Pirard: 'Post gek geworden ds ik weer gewonnen had' Kuiper: Th snap die Belgen niet' 'Ik was dit jaar echt van plan om Parijs te halen' POSTRENNERS ZEER VERBAASD HEZETEN'JACHT NEDERLANDSE PLOEG PERS SCHRIJFT TALENT DE GROND IN PZC/sP°rt JAN RAAS NA ZIJN TERUGKEER UIT DE TOUR: Weer debutant als winnaar I fNDERDAG 7 JULI 1983 17 'S-HEERENHOEK Het ziet er naar uit dat Jan Raas na zijn opgave in de Tour de France minstens een week volledige rust zal moeten nemen. De Zeeuwse renner keerde gistermiddag terug uit Le Havre, maar is voorlopig nog niet in staat om criteriums te rijden. Het zal zelfs nog wel een paar dagen duren voordat Raas de training kan hervatten. „Ik hou me in die tussentijd maar een beetje rustig", was zijn eerste reaktie gisteren bij zijn thuiskomst. „IK heb nu nog le veel pijn om al aan koersen te denken". Dinsdagavond laat was Cees Priem al in Le Havre aangekomen om zijn kopman op te halen. De twee Zeeuwen maakten gisteren samen de terugreis Raas had inmiddels al een paar slechte nachten achter de rug. „Maar dat was nog niets vergeleken bij die laatste kilometers naar Roubaix Daar heb ik ontzettend afgezien" Het was toen min of meer al voorspelbaar dat Raas tot opgave zou worden gedwongen Een arts in de Tour had hem gelijk al verteld dat er tenminste twee ribben waren gekneusd. De lange rit naar Le Havre maakte de pijn na honderd kilometer koers bijna ondraaglijk „Ik hoorde op een gegeven moment dat ik al twintig minuten achter zat", zei Raas later „Toen besefte ik dat het gekkenwerk was om nog verder te rijden". Het moreel van de Raleighs is er door het uitvallen van de nationale kampioen vanzelfsprekend met beter op geworden. De hele ploeg betreurde in Le Havre gisteren het afscheid van Raas. De Zeeuw verwacht zelf desondanks nog een succesvol vervolg van zijn ploegmakkers. „Van der Velde heeft op mij veel indruk gemaakt tijdens de eerste dagen", verzekerde Raas. „Ik heb hem nog maar zelden zó sterk zien rijden. Het is alleen de vraag of hij die vorm nog drie weken vast kan houden. Van Peter Winnen denk ik dat hij steeds beter in conditie komt. Hij heeft zijn slechte dag gehad. Zoetemelk krijgt ook nog wel een inzinking" Genezing Jan Raas' zoontje laat met enige bezorgheid de ingetapete borstkas van zijn vader zien. Jan Raas raadpleegt vandaag (donderdag) zijn huisarts om eventueel de genezing te versnellen. Hij weet van Theo de Rooij dat de pijn na verloop van een paar dagen heel wat draaglijker is. „De Rooij kon na een week weer gaan trainen. Ik ga proberen om m'n conditie alvast een beetje op peil te houden. Ik ga zo snel mogelijk op de home-trainer en daarna zie ik wel verder. Ik lees nu al dat ze me overal willen hebben in de criteriums, maar dat zal nog wel even duren". Het eerste criterium dat Raas na de Tour zou rijden was Boxmeer. Dat is de enige koers die vooralsnog vastligt. „Ik heb voor de rest echt nog nergens aan gedacht Er was zó veel kritiek op mijn optreden in de Tour de laatste jaren, dat ik serieus van plan was om Parijs te halen. Ze zullen nu wel weer hele verhalen ophangen over mijn opgave Voor mij was het in elk geval een ontzettende tegenvaller. Ik ga met naar de Tour om er maar drie dagen mee te rijden". De aandacht van Jan Raas gaat in de komende weken vooral uit naar de najaarsklassiekers en naar het wereldkampioenschap. De Zeeuw wil op gepaste wijze afscheidnemen van