ZEELAND" I Middelburgs jongetje verzon zijn ontvoering Zeeuws-Vlaams experiment met bustaxi gaat toch door Akkoord Muller-bond ontslagkwestie 18 man Vervoer 1 augustus plat Mosselvissers 'buitengaats' op de bon ONDANKS STAKINGSDREIGING FNV ZC r DONDERDAG 7 JULI 1983 PAGINA 11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANI SSINGEN In de nacht van dinsdag op woensdag zijn twintig Zeeuwse lvissers bekeurd voor het varen op de Noordzee. De rijkspolitie te maakte tussen Den Helder en IJmuiden proces-verbaal op tegen ;ers uit Yerseke. Bruinisse en Zierikzee. mosselvissers, die hadden gevist op de Waddenzee, bezitten geen rtificaat van deugdelijkheid' voor hun schepen. Elk bedrijfsschip moet zo n certificaat hebben om op de Noordzee te mogen varen. De mosselvissers zijn daarom verplicht binnendoor naar hun thuishaven te varen. In verband met het warme weer echter wilden ze de mosselen zo spoedig mogelijk naar de plaats van bestemming brengen. Dit om de kwaliteit van de mosselen te garanderen. Daarom gingen de twintig mosselvissers via de Noordzee, omdat die route sneller is en het op de Noordzee aanmerkelijk koeler is De bekeurde mosselvissers staat een boete van 500 tot 750 gulden te wachten. DDELBURG - Het 11-jarige jongetje Paul Richard van Tilburg uit Middelburg, die na ruim tig uur vermist te zijn geweest, zijn ouders afgelopen vrijdag vertelde dat hij was jtvoerd, heeft dit verhaal van A tot Z verzonnen. De jongen is woensdag tegenover de ddelburgse recherche met de waarheid voor de dag gekomen. Uit angst voor een slecht loolrapport heeft Paul zich schuil gehouden op de zolder in de woning van een vriendje, op jftig meter afstand van zijn ouderlijke woning. et vermoedend dat zijn 'verdwij- het ontbreken van een motief van de voerd gaat het de ontvoerder altijd ig' zoveel beroering zou veroorza- daders het belangrijkste aankno- om ofwel een hoog losgeld ofwel om n, kwam hij vandaar - kort na het pingspunt. De heer Traas van de een zedenmisdrijf. Maar de heer Van zenden van een opsporingsbericht recherche: „Als een kind wordt ont- Tilburg kon een hoog losgeld niet de televisie - vrijdagavond om tien TERNEUZEN De directie van Willem Muller BV' in Terneuzen heeft woensdag met de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor achttien van de 58 werknemers. Volgende week wordt de principeovereenkomst voorgelegd aan de leden. De federatie is ervan overtuigd dat er grote zeeslepers voorlopig in i_0 voor de achttien man geen alternatie- ïerscheldegebied te stationeren Daar ven meer zijn bij de zeesleepdienst blijven ze inzetbaar bij bergingen en van Muller. Die tak van het bedrijf andere jobs leed met name het afgelopen jaar Tijdens het overleg van woensdag is fikse verliezen De exploitatie van de afgeproken dat, mochten er bij het grote zeeslepers, die vooral off-shore Muller-bedrijf vacatures te vervullen werk verrichtten, leverde steeds meer zijn, de achttien man die straks op problemen op. J. Vneze van de FWZ straat staan voorrang krijgen, woensdag na afloop van het gesprek Vrieze van de FWZ: ..Bij de andere de Muller-directie „Het gaat de inter- takken van het bedrijf gaat het nog nationale zeesleepvaart bepaald niet steeds prima, heb ik begrepen" voor de wind. Er is nauwelijks werk. Een kleine maand geleden bereikte de Om de zaak weer rendabel te maken. Vervoersbond FNV overeenstemming moest Muller inderdaad maatregelen met Muller over een nieuwe cao voor nemen". de havensleepdienst Bij zee-assisten- tie van de havensleepboten wordt Dat gebeurde eind vonge week. toen gewerkt met een 4-koppige beman- het bedrijf bij het Arbeidsbureau in ning Consequentie van die afspraak Terneuzen ontslag vergunning aan- Een tiental extra arbeidsplaatsen Die vroeg voor achttien man personeel worden voornamelijk ingenomen door Tegelijkertijd werd besloten de vijf voormalige 'losse' krachten ir tevoorschijn. De beide jongens bben samen het ontvoeringsver- elkaar gezet, met gebruikma- ng van de verklaring van een helder- jide die na Pauls vermissing door i ouders was ingeschakeld. De me- deling van de helderziende dat Paul s ontvoerd hadden diens ouders 'PE>k aan het vriendje doorverteld, vader van Paul