Alcoholcontroles ook in de vakantiemaanden Onafhankelijk voortbestaan van het onderwijsonderzoek bedreigd Geen 'parachutisme' bij benoemingen in de EG Pronk stapt niet uit organisatie UNCTAD PZC/ binnen-buitenland (ENS POLITIE-VERKEERSCOMMISSIE: Betere resultaten bij gecombineerde behandeling kanker I zeker beter Diepe duik om geld WSDAG 5 JULI 1983 RECHT (GPD) De Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC) hoopt dat de itiekorpsen in ons land ook tijdens de vakantiemaanden regelmatig alcoholcontroles len uitvoeren. „De nadruk bij de korpsen ligt vaak op de feestdagen in december, maar ook lens de vakantie is in verhouding het gebruik van alcohol groot. Deze ontwikkeling is ons grote zorg", aldus commissaris Cees Breure, secretaris van de CPVC. alcoholcontroles in Utrecht en gegevens voorhanden zijn die de con- coördineerde landelijke alcoholcon- Haag bleek het afgelopen week- clusie rechtvaardigen dat het alcohol- troles af te schallen. Het effect t le dat weer heel wat automobilis- onder invloed van alcohol achter stuur zaten. Zo vielen in Utrecht autobestuurders door de mand. hen kregen 83 een rijverbod, za tentwintig verdachten kregen een da ces-verbaal. In Den Haag was het :entage aangehouden dronken rij- zl< lager. Volgens een woordvoerder de Haagse politie mag hieruit niet >t« ïerl majconclusie worden getrokken dat CPVC de door deze organisatie ge- alcoholgebruik in het verkeer is ontnomen. politiewoordvoerder in Amster- desgevraagd dat aan de hand cijfers over het eerste halfjaar de uk bestaat dat het rijden onder oed toeneemt. {otterdam controleert de politie dag op alcoholmisdrijven. Daar ra' ien per dag tussen de 20 en 40 g< imobilisten gepakt die meer dan promille alcohol in het bloed heb- In de eerste vijf maanden van het ondergingen in Rotterdam 1448 jachten een bloedproef, ger ikkans Mei de CPVC als de SWOV, een enschappelijk bureau dat onder doet naar de verkeersveiligheid, ^klaarden dat er geen statistische gebruik in het verkeer toeneemt. Het was gering. Te veel keren lekte de laatste onderzoek ernaar is twee jaar datum van zo'n controle uit. Nu wordt geleden gedaan. Volgens een woord- de coördinatie overgelaten aan de voerder van de SWOV is door de plaatselijke politiekorpsen, bezuinigingen geen geld beschikbaar De grootste wens van de CPVC is dat het alcoholprobleem in het verkeer er met spoed werk wordt gemaakt van elk jaar te onderzoeken Beide institu- een vereenvoudigde opsporingsme- ten geven toe dat de pakkans betrek- thode door middel van het ademtest- kelijk klein is. apparaat. Daartoe moet de wet wor- Enkele maanden geleden besloot de den veranderd. ..En dat gaat uiterst VllllfQQn WPrlrt - - - aldus Breure. „Het apparaat UlKddH «tlKl bespaart tijd en geld. De korpsen kunnen met relatief weinig personeel vaker en doeltreffender controles uit voeren. Je verhoogt er zeker de pak kans mee. In een tijd van bezuinigin gen op geld en korpssterkte is dat mooi meegenomen". Woordvoerders van de grote politie korpsen zeiden dat ook tijdens dc zomermaanden de aandacht voor al coholcontroles niet zal verslappen. „We zitten natuurlijk wel met veel personeel dat op vakantie is. maar we houden de teugels strak", aldus de woordvoerder van de Amsterdamse politie. acht tegen advokaten na jfeettingsactie oeÜRECHT (ANP) De Utrechtse n c fdofficier van justitie mr. A. Her- B heeft bij de Orde van Advocaten 'échten ingediend tegen 36 advoca- die op 8 juni deelnamen aan een eS4ttingsactie van het Utrechtse 1 tongerecht als gevolg ht dag geen zittingen konden plaats- S 1 den. co[jhoofdofficier vindt het niet beta- ijk dat een advocaat