de vuurhaard. Na enig speurwerk werd die aangetroffen in een opslagplaats van wol. Om halfdrie had de brandweer— die gebruik maakte van persluchtmaskers het vuur onder controle. Om vijf uur werden de slangen weer opgerold. De rook tastte de wolvoorraad in het magazijn, maar ook in de winkel aan Verder viel de schade volgens de brandweer mee, al brandde één vertrek grotendeels uit. Naar de oorzaak van de brand stelt de recherche een onderzoek in. VLISSINGEN- De aangekondigde verscherping van de toelatingseisen tot de Beeldende Kunstenaarsrege ling BKR zal voor de tientallen kun stenaars in Zeeland een persoonlijke ramp betekenen. Dat is de verwach ting van secretaris H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad. Van de on geveer tweehonderd professionele kunstenaars, die in het adressenbe stand van de Zeeuwse culturele raad zijn opgenomen, maken er zo'n veer tig gebruik van de BKR-regeling. Zo kort na het bekend worden van de jongste bezuinigingsmaatregelen zo als staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgelegenheid die eind vorige week mede namens minis ter Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur openbaar maak te. kon de heer Koch zich nog geen afgewogen oordeel vormen over de consequenties van de beperkende be palingen. „Ik weet niet exact wat voor systeem de staatssecretaris zich voor stelt, ik heb het nieuws ook maar uit de krant en ben nog niet in het bezit van de officiële stukken". De heer Koch zei wel problemen rond de beroepsuitoefening van een aantal beeldende kunstenaars te verwachten wanneer zij straks aangewezen zullen zijn op een bijstandsuitkering, waar bij problemen kunnen ontstaan rond vergoedingen van atelier- en mate riaalkosten. Verder heeft een aantal kunstenaars destijds dank zij de BKR-regelmg een eigen behuizing oi atelier kunnen kopen, welke eigen dommen straks wellicht in beginsel zullen moeten worden 'opgegeten'. voordat men in aanmerking kan ko men voor een uitkering. De beeldende kunstenaars die in Zee land door de nieuwe bezuinigings maatregelen worden getroffen zijn voornamelijk woonachtig in midden- Zeeland Kunstenaars, die op Schou wen of in Zeeuwsch-Vlaanderen woon den. trokken enkele jaren geleden geleidelijk naar Walcheren en Beve land. nadat gemeenten op Schouwen en in Zeeuwsch-Vlaanderen hadden besloten de BKR-regeling niet meer toe te passen 'Bezuinigingsbui' Al in een eerder stadium, toen men de 'bezuinigingsbui' al zag hangen, had het samenwerkingsverband van pro- BREDA Dc rechtbank in Breda heeft dinsdag dc 26-jarige P. de V. cn de 40-jarige K. V. beiden uit Axel, wegens uitlokking van afpersing ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Veer tien dagen geleden was tegen elk van hen zes jaar geëist. Op 11 januari van dit jaar werd door twee Fransen met een derde als chauf feur en uitkijk een roofoverval ge pleegd op de familie Van Dongen in Rijen. Daarbij werd de 24-jange zoon des huizes dood geschoten en werd zijn moedei umcug gewond P de V., wiens moeder bij de familie Van Don gen had gewerkt, toen het gezin De V nog in Rijen woonde, had gehoord dat er in de woning een kluis zou staan met enkele tonnen zwart geld. K. V.. die P de V. via de antiekhandel had leren kennen, kende wel iemand die met die kluis raad wist in de persoon van de 46-jarige Belg W V Deze op zijn beurt haalde er echter een Franse beroepscrimineel bij. R. Th., die met een landgenoot de beroving uitvoerde en ook de noodlottige schoten heeft gelost. De Belg is intussen in eigen land door de politie aangehouden; de Fransman is nog voortvluchtig. België en Frank rijk leveren geen eigen landgenoten uit B. wordt voor deze zaak in zijn eigen land berecht en dat lot wacht ook Th. als hij eenmaal is gepakt De officier van justitie mr J. van Woensel had bij de berechting op 29 juni primair uitlokking van doodslag ten laste gelegd. De rechtbank achtte dit niet bewezen, wel uitlokking van afpersing. vinciale culturele raden bij betrok ken bewindslieden de handhaving - zij het dan met wat aanpassingen van de BKRregeling bepleit. Koch: „Wij vinden dat die regeling over eind moet blijven. Nu lijkt het erop dat er een versterkt kunstbeleid zal worden gevoerd over de ruggen van de kunstenaars zelf'. Veel beeldende kunstenaars hebben al eerder dit jaar een financiële klap te verwerken gekregen nadat er een aan zienlijke korting werd doorgevoerd op de vergoeding van de atelierkosten. De heer Koch zei te hopen dat de nieuwe regeling wettelijk zal worden, waardoor een rechtsongelijkheid waarvan nu momenteel sprake is kan worden uitgesloten Omdat het in deze tijden waarin veel mensen met vakantie zijn weinig zin vol is om actie te ondernemen, acht de heer Koch het verstandig om die reactie nog even op te zouten en de tijd te benutten om de stukken goed te bestuderen. Over enkele weken zal men zich dan kunnen beraden over te nemen stappen. Hoewel het kwik vandaag langs de kust geen tropische waarden bereikte, was het voor velen toch nog zweten Zo ook voor deze man. die even uitpuft op een paalhoofd zie pagina 111 Eis twee weken gevangenisstraf wegens negeren rijontzegging DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis bevestigd, waarbij de Middelburgse politierech ter de 45-jarige Goesenaar J. S. had veroordeeld tot twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf wegens het besturen van een auto terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd. Verdachte werd in zijn woonplaats achter het stuur van zijn auto aange houden en verklaarde tegenover de politie, deze alleen even te hebben i willen verzetten De procureeur gene raal hechtte weinig waarde aan deze wat hij noemde 'gewone uitvlucht in dit soort zaken' en eiste bevestiging van het vonnis. Verdachte had be zwaar tegen het uitzitten van de ge vangenisstraf. maar het hof wilde daar geen rekening mee houden. 'Ome Willem' in Domburg DOMBURG - 'Ome Willem' (alias Ed- win Rutten) treedt donderdag 14 juli I op in het Openluchttheater in Dom- I burg. Het programma, speciaal be stemd voor kinderen, bestaat uit zin- gen. dansen, plagen, en spelen. De kans is groot dat 'Ome Willem' geas- 1 sisteerd wordt door zijn metgezellin j 'Teuntje' (Jennifer Willems). Het op- treden in het theater aan de Oost- I straat begint 's avonds om zeven uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25