'rivatisering loodswezen illeen als 'broederschap' 'FIRST AID' Schippersbonden overwegen kort geding tegen Fransen Tieners oogsten muzikaal succes OODSEN TREKKEN EEN LIJN: gBestuur Oostburgs tehuis stapt op Rijksbijdrage van bijna 2,5 miljoen gulden voor havenwerken Bruinisse J AKORSEN BETEREN KOMPLETER! Bijzonderheden Veerse monumenten aan gevels OMSTREDEN 1 O-PROCENTSREGELING fOENSDAG 6 JULI 1983 11 AAS SLUIS (ANP) - Alle Nederlandse rijksloodsen (650) en de havenloodsen van Rotterdam 60) zullen één lijn trekken wat betreft de plannen van minister Smit-Kroes (waterstaat) om tt loodswezen te privatiseren. Dit bleek dinsdagavond in Maassluis, waar het hoofdbestuur in de Vereniging De Nederlandse Loods (VNL) vergaderde met delegaties van alle [delingen en de Rotterdamse havenloodsen. llgens voorzitter J Kluwen van de ;L zullen alle loodsen - dus ook cje venloodsen van Rotterdam - begin gustus voor een algemene ledenver- jering worden opgeroepen. Daarbij Uen de leden zich moeten uitspre- n over de vraag of ze geprivatiseerd Uen worden of niet. llgens Kluwen hebben de loodsen f nooit om privatisering van het i idswezen gevraagd. Het gaat hier Iver om een politieke beslissing iromfietser gewond lij rammen paaltje unnel Scharendijke ,'HARENDIJKE - De 17-jarige omfietser J. H. J. B. G. uit Dene- inp liep maandagavond omstreeks ,15 uur een bekkenfractuur op bij n ongeval in Scharendijke. De jon- QD n werd overgebracht naar het 0)j icedse Rode Kruisziekenhuis in erikzec. i bromfietser reed door nog onbe- nde oorzaak met volle snelheid te- E:meen van de paaltjes die de ingang i de voetgangerstunnel in Scharen- te blokkeert voor auto's. De tunnel it onder de provinciale weg. g OOSTBURG Zes van de ze- ven bestuursleden van het be- dentehuis 'De Burght' in itburg hebben ontslag geno- len. Aanleiding tot deze 2e be- luurscrisis is de benoeming ■an het WD-raadslid K. F. Mal corps tot gemeentelijk verte genwoordiger in plaats van ge meente-secretaris C. Geerse. Malcorps is het enige bestuurs lid dat niet is opgestapt. De problemen in het bestuur van "De Burght' kwamen ruim een maand geleden aan het licht, toen een bestuursvergadering plotseling werd afgelast Vervol gens deelde het bestuur in een bnef aan de gemeente mee, dat Ihet de voorkeur gaf aan secreta ris Geerse. die kort daarvoor vrijwillig was teruggetreden. Geerse zou meer kennis en erva- ing voor de leidinggevende functie bezitten. De, gemeente raad wilde echter met meer te rugkomen op de benoeming van Malcorps, die eind vorig jaar unaniem was gekozen, en ging niet in op de brief. Op het dreigement dat de conti nuïteit van het tehuis-bestuur in het gevaar zou komen als Mal corps werd gehandhaafd, werd niet geantwoord. De raad was van mening dat het bestuur ver keerd gehandeld had door Mal corps niet uit te nodigen voor een eerdere bestuursvergade- Q "ng 3 Tijdens de vergadering van afge lopen vrijdag heeft het bestuur van 'De Burght' alsnog uitvoe- nng gegeven aan het eerder geuite dreigement Met deze be stuurscrisis is het conflict tussen de gemeente Oostburg en 'De Burght' tot openlijke uitbarsting gekomen Afgedaan 9 Dinsdag was geen van de afge- 0 treden bestuursleden bereid een oelichting op de gang van zaken e geven. Voorzitter H. A. R de Mul verklaarde dat het voor hem een afgedane zaak was, waar hij liet meer op terug wilde komen. Malcorps zweeg. Het is voorals- iog onduidelijk hoe de bestuurs crisis moet worden opgelost en n hoeverre het afgetreden be- ituur de lopende zaken zal af- landelen. En van de leden, J. van de Berg, kondigde aan dat er ilnd deze maand meer klaarheid ®1 worden geschapen, burgemeester C. Spijkerboer vas nog niet officieel van het iftreden van het