dokter hoeven blijft in tour 'heer in 't verkeer' COR VOS EN FRANS HOEVEN jacolies van gastel een paar apart PZC/ weekendkrant 19 curacao in plaats van nationale titelstrijd meerkamp t "MINSTENS NOG TWEE JAAR HARD WERKEN OM DE TOP TE HALEN" m Lammertink heet. ,.Niet een tegenval ler qua inspanning", neen, dat is het niet. Het gaat om de mentaliteit van het wereldje. „Soms", zegt Frans Hoe ven, „heb ik het gevoel dat ik in de jungle terecht ben gekomen. Het is precies tegengesteld aan wat ik in mijn beroep doe. Daar kan ik erg moeilijk aan wennen. Als arts ben je voorzichtig in je benadering tot de mensen, maar waar ik nu tussenzit... Dat is pats, en boem, en ellebogen werk. In ons vak kennen we dat met, primair reageren". Nu dus iets naders over „het wereld je", de leefgemeenschap van Cor Vos. Hij bedient dagelijks elf kranten waaronder een uit Belgié, hij werkt voor een Nederlands wielerweekblad en hij kreeg opdrachten van eten En gels en een Amerikaans magazine. Wie dat bereikt in het wereldje heeft er hard voor gewerkt. Cor Vos deed er ruim tien jaar over. Zijn start maakte hij met een Rus sisch cameraatje van 190 gulden en het verkopen van wielerfoto's voor twee gulden vijftig. Nu bezit hij apparatuur met een totale waarde van rond de 100.000 gulden: hij kocht voor 10.000 gulden een motor en voor 35.000 gulden een tweedehands cam per die verbouwd werd tot donkere kamer waarmee zijn assistent dage lijks tot zowat op de eindstreep van een Tour-etappe rijdt. Tussen toen en nu ligt een tijd van hard bikkelen. Cor Vos: „In een Tour soms drie keer heen-en-weer om thuis te ontwikke len, af te drukken en te bezorgen bij de kranten. Later ging ik foto's seinen via improvisaties aan de telefoon: kop eraf schroeven, draadjes verbinden en hupsakee. Heisa in zowat elk hotel want ik blokkeerde dp lijnen. In Brus sel eens drie uur. In Clermont-Fer rand seinde ik ooit vanaf de bril van de wc want dat was de enige plaats waar ik vlakbij de telefoon mijn zen der kwijt kon" Zo ongeveer zijn ze allemaal groot geworden in het wereldje. „Dat heeft niemand gekund", zegt Cor Vos, „door altijd alleen maar heel correct te blijven. In dit werk is het een kwestie van geven en van nemen en daarbij moet je iets meer nemen dan je geeft. Laat ik het zó zeggen: netjes onbeschoft zijn. Doe je dat niet, dan kun je net zo goed thuis blijven". Huisarts Frans Hoeven stuurt de motor. Bert Oosterbosch is 'figurant' voor fotograaf Cor Vos. Met die mentaliteit ligt Frans Hoe ven overhoop. Afgezien nog van wat zijn oren horen aan krachttermen en vloeken van renners en ploegleiders. „Dat is niet mis wat die er soms uitgooien". Een voorbeeld van wat hem stoort in de gedragscode: het moment waarop Jan Raas uit de Tour stapte. Frans Hoeven: „Voor die foto liep Cor Vos een vrouw en een kind omver. Dat vond ik vreselijk". Cor Vos over dat voorval: „Vier uur lang loerde ik erop, want het zat erin dat hij zou afstappen. Toen hij dat deed, dook ie binnen drie seconden in een ploegleiderswagen. Dan heb je als fotograaf geen keus. Dan moet je er dwars doorheen". Frans Hoeven verschilt hartgrondig met hen van mening en toen de irritatie deze week te groot werd is daar uitvoerig over gesproken. „Als je in dat wereldje niet brutaal bent, kom je blijkbaar met aan je trekken, maar ik vind dat je de correctheid in acht moet blijven nemen. Een keertje door drukken kan me niet schelen, maar ik wil wél heer blijven". Reactie van Cor Vos: „Heer blijven, dat kan, maar dan wel na de 24e juli. We zitten in de Tour de France en dat is geen stropdassenkoers. Bovendien, je kunt toch wel heer blijven. Ik zeg heel wat mensen goede dag, ik geef er tientallen een hand en ik zwaai veel, vooral als het mooie dames zijn. En iemand omver lopen doe ik meestal vriendelijk, met een knipoog". Ander voorbeeld: de momenten waar op Cor Vos het sein geeft om het peloton voorbij te rijden. Frans Hoe ven: „Daar begin ik niet zomaar aan. Stel je voor dat er wat renners vallen juist