lan justitie bedreigt iorg voor verslaafden SUR VEILLANCE Agent wordt weer 'oom' Opnieuw verbreding kanaal van Terneuzen-Gent bepleit VREES ZEEUWS CONSULTATIEBUREAU: ZCAD is bereid tot samenwerking met huiskamerproject drugs Dienstenbonden FNV willen opheldering Neckermann lONDERDAG 7 JULI 1983 PZC/provincie 13 eU( IDDELBURG - De zorg voor drank- en drugverslaafden komt in de knel wanneer plannen S» het ministerie van justitie om de reclasseringstaken bij de CAD's weg te nemen doorgang luden vinden. Deze vrees wordt uitgesproken in het woensdag gepubliceerde jaarverslag da yer 1982 van het ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs). ave CAD's krijgen een groot aantal dat in de plannen van justitie voor- kene weer uit handen van justitie is rigj ui hun clienten binnen nadat deze in komt te herbergen zou deze weer in aanmerking komen !n< inrakmg zijn gekomen met justitie. Daarnaast bestaat de vrees dat de voor hulp van de kant van de CAD's kwam op die manier 47.4 cliënten straks van het kastje naar de In het jaarverslag wordt de angst muur gezonden worden wanneer de uitgesproken dat deze gang van zaken plannen door zouden gaan Ze beteke- uiteindelijk de continuïteit van de nen namelijk in de praktijk dat een verslavingszorg bedreigt verslaafde, die in aanraking met justi tie is gekomen in die periode bij de nieuw op te richten reclasserings- teams terecht komt. Zodra de betrok- Volgens het verslag zijn er in Zeeland ocent van het totale clientenbe- me and in aanraking met het ZCAD. zo wü fokt uit de cijfers, jift m nota van het ministerie van justi- ian bevat het pleidooi om deze mensen helpen via speciale reclasserings- rea*ams. Daarin zouden dan in ieder val mensen van de Algemene Re- isserings Vereniging (ARV) en van reclassenngsafdellng van het Le- r des Heils moeten zitten. Da :AD-voorzitter mr C. H. Brinkman aakte woensdag bij de presentatie alm het jaarverslag duidelijk weinig ilukkig te zijn met de plannen. Han- .0 cap is in de eerste plaats al dat de itn ams waarschijnlijk niet overal per J] rondissement werkzaam zullen zijn. at betekent dat het team dat Zee- ma als werkgebied zou krijgen niet jecifiek voor deze provincie actief ju zijn Oorzaak is dat het arrondis- ment Zeeland gelijklopend met de bvinciegrenzen) tot de kleinste in et land behoort, in ieder geval te de afspraken worden toch geld en mensen reclasseringsteam zoals gemaakt over wie wat krijgen dan nog zou het Ie F 'ein rlij «jn hoger beroep en gevangenis geeist oor schuldheling e fl e™ ij het Haagse gerechtshof heeft een voorzitter van het be- steld waarin de voor tegratie komt moet men ede eduidend zwaardere straf geëist te- stuur van het ZCAD Walcheren noodzakelij- het eens zijn over de de 56-jarige M. van de S. uit Goes woensdag desgevraagd in in eerste instantie was opgelegd, in Middeiburg. ebi plaats van een boete, eiste de Zoals bekend wordt het bracht, met de financiè- aanpak, de financiën nd£ ocureur vier maanden gevangenis straf. waarvan twee maanden voor- J10 aardelijk. wegens schuldheling. ionl pzettelijke heling achtte de procu- mens van de Middel- niet bewezen en hij eiste daar- ;or dan ook vrijspraak. M l politierechter in Middelburg had eerder veroordeeld tot een boete in 12.000 gulden en een voorwaarde- te gevangenisstraf van twee maan- n, met een proeftijd van twee jaar frdachte ging tegen dit vonnis in Dger beroep. had van een klant in Antwerpen iermalen gouden en andere siera- n gekocht, die evenwel afkomstig -aren van diefstal. Verdachte betoog- daarvan niet op de hoogte te zijn weest. Hij staafde dit door te zeg- i, dat hij alle gekochte goederen in n daarvoor bestemd register note iteert. zodat de politie er controle op n uitoefenen. procureur was echter van mening, de inschrijvingen geen