IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT hamir: Israël trekt gedeeltelijk terug HERINVOERING DOODSTRAF VERSTEVIGT TERRORISME 'E kleintji Chileens politicus gepakt MILJOENEN DE LUCHT IN WEE POSTEN IN LIBANON O VERGEDRA GEN GEDOOPT Britse minister voor Noord-Ierland: JONGEMAN (19) GEWOND Geweerschoten op het Scheveningse strand de PZC vandaag 111 26e jaargang no. 160 H&aandag 11 juli 1983 Zonnetje blijft Zonnig en zeer warm. Middagtempe- raluur ongeveer 30 graden. Vlak aan zee koeler Matige noordoosten wind. >oli opgeven. n,.| OTTERDAM De directie van de Schiedamse voormalige RSV-werf ilton Fijenoord, heeft met Taiwan een akkoord bereikt over een financiële geling die de afbouw van twee duikboten voor dat land heeft veilig gesteld, fcjwan zal op de termijnbetalingen een voorschot van vijftig miljoen gulden istrekken, waardoor het voortbestaan van de werf en de werkzaamheden m de duikboten niet meer bedreigd worden. it heelt directeur ir B. J A. Sluis van Wilton Fijenoord zaterdag bevestigd, et de duikbotenopdracht is een bedrag van een miljard gulden gemoeid. De likboten moeten in 1986/1987 worden opgeleverd. j Wilton Fijenoord ontstonden in de surseance ernstige financiële proble- en, die zelfs het voortbestaan van de werf bedreigden, omdat een deel van de door Taiwan gedane aanbetalingen voor de duikboten door het moederbedrijf RSV in andere, niet renderende, projecten bleek te zijn gestopt. Wilton Fijenoord, inmiddels met overheidssteun een zelfstandige werf. heeft nog een aanzienlijk bedrag (een kwart miljard gulden) op RSV te vorderen en hoopt daarvan nog iets terug te zien dank zij de recente verkoop door RSV van de zeer winstgevende Verolme-werf in Brazilië Volgens ir Sluis is Taiwan nog steeds geïnteresseerd in vervolgopdrachten bij Wilton Fijenoord. Concrete afspraken zijn nog niet gemaakt. Recente onderhandelingen hebben zich met name gericht op de afwikkeling van de financiële perikelen rond de twee duikboten. TEL AVIV (AP/AFP/RTR/DPA) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir leeft zondag gezegd, dat zijn land vastbesloten is zijn troepen gedeeltelijk uit Libanon terug e trekken als eerste fase van een volledige aftocht. imir herhaalde nog eens. dat van lijke Jordaanoever, als gevolg van de volledige terugtrekking pas spra- moord op een joodse student in He- ekan zijn wanneer ook Syrië daartoe bron afgelopen week. Minister van lesluit. De Amerikaanse regering binnenlandse zaken Josef Burg wilde egd er bang voor te zijn. dat geen bijzonderheden geven over de oor een gedeeltelijke terugtrekking nieuwe maatregelen. fan het Israëlische leger de totale In een verklaring van het Israëlisch docht op de lange baan zal komen, kabinet staat voorts dat niemand, u - 4 jood of Arabier, het recht in eigen hand mag nemen. „De veiligheids- vertrokken voor een werkbezoek aan Israël dat tot en met vrijdag zal duren. De liberalen gaan op uitnodiging van de Israëlische regering. Gesproken zal worden over de positie van Israël in hnnni" S!k.n' het Midden-Oosten en de verhouding houtje te handelen yan de joodse stMt tot Europa a]du| een WD-woordvoerder. 'roepen zullen de rechten verdedigen joodse student mogelijK Israël eigen Het kabinet gaf zijn goedkeuring aan het ontslag van de Arabische burge meester van Hebron, Mustafa Abdul °e Westduitse Bondskanselier Hel- Natche, die is vervangen door een mut Kohl gaat van 31 augustus tot 4 Israëlische bestuurder. De burge- september voor een officieel bezoek meester en de gemeenteraad werd naar Israël, zo is in regeringskringen verweten dat ze hadden bijgedragen in Bonn vernomen, tot een"sfeer" waarin de moord op de uoi; ij Beiroet en ze overgedragen aan i Libanese leger. it heeft de Israëlische radio gezegd, tn militaire woordvoerder noemde et „een normale verplaatsing, niets jjzonders" en zeker geen onderdeel Ul an een eenzijdige terugtocht van het iraëlische leger uit Libanon. De Is- aèlische tv meldde echter dat een „j edeeltelijke terugtrekking volgende >eek al kan beginnen met een terug- xht tot de rivier Damour. Een van posten die de Israëlische soldaten 1erlieten was volgens de radio Monte- ha erde. van de joden in het hele land van Een delegatie van de WD is zondag PLO \'estoever et Israëlische kabinet heeft zonder iherpte veiligheidsmaatregelen langckondigd voor de bezette weste- lpinisten omgekomen Vijf ergbeklimmers zijn zaterdag in de anse Alpen om het leven gekomen twee worden vermist toen zij ge- offen werden door een lawine van ijs. e nationaliteit van de