peen extra belasting op huishoudelijke apparaten Bus wint van het vliegtuig SWOV: blaaspijpje en bloedproef vervangen Vakmanschap herken je zo. PZC/binnen-buitenland t Eenvoudiger autokeuring op komst ENERGIEVERSLINDERS NIET AANGEPAKl Raad voor milieuhygiëne: drastische maatregelen tegen zure regen nodig De Graaf: stappen tegen truc jongeren voor hogere uitkering Ziek jachtluipaardje SOBI: rekening Dodewaard deugt niet over situatie busreizen SEX-ENQUETEUR VERSCHUIVING IN VAKANTIEVERVOER JjNDERDAG 7 JULI 1983 w.V HAAG (ANPi Bij het ministerie van verkeer en waterstaat wordt een kpeler vorm van autokeuring onderzocht dan men aanvankelijk van plan gsm te voeren. Maar dat er per 1 januari 1985 een verplichte keuring van honenauto's wordt ingevoerd, staat vast. Dit blijkt uit een verklaring die ministerie woensdag heeft uitgegeven. Rambtenarenbonden ABVAIKABO en CFO uitten onlangs de vrees dat de Mokeuring niet zou worden ingevoerd als gevolg van het streven naar ffregulering en privatisering van de regering. Wegens de invoering van de autokeuring per 1 januari 1985 zijn reeds 85 mensen aangetrokken. „Ontslag van deze mensen is niet aan de orde", aldus desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. De voorbereidingen voor de autokeuring worden niet stopgezet. Wel worden „varianten ontwikkeld" voor een meer simpele vorm van autokeuring, die „echter geen nadelige invloed zullen hebben op de verkeersveiligheid"De te kiezen variant zal bepalend zijn voor de kosten van de keuring en daarmee van de extra opslag die automobïlisen voor deel 3 van hun kentekenbewijs zullen moeten gaan betalen. )EN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne van economische zaken en minister Ruding van Jnanciën voelen niets voor een heffing op huishoudelijke apparaten, die veel energie (erbruiken. De inspanningen, die nodig zijn om een dergelijke heffing op te zetten en de fitvoeringstechnische bezaren daarvan wegen niet op tegen de geringe omvang van de ierwachte besparing, aldus de bewindslieden in een brief aan de tweede kamer. )e kamer wilde nader geïnformeerd staat (apparaten waarvan de doelma- Hoewel de heffing jorden over mogelijkheden van extra tigheid meer dan 25 procent afwijkt Wasting op energieverslindende van de meest doelmatige zouden kun- fcishoudelijke apparaten. De minis- n^n worden belast), om elektrische •ts menen dat efficiënter elektrici- apparaten waarvoor een gasvervan- Itsgebruik in de huishoudens door ger bestaat (ovens, kachels) en om dichting moet worden bereikt en apparaten waarvoor een niet-elektri- «r aanbod van efficientere appara- sche alternatief bestaat (vaatwasser, boilen. e bewindslieden gaan er in hun Diitie van uit dat alleen elektrische pparaten belast zouden moeten wor- in waarvoor een efficiëntere vervan- bestaat. Het kan dan gaan om £EN HAAG (ANP) Kabinet: negatieve aanslag WIR blijft Het kabinet dat oplopen tot 20 procent. Ten op zichte van het totale energieverbruik zou dat 0,2 tot 1,5 procent zijn. Bij de berekening van de effecten is uitge gaan van een prijsverhoging van ge middeld 25 procent. De gemiddelde belastingdruk op de apparaten zou daarmee op 47,5 procent van de prijs de vorm van een exclusief belasting komen. Geen reke- specifieke accijns mogelijk is, voelen ning is gehouden met aankopen die de ministers er niets voor. De op- belastingvrij in het buitenland ge- brengst is gering. daan zullen worden. Bovendien zal een deel van de besparing naar ver- Het huishoudelijk stroomverbruik wachting ook bereikt worden doordat zou na tien jaar met dne procent de apparaten steeds zuiniger worden, gedaald kunnen zijn en afhankelijk De ministers wijzen ook op de onbil- van de reactie van de fabrikanten kan lijkheid die het kiezen van de aan- sluitwaarde in samenhang met het gemiddelde jaarverbruik en de ge middelde verkoopprijs als heffings- grondslag met zich meebrengt voor dit woensdag de tweede kamer liet 8rainM„. nkt lcdereen eebruikt hel "ftKrische apparaten waarvoor een meent dat de negatieve aanslag in de weten dat ook de fiscaal