garantie Fa Heroïne OP BASIS DUIDELIJKE AFSPRAKEN drempelige opvang ko men er bij het huiska merproject mensen bin nen die anders niet aan Een hen ordl later ook door- M1DDELBURG Op geld en mankracht ont aarde dat er goe- breken. Zou het bureau kamerproject Druggebruikers (HKPD). Dit verklaarde EN HAAG - De procureur-generaal mr C. H. Brinkman, doet is het ZCAD ZCAD de laagdrempeli- zouden kloppen. (Zeeuws Consultatiebu- ge opvang liefst bij het flink deel reau voor Alcohol en huiskamerproject ge- Drugs) bereid tot inten- handhaafd zien. zo ver- verwezen naar het sieve samenwerking klaarde de heer Brink- ZCAD. met het Vlissingse Huis- man desgevraagd. Zoals ZCAD-directeur Van eerder gemeld heeft den Broek noemde vier ZCAD-directeur drs ongeveer 450 heroïnegebruikers Van hen zijn er ongeveer 290 'bekend'. Heroïnegebruik op schaal van bete kenis doet zich in de provincie slechts op enkele plaatsen voor. met name in Middelburg en Vlissingen. Het cijfer van ongeveer 450 gebrui kers is volgens het ZCAD beduidend lager dan wat verwacht zou worden op grond van de landelijke gemiddel den. Dan zouden er in Zeeland onge veer 750 moeten zijn. Volgens het jaarverslag heeft het ZCAD de afge lopen tien jaar veel van de drugge bruikers (waaronder die van heroïne) bereikt, namelijk minstens vijftig procent. Heel anders ligt dat bij de mensen die echte problemen hebben met drank gebruik. Op grond van landelijke schattingen en berekeningen wordt gevreesd dat Zeeland 27.000 pro bleemdrinkers heeft. Tot deze groep behoren de overmatige drinkers (acht glazen of meer per dag) en de alcoho listen (12 glazen of meer alcoholische drank per dag). Van de probleemdrin kers heeft het ZCAD sinds 1972 slechts ongeveer tien procent bereikt, wat overeenkomt met de landelijke resultaten Het feit dat drugverslaaf den veel eerder in aanraking komen met instanties als het ZCAD wordt veroorzaakt door het feit dat drank (ook wanneer het om flink of grootver bruik gaat) veel meer geaccepteerd is binnen de samenleving. voorwaarden voor een van den Broek on- samenwerking met het langs een notitie opge- HKPD. Voor het tot in- ke drughulpverienings- basisfilosofie van functies in kaart zijn ge- hulpverlening, huiskamerproject em- le consequenties. Pro- over de personeelsbezet- stig in het voortbestaan jectleider Neteson van ting. Hij vreesde dat niet bedreigd door voome- het HKPD is met dat op korte termijn aan de- stuk akkoord gegaan en ze voorwaarden voldaan burgse en Vlissingse ge- heeft er ook zijn handte- zou kunnen worden. Zo- meentebesturen om de kening onder gezet. financiële steun vrijwel geheel te staken. ZCAD-voorzitter Brink- i wilde deze notitie opheffing als gezegd dreigt echter 1 januari volgend jaar heer Brinkman bena- woensdag nog niet in de HKPD. drukte woensdag dat openbaarheid brengen Brinkman stelde in dat voorop moet staan dat Eerst wilde hij nog over- opzicht dat de specifie ke functies van het huis kamerproject daar dan ook maar moeten blij ven. In afwachting van definitieve fusiebeslui- ten kan dan voorlopig het op de oude voet door Door de laag- worden gegaan. er geen gaten vallen in leg met het HKPD. de hulpverlening. Hij hechtte grote waarde aan de laagdrempelige opvangfunctie van het Hij wees ook op het be- HKPD. Het ZCAD heelt lang van zowel het daar geen mogelijkhe- HKPD den voor, ook al omdat ZC'AD. Belang Benno Hinneman Oostburg naar Internationale vakwedstrijden VLISSINGEN - De 19-jarige Benno Hinneman uit Oostburg, leerling van de bedrijfsschool van de KMS in Vlissingen. zal Nederland vertegen woordigen in de Internationale Be- roepenwedstrijden in Oostenrijk in het vak draaien. Bij de KMS volgde hij een opleiding machinaal verspa- ner (draaien). Tijdens de in maart gehouden selec tiewedstrijden in