Shultz weet ot Syrië niet concessie te bewegen Nieuw premiestelsel koophuizen in studie KOHL BEPLEIT DE HERENIGING VAN DUITSLAND IN MOSKOU PZCfl GAAT U BINNENKORT OP VAKANTIE? lif" Behuizing Fransen Beiroet ingestort EG IN GELDNOOD Verzet in Suriname sluit gebruik geweld niet uit 14BINETBEGINPRAATOVER LIBANON BERKHOUWER EIST SCHADEVERGOEDING STAATSSECRETARIS BROKX: NDERDAG 7 JULI 1983 PZC/binnen-buitenland RUZALEM De Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson en zijn Amerikaanse 1* lega Shultz zijn gisteren beiden met lege handen uit Damascus naar Jeruzalem gekomen, is geen enkel vooruitzicht dat Syrië op korte termijn bereid is zijn troepen uit Libanon ■ug te trekken. 'a' irdat Cheysson en Shultz arriveer- vrede bewarende taak ln het kader aan mee wil doen. maar een politie- kwam het Israëlische kabinet van Unifil, als buffer tussen twee taak in de binnenlandse aangelegen- n om zich te orienteren over een staten, is een concept waar Nederland heden van gelijke gedeeltelijke eenzijdige te- trekking in Libanon. Er werden n definitieve beslissingen geno- i, maar regeringszegslieden lieten ;een twijfel over bestaan dat Israël gedeeltelijke terugtrekking zal w iizetten, als het kan in coördinatie ^•Libanon en Amerika, en anders zonder. STRAATSBURG (ANP) iter Van den Broek, die voordat De liberale Europar- s I kabinet bijeenkwam met premier lementariër Cornelis jn sprak-, liet zich naar aanleiding Berkhouwer heeft deze ontwikkeling pessimistisch woensdag in Straats hij wees erop dat het oorlogsge- burg tegenover het ANP Zi irtussen Israël en Syrië nauwelijks verklaard de woord- wTdeind wordt door de Israëlische voerder van de chris- 00 ugtrekking. Die vindt plaats op een ten-democratische frac- ui plaats, waar Syrië en Israël niet tie, de Belg Werner de ot enover elkaar staan. Crombrughe, voor de gel een persconferentie had Van den rechter te zullen dagen 2j jek nog eens toegelicht dat Neder- cn een schadevergoe- d er weinig voor voelt zich in het ding te zullen eisen van anese wespennest te steken. Een minstens honderddui- zend Belgische frank (ca. 5.000 gulden), om- rechtbank van eerste stuk is "geen enkele aanleg in de woonplaats diefstal gepleegd", maar De Crombrughe door Berkhouwer te verwezenlijken met een Nederlandse arron dissementsrechtbank hem „voor een honderd- te verzoeken gedaagde tal personen zwaar bele- wegens het bezigen van digd". „zwaar beledigende woorden" te veroorde len tot publikatie van het vonnis in twee Belgi sche en twee Nederland tijdschriften, die De morele schade kan in alle matigheid be groot worden op 100.000 Belgische francs', aldus de verklaring. Waarne- Berkhouwer zelf mag mers in Straatsburg aanwijzen. In Straats- achten waarschijnlijk an op 05.29 op 03 23 leuzen ikzee 1215 172 1236 197 13 25 137 13 12 212 01.01 153 13.37 192 01.32 154 13 11 186 01.00 202 01.37 137 01 34 216 0204 163 02 02 193 02.39 165 3. Buigen jfl neuzen Eennzee rneldinge tekrak ulnlsse LK 23.07 rtkzee préert rneldinge 07.18 177 19.52 162 07.10 185 19.41 186 07.36 195 20 07 198 07.49 157 20 17 153 skantielanden burg beperkte De Crom- dat de zaak pas volgend dat deze op een receptie brughe zich ertoe op te jaar zal dienen. Zij her- "Houdt de dief heeft ge- merken dat hij niet oflï- innerden er ook aan dat roepen. cieel in kennis was ge- Berkhouwer volgens steld van de dagvaardi- persberichten zou heb- Hij zei zijn Brusselse ad- ging. en daarom geen ben verklaard niet te vocaat, mr. J. L. Goov- commentaar kon leve- hebben gehoord dat De aerts, tevens te hebben ren. Volgens het door Crombrughe 'Houdt de opgedragen om de Berkhouwer verstrekte dief heeft geroepen. met in de Nederlandse opvattingen over het mandaat van Unifil. Het gesprek tussen Begin en Van den Broek van gisterochtend leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Van den Broek noemde het gesprek 'zeer vriendelijk', maar