zeeland: Scheepvaart gehinderd door hardnekkige mist Overvolle stranden en *rote drukte op wegen IA Ruim 50.000 bezoekers op Terneuzense havenfeesten Stoffelijk overschot in zee gevonden VEEL JACHTEN UIT DE KOERS Disco-avond uit de hand gelopen Y BIJNA TROPISCH WEEKEINDE aimanak PAGINA 5 BURGEMEESTER: HAVENWERKERS CENTRAAL TERNEUZEN „Havens hebben in de historie altijd tot de verbeel ding van de mensen gesproken", zei burgemeester C. Ockeloen van Ter- neuzen zaterdagochtend, toen hij de derde Havenfeesten in Terneu- zen opende. Die opmerking werd in het weekeinde onderstreept: de feestelijkheden op en om de voor malige veerhaven trokken ruim 50.000 bezoekers. Mede-organisator Otto Vosveld: „Gezien het snikhete weer hadden we eigenlijk op min der gerekend. De Havenfeesten zijn dus ook dit jaar weer een groot succes geworden. En de havenbe drijven, die hebben deelgenomen, hebben alweer nieuwe plannen aangedragen voor volgend jaar. Dat geeft dus hoop voor de toe komst". Een handvol genodigden werd za terdagochtend per paardentram naar het westelijk deel van het havencomplex vervoerd. waar sleepboten van Muller en de 'Unie van Reddings- en Sleepdienst', een boot van de Verenigde Bootlieden en een vissersschip van de firma De Rooy hen opwachtten. Met muziek aan boord werd vervolgens een kort, doch zeer verfrissend tochtje richting oude veerhaven gemaakt, waar vele tientallen belangstellen den inscheepten om vervolgens op de Westerschelde voor Terneuzen de start van een van de zeilwedstrij den mee te maken. Die wedstrijden werden zaterdag en zondag gehou den door de Terneuzense water sportverenigingen Na een korte rondvaart zei burge meester Ockeloen in de feesttent aan de haven: „Havens zijn tegen woordig concurrenten van elkaar. Ze zijn erg afhankelijk van het economisch getij in de wereld, te rugslag op dat gebied voel je in de havens het eerst". Ockeloen vond dat, ondanks problemen waarmee verschillende bedrijven de laatste tijd te kampen hebben, er wel dege lijk reden was om Havenfeesten te houden. Want: „Het is niet dat kanaal dat gegraven is. het zijn niet die kades.nee. het zijn de mensen die in de haven werken. Die staan op dagen als deze centraal. Wantje kunt nog zoveel havens graven, als je geen trafieken hebt. geen mensen die er werken, dan is het niks. Ik vind het noodzakelijk dat de haven van Terneuzen blijft leven in de harten van de mensen. Dat is be langrijk". Terwijl burgemeester Ockeloen dat zei voeren op een steenworp afstand de sleepboten, vissersboten en an dere vaartuigen af en aan met vele honderden dagjesmensen. Op het haventerrein werden 's middags be hendigheidswedstrijden met vork- heftrucs gehouden (gewonnen door J. Tieleman van O VET voor C. Ingels van August de Meijer, J. de Meij van Broomchemie en Jolanda de Caluwé van de firma Schoenma kers). Het bleek een belangrijke publiek strekker. 's Zondags was een uitge breide en vaak spectaculaire de monstratie van de vrijwillige brand weer van Terneuzen het hoogte punt. Twee uur lang toonden de brandweerlieden hun aanpak in alle mogelijke, soms levensgevaarlijke situaties. Niet alleen voor het ver maak, maar vooral ter lering. Fotowedstrijd Verder op het haventerrein, zowel zaterdag als zondag: een optreden van verschillende muziekkorpsen, de presentatie van bijvoorbeeld een modelbouwclub en een ten toonstelling van een grote fotowed strijd, gewijd aan de haven. Zater dagavond werden de prijzen uitge reikt. Bij de kleurenfoto's ging die naar J. van Langevelde uit Terneu zen, voor F. van Leeuwe en A. van de Wege en bij de zwart-wit-foto's naar E. Kruyse uit Hoek, voor C. J. van de Velde uit Terneuzen en A. Putman uit Westdorpe. Durvers waagden zich zaterdag en zondag aan het boegsprietlopen en zaterdagmiddag was er een demon stratie