FINANCIEEL DRIJFZAND j Steun voor Amnesty International De trucs van Smit-Kroes Niet meer dan acht borrels PZC/ opinie en achtergrond - ,o«!: VRIJDAG 8 JULI 1983 jc -TT (Door Hans Laroes) Rijkswaterstaat had de cijfers keurig op een rijtje gezet, en de minister had ze eveneens netjes aan haar veertien collega's gepresenteerd. Er was slechts één probleem: inhoudelijk klopte de cijferopstelling niet. De werkelijkheid was iets minder mooi dan-ie op het eerste gezicht leek. Maar effectief was het wél: de ministerraad ging in zéér korte tijd, in de laatste paar minuten voor de beëindiging van de bijeenkomst, akkoord met mevrouw Smit's cijfers én de consequenties: 160 miljoen gulden van een in de laatste helft van 't vorige jaar ontstane financiële tekort in de Oosterscheldewerken zouden door het kabinet zélf worden gedekt. Haar collega's hadden die cijfers ook haar voorgangers, de tent wél over- rend van het kabinet-Den Uyl dat het anders kunnen interpreteren, en wa- eind heeft kunnen houden. En waar- Oosterscheldebeleid kabinetsbeleid ren vervolgens 70 a 72 miljoen goedko- dering-op-termijn waarbij een vleugje was. en dat dus het héle kabinet per af geweest, 't Is dus. om een wat eeuwigheid is te bespeuren is natuur- verantwoordelijk was, ook financieel, cynische conclusie te trekken, maar lijk altijd beter dan korte termijn- Mevrouw Smit overdreef dat -zoals populairiteit. De huidige problematiek rond de Oosterscheldewerken is niet haar te goed dat mevrouw Smit in dit ver band wat trucs heeft toegepast om het financiële gat met kunst en vlieg werk te beperken, want anders was er verwijten. Het zijn inderdaad die ongetwijfeld fors gesneden en was het uitstel van de aanleg van de Philips- beleid de basis hebben gelegd voor de Zij herstelde de oude afspraak over moeilijkheden van dit moment én de méérkosten van de Oosterschelde- r het feit dat het hele project op gebouwd. erken in grote lijnen: slechts procent van de nieuwe tegenvallers wel is toevertrouwd- op haar aeurt door het kabinet mee te delen lat het hier om een project gaat dat oneigenlijk' op haar begroting staat voorgangers Tuijnman en Zeeval- 't kon beter naar landbouw, milieu of king die de tent niet overeind hebben naar de minister-president- maar haar dam slechts één voorbeeld uit een kunnen houden, en die door hun optreden was inderdaad effectief, waslijst met onaangename verrassin gen geweest. Het gaat hier. dat zal duidelijk zijn. om het dertiende voortgangsrapport financieel drijfzand over de Oosterscheldewerken. Eén waardoor er steeds weer aa-noc-acn- csiectus' is overigens een reiatiei van de twee 'molenstenen' die. en zij tïge maatregelen moeten worden ge- begrip) zou zij zelf moeten betalen, de laat zelf niet na daar bij voortduring nomen om het verzakken van de hele rest werd door het kabinet opgelost, op te wijzen, om de nek van mevrouw pijlerdam te voorkomen; maar dat Er was één maar: de onverwerkte Smit-Kroes hangen, minister van ver- laatste is overdrachtelijk bedoeld. erfenis van Zeevalking ad 162 mil- keer en waterstaat. En het zijn niet de Immers, sinds pakweg een jaar of joen zou in z'n geheel door verkeer en werken zélf die haar nek zozeer belas- twee en een half geleden de uiterst waterstaat moeten worden gedekt, ten, maar de financiële consequenties kleine post onvoorzien leeg achter ervan. De laatste twee jaren zijn bleef, is iedere tegenvaller een echter voortdurend financiële tegenvallers tegenvaller die niét binnen het project gemeld die enerzijds werden opgevan- gecompenseerd kan worden. Er zijn Vrij plotseling, nadat minister Braks gen door het project zélf minder luxe natuurlijk ook meevallers, maar die die bezwaren koesterde tegen uitstel Trucs uit te voeren, maar anderzijds moes- zijn tot n ten worden opgebracht door de begro- die tegenvallers mee weg te werken, ting van verkeer en waterstaat. En het tij is ongunstig: voortdurend (jQt worden de budgets van de verschil lende departementen aangetast om rèele bezuinigingen mogelijk