Terneuzense bibliotheek pakt 'zwartlezers' aan Dorpshuis annex sportzaal St.-Annaland in september in opeif Borselse commissie akkoord met het woningbouwprogramma Bewoners positief over rioleringsplan Anna-Jacobapolder „„„«„„„Orn, SCHOUWEN PZC/ streek MEER UITLENINGENMAAR MINDER GELD rj BIBLIOTHEEK NAAR OUD DORPSHUIS Controle: bijna helft geparkeerde auto's niet goed afgesloten Een dag zonder krant is een minister zonder portefeuille. GEMEENTE WESTERSCHOUW TERNEUZEN Het personeel van de openbare leeszaal en bibliotheek in Terneuzen gaat jacht maken op 'zwartlezers'. Dat wordt aangekondigd in het jaarverslag 1982. Het komt steeds vaker voor dat mensen het personeel van de bibliotheek om de tuin leiden en met het pasje van een ander boeken komen lenen. Het bestuur in het jaarverslag: „Een tendens, die klaarblijkelijk hand overhand toeneemt en ons zal noodzaken stringente maatregelen te bibliotheek met 300 tot 13.415. Zeve nendertig procent van de inwoners Terwijl het ledental en het aantal erg gauw minder vriendelijk in de uitleningen blijft stijgen, krijgt de bejegening van het personeel als alles leeszaal en bibliotheek het financieel met geheel vlekkeloos verloopt en dat van Terneuzen maakt gebruik van de steeds benauwder. Het bestuur betreuren wij", schrijft in het jaarverslag, verwijzend In 1982 steeg het ledental van de naar alle mogelijke bezuinigings- Zljn er wat de huisvesting betreft in Terneuzen zelf geen problemen, in Biervliet en Sluiskil is de situatie zo langzamerhand onhoudbaar. In Bier vliet is het gebouw te klein (geringe terugloop in het aantal uitleningen trouwens) en volgens het jaarverslag is "de reeentelijke voorziening in Sluiskil ernstig beneden de maat (ook hier een terugloop). In Hoek beschikt de bibliotheek nog maatregelen: „We moeten conclude ren dat 1982 voorshands wel eens het laatste 'normale' jaar zou kunnen zijn". Het bestuur houdt er rekening mee dat de stijgende klandizie en de teruglopende financiële armslag voor de nodige spanning zal zorgen. „Keuzes zullen noodzakelijk zijn, waarbij wij het dienstbetoon als een zeer belangrijke factor mee zullen verden over de maand juni 23 bisam- laten wegen", aldus het bestuur Ver- -atten gevangen en in Sint-Phihps- derop in het jaarverslag wordt over and één. Volgens de ambtenaar van dat dienstbetoon en de houding van iet faunabeheer, de heer J. Meyll uit 'het publiek' nóg een opmerking ge- Poortvliet, een niet onverdienstelijk maakt. „Het publiek wordt 'soms' wel jantal. Groot aantal bisamratten op Tholen gevangen ["HOLEN - Op het eiland Tholen bibliotheek Daarbij is dan nog geen steeds niet over een permanente ves- rekenmg gehouden met de collectie- tiging; daar rijdt de bibliobus weke- ve' gebruikers, bewoners van bejaar- lï}ks voor Hel verslag: 'Geen moge- dentehuizen en sommige scholen die üjkheid voor een vaste vestiging en de een collectief abonnement hebben, vooruitzichten zijn bepaald niet Collecte DUIVELAND De collecte voor het Rode Kruis bracht in Duiveland ƒ4 121,10 op. In Nieuwerkerk 1.854.35, in Oosterland 1.562,65, in Ouwerkerk 496.25 en in Sirjansland ƒ207.85. De Anjercollecte bracht in Duiveland 1.703.50 op. Bejaardensoos in Oosterland sloot het seizoen af maar ook met 'meelezers' (huisgeno ten vooral). En dan zijn er dus die 'zwartlezers'. Jeugdlezers Het aantal jeugdlezers neemt nog steeds af. Oorzaak: de lagere geboor tecijfers. In 1982 werden 615.388 uitleningen geregistreerd, 15.000 meer dan in 1981. Per inwoner werd zeventien- maal een boek geleend, hebben de samenstellers van hel verslag vlug even uitgerekend, per ingeschreven lid ruim 45 maal. Het aantal uitlenin gen van platen n en cassettes steeg met 11,63 procent: er gingen 42.825 stuks de deur uit. De bibliotheek bezit op dit moment 104.116 boeken en 12.023 platen en cassettes. moedgevend'. Tenslotte loopt ook de verdere auto matisering door toedoen van de bezui nigingen gevaar. Het binnenkort te openen multifunctionele dorpshuis. OOSTERLAND De bejaardensoos Oosterland hield de laatste bijeen komst van het seizoen in het dorps huis 'Oosterhof. De zesde klassers y-. 