Volvo Car neemt deel in ^an Doorne's Transmissie I* Tilburgers gaan plantsoenen in VNG wil soepele verordening in plaats van bestemmingsplan Nieuwe criteria ziekenhuisbouw bekendgemaakt bundeling kennis variabele transmissie V er gunning paraclubs mist juridische basis s m voorstel milieuleef ver ordening Amsterdams verleden te kijk PZC/binnenbuiten|and Man door schot in hart gedood staats5ecretaris. EEN DAGJE 4 ROTTERDAM spido Topman Fokker mag blijven Politie zoekt 'op eigen gezag' relschoppers PINSDAG 12 JULI 1983 JJURG (ANP) De gemeente Tilburg wil het onderhoud van openbaar n in de stad voortaan voor een deel aan de burgers zelf overlaten, furiën, scholen en individuele belangstellenden kunnen zich daarvoor bij de jineente opgeven. Op die manier hoopt de gemeente nog eens een miljoen |jlden te besparen op de plantsoenendienst In een eerste bezuinigingsronde 1,7 miljoen gulden op openbaar groen bezuinigd. Zo hoopt de jjjieente het onderhoud van ruim twintig hectare plantsoenen aan de Wiking over te kunnen laten, aldus een woordvoerder van de gemeente jandag plsparken en verkeersgroen vallen daarbuiten. Nog eens twintig hectare openbaar groen wil de gemeente aan de bevolking verkopen, verhuren of in erfpacht laten onderhouden. Het gaat hierbij vooral om stroken groen die grenzen aan particuliere woningen Als de plannen doorgaan, is het de bedoeling deelnemers een officieel contract te laten ondertekenen. Indien voor een bepaald plantsoen onvoldoende belangstelling bestaat, overweegt de gemeente de arbeidsintensieve beplanting daar te vervangen door eenvoudiger bij te houden groen. Van de 130 plantsoenarbeiders in Tilburg zijn er 100 in dienst van onderaannemers. Het is de bedoeling van de diensten van de meeste van deze buitenmedewerkers in de toekomst geen gebruik meer te maken. '1LBURG (GPD) Volvo Car BV heeft een belang van 39,5 procent verworven in Van Doorne's Transmissie BV in Tilburg door de aandelen van de VADO, de familieholding van Van Doorne's Houdstermaatschappij, over te nemen. Welk bedrag met de overname is [Temoeid, is nog niet bekend. resterende aandelen van Van andere transmissies zijn de overbren- toome's Transmissie zijn in handen »an de Nederlandse Staat (12,5 pro- r sent), Fiat Auto Spa in Turijn (24 it) en de Amerikaanse Borg ïer Corporation in Chicago (even- 24 procent). Volvo Car zegt door iet nu verworven belang m VDT in ffttaat te zijn haar eigen kennis over de lontinu variabele transmissie (CVT) te combineren met de unieke tech- niek, zoals die door Van Doorne's gtnsmissie op dit gebied werd ont- rikkeld. Volvo Car is de enige perso- ïautoproducent die de CVT in se- elifceproduktie toepast. i1"1 De CVT, of wel Transmatic, werkt volgens het gangbare principe van de "V-riem variator. Het unieke van de traploze variator die Van Doorne's fa fransmissie ontwikkelde, schuilt in gingsverliezen gering. Hierdoor kan de motor onder alle rij-omstandighe- den optimaal functioneren en wordt een aanzienlijke brandstofbesparing bereikt. De ontwikkelingen op het gebied van de continu variabele transmissie zijn UITSPRAAK RAAD VAN STA TE: DEN HAAG (GPD) De vergunningen van para clubs voor valscherm- de toepassing van een duwende sta- sf"ngen ™lssen JU" -endrijfband nd'schef n°' Cenmerkend voor deze transmissie 01 ijn de universele toepasbaarheid, het vo urne en het lage gewicht. ridische basis. Dat door de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State. dr. Troostwijk, in een kort geding dat was aange spannen door inwoners van Bunnik. De burgemeester had een vergunning