Schippersfamilie vraagt hulp Belgische koning Garnalenvissers tiËLUui Zweedse ambassadeur te gast in het Rode Kruisziekenhuis Zeeland wordt bij verdere inkrimping van De Schelde waar probleemgebied BOEKJE OPEN OVER EEN HARD BESTAAN 11 SLEPEND CONFLICT CEMENTFABRIEK (Van onze correspondent) TERNEUZEN/GENT Financieel bijna aan de grond en ten einde raad heeft de schippersfamilie Van Leuven uit Terneuzen de hulp ingeroepen van de Belgische koning Boudewijn. Vader Diet van Leuven en zijn zonen Willem en Rinus zijn bijna tv/ee jaar lang in een zenuwslopend juridisch gevecht gewikkeld met de cementfabriek Ciinents d'Obourg in het Waalse Mons. Inzet van de strijd vormen schadeclaims, die door beide partijen worden Igeéist. De Van Leuvens hebben de Belgische vorst gevraagd zijn invloed aan te wenden opdat de rechtbank van koophandel in Mons spoedig tot een uitspraak zou komen. Het conflict tussen de schippersfami lie Van Leuven uit Terneuzen en Ciments d'Obourg begon in oktober '81, nadat de schippers de directie vroegen de vervoerstarieven aan te jassen na de devaluatie van de Belgi- ehe frank. De Van Leuvens deden met hun schepen 'Armada', 'Trio' en Majorca' al meer dan vijftien jaar vervoer voor het Waalse cementbe- Irijf. De vraag tot tariefaanpassing jeschouwde de directie van Ciments l'Obourg als een vorm van werkwei- jenng en contractbreuk. De fabriek PZC/provincie 13 liet de schepen aan de ketting leggen en liet de aan de schippers verhuurde speciale cementtanks uit de ruimen van de schepen halen. Sinds de herfst vorig jaar liggen de vaartuigen op nieuw in Terneuzen. Werkloos, want de schippers beschikken niét over voldoende geld om hun schepen voor andere vrachten te laten ombouwen. Ciments d'Obourg deponeerde tegen de Van Leuvens een schadeclaim. De schippers deden dat op hun beurt Zierikzeese donor onderscheiden Z1ERIKZEE „De Zeeuwse tiekenhuizen, uitgezonderd het Zweedse Rode Kruisziekenhuis inZierikzee, wachten met onge duld op aansluiting bij de bloedbank Zuid-West Neder land in Dordrecht. De hiervoor nodige samenwerking is gerea liseerd. Maar het ontbreekt nog aan de noodzakelijke voorzie ningen om ook de ziekenhuizen beneden de Ooster- en Wester- schelde van de moderne moge lijkheden te laten profiteren". Kinderarts P. K. de Haas te Haamstede, gewestelijk medisch leider van het Rode Kruis en vice-voorzitter van de bloed bank Zuid-West Nederland, zei dit donderdag tijdens een bijeen komst in het Zweedse Rode- kruisziekenhuis, waarin hij een zilveren Landsteinerplaquette uitreikte aan de Zierikzeenaar W. van Geenen. Deze mocht de door het Rode Kruis Nederland toegekende onderscheiding in ontvangst nemen vanwege het bijzondere feit dat hij gedurende 30 jaar niet minder dan 78 keer bloed had afgestaan ten behoeve van zijn medemensen. Dokter De Haas onderstreepte In dit verband het belang van de bloedbank. Want de bloedbank maakt het tegenwoordig moge lijk om met één kolf bloed soms wel tien mensen te helpen, tegen m vroeger jaren slechts één. De arts gaf aan dat men op grond hiervan zou kunnen concluderen dat tegenwoordig met één kolt bloed veel zorgvuldiger en eco nomischer dan vroeger wordt omgesprongen. Maar minstens zo belangrijk noemde hij dat de ontvanger op meer verantwoor de wijze van het bloed profiteert, omdai hfj of zij alleen dat be standdeel uit het bloed krijgt dat voor hem of haar nodig is ..De overige bestanddelen kun nen weer voor andere ontvan gers worden gebruikt. En het risico voor de ontvanger is daar mee geweldig verkleind, want niet alle bestanddelen uit hef bloed van de donor zijn goed voor de ontvanger", aldus dr De Haas. Intussen beschikt Schouwen- Diuveland sinds anderhalf jaar over deze mogelijkheid doordat het Rode Kruisziekenhuis Zie- rlkzee is aangesloten bij de bloedbank Zuid-West Neder land. Plaquette De heer Geenen ontving de Landstemer