B en w Oostflakkee willen snel betere Zeelandroute Grote Clubactie: in korte tijd een hoog rendement Zierikzeese musicus Luykenaar overleden Nieuwe tennisbanen in Scharendijke geopend Weinig interesse bij jongeren in discussies over kernenergie WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/ provincie ~)OOR AANLEG RIJKSWEG OUDE TONGE Kolfbalvoorzitter Dick Moelker ziet clubactie wel zitten ftANDAG 11 JULI 1983 iLTGENSPLAAT - Het college van b en w van Oostflakkee vraagt in een brief aan de Snister van verkeer en waterstaat, om de aanleg van rijksweg 59 rond Oude Tonge zo snel igelijk te realiseren. Het verkeer over de huidige S 47 veroorzaakt volgens het college jveel geluidshinder, dat het leefmilieu in de woonkern Oude Tonge daardoor wordt Dgetast. Het huidige tracé betekent volgens burgemeester en wethouders ook verkeerson- •iligheid voor Oude-Tonge. Daa Bovendien wordt het openbaar vervoer ernstig gehinderd, oor regelmatig voorkomende files. Dk de vele op Goeree-Overflakkee ge (Grevellngendam). Deze piannen de uitvoering direct na afronding van den vanuit de Randstad en Rijnmond vestigde transportbedrijven verlie- zijn na de samenvoeginq van de ge il volgens het college veel tijd en meenten overgenomen in het nieuwe sook geld door de files. Burgemees- bestemmingsplan Landelijk Gebied en wethouders wijzen de minister West. dat op 11 oktober 1979 door de p. dat de raden van de voor ge- raad is vastgesteld. In het rijkswegen- [enten Oude-Tonge en Den Bom- plan van 1982 is rijksweg 59 in Oost- si bij de vaststelling van de bestem- flakkee opgenomen onder de pnoritei- tlngsplannen al in 1960 rekening tengroep I. zodat het werk in aanmer- bben gehouden met het tracé voor f- J rijksweq 59 tussen Den Bommel, iuising Schaapsweg) en Oude-Ton- «verkenners >dden vrouw uit andend jacht JSSINGEN - Tien leiders van de Het college zegt in de brief te hebben tr»vpmnmpn r\at het rlefïnitipvp trapp 7 issingse zeeverkennersgroep J atergeuzen' en vier van hun colle- 's uit Zaltbommel hebben donder- vastgesteld in javond in de Biesbosch een mocdi- reddingspoging verricht bij een tploffing op een jacht in de Bies- ich in Hank. Het kordate optreden n de 14 zeeverkenners-leiders kon et voorkomen, dat de eigenaar van jacht, de 36-jarigc J. L. van der Ide uit Tilburg, in de vlammen na Pert ontploffing omkwam. Hun optre- (PJ? n heeft echter waarschijnlijk de dding betekend van de vrouw van "^schipper, die bij een vluchtpoging lil iderlichaam in een raam bleef ste rn n. [zeeverkenners hebben nog gepro- F «rd met een bijl de raamposten weg hakken, maar dit lukte niet. Vervol hebben ze zoveel mogelijk water 't Jrer de vrouw heen gegooid. Dit heeft naar alle waarschijnlijkheid het i gered. De vrouw is met ernstige Anj gndwonden opgenomen in een zie- nhuis in Rotterdam. De ontploffing skitstond. toen de eigenaar met een (-can de benzinetank bijvulde, iter Dert uit Vlissingen en Laudi uit Oost-Souburg behoorden tot groep leiders, die de reddingspo- ïctcrife ondernamen. Toen de verken- het vuur eenmaal met emmers Belangstelling De enthousiaste en energieke aanpak van Luykenaar werd ondersteund recteur van de regio Schouwen-Dui- schoolbestuur, veland van de Zeeuwse Muziek school, overleden. Luykenaar vestigde zich in 1938, van uit Rotterdam, in Zierikzee, om er piano- en orgellessen te geven, waar voor hij eerder enige tijd op en neer door veel belangstelling en medewer- reisde. Na de oorlog verwisselde hij king van de zijde van de bevolking, zijn eerste Zierikzccsc woning aan de Toen hij 25 jaar musicus was. in 1963, Nieuwe Haven voor een meer voor werd een erecomité