PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: de offers kunnen uiteenlopen Sovjet-Unie nodigt Yasser Arafat uit PZC GROOT Overleg Genève week verlengd ra Ontwikkelingswerkers bevrijd SALARISSEN EN UITKERINGEN GESPREK SITUA TIE ARABIEREN vandaag Zonnig en warm In de vroege ochtend nog enkele mistbanken. Daarna zonnig met mid-' dagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Tot matig toenemende oostelijke wind. kracht 3 26e jaargang no. 159 aterdag 9 juli 1983 ©Mi ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 -a£ï l/bSw-a&a&k' EN HAAG (RTR/ANP) Soedanese troepen hebben fljdag de Nederlandse ontwikkelingswerker Wim Noort 0) en vier andere buitenlanders bevrijd uit handen van it Front voor de bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF). et vijftal was 23 juni door deze organisatie ontvoerd, et officiële Soedanese persbureau heeft dit vrijdag- vond bekendgemaakt. je ouders van Wim Noort kregen vrijdagavond om half elf gn het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag te oren, dat hun zoon in veiligheid is. De vader van Wim toonde zich overgelukkig ,,we hoorden pas vijf agen na de actie, dat Wim gegijzeld werd. We hebben al ie tijd in grote onzekerheid geleefd door de gebrekkige immumcatie". let Soedanese leger ondernam vrijdagochtend een aanval op de missiepost, waar ontwikkelingswerkers werden vastgehouden. Er zou een urenlang vuurgevecht hebben plaatsgevonden. Het persbureau van Soedan meldde vrijdagavond, dat de gijzelaars zich .veilig en in goede gezondheid" bevinden in Juba, de hoofdstad van Zuid- Soedan. De ontwikkelingswerkers werkten voor de zendingsorga nisatie 'Across'. Wim Noort uit Rijnsburg was uitgezon den door het Tear Fund in Amerongen. Sinds de ontvoe ring is tenminste een ultimatum verstreken. Het persbu reau van Soedan meldde, dat het leger tijdens de actie bij de missiepost achttien 'rebellen' heeft gedood. Het Soedanese leger zelf zou een man hebben verloren. Op de overgebleven SSLF-leden wordt nog 'jacht' gemaakt, aldus het persbureau. (Van onze parlementaire redactiel DEN HAAG Premier Lubbers sluit niet uit dat de uitkeringstrekkers een ander inkomensoffer zullen moeten brengen dan de ambtenaren, al blijft de in het regeerakkoord vastgelegde „parallelliteit" tussen beide groepen uitgangs punt. Lubbers vond het echter te vroeg om nu al te zeggen dat bij de invulling daarvan die nieuwe koppeling ook gehand haafd zal blijven. Ambtenaren en uitkeringstrekkers Men als totaal evenveel aan de bezuinigingen moeten bijdragen, „maar de effecten daarvan op de nkomens kunnen uiteenlopen", aldus Lubbers vrijdag op zijn wekelijkse ersconferentie. Üj liet daarmee in het midden of hij je opvatting deelt van minister Riet kerk ibinnenlandse zaken), die vindt dat de ambtenaren ten trendvolgers) niet evenveel behoeven in te leveren als de uitkenngstrekkers. Rietkerk vindt dat mensen die werken een kleiner offer hoeven te brengen dan mensen die niet werken. Daarbij dienen de inkomensverschil len tussen ambtenaren en werkne- BONN (AFP) De Amerikaans/ Russische onderhandelingen in Genève over de raketten voor de middellange afstand worden met een week verlengd en zul len een week eerder worden hervat. Dit heeft de woordvoer der van de Westduitse regering vrijdag in Bonn meegedeeld. De Amerikaans Russische on derhandelingen over beperking van het aantal raketten voor de middellange afstand in Europa zouden in prmcipe in de tweede helft van juli worden verdaagd en in de herfst worden hervat. Tijdens een persconferentie naar aanleiding