Schippersfamilie vraagt hulp Belgische koning Garnalenvissers i Pasar Djalan in Vlissingen leed onder het warme weer Zeeland wordt bij verdere inkrimping van De Schelde waar probleemgebied BOEKJE OPEN OVER EEN HARD BESTAAN iSLEPEND CONFLICT CEMENTFABRIEK Eis 9 maanden voor overval er. inbraak in Vlissingen IRIJDAG 8 JULI 1983 PZC/provincie 13 (Van onze correspondentgesteld dat zij een principiële strijd uitvechten. Ten einde raad hebben de TERNEUZEN/GENT Financieel bijna aan de grond en ten einde raad heeft de schipperS een brief gericht aan koning vïfschiDPersfamilie Van Leuven uit Terneuzen de hulp ingeroepen van de Belgische koning Boudewijn, waarin zij hem om hulp aw ff „rnnon Plo 1/nnino u/nrrit crpvrnapd Boudewijn. Vader Diet van Leuven en zijn zonen Willem en Rinus zijn bijna tv/ee jaar lang in zenuwslopend juridisch gevecht gewikkeld met de cementfabriek Ciments d'Obourg in i»het Waalse Mons. Inzet van de strijd vormen schadeclaims, die door beide partijen worden 'geëist. De Van Leuvens hebben de Belgische vorst gevraagd zijn invloed aan te wenden opdat de rechtbank van koophandel in Mons spoedig tot een uitspraak zou komen. m Het conflict tussen de schippersfami- liet de schepen aan de ketting leggen He Van Leuven uit Terneuzen en en liet de aan de schippers verhuurde 0Ï ciments d'Obourg begon in oktober speciale cementtanks uit de ruimen '81, nadat de schippers de directie van de schepen halen. Sinds de herfst D vroegen de vervoerstarieven aan te vorig jaar liggen de vaartuigen op- te passen na de devaluatie van de Belgi- nieuw in Terneuzen. Werkloos, want )e sche frank. De Van Leuvens deden de schippers beschikken niet over met hun schepen 'Armada', 'Trio' en voldoende geld om hun schepen voor 'Majorca' al meer dan vijftien jaar andere vrachten te laten ombouwen, vervoer voor het Waalse cementbe- Ciments d'Obourg deponeerde tegen :es| drijf. De vraag tot tariefaanpassing it beschouwde de directie van Ciments d'Obourg als een vorm van werkwei- gerlng en contractbreuk. De fabriek vragen De koning wordt gevraagd zijn invloed aan te wenden om de rechtbank tot een spoedige uitspraak aan te zetten. In het najaar '81 deed de Onafhankelijke Nederlandse Schip- persbond eerder bemiddelingspogin gen via diplomatieke weg. Deze lever den geen resultaat op. Collecte de Van Leuvens een schadeclaim. De schippers deden dat op hun beurt tegen de fabnek. De zaak werd sinds dien ettelijke keren opgeroepen voor VALKENISSE - De Rode Kruis col- de rechtbank van koophandel in lecte in de gemeente Valkenisse heeft Mons. maar tot een uitspraak kwam dit jaar 4.944 opgebracht. Verdeeld het tot op vandaag niet. Een veel tijd over de kernen: Biggekerke 834,10; „De onzekerheid over het uitblijven Zoutelande 1.742 en Koudekerke 2.368 Zierikzeese donor onderscheiden ZIERIKZEE „De Zeeuwse ziekenhuizen, uitgezonderd het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee, wachten met onge duld op aansluiting bij de bloedbank Zuid-West Neder land in Dordrecht. De hiervoor nodige samenwerking is gerea liseerd. Maar het ontbreekt nog aan de noodzakelijke voorzie ningen om ook de ziekenhuizen beneden de Ooster- en Wester- schelde van de moderne moge lijkheden te laten profiteren". Kinderarts P. K. de Haas te Haamstede, gewestelijk medisch leider van het Rode Kruis en vice-voorzitter van de bloed bank Zuid-West Nederland, zei dit donderdag tijdens een bijeen komst in het Zweedse Rode- kruisziekenhuis. waarin hij een zilveren Landsteinerplaquette uitreikte aan de Zierikzeenaar W van Geenen. Deze mocht de door het Rode Kruis Nederland toegekende onderscheiding in ontvangst nemen vanwege het bijzondere feit dat hij gedurende 30 jaar niet minder dan 78 keer bloed had afgestaan ten behoeve van zijn medemensen. Plaquette De heer Geenen ontving de Landsteiner plaquette in aanwe zigheid van adjunct-directeur J. C. Elmendorp van de bloedbank in Dordrecht, secretaris J. J. Marteijn van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis en secretaresse M. de Vlieger van de afdeling Zierikzee. De