ïerneuzense bibliotheek pakt 'zwartlezers' aan Spontane actie tegen perevuur in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Reijnaertschool in Hulst krijgt een kleuterafdeling MEER UITLENINGEN, MAAR MINDER GELD Jeugdgroep IJzendijke bouwt eigen soosruimte Den Dullaert goed bezet, optimisme over toekomst m l. DONDERDAG 7 JULI 1983 WWISSCI ACfSUW&m W%ÏËM 3 TERNEUZEN Het personeel van de openbare leeszaal en bibliotheek in Terneuzen gaat jacht maken op 'zwartlezers'. Dat wordt aangekondigd in het jaarverslag 1982. Het komt steeds vaker voor dat mensen het personeel van de bibliotheek om de tuin leiden en met het pasje van een ander boeken komen lenen. Het bestuur in het jaarverslag: „Een tendens, die klaarblijkelijk hand overhand toeneemt en ons zal noodzaken stringente maatregelen te nemen". Terwijl het ledental en het aantal dentehuizen en sommige scholen die uitleningen blijft stijgen, krijgt de een collectief abonnement hebben, IN DEEL VOORMALIG BADHUIS de folkloristische dag in IJzendijke. zaterdag 16 juli, houdt Oxford een infomarkt met kraampjes van diverse instellingen en vanaf 17.00 is er een ballroom-popfestival met optredens van Pasty People, Famous Crew, Gosh en de Breskense blueszanger Ries de Vuyst. Het popfestival wordt om 21 30 uur gevolgd door een disco show Een en ander vindt plaats in het jeugdgebouw aan de Koninginne straat. In de week van 8 tot en met 12 augustus houdt Oxford, bij voldoende belangstelling, een zeilkamp in de Braakman. leeszaal en bibliotheek het financieel maar ook met 'meelezers' ihuisgeno- steeds benauwder. Het bestuur ten vooral). En dan zijn er dus die schrijft in het jaarverslag, verwijzend 'zwartlezers' naar alle mogelijke bezuinigings maatregelen We moeten conclude- Jpijpfjlpypvv ren dat 1982 voorshands wel eens het J c 5 laatste normale' jaar zou kunnen Het aantal jeugdlezers neemt nog zijn" Het bestuur houdt er rekening steeds af. Oorzaak: de lagere geboor- mee dat de stijgende klandizie en de teeïjfers. teruglopende financiële armslag voor 1° 1982 werden 615.388 uitleningen de nodige spanning zal zorgen. geregistreerd, 15.000 meer dan in „Keuzes zullen noodzakelijk zijn, waarbij wij het dienstbetoon als een zeer belangrijke factor mee zullen laten wegen", aldus het bestuur. Ver derop in het jaarverslag wordt over dat dienstbetoon en de houding van 'het publiek' nög een opmerking ge maakt. „Het publiek wordt 'soms' wel erg gauw minder vriendelijk in de bejegening van het personeel als alles niet geheel vlekkeloos verloopt en dat betreuren wij". IJZËNDIJKE Leden van de Ox- In 1982 steeg het ledental van de ford-jeugdclub te IJzendijke verbou- bibliotheek met 300 tot 13.415. Zeve- wen een dcel van het voormaiig nendertig procent van de inwoners badhuis aan het 17 Oktobcrplein tot van Terneuzen maakt gebruik van de soosruinite. Eerst zijn de douches en bibliotheek. Daarbij is dan nog geen de verschillende muren gesloopt, rekening gehouden met de 'collectie- waarna een begin is gemaakt met de ve' gebruikers, bewoners van bejaar- eigrenlijko verbouwing. De soosruim- te wordt zo licht mogelijk gehouden. Schietingen De ruimte wordt voorzien van een HOOFDPLAAT In café de Vriend- klein keukentje en een aparte toilet schap in Hoofdplaat werd een schie- ruimte. Medio september hoopt men ting gehouden, waaraan 39 schutters met de verbouwing klaar te zijn. Dat deelnamen. betekent overigens niet dat tot die Uitslag hoge vogel L. Martens Hoofdplaat, tijd de activiteiten stil liggen. Tijdens eerste en tweede zijvogel A. Koning Malde- gem. Grootste aantal kleine vogels (4) R. v. d. Voorde Bassevglde KLOOSTERZANDE - In café 'De Rei zende Man' in Kloosterzande werd een schieting gehouden op twee lig gende wippen, waaraan 42 schutters deelnamen. Uitslag, wip I: eerste hoge vogel J. Neve, Kloosterzande, eerste zijvogel P Boeter. Vogelwaarde, tweede zijvogel A. Dobbe laar Vogelwaarde