bestuur op de loogte. Maar als het dan moet gebeuren, aldus Kluwen, dan moet die privatise ring plaatsvinden naar het inzicht van de loodsen zelf. Loodzware top Dus niet in de vorm van een stich ting. waarbij de loodsen die hele onbetaalbare loodzware top van DG SM Idirectoraat generaal scheep vaart en maritieme zaken) op hun nek gesehoven krijgen, maar in de vorm van een broederschap naar voorbeeld van het buitenland, waar bij de loodsen de hele organisatie van het beloodsen van zeeschepen zelf in handen hebben. Pas dan kan een geprivatiseerd loodswezen een le vensvatbare efficiëntere en veel goedkopere organisatie worden dan tot nu toe het geval is. Verschillende Nederlandse loodsge- bieden zullen dan ondergebracht moeten worden in afzonderlijke broe derschappen die wel op dezelfde leest geschoeid zijn maar die onderge bracht worden m een overkoepelende organisatie Gedacht wordt volgens Kluwen aan de Vereniging de Neder landse Loods, omgebouwd tot bedrijf. De regering zou dan om in oorlogstijd greep te kunnen blijven houden op het beloodsen op zeeschepen een overeenkomst moeten afsluiten met de broederschap, waarin deze zaken worden geregeld, meent Kluwen. loodswezen wordt door de loodsen en de Vereniging de Nederlandse Loods met klem afgewezen, zei Kluwen na afloop van de vergadering. Als die vorm wordt gekozen, dan is er een voudig geen loods meer die zijn werk nog zal doen. Dan kan de minister ook niet langer voldoen aan haar verplichtingen om te voorzien in een loodsdiensl. We rekenen er dan ook op. dat het zover nooit zal komen, aldus Kluwen en dal het overleg tussen de minister en de loodsen in het belang van de scheepvaart de gewenste resultaten zal opleveren. De stichtingsvo voor het nieu AANBESTEDING OP KORTE TERMIJN BRUINISSE De ge meente Bruinisse krijgt een rijksbijdrage van 2.432.000 gulden in de kosten van het aanpas sen van de oude ge meentehaven (indus triehaven). De totale kosten van het werk worden geraamd op 2.912.000 gulden. Onlangs heeft het pro vinciaal bestuur van Zeeland in het resteren de bedrag van 480.000 gulden, dat wordt aan gemerkt als kosten van verbeteringswerken, een bijdrage van 400.000 gul den toegezegd in het ka der van het zogenaamde voorwaardenscheppend beleid. Het subsidiebe drag van de provincie is geaccepteerd door het ministerie van economi sche zaken en zal m zes opeenvolgende jaren in percentages beschik baar worden gesteld De beschikbaarstelling van de rijksbijdrage van ruim 2.4 miljoen is met name gegrond op de be slissing van het ministe rie van verkeer en water staat om het aanpas- singswerk aan te mer ken als noodzakelijk in het kader van de Delta wet. De werkzaamheden bestaan uit het verdie pen van de oude ge meentehaven. het ma ken van een voetschoei- ing en herprofilering van glooiingen en kaden met bijkomende werken. De aanbesteding zal op kor te termijn plaatsvinden. Uitgangspunt van b en w van Bruinisse is dat de aanpassingswerken nog dit jaar hun beslag krijgen, aldus burge meester T C. Hekman. (ADVERTENTIE) m Mk m Buitenruststraat 20 WJm Telefoon: 01180 37840 MC II D E I PM Vnidag koopavond. U D C L 's maandags gesloten. Groepjes vrouwen drongen woningen Vlissingen binnen VLISSINGEN - Verschillende groep jes vrouwen, door de Vlissingse poli tie omschreven als zigeunervrouwen, hebben maandag en dinsdag op klaarlichte dag diefstallen gepleegd uit woningen in Vlissingen en Oost- Souburg. In totaal werden bij de politie vier gevallen aangegeven, waarbij voor vierduizend gulden aan geld en sieraden verdween. De groepjes vrouwen gingen steeds volgens dezelfde methode te werk. Zij drongen met drie of vier de woning langs de achterzijde binnen en begon nen, toen zij door de bewoners