Verkoop heroïne gestraft met een jaar en boete BENZINESTATIONS AAN DE GRENS ZIEN OMZET DALEN Brandweermuseum NOG ONBEKEND IN MIDDELBURG Seyntex mag produceren voor alle NA VO-landen Tijd of geld voor werknemers Dow Eis 2 weken en boete voor dronken varen UITSPRAAK RECHTBANK MIDDELBURG Belgen blijven weg na laatste verhoging ZATERDAG 9 JULI 1983 MIDDELBURG - Tegen de 38-jarige Antwerpenaar F. H. de C. is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank bij verstek 14 dagen gevangenisstraf en 500 gulden boete geèist omdat hij een bevel van een wachtmeester van de rijkspolitie om zijn schip voor de wal te laten liggen niet had opgevolgd. De C. had zwaar onder invloed van alcohol dermate vreemd met zijn tanker ('Pionier 9') in de Oostsluis in Hansweert liggen manoeuvreren, dat hij in aanvaring kwam met een andere tanker en een motorbeunschip. Ook de stuurman was niet in staat het roer over te nemen, daar zijn toestand niet veel verschilde van die van zijn baas. Op de mededeling van de politieman dat hij niet verder mocht varen reageerde De C.: ..Dat maak ik zelf wel uit Toen hij desondanks de trossen losgooide kwam hij in conflict met het artikel in het vaarreglement dat voorschrijft dat er een tot de bediening van het roer bekwaam persoon aan boord moet zijn. De C. werd aangehouden en een bloedproef afgenomen, die een alcoholpromillage van 2.45 opleverde. In het wegverkeer is een dergelijk alcoholgehalte goed voor een langdurige rijontzeg ging. maar in de scheepvaart kent men geen maatregel van dien aard. Volgens officier van justitie mr J. van Marion getuigde de handelwijze van De C. van een ernstig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel voor een schipper van een tanker De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft vrijdagmorgen de 25-jarige Vlissinger G. E. conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 150,-. E. kreeg de straf omdat hij tussen juli 1981 en juli 1982 enkele malen heroïne had verkocht, girobetaalkaarten en bijbehorend pasje had gestolen en in een auto had gereden zonder rijbewijs. E. had twee weken geleden, toen zijn autorijden, de officier eiste twee we- Op de Paalseweg in Graauw reed hij zaak werd behandeld voor de Middel- ken geleden een jaar rijontzegging. De op cenoemde datum eerst bijna een Belg had op 18 juli van het vorig jaar tegenligger van de weg en vervolgens een ongeluk met dodelijke afloop ver- botste hij in een bocht frontaal tegen oorzaaktin Graauw (gemeente Hulst i de auto van P. O. uit Terneuzen Deze werd zwaar gewond, en zijn passagie- Daarbij kwam dat de man had ge- re L. werd zo ernstig gewond dat zij de dronken, wat een alcoholpromillage dag na het ongeluk overleed in een opleverde van 1,51. ziekenhuis. Ook de Belg was twee burgse rechtbank moeten verschij nen. maar was weggebleven en toen werd de straf door de officier van justitie bij verstek geèist Tijdens de verhoren had E. destijds verklaard dat hij de heroine niet meer gebruikte, hij ontkende dat hij het spul verkocht maar zei tegelijkertijd dat hij de be taalkaarten had gestolen om op die manier aan geld te komen voor heroï ne. De 54-jarige C. L. uit het Belgische Stekene werd door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden, conform de eis, Ook mag hij twee jaar niet (ADVERTENTIE) RESTO TROUWENPOLDER tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteil Ondernemingsraad 'Sicon' bedankt provinciebestuur VLISSINGEN - De onderneminqs- raad van de Schelde Industrial Con struction bv (Sicon), voorheen