Nederlandse rol bij leger Libanon Maatregelen tegen roken ZC O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruding wil twaalf miljard bezuinigen Kabinet is akkoord met gaswinning Waddenzee Spuitend gaslek RAAS STAPT AF 'pta goes 11ENS MET AD VIES AMBTENAREN HARINGVANGST KAN NOG DOORGAAN SUGGESTIE VAN ISRAEL Naar Tokio aag ge&mJUe wugmé mMpM: olxmm (Van onze parlementaire redactiei )EN HAAG Minister Ruding (financiën) onderschrijft de hoofdlijnen van het advies van de opambtenaren over de noodzakelijke bezuinigingen in 1984. Net als de ambtenaren in de entrale Economische Commissie (CEC) vindt de minister dat het kabinet volgend jaar zo'n 2 miljard zal moeten bezuinigen. Ruding geeft zijn oordeel in een brief, die dinsdag in het abinet besproken is. van 7 miljard waar het regeerakkoord nog van uitgaat. Minister Ruding kondigt aan dat hij zich fel zal verzetten tegen pogingen om de lasten voor de burgers verder te verzwaren Ook zal hij zich verzetten steil e ministerraad is gisteren begonnen net een eerste bespreking van de egroting voor 1984. Naar verwach- ng zullen de gesprekken hierover in Btaal zo'n twee weken duren. Een bij et gesprek in de ministerraad be- a! okken woordvoerder zei dat zowel het rapport van de CEC als de brief van minister Ruding met „afgrijzen" door het kabinet werden ontvangen. De 12 miljard bezuinigingen die in beide stukken worden voorgesteld zijn aanzienlijk meer dan het bedrag tegen voorstellen om eventueel de NATUURBESCHERMERS WOEDEND DEN HAAG (ANP) De Franse oliemaatschappij Petroland mag van het kabinet in de Waddenzee tussen Vlieland en Harlingen naar gas boren. De regering besloot tegelijk, dat het bij deze ene exploratievergunning blijft. Verder mag in de Waddenzee niet worden geboord. Een delegatie van het kabinet bracht journaal verduidelijkte minister Win- dinsdagavond een bestuursdelegatie semius van milieu, dat tot verlening uit de noordelijke drie provincies hier- van een vergunning aan Petroland is van op de hoogte. De delegatie uit het besloten op grond van een advies van noorden kreeg verder te horen dat de de Raad van State Werkgelegen- regermg akkoord gaat met de uitbrei- heidsbelangen zijn afgewogen tegen ding van de haven van Lauwersoog. milieubelangen, aldus de minister De In een vraaggesprek met het NOS- WASSENAAR (ANP) De bewoners aan de Zijdeweg in Wassenaar en de nabijgelegen Haagse wijk Marlot zijn dinsdagmiddag opgeschrikt door een gaslek bij het daar gelegen olieproduktieveld van de NAM. Hoewel de brandweer vrij snel kon vaststellen dat er voor de omgeving geen explosiegevaar viel te duchten, sloten de Wassenaarse en Haagse politie de omgeving van het olieveld hermetisch af voor al het verkeer. Ook de rijksstraatweg vanuit Den sprong, umvtonenüeu nooruci» nu Haag richting Wassenaar en Am- luid gerommel en zagen vlammen sterdam werd enige tijd voor het uit het gat slaan, even later ge- verkeer afgesloten. volgd door een fontein van gas Hoewel volgens technici van de vermengd met water. NAM ter plaatse de zaak technisch Het duurde enige tijd voordat de gesproken volkomen onder contro- NAM voldoende technici ter plaat- Ie was, slaagde men er dinsdag- se had om te beginnen met pogin- avond nog niet in het gat te dich- gen het gat. dat eeh diameter van ten. slechts enkele centimeters heeft, af te sluiten. Het lek ontstond even voor half- Dinsdagavond werd getracht de vijf, toen een koppakking van de druk van het gas te neutraliseren elektriciteitskabel die de in het met verzwaard water, waarna het boorgat geplaatste oliepomp van mogelijk zou moeten zijn de put af energie voorziet, er van boven af- te sluiten. btw te verhogen. Volgens Ruding is het echter ook dringend gewenst dat het kabinet er in slaagt het overheids tekort volgend jaar met minstens 1 procent terug te brengen. Ruding vindt dat arbeidstijdverkor ting alleen zin heeft indien niet alle openvallende arbeidsplaatsen herbe zet worden. In zijn brief stelt de minister van financiën verder nadrukkelijk vast dat hij vindt dat de ambtenarensala rissen. de salarissen van de trendvol gers en de salarissen in de particuliere sector een zoveel mogelijk gelijke ont wikkeling moeten doormaken. Van een nominale loonsverlaging voor alle inkomenstrekkers, die gewenst kan zijn om het totale bezuinigingsbedrag alsnog te halen, wil Ruding niets weten. Een dergelijke stap