3malle versie van brug- unnel 'op eigen risico' NECKERMANN ZET 11 MENSEN OP STRAAT Op d'r boers naar Tokio "'"ill Kruisraketten bedreigen waterwinning MINISTER DENKT NIET AAN RIJKSO VERNAME "leisje (3) a ongeval verleden almanak Fietser (14) overleden na aanrijding op Brouwersdam Omzet postorderbedrijf loopt terug PAGINA 9 WOENSDAG 6 JULI 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE ■HM i IDELBURG De watervoorziening in heel Zeeland en in een deel van ;-Brabant kan in gevaar komen doordat het kabinet de vliegbasis idrecht wil ombouwen tot basis voor kruisraketten. De Watermaat- jappij Zuid-West Nederland HVMZl stuurt de regering op zeer korte nnijn een brief over dit kabinetsbesluit. De vliegbasis ligt midden in het terwingebied, waar Zeeland voor z'n watervoorziening voor een zeer not deel op is aangewezen. Niet zozeer de eventuele plaatsing van nisraketten brengt de watervoorziening in gevaar, maar vooral de gelijke verbouwing van dit vliegkamp, dat zoals bekend, op de grens van lord-Brabant en Zeeland ligt. voorzitter van de Raad van Commissarissen van de WMZ, gedeputeerde W n. zei dit dinsdagavond tijdens een persconferentie in Middelburg, die in het teken stond van de overname van het Middelburgse energiebedrijf Gemeente bedrijven door de PZEM ..Niemand schijnt stil te staan bij het feit, dat sommige aanvoerlijnen voor het water van West-Brabant naar Zeeland pal onder deze vliegbasis doorlopen Als er nu in Woensdrecht bijvoorbeeld ondergrondse bunkers worden gebouwd, kunnen die aanvoerleidingen. waar heel Zeeland van afhankelijk is. gemakke lijk worden beschadigdaldus de heer Don Maar ook het feit dat de vliegbasis Woensdrecht in de toekomst wellicht wordt bevolkt door 2500 man en het gegeven dat vele zware vrachtwagens daar mogelijkerwijs voor veel bedrijvig heid zullen zorgen, sag hij als een gevaar voor de Zeeuwse watervoorziening ,,We maken ons grote zorgen en we zullen zeer alert zijn op alle mogelijke ontwikkelingen", verklaarde de heer Don (Van ome Haagse redacteur) EN HAAG - De NV Westerschelde Oeververbinding moet het zélf weten wanneer zij een :rsmalde brug-tunnel tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen wil bouwen, maar zij ,\>eft er dan niet op te rekenen dat het rijk die VOW na 50 jaar overneemt, zoals in de irspronkelijke plannen de bedoeling was. Dat heeft minister Smit-Kroes van verkeer en iterstaat in een brief over de perikelen rond de Westerschelde-oeververbinding laten eten. 1 principe staat het de NV WOV vrij Mevrouw Smit heeft dat plan al In die optie zou de eigenaar van de i zonder de ingetrokken rijkssteun meteen verworpen: de brug wordt té brug-tunnel voor een deel van de beginnen, hoewel dat financieel onveilig. Eén ongeluk zou in een kosten moeten opdraaien. Smit haalbaar is. En mocht die NV dat smalle tunnel ernstige kettingreae- Kroes vindt het best als de NV dat Isondanks toch willen, dan is over at me door het rijk te zijner tijd uitge- ten, laat de minister klip en klaar Sip» provincie Zeeland en de NV WOV bben begin dit jaar, toen de eerste ties kunnen veroorzaken en de ver binding in één richting geheel kun- mmet zo'n 130 miljoen zou moeten likken. De stalen brug moest weer p beton worden (opbrengst 35 mil- 1) en zowel de tunnel als de brug n smaller worden en een 'vlucht- Jook' verliezen (95 miljoen). worden vergoed. SI ïte 'ERDAM De bijna 3-jarige ra de Jonge uit Middelburg is isdagmiddag in het Dijkzigtzie- uhuis in Rotterdam overleden aan gevolgen van een ongeval, maan- gavond in het Zuidbevelandse Nis- Het meisje liep daarbij inwendige ondingen en hersenletsel op. Zij trd in eerste instantie naar het ziekenhuis vervoerd, en later ar Rotterdam overgebracht, peuter zat in een stilstaande auto op de Drieweg in Nisse door een hteropkomende auto. bestuurd or de 25-jarige C. F. W. uit Goes, rd aangereden. Het ongeval ge urde in de bebouwde kom van Nisse aar de Goesenaar reed volgens de ispolitie met een snelheid van 80 lometer. zonder te remmen tegen de M Istaande auto. De bestuurder van Li lauto. J. W. de J.. de vader van het ichtoffertje, uit Middelburg raakte it gewond Zijn vrouw bleef onge- erd. Beide bestuurders werd een oedproef afgenomen. ZEEUWSE Zomerkamp Ze gaan weer met drommen tan 't jaar, de jeugdige avon