ompromis verwacht over hensenrechten in Europa Controle aan grenzen op betalen caravanbelasting Helft bijstandstrekkers vindt inkomen gebrekkig Chaos in prijzen van brillen 27: 34: 370: o 395: 895: 872: PZC/binnen-buitenland JINDE VEILIGHEIDSCONFERENTIE IN ZICHT Detam: ziektewetpremie in 1984 flink omlaag fijpels wil )rse ingreep m A Waterkrachtcentrale na 10 jaar opgeknapt Steeds meer jongeren slachtoffer van misdrijf PEUTER OVERLEEFT VAL VAN 12 METER NSDAG 6 JULI 1983 5 HAAG (ANP) De prijzen voor brilglazen lopen in ons lancl zo sterk en dat gerust van een chaos gesproken mag worden. Een onderzoek door tonomische controledienst naar de naleving van de prijsgedragsregeh betrekking lot brilmonturen en glazen by importeurs en opticiens heeft wibarende prijsverschillen aan het licht gebracht ten en monturen worden in zeer beperkte mate in Nederland vervaardigd ie torden uit diverse landen geïmporteerd Voor zes van de belangrijkste tgoneen meest verkochte glazen van dezelfde kwaliteit werd door de tomische controledienst een maximaal verschil van 87 procent geconsta- d tussen de hoogste en de laagste inkoopprijs Het verschil tussen de jste en de laagste handelsmarges in geld gemeten bedroeg maximaal 77 procent, resulterend in verschillen tussen de emdprijzen 'van maximaal 57 procent. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft deze cijfers dinsdag bekendgemaakt in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het VVD- kamerlid Kamp De verschillen worden veroorzaakt door de herkomst en de soort van de glazen Een prijsvergelijking bij monturen van eenzelfde kwaliteit op grond van hel ter beschikking staande materiaal is met mogelijk Een van de factoren die een dergelijke prijsvergelijking bemoeilijkt is de modegevochg- heid van de monturen Wel is bekend dat mede afliankelijk van kwaliteit en model er forse prijsverschillen bij monturen bestaan 'n'lDRID (RTR/DPA/ANP) Op de Europese veiligheidsconfentie in Madrid werd dinsdag de ortsachtig onderhandeld over de laatste geschilpunten met name over de mensenrechten, ''''mmige delegaties verwachten dat de conferentie, die tweeënhalf jaar in een impasse heeft skeerd, snel kan worden afgerond. ben ervan overtuigd dat we bin- oorspronkelijke eisen op het gebied een mogelijke snelle afsluiting van de enkele dagen tot overeenstem- van de mensenrechten heeft laten bijeenkomst, die de naleving toetst !Mig kunnen komen Dat zei de vallen dat nu de grens is bereikt. van de in 1975 ondertekende slotakte tenrijkse delegatieleider Franz Een woordvoerder van het Nederland- van Helsinki over veiligheid en sa- fa tegen journalisten. se ministerie van buitenlandse zaken menwerking in Europa anse diplomaten pendelen heen zei dinsdag dat de conferentie zich nu Of de conferentie snel kan worden weer tussen de westelijke delega- duidelijk in de eindronde bevindt, beëindigd hangt ook nog af van Mal en de afvaardiging van de Sowjet- Maar hij durfde mets te zeggen over ta. Dit land eist dat de delegaties e. De westelijke landen willen aiJer duidelijkheid over de aanvaar- eétf van een Spaans compromisvoor- ite door de Sowjet-Ume. eni elopen vrijdag maakte de Sowjet- id( satie bekend dat ze bereid is te heften „binnen het kader van het lanse voorstel" Maar de westelijke egaties vragen zich af of dit bete- irbtu dat de Sowjets volledig akkoord I9%n met het Spaanse compromis ïuijjrin geprobeerd werd de menings- R' schillen tussen oost en west over lai mensenrechten te overbruggen akkoord gaan met een speciale confe rentie over de veiligheid in het Mid dellandse Zeegebied. Andere landen voelen hier weinig voor. Besluiten in Madrid moeten eenstemmig geno men worden en indien Malta aan de eis vasthoudt en dwars gaat liggen, zou dit de afloop van de conferentie kunnen vertragen. VERDER DALEND ZIEKTEVERZUIM UTRECHT (ANP) De bedrijfsver eniging Detam (detailhandel, am bachten en huisvrouwen) gaat de Dat is beduidend minder sterk dan 1981 Aan aaw-voorzieningen