Vakbond en streekvervoer in taxibus-proef bij Hulst HITTEGOLF ANWB wil snel maatregelen onveilig verkeer Zaamslag MBO-school voor Schouwen-Duiveland ...en langs de kust enkele graden lager Orgelconcert Hansweertse berger koopt cutterzuiger Renaissance PZC/ provincie 11 EXPERIMENT IS NIET OVERAL TOEPASBAAR lUE-tva* - DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof - heeft de 34-jarige Y. S. uit Terneuzen wegens oplichting van de sociale dienst veroordeeld tot drie weken 'angenisstraf. De politierechter in ddelburg had verdachte veroor deeld tot zes weken, waarvan drie voorwaardelijk. De procureur generaal verklaarde bij de behandeling van het hoger beroep, dat hij deze straf nog clement vond en bevestiging. Terwijl verdachte werkloosheidsuitkering ontving, hij een café. waarvan hij ce inkomsten verzweeg tegenover de jociale dienst. Hem werd tevens ver giet tegen de politie verweten, toen hij :h bemoeid had met een arrestatie. x die de politie uitvoerde. MIDDELBURG - De organist Kris- iaan van Ingelgem geeft vrijdag 15 juli een concert in de Lutherse Kerk In Middelburg. Ingelgem is organist van de Sint Maartenskerk in Aaalst (B). Ook is hij leraar aan het Koninklijk Conservato rium in Brussel (B) en vaste medewer ker van de BRT. Hij speelt vrijdag avond werken van Jan Ockeghem i 1430-1495). Adriaen Willaert (1490- 1562), Francois Couperin (1668-1733) en van J. S. Bach (1685-1750). Ook brengt Van Ingelghem een zelfge schreven werk ten gehore. Het con cert begint 's avonds om acht uur. ANWB-verkeersdeskundige T Hendriks uiterst rechtsi constateert dat het voor voetgangers bijna onmogelijk is om t> Zaamslag veilig over te steken. ZAAMSLAG De ANWB vindt dat er snel maatregelen moeten worden genomen om een eind te maken aan de onveilige verkeerssituatie in Zaamslag. Op korte termijn gaat de bond daarover contact opnemen met de gemeente Terneuzen, de provincie en rijksinstanties. De ANWB ziet voor Zaamslag maar één oplossing: de aanleg van de rondweg Terneu- zen-Terholc èn de bouw van een tunneltje onder de provinciale weg die het Zeeuws-Vlaamse dorp door snijdt. De Haagse ANWB-verkeersdeskundi- ge T. Hendriks kwam dinsdagmorgen tot die conclusie na een bezoek aan Zaamslag. „Levensgevaarlijk, zei hij toen hij anderhalf uur lang honderden vrachtwagens en auto's door Zaam slag had zien snellen. Hendriks bekeek dinsdag overigens ook de verkeerssituaties in de dorpen Kuitaart en Terhole. Ook daar con cludeerde hij dat beide dorpen alleen van het vele verkeer kunnen worden ontlast door de aanleg van een nieuwe rondweg. Die weg staat, evenals overi gens de weg Terneuzen-Terhole. al jaren op de nominatie. De ANWB reisde naar Zeeuwsch- Vlaanderen af na de verschijning van het verkeersrapport van de werk groep 'Veilig Zaamslag' enkele maan den geleden. Daarin werd het plan gepresenteerd voor de aanleg van een tunneltje tussen Plein Noord en Plein Oost. Kosten van het project: 250.000 gulden. De werkgroep bood dat rapport onder meer ook aan aan de ANWB in Ter neuzen. Medewerkers daar wijdden vervolgens ook een eigen rapportje aan Zaamslag. Dat werd opgestuurd naar het hoofdkantoor in Den Haag. Daar werd onlangs de beslissing geno men de verkeerssituatie in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met eigen ogen te gaan bekijken. Overigens is ook burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen fervent voor stander van de aanleg van de