gevormd, met het muziekonderricht geschikt en daarnaast een werkcomité Op 29 mei fraai ogend pand aan het Havenpark. van dat jaar vond in de Concertzaal Destijds werden daar ook concerten een feestconcert plaats, bij welke gele- gegeven die een heel eigen sfeer had- genheid Luykenaar. uit erkentelijk- den. En vandaaruit begon in februari heid voor zijn belangrijke bijdrage 1955 ook de wat toen heette, Zierik- aan het muzikale leven van stad en V* iter en een geleende schuimblusser zeese Muziekschool, met Luykenaar eiland, werd benoemd tot ereburger als adjunct-directeur. van Zierikzee Hij verliet de Zeeuwse Behalve dat hij leiding gaf aan de Muziekschool, wegens het bereiken muziekschool en een groot deel van van de 65-jarige leeftijd, op 1 januari de lessen verzorgde, was Luykenaar 1973. De crematie is woensdag 14.45 dirigent van de Zierikzeesche Orato- uur in het crematorium Zuid in Rot- rium Vereniging, organist en stads- terdam. beiaardier. Op Luykenaar's initiatief vond met kerstmis 1959 de eerste Nederlandse uitvoering plaats van de Weihnachtsgeschichte van Carl Orff. idden geblust, ontdekten ze het li- laam van de heer Van der Velde op ,6!( vloer van de kajuit. De hulpverle- door de officiële instanties kwam laat op gang, omdat er geen Bsikfoon in de buurt was. Een passe- Pijade automobilist is toen door een Sme n de 37 verkenners uit Vlissingen ngehouden met het verzoek het beurde snel door te geven. nï 'oliede NT ANNALAND - De collecte king komt om voor 1990 te worden uitgevoerd „Het verkeer wikkelt zich nu af via de Schaapsweg en de afslag naar de SCHARENDIJKE-In de Kloosternol- Grevelingendam, via de Provincialew straat in Scharendijke is zaterdag- cialeweg S 47. Deze telt tussen deze middagde34-jarigebromfietserA.de twee punten acht aansluitingen en J- zwaar gewond geraakt bij een kruisingen. De meest gevaarlijke en botsing met een auto. Het slachtoffer hinderlijke situatie doet zich voor op reed om '4.00 uu met een cross- het gedeelte door Oude-Tonge", aldus bromfiets over de Kloosternolstraat, gen geen uitzondering meer is De verkeersintensiteit zal naar verwach ting nog toenemen, qezien het al jaren in ontwikkeling brengen van de re creatie in het Grevelingengebied, voor de duizenden dagrecreanten uit de Randstad", aldus burgemeester en wethouders van Oostflakkee Zij mer ken verder op. dat de 'Zeelandroute' duidelijk een bekende route is gewor- Randstad en Rijnmond de technische voorbereiding te laten en dat het zeer drukke recreatiever- beginnen. „Inmiddels is de situatie in keer van en naar Zeeland niet moet 1983 zodanig, dat op dit gedeelte van worden onderschat. „Hierdoor ont- de zogenaamde Zeelandroute' een staan regelmatig files tussen het Hel- etmaal-m tensiteit van 17.000 voertui- legatsplein (Harmgvlietbrug) en Ou- de-Tonge (ongeveer 20 kilometer), hetgeen tot veel sluipverkeer dwars door de gemeente aanleiding geeft. Ons Inziens zal deze druk op de weg alleen toenemen, als de Philipsdam in 1985 of 1986 gereed komt", stelt het college. Bromfietser zwaar gewond bij botsing b en w. vernomen, dat het definitieve tracé binnen enkele maanden kan worden bestuurlijk overleg. toen de automobilist W. G. uit Oos- terland uit een uitrit kwam rijden en De J. geen voorrang verleende. De bromfietser liep een beenbreuk en een slagaderlijke bloeding op. Hij werd opgenomen in het Zweedse Ro- Beiaardconcert van Arie Abbenes in Goese kerk Burgemeester en wethouders vragen de Kruisziekenhuis in Zierikzee. GOES Arie Abbenes, stadsbeiaar- dier van Tilburg, Oirschot, Son en Eindhoven, geeft donderdag van 19.00 tot 20.00 uur een concert op