van de reis van bondskanselier Kohl naar Mos kou, zei woordvoerder Boenisch dat de Russische president en partijleider, Joeri Andropov, in Moskou tijdens een gesprek van man tot man tegen Kohl zei dat een compromis over de Eurora ketten tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie 'nog mo gelijk is dit jaar'. Uit naam variHe kanselier uitte de woordvoerder de hoop dat het bezoek van Andropov aan de Bondsrepubliek, waarvoor de Russische leider m principe' de uitnodiging heeft aanvaard, „zo spoedig mogelijk" kan plaats vinden. De woordvoerder legde de na druk op de wens van West-Duits- land en de Sowjet-Unie de sa menwerking uit te breiden op economisch, wetenschappelijk, cultureel gebied en inzake het milieu. Door de reis van Kohl is de dialoog met de belangrijkste buur van West-Duitsland in het oosten begonnen, zei hij. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, die deelnam aan de besprekingen in Moskou, ver trekt zondag naar Washington om de Amerikaanse regering op de hoogte stellen van het resul taat. Londen en Parijs zullen ook worden ingelicht. mers in het bedrijfsleven zo klein mogelijk te blijven. Volgens Lubbers zal er technisch al nooit sprake kunnen zijn van een volstrekt gelijk percentage inleveren voor ambtenaren en uitkeringstrek kers, al was het alleen maar omdat bij de ambtenaren voor een belangrijk deel ingeleverd wordt voor korter werken, wat op de inkomens anders uitwerkt dan een gewone korting. De premier wees de gedachte van WD-fractieleider Nijpels. om bij on voldoende bezuinigingen desnoods een algemene ingreep in alle inko mens te verrichten, van de hand Hij noemde dat „geen reële optie" Voorwaarde is voor hem wel dat de arbeidstijdverkorting flexibel, per bedrijfstak en desnoods per bedrijf wordt geregeld. Bovendien moet dat decentraal gebeuren, en niet door de overheid opgelegd. Een ruime over gangstijd zal nodig zijn. Een andere voorwaarde noemde hij verlenging van de bedrijfstijd. Voorts moet onderscheid gemaakt worden tussen het invoeren van kor ter werken voor mensen die al werken en nieuwkomers op de ar beidsmarkt. Lubbers wil dat over deze punten gesproken wordt wan neer regering, werkgevers en werk nemers eind dit jaar wellicht weer over een sociaal akkoord gaan pra ten. Het kabinet hoopt volgende week vrijdag voordat het op vakantie gaat de belangrijkste besluiten te kunnen nemen over de Miljoenenno ta voor 1984. De afgelopen week is slechts geïnventariseerd. Een belangrijk probleem is het hono reren van de verlangens voor nieuw beleid van de diverse ministers. Vol gens Lubbers gaat het daarbij om enkele honderden miljoenen guldens. Totaal zal volgend jaar in elk geval „aanzienlijk meer" bezuinigd moeten worden dan de zeven miljard, die in het regeerakkoord zijn afgesproken, zo zei de premier. Aanvaring - Twee vissersboten zijn vrijdagochtend in dichte mist in het Marsdiep met elkaar in aanvaring gekomen. Een van de vaartuigen, de T'exelstroom uit Wieringen, liep zware schade aan het steven op. De andere boot, de Vrouw Marie uit Den Helder, liep lichte schade op BERGEN OP ZOOM (GPD) Het applaus van honderden toeschouwers, voornamelijk vrouwen, schalde over de Grote Markt in Bergen op Zoom. toen Ed (33) en Ingrid (28) Nijpels uit het stadhuis kwamen en werden bedolven onder de traditionele rijstkor rels. Velen hadden anderhalf tot twee uur op de komst van het bruidspaar gewacht. Voor Ed Nijpels was het gistermiddag een thuiswed strijd waarvan de uitslag van tevoren vaststond. Om een uur zat de bruidegom nog in zijn spijkerbroek