Concurrentiepositie van scheepsbouw niet slecht Kinderbijslag per 1 juli '83 Onderzoek naar dumping chemisch afval b( icrco TWEE SLACHTOFFERS BIJ SPAANS STIERENFESTIVAL NOB waarschuwt tegen meenemen lifters VERGELIJKING MET BUITENLANDSE WER VEN Extra bezuiniging op uitkering aan gemeenten Rehabilitatie ex-medewerker ombudsman Brand in boerderij na benzinediefstal^ \NEEKEND Steeds ernstiger vormen van 'kazerne-terreur' 5 E zomerprijzen ZATERDAG 9 JULI 1983 RIJSWIJK (ANP) Neem nooit lifters of betalende passagiers mee in de auto. Als de bestuurder bij een ongeval betrokken raakt, waardoor de lifter lichamelijk letsel oploopt of anderzins schade lijdt, kan de bestuurder of zijn werkgever wettelijk aansprakelijk worden gesteld voor de (financielel gevolgen. Dit schrijft mr J E J Hemmes in het vrijdag verschenen orgaan van NOB Wegtransport een werkgeversorganisatie ln het beroepsgoederenvervoer over de weg Hemmes richt zich in zijn betoog in het bijzonder tot vrachtwagen chauffeurs. De jurist wijst erop dat de chauffeur die een lifter meeneemt. plichten op zich laadt die nauwelijks worden vermoed Vanaf het moment dat de lieftallige gespijkerbroekte jongedame' of de .langwachtende jongeman voorzien van rugzak met allerlei eraan bengelende attributen' naar binnen is geklauterd, neemt de chauffeur vrijwillig verantwoordelijkheden en nsico's die verstrekkende gevolgen kunnen hebben Ligt de schuld van ccn ongeval duidelijk aanwijsbaar bij de betrokken bestuurder, dan moet zijn w .a.-verzekering de schade dekken, maar blijft de schuldvraag open, dan, zo bepaalt het burgerlijk wetboek, is de werkgever lof de particuliere automobilisti aansprakelijk te stellen Zijn verzekering zal niet over de brug komen, aldus Hemmes. ROTTERDAM (ANP) De concurrentiepositie van de Nederlandse scheepsbouw wat produktiviteit ern arbeidskosten betreft is relatief gunstig in vergelijking met de voornaam ste producerende landen. Wat produktiviteit betreft wordt Nederland in de wereld slechts overtroffen door Zweden en Japan, qua arbeidskosten is de Nederlandse positie het gunstigst in West-Europa en doet slechts onder voor Japan, Taiwan en Zuid-Korea. Dit staat in het vrijdag gepubliceerde Korea zelf 41 procent. Brazilië was De werkelijke concurrentieverhoudin- rapport 'Concurrentiepositie Neder- twee keer zo duur dan Nederland gen in de scheepsbouw worden (voor landse scheepsbouw' dat in opdracht Veruit de duurste landen, namelijk de tweederde deel) bepaald door an- van de Stichting coördinatie mari- respectievelijk 109 en 169 procent dere factoren, zo erkennen de onder- fiern onderzoek is opgesteld door het duurder dan Nederland, aldus het zoekers drs. B. van Holst en drs J D. ponenten (toelevering vanuit andere bedrijfstakken en overheids-steun- maatregelen) vielen echter buiten het kader van het onderzoek. Het rapport moet volgens de onderzoekers dan ook worden beschouwd als een eerste aanzet tot een meer nauwkeuriger vaststelling van de ontwikkelingen in de concurrentieverhoudingen. Het protest was speciaal gencht tegen de executies van 59 Koerden n trokken van het Malieveld naar de Iraanse ambassade Iraans Koerdistan üe demonstranten Nederlands economisch instituut Rotterdam. Het rapport gaat vrijwel uitsluitend over produktiviteit en arbeidskosten, gerekend over 1981 Deze faktoren inaken echter een derde deel uit van de totale kosten in de scheepsbouw. De positie van Nederland is absoluut gezien de afgelopen jaren ongeveer gelijkgebleven, zo blijkt uit een verge lijking met de situatie in 1977. Rela tief is ze echter verbeterd, met name