model-hehkopter-vliegen. Vosveld tenslotte: „Drie jaar gele den hadden we ruim 50.000 mensen, vorig jaar ruim 30.000 - ondanks het slechte weer - en nu toch weer ruim 50.000. Met volhouden lukt het wel, lijkt me. VLISSINGEN - De hardnekkig houdende zeemist heeft de scheep vaart het afgelopen weekeinde ern stig parten gespeeld. In de monding van de Westerschelde ontstond een aanvaring, de loods- en redeafhaal- diensten werden gestaakt en talloze jachten raakten uit de koers of liepen aan de grond. Ook de veerdiensten op de Westerschelde werden zaterdag morgen enige tijd stilgelegd. Zaterdag rond 18.50 uur voeren tussen Zoutelande en Westkapelle in het Oostgat de Noorse lpg-tanker 'Igloo Finn' 18263 brt) en het Duitse vracht schip 'Holstenracer' (8777 brt) tegen elkaar. De Duitser liep schade op aan bakboordzijde aan het voorschip, maar kon zijn reis naar Antwerpen vervolgen omdat de schade vier meter boven de waterlijn zat. De lpg-tanker werd geraakt ter hoogte van de brug. eveneens aan bakboordzijde, en keer de terug naar de rede van Vlissingen voor een voorlopig onderzoek. Zon dagmiddag voer het schip naar de Scheldepoortwerf voor een inspectie- beurt. De 'Igloo Finn' was bij Eurogas in de Sloehaven geladen met 4695 ton butadieen met bestemming Port Ne- ches. De 'Holstenracer' was vanuit Antwerpen met stukgoed en contai ners op weg naar Felixstowe in Enge land. Vrijdagnacht werden de Belgische en Nederlandse buitengaatse loodsdien- sten gestaakt. Na enkele uren hervat te men de werkzaamheden, maar za terdag viel de beloodsing opnieuw stil door de dichte mist, om pas zondag middag weer te worden hervat. Het gevolg hiervan was. dat vanaf de rede van Vlissingen veel schepen zonder zeeloods zee kozen, terwijl de inko mende vaart volledig stil kwam te liggen. Een enkel schip liep de Wester schelde binnen zonder zeeloods om op de rede van Vlissingen een rivierloods aan boord te nemen. Nadat vrijdag nacht de loodsen-afhaaldienst op de Vlissingse rede enige uren gedeeltelijk was gestaakt, werd de mist zaterdag ochtend vroeg opnieuw zo dicht, dat alle diensten werden stilgelegd Dit duurde tot circa 10.30 uur. Zondag avond lgen als gevolg hiervan nog ongeveer 40 schepen op de rede te wachten op een loods. Ook de pleziervaart kwam in moeilijk heden door het slechte zicht. De ver keersposten langs de Westerschelde werden overstroomd met meldingen van jachten die ofwel de koers volle dig kwijt waren, ofwel vast zaten op een voor de opvarenden onbekende plaats. Op de Oosterschelde moest de reddingboot 'President Jan Leis' as sistentie verlenen aan het jacht 'Lam straal', dat in het vaarwater 'Oude Roompot' op een bank was gelopen en gevaar liep te breken bij afgaand tij. De weg kwijt' De bemanning van het jacht 'Dirk' spande zaterdag de kroon met de melding aan Vlissingen radio, dat de mist het navigeren onmogelijk maak te en dat men dacht, ter hoogte van Westkapelle te varen. Na deze mel ding boden passerende zeeschepen via de marifoon informatie aan een onbekend jacht voor de kust van Westkapelle, hetgeen in dank werd aanvaard voor een betere koersbepa ling. Ook een patrouillevaartuig van de verkeersdienst zette koers naar Westkapelle om het verdwaalde jacht op weg te helpen. Groot was echter de verbazing, toen even later een uitgaand zeeschip meldde, dat het ter hoogte van cad zand bijna een jacht had overvaren en even later bleek dat het de Dirk' was. die als vermoedelijke positie Westka pelle had opgegeven De problemen van de 'Dirk' werden vervolgens opge lost door de binnenvaarttanker 'Steindamm', die de 'Dirk' de weg naar de haven van Breskens wees, door vooruit te varen. Volgens een woordvoerder van de KNMI-meteodienst in Vlissingen is de mist van het afgelopen weekeinde een vaak voorkomend verschijnsel. De mist ontstaat