grootste aantal kleine vogels i7i p. Dierikx. Walsoorden, uitslag wip IX: eerste hoge vogel J Dobbelaer. Vogelwaarde, eerste zijvogel P Boeter. Vo gelwaarde, tweede zijvogel H. Laureijns. Antwerpen, grootste aantal kleine vogels (8) R. Asselman. Kloosterzande. KWADENDAMME De verenigde sociëteiten van de handboogschutte rij van Kwadendamme hielden tij dens de kermis een schieting op de staande wippen. Er waren 82 schut ters. Uitslag eerste wip' eerste hoofdvogel P. Rentmeester Willem Teil Ovezande, twee de hoofdvogel W. Boudens Willem Teil; eerste zijvogel E Rentmeester Willem Teil. uden van 0xford sl de douches tweede zij vogel R v Ey keren Vrye Schut- ters 's-Heerenhoek. derde zij vogel J Ha- nnck Diana Yerseke: vierde zijvogel C. D Raas Vooruitgang Kwadendamme. eerste kal E. Rentmeester Willem Teil, tweede kal Sj. de Jonge A D L M Kwadendamme; der de kal K. de Jonge Doel naar Hoger Wol- phaartsdijk, vierde kal L. de Wilde Juliana Oudelande, De extra vogels, met prijzen geschonken door Willem en Corry Huigen waren voor mevr. Sj Crucq Soranus Hein-' kenszand, en M. Koole V.I O S 's-Heeren- hoek; Meeste kleine vogels Job Koens Victoria Kwadendamme, vijf stuks. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel P Daalman A D.L.M., tweede hoofdvogel H. Koens Spes Nostra Ovezande. eerste zijvo gel W de Jonge Jr. A.D.L.M. tweede zijvogel H. de Jonge Soranus; derde zijvogel P Lammers Soranus 2 Heinkenszand; vierde zijvogel Jac Traas Eensgezindheid 's-Hee renhoek, eerste kal L. de Jonge Concordia 's-Heerenholek. tweede kal Sj. de Jonge A D L M derde kal Joh Repkens Victoria, vierde kal B Looy Victoria. De p-rijs van de extra vogel was voor C D Raas Vooruit gang; Meeste kleine vogels A Voet Sora nus. zes stuks. KLOOSTERZANDE In café de Kastanje in Kloosterzande werd een schieting gehouden, waaraan 40 schutters deelnamen op twee liggen de wippen. Uitslag wip I hoge vogel J. Verschoten Kloosterzande. eerste zijvogel P. van Ooi- wege Temse, tweede zijvogel D. Sells Tem- se. grootste aantal kleine vogels i6) J. de Kort Ossenisse Uitslag wip II: hoge vogel J de Kort Ossenisse, eerste zij vogel J van Ooiwege Temse. tweede zij vogel D Sells Temse. grootste aantal kleine vogels (7) E. Picavet Kloosterzande. HOOFDPLAAT In cafe de Vriend schap in Hoofdplaat werd een schie ting gehouden waaraan 25 schutters deelnamen. Uitslag, hoge vogel M de Haens Bassevel- de, eerste zijvogel M. de Haens Bassevelde, tweede zijvogel L, Martens Hoofdplaat, grootste aantal kleine vogels (5) R Lljbaart Oost-Eekloo. Bingo Clinge CLINGE In zaal De Troubadour in Clinge wordt vrijdagavond een bin go-avond gehouden, georganiseerd door de Stichting Rollendriedaagse Clinge. Deze bingo wordt gegeven ter gele genheid van de afsluitingsbijeen komst van de Stichting Rollendrie daagse voor alle verenigingen, die dit jaar hebben deelgenomen aan de Clingse rollendriedaagse. Iedereen is welkom tijdens deze bingo, die om 20.00 uur begint. Rommel- en vogeltjesmarkt in IJzendijke IJZENDIJKE De VW van IJzen dijke houdt zaterdag 23 juli een mei- en vogeltjesmarkt op de Markt van het stadje. De kunstvolksdans groep Nele uit het Belgische Grimber gen treedt enkele keren op en verzorgt demonstraties vendelzwaaien. De le den zijn gestoken in Breugheliaanse klederdracht. Voor de rommel- en vogeltjesmarkt hebben zich tientallen deelnemers gemeld voor kramen. De VW treedt op als centraal adres, 1981. Per inwoner werd zeventien- maal een boek geleend, hebben de samenstellers van het verslag vlug even uitgerekend, per ingeschreven lid ruim 45 maal. Het aantal uitlenin gen van platen n en cassettes steeg met 11,63 procent: er gingen 42.825 stuks de deur uit. De bibliotheek bezit op dit moment 104.116 boeken en 12.023 platen en cassettes. Zijn er wat de huisvesting betreft in Terneuzen zelf geen problemen, in Biervliet en Sluiskil is de situatie zo langzamerhand