PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambtenaren moeten n 1984 flink inleveren Nederland wil uitgaven landbouw EG verlagen *1 B Vetorecht over gebruik raket WALESA TOCH OP VAKANTIE SCHEVENINGSE BERG umbo ekaapt OP DE FIETS Lek dicht ONDEN VREZEN KORTING TOT 7 PROCENT StST-ffS LANDBOUWSCHAP WIJST VOORSTEL AF Heffing -<x> krioelen met zon trioden met zon en plaatselijk een nweersbui. Middagtemperatuur on- eveer 26 graden, aan de kust, in de tiddag bij wind van zee, enkele gra in lager. Matige wind uit uiteenlo- ende richtingen. 6e jaargang no. 157 nderdag 7 juli 1983 Vandaagop pagina 20 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck SOKOLOW PODLASKl UP11 Lech Walesa, de leider van de voormali ge vakbond Solidariteit, heeft woensdag de drei ging met ontslag met een schouderophalen afgedaan. Naar zijn zeg gen probeert zijn werk gever, de Lenin-scheeps- werf in Gdansk, een in cident uit te lokken zo- dal ze hem kunnen ont slaan. Dat ontslag leek er aan te komen. In kringen in Gdansk werd vernomen dat de ont slagbrief in de maak was. De werf had gedreigd Walesa op straat te zet ten als hij zich woens dagmiddag niet had ge meld. Walesa verblijft met een deel van zijn gezin in Sokolow Podlaski, een dorp op 110 kilometer ten oosten van War schau. Tegen journalis ten zei hij dat hij de rest van de maand juli vrijaf wil en dat zijn voorman hem deze vakantie had beloofd Een woordvoer der van de werf ontken de dat er een dergelijke afspraak is gemaakt. In HAAG (ANP/GPD) - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft de vier centrales overheidspersoneel woensdag duidelijk gemaakt dat er per 1 januari fors gekort gaat h; rden op de ambtenarensalarissen. De minister wilde volgens voorzitter J. van der Scheur de grootste ambtenarenbond, de ABVA/KABO, geen verdere opening van zaken geven, t kabinet zal volgens Van der Scheur half juli een besluit nemen. De bonden houden echter lening met „een enorme aanslag". het inderdaad gaat om een bezui- de korting van twee procent op de Ing op de overheidssalarissen van overheidssalarissen per 1 oktober niet e: tot vier miljard gulden dan bete- doorgaat Dat komt allemaal op 1 tdat een salarisachteruitgang van januari, meent de voorzitter van AB- tot zeven procent zo zei Van der VA/KABO. De bonden en de minister hebben woensdag wel overeenstemming be reikt over een geschillenregeling Die houdt in dat er een advies- en arbitra gecommissie komt. maar om tot arbi- SCHEVENINGEN (ANP) Het toeristenbureau van Tirol geeft op de boulevard 'een demonstratie' hoe men op eenvoudige wijze zijn provincie toeristisch kan 'verkopen' Op de boulevard heeft men een bergtopje geplaatst van 3,5 meter 350 centimeter) hoog. die door liefhebbers kan worden beklommen Ook mensen met hoogtevrees kunnen op deze wijze eens een berg beklimmen der Scheur zei de stellige indruk ebben dat de eerder aangekondig- IRAN (AFP) - Een Boeing-747 de Iraanse luchtvaartmaat- ,"ajappij Iran Air is woensdag ge- pt op een binnenlandse vlucht Shiraz (in Zuid-Iranl naar Tehe- Het is niet duidelijk wie de lers zijn en wat hun eisen zijn. Jumbo-jet is volgens de Iraanse .visie om 19.00 uur (Nederlandse geland op de luchthaven van eweit. De kapers hebben vijftig sagiers vrijgelaten, zo is uit officie- bronnen vernomen. Volgens deze innen gaat het voornamelijk om uwen en kinderen. Eerder deelde persbureau van Koeweit mee dat Koeweitse autoriteiten een voor tot vrijlating van een aantal pas- fiers hadden afgewezen en het ver eisten van het toestel, dat inmid- ;r' s was bijgetankt. Iraanse persbureau Ima deelde e dat er 371 mensen aan boord zijn het toestel. De internationale c" hthaven van Koeweit is voor alle keer gesloten. Het Koeweitse pers- reau Kuna meldde dat de kapers ie brandstof en voedsel voor de f ttenden hebben gevraagd. ROMA iAP) - Paus Johannes Paulus II kreeg woensdag tijdens de algemene audiëntie op het Sint-Pietersplein een sportfiets aangeboden door een groepje wielerminnaars. Over shirtreclame werd niet gespro ken trage te komen moeten alle bonden en de minister het daarover eens zijn. De minister, en overigens ook de bonden, kunnen dus arbitrage over geschil punten tegenhouden. Maar Van der Scheur noemde het toch een stapje vooruit na het tijdperk waarin de minister geheel