door de aanvoer van relatief vrij warme continentale lucht met een temperatuur van circa 30 graden celcius, die boven het onge veer 15 graden koudere zeewater snel afkoelt er. condenseert tot water damp. Afhankelijk van de windrich ting doet het verschijnsel zich in de kuststreken langs de Noordzee voor. hetzij op zee. hetzij alleen op het land en vooral in voor- en najaar. De Noorse LPG-tanker Igloo Finnkort na de aanvaring op de rede van Vlissingen. Het Duitse vrachtschip 'Holstenracer' PEK De politie van Terneuzen heeft in de nacht van zaterdag op zondag A einde gemaakt aan een grote vechtpartij in het recreatiecentrum 'De kjakman'. Die brak u't na een disco-avond (KRO's-play back-show) in de I (0R-hallen. Bij het treffen tussen enkele groepen jongeren liepen twee I zoekers verwondingen op. De politie, die met verschillende patrouillewa- ns uitrukte, pakte uiteindelijk vijf jongens uit Hoek op. Ze werden zondag 'K verhoor naar huis gestuurd. >otl politie weet nog niet precies hoe de vechtpartij is ontstaan. De beheerder ide ADOR-hallen, A. S. uit Terneuzen, ontdekte omstreeks half twee dat zoekers van de disco-avond de auto van zijn vrouw onder handen namen. Hij ;gf n »n greep een stuk hout en joeg hen weg Bij het treilen nepen twee jongens lichte verwondingen op: M. de P en J D. uit Biervliet. Kort daarna ging het opnieuw mis. Ditmaal raakten groepen jongeren uit Hoek slaags. M. de K B K en R. V. uit Hoek kozen het hazenpad toen de politie arriveerde, Die greep E. de P., M M C de P.. J. W, M. en R. J. de P. uit Hoek in de kraag. Op verschillende plaatsen in het recreatiecentrum hadden de disco-bezoekers toen al aardig huisgehouden: ze richtten voor duizenden guldens schade aan. De vijf werden ingesloten op het politiebureau in Terneuzen en zondag weer vrijgelaten. Volgens de politie was vooral drank de oorzaak van de 'schermut selingen'. f USSINGEN Het warme, bijna tropische weer heeft het afgelopen weekeinde voor vervolle stranden langs de Zeeuwse kust gezorgd. Onder de strandgasten bevonden zich eel dagjesmensen. Die veroorzaakten vooral zondagochtend een enorme drukte op de d eeuwse wegen. Bij de Vlaketunnel stond op rijksweg 58 een file van zeven kilometer. Dat is iet meer voorgekomen sinds het gereedkomen van de tweebaansweg, ongeveer tien jaar eleden. De campings waren goed bezet, maar niet allemaal vol. In de meeste hotels was nog Jj el plaats. provinciale WV spreekt van een ster nog voldoende kamers ter be- kikker druk weekeinde', met een dui- schikking, zodat geen echt beroep dijke voorkeur voor kamperen, zoals hoefde te worden gedaan op het ach- "kl |e ook vorig jaar is gebleken. Op de terland. Alleen de hotels aan de kust este campings was echter nog wel hadden het wat drukker. Ook bij plaatsje te vinden, zelfs op Schou- ..i-Dulveland en op Walcheren, In li ije'euwsch-Vlaanderen was het vol st! msde WV iets minder druk. „Echte cl» gnning is er niet geweest. In het ZÜl pseizoen wordt Zeeuwsch-Vlaande- gebruikt als grote overloop, voor geval Noord- en Midden-Zeeland v; komen^aldus M Hoves^adWan de SLUISKIL De brandweer van Hoewel er nog geen sprake was van i mvppiand Sluiskil heeft zaterdagmorgen om half een'uitverkocht huis'werd toch op botelsin Vlissingen en Middelburg ?cbt een bra^* &eblust de recrea- Vele tientallen plaatsen illegaal over-' noreism vussingen_e_ tiekamer op de tweede verdieping van nacht door kampeerders en 'bewo- het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. ners' van een caravan of kampeerwa- De brand werd veroorzaakt door een gen. De rijkspolitie controleerde in- ontploffende tv. De schade beperkte tensief en heeft ongeveer tachtig zich tot wat rookoverlast en enige waarschuwingen uitgedeeld. Daarna roetaanslag. moest toch nog in achttien gevallen proces-verbaal