Simonis vreest negatieve gevolgen van benoeming EG: Nederland is bereid lagere landbouwprijzen te aanvaarden PZCfl Werkgroep bereidt basis kruisraketten plannen voor BETOGERS OPGEPAKT Rampzalige droogte in Zuidelijk Afrika PZC/binnen-buitenland EGRIP VOOR TELEURSTELLING IN UTRECHT Deskundigen: angst voor lage straling ongegrond TERDAG 9 JULI 1983 jonden ervan als zeer pijnlijk zullen jrvaren", aldus het Kapittel. heeft nadrukkelijk verklaard zijn hou ding tegenover mgr. Simonis niet door teleurstelling te laten bepalen. Ook kardinaal Willebrands heeft erop aangedrongen mgr Simonis met be grip en steun tegemoet te treden. Op uitdrukkelijke wens van bisschop Si- flOTTERDAM (GPD) Bisschop Simonis vreest dat zijn benoeming tot opvolger van gartsbisschop Willebrands negatieve gevolgen kan hebben voor katholiek Nederland. De ikans is volgens hem aanwezig dat een aantal mensen nu uit de rooms-katholieke kerk zal •stappen. „Ik meen een ja-woord van gehoorzaamheid te moeten spreken, terwijl ik tegelijkertijd weet dat ik een heleboel mensen pijn doe", zei Simonis vrijdag in een eerste jactie op zijn benoeming tot aartsbisschop van Utrecht. (ét Kapittel van het aartsbisdom In eerste instantie heeft Simonis ne- (trecht, na de bisschop het hoogste gatief gereageerd op het verzoek van- jestuursorgaan van een bisdom, rea- uit Rome om Willebrands op te vol leerde teleurgesteld over de beslis- gen. ..Mijns inziens waren er betere ilng van het Vatikaan. „Wij zijn ons kandidaten". Een ander argument »rvan bewust dat zeer velen in het voor de huidige bisschop van Rotter- risdom deze benoeming en de achter- dam om van de nieuwe post ai' te zien was dat hij „narigheid" voorziet. „Ik kan slecht tegen narigheid. Een aan tal mensen heeft nu zijn ongenoegen kenbaar gemaakt. Ik hoop echter dat mijn aanstelling geen ernstiger din gen tot gevolg zal hebben". Voor de KRO-televisie verklaarde Simonis vrijdagavond dat hij de „lijn-Willebrands" zo veel mogelijk zal voortzetten. „Ik ken de kardinaal als een wijs bestuurder, als een man mdie zeer principieel is. lang nadenkt W voor hij bepaalde maatregelen meent te moeten nemen. In dat opzicht denk ik dat ik wel een beetje op hem lijk". Simonis heeft er begrip voor dat velen in het aartsbisdom Utrecht teleurge steld zijn dat er een nieuwe aartsbis schop is benoemd uit een ander bis dom „Des te meer legt dat my de verplichting op om de naaste mede werkers van de kardinaal met alle vertrouwen tegemoet te treden". Het Kapittel van het aartsbisdom waren gevolgd, dan had de teleurstel ling misschien voorkomen kunnen worden. De paus heeft dit kennelijk niet als voldoende motief gezien om van zijn eigen keuze af te wijken, aldus Willebrands. Volgens Willebrands hebben vele col lega-bisschoppen dezelfde reactie ge had als hijzelf. Uiteindelijk moeten deze persoonlijke gevoelens van te leurstelling opzij gezet worden en een goede samenwerking ontstaan. Maar aan de andere kant moeten diegenen die deze benoeming met grote vreug de hebben begroet, niet denken dat feersvooruitzichten van het KNMI —froor zondag tot en met woensdag, tonnig en warm tot zeer warm. ïaarschijnl'jk droog. Deltagebied Iurende het gehele weekeinde kun- we zomers weer in de regio tege moet zien. Op de weerkaarten hand- iaafl zich een krachtig zomers hoge- imkgebied boven Scandinavië waar- oceaanstoringen op flinke af- ttand blijven. Afgezien van wat hoge re wolkensluiers, heeft de zon volop keVncentrafes kem- m. Vandaag wordt de maximum bommen en 'medische tmperatuur iets meer dan 25 graden apparaiuur is niet geba- gen", zei F, Sobels. di en morgen kan daar best een paar seerd op wetenschappe- recteur van het labora- aden bijkomen Er is maar weinig ujkc gegevens. - AMSTERDAM (ANP) zevende internationale straling beschikt De De angst die