Joop Zoetemelk: ik word nisbruikt als voorbeeld Tour nu al verloren voor Pascal Simon WIJFELS OVER UITSLAG DOPINGONDERZOEK Een huis voor iedere Columbiaan Uitgeputte Pirard capituleert vlak voor de eindstreep anderaerden i het nauw Vader Kuiper overleden 1 DENSDAG 13 JULI 1983 fLEURANCE (GPD) Halfweg de Tour de France zijn drie renners positief bevonden bij de dopingcontrole: Joop Zoetemelk, zijn ploeggnoot ekt Pierre Bazzo en Jean-Francois Rodriguez uit de ploeg van Jean-René Bernaudeau. De overtreding van Joop Zoetemelk vond plaats in de tijdrit lie gewonnen werd door zijn ploeg, in welke uitslag door deze doping- [ffïire overigens geen verandering komt. trsjpierre Bazzo reageerde positief op de controle na de etappe Nanteslie d'Oleron en met Jean-Francois Rodriguez gebeurde dat in Roubaix Alle drie de renners kregen dezelfde straf, conform de internationale bepalin gen: een boete van 1000 Zwitserse francs (bijna 1400 gulden), een maand voorwaaardelijke schorsing, terugzetting naar de laatste plaats van het dagklassement en tien strafminuten in het algemeen klassement. Joop Zoetemelk en Jean-Francois Rodriguez vroegen een tegenonderzoek aan, dat voor hen ook nadelig uitviel. Pierre Bazzo legde zich meteen bij het feit neer en maakte geen gebruik van het recht op contra-expertises. (Door Peter Heerkensi EURANCE Naar de mening van het hoofd van de medische dienst van de Koninklijke derlande Wielren Unie (KNWU), de Limburgse arts Lon Schattenberg, is er zoveel twijfel er het hormoonpreparaat dat Joop Zoetemelk voor de derde keer in zijn carrière in spraak heeft gebracht als „dopinggeval", dat er niet gestraft had mogen worden. hattenberg: „Er zijn wat wij noemen 'brokstukken' aangetroffen. In zo'n geval bestaat er lijd twijfel. De herkomst is dan niet voor honderd procent vast te stellen. Dus krijg je eorieën als: het is wellicht, eventueel, mogelijk, misschien, afkomstig van... Ik vind het juist dat er op zoveel onzekerheid zo resoluut wordt gereageerd door de internationale elerbond". controleerd... Daarom, ik snap er mets van. Toen ze het me vertelden was ik compleet verrast. Van professor Van Rossum heb ik intussen begrepen dat die hormonale stoffen op de meest onnozele manieren in je lichaam kun nen komen. Met eten bijvoorbeeld". Joop Zoetemelk heeft met de gedach te gespeeld om naar aanleiding van deze affaire direct te stoppen met wielrennen. ,,Ik kreeg het donderdag na de individuele tijdrit te horen en ik klapte meteen in elkaar. Ik wou gelijk helemaal ophouden. Waar doe ik het allemaal nog voor. dacht ik. Maar tja, toen begon dat gedoe met het tegen onderzoek en voor dat kon plaatsvin- denaar aanleiding van Zoetemelks en verwante stoffen. „Ik moet geflikt Ige doplngzaken, heeft de KNWU zijn", reageerde Zoetemelk toen in deUCI (de overkoepelende organi- Avoriaz. „Er is iets gebeurd waarvan Ie) voorgesteld om in dit soort ik geen weet heb, anders kan ik het dgevallen niet in te grijpen. „De niet uitleggen". Hij zong nu hetzelfde Jdaarover", aldus bondsdirecteur liedje. Met het hoofd fier omhoog, ,is tot op heden want dat had zijn vrouw hem voorge houden: „Doorgaan, zei ze. Je kop in de lucht houden". En