économen: Europees plan oor drie miljoen banen Late gevolgen Nagasaki en Hirosjima onzeker Weinig Nederlanders 'Europees burger' Deetman: voorrang aan wachtgelders geven PROTEST TEGEN HONGER Nieuwe tabakswet: rookverbod in ziekenhuizen en scholen I Mieren overleven ruimte niet PZC/ b'nr,en"bu'ter,,and i r VD vindt wet inkelsluiting -4 de tijd gen Huis: huurder ijgt dubbele n woningbezitter Op visite lij Andropov Ontharing KATHOLIEK NIEUWSBLAD VERSCHIJNT IN OKTOBER XT RA ECONOMISCHE GROEI VAN 1 PCT NODIG i JDAG 8 JULI 1983 RAATSBURG (ANP) - Op verzoek van het Europees parlement hebben twee intematio- bekende economen een „drie maal drie" plan opgesteld dat moet voorkomen dat de rkloosheid in het Europa van de tien in 1988 tot bijna 16 miljoen zal zijn gestegen. Doel van plan is een economische extra groei van een procent per jaar gedurende drie jaar te reiken, en drie miljoen extra banen te scheppen, aldus Michel Albert, vroeger hoofd van Franse planbureau en prof. James Ball, directeur van de 'Londen Business School' in een ®pport ,Naar een Europees economisch herstel in de jaren tachtig'. hebben zich laten bijstaan door de opstellers van het drie-maal-drie- Het Europa van de tien zal zich verder er, Ier andere de Nederlandse oud- plan betrekkelijk gunstige veronder- kunnen ontplooien, aldus de opstel- iv lister van financiën en oud-direc- stellingen noemen: een economische Iers van het rapport, als ook de laat- -van het Internationaal Monetair groei die dit jaar in Europa een half ste. van vitaal belang zijnde, stappen .dSi prof. Witteveen. procent en tussen 1984 en 1986 2,3 op weg naar de vormen van een echte dit plan te verwezenlijken, moet. procent zal bedragen en dit jaar in de interne markt, zonder handelsbelem- reühet algemeen, de inflatie doeltref- Verenigde Staten ca. drie procent. meringen zijn gezet, als voor geheel Vilder worden beteugeld, en dienen o, winsten uit stijgende produktivi- ról te worden aangewend voor be- ^fsinvesteringen Voor het bereiken een extra groei met één procent roieten de investeringen in de tien in van de Europese Gemeen- iap met circa 15 miljard Europese eneenheden (circa 38 miljard gul- li li worden verhoogd, zonder dat de ia rotingstekorten en de buitenland- !iB schuldenlast van de EG-landen k: nemen. er; lert en Ball verwijzen in hun rap- r naar de verwachtingen van de ipese commissie, het dagelijks ne'kluur van de gemeenschap, dat de ia nende drie jaar het werklozental iel Europa van de tien met twee joen zal stijgen tot 14,9 procent of procent van de beroepsbevol- en tot bijna 16 miljoen 13 icent van de beroepsbevolking KRITISCHE REACTIE ONDERWIJS Europa dezelfde normen en standaar den gelden, als de oprichting van bedrijven die hoogwaardige technolo gie toepassen, de vorming van 'joint ventures' en gezamenlijke research en ontwikkeling worden aangemoedigd. De sociale gevolgen van de werkloos heid moeten worden verlicht, ver vroegde pensionering, opleidingsfaci liteiten en het scheppen van speciale werkgelegenheid voor jongeren die nen te worden bevorderd Er dient een doeltreffend energiebeleid te worden gevoerd, in combinatie met mogelijke initia4Zeven voor energiebesparing en verbetering van de energievoorzie ning, al dan met gekoppeld aan een balasting op olie De opbrengst van deze belasting zou kunnen worden gebruikt voor wat Albert aanduidt ais „een Europees Marchall plan". Het bevorderen van Europese investeringen op energie- en aanverwante terreinen, bij voor keur in de ruim vijftig Afrikaanse. Caraïbische en Pacific-landen die met de Euopese Gemeenschap het