Terneuzense bibliotheek pakt 'zwartlezers' aan Dorpshuis annex sportzaal in St.-Annaland in september opeif Borselse commissie akkoord met het woningbouwprogramma Bewoners positief over rioleringsplan Anna-Jacobapolder i WISSEL BEVELANDEN MEER UITLENINGEN, MAAR MINDER GELD BIBLIOTHEEK NAAR OUD DORPSHUIS Controle: bijna helft geparkeerde auto's niet goed afgesloten Een dag zonder krant is een minister zonder portefeuille. GEMEENTE WESTERSCHOUWf DONDERDAG 7 JULI 1983 TERNEUZEN Het personeel van de openbare leeszaal en bibliotheek in Terneuzen gaat jacht maken op 'zwartlezers'. Dat wordt aangekondigd in het jaarverslag 1982. Het komt steeds vaker voor dat mensen het personeel van de bibliotheek om de tuin leiden en met het pasje van een ander boeken komen lenen. Het bestuur in het jaarverslag: „Een tendens, die klaarblijkelijk hand overhand toeneemt en ons zal noodzaken stringente maatregelen te Terwijl het ledental en het aantal uitleningen blijk stijgen, krijgt de leeszaal en bibliotheek het financieel steeds benauwder. Het bestuur schrijft in het jaarverslag, verwijzend naar alle mogelijke bezuinigings maatregelen „We moeten conclude ren dat 1982 voorshands wel eens het laatste 'normale' jaar zou kunnen zijn". Het bestuur houdt er rekening mee dat de stijgende klandizie en de teruglopende financiële armslag voor de nodige spanning zal zorgen. „Keuzes zullen nbodzakelijk zijn, waarbij wij het dienstbetoon als een zeer belangrijke factor mee zullen laten wegen", aldus het bestuur. Ver derop in het jaarverslag wordt over dat dienstbetoon en de houding van 'het publiek' nóg een opmerking ge maakt. „Het publiek wordt 'soms' wel Mildere eis in hoger beroep wegens rijden onder invloed DEN HAAG De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft te gen de 36-jarigc T. M. uit Colijnsplaat 1500 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar geéist, omdat hij zijn auto onder invloed van alcohol bestuurde. De politie hield verdachte aan in de Voorstraat in Colijnsplaat en de bloedproef die werd afgenomen, toon de een alcoholpromillage van 1,35. De politierechter in Middelburg veroor deelde M. tot 750 gulden boete en vier maanden intrekking van het rijbewijs. Verdachte ging van dit vonnis in hoger beroep, omdat hij in verband met zijn beroep zijn auto niet kan missen. De procureur-generaal wilde hiermee wel rekening houden, ook al omdat M. nog nooit eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. De eis luidde nu 1500 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. Arrest dinsdag 12 juli. Zomeractiviieiten van Kamperlandse ondernemers KAMPERLAND - De ondernemers vereniging Kamperland houdt ook deze zomer weer diverse evenemen ten. Het spits wordt woensdag 20 juli afgebeten met een auto-puzzelrit, georganiseerd door MAC 'De Beve- ianden'. Belangstellenden kunnen zich vanaf 18.15 uur inschrijven in het De Casembroothuis' aan de Nieuwstraat. De start is vanaf 19.45 op het havenplateau van de land- bouwhaven. Na afloop kan gedanst worden in het 'De Casembroothuis'. De muziek wordt verzorgd door het orkest 'The Fenders'. Een jaarlijks terugkerend hoogte punt in Kamperland is de tweedaag se braderie. Deze braderie wordt vrij dag 22 juli om 15.00 uur geopend door burgemeester P. Wisse van Wissen- kerke. De ondernemersvereniging Kamperland organiseert de braderie al jarenlang. Het gebeuren trekt ie der jaar een groot aantal bezoekers. Dit jaar heeft de ondernemersvereni ging geprobeerd een grotere ver scheidenheid aan atracties te bren gen, zoals ondermeer een demonstra tie glasblazen. Vrijdag staat er een draaiorgel op de braderie. Zaterdag zorgt de muziekvereniging 'Ons Ge noegen' voor de muzikale omlijsting. De voetbalvereniging 'De Bevelan- denders' houdt zaterdag een rommel markt. De avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van dinsdag 26 tot en met vrijdag 29 juli. De organisatie is in handen van de wandelsportvereni ging 'De Patrijzen'. De start is in het 'De 'De Casembroothuis' vanaf 18.30 uur. De afstanden zijn 5 en 10 