verllesgeven- apparaat'evcn lnte„sirf. Bovendien bclmatiger elektrische vervanger be- nderzoek naar ondergronds Tiergiedepot ELDEN (ANP) Twente wordt okken in een onderzoek naar de albaarheid van energieopslag in Nederlandse bodem. Staatssecre- ris Van Zeil heeft dit woensdag in elden toegezegd tijdens een gesprek l gedeputeerde staten van Overijs- I en het dagelijks bestuur van het vest Twente. ilgens Van Zeil lijkt Twente ge- jtJhikt voor een dergelijk energiede- It ln verband met de stevige bodem ys]outlagen). Voor de eventuele onder grondse opslag van energie komen Idclider meer ook Limburg en het noor van het land in aanmerking. lit het onderzoek naar de mogelijkhe- in van energieopslag in de bodem ""boet blijken of dit een betere metho- ïs dan een bovengronds depot (het an-Lievense). Doel van beide op- Bgsystemen is de energie zolang op slaan tot er behoefte aan is. De Izaak aan zo'n opslag ontstaat bdra er door bij voorbeeld de toene- H^nde toepassing van windenergie en lb'He invoer van grote hoeveelheden bo: room uit met name West-Duitsland. he 3 bepaalde momenten meer aanbod r-«n dan vraag naar energie is. ""E i 'ordt gekozen voor ondergrondse dag (wat volgens de provincie )fsl verijssel met een investering van kelen miljard gulden acht keer goedko- er is dan het plan-Lievense), dan Mi met het teveel aan stroom water an ongeveer 800 meter diepte naar bovengronds reservoir worden igepompt. Is de zo opgeslagen ener- t w er nodig, dan laat men het ater naar een lager niveau vallen et systeem van de witte steenkool). is het mogelijk dat bij de onder- rondse opslag met perslucht wordt (werkt. wet op de investeringsrekening, ze ker in de huidige economische om standigheden, behouden moet blij ven. de bedrijven bij het verrichten van investeringen WIR-premies nodig i 1 niC6CII lusutll CICIVlllllllCIt dl CCII hebben. By het ontbreken van de doelmatiger alternatief. Tot slot wij- negatieve aanslag zou 40 tot 45 pro- zen Van Aardenne en Ruding op de hJe f,ïv!n v. veftraafd of V1 administratieve belasting die de hef- De belangrijkste overweging daartoe het geheel met door het investerende fing voor het bedrijfSieven (die voor is, volgens minister Van Aardenne die bedrijfsleven worden geïncasseerd. de inning paranei aan de btw, moet zorgen) betekent. DEN HAAG (ANP) De centrale raad voor de milieuhygiëne acht een drastische vermindering van de uitstort van zwaveldioxyde en stikstofoxyden in Europa ter voor koming van zure regen met alle mogelijke middelen vereist. Een sterke beperking van de lucht verontreiniging door deze stoffen in ons land is mede van belang voor het overleg in internationaal ver band. Daarbij is voor Nederland een voortrekkersrol weggelegd. Een deel van de raad, met name de werkgevers, wees eenzijdige maat regelen van Nederland ter beper king van de uitstoot van beide stoffen van de hand. Dit zegt de raad in zijn advies over het concept van het indicatief meerjarenprogramma lucht 1984- 1988. dat de minister van milieube heer als onderdeel van de begro tingsstukken aan de staten-gene- raal zal aanbieden. De raad pleitte woensdag voor een spoedige uitvoering van de motie- De Boois, waarin de tweede kamer de regering verzocht een breed in- vetariserend onderzoek te verrich ten naar de verzuring van de bo dem. In de motie wordt tevens aangedrongen op een programma van maatregelen ter voorkoming en bestrijding van de verzuring van de bodem. De regering dient bijzondere aan dacht te schenken aan een beper king van de uitstoot van zwaveldio xyde door raffinaderijen, omdat de ze verantwoordelijk zijn voor een derde van de totale emissie van deze stof. De raad vroeg voorts aandacht voor de luchtverontreiniging met zwaveldioxyde door het scheep vaartverkeer. Het effect daarvan is relatief groot, vooral omdat deze plaatsvindt op een laag niveau in redelijk dichtbevolkte gebieden. De raad had ook graag gezien dat de regering meer nog dan nu ge beurt aandacht besteedt aan de emissies door het verkeer. Het verkeer is voor meer dan de helft van de totale uitstoot van