de beiaard van de Goese Grote of Maria Magdalenakerk. Voor luisteraars worden gratis stoelen en program ma's beschikbaar gesteld, op het plein lussen het bankgebouw en Slot Ostende. Arie Abbenes, geboren in 1944. stu deerde piano aan het Goois Muziekly- ceum en beiaard bij Peter Bakker. Bij zijn eindexamen, in 1968. kreeg hij de aantekening 'grote onderscheiding', mofoonplaat. De opnamen werden in Momenteel is Abbenes docent Voorzitter Kristelijn houdt de bal vast, die door de overige bestuursleden zal worden getekend, waarna hij hem als officiële 'eerste bal' over het net zal slaan. ZIERIKZEE Zaterdag is i de brandende kajuit met haar ziekenhuis in Rotterdam, op de leef- de zomervakantie in Zierikzee ge- beiaardspel aan het Brabants Conser- -4- tijd van ruim 75 jaar de Zierikzeese maakt, en de plaat werd in december vatorium. Op de beiaard van de Grote musicus Jac. M. Luykenaar, oud^ di- i960 aangeboden aan het muzjek- Kerk speelt hij werken van Jean Phi- Het werk werd onder zijn leiding uitgevoerd in de Grote Kerk in Zierik zee. Het succes was dermate groot dat Meer aanvragen bij Zeeuws Studiefonds MIDDELBURG - De stichting Zeeuws Studiefonds heeft in de pe- ït Anjerfonds in Sint-Annaland er radio-opnamen volgden, die resul- - 1982-1983 meer aanvrazen be- .van. et °nderzoek dan de veJr^' >'rti «ft 1030,80 gulden opgebracht. teerden in het maken van een gram- i„„- 10011009 kening. De gemeenten is gevraagd de lippe Rameau, Jef Rottiers, René Pie per, Joh Ludwig Krebs. Todd Fair en Mozart Minister akkoord met nader onderzoek grond gasfabrieken MIDDELBURG - De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne is akkoord gegaan met zogenaamd 'na der onderzoek' op enkele terreinen in Zeeland, waar vroeger gasfabrieken hebben gestaan. Het gaat om de oude fabrieksterreinen in Axel. Middel burg, Oostburg en Krabbendijke. Gs hebben de desbetreffende gemeenten op de hoogte gesteld van de beslis sing van de minister. Gedeputeerde staten hebben tevens gevraagd een voorstel te doen aan de betreffende gemeenteraden om een toereikend krediet beschikbaar te stellen voor het onderzoek, dat nog dit jaar moet beginnen. Daarom kan volgens het provinciaal bestuur ook niet te lang worden gewacht met het verlenen van die kredieten Na afloop van het onderzoek volgt dan de verre- SCHARENDIJKE De tennisvereni ging Scharendijke heeft zaterdag twee nieuwe tennisbanen en een dub bele oefenkooi in gebruik genomen. Het complex, onderdeel van de nieu we sportvelden aan de Elkerzeese- weg, ligt er momenteel nog wat kaaltjs bij. Mede om deze reden komt er later nog een officiële opening: de bedoeling is volgend jaar, als het groen is aangeplant en er paden liggen rondom de banen. Ook ziet het er naar uit dat de tennis vereniging dan definitief de beschik king heeft over het aanwezige kleed- en clubgebouwtje, dat thans nog be hoort aan de voetbalvereniging, waar voor een nieuwe accommodatie wordt gebouwd. Want de gemeente is voor nemens het oude 'voetbalonderko men' op te laten knappen en tegen een symbolische vergoeding aan de tennisvereniging over te doen. aldus voorzitter J. W. Kristelijn in een toe spraakje bij gelegenheid van de inge bruikstelling van de tennisbanen, die zijn uitgerust met een automatische beregeningsinstallatie De tennisvereniging Scharendijke telt tussen 120 en 130 leden. Het gemeen tebestuur van Middenschouwen maakte de aanleg van de banen finan cieel mogelijk door zich garant te stellen voor een geldlening van 80.000.