de journalisten Kik zó met de neus op de feiten recht in de ogen kijken, precies zoals i gedrukt, zullen we dezer dagen ze hem per telefoon bij de KNWU a» iêl aantekenen. Ik neem aan dat hadden verteld: „Ik moest tegen jul lie zeggen dat de bond het er niet mee eens is". irie Meuwese, ilt beantwoord. Nu we opnieuw - teer door een probleem rond Zoe- voorstel dan op een van de verga ingen tijdens de wereldkampioen- appen in augustus behandeld zal ani^den". wielerbond staat dus achter de mopperende Joop Zoete lijk weet van niks"; „het is net me zoeken"; „dopingcontroles i ik goed. maar dan moeten ze wel juiste grens aanhouden"), hetgeen eerkelijk genoemd mag worden, oers. er werd inbreuk gemaakt op officiële UCI-reglement. waarvan KJIWU voor alle leden een speciale ige maakte in het blad De Wieler- it van 26 mei Jl. Ce urine van Zoetemelk werd een osteron-produkt gevonden, beho- tot groep IV van de lijst met boden middelen, de anabole steroi- ofwel hormoonpreparaten. Dokter i Schattenberg, die op verzoek van «melk samen met de Nijmeegse nacoloog prof. dr. Joop van Ros- eergisteren in Parijs het tegenon- zoek bijwoonde, spreekt onder irbehoud van het produkt: Nandro- nummer 7 op de lijst van niet gestane anabolen. Schattenberg: ofessor Van Rossum en ik vermoe idst het dat is. Zeker weten doen iet niet. Ook in het Parijse labora at' um kon men niet voor honderd tent vaststellen of het Nandrolon Dat geeft, te denken". ppoorbaar ff de hoeveelheid van de verboden is mets bekend. „Want", aldus ter Schattenberg, „het ging om kwalitatief onderzoek. Wat me iel: de pieken die werden geregi- («rd liepen gelijkmatig; dat duidt 6f een geringe hoeveelheid, óf op lóere inname dan op de bewuste Kil Ilaatste is een van de kenmerken- eigenschappen van het gebruik uaabole steroide, stoffen afgeleid het mannelijke hormoonprepa- testosteron. Ze zijn nog niet zo lang opspoorbaar in de wieler- waar men vanwege de hoge van het onderzoek steek- O ffegewijs op dit onderdeel contro- Fn rt Eenvoudig gesteld komt het meer dat wat bi j Joop Zoetemelk Kil ld aangetroffen een produkt is dat tiwitopbouw versterkt en daar- rde spierkracht doet toenemen, van de gevaarlijke bijverschijnse- ii leverbeschadiging Van de ana- is bekend dat men een kuur nvoorde geplande termijn waarin net effect wil bereiken, kan be- m De Engelse specialist Ray al Brooks een van de pioniers in atderzoek op anabolen spreekt .zeker twee maanden" vorige keer dat Joop Zoetemelk hetzelfde betrapt w erd was in 1979 «controle van de laatste Tour de ïtt-elappe. Die zaak is overigens «n merkwaardige manier in de gestopt. Nadat het nieuws Iveel bombarie bekend werd is er •it meer iets van vernomen! Dezelfde reactie dus als indertijd. „Echt, ik heb niks genomen. Hoe vaak ben ik al niet zonder problemen ge- den was het weekeinde voorbij. Zo doende had ik vier dagen om het te verwerken". Ook daarbij blijken KNWU-officials een flinke steun geweest. Zoetemelk: „Ze zeiden dat ik door moest gaan alsof er niets gebeurd was. Dat ik het er niet bij moest laten zitten". Hij kreeg er nog raad bij voor de onver mijdelijke vervelende persconferen tie (dinsdagavond, aan de rand van zijn bed). „Ze