stiksto- foxyde, lood, koolwaterstoffen, koolmonoxyde en benzeem verant woordelijk. Het ontbreekt de over heid aan een systematisch pro gramma van mogelijke maatrege len ter beperking van deze emis sies, aldus de raad. Van Aardenne Over tien jaar is 20 pet bevolking van Rotterdam buitenlander ROTTERDAM (ANP) - Over tien jaar zal de Rotterdamse bevol king voor ongeveer een vijfde bestaan uit personen die beho ren tot de zogenoemde etnische minderheden. Dat is een prog nose van het gemeentelijk bu reau voor onderzoek en statis tiek op basis van een demogra fisch onderzoek door dit bureau. Volgens het bureau zal rond 1992 in Rotterdam veel eerder sprake zijn van een multi-cultu- rele samensteling van de bevol king dan van het begrip minder heden. De komende tien jaar zal het aantal personen onder de Rot terdamse bevolking dat hoort tot de etnische minderheden van 70.000 nu tot ongeveer 100.000 oplopen In die periode zal de totale Rotterdamse bevolking afnemen van 568.000 tot 513.000, zo is de verwachting. In 1992 zullen in Rotterdam naar verwachting 27.000 tot 32.000 Turken wonen (in 1982 waren dat er 20.000), 28.000 tot 31.000 Surinamers (in 1982: 25.000), 16.000 tot 19.000 Marokkanen (in 1982: 9.000. 13.000 tot 15.000 Noord-Mediterranen dn 1982: 13000) en ongeveer 6.000 Antil- Uanen (in 1982: 3.000). Het aan deel van de Marokkanen in de etnische minderheden zal naar verwachüng sterk toenemen als gevolg van gezinshereniging en gezinsuitbreiding (van 12,7 pro cent nu tot 18 procent in 1992). (Van onze redactie economiei DEN HAAG In een brief aan de gemeentelijke sociale diensten schrijft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken dat hij zal ingrijpen als blijkt dat veel jongeren onder de 23 jaar hun WWV-aanvraag uitstellen tot na hun 23ste verjaardag. Deze jongeren krijgen na de WW geen WWV meer, maar een bijstandsuitkering gekoppeld aan hun leeftijd. Geble ken is nu dat een aantal jongeren hebben gewacht met het aanvragen van deze uitkering bij de gemeentelijke sociale dienst tot na hun verjaardag om zo de lagere bijstandsuit kering te kunnen ontlopen. De staatssecretaris zegt te verwachten dat met veel jongeren deze truc zullen uithalen. Omdat de gemeentelij ke sociale diensten bij een WWV-aanvraag vrijwel altijd de AMERSFOORT (ANP) - In het dierenpark in Amersfoort zijn onlangs zes jachtluipaarden geboren. Een van de diertjes is ziek en wordt door mevrouw Vis, echtgenote van de directeur, met defies gevoed. De andere vijf dieren zijn bij de moeder en verkeren in blakende welstand. ARNHEM (ANP) - De financiële resul taten van de kerncentrale in Dode waard, zoals die zijn vermeld in de jaarrekeningen, geven een onjuist beeld van de werkelijke situatie. Ten onrechte wordt in de becijferingen geen rekening gehouden met de enorm hoge kosten van toekomstige ontmanteling (afbraak van de kern centrale). Dodewaard zal die kosten alsnog in de jaarrekening over het boekjaar 1982 moeten verantwoor den. Dat eisen de actiegroepen 'Strohalm' en 'Stop Dodewaard' en de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie' iSO BI i die het bestuur van de gemeen schappelijke kernenergiecentrale Ne derland iGKNi hebben gedagvaard om op 28 juli te verschijnen voor de ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam Actiegroep 'Strohalm' is volgens de dagvaarding vooral belanghebbende bij een juiste jaarrekening van de GKN omdat zij als landelijk coördina tor van atoomstroomacties belang heeft bij inzicht in de kostprijs en de juistheid van de berekeningen van de kostprijs van de stroom die Dode waard levert. GKN-woordvoerder G. van Wijk zei woensdag desgevraagd dat uit ver schillende officiële, openbare stukken van de kerncentrale wel degelijk blijkt dat rekening wordt gehouden met de kosten van toekomstige ont manteling van Dodewaard. Eind juni van dit jaar was de kerncen trale, die na een ingrijpende reparatie- en opknapbeurt begin dit jaar tech nisch gezien nog vijftien jaar mee kan, afgeschreven. De jaarlijkse afschrijf- kosten worden volgens Van Wijk nu in een