-. Om de ingebruikstelling van de banen aan te geven plaatsten de bestuursleden van de club hun handtekening op een kleurige strand bal, die vervolgens door voorzitter Kristelijn moeiteloos over het net werd geslagen. Verder waren er ten- rusdemonstraties handeld dan 111 het jaar 1981-1982. helfI. van de kost,en te betalen aan de H®4 aantal steeg met 26 van 188 tot pr0vincie. Gs hebben de rechthebben- n* den op de terreinen (zoals eigenaren en pachters) ook gevraagd vrijwillig F >ES Ziekenhuis De Bevelanden, 30-16 30 uur KiO. Scc IA.MSTEDE - Ger. Kerk, 20 uur: ngavond; GOES Lunchcafé. 9-17 30 uur Uitzending Nomen Werken Pieter Heijstek am 31/7): Bierkade 1. 10-17 uur: 'Stadsherstel door samenspel': HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 14- IDELBl'RG - Molenwater. 9.30-17 17 uur: Werken Jan van de Riet. Miniatuur Walcheren: «thuis, 20-21.30 uur: N H. Kerk: Moderne exotische kunst: Uitzending HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur. Oude landbouwwerktui- ISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- gen: kenhuis. 20-21.30 uur: Uitzending HULST - Streekmuseum, 14-17 uur: 'Goed gemutst in Zeeland' (tm 307); Galerie Van Geyt. 8-12 en 14-17 uur: Werken Jan van Heel; MELISKERKE - Raadzaal gemeente- RGEN OP ZOOM - Roxy 1.14,18.45 huis, 9-17 uur: Wandkleden, krijtteke ningen en keramiek; LMVOORSTELLINGEN 2115 uur: Octopussy, a.l.; »y II, 14 uur: Tron, a.l19 en 21.30 MIDDELBURG - Zeeuws Museum. r: Game of death II. 16 jr.; nem Actueel I, 20 uur: First blood. .,ili Km' Actueel II, 20 t 1 tystal, a1 itM jP®Grand, 20 uur: 10 to midnight, - koning van Engeland, n, 16 jr., 10-17 uur: 'Kunstenaars van 1953' (Urn aug.l; Vleeshal. 13-17 uur: Kollages van The dark Frank van Hemert, beelden van Piet Tuytel (t/m 17/7) tuJ| Km'Actueel III, 20 uur: De lift, 12 Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur1 Diverse ambachten en exposi ties; Voorzaal Abdij, 10-17 uur: 'Niets dan un -o owater' (t/m 30/7) ,r( >30 uur: Een wellustig vrouwtje II. OOSTKAPELLE - Molenweg 36.10-12 -eII Jr.; 20 uur: Still of the night, 16 jr.; uur. Fossielenmuseum, ,t2i uur: The world according to Garp, SLUIS - De Raadskelder, 10-12.30 en ..20 uur, First blood, 12 jr.; 20 uur: 14-18 uur Werken Frans Bakker (t'm ft huis bij het kerkhof, 16 jr.: 15/7); AMPERLAND - Dorpshuis Casern- TERNEUZEN - Hal Stadhuis. 8.30-12 ,!05 16 uur: Frank en Frey, a.l19 en 13-16.30 uur- Werken 22 Terneuzen- ,j(! r:B'gbomber, a.l.: 21.45 uur: Piran- se kunstenaars (Urn 14 7); 'fi ,r Hal Ter Schorre. 11-21 uur: Werken Ledel, 20 uur: Opwin- José Hendrikse-Thomaes. VEERE - Grote Kerk. 10-17 uur. Het landschap in de delta (t'm 30-'9>: VLISSINGEN - Museum. 10-17 uur: 'Op zoek naar een gezonken schip', voorwerpen uit 't Vliegent Hart' (tm 11/9) Reptielenzoo 'Iguana'. 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfi bieën en insekten. IJZENDIJKE - Museum 10-12 en 13 30-17 uur: 'Kantklossen en bode- het bussen' (tm 15 8) ZIERIKZEE - De Dikke Toren. 11-17 uur. Landschappen van diverse kun stenaars (tm 17 7); Burgerweeshuis. 10-17 uur: Beelden tuin en klein antiek (t'm 6 8) HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 (ook voor inilieuklachten) Zceuwsch-Vlaandercn Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel, 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251, van 10.00-24,00 uur- weekends van 20.00-24 00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel. 070-614614. Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. 