gegeven aan de Paraclub Mobie le Colonnes te Hilver- liiDEN HAAG (ANP) De Europese sum. De club kan op het Mmmissie heeft Italië voor het Euro- vliegveld Hilversum use Hof van justitie gedaagd omdat weinig terecht en onder- de regering in Rome de Europese vindt ook moeilijkheden lltyichtlijn over gelijke behandeling met springen in Amers- i mannen en vrouwen bij toelating foort-Hoogland. het arbeidsproces, beroepsoplei- ding, promotiekansen en arbeids voorwaarden zou hebben geschon- Burgemeesters zijn (wa ren) gemachtigd vergun ningen uit te geven op grond van de Regeling Valschermspringer De directeur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst heeft daarin vast gesteld dat om te sprin- luchtverkeersreglement verbiedt valscherm- springen anders dan ip noodgevallen Van dat verbod kan vrijstelling worden gegeven. Maar kend. volgens de Luchtvaart wet kan dat alleen per Algemene Maatregel vanouds een vooral Nederlands spe cialisme geweest(DAF) VolvoCarBV werd in 1981 weer een zelfstandige Nederlandse onderneming. Door haar deelneming in Van Doorne's Trans missie is het nu mogelijk deze speciale techniek ook voor Volvo Car BV en te behouden en verder uit te bouwen. Van Doornes Transmissie heeft de afgelopen jaren continu variabele transmissie ontwikkeld en produktie- rijp gemaakt Eind vorig jaar werd bekend dat een groot aantal automo bielfabrikanten belangstelling heeft voor deze automatische versnelling. Ruim een half jaar geleden was al voor 80 miljoen gulden aan orders geboekt Van Doorne's Transmissie beschikt over ruime leveringscontrac ten aan de automobielindustrie, zowel in Europa als in de VS en Japan. Op korte termijn zal een kapitaals uitbreiding van 25 miljoen gulden in Van Doorne's Transmissie plaatsvin den, zodat de massaproduktie van de Transmatic begin volgend jaar kan beginnen. Bij Van Doorne's werken 160 mensen. Of dit aantal zal moeten orden uitgebreid, is nog niet be- TEL AVIV (API In Israël is in de nacht van zondag op maandag een geheimzinnige heteluchtballon met Chinese strooibiljetten geland. Het bleek te gaan om een ballon uit Taiwan, die boven de Volksrepubliek China terecht had moeten komen. Op de pamfletten stonden anti communistische propaganda en foto's van lachende Chinese piloten die zouden zijn uitgeweken naar Taiwan. In de bijgaande tekst werden anderen opgeroepen hun voorbeeld te volgen. Op de foto een Israëlische politieman met een deel van het fors uit de koers geraakte propaganda materiaal. LEEUWARDEN (GPD) De 31-jarige Robert Peschke, die donderdagavond door zijn huisbaas en een ongerust geworden kennis werd gevonden in zijn Leeuwarder huurkamer, blijkt te zijn overleden aan een schot in het hart. Sectie heeft dit uitgewezen. Een regionaal recherche-bijstands team heeft in het afgelopen weekein de weinig nieuwe aanknopingspunten gevonden in het onderzoek naar de dood van de man. Het is onduidelijk wat het motief was voor de moord. Vermoedelijk is het dodelijke schot dinsdagmiddag tussen vier en vijf uur gevallen Diverse omwonenden heb ben rond die tijd een harde klap en aansluitend glasgerinkel gehoord Op Peschke's kamer werd een vuurwapen met munitie gevonden. Onderzoek in het Gerechtelijk Laboratorium moet nog uitwijzen of met dit wapen het dodelijke schot is gelost. Gisteren is in Rijswijk worden begon nen aan een omvangrijk sporenonder zoek op spullen die in de kamer zijn aangetroffen. Het rechercheteam is zaterdag begonnen aan een buurton derzoek. Dertien arrestaties wegens afpersen en beroven homofielen GRONINGEN (ANP) De Groninger