door de etting van een gebouw de rechts- fraüg onmogelijk maakt. Naar zijn ?n deel zouden de raadslieden daar- 'Oi% disciplinair moeten worden ge- ift. e: de advocaten hadden aan de actie s a Igenomen omdat, aldus mr. Petra Luyn, „door de machtigingswet grondslagen van de rechtshulp den aangetast". Zij meent dat ook beroepsgroep als die van de advo- itijuur daarop 'modem mag reage- Kn1 advocaten hebben overigens uit s lijener beweging hun namen aan mr. rstel gegeven. „Wij willen uitge- bt hebben wat de Orde ervan vindt wij naar het middel van de buiten- iementaire actie hebben gegre- aldus mr. Van Luyn. het Utrechtse arrondissement zul- 3 15 raadslieden voor de Raad van J zicht van de Orde moeten a ijnen. Deze zitting wordt naar ver- chting begin september gehouden. STRALINGSDESKUNDIGEN: AMSTERDAM (ANP) Uit aller lei onderzoeken is vast komen te staan dat veel betere resultaten te bereiken zijn, als kankerpatiënten met verschillende therapieën tege lijkertijd worden behandeld. Stra lingsdeskundigen, die deze week deelnemen aan het zevende inter nationale congres over stralings- onderzoek in Amsterdam, zien dan ook grote mogelijkheden voor een doelmatige bestrijding van kanker in een gecombineerde behande ling. Prof. dr. D. van Bekkum. directeur van het radiobiologisch instituut van TNO in Rijswijk, meent dat nog betere resultaten te bereiken zijn. wanneer deze behandeling ge schiedt tegelijk met de toediening van bepaalde medicijnen (chemo therapie). Het is daarom van groot belang dat stralingsdeskundigen meer in overleg gaan met andere medische wetenschappers. Uit een onderzoek van TNO is duidelijk gebleken dat een combi natie van lage dosisstraling en che motherapie de kans op een uitban ning van tumorcellen verhoogt. Ook andere onderzoeken van stra lingsdeskundigen. die vanuit alle delen van de wereld naar de confe rentie in Amsterdam waren geko men. bevestigen dat het gebruik van medicijnen in combinatie met bestralingen een veel betere gene zende werking heeft. G. Zasukhina van het genetisch intstituut van de academie van wetenschappen in Moskou, had ex perimenten uitgevoerd met het menselijk eiwit interferon. Op het stralingscongres in Amsterdam meldde hij dat bij de bestrijding van kanker betere resultaten be reikt kunnen worden, als de patiën ten na toediening van interferon met ultraviolette- en gammastra ling worden behandeld, de grote moeilijkheid is echter nog op welke wijze, met welke dosis en op welke tijdstippen de twee ge neeswijzen precies moeten worden uitgevoerd om de beste resultaten te bereiken. De stralingsdeskundi gen zijn dan ook van mening dat het onderzoek op dit gebied voort gezet en zelfs versterkt moet wor den. op Molukken JAKARTA (Reuter) Uit dorpen die bedreigd worden door de uitbarsting deze week van een vulkaan op de Molukken die lang slapend is gweest zijn 2.500 mensen geëvacueerd. Dit heeft het persbureau Antara zaterdag- bekendgemaakt. De vulkaan de Gamkunoro op het eiland Halmahera, 2.400 kilometer van Jakarta, begon op 28 juni te werken en spuwde lava, rook en puin tot 1500 meier hoog de lucht in De evacuering van de vier dorpen is volgens de overheid in de provincie hoofdstad Ambon een voorzrogs- maatregel. De Gamkunoro, een van de vele actieve vulkanen in Indonesié, werkte in 1564 voor het laatst. Hoek van Holland heeft last van tapioca-stof ROTTERDAM (ANP) - Bewoners van Hoek van Holland, die zich hehben verenigd in de vereniging 'Gezond en veilig Hoek van Holland', willen via een gerechtelijke procedure de graanelevator maatschappij (GEN) aansprakelijk stellen voor de sto- foverlast die zij regelmatig ondervin