een pilsje te drinken op een terras aan de Grote Markt, maar twee uur later maakte hij pas zijn officiële opkomst Het haar ongekapt en gestoken m een ouderwets jacquet, zoals de meeste gasten, begeleidde hij de in het lang geklede Ingrid Pieters, naar de grote raads zaal Daar wachtte onder meer de volledige WD- fractie. Daarnaast zaten in de raadszaal diverse politie ke kopstukken uit Den Haag. onder wie de ministers Van Aardenne. Braks en Schoo. de staatssecretarissen Van Zeil en Ploeg en natuurlijk Nijpels' WD-voogd en voorganger Hans Wiegel Honderden mensen bezochten de voor het bruidspaar uiterst vermoeiende receptie, die zich voornamelijk buiten afspeelde. Ingrid en Ed Nijpels kunnen bijko men tijdens de wittebroodsweken, die zich voorname lijk op hun vakantieadressen in Sri Lanka en Taiwan zullen afspelen. JEDRUZALEM TUNIS'MOSKOU (UPl RTR AFP DPR) De Sowjet-Unie heeft een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO uitgeno digd voor besprekingen „over de situatie in de Arabische wereld" volgende week in Moskou. Dit heeft het Palestijnse persagentschap WAFA vrijdag bekendgemaakt. Volgens WAFA was de uitnodiging vervat in een „dringende en belangrij ke" boodschap aan Yasser Arafat, die hem werd overhandigd door de Russi sche zaakgelastigde in Tunis. De invi tatie valt samen met een geheim bezoek van een Palestijnse delegatie aan de Sowjet-Unie van Nayef Hawat- meh. leider van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palesti na, een van de groeperingen in de PLO, PLO-leider Yasser Arafat heeft vrij dag voorstellen verworpen van de commissie die een oplossing tracht te vinden voor het conflict binnen zijn Fatah-guerrillagroep, zo is uit Pale stijnse bronnen in Damascus verno men. De commissie hield gisteren een tweede gespreksronde. Een van de rebellerende officieren verklaarde dat een voorstel van Ara fat om zijn troepen uit de Bekaa-vallei terug te trekken door de muitende PLO'ers was verworpen. Een dergelij ke stap zou het begin van een algeheel vertrek van de Palestijnen uit Liba non kunnen inluiden en zou als con cessie aan de Verenigde Staten wor den uitgelegd, aldus de rebellerende PLO-commandant. Hij benadrukte dat de rebellen zich wel aan een bestand zouden houden. Bezet gebied Bij de betogingen op de Tempelberg in Jeruzalem die vrijdag uitliepen op ernstige ongeregeldheden zijn acht Israëlische politiemensen gewond en zijn 20 jonge Palestijnen gearresteerd. zo deelde de Israëlische radio mee De demonstratie begon na de vrijdagge beden in de moskee als uiting van steun aan de Palestijnse leider Yasser Arafat. Naar verluidt zouden dë betogingen los staan van de rellen in Hebron gisteravond. Daar werd na de onge- reldheden een avondklok ingesteld. Minister Arens (defensie) veroordeel de het geweld van zowel joden als Arabieren. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Palestijnen, die leven in de door Israël bezette gebieden, steeds vaker wor den geconfronteerd met tekorten, ont eigening van hun grondbezit, ver slechterende sociale en culturele om standigheden en onvoldoende ge zondheidsvoorzieningen. Dat staat in een VN-rapport dat donderdag open baar werd gemaakt Oman aan de Straat van Hormoez wordt het toneel van de grootste legeroefeningen die de Verenigde Staten ooit in het Midden-Oosten hielden. Door de straat gaat twee derde van de olie-invoer van de westelijke industrielanden. Dat Oman deelneemt aan 'Bright Star '83' wordt echter niet officieel bekendgemaakt om Arabische gevoe- lighedr'f te ontzien, zo werd vrijdag uit