te ma ken. Bovendien heeft verkeer toe te gering geweest om er van de aanleg van de Philipsdam een fiks robbertje vechten had verloren, verscheen kort geleden het dertiende voortgangsrapport waarin, enigszins triomfantelijk, werd gemeld dat het mevrouw Smit inderdaad was gelukt om 't gat van 162 miljoen te dichten. De meeste ministers van verkeer waterstaat schijnen er de gewoonte van te maken behalve hun politieke Helaas was er óók nog een nieuw gat, terstaat in de laatste tien jaar extra testament ook een tastbare erfenis ad 238 miljoen ontstaan, maar daar- moeten inleveren: het aandeel in de achter te laten. Tuijnman was nog voor was met succes een beroep ge- totale rijksuitgaven zakte van glo- maar net verdwenen toen Zeevalking daan op de voltallige ministerraad, baal 12 tot aanzienlijk beneden de tot de ontdekking kwam dat zijn En om haar goede wil te tonen had de tien procent. Maar de Oosterschelde- voorganger hem met een tekort van minister niet eens aan haar collega's werken zijn meedogenloos: je kunt ze 700 miljoen had laten zitten. En Zee- gevraagd om de al genoemde 80-20- niet half uitvoeren, en dus moet je al valking ging weg met achterlating sleutel toe te passen om het hele 238 het benodigde geld beschikbaar blij- van een gat van 162 miljoen, waarvoor miljoen grote tekort, maar op het mevrouw Smit een oplossing moest mooie afgeronde bedrag van 200 mil- dien -en dat is begrijpelijk gezien het 0611 vinden. Eén ding is echter joen. Die resterende 38 miljoen moe- unieke karakter- met voortdurende toegegeven. Zeevalking liet gewoon ten door de gezamenlijke creativiteit weten dat hij zélf geen geld had van de Deltadienst en aannemers- kunnen vinden, terwijl Tuijnman combinatie Dosbouw worden gevon- deed alsof 's ministers neus bloedde, den Mevrouw Smit wenste kort na haar Nu komen we echter aan de boek houdkundige trucs, die als ven stellen, terwijl 't werk je bovei tegenvallers confronteert. Zeevalking Mevrouw Smit mag niet overal even binnentreden op het departement een populair worden gevonden ze is er radicale breuk met het beleid tot dan bovendien niet op uit. Achteraf zal in toe. Zij herinnerde zich -op aangege- haar optie geconcludeerd moeten ven van haar ambtenaren vanzelf- worden dat zij, in tegenstelling tot sprekend- de principe-afspraak date- quentie hebben dat verkeer en water staat minder en het hele kabinet méér aan de Oosterscheldewerken moet betalen. Want in tegenstelling tot wat mevrouw Smit beweert, is zij er niet in geslaagd het tekort van 162 miljoen van Zeevalking weg te werken. In de voortgangsrapportage schrijft zij dat zij 37 miljoen heeft kunnen vinden door de aanleg van de Philips dam te vertragen met een jaar. Dat zal naar alle waarschijnlijkheid een reée- le besparing blijken te zijn. hoewel dat pas over een aantal jaren blijkt. Res teert 125 miljoen. En toevallig zijn er in de tweede helft van 't vorig jaar allerlei besparingen gevonden, die sa men een bedrag van 125 miljoen belo pen. Opgelost dus. Maar dat is slechts schijn, want zoals al is beschreven zijn de tegenvallers tot nu toe altijd groter geweest dat de meevallers. En dan zou er nu een 'batig saldo' zijn van 125 miljoen? Niets is minder waar: er is een nega tief saldo van 113 miljoen. Mevrouw Smit echter laat die tegen vallers in eerste instantie buiten be schouwing. en zij doet dat bewust. Zij gebruikt namelijk de 125 miljoen gro te meevallers om het resterende 'gat- van-Zeevalking' weg te werken. De tegenvallers, samen 238 miljoen, komen pas weer te voorschijn als de minister ze nodig heeft om bij het kabinet een stevige declaratie in te dienen. Onzuiver Haar cijferopstelling is echter niet zuiver. Zij had, net zoals in de afgelo pen jaren is gebeurd, niet de mee- en tegenvallers onafhankelijk van el kaar moeten presenteren, maar met het saldo moeten komen. Het ant woord op de vraag of de Oosterschel dewerken duurder worden is immers afhankelijk van de vraag of er prijs stijgingen zijn geweest. En net zoals het netto