Bukman: twintig procent korter werken in 7 jaar Li pzefi Van den Broek: incidenten voorkomen in Unifilgebied Premier van Libanon ontsnapt aan bomaanslag Willebrands: man van dubbelfunctie Simonis: trouw aan het Vaticaan m Fiets-bewaarautomaat PZC/binnenbuitenland CDA- VOORZITTER WIL SNEL AFSPRAKEN het weer Treinretour af Amsterdam Den Uyl: 'gezicht' CDA gaat steeds meer verloren i/RIJDAG 8 JULI 1983 i Van ome parlementaire redactie) jpEN HAAG Het kabinet moet met werkgevers en werknemers afspraken maken over een Werktijdverkorting van twintig procent in zeven jaar met gelijke inlevering van loon. In de Industrie zou 40 procent van de vrijkomende tijd in nieuwe banen moeten worden omgezet, in e andere bedrijven 60 procent. Dit schrijft CDA-voorzitter Bukman deze week in het blad i zijn partij. feukman wil dat er nog dit jaar globa- pensatie en vervolgens zo nodig uit Tot aan 65.000 gulden bruto moeten afspraken met de sociale partners werkelijke verlaging de inkomens gelijk neergaan, aldus komen. Verkorting van de werktijd De CDA-voorzitter. die het artikel Bukman. Hij verwacht dat dat de ii] het CDA niet per dag of per week samen met penningmeester Veenhof eerste jaren niet helemaal zal lukken. ■ar per jaar regelen. In 1986 zou er heeft geschreven, kiest voor een ge- n procent af moeten, in 1990 nog deeltelijke herbezetting van de vrijko- „ïs tien procent. Het loon dat daar- mende arbeidstijd, omdat ook het ,oor moet worden ingeleverd, komt rendement van de bedrijven moet Bereerst uit. het afzien van prijscom- verbeteren. Wat de overheid bespaart, zou misschien gedeeltelijk kunnen worden gebruikt voor verlaging van belastingen en premies. omdat het rijk het voortouw moet nemen bij arbeidstijdverkorting en met ontkomt aan verlaging van de uitkeringen. De inkomensverschillen mogen van Bukman beneden de grens van f65 000 niet kleiner worden. Aan de in het regeerakkoord toege zegde lastenverlichting voor het be- Weersvooruitzichten van iag t'm dinsdag. i tot zeer warm e Deltagebied en Boren Scandinavië ligt al dagen een u omvangrijk hogedrukgebied en dit systeem verandert de komende dagen n* weinig van plaats. Een lagedrukge- QQ bied boven de oceaan ten zuidwesten van de Britse Eilanden breidt zijn invloed uit naar Zuid-Europa. De d wind boven Zeeland wordt hierdoor overwegend oostelijk en voert droge- 1 re, maar nog altijd warme tot zeer warme lucht aan. Vandaag is er eerst e veel bewolking en mogelijk plaatselijk een onweersbui, maar in de loop van de ochtend klaart het vanuit het zuiden op. Er komen dan zonnige perioden voor. Later op de dag is er leen kleine kans op een onweersbui. De zwakke tot matige wind is eerst oostelijk, maar wordt in de middag en avond tijdelijk noordwest tot noord. De maximum temperatuur wordt om- t| streeks 26 graden, maar blijft aan zee enkele graden lager. De komende T hacht daalt de temperatuur tot rond -L de 16 graden. BVooruitzichten voor het weekeinde: ff: V/arm tot zeer ivarm, droog en zonni- j_ ge perioden. Maximum temperatuur 24 graden, maar aan de kust bij wind van zee iets koeler. De zwakke tot matige wind is overwegend oostelijk, maar wordt in de middag en avond lelijk noordelijk. t 1 Hautisch bericht Iwind: oostelijk 1 to 3 Bjt: in de middag en avond tijdelijk noordwest tot noord, 2 tot 3 Bft. Het acht: eerst slecht met mistbanken, 'J maar later in de ochtend matig. Tem peratuur van het kustwater: 18 gra den Celcius. Afwijking waterstanden. geen afwijking van betekenis. Maxi- mum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 9 juli HjJZon op 05.30 onder 21.59 Maan op 04.04 onder 21.23 Hoog water 13.11 186 01.00 202 01.37 137 01.34 216 02.04 163 02.02 193 02.39 165 13.34 210 14.21 143 14.12 224 14.44 170 14.39 200 15.21 172 14.01 202 14.24 228 1509 149 15.05 