1 j van de openbare lagere school in ucSldagCl Oosterland voerden een toneelstuk DUD-VOSSEMEER - De Anjercollec- SINT-ANN ALAND De heer J. van op. De eerste bijeenkomst in het meu- e in Oud-Vossemeer heeft in totaal Collecte Vossen uit Sint-Annaland slaagde we seizoen is 8 september, voor het jachtopzienersdiploma van de Nederlandse Vereniging van Jacht opzieners. Recreatiedienst GEERSDIJK - In de gereformeerde kerk in Geersdijk wordt zondag 10 juli een recreatiedienst gehouden. De interkerkelijke werkgroep bijzonde re diensten in Geersdijk verleent medewerking aan de dienst die om 10.00 uur begint. Er is een kinderop vang en na afloop kan een kopje koffie gedronken worden in de hal van de kerk. Voorganger is ds. S T. van der Hauw en het thema van de dienst is 'Vluch ten kan niet meer'. Leo Geelhoed Kortgene en Colijns- speelt trombone en Jan Nagelhout piaat een controle ge- 1.184.35 opgebracht. IN KORTGENE EN COLIJNSPLAA T SINT-ANNALAND De inwoners van Sint-Annaland en vooral diegenen die betrokken zijn bij het verenigingsleven kunnen zich in de handen wrijven. Nog even en dan wordt het nieuwe multifunctionele dorpshuis geopend, met daaraan gekoppeld een gloednieuwe sportzaal. Door de oplevering van deze twee gebouwen gaat ook de bibliotheekvoorziening van het Thoolse dorp er flink op vooruit. Want zodra het oude dorpshuis leeg is wordt het verbouwd en kan daar de openbare bibliotheek intrekken. Voordat het zover kon komen is er nog gehuisvest in een semi-permanen- heel wat afgediscussieerd. Allereerst te gebouw dat na de verhuizing zal over de vraag of het nu een gymzaal of worden afgebroken. Dat semi-perma- een sportzaal moest worden. De ge- nente gebouw voldeed volstrekt niet. meente voelde het meest voor een Op de plaats van de oude bibliotheek gymzaal. Maar onder druk vanuit de zullen waarschijnlijk woningen ge- plaatselijke bevolking en vooral de bouwd worden. Een pand dat niet afgebroken zal worden is de oude gymzaal, waar voor de nieuwe sportzaal in de plaats komt. Die oude zaal is onder meer in gebruik bij de schietvereniging en bij KORTGENE - De rijks- kelen zo voor het grij- Ook de politie van Goes politie groep Kortgene pen. aldus een woord- heeft in het centrum voerder van de rijkspoli- woensdagmorgen 752 tie. De eigenaars van de- auto's gecontroleerd rze auto's kregen allen Hiervan bleken 108 neemt de orgelbegeleiding voor zijn houden in het kader van een waarschuwing in de voertuigen niet afgeslo- heeft dinsdagavond i de politie 486 auto's, litie zelf afgesloten voornamelijk op par- Van de 264 auto's keerterreinen, cam- rekening. De lezingen worden ver zorgd door een aantal kinderen. Zomeractiviteiten van Kamperlandse ondernemers KAMPERLAND - De ondernemers- r vereniging Kamperland hnndt ook 222 n,el of slecht le a.jn deze zomer weer diverse evenemen- a ®es 0 en" ten. Het spits wordt woensdag 20 juli afgebeten met een auto-puzzelrit, georganiseerd door MAC 'De Beve- landcn'. Belangstellenden kunnen zich vanaf 18.15 uur inschrijven in het De Casembroothuis' aan de Nieuwstraat. De start is vanaf 19.45 op het havenplateau van de Iand- bouwhaven. Na afloop kan gedanst worden in het 'De Casembroothuis'. De muziek wordt verzorgd door het orkest 'The Fenders'. Een jaarlijks terugkerend hoogte punt in Kamperland is de tweedaag se braderie. Deze braderie wordt vrij dag 22 juli om 15.00 uur geopend door burgemeester P. Wisse van Wissen- kerke. De ondernemersvereniging Kamperland organiseert de braderie al jarenlang. Het gebeuren trekt ie der jaar een groot aantal bezoekers. Dit jaar heeft de ondernemersvereni ging geprobeerd een grotere ver scheidenheid aan atracties te bren gen, zoals ondermeer een demonstra tie glasblazen. Vrijdag staat er