zeeland: iinformatie kerncentrales kan bevolking uitgebreid CNV vroeg al in maart om verbeteringen Cokesfabriek Ze zijn er Waterschap niet langer 'grensgeval' KOMMER EN KWAL NLEIDING: RAMP HARRISBURG f GS: meer subsidie voor proefboerderij IflSSINGEN Badgasten aan de Zeeuwse stranden worden de laatste dagen [tlvuldig geplaagd door kwallen. Met name de 'vierogen', een wat grotere ftte kwal met lange neteldraden, veroorzaakt veel branderige overlast Lr argeloze zwemmers. Deze vieroog is venijniger dan de wat kleinere juwtjes' die eveneens in groten getale langs de kust drijven. Ie aanwezigheid van kwallen is een normaal verschijnsel, maar komt niet ,er jaar zo sterk voor", vertelt de heer directeur E. K, Duursma van het Delta Etltuut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke, De oorzaak voor de Ifote hoeveelheid kwallen de laatste dagen is te vinden in de aflandige wind. rdoor er een onderstroom in het zeewater ontstaat Kwallen zoeken altijd If diepte op en worden dus door die onderstroom naar het land gevoerd eesRoelse. eigenaar/exploitant van strandbar Kon Tiki aan Westduin. krijgt >el strand gangers in zijn bar die op zoek zijn naar een 'wondermiddel' om van IT brandende aanraking van de kwal af te komen. Ja, er zijn dit jaar rdaad ontzettend veel kwallen, meer dan vorig jaar om deze tijd", vertelt Kees Roelse Maar na het slechte voorjaar gaan nu opeens massa s mensen naar het strand. Als er dan een paar kinderen jankend het water uit komen omdat ze gestraald zijn door een kwal wil iedereen weten wat er aan de hand is en opeens ziet iedereen overal bendes kwallen" Ook langs de Schouwse stranden komen de kwallen massaal voor. Kustvissers komen dan ook regelmatig terug met de sleepnetten vol kwallen De glibberige dieren vormen voor kinderen vaak een gelielkoosd 'speeltuig' Gooien naar vriendjes is natuurlijk prachtig. Last van straling hebben de 'gooiers' niet want de kleine kwallen die op het strand achterblijven veroorzaken als ze eenmaal uit het water zijn nauwelijk 'brandplekken' Volgens directeur Duursma is een probaat middel tegen het brandende, jeukerige gevoel een fijngewreven blaadje Weegbree.Even een blaadje tussen de vingers fijn wrijven, op de bestraalde plekken leggen en het brandende gevoel trekt snel weg. Dit helpt overigens evengoed bij muggenbeten", aldus Duursma Alleen jammer dat Weegbree niet op het strand groeit" besluit hij. (Van onze verslaggever) nend personeel kerncentrales, EN HAAG Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gaat meer systematische iformatie aan de bevolking verstrekken over kerncentrales. Het gaat onder meer om de lootstelling van de bevolking aan radio-actieve straling als gevolg van lozingen van erncentrales, de te nemen noodmaatregelen bij eventuele ongevallen en de voorlichting in Zeildtijd eval van een ongeluk. Dit voornemen heeft staatssecretaris mr A. Kappeyne van de Coppello an sociale zaken en werkgelegenheid, mede namens de minister van volkshuisvesting, iiimtelijke ordening en milieubeheer, de Tweede Kamer vrijdag meegedeeld. ianleiding hiertoe is een Amerikaans vèndien uitwisseling van informatie tiebezoeken aan de centrales is uitge- ipport over het ongeval met de kern- ntrale bij Harrisburg en een advies larover van de Nederlandse com- le reactorveiligheid. Ie bewindslieden stemmen ook in iet de opvatting van de commissie Ti tctorveiligheid, dat er ongeacht het i Nederland te voeren kemenergie- Seid, voor moet worden gewaakt dat deskundigheid die in ons land op et gebied van de effecten van stra- bestaat. ook in de toekomst ge- aafd bljjft •1 er een goede rapportage be lt van storingen bij de twee Neder- kerncentrales, in Borssele en Dodewaard, beveelt de commissie haar advies aan deze rapportage lanig te verbeteren dat een syste- ïtische analyse van de storingen Installatie mogelijk wordt en bo- daarbij dient aangegeven te worden aan welke eisen het personeel mini maal moet