den en die wordt veroorzaakt door het lossen van schepen met tapioca. Volgens de voorzitter van de vereni ging. Toos Brabander, wordt Hoek van Holland regelmatig bedekt met een dikke laag tapioea-meel. Hoewel de vereniging ervan overtuigd is, dat de GEM alles doet om de stofoverlast zoveel mogelijk te voorkomen, vinden de bewoners het redelijk dat de GEM de schade die zij ondervinden ver goedt. Het tapioca-stof zet zich voornamelijk vast op ramen en auto's. ADVERTENTIE 'T BEGON MET KOORTS... ...EN HET EINDIGDE METEEN REKENING VAN F3385,26 f Veilig verzekerd voor een lage premie: Nuts Ziektekosten verzekering vanaf f 42,93 p.m I Die werki zonder winstoogmerk I en garandeert een snelle, coulante afhandeling. Kies voor zeker beter, jvraag meteen de dokumentade aan. AMSTERDAM 'ANPi Viktor Beletsky, ambassadeur van de USSR in Nederland, werd maandagmiddag in hei Amstelpark geconfronteerd met een aantal Amsterdammers die pamfletten uitdeelden die oproepen tot deelname aan de demonstratie voor Nationale Solidariteit met de Joden tn de Sowjet-Unie Ook Beletsky iop de rug gezn-n. midden nam een pamfletje aan. De demonstratie zal op 1 oktober worden gehouden bij de Dokwerker in de hoofdstad Een gasontploffing in een woning aan de Heezerweg in Eindhoven heeft maandag grote schade aangericht. EINDHOVEN (ANP) Een ontploffing in een woning aan de Heezersweg in Eindhoven heeft maandagmor gen kort na acht uur voor minstens 20.000 gulden aangericht. Het huis zelf is nagenoeg helemaal ver nield en dertig woningen in de directe omgeving liepen glas- en bouwschade op. De 44-jarige bewoner is met ernstige brand- en snijwon- den opgenomen in ppn ziekenhuis. Hij is buiten levensgevaar. Verder werd memand gewond op een baby na die een snijwondje opliep. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt door gas, aldus een woordvoerder van de Emdhovense politie. Wat er precies is gebeurd, weet de politie niet. omdat het slachtoffer nog niet kon worden verhoord. Na de ontploffing is brand ontstaan in de becwuste woning. DCe brandweer had het vuur snel onder controle. HOF: SOLLICITATIE MOET OVER LUXEMBURG (ANP) Het hof van justitie van de Europese Gemeen schap heeft in zijn kwaliteit van ambtenarenrechter van de gemeen schap, de benoeming van een hoge EG-functionaris ongedaan gemaakt. Hiermee keerde het hof zich tegen wal de in de loop van het proces werd betiteld als 'parachutisme'. De kern van de uitspraak is dat. hoewel bij gelijke kwaliteiten van kandidaten het criterium van natio naliteit kan meespelen, dit geen reden tot benoeming mag zijn als niet eerste een vergelijkend onderzoek van de kandidaten heeft plaatsgehad. De vacature in kwestie betrof de nieuw ingestelde post van directeur begroting bij het ambtelijk apparaat als compensatie voor het verlies van teiten niet voldoende waren om tot een andere hoge functie benoeming over te gaan In de loop van de solhcitatieprocedu- Het hof oordeelde dat een dergelijk re werd duidelijk dat de post met feitenpatroon duidelijk maakte dat alleen voor een persoon met de Lu- een werkelijk vergelijkend onder- xemburgse nationaliteit gereserveerd zoek van de kandidaten niet heeft was, maar dat de reservering ook een plaatsgehad en dat de betreffende bepaald persoon betrof. Deze kandi- post op voorhand toegewezen was daat had geen carrière binnen het aan een persoon met een bepaalde EG-apparaat gemaakt, maar werkte nationaliteit. Het hof maakte de be- sinds een aantal maanden in de staf noeming van 11 september 1981 onge- van de Luxemburgse commissievoor- daan. De sollicitatieprocedure moet zitter Thorn. Identiek worden heropend. Gevangene na kwartier gepakt De kandidaten vanuit het ambtelijk apparaat kregen allen een afwijzings brief met dezelfde passage waarin de EG-ministerraad Volgens het stond dat naast kwaliteiten ook een RHFnFN bezwaar, aangetekend door een van argument van georgraüsche spreiding h„r, „.