associatie-akkoord van Lomé hebben gesloten. AMSTERDAM De groep Amerikaanse fietsers b\) de start op het Hekelveld in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Een groep van zestien Ameri kanen is donderdagmiddag begonnen aan een fietsma- rathon van Amsterdam naar Genève. In Genève, waar de groep op 21 juli hoopt aan te komen, houdt een comité van de Verenigde Naties eind juli een confe rentie waar onder andere het wereldhongerprobleem aan de orde komt. De Amerikanen willen met hun fietstocht de aandacht vestigen op het hongerprobleem in de wereld Volgens een verklaring van het International Hunger Network willen de deelnemers aan de fietsmarathon de aan de conferentie deelnemende diplomaten moreel steunen in hun streven naar effectieve oplossingen voor het hongerprobleem. Het International Hunger Network wordt onder andere gesteund door UNICEF, de Stich ting The Hunger Project en de Stichting World Run- le cijfers zijn nog gebaseerd op wat HAAG (ANP) De VVD-fractie zich op het standpunt, dat de nkelsluitingswet „typisch voor de- ulering" in aanmerking komt. Dat |kt uit het donderdag verschenen irslag van de kamercommissie voor midden- en kleinbedrijf over irgenomen wijziging van deze L liberalen vragen zich af of de wet wel van deze tijd is en willen :haffing, of in ieder geval aanmer- Ijke versoepeling ervan. n de zijde van de PvdA wordt in het slag gevraagd in de bestaande wet- |ke regeling ..enige ruimte" te sppen voor activiteiten als bij «ld de zwarte markt in Bever- ERSFÓORT TANP) Huurders fen dit begrotingsjaar samen i twee en een half maal zoveel I van de overheid als bezitters een eigen woning, gerekend naar het aantal koop- V llzen (43 procent) en huurhuizen 571 ons land blijkt er twee maal zoveel bheidsgeld naar de huurders te in, De vereniging Eigen Huis, die K cijfers met steun van de ministe- svan volkshuisvesting en Financiën !ft uitgerekend, trekt uit deze re- nsom de conclusie dat „anderslui- ide cijfers op fabels berusten", lurders krijgen dit jaar aan subsidie het huls, huursubsidie, subsidie op ind, stadsvernieuwingssubsidie, tbeteringssubsidle, isolatiesubsi- rentevrijstelling en verhuisver- ïding totaal 4.9 miljard gulden. |en woningbezitters krijgen, inclu- f aftrek groot onderhoud en schil- werk en fiscale aftrek van hypo- iekrente. 4,3 miljard. Van de kopers at echter weer ongeveer 2.43 mil- I5i|fd terug naar de overheid in de vorm int n onder andere overdrachtsbelas- [v verhoogd huurwaardeforfait en di gemiddeld hogere grondprijs voor Jt aphuizen, zodat voor de overheid 1 a eindelijk een post van 1,89 miljard dijden overblijft, aldus de berekening Eigen Huis DEN HAAG (ANP) - Minister Deet man (onderwijs en wetenschappen) wil 8 september een herenafspraak maken mei de schoolbesturen. Er valt namelijk indirect wat te bespa ren als per zuil in het onderwijs de scholen bij benoeming voorrang ge ven aan wachtgelders van geestver wante andere scholen. Zo n regeling kan de bewindsman niet dwingend voorschrijven. De besturen hebben overwegend kritisch en afhou dend op dit idee gereageerd. Ze had den maandag een praatpapier gekre gen om er dinsdag met ambtenaren van het ministerie van onderwijs en wetenschappen over te spreken In het overleg, dat open, informatief en oriënterend was. opperden de bestu renorganisaties nogal wat bezwaren. Daarom zal de bewindsman half au gustus met nadere informatie komen, om drie weken later de afspraak te kunnen maken. De bestuurders voerden onder meer aan, dat voor het maken van de herenafspraak toch minstens een tip je moet worden opgelicht van