voldoen om een centrale te mogen bedienen. met andere landen wordt vereenvou- breid, met name tijdens de revisiepe- digd. rioden. De bewindslieden schrijven de kamer Het ministerie is begonnen met uit- voorts dat er een oplossing gevonden voering van het advies van de com- is voor het gesignaleerde tekort aan missie reactorveiligheid om de over- technische mankracht bij de kernfysi- heid toezicht te laten houden op het sche dienst en dat het aantal inspec- opleidingsprogramma voor het bedie- Menwedstrijd oor kinderen 'mr de vrede IDDELBURG - Het >Valchers Vre- splatform houdt onder het motto •km voor de vrede' een tekenwed- -bijd voor kinderen van vijf tot en tl vijftien jaar. De tekeningen wor- o tijdens de vredesweek van IK tot nmct 25 september) in Middelburg (toongesteld De tekening die de •ste prijs in de wacht sleept, gaat mgeren als poster voor de in het •ar te houden actie 'Zeeland zegt tegen de kruisraket' en voor een indtekeningenactie tegen de even- y cle plaatsing van kruisraketten in j oensdrccht. De handtekeningen si orden te zijner tijd aangeboden aan N rovinciale staten van Zeeland. Ie- kind dat aan de tekenwedstrijd leedoet, ontvangt zo'n poster, et Walchers Vredesplatform is een jliimenwerkingsverband van acht ver- SJ lullende groepen, afdeling Middel van het Interkerkelijk Vredesbe- tad (IKV), Vrouwen voor Vrede, Stop neutronenbom, Rijn-Schelde Insti- nut in Middelburg, het actiehuis in ddelburg, Geweldloze weerbaar st: tid de plaatselijke afdelingen van de en de CPN en Progressief Vlissin- irejtn. etis de eerste keer dat het Walchers I' redesplatform zich met een actie Irect tot de jeugd richt. De Middel- urger Joop Plukkel van het platform ertelt waarom: „De jeugd van nu ordt straks opgescheept met bom- nen. Daarom moeten ook zij bij de |AJ roblemen worden betrokken". MIDDELBURG - De col leges van gedeputeerde staten in Zeeland en Noord-Brabant willen dat het interprovin ciaal waterschap Prins Hendrikpolder opgehe ven wordt. Dat blijkt uit voorsteldie aan pro vinciale staten in beide provincies worden ge daan. De Prins Hendrik polder ligt op het grondgebied van de ge meenten Sint-Philips- land en Steenbergen. In 1907 werd ze bedijkt en het jaar daarop werd het interprovinciaal waterschap opgericht, vanwege onder meer het grillig verloop van de provinciegrens ter plaatse. Na de aanleg van de Schelde-Rijn-V erbm- ding is de situatie gewij zigd. Het gebied is daar door namelijk in tweeèn gesneden. Waarschijnlijk wordt per 1 januari volgend jaar een grenswijziging van kracht. Die houdt in dat de delen westelijk van de verbinding ge heel bij Zeeland gaan behoren en die aan de oostelijke kant aan Noord-Brabant toeval len. Zo wordt de water- grens ook de provincie grens en beide provin ciebesturen zien dan ook geen aanleiding meer om het interpro vinciaal waterschap Prins Hendrikpolder te handhaven. Het omvat 339 ha. Voorgesteld wordt het toekomstige Zeeuwse deel (plusmi nus 200 ha) bij het wa terschap Tholen te voe gen. Het resterende deel zou dan onder het wa terschap De Heense Pol der moeten gaan vallen. De staten van Zeeland behandelen dit voorstel in de vergadering van vrijdag 16 september. commissie reactorveiligheid vindt overigens dat er „een regeling moet worden getroffen voor directe inschakeling van radio en tv voor eventuele voorlichting en instructies aan de Nederlandse bevolking" bij calamiteiten met kerncentrales. De radio- en tv-journalisten moeten dan met een beroep op de afspraken wor den gepasseerd, opdat de autoritei ten 'rechtstreekse informatie' kun nen verstrekken. