PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grotere afzet aardgas mogelijk PZC Steeds meer mensen zonder werk Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Brandstichting om uitkering dEENAKKOORD OVER VERDELING Haakmat advocaat VIJFENTWINTIG JARENPLAN GASUNIE: vandaag L "jMinder warm in de kust mist of beioolking, in het tenland zonnige perioden. Mid- temperatuur van 18 graden aan U tol ongeveer 26 graden in het Idoosten van het land. Nu en dan achtige noordelijke wind. 26e jaargang no. 162 loensdag 13 juli 1983 PZC IBURG (ANP) De politie van Tilburg is op zoek naar een 37-jarige vrouw haar ex-man die ervan worden verdacht dinsdagmiddag brand te hebben sticht in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst. De vrouw had 's grgens een gesprek gehad met een consulent over haar uitkering. Zij kreeg horen dat deze met vijftig procent zou worden gekort omdat zij weer met ex-man was gaan samenwonen. pijeni de politie dreigde de vrouw daarop de ambtenaar „van kant te zullen maken en de zaak in de fik te zullen stekenKort na hel middaguur keerde de vrouw terug, ditmaal in het gezelschap van haar voormalige echtgenoot. De laatste wenste de directeur te spreken. De man had een jerrican vol benzine bij zich. Toen de directeur naar de zin van de man te lang op zich liet wachten sprenkelde hij de benzine over de vloer en stak het in brand. De schade bleej door snel optreden van het personeel beperkt tot een tafel, enkele bloembak ken en wat stoelen. De vrouw en de man maakten van de consternatie gebruik om te verdwijnen. (Van onze correspondent Ferry Mingeleni IRUSSEL De haringvangst op de Noordzee is op last van de Europese Commissie, het wa lagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, met ingang van vandaag gestopt. De da tommissie besloot daartoe omdat de Europese visserijministers het dinsdag na twee dagen nderhandelen weer niet over een verdeling van de haring eens konden worden. De Commissie had echter gewaar schuwd dat een vangstverbod zou ingaan als de visserijministers het opnieuw niet eens konden worden. De Commissie stelde dinsdag wel weer een nieuw voorschot voor. maar Dene marken blokkeerde een besluit daar net is triest", zei een duidelijk teleur- de Europese Commissie onder andere kend werd toegestaan dat dit ver door ziekte beroeoen od "he^zoee^ t stelde minister Braks van land- Nederland toe om zo'n 3000 ton haring werd overschreden tot nu officieel naaTnrtP-vital* hpiana* in rfeL» m en visserij dinsdag in Brussel als voorschot op te vissen en ooglui- 56(10 rnn naamde vitale belang dat zij m deze (gen verbolgen visserij vertegenwoor- gers. „Het is om gek van te worden, wordt ontzettend gesold met de K.isserijbelangen". reageerde de voor eer van het Visserijschap Ben Daal- Volgens hem lijden de Nederland- haringvissers behoorlijke schade, zeven jaar vangstverbod mocht er anaf eind mei dit jaar voor het eerst eer echte Hollandse nieuwe gevist rden omdat de haringstand zich ledig van de overbevissing in de ventiger jaren had hersteld. De aanschaf van nieuwe uitrusting leeft per kotter zo'n 100.000 gulden ekost en die investering hebben zij er og niet uit", aldus Daalder. De Ne- Dt augustus nog willen doorvissen op le Hollandse nieuwe. Voor de consument is dit haringver- G-verbod treft e haringvisserij DEN HAAG (ANP) De Surinaamse >»e ius« u.u cuuuo „ulUuv.. x.v- ex-minister van justitie mr. A. Haak- erlandse haringvissers hadden zeker ma* za' binnenkort worden beëdigd als advocaat in Amsterdam. De toela ting tot de balie is nu formeel rond, aldus Haakmat. bod geênTgrote "ramp omdat er de Tegen de toelating was bezwaar ge- ifgelopen weken voldoende is gevan- maakt door het bestuur van de jonge {en voor een flinke voorraadvor- balie. Haakmat werd verweten dat hij hing. Wel is mogelijk dat de prijs, die als minister van justitie in het kabinet nu rond 2 gulden ligt omhoog zal Chin A Sen decreten met een ondemo cratisch karakter uitvaardigde en ver- De visserijministers zullen op 25 en 26 hinderde dat twee Nederlandse advo- uliopnieuw een poging doen het over caten, Spong en Wladimiroff, in Para- e haringverdeling eens te worden, maribo de verdediging op zich namen akk robleem is dat zowat alle betrokken van de Surinaamse militairen Sital, iden meer haring willen vangen dan Mijnals en Joeman, die in 1980 te- 84.000 ton die de Europese Com- rechtstonden op beschuldiging van ssie nu als totale vangst had voor- het beramen van een linkse coup. De iteld. Nederland eist in plaats van beide advocaten moesten Suriname toegedeelde 21.600 ton minstens verlaten. 