rondweg Terneuzen-Terhole om de oost-west verbinding in Zeeuwsch-Vlaanderen te verbeteren en Zaamslag van het verkeer te ontlasten. Hij zei dat twee weken geleden bij de ingebruikname van de verbinding tussen de brug Sluiskil en Hoek. Hoofdingenieur O. Boom van rijkswaterstaat zei ech ter daarbij dat het tijdstip voor de aanleg van de rondweg vrijwel zeker niet voor 1986 zal zijn. SAMENWERKING MET ZUID-HOLLANDSE GEMEENTEN fcZIERIKZEE'MIDDELHARNIS Na Iintensief overleg van de schoolorga nisaties en gemeentebesturen op ■Schouwen-Duiveland en Goeree- lOverflakkee is de stichting Samen- jwerkingsscliool voor Middelbaar Be- Iroepsonderwijs Zuid-Hollandse en Zeeuwse Eilanden opgericht. Doel stelling is op zo kort mogelijke ter mijn te komen tot de stichting van een school voor middelbaar beroeps onderwijs voor deze voormalige ei landen, Sint-Philipsland, het zuiden van de Hoeksche Waard en noord- West-Brabant. Het bestuur van de stichting heeft I daartoe inmiddels een aanvraag inge- E dlend voor plaatsing op het zogeheten Ischolenplan. De aanvraag betreft met Iname het stichten van een MTS en f«n MEAO in de dorpskern Oude [Tonge, De bedoeling is aan de MTS .afdelingen te verbinden voor werk- tuigbouw, electrotechniek, bouwtech- ;mek en horeca. Aan de MEAO komen de afdelingen bestuurlijk, commer- i öeel, secretarieel en informatica. Voorzitter van het stichtingsbestuur is burgemeester W den Boer van Middenschouwen. secretaris is de bur gemeester van Middelhamis, L. J. van Welsenis. In het bestuur zit een verte genwoordiging van alle vormen van het voortgezet onderwijs op Goeree- Overüakkee en Schouwen-Duiveland. In een dinsdag desgevraagd verstrek te toelichting noemt het bestuur de onderwijsmogelijkheden op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland eenzijdig en ontoereikend. Ook de onderwijsmogelijkheden in de aan grenzende gebieden (Hoeksche Waard. Sint-Philipsland. noordwest- Brabant) worden als zodanig aange merkt. „Het onderwijsaanbod gaat immers niet verder dan LBO en AVO. En daarmee heeft dit uitgestrekte gebied met een inwonertal van om streeks 100.000, een in ons land be treurenswaardige uitzonderingsposi tie". Het bestuur vindt 'het meest opvallend' het ontbreken van middel baar beroepsonderwijs: „Een oplei ding die sedert de invoering van de mammoetwet een steeds centraler piaais is gaan innemen, vooral in de secundaire sector van de onderwijs voorzieningen". Achterstand Het bestuur acht zelfs de huidige situatie niet alleen onbevredigend, maar in feite ook onrechtvaardig. „Want juist in deze gebieden die in sociaal-economische ontwikkeling toch al een achterstand vertonen, worden jongeren extra gehandicapt als hen passende onderwijsvoorzie ningen worden onthouden". In dit verband wordt nog opgemerkt, dat de slechte economische situatie in het land sterk doorwerkt in het gebied van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. „De hoge werkloosheid ten gevolge van het ontbreken van eigen werkgelegenheid en de uitstoot in de Rotterdamse agglomeratie hebben niet alleen directe gevolgen voor de betrokkenen, maar ook indirect voor de studie van hun kinderenaldus voorzitter Den Boer en secretaris Van Welsenis. In de toelichting wordt er verder op gewezen, dat er bij een grote categorie traditioneel een duidelijke affiniteit bestaat met 'het leren van een vak', dat wil zeggen het volgen van be roepsonderwijs. „Maar de grote reisaf