eenzijdig arbeidsvoor waarden kon opleggen Want. aldus Van der Scheur, geen der partijen kan zich natuurlijk te allen tijde aan arbi- trage onttrekken. Nu deze regeling er r gende jaren. Stakingswet De twee grootste ambtcnarenccntra- les hebben de minister ook laten weten geen enkele behoefte te heb ben aan een stakingswet voor ambte naren. Volgens de bonden worden via het door Rietkerk aangeboden wetsont werp 300.000 ambtenaren van acties uitgesloten. ,,In de praktijk hebben we al vanaf 1975 de vrijheid van actievoeren. Als een overheidsorgaan het met de te voeren acties niet eens is kan een beroep worden gedaan op de rechter. Dat is in de praktijk al een paar maal gebeurd", aldus de bonden. De minister heeft voorgesteld in een werkgroep de wet nog eens door te praten. Hij wil dan in augustus nog nader overleg met de bonden. WASSENAAR (ANP) Het gas lek in Wassenaar is rond half één woensdagmiddag gedicht. De stilte die intrad nadat de medewerkers van de NAM erin waren geslaagd het gat te dich ten, werd door de omstanders met applaus begroet. Vanaf dinsdagmiddag half vijf waren de bewoners van de Zijde- weg en omgeving geplaagd door het snerpende, hoge geluid van gas dat onder aanzienlijke druk het boorgat verliet: Het gat kon tenslotte worden afgesloten door honderden tonnen extra zwaar water in de put te pompen. De hoge en constante druk waar onder het gas in de boorput stond heeft de technische staf voor verrassingen geplaatst, al dus de woordvoerder. Mede daarom heeft het afsluiten van het lek meer tijd gevergd dan aanvankelijk werd voorzien. De benodigde zware apparatuur moest worden aangevoerd van de gasvelden in de noordelijke provincies. De oliedruppels, die met het gas-watermengsel mee naar bo ven zijn gekomen, hebben ge zorgd voor een dun laagje olie over een nabijgelegen boerderij, landerijen en wegen. Volgens A. G- Veltkamp, milieu-adviseur van de NAM, komen de kosten van de schoonmaakoperatie voor rekening van de NAM. Hij verwacht dat de omgeving voor het weekend al zal zijn schoon gemaakt. Minister: praten over 'rekenfout' in staalbesluit DEN HAAG (GPD) Minister Van Aardenne van economische zaken wil met de Europese Commissie pra ten over een aantal aspecten van het onlangs genomen Staalbesluit. Dat voorziet voor ons land in een capaci- teitsafbouw met 950.000 ton, waar van zo'n 850.000 ton bij Hoogovens. De Commissie zegt. dat Hoogovens tot nog toe slechts 250.000 ton heeft ingeleverd, volgens Van Aardenne een „te sombere voorstelling van zaken". Bovendien is naar zijn zeggen op dit punt in Brussel een rekenfout ge maakt en daarom wil hij met de Commissie gaan overleggen. De bewindsman meent overigens dat Nederland er bij de staalsanering „re latief redeliik" van af is gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland zal vrijdag in de EG-ministerraad voorstellen presenteren om de landbouwuitgaven van de EG omlaag te brengen-Onder meer wil het kabinet een bindende regeling waarbij de uitgaven voor landbouw achterblijven bij de stijging van de totale EG-begroting. De post landbouwuitgaven slokt momenteel twee derde van de EG-gelden op. De Nederlandse voorstellen zijn een Ten slotte zal Nederland een voorstel uitwerking van de afspraken die on- inbrengen om de monetair compense- langs tijdens de EG-top in Stuttgart rende bijdragen geleidelijk aan af te in juni werden gemaakt. Alle lidstaten schaffen. Een termijn is daarbij niet werden verzocht voor 1 juli plannen genoemd. Het gaat hierbij om het voor te leggen. Het is in de bedoeling gelijktrekken van voor- of nadelen dat in december spijkers met koppen die landen ondervinden bij plotselin- worden geslagen, wanneer de volgen- ge koersveranderingen in de valuta, de halfjaarlijkse EG-top in Athene bijeen komt, Ook de meerderheid van het land- De rode draad in de Nederlandse bouwschap-bestuur wil de EG-land- beleidsvoorstellen is een meer bouwuitgaven aanpakken, maar wijst „marktconform landbouwbeleid". Dit de kabinetsvoorstellen af. Dit bleek houdt in dat de prijzen voQr land- bouwprodukten geleidelijk aan dich- ter bij de wereldmarktprijzen komen fg te liggen. De EG-subsidies kunnen in H dat geval omlaag. Nederland denkt ff', hierbij met nam aan de graansector. I I Nederland wil verder de medever- (4 wantwoordelijkheidsheffïng