240 15.39 179 15.35 210 16.18 181 07.10 185 07.36 195 07.49 157 07.57 214 08.03 175 08.19 201 08.18 174 08.01 192 08 28 204 08.40 157 08 52 224 08 58 176 09 14 203 09.12 174 19.41 186 20.07 198 20.17 153 20.27 217 20.33 172 20.50 198 20.50 171 20.32 206 21 02 217 21 06 166 21 26 237 21.27 186 21.44 214 '1 42 183 Vakantielanden Weersvooruitzichten voor diverse Èuropc- c landen, geldig voor zaterdag en zondag: kandinaviêDroog en zonnig. Middag- temperatuur 20 tot 25 graden Britse Eilanden Overwegend zonnig en uS ..vrijwel overal droog Mlddagtemperatuur van 20 graden in Schotland tot 25 graden tn -uld-Engeland. Ienelux, Duitsland, Frankrijk: Zonnig en warm tot zeer warm zomerweer. Middag- temperatuur circa 28 graden. Slechts een helne kans op een onweersbui. Spanje, Portugal: Zonnig en zeer warm weer met mlddagtemperatuur 28 tot 34 tl Psden. Aan de Atlantische kust koeler. Italië. Balkanlanden: Zonnig en zeer warm weer. Mlddagtemperatuur 28 tot 23 graden. «1 Griekenland kans op een onweersbul. DEN HAAG (GPD) Kardinaal Willebrands staat sinds 1976 aan het hoofd van de Nederlandse kerkprovincie. Hij nam die functie over van de 75-jarige kardinaal Alfrink. Het was duidelijk dat de benoe ming van Willebrands tot aartsbis schop van Utrecht een tweeledig doel had. Aan de ene kant moest hij de sterk gepolariseerde kerk van Nederland nader tot elkaar bren gen. aan de andere kant was hij, met zijn uitstekende contacten in Rome. de aangewezen man om ook de banden tussen Nederland en Rome weer wat aan te halen. Ruim zeven jaar lang was hij én voorzitter van het Vaticaanse Se cretariaat voor de Eenheid der Christenen én de eerste vertegen woordiger van een lokale kerk. Op een vraag of deze combinatie bij hem geen spanningsveld opnep, antwoordde hij eind vorig jaar: „Dat geloof ik niet. Er is een een heid van geloof die beide omvat." In 1904 werd Johannes Gerardus Maria Willebrands geboren in het Westfriese Bovenkarspel. Op twaalfjarige leeftijd gaat hij naar het kleinseminarie van de paters Redemptoristen in Roermond en later naar het grootseminarie in Warmond. In 1934 wordt hij pries ter gewijd. Van bisschop Aengenent krijgt hij opdracht om filosofie te gaan stu- Kardinaal Willebrands deren in Rome en in 1937 promo veert hij cum laude op een proef schrift over de negentiende-eeuwse kardinaal-theoloog Newman Hij keert terug naar Nederland waar hij gaat werken in een pastoraal ontmoetingscentrum in Amster dam. Van 1940 tot 1948 is hij professor in de geschiedenis van de wijsbegeer te aan het grootseminarie in War mond. Vanaf 1945 is hij daar ook directeur. Van 1948 tot 1960 is hij voorzitter van de Sint-Willibror- dusvereniging. Samen met anderen vormt hij deze vereniging om tot hét adviesorgaan van de Neder landse bisschoppen op het gebied van de oecumene. Uit die tijd stammen ook zijn eerste internationale contacten. Hij wordt de eerste voorzitter van de Confé rence Catholique pour les Ques tions Oecumeniques, een gezel schap katholieke theologen uit ver schillende landen dat de voor die tijd unieke eerste contacten legde met de Wereldraad van Kerken. Omdat hij de bijeenkomsten van dit gezelschap nadrukkelijk onder de supervisie van Rome stelde kwam hij in contact met zijn later chef, de legendarische kardinaal Bea. Van 1960 tot 1968 wordt hij onder deze kardinaal secretaris van het Vaticaans Secretariaat voor de Eenheid der Christenen. Kardinaal Willebrands geldt als de 'architect' van het oecumenebeleid van het Vaticaan. Paus Paulus VI wijdt Willebrands in 1964 tot bisschop. Na verschillende ontmoetingen van paus Paulus met belangrijke kerkelijke leiders van andere gods diensten voorbereid te hebben, wordt Willebrands in 1969 kardi naal. Na het overlijden van kardi naai Bea neemt Willebrands het voorzitterschap van