214. De jaarrekening vertoont een batig saldo van 53.000 gulden,i tegenstelling tot de voorgaande pe- mee te werken aan het onderzoek riode, toen er een nadelig saldo was van 32.500 gulden. Dit staat te lezen Piu-yolrit k'nrfopnp in het jaarverslag 1982-1983 van de UZZCll II IVUI IgCIIt: stichting. GOES De motor- en autoclub 'De In 92 gevallen iwas 85) heeft het Bevelanden' houdt woensdagavond dagelijks bestuur van de stichting een 13 juli. in samenwerking met de mid- renteloos voorschot toegekend. In to- denstand, in Kortgene een puzzelrit. taal werd een bedrag van 205.546 De rit wordt verreden in A- en B- gulden uitgekeerd, wat een stijging klasse, volgens het puzzelreglement betekent van onqeveer 21.600 gulden. Midden-Zeeland. Vanaf 18 15 uur kan in vergelijking met vorie jaar. Van het worden ingeschreven in bar 'De uitgekeerde bedrag werd 31 230 gul- Loods' aan de haven. De vrije start is den uitgekeerd aan 16 in Belgie stude- om 19.15 uur. eveneens aan de haven, rende inwoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren. In 20 gevallen werd een aanvul- (je VOIlQCn voorwerpen ling verstrekt van onderwijs en weten schappen voor het middelbaar be- roepsonderwijs.De overiqe 56 rentelo ze voorschotten zijn toegekend voor opleidingen waarvoor geen rijksstu dietoelage wordt verstrekt. In 1982 BQiavier vaal werd bijna 242.000 gulden aan voor- °"r a rip ramn w i mnn tekkel, zwarie baret (padvinders), tv P schotten afqelost wat 4000 gulden bankbjljeUen van f 10 één van 25, KAPELLE Aan het politiebureau van de rijkspolitie in Kapelle werden in de maand juni de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: regenbroek in etui kleur blauw. 2 sleutels van hangslot, 1 tekkel, zwarte baret (padvinders), twee ma ISTBURG ob; "fc dromen in Parijs. 18 jr NESSE - Dorpshuis. 15 uur: Annie. 1915 uur: Charlie Bravo. 16 jr.; 22 v ^Tlroler slippertjes. 16 jr.; ^JEROOSKERKF. - Dorpshuis. 16 uur: dalmatièrs. a.l.; 19 uur: E.T., a.l lai&n UUr Jaws 1- 12 Jr tRNEl'ZEN - Luxor, 20 uur: Fame, 120 uur: Tootsie. a 1.; JSSINGEN - Alhambra I, 20 uur lfofficer and a gentleman. 12 jr. It Btnbra II, 20 uur: Meisjes jj,, npstation, a.l.; ^TOONSTELLINGEN fhn'a, - Galerie Bellemans, 10-18 uur: Mi [palies van Margriet Heymans. jj. 'Wen en zeefdrukken van Jan van ""wen (tm 13/8); MVERSHAVEN - St. Nicolaas- 13.30-16.30 uur: De geschiedenis fi 'Brouwershaven; 'UNISSE - Visserij- en oorlogsmu- ert! 1111 geopend van 14-16 uur; dt roeentehuis, 9-12 en 14-17 uur: C. van Damme; "1URG - Biologisch Museum, 10- 3 'rodijken in Zeeland'; meer is dan in 1981. Wel moest daar- van ƒ5. rode voetbal, l herenslipper. voor vaker een deurwaarder worden speelgoedbeer, 2 flessen petroleumdisti- ingeschakeld. laat, l badpak kleur rood, maat 104. ..lBURG - Alleen via de be- groepen Het thema slaat eerder aan staande organisaties en met name bij vormmgsmstituten. waar men ech- jeugdverenigingen slaagt men er in ter meestal uit eigener beweging al jongeren rond de tafel te krijgen voor bezig is met een dergelijk thema Die een discussie-avond over kernener- groep jongeren die nerqens bij is gie. Dit stelt de werkgroep Joker aangesloten en die het met of in niet (Jongeren Over Kernenergie) van de voldoende mate op school heeft gehad Zeeuwse Jeugdraad in haar eindver- is waarschijnlijk minder groot dan we slag. Volgens de werkgroep moet er ons hadden voorgesteld", aldus de bovendien een intensieve organisato- werkgroep Op Tholen zijn twee ge- rische ondersteuninq van buitenaf spreksavonden gehouden zijn. Wanneer ergens anders aan- De brochure 'Praten over kemener- dachl wordt besteed aan kernener- gie' 1500 exemplaren) is vooral ver- gie, zijn de jongeren ook niet meer stuurd naar scholen en jeugdwerkor- geïnteresseerd in discussie-avonden, qanisaties. Zes scholen vonden de brochure goed tot zeer qoed. één Een veelgehoord argument om niet