zou leiden tot een aanzienlijke terugval in de belastinginkomsten en daardoor juist averechts werken. Jan Raas tl.) werd lange tijd door Leo van Vliet op sleeptouw genomen, r toch opgeven. r de Nederlandse kampioen moest Met een van pijn vertrokken gezicht hield Jan Raas het vol tot 60 kilometer voor aankomst in Le Mans. Toen was voor de nationale wielerkampioen de Tour de France gedaan. De Zeeuwse renner kreeg zoveel last van de gevolgen van een valpartij in de rit de vorige dag door de 'Hel van het Noorden' dat hij verder rijden onverantwoord achtte. „Ik had me een ander afscheid van de Tour gewenst'sprak Raas somber (PZC-sport: pagina 15) landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee is woedend over de principe-uitspraak van het kabinet over de vergunning voor de Franse maatschappij Petroland in het zoge noemde Zuidwalveld in de westelijke Waddenzee. De waddenvereniging hoopt dat de tweede kamer deze I principe-uitspraak terug zal draaien. Het kabinet staat de provincie Fries land niet toe 1400 hectare waddenge bied in te polderen. De vereniging noemt dit kabinetsbesluit verheu gend. De Waddenveremgmg noemt het be sluit rond Petroland onaanvaardbaar om de volgende redenen het kabinet komt hiermee terug op de in 1980 met brede steun van de tweede kamer genomen beslissing om gaswinning op Ameland wel. maar in het Zuidwal veld niet goed te keuren. Het Wadden zeebeleid wordt voor de zoveelste keer doorkruist, aldus de vereniging. De Vereniging tot behoud van de Waddenzee stelt dat de regering niet heeft kunnen voldoen aan de ver wachting dat het met een totaalbeeld van het Waddenzec-belcid zou ko men. Door de genomen beslissingen wordt slechts het ad hoc-beleid voortgezet, aldus de vereniging. JERUZALEM (GPD UPLRTR AFP) De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jitzchak Shamir, heeft minister Van den Broek de suggestie aan de hand gedaan om de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon (Unifil), waarin Nederland deelneemt, in andere delen van Libanon in te zetten teneinde te helpen bij de opbouw van het Libanese leger. Shamir dacht daarbij aan het Shoef-gebergte, dat Israël binnenkort zal ontruimen in het kader van een gedeeltelijke terugtrekking. Nederland heeft zich tot dusver tegen overtuigd, vinden de Israëlies niet zo operaties verklaard die verder gaan dan het „handhaven van vrede", zoals het huidige mandaad van Unifil Een taak voor Unifil in het Shoef-gebergte zou tevens „het handhaven van vre- belangrijk: waar het om gaat is dat er een goed wederzijds begrip is voor Israël en de strijd die het voert, aldus Israëlische zegsman. Vandaag spreekt Van den Broek met premier maandag op dinsdag heeft de Libane se president Gemayel Shultz gewaar schuwd dat Libanon het verdrag met Israël schrapt indien dit land daad werkelijk zijn troepen gedeeltelijk in plaats van geheel terugtrekt. De leider van de bemiddelingsdele gatie van de PLO, Khaled Fahoum, heeft dinsdag ontkend dat Yasser Arafat heeft aangeboden de aan hem trouwe strijders uit de Libanese Be- kaa-vallei terug te trekken. de" met zich meebrengen, en „het Begin en minister Arens van defensie Dan moeten de Israeli's weer al hun aandacht wijden aan de andere ten: Cheysson en Shultz. Damascus GOES - Miss Holland (II). Brigit te Bergman, zal dit najaar in Zuid-Bevelands traditioneel kostuum meedingen naar de sta tus 'Miss International'. Dat Fes tival van de Zeven Schoonheden wordt in oktober in Tokio gehou den Zeeuws meisje das in hel land van de Rijzende Zon iPagi na 9i. afdwingen van vrede". Het zou ln feite betekenen dat Unifil de strijdende partijen, christenen en Druzen. uit elkaar moet houden, een taak waar de multinationale vredesmacht. Frank rijk. Italië en de Verenigde Staten in het bijzonder bitter weinig voor voe len. Israëlische functionarissen zijn aan genaam verrast door het bezoek van Van den Broek. Publikaties aan het bezoek voorafgaande hadden erop gewezen dat Van den Broek zich zeer kritisch zou opstellen en moeilijke vragen zou stellen. Maar volgens Israëlische zegslieden houdt aan het standpunt dat de Syri- waren de besprekingen „uitstekend" sche manschappen niet uit Libanon en waren ze „een uitdrukking van worden teruggetrokken tenzij de Is- vriendschap en begrip". Binnen dat raelische strijdkrachten onvoorwaar- kader had Van den Broek kritiek, met delijk verdwijnen. In