slachtoffers is og niet bekend. Een delegatie van het uitvoerend comité van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO zal vanaf van daag een officieel bezoek brengen aan Moskou. Dat is vernomen uit Palestijnse bron in Tunis. De delega tie staat onder leiding van Farouk Kaddoumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO. Prinses Margriet en directeur Nico van der Vorm van de Holland-Amerika Lijn verlaten het nieuwe schip. LE HAVRE (ANP) Prinses Margriet heeft zaterdag in de Franse havenstad Le Havre het nieuwste schip van de Holland-Amerika-Lijn, de Nieuw Amsterdam gedoopt. De plechtigheid vond bijna twee maanden later plaats dan oorspronkelijk het plan was, met als gevolg dat de HAL een aantal cruises vanuit de Amerikaanse oost kust naar het Carïbisch gebied heeft moeten annule ren. Advocaten van de HAL en de werf, Chantiers de l'Atlantique, overleggen nog over de vraag hoe de aansprakelijkheidskwestie, waarmee miljoenen zijn gemoeid, moet worden geregeld. De HAL heeft processen van teleurgestelde passagiers weten af te wenden door hen aan te bieden op een later tijdstip, in een betere klasse dan waarvoor zij hadden geboekt, alsnog een reis te maken. Subsidies, in de vorm van kredietgaranties van het ministerie van financiën in Parijs, vormden voor Nederlandse scheepbouwers een onoverkomelijk belet sel voor het verwerven van de order van circa 160 miljoen dollar (ongeveer 450 miljoen gulden) voor de bouw van de Nieuw Amsterdam, en een evengroot bedrag voor het zusterschip de Veendam, die eveneens in Le Havre wordt gebouwd. De minister van verkeer en waterstaat, mevrouw N. Smit-Kries, verklaarde het jammer te vinden dat haar collega van financiën Ruding, niet deelnam aan de bezichtiging van het schip. Nederland beschikt zeker over deskundigheid om luxe passagiersschepen te bouwen, aldus mevrouw Smit- Kroes. Uit haar woorden zou men kunnen opmaken dat zij, in samenwerking met haar collega's van financiën en economische zaken, zeker bereid zou zijn om, naar analogie van de premieregeling zeesleep vaart, financiële faciliteiten te verlenen voor de scheepsbouw HAMBURG DPA) Bij een uitslaande brand in de haven van Hamburg zijn als gevolg van een explosie zaterdag tioaalf mensen gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Volgens de brandweer wordt nog een man vernist. De brand, die voor miljoenen guldens schade heeft aangericht, was zondag nog niet geblust en het gevaar voor nieuwe explosies was nog groot. De brand begon nadat door nog onduidelijke oorzaak een benzinetank explodeerde in een bedrijf op de zuidelijke Elbe-oever gebouwd dat sojaolie produceert. Het vier verdiepingen hoge gebouw is volledig uitgebrand. De brandweer heeft met twaalf auto's, twee blusboten en 200 man de hele nacht geprobeerd het vuur te blussen. Politie zette het havengebied af. Hoge rookwolken waren tot ver in het centrum van Hamburg te zien en de explosie was tot ver in het noorden van de stad te horen. SANTIAGO (AFP) Garbiel Valdes, de leider van de Chileense christen democraten is zaterdag gearresteerd op bevel van de regering van Augus- to Pinochet. Dit is in juridische krin gen in Santiago vernomen. Valdes. oud-minister van buitenland se zaken in de regering Frei (1964- 1979) wordt ervan beschuldigd be trokken te zijn bü het drukken en verspreiden van illegale pamfletten die de autoriteiten beschouwen als subversief, aldus deze kringen. Valdes heeft zijn steun betuigd aan de derde dag van nationaal protest die aanstaande dinsdag plaatsheeft. Het militaire regiem van Chili heeft 88 opponenten die in het buitenland leven, toestemming gegeven naar Chi li terug te keren, zo is door de Chileen se regering bekendgemaakt. Twee voormalige ministers uit de re gering van Allende zijn vrijdag ont vangen door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Politieke waarnemers zien hierin de wil van Washington om de vakbonds- vrïjheden en de democratische in stellingen in Chili te ondersteunen. Ambassadeurs Moskou De Sowjet-Unie heeft nieuwe ambas sadeurs benoemd in Polen en Bulga rije. Oud-premier van Wit-Rusland Alexander Aksjonov kreeg de post in Warschau. Zo deelde het officiële Rus sische persbureau Tass zondag mee. Hij volgt Boris Aristov op die sinds 1978 in Warschau werkte. (Van onze correspondent) LONDEN - Herinvoering van de doodstraf maakt het opspo ren en veroordelen van terroristen er moeilijker op, versterkt de steun die deze groepen in Noord-Ierland hebben, en zal het openbare leven in Ulster ernstig ontwrichten, zo