25000 ton op grond van historische Volgens Haakmat heeft de raad van rechten. toezicht op de orde van advocaten na n>: Bet grote struikelblok in de onder- een uiteenzetting zijnerzijds de be- lelingen is echter Denemarken zwaren ongegrond verklaard, lit de toegewezen 7600 ton maar MBBBBMaaaaanmaBH iefst tot zo'n 33.000 ton opgetrokken *tlde zien. Minister Braks ontkende iï' overigens niet dat de Denen door hun kilsstarrige houding een haringver- #d op de Noordzee uitlokken en durmee hun monopolie op de vangst verkoop van haring uit andere, tt name Scandinavische wateren, g eens bevestigen. Foen over de haringvangstverdeling «n overeenstemming mogelijk <«k, weigerde Denemarken ook in te kmmen met een nieuwe voorschot- tgeling voor de haringvangst. Dene rken vreest dat deze voorschotten eel de uiteindelijke verdeling van ie haring gaan bepalen. In mei stond zaak heeft. „Het is puur gebrek aan besluitvor ming door de Raad", klaagde minister Braks. Hij opperde de mogelijkheid dat betrokken Nederlandse vissers het vangstverbod negeren om te zien hoe het Europese Gerechtshof er ver volgens over denkt. Nederland zelf wil een klacht bij het Gerechtshof tegen het gedrag van Denemarken niet aan spannen omdat dit de Nederlandse onderhandelingspositie in de volgen de visserijronde zou kunnen schaden. Het visserij-akkoord gaat namelijk niet alleen om haring, maar ook over kabeljauw, schelvis, tong, schol en makreel, die ook heel belangrijk zijn voor de Nederlandse visserij. De vangst van die vissoorten mag overi gens wel worden voortgezet. FLEURANCE Een toonbeeld van ontreddering was Joop Zoetemelk gistermiddag na aankomst in Fleurance. In deze Zuidfranse stad werd bekend, dat de Franse Nederlander opnieuw betrapt is op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Zoetemelk kreeg een tijdstraf van tien minuten ihij duikelde daardoor naar de 26e plaats in het algemeen klassement), een voorwaardelijke schorsing van een maand en een boete van 1000 Zwitserse francs (bijna 1400 gulden). In zijn loopbaan werd Zoetemelk al twee keer eerder betrapt op het gebruik van verboden middelen, beide keren eveneens in de Ronde van Frankrijk. Overigens is er veel twijfel over het omstreden hormoonpreparaat dat de Nederlander dit keer gebruikte. Pagina 15 GRONINGEN (ANP) Een zekere Het sterk gedaalde verbruik, dat pen. waarvan het prijsvoordeel via verbruik van elektriciteitscentrales verruiming van het Nederlandse thans het niveau van 1972 heeft be- goedkopere stroom aan de industrie (voor twee derde op kolen) en de aardgasafzetbeleid is mogelijk, zon- reikt, en vooral de verwachting dat de wordt doorgegeven Daarnaast is het industrie zal afnemen, het kolenver- der dat daarbij de zekerheid van behoefte lager blijft uitvallen waar- gebruik van aardgas in de industrie bruik geleidelijk toenemen en het levering op langere termijn in gevaar door de reserves langer beschikbaar voor ondervuringsdoelemden ver- aardgasaandeel in het energiever- komt. Dat concludeert de Nederland- zijn, vormen de basis voor de conclu- ruimd bruik in 2000 op 40 procent liggen De se Gasunie dinsdag in het plan van sie dat verruiming van de gasafzet Nieuwe contracten mogen tot 25 mil- rol van alternatieve energiedragers gasafzet 1983, dat jaarlijks verschijnt verantwoord is Daarmee is overigens joen kubieke meter jaarverbruik zal zeer beperkt blijven. Wat de onze- en een beeld schetst van de beschik- vorig jaar al een begin gemaakt door worden afgesloten, tegen voorheen kerheid van de uitkomsten van dit baarheid en de inzet van aardgas in de elektrische centrales 20 miljard tien miljoen. Tenslotte-wordt een de komende 25 jaar. kubieke meter extra aardgas te verko- verdere groei verwacht van op aard- den haag (ANP) De werk loosheid is in juni opgelopen lot 792.700, een stijging ten opzichte van mei met 39.600, aldus gegevens van het minis terie van sociale zaken. Bij de mannen bedroeg die