kilome ter. erg gauw minder vriendelijk in de bejegening van het personeel als alles niet geheel vlekkeloos verloopt en dat betreuren wij" Goese ouderen bijeen GOES De drie Goese Ouderenbon den, Katholieke Unie, ANBO en PCOB, kwamen bijeen in Goes. Tij dens deze bijeenkomst werd het win- terprogramma besproken. Zoals ge woonlijk zal dit bestaan uit activitei ten om gezamenlijk de belangen van de ouderen te behartigen. Voorts werd gepraat over de proble men rond het openbaar vervoer zoals het punt 's-Gravenpolderseweg naar het ziekenhuis PZZ. Ook zal de ge meente gevraagd worden iets te doen aan de op- en afritten in de trottoir's Deze zijn meestal niet toegankelijk voor mvalidenwagens omdat er auto's voor staan. Er wordt verder contact opgenomen met de Goese apotheken om zo moge lijk een oplossing te vinden voor de lange wachttijden. Ook de voorlich- tings-middagen komen iedere maand weer. September begint met voorlich ting over wijkverpleging. Er wordt in Goes-oost en -zuid een proef genomen voor een medicijnenpaspoort. Ook wordt gewerkt aan een telefoon-cir kel. Belangstellenden kunnen zich hiervoor melden bij stichting welzijn voor ouderen in Goes. In 1982 steeg het ledental van de bibliotheek met 300 tot 13.415. Zeve nendertig procent van de inwoners van Terneuzen maakt gebruik van de bibliotheek. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de 'collectie ve' gebruikers, bewoners van bejaar dentehuizen en sommige scholen die een collectief abonnement hebben, maar ook met 'meelezers' (huisgeno ten vooral). En dan zijn er dus die 'zwartlezers'. Het aantal jeugdlczers neemt nog steeds af. Oorzaak: de lagere geboor tecijfers. In 1982 werden 615.388 uitleningen geregistreerd, 15.000 meer dan in 1981. Per inwoner werd zeventien- maal een boek geleend, hebben de samenstellers van het verslag vlug even uitgerekend, per ingeschreven lid ruim 45 maal. Het aantal uitlenin gen van platen n en cassettes steeg met 11,63 procent: er gingen 42.825 stuks de deur uit. De bibliotheek bezit op dit moment 104.116 boeken en 12.023 platen en cassettes. Zijn er wat de huisvesting betreft in Terneuzen zelf geen problemen, in Biervliet en Sluiskil is de situatie zo langzamerhand onhoudbaar. In Bier vliet is het gebouw te klein (geringe terugloop in het aantal uitleningen trouwens) en volgens het jaarverslag is 'de recentelijke voorziening in Sluiskil ernstig beneden de maat (ook hier een terugloop). In Hoek beschikt de bibliotheek nog steeds niet over een permanente ves tiging. daar rijdt de bibliobus weke lijks voor. Het verslag: 'Geen moge lijkheid voor een vaste vestiging en de vooruitzichten zijn bepaald niet moedgevend'. Tenslotte loopt ook de verdere auto matisering door toedoen van de bezui nigingen gevaar. '^ssm Het binnenkort te openen multifunctionele dorpshuis. Collecte KORTGENE De collecte voor het Anjerfonds bracht in Kortgene ƒ641.60 op. IN KORTGENE EN COLIJNSPLAA T SINT-ANNALAND De inwoners van Sint-Annaland en vooral diegenen die betrokken zijn bij het verenigingsleven kunnen zich in de handen wrijven. Nog even en dan wordt het nieuwe multifunctionele dorpshuis geopend, met daaraan gekoppeld een gloednieuwe sportzaal. Door de oplevering van deze twee gebouwen gaat ook de bibliotheekvoorziening van het Thoolse dorp er flink op vooruit. Want zodra het oude dorpshuis leeg is wordt het verbouwd en kan daar de openbare bibliotheek intrekken. Voordat het zover kon komen is heel wat afgediscussieerd. Allereerst nog gehuisvest in een semi-permanen- te gebouw dat na de verhuizing zal over de vraag of het nu een gymzaal of worden afgebroken. Dat semi-perma- KORTGENE - De rijks politie groep Kortgene heeft dinsdagavond in Kortgene en Colijns plaat een controle ge houden in het kader van de actie 'Auto open, buit eruit'. Van 19.00 tot 23.00 uur controleerde de politie 486 auto's, voornamelijk op par keerterreinen, cam pings, bungalowpar ken, de bebouwde kom men en bij de jachtha vens. Daarvan bleken er 222 niet, of slecht te zijn afgesloten. In 34 van deze