loon bepaald wordt door 't saldo van brutoloon min inhoudin gen, zo worden de netto prijsstijgin gen bepaald door 't bedrag dat res teert wanneer mee- van tegenvallers worden afgetrokken. Als die redenering zou zijn gevolgd, dan zou er voor mevrouw Smit een aanmerkelijk ongunstiger resultaat uit de bus zijn gerold. Zij zélf zou dan verantwoordelijk zijn voor in ieder geval de 162 miljoen van Zeevalking. Daar komt dan nog een deel van het échte tekort van 113 miljoen (238 min 125) bij: twintig procent, om precies te zijn. oftewel 22 miljoen gulden. In totaal zou zij dus 184 miljoen zélf hebben moeten betalen, waartegen over een 'meevaller' van 37 miljoen door uitstel van de Philipsdam zou staan, zodat er een nieuw gat van 147 miljoen zou resteren. Volgens deze gegevens zou het kabinet 80 procent van 113 miljoen, dus zegt maar 88 90 miljoen hebben moeten betalen. De werkelijkheid ziet er voor me vrouw Smit een stuk rooskleuriger uit. In plaats van de zeg maar 90 miljoen waarop zij maximaal recht heeft, betaalt het kabinet 160 miljoen (80 procent van 200 miljoen). En in plaats van een 'eigen' gat van 147 miljoen moet zij oplossingen zoeken voor een nog ongedekt totaal van 40 miljoen (20 procent van 200 miljoen). De 38 miljoen waarover we het al eerder gehad hebben komen voor re kening van Deltadienst en Dosbouw. Handig Het kan in ieder geval niet ontkend worden dat mevrouw Smit uiterst handige redenaties kan opzetten cn voor wie de Oosterscheldewerken in de huidige vorm een goed hart toe draagt is dat eigenlijk meegenomen, aangezien de minister goed in staat is om vrij 'rücksichtlos' te snijden als zij vindt dat de stand van 's rijks financiën daartoe aanleiding geeft. Het Oosterscheldeproject was al vrij dicht bij de gevarenzone terecht geko men. Bij de zuiver uit financiële mo tieven overwogen vertraging van én Philips- én Oesterdam met maximaal vier jaar leek het immers volstrekt zeker dat één van de twee hoofdmotie ven om juist een doorlaatbare pijler- dam te bouwen, het zoveel mogelijk waarborgen van milieu- en visserijbe- langen. zou worden aangetast. Maar het gevaar is nog niet geweken. Het feit dat er nu een oplossing is gevonden voor de problemen van dit moment, kan niet verhullen dat de financiële onderbouwing nog uiterst wankel is. Er is immers géén post voor onvoorziene tegenvallers -en die zal er niet meer komen ook-, er is géén franje meer om weg te knippen wanneer er nieuwe gaten dreigen, em de totale begroting van verkeer en waterstaat biedt geen enkele marge om nieuwe tekorten te dekken zonder dat andere posten onder grote druk komen te staan. Er is wellicht één oplossing mogelijk: nu de staat aan het privatiseren slaat, een deel van het KLM-aandelenbezit op de markt heeft gegooid en het loodswezen zelfstandig -All maken, is het misschien doenlijk om de Ooster scheldewerken aan een projectont wikkelaar te verkopen,.. 'Door Weert Schenk) ■pve rechter heeft gelijk als hij de caféhouder verai JJ-^woordelijk stelt voor het alcoholgebruik van barbezoekers", zegt voorzitter G. van der Veen v Horecaf, een bond van horeca-ondernemers. „Een al drijfsleider behoort zich verantwoordelijk te voelen V( zijn klanten. De zorg moet verder gaan dan het betal 5 van de rekening". Van der Veen reageert op een unie- gen: had ik dat kunnen voorkor ke rechtszaak in Middelburg, waar bij zes weken gevangenisstraf werd geéist tegen een cafébaas, in wiens café een 18-jarige jongen zich op woordelijkheid van de horeca Nieuwjaarsdag letterlijk dood het alcoholgebruik niet meer 1v dronk. In twee uur tijds had de vanzelfsprekend. „Het is hetzeip: kastelein en zijn hulp het slachtof- als de deur voor iemand open d fer 15 glazen bier en 24 kelkjes den of met twee woorden sprek W jenever voorgezet. De jongeman be- zweek aan alcoholvergiftiging. De caféhouder verdedigde zich met blad weer eens een stukje overat t het argument dat zijn klant in het problematiek te schrijven, geheel geen last leek te hebben van de grote hoeveelheid