zeiden: ais die journa listen beginnen, moet je zeggen: kijk eens hoe goed ik er nog uitzie. Dat is toch niet mogelijk als je doet waar van ik beschuldigd word". En Joop Zoetemelk repeteerde. „Ik heb de indruk dat ik misbruikt ben als voorbeeld in de jacht op doping. Maar: ik ga door. Omdat mijn omge ving, mijn vrouw en de KNWU, me duidelijk maakte dat ik niet bij de pakken moet neerzitten. Het is dat ik zo van de wielersport houd. Daarom rijd ik door". Joop Zoetemelk doet dat op een onopvallend plaats i28e) met een opvallende achterstand: 20 minu ten en zes seconden, want hij kreeg in totaal een tijdstraf van 13 minuten en 45 seconden. Juichend gaat Regis Clerc (boven) uit de ploeg van Zoetemelk over de streep. De Fransman klopte in de laatste meters de ontgoochelde Frits Pirard onderi. FLEURANCE GPD- De Colum- biaanse amateurs die aan de Tour de France deelnemen, kunnen bij hun thuiskomst als welkomstgeschenk een huis verwachten Een Columbiaanse spaarbank heeft een rekening ge opend waarop wielerfans een bijdra ge kunnen storten en al na vier uur stond daar bijna een miljoen gulden op. De bank had er zelf 50.000 gulden op gezet. Joop Zoetemelk, door straftijd wegens doping ver teruggevallen in het algemeen klassement van de Tour, wordt opgevangen door de pers. tZ 13 7.83 12e RIT 254 km ROQUEFORT I r„,j„ SUR S0UIZ0N Montaubanl tqrdes Carmauitt Sl Alfnque QEsiénos v'w_s-, LUCHON,/'^- FLEURANCE iflikt 'iur geleden, ook al in de Tour de "et, was het Pemoline waar het draaide; nummer 24 van groep III kverboden lijst, de amfetaminen HAAG (ANP) De Belgische •prof Eric Vanderaerden, die ""dag niet startte voor de tiende JP« van de Ronde van Frankrijk, "ft behoorlijk in de problemen te B'n. Van tourbaas Felix Levi tan hij meteen na zijn opgave te dal hij gedurende de Ronde 'frankrijk geen andere wedstrijd 4 rijden op straffe van een boete rtnschorsing. Aan de andere kant "de jonge Belg, die enkele dagen iele trui droeg, al voor de tour een "Met getekend om in de profron- van Ulvenhout, die woensdag gehouden, te verschijnen. iDoor Peter de Jonge) FLEURANCE Frits Pirard stapte gisteren na de aankomst in Fleu- rance woedend van de fiets. „Het mag niet luk ken", mopperde hij, „de ene keer rijdt Raleigh achter me en nu is mijn derailleur kapot. Ik kon 'm gewoon niet op de grote versnelling krij gen. Daardoor was het onmogelijk om het laat ste stuk serieus voor de overwinning te sprin ten". Nu ging de over winning naar de voor malige Franse kam pioen Regis Clere. die in de laatste meters naar de aankomst net als Christian Jourdan de volledig ontredderd in zijn zadel terugploffende Pirard passeerde. De Nederlander was trou wens ook totaal leegge- reden. „Onbegrijpelijk", sta melde hij, „want nor maal gesproken kon ik deze rit nooit meer ver liezen". Het was een waarheid als een koe In de slotkl- lometers van de etappe tussen Pau en Fleuran- ce toonde Pirard zich z verschrikkelijk sterk, dat niets zijn triomf in de weg leek te staan. „Hij was geweldig sterk", vond Henk Lub berding. die eveneens deel uitmaakte van de tien man tellende kop groep, waarvoor zo'n veertig kilometer voor de finish de basis werd gelegd. Pirard was met