de nacht van name op het nederzettingenbeleid. Of de toelichting die Israel op het nederzettingenbeleid en het stand punt inzake de Palestijnse kwestie Van den Broek al dan niet heeft De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. George Shultz, is dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus aangekomen om vandaag met president Hafez Assad te praten over terugtrekking van de buiten landse troepen uit Libanon. Enkele üren voor zijn aankomt liet Syrië echter nog weten dat het vast- Van Agt spreekt met De Ruiter over Woensdrecht (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Burgemeester De Leeuw van Woensdrecht en commis saris der koningin Van Agt van Noord-Brabant zullen vrijdagmid dag in Den Haag een gesprek hebben met minister De Ruiter van defensie over de keuze van Woensdrecht als plaats waar eventueel kruisraketten zullen worden neergezet. De beide bestuurders komen op uit nodiging van de bewindsman naar Den Haag Boete SCHIPHOL (ANP) - De ministerraad heeft in gestemd met een pakket van wettelijke maatre gelen. voorgesteld door staatssecretaris Van der Reijden van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), tegen het roken. Dit heeft de staatssecretaris dins dagmiddag op Schiphol meegedeeld voor zijn vertrek naar Canada. Volgens Van der Reij den omvat het pakket maatregelen ter be scherming van niet-ro- kers en maatregelen ter ontwenning. Deze maatregelen geven de staatssecretaris de bevoegdheid om minis teries. provincie- en ge meentebesturen op te dragen maatregelen te treffen ter heschermmg van met-rokers in hun eigen instellingen en ge bouwen. Voor wat betreft de aanpak van de ontwen ning van roken, geven de maatregelen de staatssecretaris de mo gelijkheid op te treden op het gebied van vast stelling van verkoop punten van tabak- en rookwaren en de bepa ling van het teer- en ni cotinegehalte van ta bak Volgens Van der Reij den zijn er nog enkele technische punten inza ke deze entwerpwet die geregeld moeten wor den. Die liggen op het terrein van minister Deelman van onderwijs en betreffen regelingen ten aanzien van het niet roken op scholen. Tij dens zijn verblijf in Ca nada zal Van der Reij den in Winnipeg deelne men aan een omvang rijk internationaal anti rokencongres. Hij keert 16 juli in Nederland te rug. Cocaïne De Surinaamse ambassadeur Her- renberg wil dat 'Het Parool' de aantijgingen aan zijn adres terug neemt. In het dagblad heeft een artikel gestaan waarin de ambas sadeur er van wordt beschuldigd te hebben bemiddeld bij cocaïne handel. (PAGINA 3) Caravanbezitters die zich zonder de extra wegenbelasting te hebben betaald op de weg begevenriske ren een forse boete Bij de grens overgangen zal dit jaar hierop streng worden gecontroleerd. (PAGINA 5) Brug-tunnel Minister Smit-Kroes heeft er geen bezwaren tegen dat particulieren de bouw van de burg-tunnel zelf aanpakken. Maar. zegt ze. er moet met op overname van dat dure karwei door het rijk worden gere kend. (PAGINA 9) Ontslagen Bij het postorderbedrijf Necker- mann BV in Sint-Jansteen komen elf werknemers op straat te staan. De omzet loopt terug en de directie venvacht niet dat in deze toestand op korte termijn verandering zal komen. (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiènr, economie: 7. Provincie: 9. 11 en 13. Sport: 14 en 15. Zomers Vnj zonnig, in de middag en avond mogelijk onweer. Middagtemperaluur ongeveer 26 graden. Zwakke wind. kracht 2, uit uiteenlopende richtin gen. 26e jaargang no. 156 Ifoensdag 6 juli 1983 148 4463 AE goes 01100 20620 P" HUSSEL (ANP) Hoewel zij zich strikt genomen in de illegaliteit bevinden unnen de Nederlandse haringvissers voorlopig toch doorgaan met het Ni lngen van maatjesharing in de Noordzee. Dat is het gevolg van een Of rincipe-besluit dat volgens goed ingelichte kringen in Brussel dinsdagavond tEl oor de EG-commissie in Straatsburg is genomen. lS(f; EG-commissie heeft bepaald dat de haringvisserij in de Noordzee gestopt moet worden als er om 12 00 uur in de nacht van maandag 11 juli op dinsdag 12 juli geen raadsbesluit over de haringvisserij is. Op 11 en 12 juli komen in Brussel de Europese visserijministers weer bijeen. In Nederlandse diplomatieke kringen in Brussel noemde men het commissie besluit zeer gunstig" en ..een besluit waarop Nederland gehoopt heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1