turiers. Op zomerkamp Naar de bossen, de hei of de duinen. Haar plaatsen in elk geval, waar je je flink vuil kunt ma ken. De moeders rekenen daarop. Ze pakken tassen in met warme kleren, zomergoed, voor vijf dagen ondergoed en badkleding. Je weet vantevo- ren niet wat voor weer het wordt. Met alles moeten de moeders rekening houden. Ze weten per slot nog wel uit hun eigen jeugd wat het is om op zomerkamp te gaan. In het gezin van die collega van ons is het ook een weekje erg stil geweest. De hele fami lie ging dan ook op de bus staan wachten om de jongste dochter te verwelkomen. De cadeautjes zaten in een plastic tasje, die moesten bij de bus al meteen uitgepakt. 'Gooi je hele tas maar leeg op bet gazon', stelde moeder voor. Ze had de wasmachine ai ingesteld op de verwerking van sterk vervuild wasgoed 'Dan zoeken we het straks wel uit'. En daar ging een comple te, brandschone garderobe, uit de tas op het modderige gras veld. Bij nader inzien zagen spijkerbroek en blouse van dochterlief er bij het uitstap pen al uit alsof ze haar vier weken in een oerwoud tot uit rusting hadden gediend. GOES De inwoners van de Japanse hoofdstad Tokio krijgen dit najaar iets te zien dat waarschijnlijk nog nooit in de geschiedenis van het land van de rijzende zon vertoond is: een jong meisje, gekleed in de dracht waarin de protestantse Zuidbevelandse boerinnen rond de eeuwwisseling ter botermarkt plachten te gaan Een stukje Zeeland promotie aan de andere kant van de aardkloot; bedacht en uitgevoerd door de 19-jarige Brigitte Bergman uit Utrecht. Ze is onlangs gekozen tot Miss Holland 2 en zal in oktober met zeventig andere schoonheden meedingen naar de felbegeerde status van Miss International. De keuze van Brigitte is niet zo- De miss-carrière van Brigitte is maar op de Zeeuwse klederdracht heel snel gegaan. Vorig jaar zat ze gevallen. Samen met haar ouders nog in de havo-banken te blokken, houdt ze al dertien jaar lang regel- niet vermoedend dat ze het jaar matig vakantie houden op cam- daarop tot één van de mooiste ping De Paardekreek in Kortgene meisjes van Nederland gekozen en het gezin Bergman voelt dan zou worden. Het begon in januari ook een sterke binding met het van dit jaar. Op aanraden van een Zeeuwse. vriendin deed ze na lang aarze- In Kortgene is de Utrechtse inmid- len mee aan de Miss Panorama- dels al aardig ingeburgerd, ze is al verkiezingen. Ze werd tweede en tweemaal Miss Kortgene geweest won daarmee een lang weekeinde tijdens de jaarlijkse wiellerronden in Engeland. Ook was ze te vinden en toen ze een klederdracht uit bij de Miss Wintercompetitie in moest kiezen voor het podium in Den Helder. Hierna kon Brigitte Tokio, viel de keuze als haast van- zich Miss Winter 1983 noemen, zelf op de Zeeuwse dracht. Brigitte Inmiddels werd het gezin steeds „De vorige Miss Hollands gingen enthousiaster voor dergelijke ge- altijd in Volendammer-dracht. De beurtenissen en Brigitte besloot Kaasmeisjes dragen dat ook. Ik zich in te schrijven voor de voor- wilde wat originelers en daarbij ronde van de Miss Hollandverkie- komt dat Ik de Zeeuwse kleder- zing. Het resultaat is bekend, ze dracht heel mooi vind". werd Miss Holland 2. delen nuanceringen mogelijk zijn. der mate hoog blijven dat deelneming door het njk onverantwoord moet worden geacht," concludeert me vrouw Smit dan ook. Haar brief zal te zijner tijd, na het zomerreces, onderwerp van een mon deling overleg zijn met de vaste Tweede Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. zélf wil aanvaarden, maar het rijk weigert dat: komt er een sober nen blokkeren. Bovendien wilden plan, dan neemt het ryk de VOW niét Zeeland en de NV de gebruikelijke over. bescherming bij de brugpijlers weg- De VOW-brief van de minister bevat laten. Dat maakt de brug echter extra verder weinig nieuws: ook sober utge- kwetsbaar, en gezien de internatio- voerd blijft het een wankel project, lerhandelingen met het nieuwe ka- na|e regelingen die op dit gebied dat het rijk te zijner tijd miljarden kan iet over de aanleg van de brug- bestaan is het ondenkbaar dat alle kosten, zegt zij. ..Mijn ambtgenoot pnel waren mislukt, een versoberd schaden door de eigenaar van een van financien en ik hebben geconclu- ingediend^dat^de totale bouw- schade-veroorzakend zeeschip zou deerd dat