voor meer sectoren invoeren. Deze heffing treedt in werking wanneer de produk- tie in de betreffende sektor, momen teel alleen zuivelprodukten, een be paalde grens overschrijdt. Hierbij wil ons land voorkomen dat de regeling discriminerend werkt ten opzichte van grote en efficiente bedrijven, zoals dat nu in de melkveehouderij het geval is. Landen als België, West- Duitsland en Frankrijk zijn het in dat opzicht met Nederland oneens. woensdagmorgen tijdens een verga dering van het schap. Het verwijt minister Braks van landbouw dat hij zich teveel door anderen in het kabi net laat voorschrijven wat er moet gebeuren. Voorzitter J. van der Veen wees quotering voor bepaalde pro- dukten af. evenals verlaging van de graanprijs tot het wereldniveau en heffingen op intensieve produktieme- thoden. Hij vatte daarmee de mening van vrijwel het hele bestuur samen. Besparingen zijn volgens het schap mogelijk door onder meer het afslan ken van bestaande interventieregelin gen waarbij de EG overschotten tegen vastgestelde prijzen uit de markt neemt en opslaat. (zie pagina 3: geldnood) CLAIM REGERING LONDEN: LONDEN (RTR) De Britse regering heeft woensdag opnieuw ver klaard dat ze zich zal houden aan haar ver plichtingen en Ameri kaanse kruisraketten zal plaatsen. De raket ten zullen evenwel niet worden afgevuurd zon der instemming van de Britse minister-presi dent. Dit staat in een woens dag gepubliceerd rege ringsrapport over de de fensie dat is opgesteld door minister van defen sie Michael Heseltine. In het rapport staat dat de afspraken met de Verenigde Staten over het gebruik van de mili taire bases en de 160 kernraketten op Brits grondgebied in het licht van de naderende plaat sing van de raketten op nieuw zijn bekeken. Die afspraken houden in dat „er geen nucleaire wa pens zullen worden ge lanceerd vanaf Bnts grondgebied zonder in stemming van de Britse premier". Volgens regeringsfunc tionarissen in Londen is het voor het eerst dat de regeling op zulke ondu- belzinnige wijze open- baaris gemaakt. Londen houdt vast aan de vervanging van de verouderde Polaris- door de Tridentraket- ten. De defensiebegro ting - ongeveer 68.9 mil jard gulden - is 13 pro cent hoger dan de ra ming voor de begroting van 1982-1983. De stukken dragen dui delijk de stempel van minister Heseltine die door Thatcher is be noemd als tegenspeler van de vredesbeweging. Hij maakt duidelijk dat Groot-Brittannié zich aan zijn Navo-verplich- tingen zal houden en aan de theorie van de collectieve afschrik king, met het streven de voortdurende militaire opbouw van de Sowjet- Unie te beteugelen en het Kremlin ertoe be wegen serieus te onder handelen over beper king van het kernwape narsenaal. Er komt geen extra heffing op huishoudelijke apparaten die energie 'verslinden'. De baten we gen nauivelijks op tegen de lasten, menen de ministers Van Aardenne (economische zakenen Ruding 'financiën (PAGINA 5) Ontvoering De elfjarige Paul Richard van Til burg is vorige week helemaal niet ontvoerd, maar heeft zich uit angst voor een slecht rapport bij een vriendje schuil gehouden De Mid delburgse jongen vertelde de re cherche dat hij het ontvoerings- verhaal had verzonnen. (PAGINA 11) Verslaving De Consultatiebureaus voor Alco hol en Drugs moeten de reclasse- ringstaken blijven uitoefenen. An ders dreigt de zorg voor de drank en drugverslaafden in de knel te komen (PAGINA 13) De Fransman Dominique Gaigne profiteerde van het verbe ten achtervolgingswerk van de Post-brigade op het kopgroepje met Pirard. (PAGINA 17) I k Pijnlijk Jan Raas verbijt de pijn in zijn woning in s-Heerenhaek Van koersen kan er voorlopig nog geen sprake zijn: 'Ze zullen wel weer hele verhalen ophangen over mijn opgave, maar voor mij was het in elk geval een ontzettende tegen valler'. (PAGINA 17) Achtervolging Frits Pirard vermoedt dat hij als 'afdankertje' van zijn vroegere ploegleider Peter Post niet mocht Tevreden Tevredenheid overheerst bij de Ne derlandse clubs na de loting voor de verschillende Europa Cup-toer nooien. Alleen FC Groningen trof een zware opponentAtletico Ma drid. (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2' Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7 en 9. Provincie: 11, 13 en 15. Sport: 17 en 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1