ten opzichte van Zweden en Japan De laatste verbetering is met name een gevolg van de sterk gestegen waarde <30 procent) van de Japanse Yen de afgelopen jaren. Het verloop van de wisselkoersen heeft de Nederlandse concurrentiepo sitie ten opzichte van de meeste lan den verslechterd, zo concludeert het rapport. Met name andere Westeuro- pese landen en Brazilië hebben daar van geprofiteerd. Zo is in Brazilië de waarde van de munt ten opzichte van de gulden gereduceerd tot ongeveer 9 procent van de waarde in 1975 De Nederlandse produktiviteit op de werven was, zo blijkt uit het rapport, in 1981 de hoogste in de Europese gemeenschap, - gevolgd door Duits land (10 procent lager). Van andere Westeuropese landen lag alleen in Zweden de produktie hoger (4 pro cent) In Japan was de produktie het hoogst, 21 procent hoger dan in Ne derland. Daarbij wordt het drukkende effect van de inleenkrachten niet mee gerekend. De produktiviteit in de goedkope-lonen landen ligt gemid deld 50 procent lager dan in Neder land De arbeidskosten lagen in alle West- europese landen in 1981 (behoudens Zweden en Finland) tenminste 20 procent hoger dan in Nederland. De beide Scandinavische landen kwa men iets duurder uit dan ons land. --Het verschil met de belangrijkste niet-Westeuropese scheepsbouwlan- den was in arbeidskosten aanzienlijk: Taiwan 19 procent lager, Japan 23 procent. Polen 33 procent en Zuid- M. Koppies. Deze andere kostencom- DEN HAAG (ANP) - Op de uitkeringen van het gemeentefonds aan de gemeenten wordt de komende vier jaren jaarlijks 60 miljoen gulden extra gekort. In de zogenoemde juni-circulaire van staatssecretaris Van Amelsvoort i binnenlandse zaken i aan de gemeenten staat dat de „ombuigingen aanvulling behoeven'- in verband met de verslechterde economie" De ombuigingen van het gemeentefonds voor de komende vier jaar zullen in totaal meer dan een miljard gulden bedragen De totale algemene uitkering van het gemeentefonds bedraagt ruim 12 miljard gulden Ook de uitkering uit het gemeentefonds voor dit jaar wordt bijgesteld. Zo wordt de prijscompensatie, die aanvankelijk 3.5 procent beliep, bijgesteld tot 2 procent, hetgeen 50.7 miljoen gulden scheelt. Vanwege de 'excessieve' stijging van de bijstandsuitgaven wordt een bedrag van 39 miljoen gulden verstrekt en voor de herbezetting van arbeidsplaatsen in verband met de drie roostervrije dagen voor ambtenaren is een bedrag van 16,6 mihoen gulden beschikbaar De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft vnjdag „uitermate verontwaardigd" gereageerd op de brief Naast de ombuigingen van het regeerakkoord zal de extra korting betekenen dat het financieringstekort verschoven wordt van het rijk naar de gemeenten, zo voorspelt de VNG. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijftig, deels gemasker de Koerden, hebben vrijdagmiddag met een demon stratieve tocht naar de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen wat zij noemen de onder drukking van de Koerdische minderheid in Iran. DEN HAAG (ANP) - De sinds 13 oktober geschorste directeur A. Hor- revorts van de nationale ombudsman wordt gerehabiliteerd. Zijn schor sing wordt opgeheven en er zal voor hem worden gezocht naar een andere baan binnen de rijksdienst. Van fi nanciële onregelmatigheden is niets gebleken. Maar aangezien er binnen het bureau dusdanige ontwrichting van de werk verhoudingen sprake is geweest, zal Horrevorts niet terugkeren in zijn oude functie. Dat zijn de conclusies van een onder zoekscommissie onder leiding van oud-staatssecretaris Scheltema van justitie.die in een rapport