donor, die overigens zijn activiteiten als zodanig onlangs om gezond heidsredenen moest stopzetten, en zijn vrouw kregen namens de afdeling Zierikzee bloemen en een geschenk.enbon aangebo den. En dokter De Haas bedank te hem vooral voor zijn toewij ding. Want die was bepaald niet gering, stelde hij. Speelweek voor kinderen Arnemuiden ARNEMUIDEN - De stichting Zomer kamp Arnemuiden houdt van 8 tot en; met 12 augustus een speelweek voor 320 kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Het thema van de week. die met medewerking van een aantal vrijwilligers is opgezet, is dit jaar 'verkeer'. Enkele activiteiten zijn: timmeren, een excursie naar Miniatuur Walche ren, handarbeid (werken aan een mi- niatuur-kamptrein), huifkar njden, picknick voor vier- en vijljarigen en het 'kijk-uit-spel', dat is georgani seerd in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland. uitspraak is ondraaglijk ge worden", zegt schipper Diet van Leu ven. „Al bijna twee jaar beschikken we niet over inkomsten. We dreigen failliet te gaan. En als de door de fabriek geëiste schadeclaims worden toegewezen zijn we zeker failliet". Ciments d'Obourg vordert een bedrag meentepolitie heeft donderdagavond van ruim 100 000 gulden per schip. De omstreeks 21.00 uur een illegale zend- schippers hebben in deze zaak altijd ontvanginrichting inbeslag genomen Zendapparatuur in beslag genomen VLISSINGEN - De Vlissingse ge- voet bij stuk gehouden en steeds in een woning aan de Hobeinstraat in Vlissingen. Tegen de bewoner van het pand. J. L. werd proces-verbaal opgemaakt. De waarde van de mbeslag genomen apparatuur is ongeveer 300 gulden. Sjeesjesrijden in Koudekerke KOUDEKERKE Vandaag (vrijdag) De politie kwam op het spoor van de houdt de Koudekerkse Ringrijders- illegale zender door diverse klachten vereniging een wedstrijd voor sjezen. van bewoners van de Hobeinstraat en Aan deze wedstrijd, die in kleder- de Glacisstraat. over storingen op de dracht wordt verreden, nemen vijftien televisie. paren deel. De aanvang is om 19.00 uur en het einde wordt verwacht om ongeveer 21.30 uur. in Middelburg eveneens tot negen maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, maar in dat vonnis heeft berust. DEN HAAG De procureur-generaal heeft in hoger beroep bevestiging geëist van het vonnis van de recht bank in Middelburg waarbij de 24- jarige H. M. D. uit Vlissingen werd veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf wegens diefstal met geweldpleging en inbraak. Het eerste feit betrof een overval in Vlissingen op 3 februari van dit jaar toen een geldloper werd beetgepakt, tegen een muur gedrukt en mishandeld, waar bij een aktetas waarin 2000 gulden en 900 gulden aan girobiljetten zat, werd gestolen. De inbraak vond plaats op 7 oktober van het vorig jaar in een woning aan de Rozenhof eveneens in Vlissingen, waarbij onder meer een stereocasset- Verdachte bekende wel betrokken te zijn geweest bij de afpersing van geld. maar hij zou niet hebben geslagen. De procureur-generaal constateerde dat er in elk geval een samenwerking was tussen beide verdachten en beiden zijn dus ook schuldig. Tegen verdach te is reeds 23 maal proces-verbaal opgemaakt wegens swoortgelijke fei ten en daarom werd bevestiging van het vonnis geëist. Zijn verdediger wees er op dat de officier negen maanden, waarvan twee voorwaardelijk had geëist en zei Geopend ma tm vr. 8-12 u 12 30-16.30 u. Donderdagavond 19-21 u. Zaterdag 9 00-12.00 u. Heeft u onze keuken showroom al bezocht?I te en 200 gulden werden gestolen. Dat dat verdachte graag een groter deel zou gebeurd zijn in samenwerking voorwaardelijke straf wilde vragen, met een vriend die door de rechtbank Arrest op 12 juli. 4Ü5» ROSE KEUKEN international 5jaargarantie I AANTAL BEZOEKERS VIEL TEGEN ADVERTENTIE VLISSINGEN - De Pasar Djalan in Vlissingen, in de sporthal van het maritiem instituut De Ruyter, is don derdag moeizaam van start gegaan. Het warme weer heeft volgens de organisatoren overdag veel mensen de stranden gelokt. Ook 's avonds was het veel minder druk, dan