de Zwitser Serge De- mierre in de achtervol ging gegaan op Michel Laurent en bij dat trio hadden zich nog zeven renners, onder wie be halve Lubberding ook Adrie van der Poel, ge voegd. „Maar in de fina le was Frits geweldig sterk. Toen Jourdan ontsnapt was hebben we allemaal geprobeerd er bij te komen en alleen Frits lukte het". De Brabander was zo sterk dat hij enkele ke ren verwijtend keek naar Jourdan. die echter mistroostig terugblikte omdat hij eenvoudigweg het commando van Pi rard niet kon overne men. Dat snapte de Ne derlander ook wel. waar door hij in de laatste omloop besloot alleen aan de haal te gaan. Immers, hij had gezien dat Regis Clere hard op weg was het duo in te lopen. Toen hij onder de rode driehoek, het punt dat de laatste kilometer aangeeft, als eerste pas seerde leek de zege bin nen handbereik, maar het versnellingsappa raat van Pirard weiger de dienst. De '13' en de '12' (de kleine tandwiel bladen aan het achter wiel) bleven onbereik baar voor de ketting, waardoor hij onvoldoen de snelheid kon maken. Clere en Jourdan spron gen nog over hem heen. MET GEBROKEN SCHOUDERBLAD OP DE FIETS Door Peter de Jongei FLEURANCE Een dag nadat bij „als de Franse revolutie", zoals de organiserende sportkrant l'Equipe het noemde, de Ronde van Frankrijk veranderde in een compleet slagveld, ging gisteren na één uur gele trui de Tour voor Pascal Simon al verloren. De triomferende veldheer van de helse Pyreneeènrit veranderde dinsdagochtend niet lang na het vertrek in Pau al in een gewonde frontsoldaat. Met een van pijn verwrongen gezicht en zijn rechterhand op zijn linkerschouder kroop hij uit een greppel. Hij had een, zoals pas 's avonds bleek, gebroken schouderblad. Tegen het advies van de dokter in besloot Simon, één dag de trots van een enigszins gekrenkte wielema- tie, vandaag i woensdag) toch te vertrekken m de 12e etappe tussen Fleurance en Roquefort-sur-Soul- zowq Maar iedereen met iets min der chauvinistische gevoelens dan de Fransen, die zwijmelden bij het vernemen van zoveel heldenmoed, besefte dat alleen een mirakel Si mon nog door de anderhalve week tot Parijs heen zal kunnen slepen. „Ik wil het einde halen", zei Simon gisteravond op het moment dat hij nog enig uitzicht had op een gunstig einde. De geconsulteerde Ronde arts Gerard Porte immers had kort na de tuimeling, in de afdeling van de Cote de Montrejeau, vastgesteld dat de blessure van de bejubelde leider meeviel „Twee dagen spier pijn en alles is voorbij", liet Porte weten. „Alleen laten we voor alle zekerheid vanavond in het zieken huis nog röntgenfoto's maken" Die maakten duidelijk dat een voortzetting van de Ronde voor Simon een medisch volstrekt on verantwoorde zaak zou zijn. „Een gebroken schouderblad", was de uitkomst. „Ik dacht al zoiets", zei Henk Lubberding, „want ik zag hem in de verte door de lucht vliegen en met zijn hand op zijn schouder uit de sloot komen. Ge broken sleutelbeen, dacht ik met een. Maar hoewel je kon zien dat hij veel pijn had, reed hij daarna toch geweldig sterk". Voor een niet. onaanzienlijk deel had hij dat te danken aan zijn ploeg. „Zoals die hebben gereden in deze etappe Dat houdt niemand vol", was de