plaquette in aanwe zigheid van adjunct-directeur J. C Elmendorp van de bloedbank in Dordrecht, secretaris J. J. Marteijn van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis en secretaresse M. de Vlieger van de afdeling Zierikzee. De donor, die overigens zijn activiteiten als zodanig onlangs om gezond heidsredenen moest stopzetten, en zijn vrouw kregen namens de afdeling Zierikzee bloemen en een geschenkenbon aangebo den En dokter De Haas bedank te hem vooral voor zijn toewij ding. Want die was bepaald niet gering, stelde hij. tegen de fabriek. De zaak werd sinds dien ettelijke keren opgeroepeh voor de rechtbank van koophandel in Mons, maar tot een uitspraak kwam het tot op vandaag niet. Een veel tijd in beslag nemend getuigenverhoor le verde niets op. Gisteren kon in Mons met worden vernomen waarom de uitspraak uitblijft. „De onzekerheid over het uitblijven van een uitspraak is ondraaglijk ge worden", zegt schipper Diet van Leu ven. „Al bijna twee jaar beschikken we niet over inkomsten. We dreigen failliet te gaan. En als de door de fabriek geëiste schadeclaims worden toegewezen zijn we zeker failliet". Ciments d'Obourg vordert een bedrag van ruim 100.000 gulden per schip. De schippers hebben in deze zaak altijd voet bij stuk gehouden en steeds gesteld dat zij een principiële strijd uitvechten. Ten einde raad hebben de schippers een brief gericht aan koning Boudewijn, waarin zij hem om hulp vragen De koning wordt gevraagd zijn invloed aan te wenden om de rechtbank tot een spoedige uitspraak aan te zetten. In het najaar '81 deed de Onafhankelijke Nederlandse Schip- persbond eerder bemiddelingspogin gen via diplomatieke weg. Deze lever den geen resultaat op. De ontmantelde cementschepen van de Vati Leuvens, de 'Armada' 'Majorca', nog steeds werkloos in Terneuzen. Geopend ma. t'm vr 8-12 12 30-16.30 u Donderdagavond 19-21 u Zaterdag. 9 00-12 00 u Heeft u onze keuken - showroom al bezocht? I AGAROSE KEUKEN international 5 jaar garantie IN TEKEN HERINNERING VAN RAMP '53 ZIERIKZEE Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee stond donderdag uitgebreid in het teken van de herinnering aan het medele ven van het Zweedse volk met de bevolking van Schouwen-Duiveland in de dagen van de ramp in 1953. Dit kwam tot uitdrukking in de vorm van een informeel werkbezoek van de Zweedse ambassadeur C. H. Nauckhoff, en een optreden van een muziekgezelschap uit Zweden, de Malmó Musikkar Róda Korset. De ambassadeur arriveerde om streeks 12.00 uur in de hal van het ziekenhuis waar hij werd begroet door algemeen directeur dr C. F Lampe van de stichting Oosterscheldezieken- huizen, voorzitter dr J Bok van de Raad van Bestuur, burgemeester T. H de Meester, voorzitter van het voormalige dagelijks bestuur van het Rode Kruisziekenhuis. en de directri ce A. Kortleve. De ambassadeur ontving vervolgens, tijdens een bijeenkomst met verte genwoordigers van de staf van het ziekenhuis, uit handen van De Mees ter een exemplaar van het in 1957 verschenen gedenkboekje over de tot standkoming van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in dat laar. In het boekje wordt het belangrijk aandeel van de Zweedse bevolking en het Zweedse Rode Kruis in de hulp verlening op Schouwen-Duiveland be licht, en in het bijzonder de bekroning daarvan: de bouw van het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. ter ver vanging van het destijds bestaande ziekenhuis in Noordgouwe. Modern De Zweedse ambassadeur itweede van Rechts) aan het ziekbed van oud- verpleegkundige J. Pannekoek. geflankeerd door luiks directrice A Kortleve van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en rechts burgemeester De Meester van Zierikzee. In een toespraakje tot ambassadeur Nauckhoff onderstreepte De Meester dat het ziekenhuis, met de later aan gebouwde polikliniek, ook vandaag de dag tot de moderne