het Secreta riaat voor de Eenheid van hem over. Zeer ongebruikelijk was zijn benoe ming in 1975 tot aartsbisschop van Utrecht. Het gebeurt niet vaak dat hoge Curie-functionarissen van het Vaticaan over- of teruggeplaatst worden naar een land De situatie in de Nederlandse kerkprovincie maakte deze overplaatsing echter begrijpelijk. Kardinaal Willebrands heeft nu aangekondigd dat hij terug wil tre den als aartsbisschop van Utrecht en weer terug wil naar Rome DEN HAAG (ANP/GPD) - Bisschop Simonis, de opvolger van kardi naal Willebrands als aartsbis schop van Utrecht, staat bekend als een behoudend rooms-katho- liek. Zijn benoeming in 1970 tot bisschop van Rotterdam ontlokte zowel binnen als buiten het bis dom veel kritiek. Adrianus Johannes Simonis werd op 26 november 1931 te Lisse gebo ren Hij studeerde aan het grootse minarie te Warmond en aan de Gregoriana te Rome. In 1966 pro moveerde hij op een nieuwtesta mentisch onderwerp. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Waddinxveen. Rotterdam en Den Haag. Bisschop Simonis heeft nooit de indruk gewekt zich makkelijk in het bisschopsambt te bewegen. De lijn van Rome. hoe moeilijk ook te hanteren in de Nederlandse situa tie, had voor hem het gezag van het absolute Bisschop Simonis Problemen met de pastores van de Delftse studentenparochie en met de Rotterdamse Diocesane Pasto rale Raad waren voorbeelden van zijn onvoorwaardelijke steun aan de lijn van het Vaticaan. Inspraak, prima, maar van wie, vroeg hij zich bijvoorbeeld eens af in een inter view. Abortus, euthanasie, de gehuwde pneser, huwelijk voor gescheiden gelovigen, homofilie: ondubbelzin nig heeft hij zich tegen deze zaken verzet met de uit zijn groot verant woordelijkheidsgevoel voortko mende behoefte om duidelijk te zijn en daarmee de gelovigen te steunen. In 1975 heeft hij in een interview- uitgeroepen: „Liever een kleine kerk die goed is dan een grote van half-slappe was" Bisschop Simonis leeft met hel besef dat de kerk een moeilijke tijd doormaakt, maar hij heeft de overtuiging dat duidelijk heid daar een oplossing voor biedt. Hij heeft echter steeds geprobeerd de dialoog met zijn tegenstanders aan de gang te houden. Het ge sprek hield pas op wanneer er naar zijn mening onaanvaardbare gren zen waren overschreden. Voor bis schop Gijsen en bisschop Simonis, steeds beschouwd als de conserva tieve leden van het bisschoppen college, liggen die grenzen vrijwel langs dezelfde lijnen. Maar mgr. Simonis is, in tegenstel ling tot zijn Limburgse collega, meer pastoraal dan academisch. Samen met zijn trouw aan de Vati caanse lijn zijn dat eigenschappen die hem in de ogen van Rome geschikt maken voor het zware ambt van aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferentie. drijfsleven van 4,5 tot 6 miljard gul den. wil de CDA-voorzitter niet te veel tornen. Hij waarschuwt voor „vervreemding ten opzichte van het regeringsbeleid". Het gebruiken van dit geld voor het op peil houden van de particuliere bestedingen, wijst Bukman af. Daar voor is eventueel belastingverlaging het aangewezen middel Maar dat kan alleen als de financiële toestand van de overheid beter wordt. Terugdringing van het financierings tekort tot 7 of 7.5 procent, zoals het regeerakkoord meldt, blijft voor Buk man doelstelling. Hij meent echter dat er wel wat langer over mag wor den gedaan om dat doel te bereiken. De CDA-ers verwachten: bezuini gingen op individuele huursubsidie en studiefinanciering, Verdere pre mieverschuivingen van werkgevers naar werknemers; Minder over heidssteun voor grote ondernemingen die „een uiterst moeilijke periode doormaken VNG De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en het Centraal Or gaan (waarin zowel de gemeenten als de werkgevers zijn verenigd) willen dat alle arbeidsplaatsen