onhoudbaar. In Bier vliet is het gebouw te klein (geringe terugloop in het aantal uitleningen trouwens) en volgens het jaarverslag is 'de recentelijke voorziening in Sluiskil ernstig beneden de maat (ook hier een terugloop). In Hoek beschikt de bibliotheek nog steeds niet over een permanente ves tiging: daar rijdt de bibliobus weke lijks voor. Het verslag: 'Geen moge lijkheid voor een vaste vestiging en de vooruitzichten zijn bepaald niet moedgevend'. Tenslotte loopt ook de verdere auto matisering door toedoen van de bezui nigingen gevaar. Boekje over fietsen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen ten doop OOSTBURG - Burgemeester mr. C. T. Spijkerboer van Oostburg krijgt van middag (donderdagi het eerste exem plaar van het boekje 'Vijf fietsroutes' in West-Zeeuwsch-Vlaanderen' aan geboden. De brochure, die naast tips voor wiel rijders een aantal bijzonderheden over de streek bevat, is samengesteld door de 'Eerste Nederlandse Fietsers bond' en de natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje. Het eerste exem plaar wordt om 16.00 uur overhandigd op een bijeenkomst in het Oostburgse gemeentehuis. KRO-radio besteedt aandacht aan plan vredesmonument AARDENBURG De Aardenburger Schelle van Jelgerhuis is dinsdag 9 augustus te horen in het radiopro gramma De Leestafel' van de KRO. Hij vertelt dan iets over de plannen voor een Vredesmonument. Van Jel gerhuis is de geestelijke vader van de 'Stichting Het Vredesmonument' Het plan is na jarenlange tegenwind van de gemeente Aardenburg min of meer geadopteerd door de gemeente Mid delburg. De opnamen van de radio uitzending vinden komende vrijdag plaats in Goes. Viswedstrijd Clinge CLINGE De Clingse hengelaarsver eniging hield in het viswater 'De Zes- tigvoetkreek' een viswedstrijd voor clubleden. De 29 deelnemers hadden een bijzondere goede vangst. Winnaar werd G. Stevens uit het Belgische Sinaai, die in totaal 73 vissen uit het water haalde. Dc volledige uitslag is als volgt: 1 G. Stevens, Sinaai; 2 W Vermeulen, De Klinge (Bi, 3 R Ferket, De Klinge (B): 4 J. Roden. De Klinge (Bi. 5 M. de Rechter, De Klinge (Bi. 6 J de Betue. Sint-Jansteen. De jeugdafdeling INITIA TIEF LANDBOUWSCHAP EN NFO-ERS GOES - Fruittelers en boomkwekers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn woensdagmorgen begonnen met het opruimen van door bacterievuur aangetaste meidoorns in hun gebied. Zij doen dit na een besluit van de gewestelijke raad voor Zeeland en van het Landbouwschap, om een pre ventieve actie te ondernemen tegen de verspreiding van deze planten ziekte. De betrokken leden van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) hebben zich spontaan bereid verklaard de actie zelf uit te voeren met inschakeling van loonwerkers en onder toezicht van de Planteziektcn- kundige dienst. Het besluit tot deze actie is een uitvloeisel van het regionaal overleg over de bestrijding van het bacterie- vuuj in Zeeland. Na de landelijke problemen vorig jaar is er een alge meen beleid vastgesteld, waarin ruim te werd gelaten voor regionaal aan- pi HULST De bezet tingsgraad van de ruim te in het gemeenschaps centrum 'Den Dullaert' in Hulst is en blijft goed. Dat blijkt uit het jaarverslag '82 van de stichting 'Den Dullaert', die mede hierdoor de toekomst - ondanks de bezuinigingen - met ge matigd optimisme en vertrouwen tegemoet ziet. „Uiteraard kunnen wij de stijgende perso neelskosten niet ontlo pen, kunnen wij bezui nigingsmaatregelen van hoger hand met be trekking lol minder gymnastiekonderwijs niet teniet doen en kun nen wij de groeiende energielastcn niet eeu wig door interne maat regelen opvangen", al dus het jaarverslag. Toch ziet 'Den Dullaert" enkele positieve ontwik kelingen. Naast de blij vend goede bezettings graad van de ruimten (met uitzondering van de Noordhal, die iets te rugloopt) zijn dat het samen organiseren met andere organisaties van grote evenementen, het op peil blijven van de bar-omzetten (ondanks de economische reces sie) en de zeer goede samenwerking met an dere gemeenschapscen tra. wat kostenverla gend kan werken. 