instellingen kan worden gerekend, met name in het kader van 'de coöperatie' met de Goese ziekenhuizen in de stichting Oosterscheldeziekenhuizen. „Het zie kenhuis te Zierikzee heeft zijn be staansrecht door de jaren heen duide lijk bewezen, wat mede mogelijk werd gemaakt door de support van het Nederlandse Rode Kruis". Na het gebruik van de lunch maakte ambassadeur Nauckhoff een rond gang door het ziekenhuis, waarbij hij een bezoekje aflegde bij de oud-ver pleegkundige J. Pannekoek, voorma lig waarnemend hoofd van de opera tiekamer van het Rode Kruiszieken huis, die momenteel zelf patiente is ten gevolgen van een verkeersonge val Rond vier uur. een uur later dan verwacht verscheen in de tuin van het ziekenhuis het Zweedse Rode Kruis- muziekgezelschap uit Malmó. Het gaf een concert voor patiënten en perso neel. Het korps had juist een concer treis achter de rug vóór welfare-orga nisaties in Engeland, waarna de te rugreis naar Zweden werd aangegre pen om ook een optredeirbij het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee te geven. DDELBURG - De situatie de Zeeuwse arbeidsmarkt kan worden fgeleken met die in de jaren vijftig. Dit geldt met name, als zich bij de KMS Schelde in Vlissingen nog meer ongunstige ontwikkelingen zouden gaan wrdoen. „Als de werkgelgcnhcid bij De Schelde ingrijpend wordt terugge- racht, wordt Zeeland net zo'n probleemgebied als het noorden des lands of UdLimburg", schrijft de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt Zeeland in «kleiburg in het jaarverslag over '82. het verslag pleit deze raad voor rijkssteun voor Zeeland. Door de gunstige ;Eing van Zeeland aan zee is een verdere ontwikkeling van de industriële en mmerciele dienstverlening mogelijk „Daar liggen nog altijd de meestë >nsen voor het verbeteren van de economie en werkgelegenheid in Zeeland "rijft de raad. „Maar rijkssteun in de vorm van toepassing van meerdere miteiten voor Zeeland is hierbij vereist", zo gaat de Raad voor de yeidsmarkt in Zéeland verder, raad signaleert verder dat deze faciliteiten momenteel voor Zeeland niet van toepassing zijn. „Instrumenten als een regionale ontwikkelingsmaat schappij, een mvesteringspremieregeiing, een bijzondere regionale toeslag, spreiding van rijksdiensten en dergelijke gelden niet voor Zeeland", consta teert de raad. Vervolgens komen de samenstellers van het jaarverslag tot de conclusie dat men in Den Haag een te optimistische kijk heeft op de sociaal-economische situatie, die waarschijnlijk is gebaseerd op het relatief minder ongunstige werkloosheidspercentage in Zeeland ten opzichte van de meeste andere provincies" In het verslagjaar constateert de raad een 'verontrustend snelle toename van het aantal langdurig werklozen' Eén op de vier werklozen was 12 maanden of langer ingeschreven De tekenen voor de toekomst zijn somber „Hoewel er aanwijzingen zijn dat de economie wellicht licht zal herstellen, is het verwachte arbeidsaanbod zo groot, dat op verdere groei van de werkloosheid moet worden gerekend aldus de Ragionale Raad voor de Arbeidsmarkt Zeeland. i i Gerard Jasperse achter zijn manuscript en prentenverzameling weduwe Jasperse naast haar man ook twee ongetrouwde zoons ver loor (die ook geld binnenbrachten) werd bij de bepaling van de hoogte van haar uitkering niet in aanmer king genomen, zo staat er in het boekje. In het toelichtend gesprek wil Jas perse wel wat meer kwijt over de geschiedenis Eén van de getroffen families ontving geen cent. Er was daar een zoon verloren. Het comité redeneerde dat deze toch op het punt had gestaan om in het huwe lijk te treden. Zijn familie zou dan geen inkomsten meer van hem ont vangen dus waarom nog een uitke ring aan de rouwende naaste be trekkingen? Jasperse weet verder te melden dat nog lang getwist is over de vraag of de wezen nu tot hun achttiende of tot hun zestiende jaar zouden