Begin dacht daar land als Libanon past kennelijk anders over: de Israëlische radio wist tenminste te melden dat het gesprek stroef verliep nadat de Nederlandse minister zijn kritiek op de nederzettingen had ontvouwd. Al met al zijn de Israëli's toch zeer tevreden over Van den Broek wat voor Israel het belangrijkste is de betrekkingen tussen Israël en Neder land lijden niet onder het Israëlische nederzettingen- en Palestijnenbeleid Van den Broek keert vanmorgen te rug naar Nederland. Shultz gaat na een gesprek met Begin door naar Amman en Cairo, en vervolgens met vrijwel lege handen naar Washington. Het centraal comité van de PLO- organisatie El Fatah heeft een wijzi ging aangebracht in de top, die ken nelijk is bedoeld als een concessie aan de opstandelingen binnen de eigen gelederen. Yasser Arafat, die zijn functies van leider en financieel hoofd van El Fatah behoudt, heeft zijn rol als chef van de informatie afdeling van deze organisatie overge geven aan Khaled el Hassan. Dat heeft een woordvoerder van El Fatah woensdag meegedeeld na afloop van een tweedaagse vergadering van het centraal comtié. Verder zijn in de top van EI Fatah geen wijzigingen aange bracht. dief te bestempelen heeft De Crombrughe BEIROET (AFP/RTR) In het westelijke stadsdeel van de Liba nese hoofdstad Beiroet is woens dag een vier etages tellend gebouw, de behuizing van Franse militairen van de multinationale vredes macht, ingestort. Volgens Franse militairen zijn daar- J bij twee Franse soldaten gedood en raakten tien anderen gewond. Vol gens Libanese officieren lagen gis- teravond nog vijf Fransen en vier Libanese arbeiders onder het puin. De militairen, allen parachutisten en leden van een speciale demolitie- eenheid van de multinationale vre desmacht in Beiroet, hadden op dracht gekregen het huis. dat tij dens de oorlog vorige zomer door een bomexplosie zwaar beschadigd werd, op te blazen. Franse officieren - vertelden dat de parachutisten reeds explosieven geplaatst hadden toen het huis. uit zichzelf, langzaam instortte. Foto: onmiddellijk na het instorten begonnen Franse soldaten, aanvan- kelijk met de blote handen, in het puin te zoeken naar overlevenden. Belgie en Noord-Frankrijk bevon- ld i zich gisteravond enkele onweers zo irden. Door de hoge temperaturen 'oi iden deze zich snel uit. Na het roo seren van deze storingen, die van- on tend het weerbeeld waarschijnlijk li overheersen, krijgt een zwak ho st rukgebied weer de overhand en i lus betekent het onweer en geens- 611 het einde aan het warme zomer- t r. Vanmiddag is het vrij zonnig en 'oi temperatuur wordt ongeveer 25 w iden. Aan de kust is het wegens de I Bind, enkele graden lager mitzichten voor vrijdag: De "if ïïdoostelijke wind transporteert ik me lucht naar onze omgeving. De iperaturen worden nog hoger, mo- ijk 28 tot 30 graden. Hautisch bericht de wind: zuid 1 2Bjl; vanmiddag noord tot noord- Jjj sl. 3 tot 4 Bft.. Het zicht: slecht middag goed. Temperatuur kusl- 18 graden Celcius. Afwijking terstanden: geen afwijking van be- ienis. Maximum golfhoogte mon- Scheldes: vrijwel geen. ZON EN MAAN onder 22.00 onder 20.09 13.34 210 14.21 143 14 12 224 14 44 170 ■ADVERTENTIE) REGEL ALLES MET UW POSTGIRO! Iedereen kent 'tgemak van girobetaalkaarten op vakan tie. Behalve in eigen land kunt u ze ook nog verzilveren op de postkantoren van zo'n 35 'buitenlanden'. Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket compleet: met een reisverzekering, reischeques en buitenlands geld. VERGEET U NIETTE VERZEKEREN! Metéén telefoontje kunt u zich als postrekeninghouder goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf 10,51) per persoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90.' Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en de premie wordt automatisch van uw postrekening afgeboekt. Dit zijn de nummers van de administratiekantoren waar u, op werkdagen tussen 9.00-17.00 uur, naar toe kunt bellen: Leeuwarden: 058-449333, Arnhem: 085-457711 en Den Haag: 070-814811. HAAL EVEN REISCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten of gaat u naar een land waar ze niet van toepassing zijn? Haal dan even reischeques van American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen kontante betaling direkt verkrijgen, op alle andere post kantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net als girobetaalkaarten goed gedekt bij verlies en diefstal. U kunt er bij banken over de hele wereld mee terecht om ze te verzilveren. DENK AAN BUITENLANDS GELD! Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voor de aankoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. U betaalt kontant of met girobetaalkaarten. RUSTIG OP REIS, DANKZIJ POSTGIRO. postgiro rijkspostspaarbank Adviseur VS De regenng-Reagan heeft Otto Juan Reich benoemd als speciale adviseur voor Midden- en Latijns-Amerika. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag bekendgemaakt. Reich, die de rang van ambassadeur zal bekleden, zal de minister van buitenlandse zaken bijstaan bij het 'coördineren en verduidelijken' van de regeringspolitiek in die gebieden De nieuwe adviseur werkte sinds 1981 bij het Amerikaanse agentschap voor internationale ontwikkeling en was daar belast met Latijns-Amerika en De bewindsman deed deze aankondi- het Caribische gebied. ging in het kader van een zojuist SOEST (ANP) Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting is bezig een ander subsidiestelsel voor koopwoningen uit te denken. In het najaar verschijnt zijn nota over de bevordering van het woningbezit. Brokx heeft dit woensdag in Soest aangekondigd, waar hij de eerste paal sloeg voor een wijkje van 179 koopwoningen die zeer weinig energie verbruiken en die alle met een zogenoemde loonvast-hypolheek worden verkocht. STRAATSBURG (ANP) - Nog dit jaar komt de Europese Gemeenschap in een situatie dat zij niet voldoende geld meer heeft om haar beleid, in de eerste plaats de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, te financieren. Het te verwachten tekort is voornamelijk een voortvloeisel van de prijsverhogin gen waartoe de ministers van landbouw onlangs besloten. De vice-voorzitter van de Europese Het parlement begon woensdag met Commissie, Christopher Tugendhat, de behandeling van een aanvullende deelde woensdag het Europees Parle ment in Straatsburg mee dat thans nog met de volle één procent van de btw-opbrengst die de tien landen aan de gemeenschap afstaan wordt ge bruikt: het huidige percentage is 0.96. Maar later dit jaar zal een derde aanvullende begroting moeten wor den ingediend, omdat de inkomsten 550 'mecu' tea 1.5 miljard gulden) lager zullen uitvallen dan verwacht (Een mecu is een miljoen Europese rekeneenheden. en de Europese re keneenheid stond, toen de begroting werd vastgesteld, op ca. 2,69 gulden) De huidige 'speelruimte' waarover de gemeenschap beschikt de 0,04 pro cent die nog niet wordt gebruikt is eveneens ongeveer 550 mecu. De inkomsten van de gemeenschap bestaan, behalve uit deze één procent produktie van de btw. uit de opbrengst van het oliezaden gemeenschappelijk douanetarief en van de landbouwheffingen aldus Brokx. Thans is er nog in lichte mate sprake van inflatie, maar soffi- mige deskundigen in financiële krin gen voorzien een deflatie Brokx stelde vast dat de loonvast- hypotheek bovendien alleen zinvol is als het de financiering van een prè- afgesloten onderzoek naar de voor- en miekoopwoning betreft. Voor huts nadelen van de hypolheekvorm. die ln houdens met een modaal inkomen februari geïntroduceerd is door het 12.800 gulden bruto per maand) is eer. pensioenfonds PGGM (onder meer (dergelijke» hypotheek van 130.0p0 gezondheidszorg). Uit dat onderzoek gulden zonder overheidspremie te is naar voren gekomen dat de loon- zwaar. Bij de presentatie-van