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello bevestigt in de brief aan de kamer dat een 'verbeterde wijze van voorlichting' over te treffen nood maatregelen en het verloop van een reactorongeval 'in studie' is De adviescommissie meent dat de bevolking recht heeft op begrijpelijke informatie over aspecten van kern energie. De kans op een ongeluk, de gevaren van ioniserende straling en de biologische effecten daarvan wor den weliswaar behandeld in de nota energiebeleid, maar in deze vorm is die publicatie 'ongeschikt.' voor pu blieksvoorlichting, meent de commis sie. Aan de biologische effecten van lang durige blootstelling aan lage stra- lingsdoses wordt de laatste jaren ook in Nederland veel aandacht geschon ken, zo constateert de adviescommis sie. Metingen naar lage stralingsdoses worden jaarlijks gepubliceerd m ver slagen, adviezen en rapporten van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Maar daarmee is de kous niet af, zo meent de adviescommissie. Leken kunnen met die technische bespiege lingen geen kant uit. Daarom moeten de resultaten van die metingen elk jaar 'op een voor leken begrijpelijke wijze aan de landelijke en lokale me dia ter publicatie worden aangebo den'. Kiesrecht Br vonden die dag heel wat discussies plaats op zekere bouwplaats ergens in Zeeland. Middelpunt ervan was een wat droef uitziende figuur die het niet al te breed had. Reden daarvan was een tergende pi> in de kiezen. Overduide lijk was dat slechts hard in grijpen van een bevoegd tand arts uitkomst, kon brengen daarop spitste de discussie xch toe. Mocht de lijder nu wel of niet in de tijd van de baas naar de tandarts. Eén van de maten was van mening dat dat wel degelijk kon Anderen dachten juist van niet Na van zijn lijden verlost te jfjn kwam de collega terug. Blü om twee redenen. De eer- Ui was het verwijderen van de Pijnlijke kies. De tweede dat net ook nog in de tijd van de ocas mocht. Van het laatste uas de man heel zeker. Hu "oS er thuis de cao op nage sJagen, eo meldde hij En daar door werden alle twijfels weg Henomen Duidelijk stond er ■■Voor het gebruik maken van het kiesrecht wordt twee uur gegeven De Borselse kerncentrale links op de foto de conventionele centraler Luchtfoto: Wim Riemens GOES Dc Gocsc gemeentepolitie heeft donderdag- avond een illegale zender opgerold, nog voordat die daadwerkelijk kon gaan zenden. De zender werd op het moment dat de politie in actie kwam bevestigd in een boom aan dc Oude Zeedijk bij de Gocse Polder. De Goese politie was gealarmeerd door een medewerker van de velddienst van de rijkspolitie en een jachtopziener De apparatuur Is in beslag genomen Tevens isT Y L van der P uit Goes aangehouden die bezig was het geheel te installeren. Uit een iiieticucimi, .i werd duidelijk dat de zender bedoeld was voor net station Zomerradio 1983. Dit station moest een bundeling worden van de illegale zenders radio Noordzee, Arizona. Liberty en Lokaal. Het lag in de bedoeling om tussen 17 juli en 22 juli een constante uitzending te verzorgen van 07 00 tot 19.00 uur. Dit als afscheid van de zenders Arizona, Liberty en Lokaal die er dan mee zouden stoppen. Het echtpaar Maasdijk uit Tilburg is er elk jaar in Yerseke weer 'als de kippen bij' om de eerste mosselen te kunnen eten. YERSEKE De liefhebbers van mosselen kunnen hun hart weer ophalen. Sinds gisteren is het zeebanket weer volop te koop. Volgens de eerste berichten is de kwaliteit erg goed. Die van de Zeeuwse mosselen loopt nog wat achter in verband met het koude voorjaar, maar met het weer van de laatste dagen zal dat snel rechtgetrokken zijn. Ook de prijs is gunstig. Momenteel zijn de mosselen voor de consument nog iets duurder dan vorig jaar. Eén kilo kost 2,- tot 2,50. Het is echter niet uitgesloten dat de prijs naarmate het seizoen vordert wal zakt. In de verschillende etablissementen waar mosselen te koop waren, bestond vrijdag meteen al een goede belangstelling voor het Zeeuwse exportarti kel. Dat was bijvoorbeeld het geval in café-petit restaurant 'De Sportvis ser' in Yerseke waar de heer en mevrouw G. Maasdijk uit Tilburg met smaak hun portie zaten te Verorberen. Het echtpaar Maasdijk aanvoer nog wat langzaam op gang. De consument kan de mossel bij dit weer het beste in de koelkast bewa ren in de zak waarin de mosselen