stijging 16.500, bij de vrouwen 23.100. Gecorrigeerd voor invloeden fan het seizoen nam de werk loosheid met 17.100 toe tot 810.400 (stijging bij de man nen 12.000 en bij de vrouwen 5100). Het aantal bij de ar beidsbureaus geregistreerde u vacatures was eind juni ten njj| opzichte van een maand eer der met 1000 gestegen tot 10.100. Voor seizoensinvloe- den gecorrigeerd steeg vraag eveneens en wel met 900. VLISSINGEN Het zeer warme weer van de laatste tien dagen, waarin de temperatuur rond de tropische waarde van dertig graden schommelde, nadert zijn voorlopige einde. De komende dagen zal' het niet warmer worden dan 25 graden. Dat is althans de verwachting van het KNMI. De tropische warmte is duidelijk van invloed geweest op het dagelijkse leven. In enkele gemeenten en op ministeries is een tropenrooster ingevoerd: rond zes uur 's ochtends beginnen en op het heetst van de dag vrij. ii—MgMBBMBa—a»~ Op sommige wegen is een laagje asfalt gesmolten, waardoor spoorvorming is ontstaan. De bruggen over het Wilhelminakanaal in Noord-Brabant moesten voortdurend worden natgespoten om uitzetting van het bruggedeelte te voorkomen. Op Schiphol werden de daken van de pieren door de brandweer natgehou- den om de temperatuur voor de wachtende reizigers wat te veraangenamen. Het mooie weer heeft zijn invloed op de verkoop van frisdranken, ijs en bier niet gemist Zie ook 'Hort-Ziet-Schrijfl' op pagina 11. aaih.'IWntriK Een drukke dinsdag op het badstrand van Vlissingen. scenario betreft, wordt eerder reke ning gehouden met een hoger energie- gas gestookte wartekrachtinstalla- verbruik dan met een lager verbruik, ties (waarbij de warmte die bij het aangezien het basisscenario geken- opwekken van stroom vrijkomt ook merkt wordt door een matige groei, wordt benut). Over nieuwe export- aanzienlijke besparingen en blijvende contracten is nog geen besluit geno- veranderingen in de industrie. men. In het Gasunie-scenario wordt uitge gaan van matige economische groei Zoals de vermoedelijke voorraadvor- ming zich ontwikkelt is de gasvoorzie- ning in Nederland de komende 54 jaar die samengaat met vrijwel gelijkblij- mogelijk. In het gasafzetplan 1979 vende energieconsumptie Het olie- werd nog uitgegaan van 45 jaar Herstel De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) ziet. duidelijk tekenen van economisch herstel. De Verenigde Staten fungeren als trekpaard Ne derland blijft een beetje achter. (PAGINA 3) Truckservice De ANWB gaat ook vrachtwagen chauffeurs helpen De Wegen wacht krijgt een aanhanger. (PAGINA 5) l J 'Debategate' Verschillende officiële instanties in de V S. betwisten elkaar de origi nele documentor, van he! verkie zingsteam van Carter, die m de archieven van Reagan zijn ont dekt. 'Debategate' rolt. (PAGINA 5) Ovett faalt Hengelo verwachtte veel van het 'optreden' van de Bntse atleet Ste ve Ovett. maar werd beschaamd. Ovett kon zijn faam niet waarma ken. (PAGINA 14) Staalmarkt De EG is verontrust over de beper king van staalimport door de V.S. De Europese commissie dient een klacht in bij de GATT, de organisa- ^P,uie.ei' tie die handel en tarieven be- Financien, economie: 7 waakt.. Provincie: 9,11 en 13 (PAGINA 7) Sport: 14 en 15 Radio en televisie: Binnen- en buitenland: Opinie en achtergrond: 3 en 5 4 De meevallende aardgasvoorraad XTederland kan voorlopig ■\J%j 1 IN nog goed vooruit met j<^4tv zijn aardgasvoorraad. De NV Nederlandse Gasunie l - J - 1 heeft gisteren een 'Plan van Gasafzet 1983' gepubliceerd met een opvallend optimistische toon. In dit jaarlijkse plan. dat steeds 25 jaar vooruitkijkt waar het gaat om de beschikbaarheid en de inzet van aard gas, wordt zonder veel omwegen vast gesteld dat er op het ogenblik duide lijk reden is om minder schriel te zijn met de afzet. Het energie- en aardgas verbruik in Nederland is als gevolg van de economische recessie in de laatste jaren sterk gedaald We zitten nu weer op het niveau van 1972. Het buitenland in onze omgeving vertoont ongeveer hetzelfde beeld In de ko mende jaren zal de behoefte eerder nog verder teruglopen dan aantrek ken. Bovendien ziet ook de voorraad- vorming (winning in nieuwe velden en de Noordzee) er gezond uit. En dat alles betekent dat we langer over onze reserves zullen kunnen beschikken dan