gemeentepolitie heeft 13 mensen aan gehouden die in de afgelopen maan den homofielen hebben gechanteerd en van hun geld en sieraden beroofd. De slachtoffers hadden gereageerd op kennismakingsadvertenties in een re gionaal dagblad. Bij een huisbezoek bij de in de advertentie genoemde persoon werden de klanten door meerdere personen bedreigd, gechan teerd en van hun geld beroofd. De totale waarde van de buit wordt ge schat op zo'n 70.000 gulden, aldus de Groninger politie. De hoofdverdach ten zijn de 40-jarige H. Z. en de 17-jarige L. M. P.. beiden uit Gronin gen. Zij werden op Schiphol aange houden toen zij juist terugkeerden van een vakantie van zes weken in Thailand Die vakantie was betaald met het buitgemaakte geld. ^Europese commissie Jaagt Italië "«voor gerechtshof den. De commissie, het 'dagelijks bestuur' van de gemeenschap, heeft dit meege- DEN HAAG (ANP) „Het tekort op dc reis- en vcrkeersbalans moet nog deeld in antwoord op vragen van een tijdens de zittingsduur van dit kabinet worden teruggebracht van 5 naar 3 Italiaans lid van het Europees parle- miljard gulden". Dat zei staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) maandagmiddag voor Veronica-radio. Hij ziet een valutabeperkende maatregel zoals onlangs door de Franse t - regering werd genomen voor ons land niet in het verschiet „Deze zal in ieder .twerd toegelaten tot de Academia geyal njet door dit kabinet worden genomen", aldus de bewindsman. Van Zeil VflIP van T.ivnmn ppn Rr.a9r.c1nsr.1- is van mening dat ons land bij zijn toeristische attracties beter moet inspelen ipüiI»m„i„m r-, 1 m op de worsteling tegen het water, zoals die eeuwen hier werd gevoerd. „Het opgeteld. De rechtbank van Toscana buitenland wil er alles over weten, wij moeten er flink in investeren", aldus de naar de Italiaanse Raad van State lietigde dit vonnis, volgens Ceco- in strijd met de grondwet. de liberaal Manlio Cecovini. Cecovini had vragen gesteld over me- 'f vrouw Diadora Bussani die, hoewel in het be it van de vereiste diploma's, IADVERTENTIE1 INKLEUREN UIT HET M WA GELE DOOSJE gen toestemming nodig van Bestuur Met de Re is van de burgemeester geling Valschermsprin- en van de gebruiker van gen doet de directeur- de grond, alsmede dat generaal van de RLD het doelgebied moet aan regelgeving. Dat is worden gemarkeerd en hem niet toegestaan Dr. Troostwijk heeft de Bunnikse vergunning geschorst. Overigens ook omdat de burge meester precieser had ling Valschermsprmgen moeten aangeven waar niet rechtsgeldig Het geland mocht worden. staatsraad Troostwijk is de Rege- Tekort op reisbalans moet fors omlaag DEN HAAG (ANP) De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil de bestaande bestemmingsplannen ver vangen door een leefmilieuverorde ning. Een dergelijke verordening kan tot een belangrijke vereenvoudiging, versoepeling en vermindering van procedures leiden, zonder dat de ba siskwaliteit van de omgeving wordt aangetast. De VNG heeft de door de haar voorge stane verordening maandag aangebo den aan minister Winsemius en staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting. ruimtelijke ordening en mi lieubeheer. In bestemmmingsplannen is de ont wikkeling van (woon)gebieden vastge legd. „Er staat in wat in het betrokken gebied wel en niet mag". Volgens de VNG functioneren de huidige plannen vaak gebrekkig en zijn de daaruit voortvloeiende procedures langdurig en log. „Bestemmingsplannen verbie den alles behalve wat uitdrukkelijk is toegestaan. De leefmilieuverordening daarentegen staat alles toe behalve wat uitdrukkelijk is