betrapt werden, in een vreemde taal te praten, waarbij het de bewoners slechts dui delijk werd dat de vrouwen water wilden. Op dat moment zorgden zij volgens de politie voor zoveel verwar ring dat een of twee vrouwen de woning konden doorzoeken. In enkele gevallen merkten de bewoners pas enkele uren later dat sieraden en geld waren gestolen. Volgens de politie gaat het om verschillende groepen van vrouwen van uiteenlopende leef tijd en hebben zij soms een baby bij zich. De politie verzoekt degenen die de vrouwen in de woning aantreft onmiddellijk contact op te nemen met het politiebureau. Bromfietser gewond na negeren stoplicht TERNEUZEN - De bromfietser mej. E. E. F. S. uit IJzendijkc is dinsdag morgen licht gewond geraakt toen ze op de kruising van de Provincaleweg Hoek-Terneuzen en de afslag naar Hoek werd aangereden door een au to, bestuurd door A. Th. A. Biervliet. De bromfietser negeerde het rode licht, toen ze linksafin de richting van Hoek wilde rijden. A. kon de vrouw niet meer ontwijken. Overigens ble ven de kwetsuren beperkt tot wat ontvellingen. Auto en bromfiets lie pen geen schade op VEERE - De burgemeester van Veere, mevrouw G. van Montfrans- Hart man. onthulde dinsdagmiddag een monumentenbordje aan het stadhuis van Veere, Het bordje is het eerste in een serie van tien die aan monumen tale panden in het Walcherse stadje worden gehangen. Het gaat om een initiatief van de Stichting Veere. in samenwerking met de ANWB. De kosten bedragen, inclusief 'ophangwerkzaamheden' 2500,- De ANWB betaalde 2000,- en de Stichting Veere de rest. Na de onthulling zei de burgemeester: ,,De borden zijn een directe manier om aan de rondwandelende toerist duidelijk te maken waar hij zich be vindt. Ze bieden een goede toegang tot de geschiedenis van Veere. Op zich zou je aan de tien bordjes een speur tocht kunnen verbinden Ze zijn klein en onopvallend, maar geven tegelij kertijd aan wat er aan de bouw en de gebruiksgeschiedems van het onder havige pand is verbonden". De heer P Dekker, bestuurslid van de Stichting Veere, vertelde dat hij de teksten voor de borden had verza meld. Die teksten zijn door de ANWB wat bijgeschaafd. Ik was er bij toen het bordje op het stadhuis werd. bevestigd. De Veerse muren, zo bleek, zijn bijzonder hard. Het was moeilijk om het bordje te bevestigen, maar ik denk dat het er ook niet gemakkelijk af te krijgen is". Het is de bedoeling dat er vóór het volgende zomerseizoen nog eenS vijf tien a twintig bordjes aan Veerse monumenten worden bevestigd. De borden zijn gemaakt van bruine kunststof en de tekst is wit. Ze werden vervaardigd bij de Werkplaatsen Wal cheren in Middelburg. De tekst op het bordje aan het stad huis luidt als volgt. In 1470 gesticht door Hendrik IV van Borssele. De eerste steen is gelegd in 1474 door zijn kleinzoon Louis. Laat gotisch ge bouw. ontwerp van Evert Spoorwater Nissen voor beelden ontwerp van An- dries Keldermans. Beelden van Heren en Vrouwen van Borssele; in 1934 vervangen door nieuwe van Wencke bach. De huidige toren dateert uit 1599, renaissance-styl, ontwerp van Adriaen de Muer uit Brugge. Het bordes is uit 1749, Lodewijk XIV- stijl". De overige negen monumentenbord jes die in Veere worden opgehangen zijn, zullen te vintien bij de Grote Kerk, de Cisterne, VW-kantoor, Ste nen Beer, Hallenkerk, Campveerse Toren, de voormalige gevangenis, de kanonnen en de gemeentesecretarie. Twee televisie-optredens en twee keer per week een optreden in een buurt- of clubhuis, op schoolfeestjes en op verenigingsavonden - zie hier het succes dat een band bestaande uit jongens van twaalf tot vijftien jaar uit Dordrecht ten deel valt. Terwijl hun leeftijdgenoten boven hun schoolboeken hangen of onder een brommer liggen, maken zij al bijna twee jaar muziek en met succes. Vrijdag 15 juli staat de groep, ge naamd 'First Aid', bijvoorbeeld in de finale van een talentenjacht, die wordt gehouden door discotheek 'De Hooizolder' en een platenmaat schappij. Als ze die winnen, staat hen mogelijk een muzikale carrière te wachten. De inzet van de talen tenjacht is namelijk een plaatopna me en promoting van dat plaatje op radio en televisie door de platen maatschappij. 