worden opgemaakt. In alle gevallen kon volgens de rijks- Ontploffing tv oorzaak brandje in ziekenhuis particulieren was er nog volop ruimte. Op Schouwen-Duiveland is afgelopen weekeinde nog geen gebruik gemaakt van overloopterreinen voor de cam pings. Dat gebeurt pas vanaf 16 juli tot half augustus, wanneer naar ver wachting de topdrukte heerst. Dat geldt ook voor verruimde mogelijkhe den voor de mini-campings, die dan meer gasten mogen opnemen dan normaal. i Illegaal politie een alternatief worden aange boden aan de betrokkenen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen zaten zaterdag 22 campings vol van de 36 terreinen, die bij de VW staan inge schreven. De andere waren bijna vol. De hotels en pensions in plaatsen als Breskens, Hoofdplaat, Nieuwvliet. Groede en Cadzand waren voor zestig procent bezet. Sinds eind vorige week zijn ook vrijwel alle vakantiewonin gen hier verhuurd. In het achterland is echter nog wel enige ruimte voor laatkomers. Vrijdagavond meldden zich al duizen den vakantiegangers aan de kust van West Zeeuwsch-Vlaanderen. De trek naar de kust zorgde voor uitgestorven straten en pleinen in een groot deel van de rest van Zeeuwsch-Vlaande ren. In de winkelcentra was het zater dag en zondag minder druk dan nor maal. De jaarlijkse Havenfeesten zorgden wel voor een enorme aanloop in Terneuzen BW—— dden volgens de VW-woordvoer- Parkeren Man licht gewond bij verbranden hout BRESKENS Een werknemer van het aannemingsbedrijf P. J. O. heeft vrijdagmiddag lichte brandwonden aan armen en benen opgelopen bij het verbranden van hout aan de Veerha ven in Breskens. De man dacht diese lolie op het vuur te gooien, maar de vloeistof bleek benzine te zijn. GOES Vrijdagnacht is bij een in braak in het Goese jongerencentrum 't Beest een nog onbekend aantal langspeelplaten gestolen. De recher che van de gemeentepolitie stelt een onderzoek in. IADVERTENTIE varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallatios Volgens verzekeringseisen met TBBS-oplevermgsbewijs. WISSE-VAREL B.V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3, 4462 GE Goes. VOOR KUST BIJ DISHOEK ZEEUWSE VLISSINGEN - De rijks- omgeving met politie te water heeft zondagavond laat de identiteit weten te ach terhalen van de vrouw wier stoffelijk over schot zondagmorgen voor de Walcherse kust, ter hoogte van Kaap- alleen de dood door ver- mo- Koopmanshaven aan torbootje rondvoer. Het wal gebracht, lichaam dreef, gekleed maar zonder identiteits- De inmiddels gewaar- De vele strandgasten wisten vaak niet waar zij met hun auto's moesten blijven. Hier en daar leverde de druk te dan ook grote problemen op met parkeren. In Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen bekeurd wanneer iemand zijn auto bijvoorbeeld midden op de weg had gezet en daardoor het verkeer duidelijke hinderde. Omstreeks vijf uur zondagmiddag be gon de uittocht, die opnieuw zorgde op de wegen voor grote drukte. Tot 19.30 uur moest het verkeer in Zeeusch-Vlaanderen bijvoorbeeld worden geregeld bij de Molen in Cad zand. de kruising Potjes, tussen Cad zand en Zuidzande, bij het raadhuis plein in Oostburg en de rotonde in Schoondijke. Alles verliep echter zon der bijzondere problemen. Dat was ook het geval op Schouwen- Duiveland, waar de N 59 zowel zater dag als zondaq vanaf het Helleqats- plein vele kilometers files kreeg te verwerken. Vooral in de bebouwde kommen van Burgh Haamstede, Re- nesse en Zierikzee was er vaak geen doorkomen meer aan volgens de rijks politie, De drukte leidde tot verschil lende kleine aanrijdingen, met voor namelijk blikschade. Ook zondagavond raakte de Zeeland route - in omgekeerde richting - over belast. In de loop van de avond werd ter hoogte van de Grevelingendam een file van zeventien kilometer ge meld. Verder verliep de 