Soest en Eindhoven, kwam Benno Hinpeman in het vak draaien als „hoogst gekwalificeerde" uit deze selectie Van de KMS-be- dnjfsschool namen dne leerlingen deel aan de selectiewedstrijden in de vakken draaien, frezen en constructie- bankwerken Aan de internationale wedstrijden, die in de week van 22 tot en met 26 augustus in het Wirschaftsforderungs Instituut te Linz worden gehouden, nemen 17 geïndustrialiseerde landen deel. ■rei: n eden dat betreffende goederen niet iriipfcfal aflrnmcfitr ^iin RnupnHipn jas; diefstal afkomstig zijn. Bovendien verdachte al eerder veroordeeld weest voor een dergelijk feit. Mede ardoor vond de procureur de ver deling door de Middelburgse poli- rechter onvoldoende raadsman van S.. mr D J. Olie. rgeleek dit soort strafzaken met et schieten met hagelkorrels", om- aI at een schot vrijwel altijd raak is en in bijna altijd fout zit. Hij meende n ook, dat verdachte, gezien zijn teringen in het register, zijn best :ft gedaan en zowel van opzet he- g als van schuldheling diept te ""•forden vrijgesproken. Arrest volgt nsdag 12 juli. SINT-JANSTEEN De dien stenbonden FNV willen dat Nec kermann bv een plan maakt waarin opheldering wordt ver schaft over de positie en de toekomstige activiteiten van het postorderbedrijf in Sint- Jansteen. Zodra districtsbe stuurder J. van den Brink terug is van vakantie wil de Necker- tottfmann-directie hierover met de FNV praten, aldus algemeen di- recteur H. Schellekens. Zoals gemeld gaan bij het bedrijf als gevolg van een teruglopende omzet zeventien arbeidsplaat sen verloren. Er zullen elf ge- ré dwongen ontslagen vallen ul Distnctsbestuurster Miek Vaar ten. die Van den Brink momen teel vervangt, denkt niet dat de problemen binnen het postor derbedrijf met deze maatregel zijn opgelost „Het zit zeker niet Soed, maar de tijd zal het leren". Volgens Miek Vaarten zou de FNV de ontslagen zeker niet hebben gepikt als de zaken er zo JJöjgoed voorstonden als Necker mann nu voorstelt. „Wij hebben de directie gevraagd een plan te toaken om uit de negatieve sfeer je komen en dat hoeft bij een bedrijf zeker niet het personeels- OS bestand te treffen". Volgens di- rs recteur Schellekens is er geen ander probleem dan de elf werk- 11 nemers. „We hebben moeten in- irA 4pelen op de omzetschatting Sp: voor het najaar Neckermann C« hlijft heus wel bestaan. Ja. tenzij ,Al de omzet natuurlijk in elkaar Ki lazert, maar in kan niet in de >P kristallen bol kijken". De prog- y noses laten echter niet dat beeld aen ze geven hoop, aldus Schel lekens. GOES De voorzitter van de vaste kamercommissie voor welzijn en cul tuur, mevrouw G. M. P. Cornelissen. heeft woensdagmorgen de tentoon stelling 'Stadsherstel door samen spel' in Goes geopend. Ze deed dat door aan de gevel van het tentoon- stellingspand. Bierkade 1, een bord te onthullen waarna de naam van de tentoonstelling zichtbaar werd. In haar openingstoespraakje wees me vrouw Cornelissen erop dat stadsher stel een belangrijk onderdeel vormt van het welzijn van de bewoners van een stad. Mede daarom achtte ze het dan ook een goede zaak dat ze als voorzitter van de kamercommissie voor welzijn en cultuur aanwezig was. Daarnaast wees ze op het belang van restauratieprojecten voor een stad. Zc noemde het belangrijk oude. herkenbare zaken te bewaren, omdat dat vaak juist de dingen zijn die een stad een eigen identiteit geven. Daar om riep ze de aanwezigen bij de opening van de tentoonstelling op te blijven vechten voor het behoud van monumenten. Mevrouw Cornelissen stelde verder dat stadsvernieuwing geen zaak is van alleen een gemeentebestuur, maar van verschillende andere in stanties Dat blijkt volgens haar ook op de tentoonstelling waar bijdragen uit verschillende 'hoeken' te z zien zijn Een andere zaak waar ze. wat Goese