redelijk goed, 2 redelijk, éen matig en mee te doen aan een discussie-avond één gaf geen antwoord. Zij bleken het is volgens de werkgroep Joker, dat er meest geschikt voor Mavo-Havo, al op school en in de media over wordt maar ook voor de jongere leerlingen gesproken. De werkgroep heeft dan van vwo en ouderen van lbo ook geen discussie-groepen kunnen In totaal 580 jongeren hebben klassi- samenstellen. behalve op Tholen kaal aandacht besteed aan de ten- Jeugdorganisaties hebben het laten toonstelling 'Energie Anders'. Daar- afweten, evenals de individuele jonge- buiten hebben 640 Jongeren binnen ren. Een dergelijk thema is 'te zware hun school de gelegenheid gehad de kost' voor de op recreatie gerichte tentoonstelling te bekijken. GOES Na 29 september komen ze weer aan de deur; de mannen en vrouwen die loten verkopen in het kader van de Grote Clubactie. Deze landelijke mammoet-loterij is be doeld om verscheidene verenigin gen financieel te ondersteunen. Dat is zeker in deze tijd van bezuinigin gen op subsidies belangrijk, vindt de stichting Grote Clubactie in Tilburg. Een loterij dus, die lande lijk opgezet wordt, maar waarbij iedere regio zijn eigen organisatie en begeleiding kent. Dit is het zesde jaar dat de actie draait; in Zeeland begeleidt de PZC de Grote Clubactie voor de derde keer. De opzet voor de Grote Clubactie is eenvoudig: de gelijknamige stich ting in Tilburg zet voor dertig re gio's in Nederland een loterij op. In die regio's is de organisatie in han den van een krant; de clubs kopen bij vooruitbetaling loten bij die krant: de clubleden verkopen de loten op hun beurt, het geld wordt tijdelijk belegd en tenslotte wordt de winst uitbetaald en die bedraagt gegarandeerd tachtig procent. Maar het kan nog meer worden, hoe meer loten een vereniging verkoopt, hoe hoger de winstuitkering. De TROS begeleidt de actie op radio en televisie en de PZC zorgt in Zeeland voor de publiciteit door onder andere het plaatsen van ad vertenties en het publiceren van trekkingslijsten. Centraal punt in de actie van 1983 is het PZC-admi- nistratiekantoor in Goes, waar J. Schout en F, Bom de regionale organisatie in handen hebben. Prijzengeld Met de loterij zijn tal van prijzen te winnen. De stichting biedt ze aan en ook de deelnemende verenigin gen stellen ieder een prijs beschik baar. Deze clubprijs dient mini maal 75 gulden te bedragen of (als een prijs in natura wordt gegeven) minimaal 200 gulden. Dat prijzen geld kan door de vereniging uit de clubkas worden betaald, maar veel clubs zoeken hiervoor een sponsor. Die sponsors delen natuurlijk ook mee in de publiciteit rond de actie. J. Schout brengt het zo onder woor den: „De kracht van dc Grote Clubactie is korte hevige activiteit met veel rendement. Het uitgangs punt is een minimum aan kosten bij een maximum aan winst. Pure winst voor de verenigingen, die voor elk verkocht lot a 1,25 gulden gegarandeerd één gulden winst krijgen". Vorig jaar was het zelfs zo. volgens Schout, dat er een winstpercentage van 91 procent uitgekeerd werd Niet alleen de deelnemende clubs kunnen baat hebben bij de actie, maar natuurlijk ook diegenen die een prijs in de wacht slepen De winnaar van de nationale hoofdprijs bijvoorbeeld kan zich in zijn omge ving onsterfelijk populair maken; de prijs is namelijk een volledig verzorgd 'feest-weekeinde' voor honderd personen in de bungalows van Sporthuis Centrum. Verder zijn er nog regionale hoofdprijzen zoals: vliegreizen, weekvakanties in een bungalow voor het gehele gezin, een fietsarrangement van een week. waarna de prijswinnaars de fiets en een trekkersblokhut mee naar huis