alcohol. Bo- Horeca Nederland, R Ik geloof dat dat te weinig gebeu fV h Van der Veen noemt de venlöff 1 zusteroi gt< vendien wist hij niet precies wat hij nisatie van de Horecaf, is terugbftde al gedronken had. omdat het bar- dender in het commentaar meisje hem ook inschonk. Horecaf- Berkhout, juridisch medewe: £n voorzitter Van der Veen betitelt van Horeca Nederland, gelooft deze argumentatie als 'geouwe hoer'. „Een café is er niet voor mensen die zich willen laten vollopen met drank; dat kunnen ze beter thuis doen. Het is een gelegenheid om andere mensen te ontmoeten. Het biedt ambiance. Een kastelein dient iemand die acht borrels op heeft niet n het moeilijk is om gedragscode) ;ro te stellen voor horeca-ondernem sc „Persoonlijk ben ik het er ook: eens dat een caféhouder vember woordelijkheid draagt. Maar rt kastelein kan ook niet alles 01 zien. Hij weet bijvoorbeeld nle! iemand elders al veel gedroni heeft. Ook weet hij niet altijd 1 hc' te schenken. Dat is niet iemand kan hebben. De één is twee glazen pils gek, de ander alleen in het belang van de klant, - - - maar ook in dat van zijn cafe. Het na 15 glazen nog fris op de knil voorkomt narigheid en de mensen «1 komen terug. En als de baas het Berkhout^ niet kan overzien, moet hij gewoon meer personeel in dienst nemen". Van der Veen vindt dat de service behoort te gaan tot en met het autosleuteltje. „Daarmee kweek je ook klanten. Je geeft niet iemand bij de uitgang een hand, terwijl je weet dat hij 500 meter verder kan worden aangehouden en daarbij Dus wat alcohol is en wat de ef zijn rijbewijs kan kwijt raken. Of ten ervan kunnen zijn. „Voor 1( dat hij mogelijk verderop een onge- J u~* belang van de caféhouder zelf is het drankgebruik in de gaten niet in regels of wetgeving te gen. met welke materialen hij omgil' rest moet de cafébaas het zeil luk kan veroorzaken. Die mensen vullen, waarbij n 1 niet 1 moet je overreden een taxi te ne men. Dat geldt voor alle horeca ondernemers. of je nu manager dragen.' bent van een luxe-hotel met bar of van een gewone kroeg op de hoek". Uit zijn ervaringen als directeur van een hotel diept Van der Veen een voorbeeld op. Hij herinnert zich een enorme ruzie met een gast die tij dens en na een diner stevig had gedronken. Midden in de nacht wil de de man in zijn eigen auto naar huis. Van der Veen en zijn medewer kers ontnamen hem op hardhandi ge wijze de autosleutels en bestel den een taxi. De volgende dag ont ving het hotel een grote bos bloe men van de inmiddels weer nuchte re man. De Horecaf-man beseft dat een be drijfsleider in de horeca nooit alles in de hand kan hebben. Er kan. zegt hij. vooral bij grote partijen wel eens een dronken persoon tussen door slippen die je niet in de gaten hebt. „Het kan dan honderdmaal goed gaan, Maar als er wat gebeurt, moet de bedrijfsleider zich afvra- geten dat de gebruikers zelf grootste verantwoordelijk! Horecaf-voorzitter: G. Vervolgden om geloof of ras vervolgden om wat vader was vervolgden met het schietgebed van Jezus, Marx of Mohammed, vervolgden om een ideaal geven een teken, een signaal Of die signalen op 16 en 17 mei in het Amsterdam se Carré voor iedereen herkenbaar waren, valt te betwijfelen. Er is veel geschreven of amusement de manier is om een groep als Amnesty Internatio nal aan gemotiveerde sympathisanten te helpen. Dat zo'n actie geld in het laatje brengt, is duidelijk: Velen kwamen op de smaakmakers Koot en Bie. Freek de Jonge en 'Doe Maar', André Hazes en Herman Brood af. Slechts weinig artiesten bleken in staat de ernst van het door Amnesty te bestrijden onrecht in toon en taal te vatten Het hierboven beschreven fragment van Herman van Veen's bijdrage vormde, met enkele gelezen gedichten van politieke gevangenen, een uitzondering. Met alle andere nummers zijn ze te beluisteren op de dubbel-elpee 'Een gebaar', waar van de opbrengst geheel ten goede komt aan Amnes ty. Het blijft echter een schrijnende realiteit dat deze beweging zoveel steun nodig heeft. Veel regimes bewijzen nog