betreft, tevreden mee was. de integra tie van de gehandicapte in het stads vernieuwingsproject, zoals zich dat in Goes heeft ontwikkeld. Ze doelde daarmee vooral op de aanwezigheid van Huize Den Berg in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat. een straat die bijna een totale restauratie achter de rug heeft. De Goese wethouder L. H. de Leeuw, die zich met stadsontwikkeling bezig houdt, ging bij de opening uitgebreid in op de geschiedenis van Goes en dan met name op die van het noordelijk stadsdeel. Tot slot maakte hij duide lijk dat na afronding van de verschil lende stadsvernieuwings- en restaura tie-projecten in Goes-noord (daar wordt onder verstaan het gebied tus sen het Goese winkelcentrum en de Goese Polder) in totaal 276 nieuw bouwwoningen neergezet zijn en 167 restauratiepanden en woningverbete- ringspanden gereed zijn. De gemeente heeft daar 4.5 miljoen gulden aan bijgedragen als alles wordt meegere kend en het rijk 9,5 miljoen. Rondwandeling Na de opening van dc tentoonstelling maakte het gezelschap genodigden een rondwandeling door hel stads vernieuwingsgebied dat ook op ver schillende tekeningen en foto's op de tentoonstelling afgebeeld. Het gaat onder meer om de Sint-Jacobsstraal. enkele panden op de Beestenmarkt, het Stoofstraatgebied waar nog aan begonnen moet worden, de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, het plan Ni- vo's, de Cornel is Eversdijkstraat, een deel van dc Nieuwstraat, dc Kaden en de ontsluiting bij het evenemen tenterrein. Die gebieden zijn op ver schillende manieren en door ver schillende instanties op de tentoon stelling in beeld gebracht. Er zijn panden waarop bepaalde ontwikke lingen met foto's en kaarten geïllu streerd zijn, er is een maquette van een aantal restauratiepanden in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat en iedereen die maar iets met het gebied te maken heeft is vertegenwoordigd. Naast deze tentoonstelling over Goes-noord is er een tentoonstelling over stadsvernieuwing in het alge meen. Verder is er een dia-presenta tie over het gebied. De tentoonstel ling is gratis te bezichtigen. Dal kan van maandag tot en met vrijdag tussen 13.00 en 17.00 uur en op zater dag lussen 10.00 en 17.00 uur. Het is ook de bedoeling dat verschillende klassen met scholieren op het project inhaken. De tentoonstelling duurt tot 3 september. Hoofdagent R Kok staat enkele bezoekers van de Vlissingse binnenstad te woord. Door de wandelpatrouilles wordt de politieman weer gezien als 'oom agent Sinds enige tijd zijn ze weer een min of meer vast onderdeel van het straatbeeld: wandelende en fietsen de politie-agenten. Jarenlang bewogen de surveillanten zich vrije vrijwel uitsluitend gemotoriseerd voort, maar de golf van bezuinigingen trof ook de politiekorpsen. Voor een aantal korpsen was dat aanleiding om met name op het brandstofverbruik te besparen en de agenten weer op de fiets de straat op te sturen. Zo ook bij de korpsen van de vier snelheidscontrole houden of te voet grote Zeeuwse gemeenten. Goes. Middelburg, Temeuzen en Vlissin gen. Dat gebeurt echter niet alleen uit het oogpunt van bezuiniging. Verbetering van het contact tussen politie en publiek staat in een aan tal gevallen voorop en is in andere gevallen een gunstige bijkomstig heid. Middelburg is een voorbeeld van een gemeente waar zowel het één als het ander het geval is. Het korps heeft de beschikking over vier agen ten die uitsluitend in hun 'eigen' wijk surveilleren. Zij kregen in Zut- phen een speciale opleiding die hen moest voorbereiden op hun sociale en maatschappelijke taken. Daar naast gaan ook de agenten van de 'gewone' surveillancedienst niet langer uitsluitend gemotoriseerd de straat op een bromfietser achtervolgen", al dus de adjudant Ee) e- Ook in Goes