die door ar beidstijdverkorting van de ambtena ren bij de gemeenten vrij komen, kunnen worden bezet door nieuwe ambtenaren, Voorstellen op het ter rein van arbeidstijdverkorting mogen niet tevens een bezuiniging inhouden. De organisaties schrijven dat don derdag in een brief aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken. iADVERTENTIE ENSCHEDE (ANP) Burgemeester Wierenga van Enschede heeft in deze gemeente donderdag de eerste bewaarautomaat voor fietsen officieel in gebruik gesteld. Nadat men een munt in de automaat heeft gestopt vergrendelt deze het voorwiel van de fiets. Volgens de uitvinder van het apparaat en de fabrikant (Valco BV) is de fiets dan beschermd tegen diefstal De automaat kan worden ontgrendeld met de sleutel waarover de gebruiker beschikt vanaf het moment dat de munt in het apparaat is gedeponeerd. Uit een Nipo-onderzoek is gebleken dat er veel belangstelling voor de vinding is. De rijkspolitie heeft tussen half mei en begin juli in 39 Utrechtse gemeenten 126.199 fietsen voorzien van postcode en huisnummer van de eigenaars. Dat bete kent dat bij de graveeractie. die inmiddels is afgelopen .veertig procent van alle fietsen uit die gemeenten zijn betrokken Nog tijdens de actie zijn al veertig gestolen fietsen dank zij de ingegraveerde nummers bij de eigenaars terugbezorgd. Dat heeft een woordvoerder van de Utrechtse rijkspolitie donderdag gemeld. SHULTZ MET LEGE HANDEN NAAR HUIS Achtervolging met schietpartij in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Na een specta culaire achtervolging door de politie waarbij politieauto's werden geramd en zowel door politie als door achter volgden gericht werd geschoten, heeft de gemeentepolitie van Amster dam in samenwerking met collega's uit Haarlem en Velsen donderdag morgen twee mannen aangehouden die even tevoren in Castricum een auto met 800.000 gulden aan sieraden hadden gestolen. Het zijn de 22-jarige P. H. G. H. uit Vinkeveen en de 23-jarige R A J. uit Amsterdam De laatste is door de schietpartij zwaar gewond, aldus de rijkspolitie Amsterdam. Bedorven pap In een bejaarden huis in de regio Haarlem heeft zich de afgelopen maand een explosie van voedselvergiftiging voorgedaan nadat de bewoners van het huis bedorven rijstepap voorgezet was. Dertig men sen werden ziek: 28 bejaarden en twee personeelsleden. JERUZALEM (ANPUPI/DPA) Is rael zal er bij zijn eigen mensen zeer sterk op aandringen dat incidenten in het gebied dat door Nederlandse Unifil-troepen wordt gecontroleerd, worden voorkomen. Israèl heeft over de incidenten uit het verleden zijn treurnis uilgesproken. Dit heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken donderdagmid dag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Tel Aviv. Volgens Van den Broek hangt ook veel af van de troepen ter plaatse. „Van beide kan ten zal gepoogd worden te voorkomen dat er in de resterende periode van Iras - De Nederlandse kunstmaan Iras (infrarood astronomische satel liet» gaat vanaf begin september zijn speurtocht langs de hemel herhalen. Het internationale team van astrono men. betrokken bij Iras. heeft dit besloten. het verblijf van Nederlandse Unifil- militairen in Libanon zich incidenten voordoen", aldus Van den Broek, die deze kwestie besproken heeft met zijn ambtenoot Shamir Minister Van den Broek blijft bij zijn voornemen de Nederlandse militairen op 19 oktober aanstaande definitief uit Libanon terug te trekken. De minister ziet, zoals hij ook tegenover minister Shamir heeft verklaard, ook in de toekomst geen taken voor Ne derlandse Unifil-militairen in Liba non. Minister Van den Broek sprak op Schiphol van een 'zeer zinvol' bezoek, waarbij open en eerlijk van gedachten is gewisseld". Van den Broek is drie dagen in Israèl geweest Woensdag avond maakte de