voi huisvrouwen keerde de Detam 92 mil- ontacten ziektewetpremic voor op twee na alle joen gulden uit Het ging hierbij om jlnje liet de meeste van de oor- a onkelijke westerse voorstellen jje len, maar handhaafde een oproep een conferentie over menselijke Ucten. Op deze bijeenkomst, »r Moskou niet veel voor voelt, len gevoelige zaken als de gezins- cniging aan de orde komen, ier brengt het compromisvoorstel e wijzigingen aan in de formule- en van het ontwerp-slotdocument de neutrale en met-gebonden lan- op 15 maart indienden. De wester- landen hebben inmiddels al te men gegeven het Spaanse compro- bij haar aangesloten bedrijfstakken in 1984 aanzienlijk verlagen. De ge middelde daardoor, gen, uit op een lager niveau dan 1975. Voor de groep reinigingsbedrij- 32.000 voorzieningen ter revalidatie en/of verbetering van de levensom- ziektewetpremie komt standigheden van bijna 25 000 huis- ■clusief eerdere verlagin- vrouwen. Het aantal aanvragen om een werk loosheidsuitkering bij de Detam steeg ven gaat de premie het meest omlaag, vorig jaar met 6 procent tot ruim namelijk met 1.4 procent. De aanpas sing is mogelijk door een daling van het ziekteverzuim, die zich naar ver wachting in 1983 en 1984 zal voortzet ten. 43 000 In totaal werd ruim 200 mil joen gulden uitgekeerd, ruim 25 pro cent meer dan in 1981 Het gemiddeld aantal uitkenngsdagen steeg ook In 15 000 gevallen werd de maximumter- half miljoen mijn van 26 weken bereikt, dat is 25 De Detam omvat verzekerde werknemers in dienst van procent meer dan in 1981 58 000 werkgevers. In 1982 lag het ziekteverzuim ruim vijf procent lager dan in 1981. roorstel te aanvaarden zoals het Het aantal mensen met. recht op e u ligt. Ze weigeren verdere wijzi en te accepteren, ook al zou Mos- daarop aandringen. Het westen nt dat het al zoveel van zijn m onze parlementaire redactie) HAAG Als hel kabinet niet een omvangrijk bczuinigingsbe- komt, overweegt de VVD een se ingreep voor te stellen in de omens van iedereen, irbij zou iedereen zo gelijk moge- moeten worden behandeld. Ed iels, voorzitter van de VVD-fractie de Tweede Kamer, zegt dit in het van de Vakcentrale voor Middel en Hoger Personeel (MHP). het interview hekelt Nijpels het dentele bezuinigingsbeleid van kabinet. Het kenmerkt zich vol- hem nogal eens door beslissin- die in het weekeinde bekend den gemaakt Binnen de WD l nagedacht over een betere ma- van bezuinigen, aldus Nijpels. irbij komt ook de vraag aan bod, voor de liberalen de grens ligt als om bezuinigen gaat. olitie mag op eedijk Amsterdam rder optreden 1STERDAM (ANP) - Burgemeester van Thijn heeft de Amsterdamse ilie meer bevoegdheden gegeven viat er doeltreffender kan worden etreden tegen berovingen op de (dijk en omgeving. chef van het bureau Warmoes- at mag thans politieagenten aan- rjp| »n die namens de burgemeester (reen kunnen bevelen zich uit het rokken gebied te verwijderen, orts krijgen deze agenten het recht. ;ene die het bevel krijgt te verbie- zich binnen ten hoogste acht uur r op dezelfde plaats te vertonen, tbevel berust op artikel 219 van de neentewet (over de openbare orde) artikel 28 van de politiewet, aldus *13 Sdag een mededeling van de ge- zer e"^e iei; i de Zeedijk en de omgeving daar- ti worden steeds meer voorbijgan- (5, vooral toeristen, beroofd door nenwerkende groepen. Als surveil- tnde agenten merken, dat bepaal- öguren kennelijk posten innemen iemand te beroven, dan kunnen zij 'letrokkenen thans wegsturen, al- de gemeente wao-uitkering steeg echter met 5,5 procent tot 35.500. De Detam keerde aan hen in totaal 702 miljoen gulden uit. Het aantal zelfstandigen dat een uitkering ontving ingevolge de aaw steeg vorig jaar van 6.800 tot 7.300. Het aantal werkgevers van wie ten gevolge van een faillissement de ver plichting lot loonbelaling moest worden overgenomen nam toe van 704 met 2.700 werknemers in 1981 tot 977 met 3.800 werknemers in 1982. In totaal keerde de Detam vorig jaar 1,6 miljard gulden