geloofde aanvan- ïjk heilig in de verklaring van zijn intje en in die van de helderziende, ndagavond zocht hij contact met pers om 'iedereen te waarschuwen or de praktijken van de ontvoer- De heer Van Tilburg herhaalde ;n alle details van de 'ontvoering'. zijn zoontje samen met een vriend- ingestudeerd, ul vertelde zijn ouders, dat hij bij brandgang van zijn ouderlijk huis n het Rustenburgplantsoen was ngesproken door een blanke man, hem zei dat zijn vader was opgeno- en in het ziekenhuis Paul volgde de A endie hem ook naar het ziekenhuis u brengen, naar een auto waarin A ee donkerkleurige mannen zouden "/ten. Paul werd, zo verzon hij, ver- jxrfd en naar een donkere schuil- its gebracht. Daar kreeg hij alleen it ananas te eten. Na de televisieuit- ling brachten de mannen, zo loog uil tegen zijn ouders, hem toen in „plmek naar een plek niet ver van zijn iyiis. waar hij vrijdagavond laat lo- jhd arriveerde. werkelijkheid echter bevond Paul ih op de zolder van het huis van een lendje buiten medeweten van diens ders, op slechts vijftig meter van n woning. Daar hield hij zich schuil een houten hutje. Hij was van plan het daar een week uit te houden, jdens zijn vermissing riepen Pauls iders de hulp in van een helderzien- Die verklaarde dat Paul was ont- lerd Via het vriendje kwam Paul dit thaal te weten en hij maakte er „ibniik van De grond was hem in- Idels zo heet onder de voeten ge- T [lorden, dat hij besloot zijn 'verdwijn- E juc' op te geven. Om niet door zijn te worden gestraft, haakte hij l het door de helderziende pi verhaal in. •r de recherche van de gemeente- ilitie Middelburg, die gevraagd was 'ontvoering' te onderzoeken, was betalen en uit een doktersonderzoek is gebleken dat de jongen sexueel niet is misbruikt". Volgens de heer Traas zaten in de verklaringen van de heer Van Tilburg, die in goed vertrouwen zijn zoontje napraatte, zoveel tegenstrijdigheden, dat de recherche er gevoelsmatig van uit moest gaan dat er van een ontvoe ring geen sprake was. De recherche liet, om sociale en psychische rede nen, de zaak een paar dagen betijen. Woensdagmorgen nodigde de recher- "che de familie Van Tilburg uit op het Middelburgse politiebureau, waar het knaapje 'even apart werd genomen' Toen kwam het hoge woord er uit Pauls lippen zijn, zoals gemeld, uitge beten Volgens Paul komt dat door de bijtende stof, die de ontvoerders zou den hebben gebruikt om hem te ver doven. De heer Traas wijst erop. dat de hppenuitslag het gevolg kan zijn van het feit, dat de jongen voor en tijdens zijn verdwijning onder grote psychische druk moet hebben geleefd Hoewel bet rechercheteam veel werk aan deze zaak heeft gehad, zijn de Middelburgse rechercheurs blij dat de zaak nu is opgelost. De heren Pasveer en Heijboer van de recher che: „In elk geval is nu gebleken dat de samenleving niet bang hoeft te zijn. Kinderen hoeven niet langer binnen gehouden te worden. In Mid delburg verdwijnen niet zomaar kin deren..." Geluidsapparatuur MIDDELBURG - Bij een inbraak in het ïongerencentrum Midgard in Mid delburg hebben onbekenden voor vijf tienhonderd gulden aan geluidsappa ratuur meegenomen De inbraak werd gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag De recherche van de gemeen tepolitie in Middelburg vermoedt, dat de dader of daders zich hebben laten insluiten Er zijn geen sporen van braak gevonden. Ontvreemd zijn een versterker, een cassettedeck. een draaitafel en een bedrag van 110 gul den. De zaak is in onderzoek Streekarchivaris W.H Keikes bij het Zierikzeese Gildepoortje. dat verpakt in een 'houten corset' is opgeslagen op het terrein van gemeenteicerken. ZIERIKZEE Een achttiende eeuws Zierikzees gildepoortje wordt in ere hersteld. Het poortje staat sinds 1977, stevig verpakt in een houten 'korset', opgeslagen op het terrein van gemeentewerken aan de Korte Nobelstraat. Daar belemmert het echter de bouw van een opslagruimte. Overigens was hel toch al de bedoeling om het poortje, dat voorkomt op de lijst van beschermde monumenten, weer een waardige functie te geven. Omstreeks september zal het gilde poortje worden geplaatst m de Pa ter Nosterstraat, waar het met na- De streekarchivaris vertelde dat, Zierikzee al vroeg