de sluier die hangt over veel onderwijsza ken in een tijd van bezuinigingen en te verwachten ingrepen. Ze willen in ieder geval meer weten over de om vang. de uitwerking en gevolgen van het jongste plan. Wat de omvang betreft wensen de organisaties ook te kunnen beoordelen, welke rol de in greep speelt in het geheel van bezuini gingen op onderwijs als onderdeel van de 2.5 miljard gulden bezuiniging voor '84 op alle departementen gezamen lijk. Tevens wil men bij benadering kun nen afleiden welke andere maatrege len het onderwijs nog meer zullen treffen. Daarmee zal dan onder ande re kunnen worden nagegaan of van de werkloze jongeren die nog niet eerder een baan in het onderwijs hadden, er nog enkelen aan de bak kunnen komen. MANCHESTER. MAINE i ANP UPC - De 11 jaar oude Samantha Smith uit Manchester. Maine, haalt kle ren uit de kast voor een reis naar de Sowjet-Unie, die donderdag be gon. Het Amerikaanse meisje maakt met haar ouders een 14- daagse trip naar Moskou op uitno diging van Sowjetleider Andropov, aan ivie het meisje in een brief haar felicitaties met zijn nieuwe premier schap had overgebracht, waarbij zij tevens de vraag stelde waarom de USSR de neiging tot wereldover- heersing had. MOSKOU iANPi - Er zijn Russen die door een misverstand van onthanngscreme van een be faamd Frans huis gebruiken als haarlotion. wat uiteraard de jammerlijke gevolgen heef die men ervan mag verwachten, schrijft het Sowjetrussische tijd schrift 'Sdorowie' (gezondheid). Volgens de Franse firma staat het allemaal netjes in het Rus sisch op het etiket maar leest men niet verder dan zijn neus lang is en ziet dan alleen dat het middel de aard van het haar verandert. Volgens het tijdschrift zijn heel wat Russen slachtoffer gewor den van het misverstand en zijn zij nu ijlings op zoek naar een toverlotion die het haar weer doet aangroeien. STRALINGSDESKUNDIGEN ONEENS AMSTERDAM (ANP) Verscheide ne stralingsdeskundigen twijfelen aan de door Japanse geleerden be weerde late gevolgen van de atoom bommen op Hirosjima en Nagasaki. Het is erg moeilijk aan te tonen dat de kankerziekte onder de overleven den van de atoomaanval te wijten is aan de straling van atoomwapens. Het is de grote vraag of het verhoogde risico niet te maken heeft met een gecombineerd effect van diverse oor zaken, zoals straling, chemische stof fen, voeding en hun bepaalde levens wijze. Op het internationale congres over stralingsonderzoek, dat deze week in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden, kwa men deskundigen uit Japan met de resultaten van verscheidene onder zoeken. Daarmee wilden zij aantonen dat de gevolgen van de atoombom men op langere termijn ernstiger zijn dan men aanvankelijk had gedacht. Andere stralingsdeskundigen waren het daar niet geheel mee eens en meenden dat nadere studies nodig zijn om de beweringen van de Japan ners te staven. Er zijn nog te veel onzekere factoren in het opgespoorde materiaal. DEN HAAG (ANP) De regering wil het roken in scholen en ziekenhuizen verbieden. Verdere maatregelen voor de beperking van het roken in openbare gebouwen hangen af van de provincies en gemeenten. De regering zal daarvoor richtlijnen vaststellen. Dat staat in de ont- werp-tabakswet die de ministerraad deze week ter beoordeling naar de Raad van State heeft gestuurd en die donderdag is gepubliceerd. Eerder deze week had staats secretaris Van der Reijden al maatregelen aangekondigd. De staatssecretarissen Van der Reijden (volksgezondheid) en Van Zeil (economische zaken) schrijven in de toelich ting bij het wetsontwerp dat de veranderende