'uittocht' vol gens de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg zonder noemenswaar dige problemen, hier en daar opstop pingen. maar geen files van grote omvang. papieren, ongeveer 700 schuwde rijkspolitie te TrpiflPtl meter uit de kust in zee. water in Vlissingen c De Vlissingse gemeente- het onderzoek over van arts A.H. van Dijk heeft de Vlissingse gemeente duin bij Dishoek, i drinking kunnen was aangetroffen. Mede stateren. Er waren geen omdat de familie nog sporen van geweld. Wel niet kon worden be- kon worden vastgesteld reikt, verstrekte de po- dat het slachtoffer nog Sportief litie nog geen nadere bijzonderheden. maar enkele uren tevo ren - vermoedelijk tus- iVe durven er nu rustig in dit hoekje over te schrijven, want 'I is kennelijk allemaal goed afgelopen. Maar toch... In een door de hele provincie ver spreide periodiek met een re creatieve inslag lazen wij een opmerkelijke aankondiging. Het betrof een sportief gebeu ren, dat wel. Maar al lezend bonsten we onwillekeurig de wenkbrauwen. Juist in de Week dal een karavaan door ih'ederland trekt, die het land 'Okc wil laten leven tU hebt hei misschien ook op de radio gehoord: geen alcohol, geen tabak, veel beweging, meer Veiligheid, gezond voedsel en eoi In die week dus. waarin de Iheidskaravaan ook "en Zeeland aandeed, lazen die aankondiging Hel ging een kroegenrally' m aosch-Vlaanderen. 'tart en finish in café 'De kere Wolk', dat vonden wij al met veelbelovend. Van df deelnemers werd. zo luidde het bericht, verwacht dat ze in dfr etablissement dat mee deed. ..en dat zijn er in totaal meldde de schrijver gniffelend, een pilsje of een onder drankje zou gebruiken, tussendoor zo vervolgde men Jehaterend. moeten verschil- knde opdrachten worden uit gevoerd en alles natuurlijk zo i«iel mogelijk De eerste drie in het klassement zouden een be ker ontvangen, zo ging men Vervend verder en voor de JPortiefste deelnemer was er «n speciale prijs beschik- p2' Wij vermoeden dat de wist binnenkomende deelne- KOef beste met een blaas- wPJe beloond zou kunnen Korden. Het levenloze lichaam sen zeven en acht uur - a de vrouw, wier leef- moest zijn overleden. tijd werd geschat op 27 De familie F. heeft het jaar, werd omstreeks stoffelijk overschot aan van de vrouw was ach- 10.15 uur zondag aange- boord genomen en ver- terhaald. maar verstrek- _._g volgens, omstreeks 11.00 troffen door de familie F. uit Vlissingen. die in de uur, bij de Vissers- en Overal in het land was afgelopen weekeinde overigens de massale trek naar de verkoelende kust merkbaar. De NS heeft extra treinen in moeten zetten om de reizigers naar de kust te vervoeren. Ook de D-treinen, die naar vakantiebestemmingen in het bui tenland rijden, waren dit weekeinde goed bezet. Een attractie van formaat vormden de nationale vlootdagen in Den Hel der. die evenwel sterk te lijden had den onder de hardnekkige mist, die het weerbeeld aan de kust hier en daar sterk beinvloedde Overigens te, zoals gezged, verder was de belangstelling voor de vlootda geen inlichtingen. gen desondanks zeer groot: 125.000 mensen, dat zijn er 10.000 meer dan vorig jaar. trokken naar Den Helder. politie en schakelde ook de technische recherche in. Aanvankelijk dacht men een spoorte hebben gevonden, maar dat bleek toch niet te klop pen met het signale ment. De rijkspolitie te water bevestigde zon dagavond laat dat in middels de identiteit 'Eindelijk vakantie/', moet deze man verzucht hebben voordat ie zich liet neerploffen op hel strand van Domburg, kennelijk te moet om in de welhaast tropische hitte z'n dagelijkse kleding af te leggen. Sleepboten, vissersboten en andere vaartuigen voeren zaterdag tijdens de derde Havenfeesten in Terneuzen af en aan met honderden dagjesmensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21