een groot aantal' ambachtsgilden kende, wat bijvoor de toegang gaat vormen tot het beeld blijkt uit een oorkonde van binnenplaatsje van het (gemeente lijke) Rode Kruisgebouwtje. Oor spronkelijk was het monumentje 1425, waarin negendertig gilden trouw beloven aan de stedelijke rechten en verplichtingen. Keikes afkomstig uit het Beddeweeg, waar ,,in beginsel was het gildewezen het destijds moest wijken voor uit breiding van de PTT-centrale De Schouwen-Duivelandse stree- primair gericht op bescherming van het ambacht en van hen die het ambacht beoefenden Men moest karchivans W. H Keikes maakte poorter van de stad zijn om te duidelijk ingenomen te zijn met de worden toegelaten En voorwaarde voorgenomen herplaatsing aan de was ook dat een meesterproef Pater Nosterstraat Hij noemde de moest worden afgelegd" inpassing binnen het Zierikzeese stadsdomein een goede zaak. „Want in het verleden is dat weieens an ders geweest Zo werd eertijds een werkelijk schitterend gildepoortje. afkomstig uit het Korte Groendal, door een particulier gekocht en in Haamstede geplaatst". Proeve „Tot de tientallen gilden die Zie rikzee voor de Franse tijd rijk was behoorde ook het metselaarsgilde. Zoals de aankomende zilversme den als gildeproef een beker of bakje moesten maken en versieren, de meubelmakers een kist of kast dienden te maken, zo moesten ook de metselaars die tot het gilde wilden toetreden een proeve van bekwaamheid afleggen". Archivaris Keikes voegt daaraam toe dat in Zierikzee door een geluk kige samenloop van omstandighe den enige staaltjes van het kunnen van de metselaars bewaard zijn gebleven in de gedaante van de zogenaamde gildepoortjes De poor tjes, die toegang gaven tot brandpa- den. stonden oorspronkelijk in het Maarstraatje (proefstuk van de met selaar Danièl Bal uit het jaar 1749) en in de Venkelstraati waarschijn lijk in 1745 vervaardigd door Mat- thijs van Nooijeni. Het in de Pater Nosterstraat te plaatsen poortje be treft een proeve van bekwaamheid van Marinus Lookman uit 1761. Volgens Keikes zijn de Zierikzeese gildepoortjes karakteristiek vanwe ge de toegepaste smalle metsel- steentjes en het 'zeer zorgvuldig' uitgevoerde voegwerk. nd< SCHARENDIJKE - Een hoogwerker van rijkswaterstaaf heeft woensdag in Scharendijke een onderwater-aquarium van 37 ton in het Grevelingenwater neergezet. Het gaat om een cirkelvormig uit glas en staal opgetrokken bouwsel, dat binnenkort naar de zuidwesthoek van het Grevelingenmeer wordt gesleept om half afgezonken te worden bij het drijvende restaurant Dolfijn. Daar wordt het gevaarte op een diepte van 1.80 meter in het water bevestigd aan meerpalen en tegen zware stormen bestand gemaakt door 172 ton ballast. Burgemeester W den Boer van Mid- denschouwen toonde zich woensdag morgen bij de plaatsing van het aqua rium bijzonder ingenomen met dit nieuwe object, dat het Dolfinarium, dat vorig jaar uit Scharendijke ver trok. volgens hem zeker kan vervan gen als toeristische attractie. De bezoekers kunnen vanuit het aquarium over enxonder de waterspie gel kijken naar rondom aangebrachte gazen kooien, waarin alle vis- en plan tensoorten uit de Noordzee, de Oos- terschelde en de Grevelmgen worden samengebracht. De uitvinders van het onderater-aquarium. D Nauta en R G. van de Torre uit Wassenaar, hebben hun bouwsel de naam 'aqua- dome' meegegeven. Omstreeks 15 juli wordt het geopend voor het publiek. Foto Het gevaarte wordt met een 140 ton zware kraan in het water neerge laten. iVan onze Hauü redacteuri DEN HAAG Gesteund door het ministerie van verkeer en waterstaat begint de vervoersmaatschappij ZWN binnen enkele weken, ondanks de dreiging met een staking door de Het blijft voor de buitenwereld naar moeilijk wennen, dat één van de leden van het dagelijks bestuur van de provincie een vrouw is. Met ijzeren regel- naal ontvangt de gedeputeer de mevrouw E. Mans-Koster brieven die gericht zijn aan de gedeputeerde, de heer Mans- Koster. Vandaar dat ze. zo vertelde ze ons onlangs, aangenaam ver- n1st wastoen onlangs de Ver eniging Algemeen Vissersbe- long uit Bruinisse haar een uitnodiging stuurde voor te houden mosselfeesten en die invitatie begon met: ..Geachte mevrouw Mans-Koster" Maar", zei ze, „die verrassing was gauw teniet gedaan. Van uit Bru werd me namelijk de verzekering gegeven, dat ik mijn echtgenote, verloofde of gezelschapsdame mag meene men" De gedeputeerde Maris 'doet' onder meer emancipatieza ken. 