een draaiorgel op de braderie. Zaterdag zorgt de muziekvereniging 'Ons Ge noegen' voor de muzikale omlijsting. De voetbalvereniging 'De Bevelan- denders' houdt zaterdag een rommel markt. De avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van dinsdag 26 tot en met vrijdag 29 juli. De organisatie is in handen van de wandelsportvereni ging 'De Patrijzen'. De start is in het 'De 'De Casembroothuis' vanaf 18.30 uur. De afstanden zijn 5 en 10 kilome ter. de actie 'Auto open, vorm van een folder. De ten. Dit komt neer op buit eruit'. Van 19.00 tot auto's werden, voor zo 14,4 procent, zo'n acht 23.00 uur controleerde ver mogelijk, door de po- procent minder dan de die controle op 15 juni. Voorts constateerden de politiemensen (twee wel waren afgesloten, pings. bungalowpar- waren er 93 auto's waar- ploegen van twee man) ken. de bebouwde kom- in de waardevolle spul- dat in dertien niet afge- len op zicht lagen. Twee sloten auto's waardevol- automobilisten kregen een proces-verbaal, om- Ie spullen achtergelaten waren. In elf afgesloten sportvereniging 'Willen Is Kunnen' (WIK) veranderde de gemeente van gedachte en werd het een sportzaal. Deze vereniging trekt nogal veel pu bliek en dan is een sportzaal meer geschikt dan een gymzaal Toen een maal de gedachte postvatte dat de sportzaal en het nieuw te bouwen dorpshuis het best gecombineerd konden worden, was al snel een multi functioneel centrum geschapen Dat centrum is eigenlijk het best te vergelijken met 'Meulvliet' in het stadje Tholen. Alleen is de accommo datie in Sint-Annaland wat kleiner. De bouw van een nieuw dorpshuis was zonder meer nodig, omdat het oude dorpshuis te klein was. Het nieuwe heeft een grote zaal die eigen lijk niet veel groter is dan de zaal in het oude dorpshuis, maar er is wel meer vergadermogelijkheid. Het oude Speciale diensten Baarlandse camping 'Scheldeoord' de koninklijke fanfare 'Acceler uit Sint-Annaland. Het gebouw is verkocht aan die re die er een permanente oefent a van gaat maken. Er staat ook r. pc gebouwtje bij de gymzaal di bruikt zal worden als werkruimti C het streekmuseum 'De Meestoo! de totale accommodatie is ee bedrag gemoeid. De bouw sportzaal en het nieuwe dorj kost 3 miljoen gulden. Het verbo van het oude dorpshuis tot l theek kost twee ton. Het geo neerde complex van sportza; dorpshuis wordt 9 september oï geopend. De naam, afkomstig i plaatselijke bevolking, wordt '1> levaete'. A. Westdorp nam afscheid van rijkspolitie SINT-ANNALAND In verband met het bereiken van de 60-jarige leeftijd heeft de heer A Westdorp na een laaere School OoSterlk dienstverband van ruim 23 jaar af- AXtrA scheid genomen als reserve wacht meester der Rijkspolitie in Sint-Anna land. Afscheid zesde klasse' Diefstal surfspullen KORTGENE Woensdag heeft de beheerder van camping De Paarde- kreek te Kortgene bij de politie aan- Landgraaf, die als onderwijzer! |w gifte gedaan van het ontvreemden de school verbonden is gewees n van surfplank-attributen op deze derwijzer, de heer Uil, gaf een c n camping. De rijkspolitie van de groep zetting over de aspecten va:!t' VOortgezet onderwijs. In 34 vao deze auto's tactsleuteltjes nog aan lagen waardevolle arti- wezig dat in hun auto's de con- voertuigen lagen kost kostbare spullen in het duidelijk werd dat dat gebouw vrij kwam ontstonden er mogelijkheden voor de bibliotheek. Die is momenteel BAARLAND Op camping Schel deoord in Baarland zullen deze zo mer speciale kampdiensten gehou den worden. De diensten zijn voorbe reid door de interkerkelijke commis sie Baarland-Oudelandc en beginnen steeds om 19.00 uur op het terrein bij het zwembad. De eerste dienst wordt gehouden zon dag 10 juli met als spreker ds. J. - - - - Verhage uit Goes. Verder werken Kortgene, heeft de zaak m onderzoek. dorpshuis is overigens met zijn onge-.. mee. mevrouw Schermer uit Goes. veer dertig jaar nog niet zo oud. Toen solozang en de heer F. Smit uit Kort