„'„„u" „Lr„, van de kandidaat een rol speelde. Alleen de interne Luxemburgse kan didaat werd meegedeeld dat naast het criterium van nationaliteit, zijn kwali- de afgewezen kandidaten, zou in de vergadering van de raad van minis ters in september 1980. deze post ook toegezegd zijn aan Luxemburg Dit i Van onze correspon dent) GENEVE De gedeel telijke mislukking van Unctad-VI. de zesde conferentie over handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties, is hard aangekomen bij het Unctad-secretariaat in Geneve. Uit alle ran gen van het personeel klinkt het duidelijke verlangen om nu het 'zinkende schip' le ver laten. Adjunct-secretaris-ge- neraal Jan Pronk, de voormalige minister van ontwikkelingssamen werking. maant het per- Rheden heeft maandagmorgen bij een snelheidscontrole een 25-jarige man aangehouden, die een kwartier daarvoor was ontsnapt uit het huis van bewaring in Arnhem. Volgens de Arnhemse politie was de man. de 25-jarige S S uit het raam van een barak van het huis van bewaring geklommen en op de bin nenplaats terechtgekomen Via een touwladder, die al klaar hing. is hij over de muur geklommen De politie zegt dat hij hulp van buiten heeft gehad. S. zat een gevangenisstraf uit van zes jaar voor overtreding van de „Ik vind dat we de ko- Als Pronk zou kiezen opiUrnWet. mende maanden moe- voor het Europese Par ten werken aan het ver- lement, zou hij daarmee stêvigen van het elan „zijn politieke vrien- Schuld treinongeluk Het onder- binnen de organisatie" den" Piet Dankert, de zoek dat de Rotterdamse justitie Pronk ontkent dat hij de huidige voorzitter, en heeft ingesteld naar de toedracht van ambitie heeft om nu in Ien van den Heuvel in het treinongeluk op 27 december vo- de Nederlandse politiek de wielen rijden. Hij rig jaar tussen Rotterdam en Schie- terug te keren. Er was al ontkent echter niet dat dam. waarbij drie mensen om het gesproken over de mo- er informeel binnen de leven kwamen, heeft zuiver juridisch gelijkheid van een over- fractie wel over zijn te- gezien geen klaarheid kunnen bren- stap naar het Europese Parlement, via het lijst trekkerschap voor de PvdA bij de komende EP-verkiezmgen. Pronk ,Het is een zeer aantrek kelijke functie, maar in april ben ik door de par tij benoemd tot lid van de commissie voor onaf- soneel echter zich gedu- hankelijke kandidaat- rende de vakantie maar stelling voor het Euro eens nader te bezinnen pese Parlement Als je op de teleurstelling, die daar lid van bent. is het hij vooral een politieke niet de bedoeling dat je teleurstelling noemt en zelf ook kandidaat bent. niet een falen van de Ik noem liever geen na- orgamsatie. Hij zelf ver- men. maar binnen de bindt aan de mislukking huidige fractie hebben van Unctad-VI niet de we uitstekende kandi- conclusie dat het tijd daten voor het fractie- wordt om op te stappen, voorzitterschap gesproken gen over de schuldvraag De Rotter damse officier van justitie mr J Schoonaard. die dit onderzoek heeft geleid heeft dat maandag meege-i deeld. De schuld heeft justitie met' name met kunnen vaststellen, omdat een belangrijke getuige, de machinist van een van de twee tremeno, als gevolg van he/w ongeluk om het leven kwam. E I II I Gezin beslaat uil -ffl I 19 Verstuur 'n ongefran jjF envelop aan: Nuts Zi Tj verzekering, Antwoc 2500 XB 's-Gravenl Of bel (070) 100882 ongefrankeerde