vele men- congres over stralings- stralingsdeskundigen onderzoek, vrijdag vast zijn echter nog pas bezig „Het is een groot mis- met studies op dit ge verstand angst te heb ben voor de lage stralin- sen hebben voor de lage stralingsdoses van moms hebben de leden van de staf een segment in de Kerk de Kerk van het aartsbisdom verklaard bereid uitmaakt, aldus de kardinaal te zijn in functie te blijven Bisschop Gijssen van Roermond Bisschop Simonis heeft laten weten heeft als een der weinigen 'met vreug- het aartsbisdom zo goed mogelijk te de' kennisgenomen van de benoeming willen leren kennen. De loyale toezeg- van bisschop Simoms. ging van steun en hulp van kardinaal In een brjef aan de rooms.kattiolie- Willebrands. van zijn hulpbisschop- ken van bel aartsbisdom heelt kardi- pen mgr. De Kok en Nienhaus. van de naaJ winebrands zijn artreden en de vicaris-generaal en ook van het Kapit- benoeming Van bisschop Simonis be tel. geven hoop op een goede en kendgemaakt. Hij deelt in zijn brief constructieve samenwerking, aldus mee dal bjj jn0g voor het eind van bisschop Simonis, bet jaar- zeer waarschijnlijk in no- - vember" al zijn aandacht wil wijden Vr lll€brands aan zÜn curie-taak als voorzitter van Kardinaal Willebrands heeft vrijdag- het Secretariaat van de Eenheid in avond in de uitzending van de KRO- Rome. televisie erkend dat hijzelf ook be- De kardinaal schrijft het aartsbisdom zwaren heeft tegen de benoeming van „met pijn te verlaten In soortgelijke bisschop Simonis van Rotterdam tot bewoordingen heeft bisschop Simonis zijn opvolger als aartsbisschop van zich uitgelaten over zijn vertrek uit Utrecht. Rotterdam „Ik heb de benoeming in In Nederland leven andere meningen gehoorzaamheid aanvaard, wetend dan de visie die de paus heeft. Als die dat de tegenargumenten door de paus zelf zorgvuldig zijn gewogen aldus mm* mgr. Simonis. Door de benoeming van bisschop Simonis tot aartsbisschop coadjutor met recht van opvolging in Utrecht, komt de bisschopszetel van Rotter dam vacant. Het Kapittel van het bisdom Rotterdam is gevraagd de gebruikelijke procedure in gang te zetten om te komen tot een voor dracht van een opvolger aan het Vaticaan. MOSKOU 'ANPi - Samantha Smith, het 11-jange Amerikaanse schoolmeisje dat eerder dit jaar een brief stuurde aan de Russische pre sident. is vrijdag in de Soiojet-Unie aangekomen. Zij was uitgenodigd doorJoeri Andropov en werd op het vliegveld van Moskou ontvangen' als een staatshoofd. De rode loper was uitgelegd en Russische kinde ren met bloemen vormden een ere haag. In een zwarte limousine werden Samantha en haar ouders naar een hotel in Moskou gebracht. Het meis je zei bij aankomst te hopen tijdens haar verblijf van twee weken An dropov te kunnen ontmoeten en verwacht wordt dat die wens ver vuld zal worden. Samantha ivil hem dan vragen waarom de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nog steeds hun militaire capaciteit aan het opvoeren zijn. terwijl ze geen van beide oorlog willen ontketenen. Het meisje blijft twee dagen in Mos kou en gaat daarna naar een zo merkamp voor kinderen aan de Zwarte Zee. Na een bezoek aan Leningrad gaat ze weer terug naar Moskou Op de foto. Samantha met haar ouders voor het 'Sovetskaya Hotel in Moskou VANAGT: CONSTRUCTIEVE MEDEWERKING ind. vanmiddag het meest uit het oorden en morgen overwegend oordoostelijk De onweersdreiging anuit het zuiden wordt steeds meer mderdrukt en de kans op een bui is dan ook ie venvaarlozen. Aan het strand kan het weer echter soms flink tegenvallen. Boven zee heeft zich op uitgebreide schaal mist gevormd, die gemakkelijk onze kust kan bereiken. Hierdoor kan een flinke aflcoeling, tot IU,ucll olu o'n 18 graden, optreden, terwijl wat ijngSdeskundigen uit tal 0,11 erder landinwaarts in de regio de van ianden, dje deze