standen en de daaraan verbonden kosten vormen in toenemende mate een belemmering om verder te stude ren na het bereiken van LBO of MAVO-niveau. En dat de meisjes door deze effecten nog meer worden gedu peerd dan de jongens, mag helaas geen verwondering wekken" aldus het bestuur van de stichting Samen werkingsschool Middelbaar Beroeps onderwijs. Op grond van gegevens van de com missie planprocedure, en een verge lijking met het leerlingenpotcntieel van de MTS MEAO in Zeeuwsch- Vlaanderen. koestert hel bestuur de verwachting, dat een MTS MEAO i de regio Goeree-Overflakkee Schou wen-Duiveland voldoende bestaans zekerheid heeft. De stichting Samen werkingsschool is statutair geves tigd te Bruinisse. jgNSDAG 13 JULI 1983 ULST De uitkomsten van het experiment om taxibusjes in te zetten op lijn 9 uslt-Lamswaarde zullen zeker niet zonder meer te projecteren zijn op andere buslijnen met Menlaag reizigersaanbod in Nederland. Dat is de overtuiging van zowel de vervoersbond CNV [sde Exploitatie Streekvervoer Ondernemingen (ESO), de organisatie van bedrijfsleidingen an streekvervoermaatschappijen. commissie, die het experimant CNV zijn er evenmin gelukkig mee. de tachtig lijnen met laag reizi- geleidt. sprak dinsdagmiddag met maar deze twee laatsten zijn elk geval gersaanbod in Nederland ;Hulster garagebedrijf Cappendijk, bereid mee te werken aan het experi- het personeel en de taxi's gaat ment Districtsbestuurder J. Keijzer van de vervoersbonbd CNV „Daar moeten we bij zijn. Anders staan we buitenspel. We willen er bovendien op waterstaat. De ESO en de zitten om te zien of de proef eerlijk wordt uitgevoerd". Voor de CNV zal de proef geslaagd zijn als blijkt dat openbaar vervoer met de taxi's duur der uitvalt dan met de gebruikelijke lijnbussen. Gebeurt dat niet dan voor- Directeur J. Deist van de ZWN beves- ziet Keijzer een verlies van zo'n twee- r"~' ->_i tot driehonderd arbeidsplaatsen op ,_en voor de proef. Zoals gemeld is FNV woedend over de proef, die is door het ministerie van ver- 'egin reeks omerconcerten Groede met -fco// en Hutyra jROEDE Vrijdag begint in de irvormde kerk in Groede het nieu- (êiomerconcertseizoen met een op- i van Louis Ignatius Gall (gi- :n Ferenc Hutyra (fluit). Beide usici spelen die avond werken van |nder anderen Bach, Degant, Debus- 1 eigen composities van Gall. ?ra is al jaren een bekende ver- jrnng in Zeeuwsch Vlaanderen, (azijn studie doceert hij momenteel 1 het Twents Conservatorium in schede en speelt hij in verschillen- g ensembles in binnen- en buiten- Louis Ignatius Gall is onder leerling geweest van Andrès via en heeft zijn studie afgerond Jan het Haags conservatorium. Hij reef verschillende composities >r gitaar. Hij treedt regelmatig op ^binnen- en buitenland Het concert egint vrijdagavond om acht uur. Na etconcert wordt in de kerk een kopje ffie geserveerd. hoger beroep Irie weken voor i! plegen steunfraude Verkeersdeskundigc ir. S. J. van den Hoven van de ESO acht de proef geslaagd als èn de kosten lager uitko men èn de belangen van de reizigers niet worden geschaad. Hij zegde wel toe dat als halverwege al blijkt dat het niet lukt, de proef door het streekvervoer ZWN zal worden afge broken. tigde dat. „Stel dat de taxi het passa giersaanbod niet kan verwerken, dan stoppen we De ZWN is tenslotte verantwoordelijk voor een dienstrege ling", zei hij. De proef met het inzetten van taxi's begint 1 augustus. De ver voersbond