RSV- montage aan de Prins Hendrikweq in Vlissinqcn, heeft het bestuur van de provincie Zeeland en de betrokken ambtenaren bedankt voor alle in spanningen om het bedrijf te laten voortbestaan met een minimum aan tal gedwongen ontslagen. De ondernemingsraad zegt in zijn brief aan het provinciaal bestuur zich ervan bewust te zijn. dat er voor 57 mensen geen reden tot blijdschap is. „Zonder uw inqrijpen echter zou de schade groter zijn geweest", aldus de or. Bovendien zou een eventuele fusie en de daarbij voorziene verplaatsing van het bedrijf naar IJsselmonde vol gens de ondernemingsraad voor veel werknemers een bijzonder mqrijpen- de operatie hebben betekend. TERNEUZEN Dow Chemical Nederland wil op 1 oktober een begin maken met het invoeren van hel 'flexi- plan', een systeem van arbeidsvoorwaarden dat de 2800 personeels leden de kans geeft om binnen een aantal voor waarden werktijd te ruilen voor geld -en om gekeerd. In de eerste fa se staat de keus tussen 'geld' en 'tijd' centraal. De afdeling personeels zaken van het chemie bedrijf wil de werkne mers de mogelijkheid bieden om vanaf 1 okto ber vijf vakantiedagen te kopen of te verkopen. In een later stadium worden bij het 'flcxi- plan' de pensioenop bouw, vervroegde pen sionering en een even tuele lijfrenteverzeke ring betrokken. Het nieuwe systeem van arbeidsvoorwaarden is ingevoerd naar aanlei ding van de uitslag van een enquête onder de employees van de Ne derlandse Dow-vestigin- gen. Die toonde aan. dat 53 procent koos voor méér salaris als hoogste prioriteit en 24 procent meer voor arbeidstijd verkorting voelde. Binnen de afdeling per soneelszaken zal een medewerker worden vrijgemaakt voor de be geleiding van het 'flexi- plan' Daarbij denkt Dow aan de verwerking van de registratiegege vens. de consequenties voor het arbeidsvoor waardenbeleid, de orga nisatie en de onderlinge contacten. De, perso neelsleden krijgen bin nenkort ook een infor matiebrochure toege stuurd. De ondernemingsraad heeft de nieuwe aanpak die in ons land door een beperkt aantal be drijven wordt toegepast onderschreven. De le den vinden het belang rijk dat de Dow-em- ployees via een vrije keuze invloed kunnen uitoefenen op hun ar beidsvoorwaardenpak ket. Binnen de o.r. is inmiddels een werk groep gevormd om in overleg met de afdeling personeelszaken het '11e- xiplan' gestalte te ge weken geleden tijdens de zitting niet verschenen. De Vlissinger L. O. (53) werd conform de cis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf geheel voorwaarde- lujk met een proeftijd van twee jaar. Na een ruzie met zijn vriendin in een café in de nacht van 5 op 6 oktober 1982. was O. na het lange wachten op een taxi die niet kwam. naar huis gaan lopen. Zijn vriendin ging ver volgens. wel met een taxi. achter hem aan. In de woning van O. werd de ruzie voorgezet en mede door het alcohol gebruik, pakte O. een mes en stak zijn vriendin daarmee in de buik. Toen het tweetal twee weken geleden op de zitting verscheen was alles weer pais en vree. Terwijl O. voor het 'hekje' stond zat zijn vriendin stralend op de publieke tribune. Het duo verliet ver volgens gearmd de rechtzaal. Daar voor had O. de rechters nog meege deeld dat ze binnenkort onder één dak gaan ADVERTENTIEi Uitnodiging I De Vereniging Volle Evangelische Zakenlieden en Beroepsmensen I afdeling Zeeland nodigt u uit voor haar bijeenkomst in de Schouw- burg te Middelburg 11 juli om 20.00 uur ol 19.00 uur. Om 19.00 uur is er een gezamenlijke maaltijd a 20.