ont vangen. uiteindelijk werd het dus de eerste mogelijkheid Het woord bevoogding is volgens hem volledig Voordat de winter aanbrak gingen m'n broertje en ik samen sintels zoeken om zo aan een voorraadje brandstof te komen voor de ftóude dagen. Dat deden we bij het spoorwegemplacement in Vlissingen. De buit laadden we op zo'n karretje met kinderwagenwielen. Dat was onze jeugd". Gerard Jasperse (75i aan het woord in zijn flatwoning in de Scheldestad. Als weinig anderen kan hij nog verhalen over de weinig rooskleurige omstandigheden waarin zestig jaar geleden de garnalenvis sers en hun families in Vlissingen leefden De meesten kwamen oorspronkelijk van Arnemuiden, ook het voorgeslacht van Jasperse kwam daar vandaan. Vissersschepen worden nu gebouwd voor bedragen van zes miljoen ron de guldens of nog meer. De maat schappelijke welstand van de mees te vissers is onvergelijkbaar met die van voor de tweede wereldoorlog De ellende van voorheen zou dan ook bijna vergeten worden. Jasper se wil dat vermijden. Op aandrang van familieleden ging hij alles op schrijven wat hij zich herinnerde van vroeger jaren. Omstreeks 1970 kwam een manuscript tot stand over wee en wel van de garnalen- vangst omstreeks 1920. Nu. 13 jaar later, is het in de vorm van een boekje uitgekomen bij de Heem kundige Kring Walcheren (HKW), in een oplage van 750 stuks. De auteur kwam in 1919 als twaalf jarig scheepsmaatje aan boord bij zijn grootvader om ter garnalen- vangst te gaan. Nog geen jaar zou dat avontuur duren omdat de scheepsgezel hardnekkig last had van zeeziekte. Op zee heeft Gerard Jasperse zijn ogen niettemin goed de kost gegeven. Ook later bleef het vissersleven hem boeien. Vandaar een halve eeuw later een gedetail leerde beschrijving van de garna lenvisserij van weleer in het boekje 'Ter gamalenvangst omstreeks 1920'. In een gesprek over dit thema ko men al snel de sociale omstandighe den aan de orde. Van bittere armoe de te spreken is m dit verband geen loze kreet. Het sintelzoeken is al genoemd. Een ander verhaal is het pellen van de garnalen. Door de nood gedreven moesten ouders hun kroost aanzetten tot kinderarbeid. „Nog goed kan ik me een Sint- Nicolaasavond herinneren. Op een gegeven moment kwam grootmoe der binnen met de mededeling dat er nog wat te verdienen was. Dat betekende dus garnalen pellen Alle kinderen rond de tafel. Daarop enorme hoeveelheden garnalen. Naarmate de avond vorderde wer den we meer en meer vermoeid Moeder stopte dan een snoepje in de garnalenbergen. We werkten ons er dan vlugger doorheen want wie dit kleinood aantrof mocht het ope ten Tot middernacht gingen we door Daarna bij beurten enkele uren slapen en dan weer aan de slag. J.e kreeg nu en dan een kopje water. Niet alleen om eruit te drin ken maar ook om je ogen nat te maken, om wakker te kunnen blij ven. De andere morgen wachtte de schoolbel als altijd" Grote rampen zijn de garnalen- vissers ook niet bespaard ge bleven. Jasperse gaat in zijn boekje uitgebreid in op de storm die maandag 21 juli 1924 plotseling opstak. Vier schepen vergingen daarbij, vijftien vissers kwamen om. Daaronder de grootvader en twee ooms van de auteur. Voor de nabestaanden werd een inzamelingsactie gehouden, georga niseerd door het Vhssings-Arne- muids Hulpcomité In een half jaar tijd kwam er 51.659,13 binnen, een flinke som voor de jaren twintig. Is Jasperse uitgebreid in de beschrij vingen van de ramp. kort is hij over wat er met de ingezamelde gelden gebeurd. „Er ontstond nogal eet) gekrakeel over vergoedingen die met werden uitgekeerd en zeker paternalisme i bevoogding) is het comité zeker met vreemd geweest zo schrijft de Vlissinger Uiteinde lijk werd pas in 1925 aan drie wedu wen een derde van de werkelijke waarde van de verloren gegane scheepjes uitgekeerd. De weduwen kregen een bedrag van acht gulden per week en de wezen tot hun