de financiële risico's van het - project, ondanks het feit dat op onder- BROUWERSHAVEN - De veertienja rige fietser Robert van Wijmeren uit Ede (Gld) is dinsdag in het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk waarbij hij dins dagmiddag betrokken was. De jonge man reed met zijn fiets om tien voor vier vanaf de hoofdrijbaan op de Brouwersdam de anderhalve meter lager gelegen Oostelijke Parallelweg op en werd daar gegrepen door een auto, bestuurd door de Westduitser G. A. W. (36) uit Birkenau, die hem niet meer kon ontwijken. De fietser liep zeer ernstig hoofdletsel op en werd per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis in Zierikzee, waar hij kort na aankomst overleed. De situatie ter plaatse wordt door de politie als zeer onoverzichtelijk en gevaarlijk omschreven. Door de bos- sages tussen de beide rijbanen heb ben weggebruikers geen uitzicht op verkeer, dat gebruik maakt van de beide parallelwegen. De Oostelijke Parallelweg wordt druk gebruikt door watersporters en surfers, die vaak van de ene parallelweg - via de hoofdrij baan, waar 100 km per uur gereden mag worden - naar de andere overste ken en zo voor uiterst gevaarlijke situaties zorgen. Ook wordt het ver keer op de hoofdrijbaan vaak afgeleid door het watersportgebeuren en den ken de weggebruikers van deze weg dat ze op een vierbaans autosnelweg rijden, misleid door de over geruime afstand parallel lopende Oostelijke Parallelweg aan de kant van de Gre- velingen, waardoor ze denken op de linkerweghelit te kunnen gaan inha len De rijkspolitie treedt ter plaatse regelmatig bekeurend op tegen 'over stekers' en gevaarlijke inhalers SINT-JANSTEEN Bij het postorderbedrijf Neckermann BV in Sint-Jansleen komen zeventien arbeidsplaatsen te vervallen. Zes vacatures, die door natuurlijk verloop zijn ontstaan, zullen niet meer worden opgevuld, maar voor elf werknemers wordt vandaag, woensdag, bij het arbeidsbureau een onlslagvcrgunning aangevraagd. Als reden voor het ontslag noemt Neckermann dat 'de personeelsbezetting meer in evenwicht'gebracht dient te worden met de te verwachten omzet'. De omzet bij het postorderbedrijf loopt terug en het ziet er niet naar uit dat die situatie zich in de komende tijd positief zal ontwikkelen, schrijft de directie van Neckermann in een brief aan de werknemers, wier banen op de tocht staan. Daarom zijn alle 'kostensoorten' binnen het bedrijf doorgelicht met als resultaat het met zeventien mensen terugbrengen van het personeelsbestand Bij Necker mann werken ruim tweehonderd men sen. Waarom de omzet bij Neckermann terugloopt valt volgens manager per soneelszaken J de Regt niet precies aan te geven. .Eén aspect is duide lijk". zegt hij. „de economische reces sie Hierdoor ontstaat een terughou dendheid bij het kopend publiek. Men heeft minder te besteden en doet dat dan ook". Neckermann kwam vorig jaar decem ber in het nieuws met een uitbreiding van de activiteiten in Hulst, waardoor er 50 banen zouden bijkomen De mogelijkheid werd geschapen dankzij een subsidie van acht ton uit het provinciale werkgelegenheidsfonds. Volgens De Regt is dit echter niet helemaal juist. Hij houdt het er nu op dat dankzij de subsidie een verlies van vijftig arbeidsplaatsen is voorko men. „Want er was nogal wat druk vanuit het Duitse moederbedrijf om de activiteiten voor België. Nederland en Frankrijk te concentreren in Belgie en niet in Hulst, zoals nu gebeurt Volgens De Reet moeten die banen overigens gezocht worden in de sfeer van de hogere stafachtige functies. Centrum De plannen de vestiging in Hulst centrum te maken voor de drie landen gaan gewoon qjoor en staan los van de zeventien arbeidsplaatsen, die nu juuctcn vv-iUwijnen. De ontslagen val len onder meer op de afdelingen klan tenservice. distributie, personeelsza ken. kortom flink verspreid door het bedrijf. Alleen de afdeling inkoop is buiten schot gebleven. Wanneer de elf werknemers uit hel bedrijf moeten is nog niet duidelijk. Vandaag wordt de ontslagvergunning aangevraagd bij het arbeidsbureau. Zodra de vergun ningen binnen zijn kan pas het ont slag worden aangezegd en daarna gaat de opzegtermijn in, die - afhanke lijk van het aantal dienstjaren en leeftijd - voor iedereen verschillend is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17