'First Aid' bevindt zich bijna in het voetspoor van het Amerikaanse Fame en de populaire Nederlandse groep 'The Shorts'. 'First Atd' uit Dordrecht bestaat twee jaar en in de huidige samen stelling slechts een half jaar. De leden zijn Jerry Punt. zanger en slaggitarist. Tommy Punt. solo-gi tarist. Frank Plokhooy. basgitarist. en Mischa van Loon. drummer Zij zitten allen nog op school, variërend van de lagere technische school tot het gymnasium. Adriaan van Oranje uit Oost-Sou burg, zeventien jaar. leerling van de streekschool in Middelburg en ma nager van de groep in Zeeland, vertelt dat dat nog geen problemen oplevert: „Ze treden meestal in het weekeinde op. Dit in tegenstelling tot de organist van 'The Shorts', die bij Jerry in de klas zit en vaak twee of drie dagen per week niet op school verschijnt Overigens zetten de 'First Aid-ers' zelf ook het één en ander voor de muziek opzij. Zo heeft de zanger een concert van de Rol ling Stones, waarvoor hij een kaart had, voorbij laten gaan voor een optreden Jerry en Tommy Punt voetballen allebei en dat komt door de muziek ook wel eens in de ver drukking". De jonge muzikanten worden tot nu toe door het publiek goed voor hun moeite beloond Aan succes ont breekt het hen niet. De vader van Jerry Punt, een oud jazz-musicus, heeft daar met name de hand in. Hij is degene die onder andere twee optredens in 'Stuif-es-in' voor el kaar heeft gekregen. Via dit pro gramma heeft de groep, die voor de uitzending van dit AVRO-program- ma op 6 maart 1983 voornamelijk in de omgeving van Dordrecht speel de, landelijke bekendheid gekregen. „Zelfs op de kermis in Oost-Sou- burg werd de drummer van 'First Aid' door jongeren herkend", ver telt Adriaan van Oranje. Van Oranje is zelf ook na het optreden van de Dordlse groep op televisie met hen in contact getreden. „Ik was wel enthousiast over hen", vertelt de Souburger, „Ik houd van organiseren en heb op vijftienjarige leeftijd geprobeerd een popfestival in de veilinghal in Goes op poten te zetten. Vanwege mijn leeftijd werden mij echter geen vergunningen verleend. Ge lukkig had ik de contracten, onder andere één van Powerplav a 3000 gulden, nog niet ondertekend. Bij gebrek aan een eigen groep behar tig ik nu de belangen van 'First Aid' in Zeeland. Hier is het moeilijk een groepje te beginnen Zeeuwen lijken gewoon te stug. Ik speel zelf gitaar en drums, maar mensen van mijn leef tijd schrikken ervoor terug om een band te beginnen Je zit met oefen ruimte en school. Bovendien ben je als jongen van vijftien of zestien jaar altijd afhankelijk van iemand met een auto. De meeste groepen in Zeeland bestaan dan ook uit men sen die in de twrntag of dertig zijn. Het leuke aan 'First Aid' vond ik dan ook dat het nog zulke jonge jongens zijn. Zij hebben oefenruim te in de kelder van het huis van de familie Punt en de vader van Jerry en Tommy vervoert hen altijd" Het succes van 'First Aid' verklaart Van Oranje uit hun leeftijd en de goede act die zij op het podium brengen. „Dezelfde kleding en zo nu en dan een drumsolo, dat spreekt het publiek wel aan. De instelling van "First Aid' dat zij muziek wil brengen die mensen leuk vinden, heeft er zeker ook mee te maken. De band speelt rock 'n roll-nummers en nostalgische muziek". Het succes gaat, net zoals bij 'The Shorts' gepaard met fanmail van leeftijdsgenoten. „Zij krijgen veel telefoontjes en brieven na optre dens van enthousiaste mensen. Ook liefdesbrieven zitten ertussen", zegt Van Oranje. Hij verwacht overigens niet dat zij. de talentenjacht zullen winnen. „Veel hangt af van de jury In de halve finale in een discotheek in Oud-Gastel werden zij bijvoorbeeld eerste, maar in Westkapelle kan een andere jury hen wel op de zesde en laatste plaats zetten. Dat is afwach ten. 