maatschap pelijke houding ten aanzien van het roken noopt tot maatregelen. Tussen 1978 en 1983 is het aantal rokers in de leeftijdsgroep ouder dan 15 jaar met tien procent gedaald, van 47 naar 37 procent Volgens de club van actieve niet-rokers (CANi zijn er in Nederland tien miljoen niet-rokers. De regering is niet van plan de verkoop van rookartikelen te beperken. Aanvankelijk was het de bedoeling de verkoop van sigaretten en tabak te binden aan een leeftijdsgrens van 16 jaar. Volgens de bewindslieden is dit echter niet controleerbaar. Het beperken van het aantal verkooppunten van tabaksartikelen, een voorstel van de interdepartementale commissie tabaksgebruik gaat niet door omdat dat een te grote slag zou zijn voor het midden- en kleinbedrijf. Evenmin denkt de regering aan beperken de maatregelen op het gebied van reclame K. Yokoro van de universiteit van Hirosjima en K. Kanda van het reac- tonnstituut in Kyoto hebben met dierenproeven aangetoond dat het kankerverwekkende vermogen van atoomstraling opmerkelijk hoger is dan verwacht. Een onderzoek van stralingsdeskundigen van het acade misch ziekenhuis in Nagasaki en Shi ga kwam op grond van een onderzoek onder vrouwen van 33 tot 70 jaar tot de conclusie, dat de straling aanmer kelijk effect heeft op de vitaliteit van deze mensen en hun ouderdom ver snelt. Te vroeg Ook andere Japanse deskundigen leg den op hun specifiek medisch terrein soortgelijke verklaringen af. Het is volgens W. Sinclair van de nationale raad voor de bescherming en meting van radiostraling m Bethesda iVSi echter nog veel te vroeg om de gevol gen van straling voor de overgebleven bevolking v!nt te stellen. Prof. dr. D. van Bekkum, directeur van het radiobiologisch instituut TNO in Rijswijk, is van mening dat de Japanners de neiging hebben de zaak erg dramatisch voor te stellen. Het huidige voorkomen van bijvoor beeld bloedkanker (leukemie) heeft volgens hem niet met de straling van de atoombom te maken, omdat de indictieperiode van deze ziekte be trekkelijk kort is, ongeveer twaalf jaar. iVan onze correspondent) BRUSSEL „Overkomt het u wel eens dat u zich ervan bewust bent Europees burger te zijn?" Je zult maar rustig aan het winkelen zijn en zo'n vraag ineens toegeworpen krij gen. Toch is het enkele honderden Nederlanders de afgelopen maanden overkomen in het kader van de zoge naamde Euro-barometer, een half jaarlijks onderzoek naar de publieke opinie in de Europese Gemeenschap. Voor de ijveraars van het ene. alle volkeren verenigende Europa moet de uitslag niet erg bemoedigend zijn De helft van de ondervraagden in Neder land voelt zich nooit een Europees burger of weet de vraag gewoon met te beantwoorden De meeste „Europe se burgers" in dit verband waren te vmden in Duitsland en de minste in Groot-Brittanme. Toch vindt 74 pro cent van de Nederlanders het een goede zaak, dat ons land deel uit maakt van de Europese Gemeen schap, en daarmee scoren ze het hoogst in Europa Waar alle burgers van de Europese Gemeenschap zich echter veel meer mee bezig zullen houden, is hun finan- cieel-economische situatie. Zesenzes tig procent van de Nederlanders vindt dat het met de Nederlandse economie steeds minder goed gaat. en dat is veel pessimistischer dan in andere landen, waar tekenen van optimisme over een economische opleving duide lijk te bespeuren zijn. Zwartgallig Nederland is met 91 procent ook het zwartgalligste land als het gaat om de vraag of een economische ople ving iedereen echt aan een baan zal helpen. De meeste Nederlanders vre zen dat ook in dat geval er nog een ruime werkloosheid zal blijven be staan. Radicale ingrepen om bijvoorbeeld het economische systeem zo te veran deren dat iedereen wel weer een baan krijgt, zijn echter niet populair in Nederland, noch in de andere landen van de Europese Gemeenschap. Van de Nederlandse ondervraagden is slechts 5 procent voor revolutie. 