aan sociale verze keringsgelden uit. Onderzoek naar Moermantherapie UTRECHT (ANP) - Het Koningin Wil- helminafonds (KWF) gaat naar alle waarschijnlijkheid een eerste onder zoek naar hel effect van de Moerman therapie op kanker financieren. Bij het onderzoek, dat bijna twee mil joen gulden zal kosten, zullen gedu rende een kleine vier jaar 120 patiën ten betrokken zijn. Het wachten is nu nog op een advies van twee wetenschappelijke commis sies. maar het bestuur van het KWF wil nog deze maand een beslissing nemen, zodat het onderzoek nog dit jaar kan beginnen. Tegen een aanvan kelijk onderzoeksvoorste van de bege leidingscommissie onderzoek Moer mantherapie had het KWF bezwaren, Zo wilde het fonds dat de onderzoe kers eerst gegevens zouden inwinnen over de vraag of de Moermantherapie, die vooral bestaai uit dieetmaatrege- len. een tumorremmende werking heeft Pas daarna kan een vergelij kend onderzoek, tussen een groep en patiënten die met de Moermanthera pie wordt behandeld en een groep die de conventionele therapie ondergaat, van belang zijn, aldus het KWF. Het onderzoek dat nu klaar ligt, komt tegemoet aan die eis. In feite gaat het om een vooronderzoek, waarbij pa tiënten die de Moermantherapie on dergaan door reguliere artsen onder zocht worden. Het is de taak van die laatsten veranderingen te registreren in de tumoromvang en in de algehele toestand de patiënten. UITGEEST lANI'i - Door een verkeerde manoeuvre bij het rangeren is dinsdagmorgen in Uitgeest (N.-H.) een locomotief van de rails geraakt en op de Kleis. de zeer drukke verbindingsweg tussen Uitgeest en Heemskerk, beland. Dit heeft de politie meegedeeld. De locomotief versperde de doorgang voor het autover keer op deze weg. die uitmondt op rijksweg 9 (Alkmaar- Haarlem). Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan De ontspoorde locomotief is later opgekrickt en via een er onder geschoven noodspoor in het verlengde van het normale spoor weer op rails getrokken. Volgens de NS is de elektrische locomotief, een van de allernieuwste types uit de 1600-sene. behoorlijk be schadigd De woordvoerder van de NS kon echter nog niet meedelen hoeveel de totale schade beloopt, ..s- mv iqftvt Dinsdag is men begonnen met het uittakelen van de generator, die een revisie moet ondergaan. Het oplappen van de centrale, die 4 miljoen kWh per jaar kan leveren, gaat ongeveer 2,5 miljoen gulden kosten. HAGESTEIN (ANP) Met het uittakelen van de 30 ton zware generator is dinsdagmiddag een begin gemaakt met de revisie van de enige waterkrachtcentrale die Nederland lelt in de stuw bij Hagc- stein. Na controle en reparatie van alle onderdelen zal de 23 jaar oude centrale naar verwachting in de tweede helft van 1984 weer stroom leveren. De waterkrachtcentrale heeft dan vanwege technische en economische problemen tien jaar stilgelegen Het Provinciaal en gemeentelijk Utrechts stroomlevenngsbednjf (Pegusi verwacht dat de centrale ondanks een bescheiden produktie rendabel zal zijn. De Pegus draag in de toekomst zorg voor onderhoud, revisie en exploitatie van de water krachtcentrale. De regering betaalt mee aan de revisie. Bii het uitschakelen van de genera tor protesteerden zo n 35 werkne mers van het elektrotechnisch be drijf Smit-Slikkerveer met span doeken en spreekkoren tegen het gunnen van de revisie-order aan een Westduits bedrijf in plaats van aan Smit. Ze zijn van mening dat er maar een klem prijsverschil tussen de offerte van SMit en die van het Westduitse bedrijf kan zitten De elektriciteits- produktie staat gelijk aan het jaar lijkse verbruik van 1 200 gezinnen In de studies naar de haalbaarheid van deze waterkrachtcentrales gaan de gedachten uit naar een waterkrachtcentale in de Maas bij het Limburgse plaatsje Heul en naar een of meer kleine getijden- centrales (gebaseerd op de eb- en vloedbeweging) in de Westerschel- de. DEN HAAG (ANP) - Anderhalf pro cent meer Nederlanders werd vorig jaar slachtoffer van een of meer mis