'Ze heeft het erg druk FNV, met een taxi-experiment waar bij met ingang van 1 augustusde bestaande busdienst tussen Hulst en Lamswaarde in Zeeuwsch-Vlaande- ren tijdelijk wordt vervangen. FNV, CNV en ZWN hebben woensdag in een gesprek op het departement hun standpunten toegelicht maar zijn niet verder tot elkaar gekomen. De FNV is niet van plan om nog verder gesprekken over het experi ment te voeren, zolang naar haar ideeën niet wordt geluisterd Het CNV verwerpt evenals de zusterbond het experiment, maar is wél bereid nog in gesprek met de directie van ZWN te blijven Een CNV-woordvoerder heeft woensdag wel laten weten dat het ministerie van verkeer en waterstaat, dat veel belangstelling heeft voor het experiment, „met vuur speelt" Zoals bekend wordt éen van de slechtst bezette lijnen in Zeeuwsch- Vlaanderen gedurende een half jaar vervangen door een systeem waarbij taxi's kunnen worden opgeroepen. Het gaat de ZWN er om, zo zegt de vervoersmaatschappij, om zowel op kwalitatief als op kwantitatief gebied cijfers over beide vervoerswijzen te verzamelen. De FNV is bang dat het experiment een vertekend beeld gaat opleveren, vooral als het om de kosten gaat. De loonkosten vormen wat dit betreft de zwaarste post, en op grond van de verschillende arbeidsovereenkom sten neemt de FNV aan dat het taxi- experiment sowieso goedkoper zal uitvallen. Dat zou uiteindelijk wel eens kunnen leiden tot het verdwij nen van niet al te drukke verbindin gen en van arbeidsplaatsen van streekvervoer-chauffeurs. De FNV is overigens bereid om aan het experiment deel te nemen, mits enkele essentiële voorwaarden wor den vervuld. Zo zou het experiment of door ZWN-chauffeurs moeten worden uitgevoerd -dan is immers dezelfde CAO van toepassing als by het streek vervoer- of die streekvervoer-CAO zou zes maanden lang moeten gelden voor de taxi-chauffeurs die meedoen. ZWN bleek woensdag in Den Haag echter niet bereid om op die verlan gens in te gaan. reden voor de FNV om af te zien van verdere gesprekken. Het ministerie stelt zich aan de zij lijn op: men stelt slechts behoefte te hebben aan het experiment. AXEL Het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaande- ren gaat maandag 1 augustus plat. Dat staat voor voorzitter Chris Ollcbek van de ondernemingsafde- ling FNV bij het streekvervoer ZWN nu wel vast, na een twee uur durend gesprek met de minister over de proef met dc taxi-bus op de lijn Hulst Lamswaarde. Ollcbek heeft dat gesprek als weinig constructief ervaren. Zoals gemeld is de FNV woedend over de taxiproef, die volgens de vakbond de service en de continuïteit in gevaar brengt en een ondergraving is van het totale openbaar vervoer. De bond vreest dat bij het slagen van de proef zo'n zes- tol zevenhonderd buschauffeurs in Nederland op straat komen te staan. Vandaag komt het actiecomité al bijeen om de sta kingsplannen verder uit te werken ,.De molen draait nu op volle toeren, we ronden de zaak af zei Ollebek woensdagmiddag na het gesprek op het ministerie v uigciis ue xt.wise buschauffeur in de proef uitsluitend bedoeld om de loonkosten te drukken, werknemers te laten afvloeien. Dat blijkt volgens Ollebek uit de proef die het streekvervoersbedrijf BBA in Breda heeft gehouden met achtpersoonsbusjes en eigen personeel. Dat kwam duurder uit. aldus Ollebek ..Het moet dus wel uit de loonkosten komen", Zodra het eerste taxibusje op de lijn Hulst-Lamswaar- de gaat rijden, leggen alle 80 buschauffeurs in Zeeuwsch-Vlaanderen het werk neer Duurt de proef nog voort na 3 augustus dan gaan ook de overige ZWN-chaufTeurs in staking en dat betekent geen busvervoer in heel Zeeland, de Zuidhollandse eilanden tot aan Rotterdam en West-Brabant Van vervoersbe drijven uit heel Nederland zullen bij de start van de proef bussen naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen om de poorten van de stallingen in Draaibrug en Axel geblokkeerd te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11