67 procent zoekt het liever in meer gema tigde hervormingen, terwijl 28 pro cent zich vooral zorgen maakt over de bescherming van de maatschappij te gen zulke revolutionaire acties. Het vertrouwen in de democratie in Europa blijft ruim aanwezig, het meest in Duitsland. Engeland, Dene marken en Nederland In België met name staat deze staatsvorm steeds meer ter discussie Democratie, werk. geld worden in de Europese publieke opinie belangrijk gevonden, maar in de eerste plaats hecht men toch waarde aan zijn ge zondheid. Van de ondervraagden geeft 58 procent in Europa gezond heid als de belangrijkste zaak in het leven aan, gevolgd door „het huwe lijksleven'' en „harmonie in het ge zin", terwijl geld pas op de vierde plaats komt. In Denemarken. Nederland en Lu xemburg antwoordden ook de meeste ondervraagden dat ze tevreden zijn over het leven dat ze leiden. Volgens andere Europese statistieken is De nemarken echter ook het land waar de meeste zelfmoorden worden ge pleegd. en dat gegeven kan de uitsla gen van deze Euro-barometer de noodzakelijke relativering geven. ;*AKANTIEP0CK£T3 VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE DE VAKANTIEPOCKETS VAN SKARABEE BUSSEM (ANP) - Op l oktober verschijnt het eerste nummer van het Katholiek Nieuwsblad, een uitgave van de Arnulfus- stichting. Hoofdredacteur wordt Telegraaf-redacteur H. F. Gallee. Katholiek Nederland is trouw aan de leer van Rome en staat open voor de vernieuwing van de rooms-katholieke kerk volgens de richtlijnen van het tweede Vaticaanse concilie en de beslui ten van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in 1980 te Rome Het blad verschijnt aanvanke lijk twee keer per week. De stich ting wil op den duur met een dagelijkse editie komen Dit heeft de voorzitter van de stich ting. mr. J H M Willems in Bussum. donderdag meege deeld Er is in Nederland volgens de stichting behoefte aan goede kerkelijke berichtgeving en aan een op rooms-katholieke grond slag gebaseerde benadering van de actualiteit. Het blad zal veel aandacht be steden aan toespraken en brie ven van de paus. maar ook schrijven over de levens van hei ligen en anderen die rooms-ka- tholieken kunnen inspireren. Di recteur van de bedrijfsvoering wordt J. J A. Pos uit Heerlen, die ondermeer technisch direc teur bij het Limburgs Dagblad was. Het Katholiek Nieuwsblad zal in technisch opzicht samen werken met het Nederlands Dag blad. de krant van de vrijge maakte gereformeerden in Ne derland Ii/YORK REUTERIUPIGeen van de 150 mieren die vorige maand aan ird van het ruimteveer Challenger de ruimte in gestuurd zijn heeft de vlucht rleefd. Maar de groep Amerikaanse scholieren van wie het onderzoek linj/ verwacht veel te weten te komen over de gevolgen van het ontbreken aardse zwaartekracht op insecten. Vandaag gaan de scholieren de o-opname bekijken die van de mierenkolonie in de 90 cm hoge trommel werd gemaakt. De jonge onderzoekers toonden zich teleurgesteld over de dood van alle mieren maar waren er niet verbaasd over. De camera's hadden goed gefunctioneerd. De Carpenter-mieren icamponotusi waren voor het experiment gekozen vanwege hun hard extern skelet, hun grote weerstand en hun poten waarmee zij zich aan gladde oppervlakten kunnen vastkleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5