drijven, ten opzichte van het jaar daarvoor. In 1982 werd 35,5 procent geregistreerd, tegen 34.0 het jaar daarvoor. Jongeren bleken de groot ste risicogroep, aldus heeft het minis terie van economische zaken dinsdag bekendgemaakt. De cijfers zijn op basis van jaarlijkse berekeningen van het CBS in samen werking met het ministerie van justi tie, onder 11.000 personen van 15 jaar en ouder. Hen werd gevraagd naar hun ervaringen met een zestiental misdrijven. Negenendertig procent van de mannen werd slachtoffer van een of meer delicten; van de onder vraagde vrouwen werd tweeëndertig procent slachtoffer. Het grootste risi co liepen personen tussen vijftien en dertig jaar oud. Van deze groep werd ongeveer 48 procent het slachtoffer van een of meer misdrijven 'in 1981 was dit 46 procenti. Bij personen van 65 jaar en ouder was het slachtoffer- percentage het laagst, vijftien tegen over dertien in 1981 Van ruim vijf procent werd een fiets gestolen. Vijf procent verloor de auto, bij iets meer dan twee procent werden goederen uit de auto ontvreemd en van bijna tien procent werd de auto beschadigd Beschadiging of vernie ling van andere eigendommen dan de auto kwam voor bij ruim zes procent van de ondervraagden. Bij ruim twee procent werd thuis ingebroken. Van 2.4 procent werd een portemonnee of portefeuille gestolen en 6.4 procent werd slachtoffer van overige diefstal Evenals in voorgaande jaren werd vorig jaar circa drie procent op straat bedreigd of aangevallen. Het slachtofferpercentage voor bedrei ging binnenshuis is voor 1982 duide lijk hoger dan voor 1981, namelijk 2,7 tegen 1,9 voor 1981. VNG: gemeente mag belasting kwijtschelden DEN HAAG (ANP) Elk college van b. en w. heeft de bevoegdheid het betalen van gemeentebelasting kwijt te schelden. In meerdere gemeenten in Nederland gebeurt dat ook. Het besluit van de gemeenteraad van Opsterland is dan ook niet uniek, Dat zegt de Vereniging van Neder landse Gemeenten dinsdag in een reactie op het besluit van de raad van de Friese gemeente Opsterland de bewoners die het met een echt mini muminkomen moeten doen financieel tegemoet te komen in de gemeentelij ke belastingen. Zij kunnen vrijstelling vragen van onroerendgoedbelasting, riool- en hondenbelasting. AANPASSING AAN SITUATIE DEN HAAG (ANP) - Ongeveer de hcirt van de bijstandstrekkers in ons land vindt het inkomen 'gebrekkig', de overigens zeggen dat 'het wel gaat'. Gezinnen met kinderen zijn het minst tevreden. Dit staat in een rap port. dat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid heeft gestuurd naar de tweede kamer. De financiële ruimte van de bijstands trekkers loopt overigens uiteen. Men doet om zeer verschillende redenen een beroep op de bijstand Werklozen, schoolverlaters en gescheiden vrou wen zijn de belangrijkste groepen bijstandsontvangers. Het onderzoek is verricht voor het Instituut voor Toegepaste Sociologie (ITS) te Nijmegen, dat bijstandsont vangers ondervroeg in de periode van 1979 tot. 1981. Niet alle ondervraagden bleven deze hele periode in de bij stand, vooral schoolverlaters en werk loze jongeren niet. Gescheiden vrou wen en werklozen boven de 35 jaar bleken wel lang in de bijstand te blijven. De onderzoekers stelden vast. dat de bijstandsuekkeis zich op den duur min of meer aanpassen aan hun situa tie. Veel ondervraagden voelden zich na twee of drie jaar bijstand minder moedeloos en machteloos dan in het eerste jaar Ook de sociale contacten gingen in het begin achteruit, maar namen op den duur weer toe. Dure goederen, die buiten het bereik van de bijstandstrekkers kwamen, werden minder belangrijk gevonden De ongeveer 150 ondervraagden ble- werklozen vonden het hebben van ken veel dingen anders te zijn gaan werk belangrijker. Vriendschap, vrij- waarderen. Alleenstaande vrouwen heid en gezondheid werden eveneens zeiden een goed huwelijk van meer van meer belang gevonden dan voor- belang te vinden dan voorheen en heen. UTRECHT 'ANP' - De tweejarige Hanan