NuisZiekiekosien- I Antwoordnr 1053, I nhage. Ofbel (070) 100882.100883. A ■4 NUTS ZIEKTE- S| !,j KDSTENVERZEKERING a w/ /Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG Het onafhankelijk voortbestaan van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) wordt bedreigd. Staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) wil dat de SVO per 1 januari 1984 plaats gaat maken voor een onderzoeksorganisa tie die voor het grootste deel bij het ministerie zelf zal worden onderge bracht. Voor de SVO en de bij de SVO aangesloten instituten betekent deze ingreep waarschijnlijk een verlies van minstens honderd arbeidsplaatsen. Staatssecretaris Van Leijenhorst volledig onafhankelijke onderzoek maakte vrijdag bekend dat hij het dan te veel onder de greep van het bedrag dat besteed mag worden voor ministerie zal komen te zitten, onderzoek op het gebied van onder- De SVO is in Nederland de belangrijk wijs terug wil brengen van 21 naar 14 ste organisatie op het gebied van miljoen gulden. Om dat te bereiken, onderwijsonderzoek De stichting wil hij het bureau van de SVO inkrim- zorgt voornamelijk voor de beoordc- pen. De staatssecretaris is van me- ling en de financiering van een groot ning dat de omvang van het onder- aantal onderzoeksprojecten In de zoek slechts minimaal zal worden praktijk worden deze projecten uitge- aangetast. voerd door allerlei instellingen De belangrijkste daarvan zijn het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen (ITS), het Research Insti tuut voor het Onderwijs in het Noor- Doodklap De SVO is bang dat het tot nu toe den (RIONi en het Centrum voor Ook het VVD-Kauieiuu Franssen is Onderwijsonderzoek in Amsterdam van mening dat het onafhankelijk De kritiek op de plannen van de onderzoek volledig de nek wordt om- staatssecretaris komen echter niet gedraaid, alleen van de SVO zelf. PvdA-kamer- lid Van Kemenade. oud-minister van De fractie van het CDA zal ook niet onderwijs en oud-directeur van het zonder slag of stoot akkoord gaan ITS in Nijmegen, noemde het voorne- met een dergelijke ingreep. Hermes. men van Van Leijenhorst de doodklap de voorganger van Van Leijenhorst voor de onderwijsresearch in Neder- „p het ministerie en tegenwoordig land. Van Kemenade heeft de staats- gewoon fractielid van het CDA, heeft secretaris gevraagd met de vaste com- jn 1982 met de SVO afgesproken dat missie voor onderwijs uit de Tweede 20 miljoen gulden de uiterste onder- Kamer over zijn plannen te praten grens was voor de onderwijsre- voor er besluiten vallen. search. VILLER LE LAC Reuter i - Een 70-jarige rustend priester is zon dag van 17 meter hoog van een klif in een rivier gedoken om een schuld te vereffenen die hij in zijn laatste parochie had ge maakt Abbé Robert Simon, pastoor van Saone bij Villers le Lac van 1944 tot 1963, werd voor zijn duik in de rivier de Doubs tot een be drag van 40.000 frank beloond en aangemoedigd door een me nigte van 10.000 mensen De schuld even groot als het uitgeloofde bedrag had hij opgelopen toen de makelaardij in de parochie waarmee hij een project was aangegaan, bank roet ging en de schuld op zijn naam achterliet Het project uerd nooit afgemaakt. De beloning was uitgeloofd door individuele parochianen Het was niet voor het eerst dat Si mon op deze manier geld inza melde. In 1945 had hij zijn eerste duik in dezelfde rivier gemaakt van 35 meter hoogte Duiken voor geld in de Seme in Parijs, in de Middellandse Zee bi; Toulon en in Casablanca in Marokko bezorgden hem de bijnaam 'de vliegende priester', maar hij maakte zijn laatste hoge duik 20 jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5