gekocht worden Dat bewaren kan een dag duren, als het wat kouder HEDEN VERSE MOSSELEN komt al 10 jaar lang naar dit etablis- wordt twee dagen De mosselen sement om op de eerste dag dat dat moeten met in water bewaard wor- mogelijk is mosselen te eten Maas den. zegt hij Dan drinken ze zich dijk „Ik informeer al een paar we ken van tevoren bij de exploitant hoe het er mee staat en wanneer de eerste dag is dat we ze kunnen eten. Vandaar dat we hier vandaag met een al weer zitten" W Paauwe van het Yersekse eet huis wijst erop dat er verschillende soorten mosselen bestaan. Dat zijn achtereenvolgens de gewone mosse len, de extra's, de supers en de imperials. De gewone mosselen zijn het kleinst, maar daar zit over het algemeen vrij veel mossel (vis wordt dat in Yerseke genoemd) in. De extra s zijn weer wat groter en zo gaat dat door tot de imperials, die een grote schelp hebben, maar daarin een vrij kleine mossel. Dat zijn juist de mosselen die de Belgen het liefst hebben. Maar de kenner uit Yerseke heeft liever een kleinere schelp, die dan wel vol met vis moet zitten. Nu het nog zo vroeg In het seizoen is. zijn de mosselen nog wat donkergeel gekleurd Dat trekt bin nen afzienbare tijd wel bij en dan wordt de mossel bijna wit. Dat is het beste, volgens kenner Paauwe. Ook mosselhandelaar J. Steketee krijgt het weer druk. Momenteel is het nog te warm. vertelt hij. Dan is er een veel grotere kans op sterfte van de mosselen. Daarom komt de Philippine De vier mosselrestaurants in Phi lippine vierden vrijdag de eerste aanvoer van het zeebanket met de verkiezing van de mosselwijn voor het seizoen 1983-1984. Restaura teurs en internationale pers kozen uit tien wijnen uit Elzas en Loire een Muscadet sur Lie uit 1982, geïmporteerd door de Tilburgse Wijnkoperij. Vandaag (zaterdag) openen de mosselrestaurants de deuren. De kwaliteit van de mossel wordt 'goed' genoemd. In de mosselstad Philippine staat het zeebanket de komende maan den weer centraal „Want", sprak voorzitter H Saev van de stichting- Mosseffeesten gisteren, „de echte kenner weet de Philippiense mossel op juiste waarde te schatten. Frap pant is. dat in België bijna altijd wordt gepraat over de Philippiense mossel, die qua kwaliteit en berei dingswijze toch een geheel eigen plaats inneemt". Saey nam in zijn toespraak zeker geen blad voor de mond. Onder het motto 'ere wie ere toekomt' stelde hij onomwonden vast: „Alleen in Philippine kunnen de echte mossels gegeten worden". Hij blikte daarbij alvast vooruit naar de traditionele mosselfeesten, die dit jaar op zater dag 27 en zondag 28 augustus wor den gehouden Burgemeester drs W R V Dusarduijn van Sas van Gent opent de feesten. Duidelijk is dat bij die feesten de mossel wijn '83-'84 een voorname plaats zal innemen. De stichting wil een wijnvat met 500 liter Muscadet sur Lie laten aanruk ken zodat 'niemand droog naar huis behoeft te gaan'. Dit jaar voor het eerst presenteren de mosselrestaurants zich gezamen lijk in één stand Het publiek kan dan kennismaken met de verschei- dene mossel- en visspeclallteiten Dp de Mosselfeesten ontbreekt voorts uiteraard niet het proef- kraam. De stichting verwacht er drieduizend kilo mossels te koken. Klaarwakker „Ik verwacht", aldus Saey, „dat we in Philippine op weg gaan naar een nieuwe toekomst voor wat betreft de plaats die we innemen als mos selstad. Misschien wel wat ver wend, dreigden we als Philippine wat in slaap te sukkelen. Wel ik kan nu zeggen: we zijn voor het komende seizoen klaarwakker.". Hoewel het programma voor de Mosselfeesten nog slechts in grote lijnen vaststaat, zullen op verschil lende plaatsen in Philippine orkest jes muziek ten gehore brengen Op beide dagen is er tevens braderie, terwijl er op zondag ook een rom melmarkt wordt gehouden. WERKOMSTANDIGHEDEN OVENPERSONEEL GOES De Industriebond CNV heelt de Cokesfabriek in Sluiskil op 17 maart met nadere stappen gedreigd, wanneer de directie niets zou doen aan