- per persoon. Om 20.00 uur hebben wij een gospelgroep in ons midden, die velen zal I doen ervaren dat het de moeite was om deze avond bij te wonen. De entree is gratis. De spreker op deze avond is de leider van deze gospelgroep. Hij vertelt I zijn levensverhaal met een fantastisch verloop. Neem uw vrienden en kennissen mee!!! Reservering voor de maaltijd tel. 01100-13608. Roekeloosheid komt man uit Renesse op eis van tweeduizend gulden te staan MIDDELBURG - Aanmerkelijke on voorzichtigheid was volgens officier van justitie mr J. van Marion er de oorzaak van dat de 26-jarige M. van der V. uit Renesse in de nacht van 26 op 27 november vorig jaar zijn auto in een flauwe bocht van de Kooy- mansweg in zijn woonplaats niet in bedwang kon houden. Van der V., die toegaf ongeveer 110 km per uur te hebben gereden op de smalle landweg, raakte met zijn rech ter wielen in de berm. In een poging zijn koers te corrigeren vloog hij aan de andere kant van de weg over een sloot op zijn kop het bouwland in, Daarbij liep een vriend die achterin de wagen zat een gebroken pols en een scheurtje in een rugwervel op. Hijzelf hield er een hersenschudding aan over en zijn wagen werd totaal ver nield Volgens Van der V. had hij slechts twee of drie biertjes gedron ken voorafgaand aan het ongeluk. Er was hem geen bloedproef afgenomen omdat er geen arts beschikbaar was. Er werd vrijdag voor de Middelburgse rechtbank 2000 gulden boete, twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk en zes maanden rijontzegging voorwaardelijk tegen hem geèist voor zijn schuld aan het ongeval. Uit spraak over 14 dagen. HULST - Met de laatste benzineprijs verhoging in Nederland hebben de pomphouders in het grensgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen het zwaar te verduren. Per 1 juli ging de benzine prijs 11,4 cent per liter omhoog en - na aftrek van de zes cent korting, die de meeste pomphouders geven - is de prijs van de brandstof op een gelijk peil met Belgié gekomen. Vele benzi nepomphouders spreken van het te ruglopen van de omzet met zo'n beetje de helft. De Belgische automobilisten blijven massaal weg bij de pompen in het grensgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen Nu er geen prijsverschil meer is. is het voor de Belg niet langer interessant om vlak voor de grens voor hij naar huis gaat nog even de tank te laten volgooien. De Zeeuws-Vlaamse klan ten blijven uiteraard wel bij de pom pen in de grensstreek komen, want de benzine in Belgie is toch ook met goedkoper. Pomphouder C. van de Plasse uit Sluis spreekt van een ongelukkige en benarde situatie. „We worden geman geld. Iedereen moet een stapje terug en bezuinigen, maar de staat, die daartoe oproept heeft tot nu toe nog niets anders gedaan dan taneven te verhogen. Dit vraagt om burgerlijke ongehoorzaamheid. Harde en noeste arbeid wordt weer eens bestraft. Sta je net aan de vooravond van het binnen halen van de oogst en dan komt de regering met zo'n maatregelroept Van de Plasse verbolgen. De Sluisse pomphouder constateert dat de Zeeuws-Vlaamse pomphouders geen Nederlands achterland hebben („Dat is Belgié") en vreest het ergste voorde armere collega's, die volledig afhanke lijk zijn van de verkoop van benzine. de verhogingen van de benzine, zijn er toch ook andere geluiden te horen. Autogasbedrijf Boon in Sluis wijt de dalende omzet de afgelopen week hoofdzakelijk aan het warme weer. „Dan rijden de mensen minder, lig gen ze aan het strand. En wij zijn natuurlijk alleen gebaat bij rijdende auto's. Wacht maar eens tot het