auto's lagen waardevolle arti kelen zo voor het grij pen. aldus een woord voerder van de rijkspoli tie. De eigenaars van de ze auto's kregen allen een waarschuwing in de vorm van een folder. De auto's werden, voor zo ver mogelijk, door de po litie zelf afgesloten. Van de 264 auto's die wel waren afgesloten, waren er 93 auto's waar in de waardevolle spul len op zicht lagen. Twee automobilisten kregen een proces-verbaal, om dat in hun auto's de con tactsleuteltjes nog aan wezig waren. Ook de politie van Goes heeft in het centrum woensdagmorgen 752 auto's gecontroleerd Hiervan bleken 108 voertuigen niet afgeslo ten. Dit komt neer op 14.4 procent, zo'n acht procent minder dan de controle op 15 juni. Voorts constateerden de politiemensen (twee ploegen van twee man) dat in dertien niet afge sloten auto's waardevol le spullen achtergelaten waren. In elf afgesloten voertuigen lagen kost kostbare spullen in het zicht. een sportzaal moest worden. De ge meente voelde het meest voor een gymzaal. Maar onder druk vanuit de plaatselijke bevolking en vooral de sportvereniging 'Willen Is Kunnen' (WIK) veranderde de gemeente van gedachte en werd het een sportzaal. Deze vereniging trekt nogal veel pu bliek en dan is een sportzaal meer geschikt dan een gymzaal Toen een maal de gedachte postvatte dat de sportzaal en het nieuw te bouwen dorpshuis het best gecombineerd konden worden, was al snel een multi functioneel centrum geschapen. Dat centrum is eigenlijk het best te vergelijken met 'Meulvliet' in het stadje Tholen. Alleen is de accommo datie in Sint-Annaland wat kleiner. De bouw van een nieuw dorpshuis was zonder meer nodig, omdat het oude dorpshuis te klein was. Het nieuwe heeft een grote zaal die eigen lijk met veel groter is dan de zaal in het oude dorpshuis, maar er is wel meer vergadermogelijkheid. Het oude dorpshuis is overigens met zijn onge veer dertig jaar nog niet zo oud. Toen duidelijk werd dat dat gebouw vrij kwam ontstonden er mogelijkheden voor de bibliotheek. Die is momenteel nente gebouw voldeed volstrekt niet. Op de plaats van de oude bibliotheek zullen waarschijnlijk woningen ge bouwd worden. Een pand dat niet afgebroken zal worden is de oude gymzaal, waar- Het gebouw is verkocht aan diet L re die er een permanente oefenn, van gaat maken. Er staat ook no| gebouwtje bij de gymzaal da: bruikt zal worden als werkruimte het streekmuseum 'De Meestoof de totale accommodatie is eea bedrag gemoeid. De bouw va voor de nieuwe sportzaal in de plaats sportzaal en het nieuwe dorofiB komt. Die oude zaal is onder meer in kost 3 miljoen gulden. Het verba ro gebruik bij de schietvereniging en bij van ^et oude dorpshuis tot de koninklijke fanfare 'Accelerando' theek kost twee ton. Het gee; e uit Sint-Annaland. neerde complex van sportzaa e dorpshuis wordt 9 september offi 11' geopend. De naam. afkomstig \i ie- plaatselijke bevolking, wordt 'De levaete'. Speciale diensten Baarlandse camping 'Scheldeoord' Collecte ELLEWOUTSDIJK van het Rode Kruis bracht 275,- op. Anjercollecte Kortgene KORTGENE Het Noordbeveland- De collecte Ellewoutsdijk Activiteiten Kortgeenst KORTGENE De middenstand n eniging in Kortgene -houdt li al se Mannenkoor heeft in Kortgene de maanden juli en augustus een c collecte voor het Anjerfonds op zich activiteiten^ Donderdag 14 juhp genomen De opbrengst was 641,60, u waarvan het koor 25 procent, of 160,- BAARLAND Op camping Schel- ontvangt, deoord in Baarland zullen deze zo- mer speciale kampdiensten gehou- J3lGlSt3.I SUriSPUlIGn den worden. De diensten zijn voorbe reid door de interkerkelijke commis- KORTGENE - Woensdag heeft de sie Baarland-Oudelande en beginnen beheerder van camping De Paarde- stceds om 19.00 uur op het terrein bij kreek te Kortgene bij de politie aan- een concert gegeven door de mu het zwembad. Sifte gedaan van het ontvreemden vereniging EMM met medews De eerste dienst wordt gehouden zon- van surfplank-attributen op deze van de drumband en de majors dag 10 juli met als spreker ds. J. camping. De rijkspolitie van de groep Woensdag 