meent de Britse minister Jim Prior (Noord-Ierland). Zo zal het vrijwel onmogelijk zijn, jury's te vinden die bereid zijn terro ristische moordenaars te veroordelen. In een brief aan de Conservatieve partijleden in zijn kieskring stelt Prior zich op als een ferm tegenstander van het terugbrengen van de galg. Woens dag zal in het Lagerhuis worden ge stemd over herinvoering van de dood- staf, en Prior is de eerste minister die zijn opstelling bij dat debat nu al openbaar heeft gemaakt. Prior heeft hiervoor toestemming van premier mevrouw Thatcher, die altijd voorstander van herinvoering is ge weest. Bij vier eerdere gelegenheden sprak het Lagerhuis zich uit tegen het terugbrengen van de galg. maar nu houden voor- en tegenstanders elkaar in evenwicht. De zondagskrant Mail on Sunday schreef gisteren zelfs dat er nu in het Lagerhuis iets meer voor- dan tegen standers van herinvoering van de doodstraf te vinden zijn. bijvoorbeeld uit angst voor repercus sies. Verklikkers, die de afgelopen jaren de Noordierse politie een schat aan informatie hebben verstrekt, zul len ook minder gauw bereid zfjn hun vroegere makkers te verraden als zij weten dat die daarmee het risico lopen te worden opgehangen. Dat bemoeilijkt dus het werk van de politie ernstig, aldus Prior. Die politie zal bovendien met onlusten op zeer grote schaal worden geconfronteerd. als een IRA- of INLA-lid zou worden opgehangen, hoe gerechtvaardigd die straf ook zou mogen zijn- De raadgevende assemblee van Noord-Ierland heeft zich vrijdag uit gesproken voor het herinvoeren van de doodstraf. Omdat dit vertegen woordigende lichaam alleen een ad viserende functie heeft vormt deze uitspraak niet veel meer dan een symbolisch gebaar, bedoeld om het parlement in Londen te beïnvloeden. Weerslag Prior schrijft zijn kieskring onder meer, dat in de periode 1977 tot 1982 vier mensen in Engeland en Wales werden veroordeeld voor terroristi sche moorden, tegen 221 m Noord- Ierland. Het terugbrengen van de galg als straf voor door terroristen begane moorden is dus vooral iets, dat zijn weerslag op de Noordierse gemeen schap zal hebben, aldus Prior. En die weerslag, zo gaat de minister verder, zal ongetwijfeld aanzienlijk ernsti ger zijn dan velen nu menen. DEN HAAG (ANP) Een 19-jarige inwoner van Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een schietpartij op het strand bij Scheveningen. Volgens de politie hadden twaalf jon geren. in leeftijd variërend van zestien tot negentien jaar. op het strand Knokke-cup De Knokke-cup, bekroning van een liedjesfestival, is dit jaar gewonnen door de Zweedse ploeg. (PAGINA 2) Mistig De mist zorgde voor problemen in op de Wester schelde. Bij een aanva ring werden twee schepen bescha digd en ook de pleziervaart kwam in moeilijkheden. De veerdiensten en loodsdiensten werden tijdelijk gestaakt. (PAGINA 5) Bokstitel 'Opa' Koopmans kan het nog. In de achtste ronde versloeg hij zijn uit dager Mannfredd Jassman en be hield daarmee zijn Europese boksti tel. (PAGINA 11) Positief Record De Nederlandse industrie krabbelt langzaam overeind. In het eerste kwartaal steeg de produktie met gemiddeld n procent. (PAGINA 3) North Sea De Nederlandse zwemster Annema- rie Verstappen heeft tijdens de na tionale kampioenschappen een we reldrecord neergezet op de vijftig, meter vrije S.lag. (PAGINA 13) Het North Sea Jazz Festival heeft dit jaar dertigduizend mensen ge trokken: tienduizend per dag Topdrukte Hutje mutje op het strand, en met zijn allen in de file naar huis: topdrukte in Zeeland. (PAGINA 5) feestje Toen zij naar huis terug wilde keren werden zij aangevallen door twee nog onbekende mannen. Een van hen loste met een geweer onge veer tien schoten op de groep jonge lui. Daarbij werd de 19-jarige A. A. P in de linkerslaap getroffen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis. Volgens de politie is zijn toestand redelijk. De politie heeft de dader van de schietpartij nog niet kunnen aanhou den. Bloemen Voor de achtste maal won zaterdag een Nederlander een Tourrit in Bor deaux. Bert Oosterbosch, die met een 'verschrikkelijke' demarrage uit het peloton was gevlucht, bracht deze triomf op zijn naam en hij zorgde tevens voor de honderdste Nederlandse etappe-overwinning in de Ronde van Frankrijk. Hennie Kuiper werd achter Oosterbosch tweede en hij won aanzienlijk in het algemeen klassement. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3. Kunst en cultuur: 4. Provincie: 5 en 7. Sport: 9, 10, 11, 13 en 14.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1