gaat regenen. Dan staan ze in de rij bij de pompen. Boon ziet de toekomst nog redelijk optimistisch tegemoet, met de vakan tieperiode nog voor de deur. „Boven dien, ook de Belgen hebben geldge brek, daar gaan de prijzen heus wel weer omhoog". Met het autogas ligt het iets moeilijker, maar toch niet verontrustend, aldus Boon. Hij con stateert nog altijd een prijsverschil met Belgie (ten gunste van de Zeeuws-Vlaamse pomphouders) van anderhalve Belgische frank. Voor 1 juli was het prijsverschil zo'n vieren halve frank per liter. „Toegegeven, die luxe van Belgen, die van heinde en ver kwamen voor een tank gas is inder daad voorbij", zegt Boon. Warmte Hoewel de meeste pomphouders het teruglopen van de omzet wijten aan Met strakke gezichten kijken ze in de lens. Twintig mannen in statige pakken wachten tot de fotograaf, wiens gezicht schuil gaat onder een grote zwarte doek, op de knop van zijn eameraboxje drukt. De talrijke bomen op de Middelburgse Loskadc ruisen in een frisse zomerbries. Op de achtergrond staat een tram te wachten voor hij via Koudekerke op weg mag naar Domburg. De prent is meer dan vijftig jaar oud en laat hel voltallige Middelburgse brandweerkorps uit die dagen zien. De foto hangt in een onbekend museum in Middelburg, waarvan bijna vaststaat dat het nooit een vermelding zal krijgen in welke VVV-l'older ook. Het Middelburgse brandweermuseum bestaat twee jaar en is ondergebracht in de kazerne aan de Looierssingel. Het museumpje is een initiatief van 'Zo kon het niet langer', dachten de heer C. van de Guchte. Hij is al zowel het gemeentebestuur als de jarenlang e krachten die de brandweer in Mid delburg rijk is en treedt op in de rang van onderbrandmeester. Om dat zijn collega's wisten dat hij thuis uit liefhebberij oude brand weerspulletjes verzamelde, vroegen ze hem om de jubileumtentoonstel ling van de brandweer op touw te zetten. Dat was in 1981. toen Mid delburg stilstond bij het halve- eeuwfeest van zijn brandweerkorps. Van de Guchte gmg aan de slag en verzamelde zoveel brandweerattri- i de elf beroeps- burgerij. De vroede vaderen van de stad stelden twee autospuitwagens beschikbaar en na een grootscheep se inzamelingsactie onder de burge rij kon een'derde autospuit worden gekocht die precies gelijk was aan de wagen uit Bergen op Zoom. Dat voertuig werd 'de burgérijspuit' ge doopt. De aankoop van deze drie autospuiten was aanleiding tot de officiële oprichting van de brand weer. Dat gebeurde in 1931 en uit dat jaar stamt de al genoemde foto aan de Loskade. Rampzalige gevolgen hadden ook buten uit ver vervlogen tijden, dat de branden van 1940. Door verwoes- de grote hal van het stadhuis er ruimschoots mee kon worden ge vuld. Toen de jubileumtentoonstel- tende bombardementen Duitse bezetter vielen vele slachtof fers en bleef er nog maar weinig over hangt een kaart, waarop alle verwoeste en beschadigde pan den zijn aangegeven. Ernaast hangt een foto, waarop de toenmalige bur ling moest worden opgebroken, zag van het historische stadscentrum de Middelburgse onderbrandmees- van Middelburg. In het brandweer ter en weinig heil in om de hele verzameling weer op de zolder van zijn woning op te slaan. Van de Guchtes oog viel vervolgens op een niet gebruikt hoekje van het grote brandweergebouw, waar hij met be hulp van een aantal vrijwilligers een aparte ruimte afbakende. Met hou ten schotten werd de museumruim te afgescheiden van een opslag plaats. Het plafond werd gewit en de enthousiastelingen bouwden zelf een groot aantal glazen vitrines. Er