Raleigh. „Ik heb het er met Post nog niet over gehad, maar ik wil een goede voorbereiding op het wereldkampioen schap. Het beste zou zijn dat we de criteriums onderbreken en een dag ol tien naar Italië gaan. Daar wil ik voor pleiten, als de andere jongens terug zijn uit de Tour". fDoor Peter de Jonge MANS Geen seconde ifde Frits Pirard na te den- in over het antwoord op de aag waarom de Raleigh- oeg van Peter Post in de otfase van de vijfde tour- appe als een bezetene jacht aakte op een op het oog ischuldig kopgroepje. „Om it ik er bij zat natuurlijk", hij fel, „want Peter Post u helemaal gek geworden in als ik vandaag mijn twee etappe in de Tour zou ibben gewonnen, terwijl hij Dg steeds geen enkele over- inning heeft. Een andere tleg is voor mij niet moge- jk. Wie hebben zij nog om Dor de ritoverwinning uit te leien? De beste sprinter, Jan aas, is naar huis en Leo van liet heeft een blessure en in niet op zijn top meespe- n". derdaad was de achtervolging van Post-brigade, trouwens even in- ukwekkend en doeltreffend als in de JsJoriedagen, het opzienbarendste feit de 254 kilometer lange etappe isen Le Havre en Le Mans. Met een le rits sprinters in hun wiel reden ze dicht achter het trio Guy lopin, Eric Dall'Armellina en Frits lard. En die laatste was de winst 't gegund. Peter Post, die met de ikomstige splitsing van zijn super- üep toch al kopzorgen genoeg heeft, rit het hele jaar al achtervolgd or critici die hem voor de voeten rpen dat hij talenten als Steven >ks en Frits Pirard wat al te ge- 'telijk als afdankertjes van de id heeft gedaan te voorkomen dat hij daarmee leuw geconfronteerd werd, orgam- le hij volgens Pirard de grote ïtpartij. De Brabander voelde zich iraen. „Ik weet zeker dat ik van- ig gewonnen zou hebben", stelde hij laconiek, „want toen ik op een bergje het tempo wat verhoogde moesten ze er allebei af. Ook die Dall'Armellina had mijn tempo zeker niet kunnen bijhouden. Ik voelde me sterk genoeg". De Fransman overigens kreeg wel een scheldkanonnade van Pirard op het moment dat 25 kilometer van de streep het peloton op de vluchters neerstreek. „Grand cond, grote kloot", heb ik naar hem geroepen en hij begreep het best", vertelde Pirard. Handelsmerk Dall'Armellina deed inderdaad geen enkele inspanning om er voor te Frits Pirard (l.) maakte deel uit van de kopgroep die pas 25 kilometer voor de finish door het peloton iverd ingelopen. zorgen dat de vluchtpoging succesvol zou zijn. Het is een beetje zijn han delsmerk aan het worden. Hij heeft de schaamteloosheid om als een pro fiteur aan het wiel te zwabberen, zonder een centimeter kopwerk te doen. In de Ronde van Zwitserland blies hij Daniel Gisiger 150 kilometer lang in diens nek om kort voor de finish te demarreren en uitgefloten en bespot door de toeschouwers de overwinning te stelen. „Nu riep hij weer dat hij niet mocht rijden", aldus Pirard, „maar ik weet wel beter". Ook al door die tempobreker was de kans op een geslaagde vlucht niet zo groot. Immers Öe ontsnapping was vroeg ingezet. Zo'n honderd kilometer voor het einde (het peloton had „ge wandeld" en lag een half uur achter op het snelste schema) sprongen de Belg Ronny Claes en de Fransen Gallopin en Dall'Armellina weg. Pi rard zag er wel brood in. De winnaar van de eerste etappe, vorige week zaterdag in Cretel, overbrugde vrij snel de kloof van ruim anderhalve minuut. „Ik wist dat het jongens waren