vrijwel dagelijks agenten te voet of per fiets op pad. In Goes maakte de toenmalige korpschef J L de Rave gebruik van de bezuinigingen om een lang gekoesterde wens te reali seren en de agenten weer niet-ge- motoriseerd de straat op te sturen. In Vlissingen wordt er eveneens aan gewerkt om de agenten weer het predikaat 'oom' te verschaffen. Sinds een maand of zes surveilleert de Vlissingse politie weer per fiets, met als hoofddoel de verbetering van het contact met de bevolking Uit de reacties blijkt volgens adju dant H. Witvliet dat deze maatregel waardering oogst: „De mensen vin den het een geruststelling als ze van tijd tot tijd een agent langs zien komen die nu eens niet onbereik baar in zijn auto of op de motor zit. Zo n man op de fiets is natuurlijk makkelijker aanspreekbaar en bo vendien gaat van hem een grotere preventieve werking uit dan van oorbeeld daarvan wordt even later gegeven tijdens een andelpatrouille met hoofdagent R. Kok van de Vlissingse politie. Een personenauto rijdt door het Groencwoud in de verboden rij richting. „Kijk", zegt Kok, „met de auto of de motor zou ik daar achter aan gaan, maar dat gaat nu moei lijk". Daar staat tegenover dat de wandelende agent op plaatsen kan komen die onbereikbaar zijn voor de surveillancewagens. De Vlis singse Walstraat is daar een voor beeld van. De politie-auto's rijden daar in de avonduren wel door heen, maar dat is overdag nauwe lijks mogelijk in verband met het winkelende publiek. Het optreden van hoofdagent Kok Temeuzen zijn beperkt zich tot het staande hou den van enkele fietsers in de Wal straat promenade. Het blijft in alle gevallen bij een vriendelijk praatje en een waarschuwing aan het adres van de fietsers. Zoals waarschijnlijk al sinds het bestaan van politie korpsen het geval is, proberen de betrokkenen hun optreden met al dan met geloofwaardige smoesjes te verklaren. Op de vraag van Kok waarom hij door de Walstraat fietst, antwoordt een jongeman „Voor m'n werk" Wat dat werk dan wel inhoudt, wil hoofdagent Kok weten ..Postloper" zegt de jongeman en op agenten in een auto Die zitten vijf hetzelfde ogenblik blijkt uit de uit- minuten" later aan de andere kant van de stad en dat weten de men- De wandelpatrouilles worden al langer uitgevoerd, met r drukking op zjjn gezicht dat hij nattigheid voelt en jawel. Kok laat deze 'kans voor open doel' niet marktdagen, iiiaar zijn sinds de (her)invoermg van de dienstfiets in tensiever geworden. De taken van de agent te voet of op e op liggen: „Juist, het woord zegt het al, dus ga verder maar lopen". De fietser vervolgt wandelend zijn weg na beterschap beloofd te hebben. Hetzelfde doet even later een meis- de fiets zijn niet wezenlijk anders je, nadat Kok haar heeft voorgere- dan die van de collega's in de auto, al zijn er natuurlijk beperkingen. kend dat fietsen in de Walstraat haar twintig gulden,of in haar geval „De nadruk ligt bij deze vorm van ongeveer acht weken zakgeld kan surveilleren op wat wij noemen de kosten. statische overtredingen. Je kunt op de fiets nu eenmaal moeilijk een Een eindje verderop wordt de hoofdagent staande gehouden door een dame: „Ik wil het nog eens even over gisteren hebben", zegt zij. Ver volgens ontspint zich een discussie over het al dan met toegestaan zijn van honden op het strandje nabij de Coosje Buskenstraat. Kok en een collega hebben de vrouw en enkele andere hondenbezitters de dag er voor gewezen op het onhygiënische aspect van de aanwezigheid van honden op het betreffende strandje Een aanwezigheid die gedurende; het zomerseizoen met is toegestaan - op het Badstrand. Op het 'Klein" zandje', zoals het strand bij de Coos je Buskenstraat plaatselijk bekend staat mag het echter wel, zo werd de^ vrouw duidelijk bij navraag op het; gemeentehuis Tot haar grote vreugde, zo blijkt uit haar woorden „Ik wil niet graag iets onwettigs doen. Maar mijn hond lééft voor het water, zwemmen is zijn lust en zijn- leven. Nee, daar zat je toch even- fout", besluit zij. In ieder geval vindt Kok het gesprek een bewijs dat het contact met het publiek door de wandelpatrouilles verbe- r terd is. „Als ik in een auto had - gezeten, was dit natuurlijk nooit gebeurd". En zo doen zich tijdens de wandeling nog enkele gevallen voor die bewijzen dat de communicatie' tussen politie en publiek door de. 