achttiende levensjaar f 1.50. Dat de terecht. Hij verwijst naar een ge beurtenis in 1937 Zijn vader (ook in de garnalenvisserij) kreeg toen in zijn netten een kist die schatten van grote waarde bleek te bevatten (sierraden en schrij{voorwerpen uit de middeleeuwen). Dc toenmalige burgemeester van Vlissingen, de heer Van Woelderen. vroeg de vin der of deze zijn vondsten direct af wou staan aan het plaatselijk mu seum. ,.Je weet toch wel dat we in 1924 je moeder nog zo hebben gehol pen" zo luidde het argument. De visser stemde toe. Hij kreeg zeven tig gulden. Dat geld moest verdeeld worden over alle bemanningsleden. Daardoor schoot de kapitein er aan tekort. De fooi die hij kreeg was namelijk niet grootnoeg om de re paraties aan de beschadigde netten te betalen. Dat de vissers zo weinig verdien den had trouwens een reeks van oorzaken. Na hel binnenbren gen van de vangst wachtte een groot aantal rekeningen, die van commissionairs, mandenmakers, zoutleverancïers en transporteurs (trein en boot). Ook de verkopers moesten winst kunnen maken. Re sultaat van dit alles was dat de garnalenvissers meestal belangrijk minder verdienden dan een gemid delde werknemer bij De Schelde. Het lot van de scheepslieden lag trouwens voor een groot deel in de handen van de commissionairs die voor de verdere verhandeling zorg den. Een deel van de vangst ging ook naar Engeland. De schippers hadden daar geen vertegenwoordi gers en moesten maar zien of ze geld beurden. Dikwijls ontving de visser na levering van de garnalen niets anders van overzee terug dan een nota met de gestempelde woorden 'shrimps stinking (garnalen slin ken». Dat moest de gedupeerde dan maar aannemen, zo schrijft Jasper se. In zijn boekje worden achtereenvol gens in aparte hoofdstukken de thema's uitvaren (met scheepsbe- schrfjving), de vangst, de verhande ling van de vangst aan wal en het onderhoud aan de schepen bespro ken. Laatste hoofdstuk onder de titel 'De vis wordt duur betaald' behandelt de scheepsramp van 1924. Aan het eind van het boekje is een verklarende woordenlijst opge nomen waarin vaktermen worden uitgelegd. Het boeiende maar vooral zware beroep van garnalenvissers komt zo vanuit allerlei invalshoeken aan de orde Niet voorbijgegaan wordt ook aan de levendige straathandel m garnalen en vis in Vlissingen. Voor dat dit begon werd direct na bin nenkomst vis verkocht aan straat handelaars ventsters. Zij traden op in groepjes van vier. één hunner was aangewezen om te kopen Na het besluiten van de koop werd de partij in vieren gedeeld Via het werpen van de teerling (dobbelen) werd dan bepaald wie het beste en wie het minst beste deel ontving. Volgens Jasperse een boeiend schouwspel waarbij niet allés van een leien dakje ging. De belangstel ling van omstanders was dan ook steeds groot. Jasperse maakt er geen geheim van de uitgave van het boekje als een erkenning te zien. Niet alleen verzamelde hij veel gege vens over vroeger ook is hij de bezitter van vele honderden foto's en oude ansichtkaarten. Zowel zijn teksten alsook de prenten en kaar ten zijn eerder in periodieken en boekjes opgenomen, echter steeds onder naam van een ander. Bij voorbeeld bij de verschijning van boekjes met ansichten over Vlissin gen. Jasperse leverde veel mate riaal maar werd niet genoemd bij de samenstellers. Ter gamalenvangst omstreeks 1920' ligi sinds enkele dagen te koop in de boekhandels op Walcheren. Het telt veertig pagina's en is rijk geïllustreerd met tekeningen van de schrijver en met fotomateriaal wat in zijn bezit was. De oplage ge draagt 750 stuks en per stuk kost het boekje vier gulden en negentig cent. Willem Staat Een oude foto van het wrak van de de geruchtmakende ramp van 1924 na de ramp aan bij Borssele. 'Vli 20', één van de schepen die bij verging Deze overblijfselen spoelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21