de slechte werkomstandigheden van het ovenpersoneel. Districtsbestuurder Sietse Jorritsma daagde adjunct-directeur W. Oranje in dezelfde brief uit, om het vernietigende onderzoek van de arbeidsinspectie - dat onder meer signaleert dat het personeel op en rond de ovens een verhoogd risico op huidkanker loopt - te weerleggen. Op 29 maart liet de Cokes weten, dat er maatregelen zouden volgen, zoals het aanschaffen van adembeschcr- Weer bnitenlandse toerist slachtoffer van auto-inbraak OOSTKAPELLE - Nadat eerder West- duitsc toeristen bij Oostkapelle en Domburg slachtoffer werden van roof uit hun personenauto's over kwam donderdagmiddag een Zwit serse vakantieeangster hetzelfde. Het betreft mevrouw V. E. Z. uit het Zwitserse Thun. Zij parkeerde don derdag lussen half twaalf en half zes haar auto op de parkeerplaats aan de Duinweg bij Oostkapelle. Na terug komst bleek niet alleen voor een kleine tweeduizend gulden aan geld en goederen weg te zijn maar werden ook belangrijke papieren ontvreemd. In de auto stonden enkele tassen met kledingstukken die een waarde van minstens vijftienhonderd gulden ver tegenwoordigden. Ook lagen er Fran se en Zwitserse Francs en Duitse Marken i omgerekende waarde plus minus 250 gulden i. Dit alles werd gestolen nadat de auto opengebroken was. Tenslotte raakte de Zwitserse ook haai' rijbewijs, kentekenbewijs en verzekeringspapieren bij de inbraak kwijt Ze heeft donderdagavond aan gifte gedaan bij de rijkspolitie. mingsapparatuur. Oranje vocht de onderzoeksresultaten met aan. Jor ritsma ..We hebben in maart al ge zegd. dat we het onverantwoord von den om de mensen onder dergelijke omstandigheden te laten werken. Je kunt toch niet 100 man opofferen aan de werkgelegenheid van 200 colle ga's?" Volgens Jorritsma deed Oranje de onderzoeksresultaten in een gesprek met de vakbonden af als 'met onom streden' Hij ontkende pertinent dat ovenpersoneel een verhoogde kans op huidkanker zou hebben De CNV-bestuurder. ..Maar polycycli sche koolwaterstoffen, zoals die vrij komen via de cokesovenemissie, ge* ven wél kans op andere vormen vaü kanker, zoals longkanker Wij willen dat de Cokes keiharde maatregelen neemt om de mensen te beschermen. Je kunt ze wel een helm laten opzet:- ten of voor mijn part helemaal inpak ken, maar het is zeer de vraag of él" dan nog behoorlijk valt te werken. De oorzaak van alle problemen moet bij de bron worden aangepakt Voorzov# ik van de arbeidsinspectie heb begre pen, is de situatie in Sluiskil ernstiger dan die bij een aantal Amerikaanse cokesfabrieken. die zijn gesloten in verband met de gevaren voor gezond heid en milieu". Hij wil het onderzoek en de maatre gelen van de arbeidsinspectie d(t najaar met de directie van het Sluis- kilse bedrijf bespreken. „En dat ge beurt. want zo zijn de verhoudingen wel, in goed overleg met de Indus triebond FNV". MIDDELBURG - Gedeputeerde staten stellen voor de proefboerderij 'Rusthoeve' van de gelijknamige stichting in Colijnsplaat jaarlijks voor maximaal zestigduizend gulden te gaan subsidiëren. Sinds 1976 werd per jaar maximaal 40.000 gulden aan de stichting betaald. Provinciale stateii nemen een beslissing tijdens de vergadering van vrijdag 18 november. De verliezen die de proefboerderij lijdt worden voor de helft vergoed door het ministerie van landbouw De andere helft moet via andere subsidie-, gevers binnenkomen Door bezuinigingsmaatregelen van de rijksover-_ heid izo wordt bijvoorbeeld het salaris van een onderzoeker niet langer* door Den Haag vergoed) lopen de verliezen van de proefboerderij op, Gs stellen de staten voor akkoord te gaan met de verhoging van 40 naar 60 duizend gulden Ze wijzen erop dat het subsidie sinds 1976 niet meer is verhoogd. Bovendien is het onderzoek wat gepleegd wordt voor de sectoren graszaden, peulvruchten, -las aardappelen en suikerbieten van belang voor de akkerbouw in Zeeland en daarbuiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5