die nog geen grote overwinning hadden, dus die wilden wel rijden. Tour op radio en tv De zesde etappe in de Tour (tijdrit) is vandaag (donderdag) op de volgende tijstippen op de televisie te zien: BELGIE: 16.00 tot 17.05. rechtstreek se reportage van de tijdrit. Nederland 2: 18.15 tot 18.40, samen vatting van de rijdrit. RADIO, Hilversum 1: vanaf 15.00, radio Tour de France. Bovendien was het gaan regenen en dat is mijn weertype. Dan word ik een ander mens", aldus de Brabander. Dat ervoer ook Ronny Claes. wiens benen blokkeerden op het moment dat Pirard zich met het tempo van de kopgroep bemoeide De Belg moest zijn medevluchters laten gaan en kon later zelfs met bij het peloton blijven. Met een half uur achterstand werd hij allerlaatste. Geen strijd dus op het eerste plan, maar dat was ook voor het trio slechts tot 25 kilometer van Le Mans mogelijk. Toen streek het peloton op hen neer en startte het gebruikelijke beeld van de demarra ges. Sterker Daarbij was er ook éen van Adrie van der Poel, die met nog slechts twaalf kilometer te gaan een poging waagde. „Ik heb geprobeerd, maar het is mis lukt. Toch is het met voor niks ge weest. Van dit soort krachtsinspan ningen word ik alleen maar sterker. Daar heb ik later in de Tour voordeel van Dat is trouwens bij mij altijd het geval. Op het einde van de Ronde rijd ik sterkeridan in het begin Dus mijn laatste aanval om een ritzege te halen is het beslist niet geweest". Meer succes had de Franse neo-prof Dominique Gaigne uit de formatie van Bernard Hinault. De Franse neo- prof, die in de proloog van de Ronde van Spanje met een verrassende zege al bewees een knappe temporijder te zijn, denderde bij de eerste door komst in Le Mans alleen weg. Het peloton keek hem zes kilometer later in de rug toen hij jubelend zijn handen in de lucht stak. Iwielerploeg van Fred de Bruyne Ueft een paar rustige dagen. Geen mdpartijen uit de mond van de 0rtdirecteur, geen geschreeuw bij 1 overwinning en geen luidkeelse mmoedigingen vanuit de materiaal- Ogen. De Bruyne tiamelijk heeft een reekverbod. Niet opgelegd doorzijn geneuren. maar door de arts. De nnnalige Belgische televisiecom- tntator lijdt aan een aandoening in de stembanden en heeft daarvoor spray gekregen. iDoor Peter Heerkensi LE MANS De hamvraag van de 5e Tour de France-etappe: gaf Peter Post in de finale zijn renners op dracht jacht te maken op een kop groep omdat daarin Frits Pirard (dit jaar door hem afgedankt) reed, ja of neen. Het antwoord van Frits Pirard: „Natuurlijk: ja". Het ant woord van Peter Post: „Nee natuur lijk. Wat kan mij die Pirard nou toch schelen...". Frits Pirard: „Het idee dat ik hier een tweede etappe kon gaan winnen zat hem vast en zeker niet lekker". Peter Post: „Wat een kindertaal... Wat een flauwekul. Dat een junior-coureur zo praat, alla, maar dat een Prof dat doet...". Niet alleen bij Frits Pirard had de opvallend felle actie van de Raleighs (die slaagden in hun werk) beden kingen opgeroepen, ook binnen de ploeg van Post zelf waren er die zich afvroegen waar dat in 's hemels naam voor nodig, was geweest „Want", zo sprak Gerard Veldschoi- ten zijn verbazing uit. .je kon op je vingers natellen dat er na zo'n in spanning niemand van ons nog kan sen zou hebben om te winnen. Daar voor kwamen we heel duidelijk te kort". Ludo de Keulenaer reageerde zich met aan duidelijkheid geen twijfel latende geïrriteerdheid