men van voorgaande jaren ge wend is. De eerste dag hebben onge veer 450 tot 500 mensen de oosterse- markt bezocht. Dit jaar wordt voor de derde achter eenvolgende keer een Pasar Djalan in Vlissingen gehouden. Voor het eerst mag men ook op zondag geopend zijn, waardoor het gebeuren vier dagen kan duren. De organisatoren hopen De Balinese dansgroep in actie tijdens de Pasar Djalan in Vlissingen echter op enige afkoeling in de avond uren gedurende het weekeinde, waar door het bezoek gestimuleerd zou kunnen worden. De Pasar begon don derdagmiddag om drie uur. Dat was een uur te laat. in verband met vertra- ginqen bij het opbouwen. Die werden veroorzaakt doordat enkele auto's van de organisatoren, waaronder die met geluidsapparatuur met pech kampten. De Javaanse dansen, die om 14.00 uur zouden beqinnen, kwa men daardoor te vervallen. De optre dens begonnen met Balinese dansen, uitgevoerd door een groep meisjes en vrouwen, onder leiding van de heer Goatama. Niet aangekondigd waren de dansen van de Kikinia Hawai- groep. die voor vandaag vrijdagi op het programma stonden. De groep was vandaag verhinderd en besloot donderdag de uitvoering te geven. De dansen werden afgewisseld met mu ziek van het huisorkest Black Jack. In de avond, na 20.30 uur. gaven beide gezelschappen geen demonstraties van folkloristische dansen meer, om dat zij alle optredens in de middag al hadden afgewerkt. Wel waren er mo deshows te zien met kleding van de verschillende aanwezioe boetieks, Voor vandaag (vrijdag) staat het Su rinaamse orkest Alisani op het pro gramma, voor morgen een Molukse dansgroep en het orkest The Silver- wings en voor zondag een buikdanse- MIDDELBURG - De situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt kan worden vergeleken met die in de jaren vijftig. Dit geldt met name, als zich bij de KMS De Schelde in Vlissingen nog meer ongunstige ontwikkelingen zouden gaan voordoen. „Als de werkgelgenheid bij De Schelde ingrijpend wordt terugge bracht, wordt Zeeland net zo'n probleemgebied als het noorden des lands of ZuidLimburg", schrijft de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt Zeeland in Middelburg in het jaarverslag over '82. In het verslag pleit deze raad voor njkssteun voor Zeeland Door de gunstige Jigging van Zeeland aan zee is een verdere ontwikkeling van de mdustriele en lerciële dienstverlening mogelijk. „Daar liggen nog altijd de meesté lansen voor het verbeteren van de economie en werkgelegenheid in Zeeland". Khnjft de raad „Maar rijkssteun in de vorm van toepassing van meerdere nulliteiten voor Zeeland is hierbij vereist", zo gaat de Raad voor de "beidsmarkt in Zeeland verder raad signaleert verder dat deze faciliteiten momenteel voor Zeeland met van toepassing zijn ..Instrumenten als een regionale ontwikkelingsmaat schappij. een mvestenngspremieregeling. een bijzondere regionale toeslag spreiding van rijksdiensten en dergelijke gelden niet voor Zeeland consta teert de raad Vervolgens komen de samenstellers van het jaarverslag tot de conclusie dat 'men in Den Haag een te optimistische kijk heeft op de sociaal-economische situatie, die waarschijnlijk is gebaseerd op het relatief minder ongunstige werkloosheidspercentage in Zeeland ten opzichte van de meeste andere provincies". In het verslagjaar constateert de raad een 'verontrustend snelle toename van het aantal langdurig werklozen'. Eén op de vier werklozen was 12 maanden of langer ingeschreven. De tekenen voor de toekomst zijn somber. „Hoewel er aanwijzingen zijn dat de economie wellicht licht zal herstellen, is het verwachte arbeidsaanbod zo groot, dat op verdere groei van de werkloosheid moet worden gerekendaldus de Ragionale Raad voor de Arbeidsmarkt Zeeland. Gerard Jasperse achter zijn manuscript en prentenverzameling V< zoeken om zo aan een voorraadje brandstof te komen voor de (cóude dagen. Dat deden we bij het spoorwegemplacement in Vlissingen. De buit laadden we op zo'n karretje met kinderwagenwielen. Dat was onze jeugd". Gerard Jasperse (75) aan het woord in zijn flatwoning in de