10 augustus tenslotte Verhage uit Goes. Verder werken Kortgene, heeft de zaak in onderzoek, een zomeravondwandeling, mee. mevrouw Schermer mt Goes, een autopuzzelrit. De start is b; e 'De Loods' Vrijdag 15 juli ai Veronica drive-in-show in 'De K ro beurs. Zaterdag 6 augustus is e wielerwedstrijd, en is er gelegener tot het eten van mosselen a 'Granadabar' Op die dag word! een zoekwedstrijd gehouden ent solozang en de heer F Smit uit Kort gene, orgel. Aan de tweede dienst op zondag 17 juli werken mee: de heer M. J. Geize uit 's-Heer Arendskerke als spreker en het Jongerenkoor 's-Heerenhoek. Het koor zal ook de samenzang begelei den. de kampdienst op zondag 24 juli wordt geheel verzorgd door het korps Goes van het Leger des Heils. Dit korps staat sinds kort onder leiding van luitenant Van der Wel. De dienst op zondag 31 juli wordt geleid door ds. J. v. d. Heide uit Koudekerke. Muzikale medewerking: Jongerenkoor 's-Heerenhoek. Zondag 7 augustus spreekt ds M. T VOOR 46 WONINGEN De nieuwe sportzaal. VEEL AANDACHT KLEINE KERNEN AN.N'A-JACOBAPOLDER Het ziet van het waterschap uitgelega er naar uit dat de in totaal 46 aanslui- wet verontreiniging oppervlakte P. M Oomens uit 's-Heer Arendsker- tjngen op nieuw aan te leggen ren inhoudt. Uit een uiteena ke. terwijl de muzikale bijdrage wordt gemeentelijke riolering in het bui- over het kostenaspect voor del verzorgd door het koor 'Sint-Caeciha' tengebied van Anna-Jacobapolder ners bleek dat de gemeente uit Kwadendamme een feit zuucn worden. Dat bleek Philipsland bereid is alle aanlq woensdagavond op de hoorzitting die ten voor haar rekening te nemei was georganiseerd door het gemeen- de gemeenteraad dat goedkeurt tebestuur van Sint-Philipsland. Die zijn de aanpassingen in de won j hoorzitting in Anna-Jacobapolder voor rekening van de bewoners,: U( had tot doel na te gaan wat de die zullen - zo bleek woensdag- bewoners dachten over de aanslui- erg groot zijn. Verder werd duii ting van hun woning op de riolering, dat het eigenlijk wel de bedoel; j( Het gaat om de huizen Langeweg dat alle bewoners van de gena j| nummers 1, 3 en 46 tot en met 76, woningen meedoen. Als er mense q Lageweg 4 en 6, Sluisweg 2 tot en met wat voor redenen dan ook niö -, 10. Zuidweg 1 en Beatrïxstraat en willen doen zal het waterschap! j. Commandostraat. De gemeente wil kader van de wet verontreinigffl in samenwerking met het water- pervlaktewater proberen ze in ZIERIKZEE - De Zweedse ambassa- schap Tholen die woningen aanslui- te dwingen. Overigens zag hete ip deur C H Nauckhoff brengt vandaag, ten ^oor middel van een zogenaamde naar uit dat de mensen nietbj' donderdag, een bezoek aan het drukriolering. zijn over te schakelen op de dniS Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te ring. De reacties waren woe: Zienkzee. Het betreft een informeel De ongeveer 25 betrokken bewoners avond positief en het leek errim bezoek, op uitnodiging van het be- die woensdagavond naar het dorps- dat er bezwaren tegen de nl ftr stuur van het ziekenhuis. De aanlei- huis in Anna-Jacobapolder waren ge- 'aansluitingen zullen komen. De; a>| ding is een concert van een Zweeds komen kregen na een kort openings- sen waren blij van hun septicte l0 muziekgezelschap, vanmiddag, om- woord van burgemeester T. Vogel een te kunnen. Het werk kan dit na.it streeks drie uur in de tuin van het toelichting over het werken van een beginnen. De lengte van de a g ziekenhuis. drukriolering. Ook werd van de zijde leggen leiding bedraagt 3 kilom Het programma voor de laatste kampdienst op zondag 14 augustus ziet er als volgt uit: spreker de heer M. Lorier uit Souburg en muzikale mede werking: muziekvereniging 'Prinses Juliana' uit Baarland, dirigent J. Kruijs Voorberge. Zweedse ambassadeur bezoekt Rode Kruis- zieketihuis Zierikzee HEINKENSZAND De leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Heinkenszand hebben geen moeite met het woningbouw programma zoals het college van burgemeester en wethouders dat voor de periode 1984-1986 heeft voor gesteld. Wel wilden