af: „Waarom wij zo gekoerst hebben? Vraag dat maar eens aan Lubber- ding". Henk Lubberding had het sein tot de aanval gegeven en dat lag in het vei lengde van wat Peter Post ;s morgens tijdens het ontbijt had meegedeeld de plaats van Jan Raas als koerscaptain wordt ingenomen door Lubberding en Van der Velde, Toelichting van Peter Post „Die twee zijn het langst bij me, die kennen het systeem het best" Ook Henk Lubberding die van Post de opdracht had moeten doorgeven en uitvoeren bleek moeite gehad te hebben met de jacht op Fnts Pirard. vorig jaar zijn ploeggenoot en als collega niet de beroerdste. „Ik vond het hartstikke vervelend voor Pi rard". aldus Lubberding. „maar het was niet anders. Wij hebben hier nog niks gewonnen, dus er moest wal gebeuren. Kijk, bij de pakken neer zitten is natuurlijk makkelijk maar daar bereik je niets 'mee. Logisch dus dat Post ons naar voren stuur de". Eigen koers Post: „Wc rijden gewoon onze eigen koers. Er moet wat gewonnen wor den". Henk Lubberding tekende cr bij aan dat het nooit een echte heksenjacht op Pirard geweest kon zijn omdat de renners uit de ploeg van Hennie Kuiper de achtervol ging waren begonnen. „Post gaf me opdracht om onze coureurs mee te sturen. Wij zijn dus niet begonnen". Het werk dat de Raleighs opknap ten stak echter met grote opvallend heid uit boven dat wat Kuiper en zijn collega's deden Met Henk Lub berding als grote gangmaker leek er een geïmproviseerde mmi-ploegen- tijdnt aan de gang. Daaraan nam Johan van der Velde niet deel. Niet zo legde hij later uit omdat Frits Pirard een goed maatje van hem is en ook niet omdat hij volgend jaar samen met Pirard in dezelfde Italiaanse ploeg zal rijden. „Maar omdat Peter Winnen en ik als klas sementsrijders dat werk natuurlijk niet hoefden te doen". Henk Lubberding maakte er geen geheim van dat de meeste Raleighs moeite hadden met de moordpoging op de overwinningskansen van Frits Pirard met wie ze vong jaar samen koersten. Lubberding: „Dat vond niemand leuk. En ik ook met Maar dat is de koers, keihard". LE MANS - In Le Mans werd Domini que Gaigne de tweede winnende de butant in de Ronde van Frankrijk. De Belg Eric Vanderaerden ging de Fransman voor in de proloog in Fon- tenay-sous-Bois. De ploeggenooot van de afwezige Bernard Hinault bekroonde een korte solo met een overwinning in de vijfde etappe over 257 kilometer van Le Have naar Le Mans. Dominique Gaigne werd dit jaar pas beroepsrenner. Hij mocht zijn interna tionale debuut maken in de Ronde van Spanje. Op zijn erelijst stond op dat moment alleen de derde plaats in de grote prijs van Rennes. Geholpen door wisselende weersomstandighe den zegevierde Gaigne in de ope- mngsrit van de Vuelta. Hij reed op een droog parkoers. Later moesten de specialisten in de regen op natte bestrating rijden. De directie van de Tour de France en het Franse televisiestation TF-1 lig gen met elkaar in de clinch. Aanlei ding daartoe is een klein reclame bordje van de SNCF ide Franse spoorwegen) in de mobiele studio waar het programma 'Face au Tour wordt opgenomen. Dat dagelijkse praatprogramma, waaraan Felix Lè- vitan, de ritwinnaar, de gele truidra ger en nog enkele prominenten mee werken ging gisteren niet door omdat de Tour-directie de reclame weigerde weg te halen, 's Avonds werden de standpunten nog eens op een rijtje gezet en zei Lévitan dat er maatrege len genomen zouden worden om de problemen op te losset}. Welke maat regelen dat zijn vertelde hij er niet btj. maar het programma zal in elk geval vandaag weer op de Franse televisie te zien zijn Etappe-klassement De uitslag van de vijfde etappe is 1 Dominique Gaigne (Fra-Guimard) 257 kilometer in 7 09 53 (gem 35,870 km p/u) imet tljdvergoeding 7.09.23). 