kwam geen cent gemeenschapsgeld aan te pas. Een van de oudste voorwerpen in het museum is een antieke lantaarn uit de achttiende eeuw. „Het is wel een mooi. sierlijk smeedijzeren ding, maar je had er natuurlijk niks aan", zegt Van de Guchte. Hij wijst op een nietig kaarsenhoudertje in de loodzware lamp. Veel ruimte is ingeruimd voor de twee grote brandrampen, die Middelburg deze eeuw hebben ge troffen. In de eerste plaats -chrono logisch gezien- is dat de brand van 1929. Op 7 december van dat jaar legde een grote vuurzee zeven pan den aan de Lange Delft volledig in de as. De Middelburgse brandweer stelde op dat moment nog niet veel voor. Verspreid over de stad ston den een twaalftal spuithokjes, waarin enkele nietige waterkanon nen stonden opgesteld. Daarom was het niet verwonderlijk, dat de hulp moest worden ingeroepen van het dichtstbijzijnde korps, die over een autospuit beschikten. Die auto moest uit Bergen op Zoom komen. De tocht van de Westbrabantse stad naar Middelburg vergde in die tijd bijna een hele dag... gemeester van Middelburg, dr J. van Walré de Bordes, op dezelfde kaart aan de Duitse bevelhebber Seiss-Inquart laat zien wat 'zijn' bombardementen allemaal hebben aangerich),. In een van de vitrines heeft Van de Guchte een scherf van één van die Duitse bommen neerge legd. Van de alleroudste attributen vallen de bevelhebbersstaven het meest in het oog. Hoe hoger de rang van de bevelvoerder, hoe lan ger de staf. Op deze staven zijn schitterende miniaturen geschil derd van het gemeentewapen van de plaats waaruit de bewuste be velhebber afkomstig was. De jong ste aanwinst van Van de Guchte is een kist met ruim negenhonderd penningen. In vroeger tijd was na genoeg iedere mannelijke ingezete ne van een stad bij de brandweer aangesloten. Zij kregen allen een penning, die ze bij een brand in een speciaal daarvoor bedoelde bak moesten deponeren. Aan de hand van die genummerde penningen kon de stadsbockhouder hen later hun presentiegeld uitbetalen. De brandweervrijwilligers krep i. j met die penning ook een kaait met hun taakomschrijving. Eeno derbrandmeester had het vroep wat gemakkelijker dan zijn collet jr, van nu. Op zijn kaartje staat: de namen af bij het appèl...' De oudste foto in het museuf^ stamt uit 1896. De officieren vantaj brandweer van Middelburg -dieiiy die tijd geen enkel contact hadd: jjg met de manschappen- poseren j wichtig in de tuin van het Schi tershof Hun uiterlijk en kledij da denken aan een groepje notabele Van de Guchte: „Dat klopt Alls i°| de upper ten van de stad kreeg ,ai hoge baan bij de brandweer. D deden ze alleen maar om te kuna 01 pimpelen. Maar als er brand wi wisten ze niets. Dan stonden maar wat te kijken." Het museum herbergt niet allt foto's. Zo zijn de allereerste brai blussers te zien. die broeder^ rij naast de meest moderne exemp. ipo ren staan Ook heeft Van de Guch s, beslag gelegd op 'brandblusboi t men' Het chemische goedje in c glazen fles moest de zuurstof in e brandend perceel verdringen, zoo n 1 het vuur vanzelf zou doven. Int praktijk kwam daar niet veel vi 01 terecht... UI Andere in het brandweermuseu 5.0 opgestelde voorwerpen zijn ond de meer brandweeremmers, gasm; qj kers van vroeger en nu, koppe t lampen, slangen, pompen met c zetstukken, filterbussen. gerei schappen en nog veel meer. De tentoongestelde spullen sta men niet alleen uit ver vervlog tijden. Bij een van de grootste bii den in het afgelopen jaar vond V de Guchte een door de enorme hr geëxplodeerde butagasfles. Bij brand, in