verboden", aldus de vereniging. De voorgestelde veror dening is een verzamehjg strikt nood zakelijke voorschriften. Nu worden opgelegd die niet nodig zyn voor het de minister, kan het mogelijk nog gemeentelijk beleid, zo meent de eind dit jaar naar de Tweede Kamer. VNG. De minister vond het tevens fijn dat de lagere overheid meedenkt bij het Kabinet opschonen van bestaande regelingen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit desgevraagd meegedeeld. De VNG noemt deregulering op het terrein van het ruimtelijk beleid nood- waar dieren thuis en dierenvrienden uit zijn diergaarde bhjdorp tel 654333 Rotterdam zien betekent rondvaren afvaart ponton 'villemsplein tel. 135400 inlichtingen VVV-Rotterdarr tel. 136000 AMSTERDAM <ANP> Tijdens een Open Dag in de Oude Kerk in Amsterdam bekijken belangstellenden tal van voorwerpen, welke onlangs bij opgravingen uit een bouwput aan het Oudekerksplein te voorschijn kwamen. In een reactie op de aanbieding heeft minister Winsemius gezegd dat hij binnenkort een wetsontwerp tot wij- ziging van de wet op de ruimtelijke zakelijk. Gemeenten moeten nu erg ordening (waarin de bestemmings- veel üjd en geld steken in bestem- planprocedure wordt geregeld) in het mingsplannen. ten koste van aan- kabinet wil brengen. dacht voor bijvoorbeeld vemieu- aan particulieren in bestemmings- Als het daarna voor advies naar de wingsplannen, aldus de vereniging, plannen onnodig veel beperkingen Raad van State is geweest, zo hoopt In het wetsontwerp op de stads- en dorpsvernieuwing is een leefmilieu- verordening voorgesteld. De VNG noemt dit een goede zaak. maar vindt dat de verordening moet worden uit gebreid tot het vervangen van de bestemmingsplannen voor al gereali seerde nieuwbouwwijken en voor oorlogse buurten. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft een lijst criteria bekendgemaakt waaraan nieuwbouwprojecten van en bij ziekenhuizen moeten voldoen. De adviesinstanties die zich met zieken huisbouw bemoeien en de provincies moeten voor 1 september aangeven welke bestaande nieuwbouwplannen op grond van deze criteria aan heroverweging toe zijn. AMSTERDAM (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Fokker heeft vrijdag besloten de heer F. Swart- touw het vertrouwen te geven dat nodig is om te kunnen blijven func tioneren als voorzitter van de raad van bestuur van de vliegtuigfabriek. De COR heeft zich hierbij naar eigen De staatssecretaris heeft nog ruim ziekenhuisbedden zijn, totdat er ze- zeggen laten leiden door normaal ge- duizend nieuwbouwplannen in zijn kerheid is over wat er met de 'oude' zon.d verstand, terwijl verder ook de bureaula liggen, waarvan de voorbe- ziekenhuizen gaat gebeuren. Boven- gezichtspunten van de raad van be reidingen sinds maart stilliggen tot- dien meent de bewindsman dat de stuur en raad van commissarissen dat zij getoetst zijn aan de nieuwe bouw van ziekenhuizen wel wat min- van invloed zijn geweest, zo heeft de criteria. Als alle plannen ongewijzigd der luxueus kan. Hij heeft een lijstje ondernemingsraad meegedeeld, zouden worden uitgevoerd zou dat gemaakt waarop voor verschillende Topman Swarttouw liet zich vorige soorten instellingen staat wat de weekin een gesprek, voorafgaand aan mnvimaio bouw maximaal mag kosten per vier- een toegezegd interview, in de VARA- er mei. nei maximaie kante meter bouwoppervlak Pr0Vin- studio uit op een wijze die volgens >w=ucii 10 uuvi cies en adviescolleges moeten per velen niet door de beugel kon. dan'dé°helft Pr°iect bekijken of bezuinigingen on der de toetsingsnormen mogelijk zijn. Een