Scheldeslad. Als weinig anderen kan hij nog verhalen over de weinig rooskleurige omstandigheden waarin zestig jaar geleden de garnalenvis sers en hun families in Vlissingen leefden De meesten kwamen oorspronkelijk van Arnemuiden. ook het voorgeslacht van Jasperse kwam daar vandaan. weduwe Jasperse naast haar man ook twee ongetrouwde zoons ver loor (die ook geld binnenbrachten) werd bij de bepaling van de hoogte van haar uitkering niet in aanmer king genomen, zo staat er in het boekje. In het toelichtend gesprek wil Jas perse wel wat meer kwijt over de geschiedenis. Eén van de getroffen families ontving geen cent. Er was daar een zoon verloren. Het comité redeneerde dat deze toch op het punt had gestaan om m het huwe lijk te treden. Zijn familie zou dan geen inkomsten meer van hem ont vangen dus waarom nog een uitke ring aan de rouwende naaste be trekkingen? Jasperse weet verder te melden dat nog lang getwist is over de vraag of de wezen nu tot hun achttiende of tot hun zestiende jaar zouden ont vangen. uiteindelijk werd het dus de eerste mogelijkheid. Het woord bevoogding is volgens hem volledig Vissersschepen worden nu gebouwd voor bedragen van zes miljoen ron de guldens of nog meer De maat schappelijke welstand van de mees te vissers is onvergelijkbaar met die van voor de tweede wereldoorlog De ellende van voorheen zou dan ook bijna vergeten worden. Jasper se wil dat vermijden. Op aandrang van familieleden ging hij alles op schrijven wat hij zich herinnerde van vroeger jaren. Omstreeks 1970 kwam een manuscript tot stand over wee en wel van de garnalen- vangst omstreeks 1920. Nu, 13 jaar later, is het in de vorm van een boekje uitgekomen bij de Heem kundige Kring Walcheren (HKWI, in een oplage van 750 stuks. De auteur kwam in 1919 als twaalf jarig scheepsmaatje aan boord bij zijn grootvader om ter garnalen- vangst te gaan. Nog geen jaar zou dat avontuur duren omdat de scheepsgezel hardnekkig last had van zeeziekte. Op zee heeft Gerard Jasperse zijn ogen niettemin goed de kost gegeven. Ook later bleef het vissersleven hem boeien. Vandaar een halve eeuw later een gedetail leerde beschrijving van de garna lenvisserij van weleer in het boekje 'Ter garnalenvangst omstreeks 1920'. In een gesprek over dit thema ko men al snel de sociale omstandighe den aan de orde. Van bittere armoe de te spreken is in dit verband geen loze kreet. Het sintelzoëken is al genoemd Een ander verhaal is het pellen van de garnalen. Door de nood gedreven moesten ouders hun kroost aanzetten tot kinderarbeid. „Nog goed kan ik me een Sint- Nicolaasavond herinneren. Op een gegeven moment kwam grootmoe der binnen met de mededeling dat er nog wat te verdienen was. Dat betekende dus garnalen pellen. Alle kinderen rond de tafel. Daarop enorme hoeveelheden garnalen. Naarmate de avond vorderde wer den we meer en meer vermoeid. Moeder stopte dan een snoepje in de garnalenbergen We werkten ons er dan vlugger doorheen want wie dit kleinood aantrof mocht het. ope ten. Tot middernacht gingen we door Daarna bij beurten enkele uren slapen en dan weer aan de slag. Je kreeg nu en dan een kopje water. Niet alleen om eruit te drin ken maar ook om je ogen nat te maken, om wakker te kunnen blij ven. De andere morgen wachtte de schoolbel als altijd". Grote rampen zijn de garnalen- vissers ook niet bespaard ge bleven. Jasperse gaat in zijn boekje uitgebreid in op de storm die maandag 21 juli 1924 plotseling opstak. Vier schepen vergingen daarbij, vijftien vissers kwamen om. Daaronder de grootvader en twee ooms van de auteur. Voor de nabestaanden werd een inzamelingsactie gehouden, georga niseerd door het Vlissings-Arne- muids Hulpcomité. In een halfjaar tijd kwam er 51.659,13 binnen, een flinke som voor de jaren twintig. Is Jasperse uitgebreid in de beschrij vingen van de ramp, kort is hij over wat er met de ingezamelde gelden gebeurd. „Er ontstond nogal een gekrakeel over vergoedingen die niet werden uitgekeerd en zeker paternalisme i bevoogdingi is het comité zeker niet vreemd geweest' zo schrijft de Vlissinger