2 Gilbert Glaus (Zwi-Girard) op 9 sec (met tijdvergoeding 7 09.42). 3. Etlenne de Wilde (Bel-Crepel) z.t. (met tijdvergoeding 7.09.52). 4 Sean Kelly (Ier-De Grlbaldy) 5 Eric Vanderaerden (Bel-De Bruyne) 6. Johan van der Velde (Ned-Post). 7. Henri Manders (Ned-De Bruyne). 8. Johan Lammerls (Ned-Post). 9. Benny van Brabant (Bel-De Kimpe). 10. Frits Pirard (Ned-Poggiali). 11. Didier Vanoverschelde (Fra-Crepel) 12 Ludwig Wijnants (Bel-Jossart) 13 Hubert Linard (Fra-Berlandi. 14. Jan van Houwetingen (Ned-Jossart). 15 Pascal Jules i Fra-Guimard). 16. Steven Rooks (Ned-De Gribaldy). 17. Pascal Poisson Fra-Guimard i 18 Pedro Delgado (Spa-Echevami. 19 Gilbert Duclos-Lassalle iFra-Berland) 20. Adrie van der Poel (Ned-De Bruynel. 22. Lubberding i Ned-Post). 44 De Keulenaer (Bel-Posti 47. Winnen (Ned-Post). 59. Kuiper (Ned-De Bruynel. 64. Van Vliet (Ned-Post). 68. Zoetemelk (Ned-Danguillaume). 94. De Rooy (Ned-Post). 98. Oosterbosch (Ned-Post). 101. Andersen (Den-Danguillaume). 123. Veldscholten (Ned-Post) allen dezelfde tijd als Glaus. 132 en laatste Claes (Bel-De Kimpe) op 28 36. Opgegeven: Rafael Tolosa (Col). Algemeen klassement 1 Andersen (Den-Danguillaume) 22 uur 52 minuten en 13 seconden 2 Vanderaerden (Bel-De Bruyne) op 1 minuut en 50 seconden. 3. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 2.05. 4 Anderson (Aus-Berland) op 2.06 5. Moreau (Fra-Danguillaumei op 2.07. 6. Duclos-Lassalle (Fra-Berland) op 2.44. 7. Kelly (Ier-De Gribaldyi op 2 50 8. Roche (ler-Berland) op 3 00 9. Bossis (Fra-Berland) op 3.05. 10. Simon (Fra-Berland) op 3 08 11 Bourreau (Fra-Berland) op 3.18. 12. Van der Poel (Ned-De Bruynel op 3.19. 13. Van der Velde (Ned-Post) op 3.21. 14 Matthijs iBel-Jossart) op 3 25. 15. Nulens (Bel-De Bruyne) op 3.38 16. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 3.43. 17. Martens (Bel-De Bruyne) op 3.51 18. Winnen (Ned-Post) op 3.54. 19. Emonds (Bel-De Bruyne) op 3.56. 20. Bonnet (Fra-Boishardy) op 4.11 23. Rooks (Ned-De Gribaldy) op 4.20. 65. Pirard (Ned-Poggialik) op 7.54. 67. De Rooy (Ned-Posti op 8.19. 68. Lubberding (Ned-Post) op 8.21. 75. Van Houwelingen (Ned-Jossart) op 9.38. 84. Lammerts (Ned-Post) op 13.58. 85. Van Vliet (Ned-Post) op 14.02. 107. Manders (Ned-De Bruyne) op 21.16. 109. Veldscholten (Ned-Post) op 21.57. 110. Oosterbosch (Ned-Post) op 22.00. 118. De Keulenaer (Bel-Posti op 24.35 132 en laatste Claes (Bel-De Kimpe) op 1.07.12. Ploegen klassement 1 ploeg-Guimard 21.29.57. 2. ploeg-De Bruyne 21 30.06; 3. ploeg-Post z.t.: 4. ploeg- Crepel z.t.; 5. ploeg-Jossart z.t. Algemeen ploegen klassement 1. ploeg-Danguillaume 75.49.05, 2. ploeg- Berland 75.52.03, 3. ploeg-De Bruyne 75 52.20. 4. ploeg-Post 75.55.50: 5 ploeg- Guimard 75.58.29 Punten klassement 1 Vanderaerden (Bel) 113 punten; 2. Kelly der) 104: 3. De Wilde (Bel) 82. 4. Van der Velde (Ned) 66; 5. Demierre (Zwii 51. 