FNV heeft al laten weten te staken, zodra het experiment ingaat De CNV is niet bereid te staken. Deze vakbond vindt dat dat in dit geval te ver gaat. Het garagebedrijf Cappen dijk gaat met één achtpersoons taxi bus de passagiers op lijn 9 vervoerer en daarnaast kunnen zodra het nodif is meerdere taxipersonenauto's wor den ingezet. Districtsbestuurder Keij zer heeft een hard hoofd in de proef „Een taxibedrijf heeft qua opvani van het reizigersaanbod een lang nie zo grote flexibiliteit als een streek vervoerbedrijf. Wij vrezen dat d> consument de dupe zal worden vai de bezuinigingsdrift van de minis ter". De groothandelaren in bier en frisdranken hebben nog voldoende voorraad om de dorstigen nog enige tijd te laven. Gemeentepilsvindt gretig aftrek tijdens de warme dagen. Het verbruik steeg volgens cijfers van de WMZ ongeveer 25 procent. Het college van gedeputeerde staten aan de mosselmaaltijd Rechts gedeputeerde mevrouw E. Mans-Koster en de commissaris van de koningin dr C. Boertien en links de gedeputeerden drs R. C. E. Barbé. W. Don en provinciaal ambtenaar drs F. J Burger HANSWEKRT Het sleep- en bergingsbedrijf L. Polderman uit Hansweert heeft de Belgische cutterzuiger Renaissance aangekocht. Het 537 brt metende baggerschip werd dinsdag opgehaald door de nieuwe eigenaar. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur arriveerden de sleepboten 'Alpha' en 'Tijgerhaai' van het bergingsbedrijf voor de buitenhaven van Hansweert met de 'Renaissance'. De sleepboten waren uit de haven van Zwijndrecht (Belgiei vertrokken en slaagden er in het traject binnen drie uur af te leggen. De 'Renaissance' die eigendom was van de Belgische baggermaatschappij Dredging International NV uit Zwijndrecht bij Antwerpen is in 1951 bij de werf Gusto in Nederland gebouwd De zuiger is 62.50 meter lang en 11.19 meter breed. Voorlopig is de zuiger afgemeerd aan de loswal van Schore. Het is nog niet bekend welke bestemming de zuiger krijgt. De juffrouw van het telefonisch weerbericht roept al dagen op onderkoelde toon temperaturen af, die - hoewel passend bij het beeld dat vakantiefolders bij de consument oproepen - voor Nederland beslist niet alledaags zijn te noemen. Temperaturen van rond de dertig graden ('langs de kust enkele graden lager', zoals de weerman trouw meldt) vormen de laatste dagen beslist geen uitzondering. Vanaf' vandaag verandert dat. zo voorspelt men bij het KNMI in Vlissingen. Het wordt wat frisser, al zal de zon zich gedurende het grootste deel van de dag blijven vertonen. De hittegolf - want daarvan mag inmiddels gesproken worden - is voorbij. Niet tot ieders verdriet, want lang niet iedereen is even blij met de welhaast tropische warmte. Het weer in Zeeland kenmerkte zich ten heeft hij nog met „Dat zou wat de afgelopen week door opmerkelij- moois zijn. Het echte seizoen begon ke temperatuurverschillen. Die wer- voor ons dit jaar op 12 juli en als we den veroorzaakt door grote mis- dan nü al in de moeilijkheden zou- tbanken boven zee. die op hun den komen. Nee. we hebben de beurt weer het gevolg waren van het zaken goed in de hand". En strijd- grote verschil in temperatuur tus- lustig laat hij daar op volgen: „Laat sen zeewater en de aangevoerde ze maar komen, het seizoen begint lucht. Nu de wind wat meer naar het pas". noorden draait, wordt de mist ook Navraag bij een aantal grootwinkel- boven de Zeeuwse kusten merk- bedrijven leert dat de verkoop van baar Daardoor kan het gebeuren bier en frisdranken, zoals te ver- dat de temperatuur aan de kust. wachten was. 