het gebouw van D: 101 Horeca Service, moest ook een dj luchttank het ontgelden. Ook de p dingen zijn in het museum te zap1 Het ligt voor de hand dat niet iedt bezoeker op elk tijdstip zorn: jjj eens een kijkje kan gaan nemen het Middelburgse brandweem: seum. Van de Guchte heeft nam lijk ook zijn normale werk als n roepsbrandweerman. Daarna! houdt hij zich ook bezig met! brandweerduikopleidingen, waai! hij instructeur is. Verder nem allerlei brandweer- en EHBO- oe p ningen veel van zijn vrije tijd beslag. Toch is hij bereid om gm pen -op voorafgaande aanvry een rondleiding te geven door 'sj museum, dat in Zeeland uniek noemen is. Ondanks dit unieke karakter i 2j de verzameling blijft Van de Gk U te, die zich houdt aanbevolen vo SI uitbreiding van zijn verzamelt (1 vrij nuchter over hetgeen hij M -U standgebracht heeft. „Ach", "ur hij, „het spul kan beter hier lign®n dan bij mij thuis. Daar kan ai tl mand het zien en hier hebben ani K0 ren er misschien ook nog wat aai uur call Koen van Dij1. Dn EXPANSIEMOGELIJKHEID AARDENBURG AARDENBURG 'Seyntex' in Aardenburg is er als eerste Nederlandse textielbedrijf in geslaagd een speciaal certificaat te verdienen waarmee legerorders voor alle NATO-landen kunnen worden binnengehaald. Het Aardenburgse bedrijf - een volle dochter van een Belgische onderneming met de hoofdvestiging in Tiell - werkte tot op lieden alleen voor het Nederlandse leger. Ongeveer tachtig procent van de huidige produktie is daarvoor bestemd. 'Seyntex' maakt beschcrmkledij. Met het certificaat, dat voorlopig twee Om het certificaat te verdienen moe jaar geldig is, mag het Aardenburgse ten de textielprodukten van 'Seyntex' bedrijf meedingen naar legerkle- dingorders van alle landen die bij de aan een hoge kwaliteitsnorm voldoen. Het bedrijf heeft dan ook flink moeten NATO zijn aangesloten Dat geeft het investeren in een uitgebreid laborato- bedrijf. waar nu zo'n veertig werkne- num en deskundig, hooggekwalifi- mers en werkneemsters uit de regio ceerd personeel Voordat het Aarden hun salaris verdienen, enorme expan- burgse bedrijf de kwaliteitsnorm haal- siemogelijkheden Dat kan leiden tot de hielden drie beroepsmilitairen re gelmatig steekproeven. Majoor F J. A. Douma. kapitein C. J. E. Videier en ing. H F Gomes waren bij die contro les betrokken. vingers gekeken of de aanga U materialen en de verwerkingen! on een constant hoog peil staan jjp Verlenging van het kwaliteitsei pi mogelijk. De Belgische vestig® p 'Seyntex" in Tielt heeft al lans t begeerde certificaat in bezit. De denburgse vestiging ging in 195 Jp start om sneller te kunnen te J°u dringen op de Nederlandse mt' De kwaliteitscontrole die nu voor de militaire orders word- toegepast op de andere text< dukten die in Aardenburg gemaakt. 'wd een fikse toename van de werkgele genheid in Aardenburg. al was direc teur A. Sevnaeve vrijdag nog erg voorzichtig in zijn voorspellingen. „De concurrentie is enorm. Misschien dat we tegen het einde van het jaar nieu- Het certificaat heet voluit 'Aïlied we mensen in dienst kunnen nemen. QualityvAssurance Publications 4' De Het is afwachten of onze offertes wor- Aardenburgse vestiging wordt de ko- ewrrt' den geaccepteerd." mende twee iaar nauwkeurig op de Het certificaat werd deze W reikt aan directeur Séynaeve een delegatie van zes man uïL"; Nederlandse leger, onder wiek' Poldermans. Dat gebeurde inl* zijn van het Aardenburgse vertegenwoordigd door wetli W. van Helden en burgemeestö A. Lockefeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6