Uiteinde lijk werd pas in 1925 aan drie wedu wen een derde van de werkelijke waarde van de verloren gegane scheepjes uitgekeerd. De weduwen kregen een bedrag van acht gulden per week en de wezen tot hun achttiende levensjaar f 1.50. Dat de terecht. Hij verwijst naar een ge beurtenis in 1937 Zijn vader (ook in de garnalenvisserij) kreeg toen in zijn netten een kist die schatten van grote waarde bleek te bevatten (sierraden en schnjfvoorwerpen uit de middeleeuwen). De toenmalige burgemeester van Vlissingen. de heer Van Woelderen. vroeg de vin der of deze zijn vondsten direct af wou staan aan het plaatselijk mu seum. „Je weet toch wel dat we m 1924 je moeder nog zo hebben gehol pen zo luidde het argument De visser stemde toe. Hij kreeg zeven tig gulden. Dat geld moest verdeeld worden over alle bemanningsleden. Daardoor schoot de kapitein er aan tekort De fooi die hij kreeg was namelijk niet grootnoeg om de re paraties aan de beschadigde netten te betalen Dat de vissers zo weinig verdien den had trouwens een reeks van oorzaken. Na het binnenbren gen van de vangst wachtte een groot aantal rekeningen, die van commissionairs, mandenmakers, zoulleveranciers en transporteurs ltrein en boot). Ook de verkopers moesten winst kunnen maken. Re sultaat van dit alles was dat de garnalenvissers meestal belangrijk minder verdienden dan een gemid delde werknemer bij De Schelde. Het lot van de scheepslieden lag trouwens voor een groot deel in de handen van de commissionairs die voor de verdere verhandeling zorg den. Een deel van de vangst ging ook naar Engeland De schippers hadden daar geen vertegenwoordi gers en moesten maar zien of ze geld beurden. Dikwijls ontving de visser na levering van de garnalen niets anders van overzee terug dan een nota met de gestempelde woorden shrimps stinking i garnalen stan ken) Dat moest de gedupeerde dan maar aannemen, zo schrijft Jasper se. In zijn boekje worden achtereenvol gens in aparte hoofdstukken de thema's uitvaren (met scheepsbe- schrijving), de vangst, de verhande ling van de vangst aan wal en he» onderhoud aan de schepen bespro ken Laatste hoofdstuk onder de titel 'De vis wordt duur betaald' behandelt de scheepsramp van 1924. Aan het eind van het boekje is een verklarende woordenlijst opge nomen waarin vaktermen worden uitgelegd. Het boeiende maar vooral zware beroep van garnalenvissers komt zo vanuit allerlei invalshoeken aan de orde Niet voorbijgegaan wordt ook aan Je levendige straathandel m garnalen en vis in Vlissingen. Voor dat dit begon werd direct na bin nenkomst vis verkocht aan straat handelaars ventsters Zij traden op in groepjes van vier, één hunner was aangewezen om te kopen. Na het besluiten van de koop werd de partij in vieren gedeeld. Via het werpen van de teerling (dobbelen) werd dan bepaald wie het beste en wie het minst beste deel ontving. Volgens Jasperse een boeiend schouwspel waarbij niet alles van een leien dalye ging. De belangstel ling van omstanders was dan ook steeds groot. Jasperse maakt er geen geheim van de uitgave van het boekje als een erkenning te zien. Niet alleen verzamelde hij veel gege vens over vroeger ook is hij de bezitter van vele honderden foto's en oude ansichtkaarten. Zowel zijn teksten alsook de prenten en kaar ten zijn eerder in periodieken en boekjes opgenomen, echter steeds onder naam van een ander. Bij voorbeeld bij de verschijning van boekjes met ansichten over Vlissin gen. Jasperse leverde veel mate riaal maar werd niet genoemd bij de samenstellers. 'Ter garnalenvangst omstreeks 1920' ligt sinds enkele dagen te koop in de boekhandels op Walcheren. Het telt veertig pagina's en is rijk geïllustreerd met tekeningen van de schrijver en met fotomateriaal wat in zijn bezit was De oplage be draagt 750 stuks en per stuk kost het boekje vier gulden en negentig cent Willem Staat Een oude foto van het wrak van de de geruchtmakende ramp van 1924 na de ramp aan bij Borssele •Vli 20'. één van de schepen die bij verging. Deze overblijfselen spoelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13