'gigantisch' is toege- zoals het afgelopen weekeinde bij- nomen. De aanvoer levert in de voorbeeld bij Domburg het geval meeste gevallen geen problemen was. met boven de twintig graden op. al zijn er zaken waar de popu- komt. terwijl het enkele kilometers lairdere biermerken aan het einde landinwaarts vele graden warmer van de dag met meer verkrijgbaar zijn. Maar de volgende dag zijn de Toch is er inmiddels sprake van een rekken weer gevuld en kan de hittegolf, die. als de weerkundigen vakantieganger en de Zeeuwse be- gelijk krijgen, vandaag eindigt In volking weer terecht voor het ver- Kapellebrug. van oudsher één de warmste plaatsen in Zeeland, werd maandag een temperatuur van 32 graden bereikt. Dat was tevens de negende zomerse dag in een aaneengesloten periode. De hoogste temperatuur die het KNMI- station in Vlissingen registreerde werd zondag bereikt. Toen werd het bijna 29 graden. Vele huisthermo meters zullen veel hogere waarden hebben bereikt, omdat het waarne mingsstation op een van de koelste plaatsen is opgesteld. De warmte is niet uitzondelijk te noemen, zeggen de weerkundigen. „Maar", zo voe gen zij daar aan toe, „het valt natuurlijk vooral erg op door de slechte meimaand die we achter de rug hebben Die was bijzonder nat en koud. Om een voorbeeld te ge trouwde merk. Wat men bij de winkels niet constateert, wordt bij horeca ondernemers wel waargenomen. De mensen geven in veel gevallen de voorkeur aan een flesje fris boven een gekoeld pilsje. „De ver houding in de verkoop van bier en frisdrank is nu ongeveer fifty-fïfty. ven: op 31 mei kwam het kwik voor terwijl vroeger het bier duidelijk het eerst dit jaar boven de twintig de voorkeur genoot", aldus de heer graden Sinds men met de waame- j Koelewijn. uitbater van een pen- mingen begon is dat nog nooit later sjon me[ terras aan de Vlissin bou- geweest dan 20 mei" levard, „Het lijkt wel of de mensen meer aan hun omvang en gezond- Een hittegolf is geen jaarlijks heid denken", terugkerend verschijnsel. Ge- Onder de frisdranken zijn de ver- middeld komt het slechts eens in schillende soorten mineraalwater de vijf jaar voor dat d temperatuur duidelijk nummer één Maar ook gedurende zeven dagen achtereen het welbekende 'gemeentepils' is in boven de vijfentwintig graden trek. De Walermaatschappij Zuid- komt. En dat wordt nu dus ruim- West Nederland in Goes kan de schoots gehaald. vraag naar water weliswaar voorlo- Tot grote vreugde van al die men- pignog makkelijk aan, maar afgelo- sen die juist in het zomerseizoen pen maandag lag het verbruik toch hun boterham moeten verdienen al vijfentwintig procent boven dat met de verkoop van bier. frisdrank van een 'normale' maandag. Dat en ijs en dus in grote mate afhanke- betekent dat de Zeeuwen en toeris- lijk zijn van goed weer. „We draaien ten met elkaar 125.000 kubieke me- van 's morgens vroeg tot 's avonds ter water uit de kraan hebben laten laat", aldus de heer D. Stroo, groot- stromen. „Nog geen reden voor het hande laar in ijs. ..Ik ben er erg blij treffen van verbruiksbeperkende mee. We hebben een slecht voorsei- maatregelen'aldus een woordvoer- zoen gehad mei koude Pinksterda- der van de WMZ Mocht het warme gen en een Hemelvaartsdag waarop weer echter nog een week aanhou- de tenten van de campings woeien, den. dan behoort de