Israëlische minister duidelijk dat zelfs voordat Israël Liba non binnenviel in zyn visie Umfil volstrekt niet functioneerde Dat wa ren hardere woorden dan zijn colle ga's hadden laten horen. De bemiddelingsmissie in het Mid den-Oosten van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Geor ge Shultz. is op niets uitgelopen. Na zijn bezoek aan Israël verklaarde hij donderdag geen vooruitgang te zien bij het bereiken van terugtrek king van de buitenlandse troepen uit Libanon. Een Israëlische functionaris waarschuwde dat Israël zijn troepen mogelijk terugtrekt uit de omgeving van Beiroet en 'vele jaren' in het zuiden van Libanon kan laten blijven. Behalve een gesprek met premier Begin, had Shultz later ook nog een gesprek in Cairo met president Moe barak van Egypte en in Jordanië met koning Hoessein. Vanuit Cairo vloog hij terug naar de Verenigde Staten DEN HAAG (ANP) - Vol gens PvdA-fractievoo'r- zitter Den Uyl laat het CDA zich voortdurend de loef afsteken door zijn coalitiepartner, de VVD. Het sociale ge zicht van liet CDA be gint meer en meer ver loren te gaan. Den Uyl zei dit donder dagavond tijdens een ra diodebat (NCRV. Hier en Nu) met CDA-fractie- voorzitter De Vries. Voor Den Uyl begmt het steeds meer lood om oud ijzer te worden als de vraag wordt gesteld met wie de PvdA in de regering wil zitten. Wa: gezichtsloosheid betreft is CDA hard bezig de WD in te halen, aldus Den Uyl. De Vries reageerde met de opmerking dat de PvdA net zo min de na tuurlijke bondgenoot van het CDA is als de WD. Het CDA is bereid op basis van een duide lijk regeerakkoord met de PvdA te gaan rege ren maar. zo waar schuwde hij. dan zullen zich precies dezelfde in houdelijke verschillen tussen partijen voor doen als nu met de WD het geval is. Het CDA ziet een aantal zaken heel anders dan de VVD. zo zei De Vries. De Libanese premier Wazzan auto. (in het witte paki bij het wrak van de ontplofte BEIROET (RTR UPIl In Beiroet zijn donderdag drie personen gear resteerd in verband met een aanslag eerder op de dag op premier Shafik AI-Wazzan. Wazzan bleef ongedeerd. De militaire aanklager van Libanon, Assad Ger- mamos zei voor de staatsradio dat de drie explosieven zouden hebben ge plaatst in een geparkeerde auto De explosieven ontploften even nadat de premier met zijn wagen op weg naar zijn werk de auto was gepasseerd Libanese politie en militairen die zich naar de plaats van de ontploffing begaven vonden verstopt achter een auto aan de andere kant van de straat ook nog een koffer die elf landmijnen bevatte De arrestanten zijn lid van een terroristische 'cel' die voor nog meer bomaanslagen in Beiroet ver antwoordelijk wordt gehouden, aldus de radio Wazzan zei dat ondanks de gebeurtenis zijn geloof in Libanon en zijn rechtvaardige zaak niet heeft ver loren. Reddingsploegen hebben don derdag de laatste van de in totaal negen slachtoffers onder het puin van een woensdag ingestort gebouw in Beiroet vandaan gehaald Dit heeft een Franse militaire woordvoerder meegedeeld De slachtoffers zijn zes Franse militairen en drie Libanese arbeiders. Directie K. Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstras! 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t'm vri|- dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (011861 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur 7oi 184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20. franco per post 72,-. per maand 21,-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.l Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 18,30, ingezonden mededelingen 2Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 9 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeveri| Provtncra- J Ie Zeeuwse Courant B V. Middel- J burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3