imperatuur wellicht 10 graden hoger ID kan worden. torium voor stralenge- Vakbondsleiders Chili ontvoerd Allerlei onderzoeken netica en chemische hebben aangetoond dat mutagenese in Leiden, radiostraling een volko- „De kans op genetische men verwaarloosbaar ri- afwijkingen is volstrekt sico met zich brengt te verwaarlozen" voor de volksgezond heid. De vrees dat stra ling de oorzaak zou zijn van kanker en geneti sche afwijkingen is on gegrond, zo stelden stra- Op het congres werd veel gesproken vermogen v bied. zodat ze deze week niet met duidelijke uit spraken konden komen. De deelnemers aan het congres konden daarom SANTIAGO (RTR) Ongeveer 20 ook niet hun drempel gewapende mannen in burgerkleding voor de stralingsdosis zjjn donderdagavond hel lioofdkwar- aangeven, beneden wel- tier van de nationale Vakbonds Coor- ke geen schadelijke ge- dinatie Groep (CNS) in Santiago bin- volgen kunnen optre- nengedrongen en hebben minstens den. Hiervoor zijn nade- vijf vakbondsleiders ontvoerd. Dat selijk lichaam de even- het men- re studies vereist. heeft i i functionaris van de CNS week Amsterdam stralingsdeskundi- bekendgemaakt. De CNS is de belangrijkste organisa tor van de jongste protestacties tegen Er zijn duidelijke aan- bekend is over de effec- het militaire regiem van generaal Au- wijzingen dat de mens ten van hogere stra- gusto Pinochet. Het is de radicaalste ee een afdoend af- lingsdoses op het men- van de vijf vakbonden die hebben tuele schade van lage gen stelden voorts vast stralingen te herstellen dat er nog te weinig Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenaren van defensie, de provincie Noord-Brabant en de gemeente Woensdrecht zullen binnenkort een werkgroep vormen om de aanleg van een basis voor kruisraketten in Woensdrecht voor te bereiden. Daarover zijn minister De Ruiter, commisaris van de koningin Van Agt en burgemeester De Leeuw het vrijdag in Den Haag eens geworden. Van Agt herhaalde tegenover de mi- te echter dwingen tot medewerking nister de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, dat de provincie constructief wil meewerken aan de voorbereidingen. Burgemees ter De 1 .eeuw wees op de motie van de Woensdrechtse gemeenteraad, waarin de plaatsing van kruisraketten wordt afgekeurd. Die motie staat echter verder ambtelijk overleg niet in de weg, aldus De Leeuw, die van mening is dat de motie betekent dat men op de hoogte gehouden wil worden. Mi nister De Ruiter maakte duidelijk dat hij - indien mogelijk - de voorkeur geeft aan overleg. Hij kan de gemeen- vooroereidingsschema de bouwwerk zaamheden worden aanbesteed Het vredesplatform Bergen op Zoom, waarin alle groeperingen tegen kruis raketten zijn vertegenwoordigd, heeft aangekondigd elke zaterdag bij de vliegbasis Woensdrecht een'beperkte Het ambtelijk overleg zal allereerst demonstratie' te houden tegen de gaan over de noodzaak van een wijzi- mogelijk plaatsing van kruisraketten ging van het bestemmingsplan. Over daar Vandaag worden voor het eerst ongeveer een laar moeten volgens het wijze van protest bloemen voor het hek van de vliegbasis gelegd Dc Belgische minister Tindemans van buitenlandse zaken heeft de se naat medegedeeld dat de militaire basis Florennes de meest waarschijn lijke keuze is voor de plaatsing van nieuwe kernraketten in Belgie. Defi nitief is die keuze nog niet. want er wordt nog aan drie andere plaatsen gedacht. Sandinisten verbieden PCD aanwezig waren op het weersysteem tegen lage selijk lichaam. Nautisch bericht I™ wind: verander- T/-|tyfc, in de middag en avond noord, neest 3 Bfl. Zicht: matig in heiigheid angs de kust mistbanken. Tempera- tuur kustwater: 17 tot 18 graden Cel- dus: Grevelingen en Veerse Meer 20 tot 21 graden Celcius Afwijking wa- 01 terstanden: geen afwijking van bete- ra kenis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: vrijwel geen golfbeweging. ZON EN MAAN 10 juli deelgenomen aan de demonstraties voor herstel van de democratie 2! 