altijd dat de zeventiende eeuwse filosoof Thomas Hobbes gelijk had met zijn uit spraak 'homo homini lupus est' (de mens is voor zijn medemens een wolf). Een artikel in een Engelse krant in 1960 over twee Portugese studenten die in een restaurant kritische opmerkingen maakten over hun regering en daar voor gevangen werden gezet, vormde voor jurist Peter Benenson de aanleiding om met vrienden de wereld te wijzen op allen die in strijd met de mensenrechten gevangen zaten. Zijn oproep 'Appeal for Amnesty' (oproep tot amnes tie) kreeg veel aandacht in de pers. Het gevolg was dat er enkele van de in de actie genoemde gevange nen werden vrijgelaten. In 1962 kreeg de beweging de naam 'Amnesty International'. Er werden groepen opgericht, die elk de zorg voor een drietal gewetensgevangenen op zich namen In de loop van de zeventigerjaren groeide de beweging explosief. De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede in 1977 betekende een extra stimulans. Binnen het ruime gebied van de mensenrechten heeft Amnesty voor drie doelstellingen gekozen: 1. Het werken aan de vrijlating van gewetens gevan genen: Mensen die in strijd met de Universele verklaring van de mensenrechten gevangen zitten. Amnesty verstaat daaronder mensen die vanwege hun godsdienstige of politieke overtuiging, hun ras, taal. huidskleur, of sexe gevangen zitten en geen geweld gebruiken of gepropageerd hebben. 2 Het werken aan een eerlijk proces volgens interna tionale normen voor ALLE politieke gevangenen. 3. Het in alle gevallen optreden tegen martelingen, de doodstraf en andere vormen van wrede behande ling van gevangenen, wat voor soort gevangene dat ook is. Politieke moorden „Ik werd vastgehouden terwijl soldaten op mijn polsen en benen trapten en naalden onder mijn teennagels staken. De volgende dag moesten we over bijzonder scherpe stenen kruipen die tot bloedens toe in onze handen en knieén sneden. De twee vooraan werd bevolen om naar buiten te gaan. Ik hoorde twee schoten en toen moesten vier van ons ook naar buiten komen. Ik dacht dat dit het einde was maar ze zeiden ons alleen maar dat we de lijken in een landrover moesten laden". 1getuigenis van een gevangene onder Idi Amin, Oegandai. Van 23 maart tot eind juli van dit jaar houdt Amnesty een campagne tegen politieke gevangenen in vijfendertig landen. Politieke moorden zijn onwet tige en opzettelijke moorden op mensen vanwege hun werkelijke of vermeende politieke overtuiging of activiteiten, geloof of levensbeschouwing, etnische afkomst, sexe, huidskleur of taal die worden ge pleegd in opdracht van of met medeweten van de overheid. Ze vinden overal ter wereld plaats in landen van sterk verschillende ideologische aard. In het rapport 'Om niet te zwijgen', noemt Amnesty vijfenveertig landen waar buitengerechtelijke execu ties plaatsvinden binnen het eigen land door buiten landse (bezettende) mogendheden, of door oppositie groepen binnen het eigen land. Naast landen als Ethiopië, Mozambique, Oeganda, Brazilië en El Salvador, lezen we ook namen als Suriname, Afga- nistan, Polen en Joegoslavië. Het rapport beschrijft elf voorbeelden van landen waar het eigen regime deze terreurdaden uitvoert. Argentinië, Indonesië. India en Guatemala spannen hier de kroon. Het is onvoorstelbaar dat methoden stemmen uil de kerken uit de Hitlertijd overal ter wereld dagelijks onge straft worden toegepast. Volstrekt willekeurige man nen, vrouwen en kinderen worden zonder vorm van proces vermoord. Soms is de naam van één verzets strijder genoeg om een heel dorp uit te roeien. Mannen als Idi Amin en Pol Pot zijn wat dat betreft met de enigen die zich hieraan schuldig maken. Verdwijningen Het is duidelijk dat de autoriteiten afhankelijk zijn van de publieke opinie en de gevolgen van economi sche boycot. Men probeert daarom de verantwoor delijkheid voor deze moordpartijen zoveel mogelijk te verhullen. De slachtoffers worden daarom gevan gen genomen en vervolgens als 'vermist' opgegeven. Familie en vrienden kunnen niet