speciaal fonds gestort, waarmee later de ontmanteling kan worden gefinancierd. Geestelijken gedood Gewapen de mannen hebben eind juni in het zuiden van Tsaad een pater-capucijn van Canadese afkomst en vier Afri kaanse lekenhelpers vermoord. Een andere pater-capucijn werd bij de aanval zwaar gewond Dit heeft de öapucijner orde woensdag gemeld. ADEMANAL YSE BETER BEWIJS DEN HAAG (ANP) Binnen het ministerie van verkeer en waterstaat is een werkgroep ingesteld die maatregelen gaat uitwerken om het gebruik van alcohol in het verkeer tegen te gaan. De werkgroep onderzoekt vooral hoe het blaaspijpje en bloefproef vervangen kunnen worden door ademanalyse- apparatuur, blazen in een kastje. Vorig jaar bood een eerdere werk- ren aan op het afschaffen van blaas- Proef om het wettelijke bewijs te groep een rapport met aanbevelingen pijpje en bloedproef en het invoeren leveran,- Da bloedproef brengt de aan aan de minister. De nieuw inge- van betrouwbare apparatuur. Onder- moeilijkheid met zich mee dat men in stelde werkgroep gaat die aanbevelin- zoek van de SWOV heeft uitgewezen, de nachtelijke uren is aangewezen op gen verder uitwerken. De stichting dat de bekende novemberwet uit 1974 bereidwilligheid van artsen, wetenschappelijk onderzoek ver- veel van zijn preventieve werking ver- Voor de SWOV reden om te pleiten keersveiligheid (SWOVi dringt al ja- loren heeft De blaaspijpjes werken voor een ademanalyse-apparaat dat dermate onnauwkeurig, dat veel men- weinig gevoelig is voor storingen en ÜXrV 01*^1*1 f" 1*11 of" sen een alcoholcontrole door de dat in een politie-auto meegevoerd Tl lx T V ClUII II llal mazen van het politienet glippen kan worden. Daarnaast zou in de deel verloren gegaan. Dronkenschap achter het stuur wordt daardoor weer bijna net zoveel geconstateerd als voor de invoering van de november wet. De alcoholcontrole bestaat in feite uit twee delen: blazen in een pijpje om de overtreding op te sporen en een bloed- DEN' HAAG (ANP) - De vervoersbond FNV heeft bij zijn leden een veront rustende reeks klachten gehoord over „onverantwoordelijk lange diensttijden" van chauffeurs van tou ringcars vooral op het traject naar Spanje. „Hoewel de EEG-norm veertien uur is. zijn bij ons al meldingen binnenge komen van chauffeurs dat diensttij den van achttien tot twintig uur eer- Daar komt nog eens bij, dat de politie politiebureaus meer verfijnde en vanwege de onnauwkeurigheid zelf nauwkeuriger ademanalyse-appara- een ruime marge gaat hanteren. De tuur moeten worden geïnstalleerd, afschrikwekkende werking van een waarmee eventueel het bewijs van de controle is daardoor een belangrijk overtreding geleverd kan worden. WW-gegevens van de betrokken bedrijfsvereniging opvra gen. zien ze wat er aan de hand is. De gemeenten kennen dan ook wel eens een bijstandsuitkering toe met terugwer kende kracht. Hiertegen verzet De Graaf zich in zijn brief. Hij vindt dat als de uitkeringsgerechtigde een bepaalde vrijheid heeft bij het indienen van de aanvraag de sociale dienst niet ten nadele (een lagere bijstandsuitkering) van de betrokkene tot ambtshalve eerdere toekenning behoort te besluiten. Mocht blijken dat de uistclmogelijkheid van aanvraag om te voorkomen dat men in de bijstand terecht komt veelvuldig door de jongeren wordt toegepast, dan zal De Graaf het uitkeringsregime gaan aanscherpen. In zijn brief aan de gemeenten noemt De Graaf de truc die jongeren hebben toegepast een oneigenlijk gebruik. AMERSFOORT (GPD) Een 20-jarige inwoner van Amersfoort heeft twee en een half jaar (cmg ruim 500 vrouwen der regel dan uitzondering zun aldus de Keistad en omli de bestuurder Ellas Niehot van de gende gemeenten per vervoersbond FNV woensdag desge- - - vraagd. Niehot sprak van een „levensgevaar- lijke situatie waar zo spoedig mogelijk btefwerdeeëaield De een einde aan moet «orden ge- mpn bediende zich ean maakt De FNV «U daarom zo snel de Jansma en 0 0mdat mogelijk met de werkgevers en de te kemten bij een enfëé- overheia gaan praten om dit te berm- ,e betrokken le ken, aldus Niehot. Het verschijnsel van