betrouwbare bronnen vernomen. De oefening wordt gehouden van 10 augustus tot 10 september. Lifters Het meenemen van lifters kan voor de chauffeur duur uitpakken. Bij een ongeval kan hij voor de finan- ciele gevolgen aansprakelijk wor den gesteld (PAGINA 2) LAATSTE Uitzonderlijke rust op wegen DRIEBERGEN UTRECHT (ANP) De politieverkeerscen- trale in Driebergen is vrijdag verrast door dé ongewone rust op de Nederlandse wegen. Wat volgens de statistieken in ver band met het begin van de vakanties een van de drukste dagen van dit zomerseizoen had moeten worden, is een erg rusti ge dag geworden, zelfs nog rusti ger dan op andere vrijdagen, aldus DriebergenOok in het buitenland Frankrijk. Belgie. Duitsland en Zwitserland ivas het vr\j rustig op de doorgaande routes. De Nederlandse spoor- wegen meldden vrijdag wel een flinke vakantiedrukte. Aarzeling Bisschop Simonis heeft pas m tweede instantie zijn benoeming tot opvolger van aartsbisschop Willebrands aanvaard. Hij vreest dat een aantal mensen uit de rooms-katholieke kerk zal stap pen (PAGINA 3) POMP VOOR DE GRENS Voorbij Mosselen De mosselen zijn er weer De pnjs van het zeebanket is momenteel nog iets hoger dan vortg jaar. maar de kwaliteit is erg goed (PAGINA 51 Nieuw De derde uitgave van de 'Nieuw Amsterdam' maakt de eerste vaart. Neérlands Glorie, in Frank rijk gebouwd Hoe is het met de grote passagiersvaart PZC-iveekendkrant (PAGINA 15) De gouden tijden voor de benzine stations aan de grens lijken voor bij nu drastische prijsverhogingen de Belgen afschrikken. (PAGINA 6) Vlak begin De aanloop naar de bergen zit er bijna op. en de 'groten' in de Tour hebben zich nog nauwelijks ge roerd. In Saint-Pierre was gisteren een Italiaanse 'waterdrager aan de beurt zes jaar na zijn landge noot Santambroggio schreef Ri- cardo Magrini een Tour-etappe op zijn naam. (PAGINA 9) Binnen- en buitenland: 2 en 3' Provincie: 5, 6 en 7. Sport: 9 en 11' Financiën, economie: 13. Weekendkrant: 15, 16, 17, 19, 21, 23 en 25. Goed voorbeeld, geen betutteling- TJ'nige Jaren geleden be- 'Vd I J—J schikte Nederland over een minister van onderwijs die met enige regelmaat G voor de televisie-camera's verscheen, sigaretten paffend tussen bruin gerookte vingers Een typisch voorbeeld van een slecht voorbeeld, deze bewindsman. Het kabinet-Lub- bers is deze week akkoord gegaan met - wat heet - "een pakket maatregelen tegen het roken' Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) maak te. vlak voor zijn vertrek naar een internationaal congres tegen het ro ken in Canada, de beslissing van de ministerraad daarover bekend. En kort daarop kwam de mededeling dat de ontwerp-tabakswet inmiddels naar de Raad van State is gezonden voor advies. Dat wetsontwerp bevat regels en bepalingen over de aanduiding en samenstelling van tabaksprodukten, over de reclame voor die produkten, over de verkoop aan particulieren en over een rookverbod in openbare rijksgebouwen en in gebouwen van onderwijs en gezondheidszorg. Het kabinet wil met de nieuwe voorschrif ten niet-rokers beschermen en (nog) wei-rokers proberen te ontwennen. Zes jaar overleg is er aan dit besluit vooraf gegaan. Al in 1977 vond het kabinet dat er een wettelijke regeling diende te komen ter bescherming van de niet-rokers, een categorie mensen over wie tot dan steeds wat meesmui lend werd gedaan. Sinds het verband tussen roken en volksgezondheid wetenschappelijk overtuigend is aan getoond is de invloed van de anti rookbeweging duidelijk toegenomen. Roken is wat minder vanzelfsprekend geworden in de samenleving. Steeds