'Den Dullaert' heeft ook nog enkele wensen op haar lijstje staan, die wegens gebrek aan geld nog niet uitgevoerd kunnen wor den. Dit zijn de verbete ring van de kleedkamers in de Noordhal, de auto matisering van de admi nistratie, de uitbreiding van de bibliotheek, een gezelliger aankleding van verschillende ruim ten en de aanpassing van de verlichting in de Zuidhal ten behoeve van de badmintonsport. vullende acties. Het landelijke b- is gericht op een effectieve bestrii (r in de zogenaamde concentratie^la den (voor Zeeland zijn dit oosi>,m Zuid-Beveland en nagenoeg heel* len) en in de 500 meter-zones: bestaande fruitteelt- en boomks bedrijven. Daarnaast zullen na l spelregels worden vastgesteld aanzien van inplanten, vervangt het onderhoud van zeer va: waardplanten. In het regionaal overleg, waarb UVJ hoofdingenieur-directeur Bedrijf: j; wikkeling en het provinciaal ii'|R van Staatsbosbeheer een coön |uj rende en initiërende taak hel wordt in het bijzonder besproken ke maatregelen in de regio buitt beschermde gebieden kunnen m genomen. Ook wordt bezien hoet om fruitteeltbedrijven en booir. ar, kerijen met ontheffing mogelijkt Ict deze bedrijven nog beter te bes T men en tegelijkertijd het lands ,r zoveel mogelijk te vrijwaren van delijke gevolgen van deze maan len. Binnen het overleg is verschil# malen gesproken over mogelijki e 8 om nog enkele gebieden van Zet ^r vrij te maken van de nu nog vo mende aantastingen van bac vuur. met de nu ondernomen als 'spontane' vooruitloper. Ruiten ingegooid ZAAMSLAG - Onbekenden hei ,e® drie ruiten van het clubgebout de korfbalvereniging Zaamslag gooid. De schade bedraagt 125.-. De vernieling werd afge weekeinde ontdekt. HULST De openbare lagere Reij naertschool aan de Sportlaan in Hulst krijgt een kleuterafdeling met ingang van het komende schooljaar. Geen aparte school, maar een afde ling. Dit gebeurt in het kader van de verruimingsregeling, waarmee een dergelijke opzet al mogelijk wordt gemaakt, vooruitlopend op de wet op het basisonderwijs, die in '85 van kracht wordt. De toestemming - mon deling - van het ministerie is reeds binnen. Voor de te stichten kleuteraf deling zijn minimaal acht kleuters nodig en schoolleider E. van den Bergen is er heilig van overtuigd dat dat aantal zeker gehaald zal worden. De Hulster gemeenteraad zal nog de benodigde gelden beschikbaar moe ten stellen. Het gaat echter om een voorfinanciering, het rijk neemt de kosten voor zijn rekening. De kleuter- afdeling hoeft overigens weinig geld te kosten. In de naastgelegen kleuter school Lentevreugd komt een noodlo- kaal vrij, dat voor de openbare kleu terschool zeer geschikt is. De lagere school en de kleuterafdeling zijn dan weliswaar in aparte gebouwen geves tigd. maar zullen vla een pad worden verbonden. „Het is roeien met de riemen die we hebben", zegt Van den Bergen. „Maar beter zou geweest zijn één gebouw. Dat is financieel niet haalbaar en de kleuterafdeling zou daarop afgeketst zijn". Van den Bergen hecht grote waarde aan de komst van de kleuterafdeling. Het praktische aspect is dat de open bare school is verzekerd van 'toeleve ring' van leerlingen. Onderwijskundig gezien - en dat vindt hij het meest belangrijk - kan er nu al worden gewerkt aan één pedagogisch-didaeti- sche lijn voor vier- tot twaalfjarigen. Van den Bergen is zeker van plan in projecten en activiteiten kleuters en lagere schoolleerllngen te laten sa menwerken., „om de saamhorigheid te benadrukken". Personeel Voor de kleuterafdeling zal een leid ster worden aangetrokken. Het is echter niet de enige uitbreiding van personeel, die de Reijnaertschool te wachten staat. Het komende school jaar komt er een tweede leerkracht bij voor de 'bovenbouw'. De