'alternatieve surveillance' makkelij ker verloopt. In het geval van de fietspatrouillq ligt dat toch weer anders, zo vindt Kok. Daarbij raakt de poli- tie-agent veel moeilijker aan de praat met de mensen. Toch liggen ook hier mogelijkheden, die niet. zijn weggelegd voor de politiemen sen in de auto. Dat wordt met name veroorzaakt door de wijze van aan leg van nieuwe woonwijken. Op- veel plaatsen kunnen auto's niet komen en als de aanwezigheid van de politie wordt vereist, is de fiets het aangewezen middel. Zo positief als hoofdagent Kok zich; uitlaat over het effect van fietsende en wandelende politie-agenten is men niet bij alle korpsen Korpschef C. O Hindnks van de Terneuzense gemeentepolitie: „Dat is moeilijk te meten, we hebben er nooit enig onderzoek naar gedaan Er komen wél reacties van het publiek in de geest van We zien meer politie", maar of he't contact inderdaad ver betert. is moeilijk te zeggen". Woordvoerders van de korpsen in Goes en Middelburg laten zich in gelijke bewoordingen uit. al vindt" men wel dat zeker de aanspreek baarheid van de politie door deze wijze van patrouilleren is verhoogd; Over één ding is men het bij alle- korpsen van gemeentepolitie in- Zeeland eens van agenten te voet; of op de fiets gaat een sterkere preventieve werking uit dan van del! gemotoriseerde collega's Hans Verbeek. VERENIGING ZEEVAARTBELANGEN Enkele van de genodigden nemen aandachtig kennis t an het materiaal op de tentoonstelling Stadsherstel door samenspel' die woensdag in Goes werd geopend. (Van onze correspondent) GENT Alle belangrijke Gentse trafieken worden bedreigd door de grote naburige havens, die allemaal toegankelijk zijn voor grotere sche pen. Dat staat te lezen in het onlangs verschenen jaarverslag van de ver eniging van Gentse Zcevaartbelan- gen dat onlangs is verschenen. Inhakend op het rapport Anselin (waarin onder meer voor een grotere sluis in Terneuzen en een verbreed kanaal wordt gepleit) dat begin dit jaar door de Belgische Nationale Ha vencommissie van een gunstig advies werd voorzien, zegt de vereniging van Gentse Zeevaartbelangen dat de tijd dringt om de haven van Gent toegan kelijk te maken voor schepen met grotere tonnenmaat „Onze centrale ligging en het dynamisme van onze bedrijven kunnen nog een tijdlang de druk opvangen. Maar voor hoelang nog7" De vereniging begrijpt ook niet waarom de verbetenngswerken om de vaart door de zeesluis in Temeuzen veiliger te maken, nog jaren moeten 'aanslepen' Volgens de Gentse Zee vaartbelangen blijft de haven van Gent afhankelijk van enkele bijzon der belangrijke trafieken: ertsen, ko len. graan en derivaten. „De pogingen tot diversificatie wor den hier niet onderschat, maar kun nen inzake tonnage beslist niet die weerslag hebben op de maritieme goederenbeweging als de stortgoede ren". aldus de vereniging Zij herhaalt overigens haar oproep tot het ministerie van verkeerswezen zon der uitstel maatregelen te nemen om de loodsenproblemen op te lossen De scheepvaart van en naar Gent onder vindt soms hinder door een tekort agn kanaalloodsen. Tijdverlies gaat voor rederijen gepaard met aanzienlijke financiële verhezen, aldus de vereni ging van Gentse Zeevaartbelangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13