eerder was voorzien en zelfs ge vreesd. Ergo komt de Gasunie tot de conclusie dat 'de mogelijkheid ont staat voor een zekere verruiming van het afzetbeleid zonder dat daarbij de lange termijn- voorzieningszekerheid in gevaar komt'. Geheel in het straatje van het kabinet-Lubbers, dat zich sinds zijn aantreden heeft bekreund over de terugloop van de aardgasinkomsten in de staatskas, komt de Gasunie nu met plannetjes om meer aardgas af te zetten. Dat is in het binnenland moge lijk door electriciteitscentrales méér aardgas en (dus) minder olie te laten stoken. Het kan ook door de industrie, eveneens voor ondervuring meer aardgas ter beschikking te stellen. Bovendien suggereert de Gasunie om bovenop bestaande exportcontracten nog iets te leggen. Kortom, waar enkele jaren geleden juist voor electri citeitscentrales en industrie de aard gaskraan steeds verder werd dichtge draaid (het gas zou in de toekomst nog uitsluitend beschikbaar zijn voor huisverwarming en voor hoogwaardig gebruik in de chemische industrie), gaat diezelfde kraan nu weer open De markt is dus nog steeds zeer bepa lend. Bij de werving van nieuwe afne mers gaat de Gasunie zelfs zover dat zij aardgas voor stook in centrales en industrie aanprijst als een uitermate schone brandstof met een heilzame werking voor het milieu: de lucht verontreiniging ervan is te verwaarlo zen, bovendien is geen opslag van voorraden en restanten noodzakelijk. De opmerkelijke beleidsaanbeve lingen van de Gasunie in het nu verschenen Plan van Gasafzet 1983 zijn de weerslag van een radicaal veranderde energiesituatie in Neder land. Enkele jaren terug nog was er uiterste bezorgdheid over het snel slinken van onze aardgasvoorraad. Met het oog op voorraadvorming voor de toekomst ('we ook nog wat over laten voor onze kinderen') werden drastische maatregelen genomen. Omdat uitbreiding van kernenergie in Nederland politiek niet mogelijk is gebleken en stook van aardgas in elektriciteitscentrales eigenlijk als een vorm van verspilling werd be schouwd kwamen plannen op tafel tot vrij grootscheepse overschakeling op kolenstook. Ook werd besloten om m de toekomst geleidelijk meer aardgas te importeren: onder meer uit Nigeria en de Sowjet-Unie. De economische recessie en de snelle resultaten van energiebesparing hebben de voorspel lingen en de bezorgdheid van destijds grondig doen omslaan. Dat is een even opvallende als gunstige ontwik keling. Méér energie uit eigen bodem voor een langere periode beschikbaar heeft in allerlei richtingen een positie ve uitwerking Er is geen sprake meer van een snelle en totale uitverkoop, de afhankelijkheid van het buiten land (voornamelijk import van dure olie) kan worden verminderd, boven dien blijkt uit veel dat de overstap van kernenergie/olie naar kolen er één is met aanzienlijke hindernissen. Bij herhaling is de laatste tijd van verschillende kanten aangedron gen om het economisch herstel in Nederland een injectie te geven via extra inzet van aardgas Na Prinsjes dag is een nota van het kabinet te verwachten, waarin zal worden uit eengezet tot hoever met een dergelij ke impuls kan worden gegaan. De Gasunie speelt met haar analyse van het energieverbruik en haar progno ses over een bijzonder 'veilige' voor raad met het oog op de toekomst duidelijk in op een duidelijke beleids ombuiging Tenslotte is de bediening van 'de bel van Slochteren' al tiental len jaren de hefboom voor de Neder landse economie geweest Wanneer er door veranderende omstandigheden op de markt ruimte ontstaat om in de huidige economische malaise op nieuw die hefboom te gebruiken dan zou het onverstandig zijn een dergelij ke kans te laten passeren. vdM Politie Amsterdam Het overleg tussen de dienstcommissie en de lei ding van het Amsterdamse politie korps. dat sinds 31 mei was opge schort, is dinsdag hervat. Dit hebben de dienstcommissie en hoofdcommis saris Valken van de hoofdstedelijke politie meegedeeld. De dienstcommissie schortte het overleg op omdat zij van mening was dat een noodzakelijke vertrouwensba sis tussen de voorzitter van het over leg, Valken, en de personeelsvertegen woordiging niet langer aanwezig was. Na bemiddeling van burgemeester Van Thijn werd het overleg hervat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1