gene. orgel. Aan de tweede dienst op zondag 17 juli werken mee: de heer M. J. Geize uit 's-Heer Arendskerke als spreker en het Jongerenkoor 's-Heerenhoek Het koor zal ook de samenzang begelei den, de kampdienst op zondag 24 juli wordt geheel verzorgd door het korps Goes van het Leger des Heils. Dit korps staat sinds kort onder leiding van luitenant Van der Wel. De dienst op zondag 31 juli wordt geleid door ds. J v. d. Heide uit Koudekerke. Muzikale medewerking. Jongerenkoor 's-Heerenhoek. Zondag 7 augustus spreekt ds. M. T P M Oomens uit 's-Heer Arendsker ke. terwijl de muzikale bijdrage wordt verzorgd door het koor 'Sint-Caecilia' uit Kwadendamme OOSTERLAND De zesde k! van de openbare lagere sebt111 Oosterland namen afscheid do£ opvoeren van een musical b dorpshuis 'Oosterhof. werden de rapporten uitgereikt afwezigheid van de ouders. Het 11 van de school, de heer P. T. B( 1 baas nam afscheid van mejuflra 1 VOOR 46 WONINGEN ANNA-JACOBAPOLDER Het ziet er naar uit dat de in totaal 46 aanslui tingen op de nieuw aan te leggen gemeentelijke riolering in het bui tengebied een feit zullen worden. Dat bleek Het programma voor de laatste woensdagavond op de hoorzitting die kampdienst op zondag 14 augustus was georganiseerd door het gemeen- de gemeenteraad dat goedkeu,' ziet er als volgt uit; spreker de heer M. tebestuur van Sint-Philipsland. Die zijn de aanpassingen in de wor. Lorier uit Souburg en muzikale mede- hoorzitting in Anna-Jacobapolder voor rekening van de bewoners werking muziekvereniging 'Prinses ha(, toi docl na te gaan wat dc die zuilen - zo bleek woensdag Juliana' uit Baarland, dirigent J. Kruijs Voorberge. Zweedse ambassadeur bezoekt Rode Kruis- ziekenhuis Zierikzee van het waterschap uitgelegd wet verontreiniging oppervlak!! n ren inhoudt. Uit een uiteen; - over het kostenaspect voor de Anna-Jacobapolder ners bleek dat de gemeente Philipsland bereid is alle aanl ten voor haar rekening te neme bewoners dachten over de aanslui- erg groot zijn. Verder werd du: i ting van hun woning op de riolering, dat het eigenlijk wel de bedoë J Het gaat om de huizen Langeweg dat alle bewoners van de gen: nummers 1. 3 en 46 tot en met 76, woningen meedoen Als er mem 5 Lageweg 4 en 6, Sluisweg 2 tot en met wat voor redenen dan ook ni' 10, Zuidweg 1 en Beatrixstraat en willen doen zal het waterschap I Commandostraal. De gemeente wil kader van de wet verontreinig* pervlaktewater proberen ze i: i m j gi'''t\ 1 zijn over te schakelen op de dni ring. De reacties waren woa De nieuwe sportzaal. in samenwerking met het water- -■ ZIERIKZEE - De Zweedse ambassa- schap Tholen die woningen aanslui- te dwingen. Overigens zag het: deur C. H. Nauckhofl brengt vandaag, ten door middel van een zogenaamde naar uit dat de mensen niet donderdag, een bezoek aan het drukriolering. - Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Het betreft een informeel De ongeveer 25 betrokken bewoners avond positief en het leek er dat er bezwaren tegen de aansluitingen zullen komen. Dl VEEL AANDACHT KLEINE KERNEN bezoek, op uitnodiging van het be- die woensdagavond naar het dorps- stuur van het ziekenhuis. De aanlei- huis in Anna-Jacobapolder waren ge- ding is een concert van een Zweeds komen kregen na een kort openings- sen waren blij van hun septicli muziekgezelschap, vanmiddag, om- woord van burgemeester T. Vogel een te kunnen. Het werk kan dit ns;L streeks drie uur in de tuin van het toelichting over het werken van een beginnen. De lengte van de ziekenhuis. drukriolering. Ook werd van de zijde leggen leiding bedraagt 3 kilof HEINKENSZAND Dc leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Heinkenszand hebben geen moeite met het woningbouw- programma zoals het college van burgemeester en wethouders dat voor de periode 1984-1986 heeft voor gesteld. Wel wilden verschillende commissieleden, onder wie M. de Witte (sgp), weten of dat programma nu ook bindend is. De Witte