instelling van Toen is er niet veel verkocht. Dat bijvoorbeeld een sproeiverbod wel halen we nu in". Op de vraag hoe- degelijk tot de mogelijkheden in veel ijs er nu dagelijks de deur verband met een teruglopende wa- uitgaat geeft hij liever geen ant- tervoorraad De enige streek die op woord. „Hééél veel", is het enige dat dit moment als 'probleemgebied' hij daarover kwijt wil. Problemen kan worden aangemerkt is volgens met het bevoorraden van zijn klan- de woordvoerder West-Zeeuwsch- Vlaanderen „Wat betreft de trans portcapaciteit zitten we daar bijna aan het maximum". En de vakantieganger? Die brengt zijn dagen puffend en zwetend door aan de Zeeuwse stranden. Omdat de weersvooruitzichten van dien aard zijn, dat die pret de komende dagen enigszins gedrukt wordt, spoedden zich dinsdag nog tiental len vanuit het achterland naar de kust. Dit had weliswaar de nodige verkeersdrukte tot gevolg, maar volgens de rijkspolitie in Middel burg heeft die nergens tot moeilijk heden geleid. Eenmaal aan de kust doet de strandbezoeker zijn uiterste best elke inspanning te vermijden. Dat blijkt onder meer uit een dins dag in deze krant verschenen be richt waarin eigenaren van pretpar ken. dierentuinen en aanverwante vermaaksgelegenheden hun nood klaagden. Het warme weer houdt de bezoekers weg Ook voor de mensen die nog niet aan vakantie toe zijn is het warme weer geen pretje, al doet men van alles om de werktijd zo aangenaam mogelijk door te bren gen. Zo zocht ook het - wegens vakantie uitgedunde - dagelijks be stuur van de provincie enige ver koeling. De dinsdagvergadering werd onderbroken om op een ter ras in Middelburg een mosselmaal tijd te gebruiken. Een andere categorie die niet al te blij is met het door anderen zo begeerde weer, vormen de ouderen onder de bevolking. In de betrekke lijke koelte van de hal van bejaar dencentrum Bachten Reede in Vlis singen schudden twee heren beden kelijk het hoofd als hen gevraagd wordt of ze graag zouden zien dat het warme weer nog even aanhoudt. „Nee", aldus een van hen. „Dat is leuk voor jonge mensen. Die gun ik het van harte, maar voor ons oude ren is het niets, wij kunnen daar nie zo best meer tegen. Ik kom haast met meer buiten Veel te warm". Toch denken niet alle bejaarden er zo over Een emdje verderop kuiert een heer op leeftijd bedaard door de zonovergoten straat. De luchtige strohoed is de enige concessie die hij aan de warmte heeft gedaan,- verder gaat hij gekleed in een keu- - ng driedelig pak „Wat tegen de kou helpt, helpt ook tegen de warmte". zo verklaart hij zijn kleding. „Als je' koel in het pak stapt, blijf je koel Net een thermosfles" Hij ziet er inderdaad opmerkelijk fris uit. Iedereen die niet zo gebrand is op tropische temperaturen kan gerust zijn. De komende dagen wordt het aanmerkelijk koeler, al zullen de temperaturen tussen de 20 en 25 graden blijven schommelen. Regen is volgens het KNMI - en dat onge twijfeld tot verdriet van de boeren, die deze maand nog maar tien milli meter zagen vallen - nog niet te verwachten. Aan een voorspelling op langere termijn wagen de weer kundigen zich niet. „Daar heb je niets aan", zegt een van hen, „Het enige dat over het weer is te zeggen, is vervat in een -volgens mij uit Belgie afkomstige - wijsheid, die zegt 'Veel regen in mei betekent apnl is voorbij' En daar is inder daad geen speld tussen te krijgen. Hans Verbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23