achterhalen waar zij zich bevinden en wat hen is overkomen. Het stille protest van de 'dwaze moeders' in Argentinië, over genomen door veel vrouwengroepen elders, heeft de wereld op deze barbaarse vorm van onrecht gewezen. De uitkomst was dat de Argentijnse regering onlangs 'om van het gezeur af te zijn', toegaf dat de 'vermis ten' als 'dood' moeten worden beschouwd. Alsof de dekmantel van de doofpot in staat zou zijn het protest van zoveel wanhopigen te sussen. Afgezien van de 'verdwijningen' krijgen de openlijke moordaanslagen de volle aandacht van Amnesty. In landen als Columbia, Chili en El Salvador zijn de officiële veiligheidsdiensten verantwoordelijk voor deze misdaden. Deze 'zuiveringen' hebben in de loop van de jaren honderdduizenden levens gekost. Tel kens blijkt weer dat het helaas ook in ons land gehoorde verlangen naar 'een sterke man', de eerste aanzet was tot deze op machtswaanzin berustende wandaden. Cijfers Amnesty heeft in de loop van de jaren steeds meer aanhangers gekregen. Recente publikaties uit Lon den vermelden een groei van 350.000 leden in 1982 tot 500.000 leden in 1983. Van de 151 landen waar Amnesty vertegenwoordigd is, groeide de Neder landse afdeling het meest. Binnen een jaar kwamen er 10.000 leden bij. De benefit-actie in Carré leverde 4,000 nieuwe leden op. Het is tekenend dat de ledentoename in procen ten Chili het grootst was, namelijk 75 procent. De beweging richt zich door middel van actie en protest tot die overheden die de mensenrechten geweld aandoen. Publiciteit en protest zijn de be langrijkste pijlers waarop zij is gebouwd. Ook binnen de Verenigde Naties vond de stem van Amnesty diverse malen weerklank. Het is voor ieder mogelijk actief mee te doen met de campagnes van deze beweging via de ruim 500 plaatselijke werkgroepen in ons land. Een voorbeeld dichtbij huis: De basisgroep Goes, bestaande uit ongeveer dertig personen, werkt aan de voorlichting op scholen en bestaat uit verschillen de 'schrijfgroepen'. die brieven sturen naar ambassa des om gevangenen vrij te krijgen of te pleiten voor een eerlijk proces. Twee adoptiegroepen in Goes en Heinkenszand werken elk voor één geadopteerde gevangenis en proberen inlichtingen in te winnen over hun toe stand. Ze oefenen op die manier druk uit op c- autoriteiten ter plaatse. Onlangs werden de arts! van Noord- en Zuid-Beveiand benaderd met nt verzoek om de activiteiten van de groep te ondei steunen. De kerken Het spreekt vanzelf dat 'opkomen tegen onrecht'bij (at uitstek een diaconale taak is. In de protestants! kerken wijst de kerkorde de ambtsdragers op hui plicht 'te getuigen tegenover overheid en volk'. P diakenen hebben de opdracht om 'te midden van* S sociale noden van het volk, overheid en samenlf Of ving te wijzen op haar roeping de gerechtigheid!! betrachten'. Het zou daarom een eerste taak van 'd kerk moeten zijn groepen als Amnesty Internati? nal moreel en financieel te ondersteunen. Het v echter telkens weer op hoe huiverig kerkeraden gemeenteleden reageren wanneer zaken als recht fi onrecht aan de orde zijn. Politiek blijft voor velen een vies woord wanneer hf om geloofszaken gaat. Het lijkt soms alsof ona Vader in de hemel nooit als mens is afgedaald in onzi aardse politieke werkelijkheid. Jezus wordt in ona tijd niet zozeer verloochend door onkerkelijken.il wordt veeleer doodgezwegen door Christenen diezf getuigenis tegen de onderdrukte medebroeder doodzwijgen. Het verbaast mij telkens weer <J vooral ouderen die de terreur van de Tweede Werel oorlog aan den lijve hebben ervaren, zich zo ang vallig op de vlakte houden, wanneer nu hun k wordt gevraagd inzake onrecht, marteling en moo Een organisatie als Amnesty International verdiep juist uit onze kerken veel meer steun. Dan z geen theatervoorstellingen meer nodig om geld sympathie te krijgen. De naam JESUA, ons a" bevrijder, zou ruim voldoende moeten zijn om ied Christen voor dit werk actief te maken. ds R. E. da Cosi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4