de hypo- vast-hypotneek gunstig is in een tijd theekvorm is gesteld dat zo'n hypro- van deflatie, dat wil zeggen als de theekbedrag haalbaar is voor modale koopkracht van de gulden stijgt. inkomens. In een tijd van inflatie als de De loonvast-hypotheek kent een vas- waarde van de gulden daalt is de te basisrente van vier procent Als de begroting, de tweede van dit jaar en de grootste uit de geschiedenis van de gemeenschap Zij voorziet in uitgaven van ca 2.400 mecuy iruim 6.4 miljard gulden), waarvan ruwweg twee derde, ruim 1 800 mecu. voor de landbouw. Ook in de oorspronkelijke begroting voor 1983 van ca. 22.000 mecu ibijna 59 miljard gulden) was ca twee derde van de uitgaven bestemd voor de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Maar de prijsverhogingen waartoe de ministers van landbouw der tien EG-landen eerder dit jaar besloten maken, aldus Tugendhat, het land bouwbeleid bijna 1.3 miljard gulden duurder. Een hoger dan verwachte van graan, melk, suiker, •n wijn vergen nogmaals uitgaven van iets minder van 2,9 miljard gulden. loonvast-hypotheek minder gunstig, Ultimatum gijzeling Soedan verlopen zonder executies A.Vit KON GEN (ANP) De vijf gegij zelden in Soedan, onder wie de Ne derlander Wim Noort, zijn na het aflopen van het ultimatum, woens dagochtend om zeven uur, niet geëxe cuteerd. Het Front voor de Bevrijding van Zuid-Soedan iSSLF) heeft in plaats daarvan de onderhandelingen met de hulporganisatie Across opnieuw her vat, zo heeft de werkgever van Noort, het Tear Fund in Amerongen. woens dagmiddag meegedeeld. Het ministe rie van buitenlandse zaken bevestig de dit. Het Tear Fund zei zelf uit betrouwba re bron te hebben vernomen, dat er na het verstrijken van het ultimatum met elk van de gegijzelden via de radio contact is geweest. lonen in een jaar bijvoorbeeld bruio twee procent stijgen, dan wordt de te betalen hypotheekrente zes procent Het is zelfs mogelijk om geen rente,te betalen en de hypotheekschuld ;te zien dalen. Dat kan als de lonen in een jafcr bijvoorbeeld zes procent achteruit gaan. In zo'n geval blijft'een negatie ve rente van twee procent over (vier min zes), met welk percentage de restschuld dan wordt verminderd. AMSTERDAM (ANP) De voorzitter van de Raad voor le Bevrijding van Suriname. Henk Chin a Sen. sluit niet rit dat de verzetsgroepen in Suriname op korte termijn :ot gewelddadige acties zullen komen. Over de al maanden geleden aangekondigde plannen voor het. oprichten van een op Suriname gerichte radiozender zei Chin a Sen, dat proeven worden genomen op de 25 meterband vanuit het Caribische gebied. Als de proeven Volgens Chin a Sen zijn er in Suriname verzetsgroepen niet slagen wil de bevrijchngsraad zendtijd huren bij een georganiseerd op het platteland, op scholen, in het leger particuliere zender in Venezuela 18.39 172 19.03 182 19.21 144 19.22 202 en binnen het politie-apparaat Ook is het verzet doorge drongen in de door legerleider Bouterse opgeleide militie- groepen ..Bouterse leidt nu mensen voor ons op", aldus ex-president Chin a Sen woensdagmiddag tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam De bevrijdingsraad richt zijn strategie nu vooral op het stimuleren en ondersteunen van het verzet vanuit Suriname zelf. De voorzitter van de raad onderstreepte dat een actie met huurlingen niet de oplossing is. Chin a Sen onderstreepte dat de bevrijdingsraad niet bereid is tot een dialoog met het regiem-Bouterse Volgens Chin a Sen is er ook na 8 december toen vijftien critici van het bewina-Bouterse werden doodgeschoten, nog steeds sprake van terreur in Suriname. Volgens Chin a Sen die onlangs in Venezuela en de Verenigde Staten was zullen ook de diplomatieke activiteiten van de raad worden voortgezet. MOSKOU (GPD'RTR ANP) Op on gebruikelijk scherpe wijze heeft bondskanselier Helmut Kohl de Rus sische staats- en partijchef Andropov gezegd dat de Weslduitsers