toeloop is volgens Van den Bergen van dien aard dat het nieuwe schooljaar met minstens dertig leerlingen zal wor den ingegaan. Om in aanmerking te komen voor een tweede leerkracht zijn nu nog 24 scho lieren nodig. De school begon vorig jaar met elf kinderen en het hoogste aantal leerlingen bedroeg in dit schooljaar achttien kinderen. Een archiefprent van de officiële opening i Reijnaertschool is begonnen. de school in apnl van dit jaar. De elf kinderen, waarmee de Voor alle felicitaties, bloemen en cadeaus die ik mocht ontvangen ter gelegenheid van mijn 25-jarig jubileum bij Morres Meubelbedrijven B V. wil ik. mede namens mijn echtgenote. iedereen hartelijk danken, vooral direktie en personeel van Morres Meubelbedrijven B V Luc Govaert I Hattingaiaan 26 4561 XV Hulst. ,Jn het Huis Mijns Vaders zijn vele woningen Joh. 14 2 n het overlij- LIESJE Sluis: S. van Hal-Pieters Aardenburg. M. Pieters-le Clercq Goes: A. Oudeman-Pieters Cadzand: M. Lucieer-Pieters A. Lucieer Rotterdam: C. Tuinenburg-Pieters P. Tuinenburg Hillegersberg: A. Kalis en hun kinderen en kleinkinderen Aardenburg. 6 juli 1983 Bejaardencentrum Coensdike De teraardebestelling zal plaatshebben op zater dag 9 juli 1983 op de algemene begraafplaats te Aardenburg. Aan de teraardebestelling gaat vooraf een rouw dienst in de Doopsgezinde Kerk, Weststraat 37, Aardenburg. De dienst zal worden geleid door mevrouw da. C. W. den Herder-Brugman en vangt aan te 14.00 uur. Voor de vele blijken van medeleven na het onverwacht heengaan van onze lieve vader, grootvader en zoon MATTHEUS WILLEMSEN betuigen wij u c s oprechte dank kinderen Willemsen fam. Willemsen-de Pooter Terneuzen. juli 1983 Bij vonnis der arrondissementsrechtbank tc ioi- burg van 29 juni 1983 is in staat van faillissement verklaard A M. de Poorter. Hengstdijksestraat 2 te Hengstdijk, met benoeming van mr M. A. Vermeulen tot rechter-commissaris en van ondergetekende tot curator. Mr. E. N. J. H. de Rechter, curator. Grote Markt 7, 4561 EA Hulst. Mijn genade is U genot 2 Cor. 12 Dankbaar voor alle liefde en zorg waarmede ons omringde geven wij bedroefd kennis dal I de Heere behaagde uit onze familiekring weg nemen mijn lieve man, onze zorgzame vadert opa DIRK ARIE BLIJLEVEN rda dei in de ouderdom van 76 jaar. Zaamslag: M. J. Blijleven-Spek Leiderdorp: D. A. Blijleven C. E. M. Blijleven- van der Heófrde Lisette Arnoud Zaamslag: M. M. H. den Hamer-BlijleviT" A. den Hamer Marleen Karin Rianne Terneuzen: J. P. Blijleven C. Blijleven-Jansen Dominique 4543 CV Zaamslag, 6 juli 1983 Wilhelminastraat 58 De teraardebestelling zal plaatsvinden op zal» dag 9 juli a.s. om 11.45 uur op de Algeme sl( Begraafplaats te Zaamslag. l" Vooraf zal om 11 00 uur een samenkomst word gehouden in 'De Poort', Terneuzensestra waarin zal voorgaan ds. M. Voet. Gelegenheid tot condoleren in 'De Poort' na 'teraardebestelling. Geen bezoek aan huis. fltagj gemeente hontenisse Voorbereidingsbesluiten Dl, De burgemeester van Hontenisse maakt beke dat de raad in zijn vergadering van 29 juni 19 heeft, verklaard dat herzieningen worden voort prc reid voor gedeelten van de volgende beste: tiei mingsplannen: a. Buitengebied (bouw tweede bedrijfswoningl het perceel Hulsterweg 135 te Kuitaart d# garagebedrijven G. J. van den Berg); b. kloosterzande (bouw van een drietal winkt en/of kantoorpanden met bovenwoningen e het Marijkeplein te Kloosterzande door heer E A Jonkheijm, Hulsterweg 75a Kloosterzande: c. Kloosterzande-Noord (bouw winkelruimtei garage voor de verkoop van bloemen W planten op het perceel Hulsterweg lb Kloosterzande de door de heer F P.Serraie^- Hulsterweg lb te Kloosterzande). De betreffende raadsbesluiten en de daar behorende tekeningen liggen met ingang ve juli 1983 voor een ieder ter inzage. Kloosterzande. 30 juni 1983 De burgemeester van Honteniss mr. M. Somers int kei FN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22