kon zich voorstellen dat zich in de tussentijd wijzigingen voordoen die verande ringen nodig maken. Wethouder P. L. Peeters antwoordde hem daarop dat het programma inderdaad in grote lijnen vastligt. Hjj voegde er echter aan toe dat de commissieleden geen vrees voor leeg stand hoefden te hebben. Als er in een dorp gebouwd wordt dan is er ook meestal wel vraag naar. Daar komt volgens hem nog bij dat bouwactivi teiten in een bepaald dorp. ook de hele kleine, meestal de vraag doen toenemen. J. de Koster (ppr) opperde de gedachte dat de gemeente het best die bestemmingsplannen kan opvul len waar de exploitatielasten van de grond het grootst zijn. Daarop gaf Peeters ten antwoord dat het college er steeds meer naar wil streven om voldoende te bouwen in de kleine kernen en daar voorlopig niet vanaf wil wijken omdat dat ook de intentie van de gemeenteraad was. Erfpacht Met uitzondering van De Koster kon de gehele commissie zich vinden in een notitie over het in erfpacht uitge ven van grond van de gemeente in plaats van verkopen. De meerderheid vond dat de gemeente de huidige handelwijze moet voortzetten en dat wil zeggen: geen erfpacht. Dc Koster was het daar niet mee eens. Hij betoogde dat de lasten bij erfpacht jaarlijks lager zijn en dat kan voor bedrijven aantrekkelijk zijn. Van ambtelijke zijde werd daarop meege deeld dat dat in de praktijk niet opgaat. Erfpacht is alleen voor be drijven in de eerste jaren gunstig voor de balanspositie, aldus een van de ambtenaren van de gemeente Bor- sele. Alleen de CDA'er A. M. Jansen ging enigszins met De Koster mee door het voorstel te doen de woningstichting Borsele, als de grootste klant van de gemeente als het om grondverkopen gaat, eens te vragen wat zij van erfpacht vindt. Peeters zegde toe dat hij dat zou vragen. De commissie was verder tevreden met een notitie over windmolens. Het gemeentebestuur wil een aantal regels stellen voor het bouwen van windmolens. Een medewerker van een architectenbureau dat voor de gemeente een notitie over deze zaak heeft geschreven, wees er op dat het niet gaat om het aan banden leggen van de bouw van windmolens. Hij stelde vast dat er nü ook al regels zijn waar men zich aan moet houden en die zijn beschreven in de bouwveror dening. Het komt er op neer dat in het gebied van de Kleine Polders nog de meeste mogelijkheden zijn voor de bouw van windmolens. In natuurge bieden en langs de Westerschelde is het uitgesloten en er komen ook nogal wat bezwaren kijken in de bebouwing. GEMEENTE SINT PHILIPSLAND De burgemeester van Sint-Philipsland maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 juli 1983 gedurende een maand ter inzage ligt het bestemmingsplan Anna Jacoba- polder. gedeelte Steintjeskreek 1983 met de daarbij behorende toelichting en voorschriften. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder bezwaren tegen het genoemde ontwerp- bestemnungsplan indienen bij de gemeenteraad. Sint-Philipsland, 7 juli 1983. De burgemeester voornoemd, T. A. Vogel. Wet Agrarisch Grondverkeer Burgemeester en wethouders van Westersch wen; gelet op het bepaalde in artikel 4. lid I het besluit houdende nadere voorschriften: betrekking tot de omschrijving en aanduic van het gebied als bedoeld in artikel 3 van dei agrarisch grondverkeer; maken bekend: dat koninklijk besluit van 11 mei 1983 no. 52 goedgekeurd het besluit van de gemeenten hunner gemeente d.d. 17 januari 1983 tot stelling van een gebied als bedoeld in gent artikel 3 van de wet agratisch grondverte waarin uitsluitend of nagenoeg uitsluitend roerend goed is gelegen dat duurzaam fl andere dan landbouwkundige doeleinden vro gebruikt, dan wel onroerend goed dat niet natuurterrein dient te worden aangemerkt Burgh-Haamstede, 7 juli 1983 Burgemeester en wethouders vi noemd. De burgemeester J. L. Niemants* driet-Leenheer De secretaris J. W de Jonge )tvi i >n« i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 24