als ik er met die motor aankom. Dat zou ongelukken kunnen geven waarvoor ik de verantwoordelijkheid niet wens te dragen. Als je dat soort situaties toestaat, weet je je eigen plaats niet". Cor Vos over dat standpunt: „Hij is te netjes. Een prima man. maar te peter heerkens onverantwoorde risico's tc nemen: ik wil gewoon zo snel mogelijk zijn waar ik moet zijn. Ik heb nu al een paar valpartijen gemist omdat hij in zijn beleefdheid wat Fransen liet voorgaan. Dat kan natuurlijk niet blijven duren. Want een fotograaf is een rampofiel. Waar het rinkelt hoort ie te knippen". Het ziet er echter niet naar uit dat Cor Vos en Frans Hoeven ooit op dezelfde golflengte komen. Alleen al over het gebruik van de claxon verschillen ze hemelsbreed van mening. „Ik heb aan moeten wijzen waar dat ding zit", roept Vos wat theatraal. Frans Hoe ven blijkt een hekel te hebben aan toeteren „Ik ben met gewend om een claxon vaak te gebruiken. Ik vind het niet zo'n charmante manier van deel nemen aan het verkeer om iemand met een hoop kabaal aan de kant te jagen". netjes. Hij zou het liefst eerst aan de renners en het publiek vragen of ze er bezwaar tegen hebben dat we passé- Qfldcr VCfkëëf ren en dat kan natuurlijk niet. Ik neem hem dat overigens niet kwalijk hoor. Ik besef ook wel dat er qua mentaliteit een groot verschil be staat tussen een huisarts en een za kenman zoals ik. Ach, en er zit na tuurlijk ook een hoop onwenning- heid in het koersen bij. Ik denk dat als we een paar dagen verder zijn hij er wel gedurfder tegenaan gaat. En waarom ook niet? Ik vraag niet om Cor Vos zucht. „Hij is zelf erg char mant, maar in een Tour kom je daar niet ver mee. Bovendien: we zitten hier in een heel ander soort verkeer. Dat kun je niet vergelijken. Alle gewo ne normen moet je opzij zetten, wat met wil zeggen datje meteen de grote boef moet uithangen. Ik ga heus niet over lijken. Hooguit over bijna-lij- ken" Eén ding weet Frans Hoeven zeker: „Een wielersupporter zal ik nooit worden". Dat ligt niet alleen aan Cor Vos en de zijnen. De dokter is namelijk ook ernstig geschrokken van de aanslag die er op de rennerslichamen wordt gepleegd. En dan heeft hij nog niet eens een stevige bergetappe gevolgd. „Als ik zie", zegt hij, „hoe ze soms totaal uitgeput tegen een hek hangen of op de motorkap van een ploeglei derswagen liggen dan kan ik als arts niets anders vaststellen dan dit abso luut onverantwoord is. Zou er in een bedrijf zo'n zware eisen aan werkne mers gesteld worden dan rukte de arbeidsinspectie uit en stonden de kranten bol over de schandelijkheid van die situatie". Het is hem dus heel wat duidelijker geworden dat hij wel eens berichten leest over dopinggebruik. „Ik kan me voorstellen dat als je onder deze omstandigheden moet werken, je in gaat op de suggestie van iemand die zegt dat hij wat voor je heeft waar mee het makkelijker gaat". Om er wat meer van te weten, dronk hij deze week een keertje stiekem van een rennersbidon. Een klein slokje maar. „Ik dacht: ik probeer het eens. Maar er zat gewoon water in". Voor taan zal hij beter opletten want ze vertelden hem intussen dat het om „de kleine bidon" gaat. het een soort vakantie is. Ik wil natuurlijk wel zo goed mogelijk pres teren als ik daar toch ben. Ik ben gekozen voor die ploeg en ik wil me ook een beetje waar maken", heeft Jacolies zich voorgenomen. De 17-jarige Zeeuwse atlete heeft tot nu toe een opzienbarend seizoen achter de mg, waarin ze bijna al haar persoonlijke records heeft verbeterd. De overgang naar de A-meisjes (de oudste jeugd) betekende voor Jaco lies van Gastel dat ze van de vijf- frits bakker kamp moest omschakelen naar een zevenkamp. Vorige maand, tijdens een interland met Engeland en Ca nada, sloot ze die zevenkamp af met een uitstekende vijfde plaats in een sterk veld. combineren Toen bleek ook dat Jacolies van Gastel niet meer zo ver verwijderd is van de limiet voor de Europese kampioenschappen. Daarvoor heeft ze zich overigens niet kunnen plaat sen, maar