Ne- Bayonne uit Utrecht heeft maandagavond een val van twaalf meter vanuit zijn ouderlijk huis overleefd De jon gen ligt met licht sche delletsel in het zieken huis ter observatie. Zijn toestand is niet kritiek, aldus de politie Het kind was. terwijl zijn moeder in huis aan hel werk was. op de bank bij het schuifraam op de vierde etage van een flatgebouw geklom men Het raam stond op een kier. maar de jon gen slaagde erin het ver der open te schuiven Terwijl hij zich naar bui ten overboog verloor hel kind zijn evenwicht en kwam beneden terecht op een tegelpad in de tuin. ADVERTENTIE uw VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM'M BIJ DE ANWB TE BOEKEN. aude giropasjes Vorig jaar was i bedrag van ongeveer zes miljoen den gemoeid met fraude met ge- Men girobetaalkaarten in combina- een giropas, die niet bij de arten behoort. De totale fraude met ^betaalkaarten is belangrijk groter de gevallen waarin naast de be- Jkaarten ook de giropas is gesto- De omvang van fraude met ver ste giropassen is niet bekend, atssecretaris Scherpenhuizen (ver en heeft een en ander meegedeeld ^antwoord op schriftelijke vragen enkele kamerleden van D'66. DEN HAAG (GPI)i Veel Nederland se caravanbezitlers weten niet dat zij, als ze zich met hun 'mobiele vakantiehuisje' op de weg begeven, extra wegenbelasting moeten beta len. Van de 402.000 door de RAI geregistreerde caravanbczittcrs be talen slechts 218.500 die belasting. Aan de grenzen zal dit jaar een stren ge controle plaatshebben, die kan leiden tot forse boetes voor de cara- vaneigenaren die te weinig of hele maal geen belasting betalen Dit heeft een woordvoerder van de ANWB gis termorgen meegedeeld. Afgezien van de ongeveer 80.000 sta caravans waarvoor geen wegenbelas ting hoeft te worden betaald, moet voor elke caravan die (al is het maar één dag per jaar) over de openbare weg wordt vervoerd elk jaar een aan gifteformulier worden ingevuld op het belastingkantoor De belastingbedragen zijn veel klei ner dan die voor een auto Gemiddeld gaat het om vijftig tot honderd gulden per jaar. Het bedrag is afhankelijk van de brandstof van de auto Voor cara vans achter auto s die op benzine lopen is minder belasting verschul digd dan voor die achter auto's op diesel of lpg Op het belastingkantoor krijgt de caravanbezitter nadat de aangifte- kaart is ingevuld een nummerbewijs en een registratie verklaring, het chas sisnummer van de caravan wordt door de belastingambtenaar geno teerd of. als het ontbreekt, aange bracht. Het nummerbewijs en de regi stratieverklaring moeten in de auto worden bewaard en bij controle wor den getoond. De kentekenplaat van de caravan moet overeenkomen met die van de auto. Wordt de caravan uitgeleend dan moet dus de kentekenplaat wor den verwisseld. Fotografisch controleren van de ca ravan- en aanhangwagenbelasting is niet mogelijk door deze koppeling van kentekenplaten. Vandaar dat ex tra controle dit jaar plaatsheeft bij de grensovergangen, aldus de ANWB. Duits!anti. Kanneirodeck. Zwanen oud. Gemoedelijk pension. Hal/pension. Per nacht per persoon vanaf HS 34.- LS Zwitserland. Engi. vlak bij Liechtenstein. Knus Hot ei. Half pension. Per nacht per persoon vanaf HS 40.- LS Nederland. Westerhoven, aan de Belgische grens. Luxe bungalow. Per week vanaf HS 790- LS Kanaaleilanden. Guernsey, St. Peter Pon. Appartementen voor 2 tot 6 pers. 8 dagen per persoon vanaf HS 682.- LS ON Spanje. Costa Brava. 1 O-daagse busreis. Hotel met volpension. 2 en 16 september p.p. J 435.-14 oktober Schotland. Ldinbtugh Taptoe. 3-daagse vliegreis. 1 oipension. Ven rek 26 augustus. Per persoon. Oostenrijk. Zweiven mei eigen auto. Verblijf in hotels. 11 of 13 dagen. Prijs per persoon vanaf ANWB-Middelbutg. Lange Geere 26 (tegenover Trefcenter) tel. 01180-15155. ANWB-Temeuzen. Markt 11-13, tel. 01150-17960. UIT EN THUIS MET DE ANWB ANWB PfïiswQJXhiXcnvoorbehouden. tlh Hau&tizoen. L\ - Laaxsnzofu.j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5