zijn uitge bracht aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken Een woordvoer- Er inrnjddels drie personen aan- stelling verkeerde dat het om vaten der van zijn ministerie net cut njciag gehouden Een opkoper uit Tilburg en met afgewerkte olie ging. „Aanvanke- Se twee directeuren van een bedrijf lijk zei hij de vaten te hebben gekocht en welke baan Hon evots nu zal Knj- uit Hapert waar het afval van(jaan van een onbekende. Later werd duide- gem De schorsing van secretaresse J. kwam Dat heeft de Bossche officier lijk dat ze afkomstig waren van een Bij de ambassade werd een petitie aangeboden, waan: wordt gevraagd om een rechtvaardige oplossing het minderhedenprobleem in Iran. Ook eisen de Koe: den dat er een eind komt aan de executies va: politieke gevangenen in dat land. OPKOPER IN TILBURG IN ARREST TILBURG/HAPERT (ANP) De politiekorpsen in Tilburg en Hapert zijn een grootscheeps onderzoek begonnen naar het illegaal afzetten van chemisch afval. wordt om welke stoffen het p gaat „Het zijn verschillende stoffttlj enkele vaten zat inderdaad f werkte olie, maar dat er ook len gevaarlijke stoffen bijzaten heef] ongeval met de Tilburger v zen," aldus mr. Bos. metaalwaren- en machinefabriek Hapert. Daarop zijn ook de twee di- Waarschuwing voor stoel met defecte gasveer J DEN HAAG (ANP) De arbeidsin spectie waarschuwt ervoor niet meer - op bureaustoelen met een defecte gasveer te gaan zitten. Vooral bij stoelen met gasveren waar- I bij het bovenste deel conisch is en j door middel van een las verbonden is - met het cilindrisch deel en bij stoelen I met gasveren waarbij het bedienings- l hendel voor de hoogteverstelling van opzij door een gat in de kolom van de gasveer is gestoken bestaat kans op - afbreken van van de gasveer en het wegschieten van onderdelen. Aldus heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vrijdag meege- deeld. Naar aanleiding van ongevallen met gasveerstoelen waarschuwt de ar- beidsinspectie gebruikers van deze stoelen om niet meer te gaan zitten op een stoel waarvan de zitting wankelt of die bij de hoogte-instelling onregel- - matigheden vertoont. In zulke geval- len moet direct de leverancier worden gewaarschuwd De arbeidsinspectie meent dat men nooit zelf een gasveer moet demonteren of onderzoeken. SURINAME ONDERHANDELT OVER LENING DEN HAAG (ANP) Suriname on derhandelt momenteel met verschei dene banken over een grote lening. Onder deze banken bevinden zich ook Zwitserse. Dit heeft de directeur van de centrale Surinaamse bank. H. Goedschalk, vrijdag verklaard tegen- over de KRO-radio. Goedschalk wilde over deze bespre kingen alleen nog kwijt dat het aan- gaan van een lening voor Suriname geen probleem is omdat het land maar een kleine buitenlandse schuld heeft en in straat wordt geacht zonder veel problemen terug te betalen De moeilijkheden die Suriname mo menteel ondervindt als gevolg van het wegvallen van de Nederlandse fïnan- ciële hulp noemde hij liquiditeitspro blemen. Ze zijn niet fundamenteel, er is rneer een overbruggingsprobleem. In Paramaribo houdt men er, volgens - hem, rekening mee dat Suriname 1 nooit meer ontwikkelingshulp zal krij- gen van Nederland. Ook over de grootte van de lening -wilde Goedschalk niets zeggen. E. Spruyt van ombudsman Rang is yan mr Q Bqs vrjjdag eveneens opgeheven. Zij hee inmi - gedeeld. Hij coördineert het onder- xia^cn. uooxup a.j,i aua aa a. dels een andere baan bij binnenlandse zoek waarbjj ook de inspectie voor de recteuren van dat bedrijf aangehou- envolksgezondheid is betrokken. den." aldus mr. Bos. De zaak kwam aan het rollen