verschillende commissieleden, onder wie M. de Witte (sgp). weten of dat programma nu ook bindend is. De Witte kon zich voorstellen dat zich in de tussentijd wijzigingen voordoen die verande ringen nodig maken. Wethouder P. L. Peeters antwoordde hem daarop dat het programma inderdaad in grote lijnen vastligt. Hij voegde er echter aan toe dat de commissieleden geen vrees voor leeg stand hoefden te hebben. Als er in een dorp gebouwd wordt dan is er ook meestal wel vraag naar Daar komt volgens hem nog bij dat bouwactivi teiten in een bepaald dorp, ook de hele kleine, meestal de vraag doen toenemen. J. de Koster (ppr) opperde de gedachte dat de gemeente het best die bestemmingsplannen kan opvul len waar de exploitatielasten van de grond het grootst zijn Daarop gaf Peeters ten antwoord dat het college er steeds meer naar wtf streven om voldoende te bouwen in de kleine kernen en daar voorlopig niet vanaf wil wijken omdat dat ook de intentie van de gemeenteraad was. Erfpacht Met uitzondering van De Koster kon de gehele commissie zich vinden in een notitie over het in erfpacht uitge ven van grond van de gemeente in plaats van verkopen. De ..„i-rucrlieid vond dat de gemeente de huidige handelwijze moet voortzetten en dat wil zeggen: geen erfpacht. De Koster was het daar niet mee eens. Hij betoogde dat de lasten bij erfpacht jaarlijks lager zijn en dat kan voor bedrijven aantrekkelijk zijn. Van ambtelijke zijde werd daarop meege deeld dat dat in de praktijk niet opgaat. Erfpacht is alleen voor be drijven in de eerste jaren gunstig voor de balanspositie, aldus een van de ambtenaren van de gemeente Bor- sele. Alleen de CDA'er A M. Jansen ging enigszins met De Koster mee door het voorstel te doen de woningstichting Borsele. als de grootste klant van de gemeente als het om grondverkopen gaat, eens te vragen wat zij van erfpacht vindt. Peeters zegde toe dat hij dat zou vragen. De commissie was verder tevreden met een notitie over windmolens. Het gemeentebestuur wil een aantal regels stellen voor het bouwen van windmolens. Een medewerker van een architectenbureau dat voor de gemeente een notitie over deze zaak heeft geschreven, wees er op dat het niet gaat om het aan banden leggen van de bouw van windmolens Hij stelde vast dat er nü ook al regels zijn waar men zich aan moet houden en die zijn beschreven in de bouwveror dening. Het komt er op neer dat in het gebied van de Kleine Polders nog de meeste mogelijkheden zijn voor de bouw van windmolens. In natuurge bieden en langs de Westerschelde is het uitgesloten en er komen ook nogal wat bezwaren kijken in de bebouwing. SINT PHILIPSLAND De burgemeester van Sint-Philipsland maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 juli 1983 gedurende een maand ter inzage ligt het bestemmingsplan Anna Jacoba- polder. gedeelte Stemtjeskréek 1983 met de daarbij behorende toelichting en voorschriften. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder bezwaren tegen het genoemde ontwerp- bestemmingsplan indienen bij de gemeenteraad. Sint-Philipsland, 7 juli 1983. De burgemeester voornoemd. T. A. Vogel. Wet Agrarisch Grondverkeer Burgemeester en wethouders van Westerschal wen; gelet op het bepaalde in artikel 4, lid U o het besluit houdende nadere voorschriften n) betrekking tot de omschrijving en aanduidiL van het gebied als bedoeld in artikel 3 van det-v, agrarisch grondverkeer; maken bekend: dat R, koninklijk besluit van 11 mei 1983 no. 52 goedgekeurd het besluit van de gemeentel hunner gemeente d.d. 17 januari 1983 tot v« stelling van een gebied als bedoeld in geno;:£ artikel 3 van de wet agratisch grond ver.-:-D( waarin uitsluitend of nagenoeg uitsluitend' roerend goed is gelegen datduurzaam w 8 andere dan landbouwkundige doeleinden w<r?G( gebruikt, dan wel onroerend goed dat niet; natuurterrein dient te worden'aangemerkt, Burgh-Haamstede, 7 juli 1983 Burgemeester en wethouders voJ^' noemd, e De burgemeester J. L. Niemantsve jj driet-Leenheer De secretaris J. W. de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 26