18 223 21 52 235 2153 177 22.16 254 22.14 199 22.32 230 22 29 195 Van onze correspondent) LONDEN De Britse politie heeft gisteren 65 vrou wen gearresteerd die betrokken waren bij verschil lende incidenten rond de luchtmachtbasis Greenham Common, ten westen van Londen, waar eind dit jaar Amerikaanse kruisraketten zullen worden gestatio neerd. De helft van de arrestaties werd verricht, toen de vrouwen een poging deden het hek rond de basis te slopen. Nog eens 30 vrouwen werden gearresteerd, toen zy probeerden bussen met technisch personeel tegen te houden, dat op de basis werkt aan het gereedmaken van de silo's waarin de kruisraketten zullen worden opgeslagen. De acties van gisteren sloten een week van demonstraties af. waarbij ongeveer 600 vrouwen be trokken zijn geweest Bij de ingang van de luchtmachtbasis in Greenham Common is sinds september 1981 een vrouwenvredes- kamp gevestigd. STUDENTENSTOP OM 'OVERSCHOT' TE VOORKOMEN DEN HAAG (ANP) De regering vindt dat minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) studenten stops moet kunnen instellen voor beroepsgerichte opleidingen als naar zijn mening een 'excessief overschot' op de arbeidsmarkt dreigt te ont staan. De ministerraad heeft vrijdag inge stemd met twee ontwerpen van mach tigingswetten voor de inschrijving van studenten in wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. De minister van onderwijs kan tot nu toe alleen studentenstops afkondigen op basis van de opnamecapaciteit van de universiteiten en hogescholen. De nieuwe wetsuitbreiding. waarover de Raad van State nog moet adviseren, is met name bedoeld om het aantal studenten aan de studierichtingen ge neeskunde en tandheelkunde in te dammen. iVan onze correspondent) 1VIEXICO-STAD De sandinistische regering van Nicaragua heeft de op positionele Conservatieve Democra tische Partij (PCD) verboden. Dc PCD Vermist in Zambia Sinds maandag wordt in Zambia (Afrika) de 26-jarige Trix Oosthuizen uit Wormer vermist uc en een Ier een korte boottocht gaan SSe"»de Tanganyü™ in dat 1985 beloofde verkiezingen. De officiële oorzaak voor het verbod op de conservatieve partij is een brief die de partijleiding kort geleden naar de Venezolaanse president Luis Her- rera Campins zou hebben gestuurd, waarin hij wordt opgeroepen zich sterk te maken voor een dialoog tus sen de Nicaraguaanse regering en de tegen de sandinistische revolutie strij dende Nicaraguaanse Democratische Strijdmacht Kapers Frankrijk zal Irans verzoek om uitlevering van de zes kapers van een Iraanse Jumbo-jet die zich don derdag in Parijs overgaven, niet hono reren Parijs zal de kapers waarschijn lijk asiel verlenen In Teheran is heftig gereageerd op de berichten uit Parijs dat de zes niet worden uitgeleverd land. Zoekacties van helikopters van de Zambiaan3e luchtmacht en plaatselij ke vissers hebben niets opgeleverd. JOHANNESBURG (GPD) Minstens tien miljoen mensen worden met de hongerdood be dreigd in Zuidelijk- Afrika. De winter is daar met temperaturen van meer dan 8 graden onder het vriespunt be- digen die deze droogte periode als de ergste van deze eeuw beschrij ven, menen dal alleen onmiddellijke hulp van buitenaf verlichting kan brengen. Volgens het dagblad The Star in Johannes- gonnen. In minstens vijf burg worden vooral de landen houdt de droog- landen Lesotho. teperiode nog steeds aan. Alleen in Zuid- Afrika regende, storm de en sneeuwde het de laatste dagen. Deskun- Botswana. Zimbabwe, Mozambique en Swazi land bedreigd. Zuid- Afrika en de zogenaam de thuislanden of Oaillue&u gens The Star nauwe lijks problemen. In Zimbabwe spreekt men van een nationale catastrofe Van de acht