toen Beide directeuren zeggen overigens enkele weken geleden de Tilburgse van niets te weten. Ze zouden alleen verdachte gewond raakte bij het los- opdracht hebben gegeven het be- sen van vaten met afval. Hij wilde die drijfsterrein schoon te maken. Tegen- vaten opslaan op een binnenplaats over de politie hebben ze verklaard in achter zijn woning. Een van die vaten de veronderstelling te verkeren dat viel van de wagen en scheurde open. dat op legale wijze was gebeurd. PAMPLONA APJ - Bij het jaarlijkse Jestival van aan Fermin zijn al twee mensen door los lopende stieren doorboord. De dieren worden traditioneel losgelaten in de nauwe straten van het Noordspaanse stadje. Gehuld in witte kleding probeert de plaatselijke jeugd de dieren voor te blijven Vrijdag werd een Amerikaanse toerist door een van de stieren op de horens genomen. Hij bevindt zich buiten levensgevaar. Het festival duurt nog vijf dagen. Defensiediensten naar het noorden LEEUWARDEN (ANP) - De cci% militaire apotheek en het depolfc, stel-, werk- en verzamelplaats vilc militair geneeskundige dienst inC sterdam zullen naar het noordeif lands worden overgeplaatst. vici vau Ui wagen en uencume ujjeu. aau lugan. vyijai. «ao 5v.uv.a1a. Waar riaro riilrcrtianctpn cravaeH De man kreeg uitslag op zijn lichaam. Het gerechtelijk laboratorium heeft terwijl hij bovendien misselijk werd. Na geruime tijd verdwenen die ziekte verschijnselen. De Tilburger heeft tegenover de poli tie verklaard dat hij in de veronder- radio-tv en kunst LEUSDEN (ANP) Een brand die in de nacht van donderdag op vrijdag op de grens van Amersfoort en Leus den in een uil 1750 daterende boerde rij woedde, is het gevolg geweest van een benzinediefstal. Dat. is gebleken uit de bekentenis van een man en een vrouw die vrijdagmor gen zijn gearresteerd, aldus de politie. De 25-jarige Ch. I. en haar 32-jarige vriend P. F. J. kwamen donderdag nacht in de buurt van de boerderij zonder benzine te staan. Zij trokken van een auto, die daar geparkeerd stond, een benzineslang los om de vrijkomende brandstof op te vangen. Het was donker en zij lichtten zich bij met een aansteker De auto vatte pen en ontgroenen vrijwel onmiddellijk vlam. waarna het dienstplichtigen vuur oversloeg naar de grotendeels uit hout opgetrokken boerderij. Boer derij, hooimijt, landbouwwerktuigen, twee auto's en een kampeerwagen gingen verloren. Ook twee stieren verloren het leven. De vrouw werd aangehouden na een melding van een buurtbewoner. Later ®pr. e 1S op de dag kon de gemeentepolitie van t^smg. Hilversum ook de man aanhouden. Het tweetal is in verzekerde bewaring gesteld inmiddels uitgebreide monsters geno- len wtorden no&11161 bekendTJI men. Verwacht wordt dat pas in de Ji loop van volgende week duidelijk J> Bij deze diensten werken 135 ine van wie honderd in een burgerftia De verhuizing van de beide die:. m moet in 1986 zijn beslag hebbeng gen. Volgens een voorlichter va ministerie van defensie wil het n ye, terie niet alle lasten van deze ope jfl voor zijn rekening nemen Hie r moet nog een goede regeling ge:- De radio- en televisieprogram- worden. De verhuizing van de i ma's van dit weekeinde vindt diensten moet gezien worden alsi pensatie van het met doorgaan U Op de pagina S 23 en 25. het vestigen van de staf van den 11 divisie uit Harderwijk in het noa' Ma KRA CHTIGE AANPAK NODIG ARNHEM (ANP) - Het openbaar ministerie zal 'kazerneterreur', het te militair delijk te worden bestre den. Dat zei auditeur- raad, omdat veel ten die op een of au M j Visser manier door hun ga s zijn vemede mishandeld. pakken nemen, afknij- vrijdag