mogen nemen en voorts zijn er een aantal geldprijzen te winnen. De beide actie-coördinators. Schout en Bom, zien de komende Grote Clubactie met optimisme tegemoet. Schout „We rekenen op zeker vijf tig deelnemende clubs dit jaar. Er hebben zich op dit moment al zo'n dertig ingeschreven". Bom sluit zich hierbij aan: „De inschrijvingen druppelen nu gestaag binnen en ik denk dat één en ander een nog groter succes wordt dan vorig jaar Ondanks het feit dat de vereni gingskas door de lotenverkoop da nig gespekt kan worden, bestaan er bij verschillende clubs, volgens Schout, toch wel bedenkingen te gen de actie: „Sommige verenigin gen denken dat ze door deze extra inkomsten hun gemeentelijke sub sidie zouden verspelen, maar dat is in heel Nederland nog nooit ge beurd. Maar dank zij de Grote Clubactie kunnen ze wel activitei ten gaan ontplooien waar ze vroe ger, ondanks hun subsidies, nooit aan toe kwamen" Een woordvoer der van de gemeente Goes, D. van de Velde van bureau sportzaken en recreatie, bevestigt dat „Zolang een vereniging er niet echt rijk van wordt, zijn inkomsten uit dergelyke acties met van invloed op de subsi dieverstrekking. Zeker niet wan neer het geld gebruikt wordt voor de aanschaf van eventueel benodig de materialen of voor het organise ren van activiteiten" De Grote Clubactie loopt van 29 september tot 22 oktober De eerste Irekkingslijst vcordt medio novem ber gepubliceerd. GOES Dick Moelker, de voorzit ter van de Goese korfbalvereniging Togo, ziet de grote clubactie wel zitten. Zijn vereniging doet al vier jaar mee met de mammoetloterij en dat heeft de club, volgens Moel ker, bepaald geen windeieren ge legd. Het 180 leden tellende Togo is één van de grootste lotenafneem- sters in Goes. Elk jaar nemen de korfballers 2000 loten voor hun rekening. Zo'n 100 leden gaan daarmee naar vrienden en kennissen, verkopen de loten en helpen op die manier hun vereniging aan een extraatje. De netto-opbrengst van vong jaar bij voorbeeld, bedroeg ruim 2000 gul den Bij wijze van proef stapte de korf balclub in 1979 over van een eigen lotenj naar de grote clubactie In Zeeland konden ze toen nog niet terecht, want daar draait de actie, zoals bekend, nog maar drie jaar Moelker. „Aanvankelijk hadden we er niet zo'n vertrouwen in. want alles werd begeleid door een Bra bantse krant, dus er kwam weinig publiciteit over de loterij in Zee land Maar ondanks dat. overtrof het resultaat onze stoutste ver wachtingen De grote clubactie be viel bij de korfballers zo goed. dat ze sindsdien geen eigen loterijen meer organiseerden Daar komt evenwel in september verandering in. maar dat heeft een speciale reden. De vereniging viert dan haar vijftig jarig jubileum en wil dat samen laten gaan met een eigen loterij. Moelker: „Maar natuurlijk doen we ook weer mee aan de grote clubac tie. En nu we met de organisatie van onze eigen loterij bezig zijn. merken we pas wat een verschrikkelijke hoeveelheid werk dat met zich mee brengt Vergunningen aanvragen, drukwerk organiseren, loten ver spreiden; kortom een hele romps lomp die je bij de grote clubactie niet hebt. Daarbij komt dan nog dat je aan je eigen loterij veel minder overhoudt dan aan de clubactie. Als je 4000 loten weet te verkopen, mag je blij zijn als je daar 1500 gulden aan overhoudt. We verdienen meer bij de grote clubactie met de ver koop van 2000 loten" Het enige nadeel, dat volgens Moel ker aan de actie kleeft, is dat je - in tegenstelling tot een eigen loterij - je herkenbaarheid als vereniging ver verliest. „Maar ja, je kunt niet alles hebben", aldus Moelker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15