natuur lijk blijven streven naar een hereni ging van het gedeelde Duitsland. „Wat zou U zeggen als Moskou ineens gedeeld zou worden. Is het dan niet uw plicht om als Russische patrioot daar tegen in te gaan",,aldus Kohl tegen Andropov. Op een persconferentie in de daartoe gebruikelijke zaal van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou legde Kohl de internationale pers uit dat er in de Bondsrepubliek geen revanchisten zijn. De Sowjet-pers heeft daar in het recente verleden voortdurend over geschreven, nadat twee leden van Kohls ministersploeg hadden aangegeven dat ze nog altijd dachten aan 'een Duitsland binnen de grenzen van 1937' Kohl heeft Andropov duidelijk ge maakt dat volgens hem liefde voor het vaderland iets anders is als revanchis- me. De Bondskanselier zei ook dat het aantal rechts-radicalen in de Bonds republiek te verwaarlozen is. Het optreden van Kohl op de perscon ferentie in Moskou kan nauwelijks diplomatiek worden genoemd. De Sowjetjoumalisten, gewend aan een boetvaardiger houding van politici uit beide Duilslanden die in Moskou zijn. waren zichtbaar geschokt door enige opmerkingen van de bondskanselier. Kohl deinsde er in Moskou ook niet voor terug om instemmend te bewe ren dat in Polen miljoenen mensen het lied „En nog is Polen niet verlo ren" zingen. Ook verklaarde hij dat de Duitsers niet alleen schuldig zijn aan het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog de Oostenrijkers en de Russi sche Tsaar hebben voor die oorlog gezorgd. Voorts vertelde de bondskanselier dat hij „zijn Lenin" kent en dat de ge schiedenis in feite heeft uitgewezen dat het communisme op de verkeerde weg zit Bondskanselier Kohl zei dat hij Mos kou verliet met het gevoel dater voor december - wanneer begonnen wordt met de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse kruis- en pershingraketten - nog een akkoord bereikt kon worden op de in een impasse verkerende Amerikaans-Russiche onderhande lingen in Genève. Hij zei dat de Russen geen nieuw idee aan de hand hadden gedaan om een akkoord op de onderhandelingen te bereiken en hij vond met dat zij hem bedreigd hadden, ondanks waarschu wingen dat ze met plaatsing - in de DDR bijvoorbeeld - van eigen nieuwe wapens zullen antwoorden op plaat sing van nieuwe kernwapens in West- Europa Kohl zei verder dat hij Andropov had gevraagd een top-ontmoeting met president Reagan te overwegen. An dropov had belangstelling getoond, maar dan moest de voorbereiding gedegen zijn en over data is niet gesproken. Als grootste voordeel van zijn bezoek aan Moskou noemde Kohl de wederzijdse kennismaking en hij herhaalde dat hij al niet met de verwachting van concreet resultaat naar de Sowjet-Unie was gegaan. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en; F van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Waistraat 56-60. 4381 EG Vlissin-; gen. tel. (011841 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, i tel. (01180) 27651 1 Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tei. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144; Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t rt> vrijdag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur: Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 15841 's-Zaterdags (01184) 15144 var{ 09 00-11.30 uur Redactie (01184)14796. Overlijdens advertenties maandag» t m vrijdagavond van 20.30 tof 22 00 uur "(01184) 15144. Zondag^ avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco pet post 72.-: per maand 21,-, losse nummers 0.85 lalle bedragen in. clusief 4 pet btw i Postrek nr. 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30: ingezondert mededelingen 2'/z x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprijs zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincial le Zeeuwse Courant B V. Middel» burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3