voor de afvallers was er de trip naar Curac.ao. „Ik had nog geen vakantie gepland", vertelt ze. „In de komende weken zijn er nogal I I [ATERDAG 9 JULI 1983 het nu doe. Meestal is dat vijf avond en in de week: iedere keer anderhalf uur. Van de winter ga ik daarnaast, nog om de drie weken een weekeinde naar de centrale training" De opbouw van een seizoen wordt in Papendal bepaald door Wil West- phal, maar de selectiegroep wordt ook begeleid door de persoonlijke trainers. Voor Jacolies van Gastel is dat de Zierikzeese oefenmeester An ton de Bruijn, die ongetwijfeld al veel kennis heeft opgedaan tijdens die stages. „Bij Delta Sport hadden we eerst een groep van een stuk of twintig die er elke avond waren", vertelt Jacolies. „De laatste jaren zijn er daar steeds meer van afgeval len. Het is wel eens een opgave om alleen te trainen, maar aan de ande re kant staat er weer veel tegenover. Die reis naar Curac.ao bijvoorbeeld, dat maak je anders misschien nooit Het is niet te voorspellen of Jacolies van Gastel zich op korte termijn met de nationale top zal kunnen meten. „Ik denk niet dat ik zo goed word als Tineke Hidding", denkt ze zelf. „Maar Tineke is nooit een uitblink ster geweest in bepaalde onderdelen. Ze heeft het zo ver gebracht door verschrikkelijk hard te werken. Ze zit nu ongeveer aan haar top. denk ik. Voor mij duurt dat minstens nog wel een jaar of vijf' Eerst iets over Cor Vos. Hij miste vorig jaar de kans op een geweldige fotoreportage van de Nederlandse amateurploeg die in Goodwood het wereldkampioenschap 100 kilometer won. Goud dus en daar was Cor Vos niet bij. Toen het gebeurde hadden ze hem al lang opgesloten in een duistere cel. Een agent sla je niet ongestraft, zeker niet in Engeland. „Als je vlonder meer doet wat een agent zegt, hoor je in dit vak niet thuis", zegt Cor Vos, 35 jaar en 105 kilo schoon. Hoffotograaf van het Nederlandse wielrennen is ie en de coureurs hebben al vaak met hem gelachen. wat over Frans Hoeven, 57 jaar, nedicus. Volgend jaar viert hij zijn zilveren huisartsenjubileum in Enter 'el.1 Als motorijder van Cor Vos in de Tour Ie France is hij wat hij zelf noemt— fee de keus. Eerste op de lijst stond zijn motorvriend Jo Grouwe (Grouwe [o, zeggen ze in het dorp), kruidenier eEnter maar die kon zijn zaak niet zo ^Jlang in de steek laten. Toen kwam ïal; Frans Hoeven aan de beurt, voorge- ragen via zijn plaatsgenoot Bert oom, oud-wereldkampioen amateur- tayers. :1 Tot dan werd Cor Vos altijd gereden door een grote opdrachtgever die üwfhcm dit seizoen als motorchauffeur de steek liet toen hij een pakket tekeningen van 25.000 gulden niet betalen. Frans Hoeven dus. Mot orrijden doet hij vanaf z'n jonge aren, bij voorkeur in de bergen, i'aast vele korte trips trekt hij er K^eenmaal per jaar met twee vrienden tussenuit voor een motorvakantie in Frankrijk, Zwitserland of Italië. „Al le dagen om acht uur op de motor fiets en er tegen vijven af. Heerlijk". 'lleboogwerk Maaren nu komt het een Tour de ince is voor de dokter uit Enter ktrt^ Zeeuwse atletiekwereld mag 'zich de laatste tijd weer verheu gen in de opkomst van een paar veelbelovende jongeren. Hel niveau van die Zeeuwse jeugd was vorige week tijdens de nationale kam pioenschappen zelfs goed voor vier bronzen medailles. Zo diende André Verwci zich aan als een talent op de horden en bij het hoogspringen. Martin Boucherie haalde eveneens een derde plaats met een sprong van 1.95 meter. Maar de meeste aan dacht ging weer uit naar Jacolies van Gastel, die zich wist te plaatsen voor vier finales. De Zierikzeese atlete bewees haar veelzijdigheid in al die onderdelen. Eén keer haalde ze een derde plaats, op de 400 meter horden. Voor de rest was ze het toonbeeld van de regelmaat. Na die kampioenschappen kreeg de atlete van Delta Sport voor de twee de keer dit jaar een uitnodiging voor een buitenlandse tournee. Aan het eind van deze maand vertrekt Jaco lies van Gastel met een nationale sportploeg naar de Koninkrijks Spe len in