opvatting van Johan van der Velde nadat hij tussen Pau en Fleu rance met stijgende verbazing de activiteiten van de Peugeot-forma- Pascal Simon, nummer één in het algemeen klassement van de Ronde van Frankrijk wordt onderweg door een arts behandeld aan een van zijn gebroken Imkerschouderblad tie van Roland Berland had gadege slagen Joachim Agostinho. de 41- jarige Portugees, testte als eerste hoe hecht de eenheid was in de Franse ploeg van de gele-truidra- ger Hij ontsnapte onder escorte van Simons ploegmaat Gilbert Du- clos-Lassale. De rest van de ploeg probeerde aan de kop van het pelo ton de zaak recht te trekken, terwijl de ploeggenoten van Agostinho met wringen en duwen probeerden die achtervolging te ontregelen In dat gedrang ontstond de voor Simon fatale valpartij. Natuurwetten „Boyer gaf een zwieper tegen het achterwiel van Bernard Bourreau". verhaalde de Ier Stephan Roche, „en daardoor smakte Phil Anderson weer tegen Simon aan" Simon vloog door de lucht en kwam in een droge sloot terecht. Dank zij een ploegenachtervolging werd de kloof gedicht. Maar daarmee was de el lende niet ten einde. „Iedereen voel de dat het met deze Tour nog niet afgelopen is", vertelde Johan van der Velde, „hoewel we er onderweg geen tijd voor hebben gehad om er over te praten, want vanaf de eerste kilometer is er keihard gereden". Na de terugkeer van Simon in het peloton werd er dan ook onophou delijk gedemarreerd. Op zulke mo menten namelijk zijn in de wieler sport natuurwetten van kracht, die zeggen, dat zwakke exemplaren moeten worden afgemaakt. En in derdaad ontstond er een grote groep met Laurent Fignon en Sean Kell>, waar de leider niet bij was. Die fietste in een tweede groep op twintig seconden en Joop Zoete melk zwabberde zelfs op veertig seconden in een derde waaier. Slechts met de grootste moeite. Berland liet Duclos-Lassalle en Ro che uit de eerste groep terugzakken om Simon te helpen en Jean-Pierre Danguillaume deed hetzelfde met renners uit zijn ploeg die in de tweede groep reden. Zo kwam de groep bijeen via nood maatregelen. die nodig waren om de Tour niet al meteen te laten ontspo ren Maar dat Simon en zijn ploeg getorpedeerd zullen worden staat wel vast. „Peugeot heeft geen vrien den in het peloton", stelde Johan van der Velde vast, „al die Franse ploegen gunnen elkaar niets", De uitslag van de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit over 177 kilometer van Luchon naar Fleurance, ls: 1. Clere iFraDanguillaume) 177 km in 4 uur 27 minuten en 6 seconden, gemid delde snelheid 39.760 knvuur 2. Jourdan (FraCrepeh op 3 seconden 3. Pirard (Ned'Poggiali) op 5 sec. 4. Ludwig WiJnants fBel/Jossarti op 25 7. Demierre (ZwlGlrard) z.t. 8. Lubberding (Ned'Post) z.t. 9. Bazzo (Fra Danguillaume) z.t. 10. Delgado (Spa'Echevarri) z.t 11. Anderson (Aus/Berland) op 2.03 mlnu- 12 Andersen i Den'Danguillaume) op 2.06 13. Emonds (Bel/De Bruyne) zt. 14. Kelly (Ier/De Grlbaldy) z.t. 15. Vallet (Fra/Crepel) z.t. 16 De Wilde (Bel/Crepel) z.t. 17. Blncoletto (Ita'Pogglall) z.t. 18. Manders (Ned/De Bruyne) z.t. 19. Wampers (Bel/De Kimpe) z.t, 20. Berard (Fra/Gulmard) z.t. 21. Van der Velde (Ned/Post) 39. De Keulenaer (Bel/Post) 