overmatige rijtij den speelt volgens hem vooral bij de goedkope vakantiereizen naar Span je, waarbij de chauffeurs zonder on derbreking zouden rijden. Hij wijst er op dat, hoewel in de bus twee chauf feurs aanwezig zijn, beiden vaak Lwin- tig uur in touw zijn „Aangezien er weinig komt van slapen in de bus". Woordvoerder H. B. Blommers van de KNVTO, zei daarop in reactie dat hem geen gevallen bekend waren, waarbij de rijtijden dermate schrome lijk worden overschreven, maar. zo voegde hij daaraan toe. „ze zijn na tuurlijk niet uitgesloten". wen zelfs zover dat zij tijdens het telefoonge sprek zich van hun kle- Jansma" belde vrou wen en meisjes op met de mededeling dat hij ren ontdeden. De politie voor hel Van Oldenbar- heeft de Amersfoorter neveld-lyceum in aan kunnen houden op Amersfoort bezig was grond van een signale- met een onderzoek. Na lefoon lastig gevallen ment dat een 13-jarig een aantal inleidende met een enquête waarin meisje verschafte, die vragen over kleding, vragen op sexueel ge- hem na een afspraak, sport en hobby's werden er geruime tijd sexuele vragen gesteld. Bij de politie zijn in de een aantal gevallen kreeg de man de vrou- enquêteur .geen strafbare feiten heeft gepleegd" werd hij loop der tijd'diverse na een ernstig onder- klachten binnengeko- houd weer vrijgelaten. men. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De busreis naar de zon gaat het dit jaar veruit winnen van de vliegvakantie. Woordvoer ders van een zestal grote Nederland se reisorganisaties hebben woensdag melding gemaakt van deze „opval lende" verschuiving. geanticipeerd, zoals onze organisatie, Slavic en de Costa Bra\ aldus Klawer. Rij zyn bedrijf is geble- aldus Frans van Steenis ken dat meer dan dertig procent van plan. de toeringcarreizigers vroeger vlieg reizigers waren. De vliegreizen naar de zon zijn vol gens hem over het algemeen in een dalende lijn. Hij verwacht voor zijn bedrijf dit jaar een daling van acht tot Ondervraagd werden Neckermann. NRV Holiday, Holland International. Directeur Rene Klawer van Necker- Hotelplan. Evenementsreizen en Arke tien procent Het is vooral de sterke mann spreekt zelfs van een „giganti- Reizen. Het algemene beeld is dat de groei in touringcarreizen die opvalt, sche verschuiving": in vergelijking vliegvakanties sterk teruglopen aldus Van Steenis Nu al zijn er tien- met vorig jaar is dit seizoen meer dan Schattingen lopen uiteen van tien tot duizenden boekingen. Maar ook het vierhonderd procent meer busreizen vijftien procent van het aantal vlieg- aantal autovakanties stijgt, met een naar het buitenland bij zijn bedrijf vakanties van vorig jaar liiuuiiuuii iiiec-i vliegvakanties zijn ge boekt dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar, maar in totaal blijven de boekingen wat achter. Gezien het inhaaleffect en het teit dat het seizoen nog niet voorby is. zei hij te verwach ten dat deze „wel zullen aantrekken" Daling geboekt, in totaal meer dan tiendui zend boekingen, aldus Klawer. Ver scheidene reisorganisatoren hebben rekening gehouden met een terug gang in vliegvakanties dit jaar tot vijftien procent en hebben daarop Favoriet appartementen en bungalows, veelal binnen een actie-radius van achthon derd tot vijftienhonderd kilometer Bij de busvakanties zijn dit jaar Woordvoerder Dorhout van Mees van vooral de vakantiebestemmingen Holland International meldde dat bij Zuid-Frankrijk, Italië, N'oord-Joego- zijn organisatie in de afgelopen drie aldus Van Steenis Nu al zyn er tien- H Kok van Evenementsreizen ver wacht voor dit jaar een daling in het totale aantal vliegvakanties van „en- sterke verschuiving van hotels naar kele luttele procenten' Directielid J Kist van Arke Reizen bevestigde de algemene daling in vliegvakanties Ook bij zijn organisatie is de ver schuiving naar de toeringcarreizen het meest opvallend. Een stijging van vijftien procent, zo schatte hij. Al meer dan 500 jaar brouwt Grolscli haar bier op natuurlijke en ambachtelijk) En dat proef je Vakmanschap is Mecsl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5