meer mensen nemen het besluit om de sigaret, de sigaar of de pijp voor goed af te zweren In een dergelijk veranderend 'klimaat' wordt de roep om scherpere voorschriften luider. Het kabinet voelde zich langzamer hand verplicht om daarop voorzichtig in te spelen. Voorzichtig, want daar zijn even eens overtuigende argumenten voor. Het is de afgelopen week duide lijk geworden dat de (georganiseerde) niet-rokers uiterst ontevreden zijn over het pakket maatregelen van het kabinet. Ze vinden het maar een slap aftreksel van datgene waarvoor jaren achtereen vurig is gepleit; een abso luut verbod op roken in alle openbare gebouwen, geen reclame meer voor de rokerij, een drastische vermindering van het aantal verkooppunten en een verbod op de verkoop van tabakswa ren aan jongeren onder de 16 jaar. En die 'ze' zijn dan de Stichting Roken en Volksgezondheid iwaann de Neder landse Hartstichting, het Koningin Wilhelminafonds en het Astmafonds samenwerken) en de nogal militante Club Aktieve Niet-rokers. CAN. Beide organisaties stellen zich op het stand punt dat er van boven opgelegd scher pe beperkingen moeten komen op de mogelijkheden van rokers om met hun bezigheid of verslaving anderen te hinderen. Ze wijzen in dat verband op vergaande voorschriften die ln landen als de Verenigde Staten en Finland inmiddels van kracht zyn en die daar bepaald niet voor opstanden van rokers hebben gezorgd. Integen deel. zo redeneren zij. men was er vrij snel aan de nieuwe beperkende bepa lingen gewend. De teleurgestelde reacties van de niet-rokers op de in zekere zin terughoudende maatregelen van het kabinet waren te verwachten. Toch is terecht niet gekozen voor een al te dwingend regiem. Er wordt al genoeg betuttelend opgetreden. Daarbij nog geheel terzijde gelaten het antwoord op de vraag of wettelijke maatregelen bij uitstek het middel zijn om een verdere ontwenning van het rokeh te bevorderen of nieuwe rokers van deze (duidelijk slechte i gewoonte af te hou den. Net zo min als het in het verleden een ongezonde situatie was dat alle met-rokers zich maar klakkeloos had den te schikken naar de nicotine- hefhebbers in hun directe omgeving is het aan te bevelen een nieuw soort polarisatie te bevorderen waarin de roker een soort van stiekemerd zou moeten worden Wie zelf het nsico wil nemen om te roken, zonder een ander aantoonbaar te hinderen, moet zijn eigen verantwoordelijkheid bepalend kunnen laten zijn. Beter dan absolute verboden op plaatsen en in omstan digheden waar ze overtrokken aan doen zijn de eigen overtuiging dat roken ongezond is. een stukje toleran tie van de één tegenover de ander en wederzijds verantwoordelijkheidsbe sef in de samenleving. En als het erom gaat dat de jeugd er zoveel mogelijk van moet worden weerhouden om nog aan roken te beginnen, dan is vooral het goede voorbeeld een eerste vereis te. In ieder geval kan na de kabinets beslissingen over nieuwe maatregelen tegen het roken geen enkele minister van onderwijs het zich nog permitte ren om al paffend en walmend op het televisiescherm te verschijnen. vdM PRIJZEN STEGEN MET 0,1 PCT DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn tussen half mei en half juni met gemiddeld 0,1 procent gestegen. Dat blijkt uit het vrijdag door het minis- j terie van economische zaken gepubli- ceerde prijsindexcijfer voor de ge- i zinsconsumptie van het centraal bu reau voor de statistiek. Duurder werden onder meer benzine, tweedehands auto's, bloemen en ka- j nerplanten, aardappelen en verse groenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1