aantal nieuwbouwplannen i gezondheidszorg mag van de staats secretaris doorgaan zonder herover weging. Daarbij gaat het om noodsi tuaties, bijvoorbeeld bij brandscha de, om capaciteitsuitbreiding voor psycho-geriatrische (dementel tiènten voor zover ze niet meer kos- ongeveer 12 miljard gulden kosten. Dat geld i bedrag dat de overheid dit jaar aan ziekenhuisbouw wil besteden is 580 miljoen gulden e van dat bedrag gaat op aan lopende projecten. Bovendien wordt het 'bouwplafond' ieder jaar lager. Plannen Een groot aantal van de nieuwbouw- en renovatieplannen, waarvoor in principe al toestemming was ver leend. zal waarschijnlijk definitief ten dan 10 miljoen per project, tech- de baan moeten. nische bouwprojecten zoals bijvoor beeld de vervanging van installaties, waarvoor minder dan 5 miljoen gul- WUPPERTAL (DPA/RTR) De poli tie van Wuppertal in Wesl-Duilsland heeft zondag een inval gedaan in een jongerencentrum. Daarbij nam ze 104 AMSTERDAM (ANP Dc Vereni ging Milieudefensie (VMD) in Am sterdam heeft twijfels over de wense lijkheid van een groene partij in Nederland. Zo'n partij geeft naar haar mening geen antwoord op het gebrek aan politieke invloed van de milieubewe ging. in een tussenbalans wordt opgemaakt De vereniging stelt dat de partijpoli- programma, zoals dat Bi de discussie binnen de vereniging tieke situatie in ons land belangrijk Fortman voor ogen staat. Zo is de staatssecretaris niet van plan - nieuwbouw van ziekenhuizen toe te den nodig is en nog enkele andere jongeren uit alle delen van de Bonds- staan in regio's waar toch al teveel uitzonderingen. republiek in hechtenis. Alle gearres- teerden zijn weer op vrije voeten. Het hoofd van de plaatselijke politie heeft voor de radio verklaard dat zijn manschappen geen bevel hadden tot huiszoeking in het jongerencentrum Ook waren zij tot hun actie niet gemachtigd door de minister van re gionale zaken van Noordrijn-Westfa- len. de Westduitse deelstaat waarin Wuppertal ligt. Politiecommandant Klaus Kohier over de verschillende 'groene initiatie- verschilt van die van de ons omrin- de Gaay enquête twaalf procent van de onder i uit vraagden zegt op een milieupartij te verklaarde dat men „op eigen gende landen. zeer uiteenlopende richtingen aan. zullen stemmen als die er zou komen, had gehandeld, omdat het vermoeden maar geven de inltlatiefhemers met ook uitgelegd kan worden als kritiek bestond da', mensen in het gebouw De VMD is van mening dat uit het succes van de Grunen in West-Duits- land en Agalev in België niet automa tisch afgeleid kan worden dat er ook De VMD schrijft dit in een artikel in in Nederland ruimte is voor een apar- het maandblad Milieudefensie, waar- te milieupartij. hoe zij de samenwerking tussen op de milieubeweging, socialisten, christenen en liberalen zien en hoe zij de tegenstellingen De VMD stelt dat geen enkele bewe- tussen die partijen denken te over- ging zich ooit zal verbinden aan een bruggen. politieke partij, omdat zij daardoor haar bewegingsvrijheid zou verlie- Volgens de VMD spreekt een 'groen' De VMD zegt dat het feit dat in een zen. De VMD zegt dat het probleem met ligt in het ontbreken van ideeen of een parlementair platform, maar in de macht om de ideèn van de milieube weging uitgevoerd te krijgen. waren die hadden deelgenomen aan de rellen onlangs bij het bezoek van de Amerikaanse vice-president Bush. Controle van namen en vingerafdruk ken wees uit dat zeven van de 104 opgepakte jongeren ook inderdaad in Krefeld tot de relschoppers hadden behoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5