miljoen inwoners moe ten waarschijnlijk tus sen de drie en vijf mil joen mensen door een hulpprogramma van de regering gevoed worden. In Mozambique worden minstens vier miljoen mensen door de honger bedreigd. Vakantielanden Scandinavië In het zuiden droog en zonnig en iniddag- kmperatuur rond 25 graden. In hel noor midden zondag nog perloden mei droog, maandag van het noordwes- kn uit veel bewolking en enige regen jhhng van temperatuur lot 15 a 20 graden britse Eilanden Overwegend zonnig en vrijwel overal droog, an de Noordzeekust mistvelden van zee ^dagtemperatuur van 20 graden In chotiand tot 25 graden In Zuid-Engeland tnelux. Duitsland. Frankryk. Alpenge- &>nnig en warm tot zeer warm zomerweer. JhMagtemperatuur circa 28 graden Slechts een kleine kans op een onweersbui Spanje en Portugal CCI1 UI1C1 ulK ut tónrig en zeer warm, mlddagtemperatuur heeft gestuurd tot 36 graden. koeten de Atlantische kust iets koeler, en •laatselijk een regen- of onweersbui «B, Balkanlanden Van onze correspondenti BRUSSEL Nederland is bereid een netto-verlaging van de landbouw prijzen voor dc Nederlandse boeren in de toekomst te accepteren indien dat nodig is om de steeds groeiende Europese landbouwuitgaven onder controle te brengen. Dat blijkt uit een brief die de regering naar Brussel er beperking van de an het EG-landbouwbeleid. Bij de Nederlandse boerenorgamsa- sproken dat hem, in samenwerking cien. De Europese Commissie, het lies bestond de indruk dat Braks in met hun collega's van financien en dagelijks bestuur van de EG. heeft het kabinet het onderspit had moeten van landbouw, in staat moet stellen delven tegenover minister Rudmg definitieve besluiten over de EG-fi- van financien, die bezuinigingen i het beleid moet verdedigen n meer geld gevraagd omdat met de huidige begroting het plafond In Brussel werd vrijdag benadrukt dat de brief door minister Braks van landbouw zelf is opgesteld en ongewij zigd door het kabinet is overgenomen. voor te bereiden Die besluiten moe ten dan uiteindelijk m december op Beheersing van de EG-landbouwuit- de volgende conferentie van rege- gaven staat centraal in een diepgaan- ringsleiders uit de EG-landen in Athe- de bezinning op de financiering van ne genomen worden de Gemeenschap, die de komende maanden gaat plaatsvinden De mi- PJfifnti/1 nisters van buitenlandse zaken van de '"J lidstaten hebben vrijdag in Brussel De EG-lidstaten zijn zeer verdeeld een intensief vergaderschema afge- over d«* Gemeenschappelijke finan- voor het eind van het jaar beschikbare middelen is bereikt. Een aantal lidstaten is bereid meer geld in de Gemeenschap te pompen, onder strikte voorwaarden. Andere landen, zoals Engeland en est-Duilsland, leggen veel meer nadruk op bezuini gingen in de bestaande uilgaven. Op de afgelopen EG-topconferentie in Stuttgart is daarover een compromis bereikt, waar echter sommige landen zich nu weer aan lijken te onttrekken Dat geldt met name voor Groot-Brit- tannie. dat voorheen altijd de nood zaak van meer financiële middelen voor Europa heeft bestreden. Minister Van den Broek van buitenlandse za ken voorspelde vrijdag al over de komende vergaderrondes „We zullen flink tegen elkaar opbotsen" Nederland legt op de beheersing van de landbouwuitgaven grote nadruk, omdat de noodzakelijke uitbreiding van de EG-financien alleen verkoop baar is nadat de landbouwproblema tiek is geregeld. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling- (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post I 72,-; per maand f 21.-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 375431b, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 18,30, ingezonden mededelingen 2'/z x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00, Uitgeveni Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3