Curac,ao. Van 25 juli tot 3 augustus komt de nationaie selectie uit in een tweetal avondwedstrijden. Jacolies van Gastel is aangemeld voor de 100 meter, het verspringen en het discuswerpen Iap ..Het is geen échte wedstrijd, zo heb 0i ik van andere atleten gehoord. De - trainer die meegaat heeft gezegd dat wat wedstrijden, maar op deze ma nier is het mooi te combineren. We gaan met een voetbalploeg, een zwemploeg en een hockeyploeg. Ik heb begrepen dat er iedere avond een andere sport is". Voor het tiendaagse uitstapje naar Curac ao moet Jacolies wel de natio nale titelstrijd op de meerkamp mis sen. Ze heeft daarom over twee we ken ingechreven bij de senioren, waarbij Tineke Hidding de uitge sproken favoriet is voor de eindzege. „Tineke is nog wel een klasse apart", verzekert Jacolies van Gastel. „Ik zit samen met haar op de trainings groep in Papendal en ik weet dus ongeveer hoeveel ik nog te kort kom". ij (.lekend haar het puntentotaal op de zevenkamp is die achterstand van de Zeeuwse atlete niet gering. Tine ke Hidding heeft een hoogste totaal van 6.060. Jacolies haalde bij de laatste interland een score van 5140 „De Europese limiet is 5300 en daar zit ik dus ook nog net onder. Ik had overigens zelf niet in de gaten dat ik er al zo dicht bij was". hard getraind Maar de vooruitgang is onmisken baar. Jacolies kwam in april terug uit een trainingskamp dat de atle- tiekunie had belegd op Kreta. Sinds die tijd is de vorm langzamerhand opgevoerd. „We zijn cr twaalf dagen geweest en hebben ontzettend hard getraind. Het is vooral daaraan te danken dat het nu zo goed gaat. Behalve bij het hoogspringen heb ik dit jaar al mijn prestaties verbe terd. Ik vond zelf de 200 meter ineens heel goed gaan: die heb ik van 26.4 teruggebreht naar 25.3. En op de 800 meter kwam ik van 2.28 naar ongeveer 2.21". Verspringen (met een beste sprong van 5.411 en speerwerpen (iets meer dan 30 meter) zijn bij de Zeeuwse meerkampster de zwakkere num mers Vooral op die onderdelen zou ze haar puntentotaal nog hogerop kunnen brengen. „Met de kogel zit ik ook nog niet zo goed en bij het hoogspringen is het eigenlijk heel vreemd gegaan Drie jaar geleden sprong ik al 1.70 meter. Daarna ben ik bijna niet meer boven de 1.60 gekomen. Alleen dit seizoen gaat het weer beter, ik heb al een paar keer 1.67 gehaald". De enige oorzaak die ze voor die stilstand kan bedenken is de tijdelij ke uitschakeling door de ziekte van Pfeiffer. Twee jaar terug lag ze enkele maanden stil tijdens het seizoen „Ik heb er trouwens nog veel langer last van gehad Ik kan dit jaar pas zeggen dat het helemaal over is" De komende twee jaar zijn voor Jacolies van Gastel van het grootste belang voor de verdere ontwikkeling. Ze is inmiddels geslaagd voor de Havo („daar had ik absoluut met op gerekend"» en gaat nog twee jaar naar het. Atheneum „Ik kan dus gewoon door blijven trainen zoals ik Die keer bijvoorbeeld toen Hennie Pfeuiper aan de per motor meekoersen- Cor Vos vroeg of hij eens wilde lan kijken hoeveel voorsprong de JffEopgjoep had. Na ruim een half uur stuitte Vos op de staart van de recla- be-karavaan: geen kopgroep dus en Yi daar is volop lol over geweest. Of die keer bijvoorbeeld dat hij zijn motor helm afgaf aan coureurs die er omwil le van de alternatieve foto op een slap ïoment in de wedstrijd, mee wilden poseren Leo van Vliet zette de helm erug op het hoofd van Cor Vos en dat was gieren geblazen want de drek van een partij verstopte vlaaitjes kwam langs alle kanten naar beneden. Ze mogen elkaar wel, de c -hij. Onder andere omdat er nooit iompromitterende foto's in omloop allien komen. Daar begint Cor Vos liet aan. „Om maar eens wat te jnoemen: ik weet dat ze er een hekel !as<aan hebben om pissend gefotogra- 01 feerd te worden. Dat vinden ze niet leuk. Zeker niet als ze'n kleintje heb ben,.." tweede keus heel wat anders gebleken dan zo'n uitstapje met Grouwe Jo en Harrie van de Paander, die eigenlijk Harrie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19