6. Pirard (Ned) 49. Berg klassement 1 Duclos-Lassalle (Fra) 12 punten; 2 La- gula (Spai 8; 3. Pirard (Ned) 7: 4. Dall Ar- melina (Frai 6, 5. Gallopin (Fra) 5 Jongeren klassement 1 Vanderaerden 22 54 03, 2. Moreau (Fra» op 17 sec.; 3. Roche (Ier) op 1.10, 4. Matthijs (Bel) op 1.35; 5 Emonds (Bel) op 2.06; 6. Rooks (Ned! op 2.30. Le Planquay^, Boseraie _Jy0rtiec[X] Made/eme noutiers Argent. LEMANS öeen na het vertrek wordt in deze «wduele tijdrit geklommen Een a al te sterke stijging weliswaar tor gedurende de eerste dne kilo- rter uiterst lastig Ongeveer half- ers ligt een bergje van de vierde tyone, daarna is het parkoers - fend of vlak. (Door Peter de Jonge) LE MANS Hij kan er met zijn pet niet bij. Met stijgende verbazing las Hennie Kuiper de afgelopen week de commentaren in de Belgische pers over de deelname van zijn jonge ploeggenoot Eric Vanderaerden aan de Tour. „Ik snap die Belgische kranten niet. Eerst hebben ze Fons de Wolf en Daniel Willems opgehemeld en die hebben nooit bereikt wat er van verwacht werd en nu ze een echt talent hebben schrijven ze hem de grond in". Volgens Kuiper is een programma een persoonlijkheid, hoor. Dat lean zoals de 21-jarige Vanderaerden dat in ook niet anders, want wie is er in staat zijn eerste profjaar afwerkt niet per om zo goed te rijden in de Tour de definitie schadeüjk voor de carrière France als-ie pas een paar dagen van van een jonge renner. „Pas op, he", tevoren weet dat hij er naar toe gaat. aldus Kuiper, „hij is jong, maar Eric is Ik kan het niet Voor mij is het nodig om me maanden geestelijk en licha melijk voor te bereiden Hij wmt gelijk de proloog, draagt de gele en nu de groene trui". Daar komt volgens de Nederlandse routinier uit de formatie van Fred de Bruyne nog bij dat de verzorging tijdens de Ronde van Frankrijk meer dan uitstekend is. „Aan een Tour ga je niet kapot Je wordt iedere dag ge masseerd. alles is geregeld en je hoeft uitsluitend aan fietsen te denken. Wat slecht is voor een jonge renner is zeven dagen per week een kermis- koers rijden Dat moet hij dan ook met doen Ook niet na de Tour. Als ik hem een advies mag geven zou ik zelfs adviseren niet naar het wereldkam pioenschap op de weg te gaan. maar de achtervolging te rijden'aldus Kuiper. Vanderaerden laat zich daar met over uit Net zo min als hij al concrete uitspraken doet over het moment waarop hij uit de Tour de France stapt, „Als het goed gaat rij ik mee tot in Parijs, lukt het niet dan zal ik me forceren. Zo denk ik over de tijdritten en zelfs over de bonificatiesprints", zegt hij Wel denkt hij dat volgend seizoen .Bij welke ploeg of voor wel ke sponsor? Ik weet het allemaal nog niet") wat beter ingedeeld moet wor den ..Eerst naar de klassiekers toe werken en dan rust nemen en zelfs bijna geen kleine koersen njden om vervolgens bij het nationaal kam pioenschap en de Tour terug in vorm te zijn. En dan opnieuw rust nemen om naar het wereldkampioenschap toe te werken" De Belgische wielerploeg Boule d'Or maakt dit jaar voor het eerst ook in de Tour de France reclame voor dat merk. In het verleden zocht men daarvoor een andere sponsor, omdat het in Frankrijk verboden is rond te njden met de naam van sigaretten merken. zoals Boule d'Or De oplos sing die men voor het probleem heeft gevonden is simpel In Frankrijk bleek een kleine kaasfabnek te zijn. die zijn goudgele bolletje de naam Boule d'Or geeft In piepkleine letter tjes staat dit nu op de shirts van de Belgen, die gisteren maximale publi citeit kregen door de overwinning van Rudy Matthijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17