't Is al een klem wonder dat 'First Aid' van de zesenzeventig groepen die aan de talenteiy acht deelnamen, zulke hoge ogen gooit", vertelt Van Oranje met niet mis te verstaan enthousiasme. De finale van de talentenjacht be gint vrijdag 15 juli om 22 30 uur in discotheek 'De Hooizolder' op de weg van Zoutelande naar Westka pelle. Harmen van der Werf TERNEUZEN ROTTERDAM De Nederlandse en Belgische schippers bonden overwegen een kort geding aan te spannen tegen de Franse bin- nenvaartorganisaties. Op die manier willen 7.e duidelijkheid over de, vol gens hen. concurrentievervalsende 10-procentsregcling, die op 15 juni op de Franse beurzen werd ingevoerd. De Nederlandse en Belgische organi saties besloten als tegenmaatregel de Franse schippers in Nederland óók 10 procent van de vrachtsom in te laten leveren. Maar de Fransen menen dal men daarmee buiten z'n boekje gaat. Over en weer zijn juristen aan het te Kuiiien we nebben vandaag zelfs de belangrijkste Belgische schippers- gehoord dat ze ervoer denken de zaak organisatie kort geding uil aanspannen tegen de Fransen. Dat gebeurt waarschijnlijk In België gaat men nu nog een stap zodra een aantal schippers met het verder en is besloten een speciale nodige bewijsmateriaal uit Frank- De Franse organisaties hebben beslo- vereniging of stichting in het leven te rijk is teruggekeerd. ten. in nauwe samenwerking met be vrachters pn verladers tot invoering van het 10-procentssysteem om op die roepen naar het voorbeeld van de Fransen. De ONS-woordvoerder „Dat ingehouden geld van die Franse manier de noodlijdende binnenvaart schippers, die in Belgie aan de reis de helpende hand te bieden. De bui tenlanders voelen zich door die rege ling gediscrimineerd zij moeten van iedere vraclitsom in Frankrijk 10 pro cent afdragen, terwijl de Franse schip pers zelf geen cent, hoeven in te leve ren. Als wraakactie besloot de Vereni ging 'Toerbeurt Noord-Zuid' de Fran- Burgemeester Van Montfrans onthult het eerste monumentenbordje aan de gevel van het gothische stadhuis in Veere. werk gezet. Een woordvoerder van de se schippers ook 10 procent te laten Onafhankelijke Schippersbond ONS dinsdag „De Fransen peinzen er niet komen, gaat naar die club Op die manier zit men juridisch kennelijk safer". Koortsachtig Aan de oprichting van een speciale instelling voor het beheren van dé ingehouden 10 procent wordt door de betalen van de vracht, die ze op de Nederlandse organisaties nog niet Nederlandse beurzen in de wacht direct gedacht. Koortsachtig overleg over op die 10-procentsregeling terug sleepten Datzelfde deed 'Ons Recht', heeft er nu toe geleid dal de ONS een Bovendien overweegt het ministerie van verkeer en waterstaat de zaak aanhangig te maken bij de EG-com- missie. De ONS-woordvoerder „Deze week wordt de hele kwestie verder uitgewerkt door de juristen. Ja. ook de Algemene Schippersvereniging en de Federatie van Schippersbonden zijn erbij betrokken". En zaterdag kaarten de Nederlandse vertegen woordigers de 'concurrentieverval sende maatregel' van de Fransen in ieder geval aan tijdens het overleg binnen de Europese Schippers Orga nisatie (ESOi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23