tijdens een zit ting van de krijgsraad ii door Arnhem, waar zeven geen melding dur hun collega's, krachtig dienstplichtigen terecht maken uit vrees voc blijven aanpakken. Het stonden wegens het 'ter- presailles. roriseren' van een colle ga. De zeven werden ver oordeeld tot een boete geëist tegen de f van driehonderd gulden, soldaten, die vrijaf omdat zij'in februari dit gens kazernetem jaar in 't Harde een sol- recht stonden, daat 'voor de lol' op zijn Hij kondigde aandKb bed hadden vastgebon- binnen afzienbare den, zijn snor gedeelte erschijnsel neemt steeds ernstiger vormen aan en de praktijk leert dat men zijn eigen gren- niet kent en dat er Vlis Het militaire kader is bovendien vaak te tole- rant omdat men vindt lijk hadden afgeschoren, dat het er nou eenmaal hem hadden uitgekleed bijhoort. Maar als het aan het openbaar minis terie ligt, is het daarmee afgelopen en dient het soort 'folklore' onverbid- enkele ernstige van kazernetM voor de krijgsraad en sneeuw in zijn kruis den gebracht, wiijjj hadden gegooid. door de auditeuH vi.u Volgens mr. Visser komt tair zeker vrijhf slechts het topje van de straffen zullen \vorf2i ijsberg voor de krijgs- geëist. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft nog eens op een rijtje gezet welke bedragen er precies aan kinderbijslag worden uitgekeerd. Volgens een woordvoerder heeft het ministerie veel verwarring hierover gesignaleerd. Sinds 1 januari van dit jaar is de leeftijd van een kind medebepalend voor de hoogte van de kinderbijslag. De kinderbijslagen per kind per 1 juli zijn bij verschillende gezinsgroottes de volgende in guldens per kwartaal Aantal 0 t'm 5 6 tm 11 12 t'm 17 18 tm 26 kinderen jaar jaar jaar jaar I II III IV V VI 50% 70% 95% 100% 106 1 145,16 203.22 275,80 290,31 307,73 293,78 2 266.54 361,73 380,77 403.62 385,32 3 285,41 387.34 407.73 432.20 412,60 4 311,75 423,09 445.36 472,08 450.68 5 327,55 444,54 467.93 496.01 473,52 Uit de tabel blijkt dat voor kinderen van 0 tot en met 5 jaar drie percentages mogelijk zijn, namelijk 50 procent (kolom I), 70 procent (kolom IT) en 95 procent (kolom III). Kolom I: (het zogenaamde 50 91-bedrag geldt uitsluitend voor een gezin waar slechts voor een kind recht op de kinderbijslag bestaat, zolang dit kind jonger dan drie jaar Zodra de leeftijd van drie jaar wordt bereikt, is kolom II van toepassing (zie hierna onder c). Kolom II is eveneens van toepassing wanneer er een kind in dat gezin bijkomt izie hierna onder b) Kolom II: (het zogenaamde 70 (-bedrag geldt voor de volgende categoneén a een kind. dat geboren is na 31 december 1982, behalve wanneer het kind betreft waarop de omschrijving van kolom I van toepassing is (eerste kind. jonger dan 3 jaar); b. een oudste kind. dat jónger is dan 3 jaar. in een gezin waarvoor tenminste twee kinderen recht op kinderbijslag bestaat; c een kind dat 3 jaar is geworden na 1 januari 1983. in een gezin waar slechts voor een kind recht op kinderbijslag bestaat. Kolom III: (het zogenaamde 95 i -bedragi geldt voor alle andere kinderen van 0 tot 6 jaar. Voor het berekenen van het totaalbedrag aan kinderbijslag met behulp van bovenstaande tabel gaat als volgt: bepaal de gezinsgrootte (bijvoorbeeld 3 kinderen). stel vast welke uitkeringspercentages gelden (bijvoorbeeld 95 100 en 106 lees de tabel horizontaal bij 'gezin met drie kinderen'. U vindt dan de volgende bedragen 387,34, 407,73 en ƒ432,20. Het totaalbedrag is dan 1.227,27 (afgerond 1.228,-), aldus het ministerie. aantrekkelijke uwrmdebuis Goes - Middelburg - Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2