53. Winnen (Ned/Post) 55. Zoetemelk (Ned/Dangulllaume) 60. Lammerts (Ned/Post) 61. Slmon (Fra-Berland) allen In de zelfde tijd als Andersen 83. Veldscholten (Ned/Post) op 9.56 93. De Rooy (Ned/Post) z.t. 94. Oosterbosch (Ned/Post) z.t. 107. Van Houwelingen (Ned/Jossart) op 13.36 113. en laatste Groppo (Ita/Pogglalb z.t. Opgegeven: Casas en Rubiano (belden Col). Algemeen klassement Slmon (FraBerland) 53 uur 3 min 15 sec Fignon (Fra'Gulmardi op 4 22 Bemaudeau (FraBolshgfdyi op 5.34 Kelly (Ier De Gribaldy) op 5.57 Michaud (FraDanguillaumei op 7 16 Delgado (SpaEchevarri) op 7.32 Madlot (SpaGuimard) op 7 36 Alban (FraCrepeh op 9 09 Anderson (AusBerland) op 9.19 Agostinho (por/De Gribaldy) op 9.21 Arroyo (SpaEcchevarrt) op 9.21 Van der Velde (Ned'Post) op 9.59 Winnen (Ned'Post) op 10.18 Boyer (VSL'De Gribaldy) op 10.34 Grezet (Zwi/De Gribaldy) op 11.17 Van IMpe (Bel/Pogglall) op 11.28 Roche (Ier/Berlandi op 12.07 Jimlnez (Col) op 12.28 Criquiellon (Bel/De Kimpe) op 14.11 Andersen Den/Dan gulllaumei op 14 20 Zoetemelk (Ned/Danguillaume) op 19.49 Lubberding (Ned/Post) op 26.22 De Rooy (Ned/Post) op 31.45 46. Veldscholten (Ned/Post) op 36.44 50. Pirard (Ned/Poggiall) op 38.44 53. Clere (FraDanguillaume) op 39.47 56. Van der Poel (Ned/De Bruyne) op 41.16 77. De Keulenaer (Bel/Post) op 52.25 86. Oosterbosch (Ned/Post) op 59.57 94. Lammerts (Ned/Post) op 1.04.03 95. Van Houwelingen (Ned'Jossarti z.t. 97. Manders (NedDe Bruyne) op 1.06.35 113. Laurens (Bel/De Bruyne) op 1.57.06 Ploegen klassement 1. ploeg-Dangulllaume 13.22.19; 2. ploeg- Crepel 13.25.33. 3. ploeg-Poggiali 13.25.35.4. ploeg-Jossart 13.25.55, 5. ploeg-De Bruyne 13.26.03; 6. ploeg-Post z.t. Punten klassement 1 Kelly Hen 219 punten. 2 De Wilde (Bell 182; 3. Pirard (Ned) 101: 4. Van der Velde (Ned) 97; 5. Van Brabant (Bel) 87. Berg klassement 1 Jimenez (Col) 81 punten, 2 Millar (GBri 66,3 Delgado (Spai 57. 4 Corredor (Coli 39. 5 Van Impe (Bel) 35, 14. Veldscholten (Ned) 15. Algemeen ploegen klassement 1. ploeg-Beiland 166.24.38, 2 ploeg-Dan gulllaume op 4 00, 3. ploeg-Post op 5.46: 4 ploeg-De Gribaldy op 7 58. 5 ploeg-Gul- mard op 8.44. Jongeren klassement 1. Fignon (Fra) 53 07.37. 2 Delgado (Spa) op 3.10; 3. Arroyo (Spa) op 5.12. 4 Grezet (Zwi) op 6.55; 5. Roche (Ier) op 7 45 OLDENZAAL (ANP) De vader van Hennie Kuiper is dinsdag in het gemeentelijk ziekenhuis van Olden- zaal overleden. De 82-jarige heer Kui per was vrijdag, vlak bij zijn huis te Dennekamp. op de fiets aangereden door een personenauto. Na opname in het ziekenhuis te Oldenzaal leek het letsel (gebroken neus, hersenschud ding) niet ernstig. In het weekeinde echter verslechterde zijn toestand. Hennie Kuiper, op de hoogte van het ongeval van zijn vader, staakte maan dag in de Ronde van Frankrijk de strijd bij de beklimming van de Aus- bisque. Tour op radio en tv Nederland 2, België 1 en Belgié- Frans: 15.35 uur rechtstreekse reportage van de laatste kilome ters en de aankomst van de rit Fleurance-Roquefort-sur-Soul- zon. Nederland 2: 18.15 uur samen vatting van de vandaag verre den etappe. Radio Hilversum 1. 14.02 tot 17.00 uur Radio Tour de France.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15