VEGERS Arbeidsconflict in haven Sent over 'privatisering9 amaak-Platters moeten inder andere naam verder Hoe hard rijdt u nu? Beunhazen ontsieren een oud en degelijk ambacht PZC provincie CES VOOR ORIGINELE GROEP ISDAG 5 JULI 1983 Jacco Pompies zorgt beneden bij de schoorsteenmantel dat roet en andere onverkwikkelijke zaken niet op de vloerbedekki-ng en tegen het behang terecht komen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk 'Van onze corresponaent) jNT In de haven van Gent is een ïchil gerezen tussen de stedelijke Kers en meters en hun collega's in pst van privé-firma's. Dc haven p Gent beschikt over vijftien weg- I en meters voor het wegen van ■eepsladingen, treinladingen, het peten van schepen, volumebere- ping en kwaliteitscontrole van Meren. De wegers en meters, die verenigd zijn in een gilde, beschik ken over een monopolie dat hen door de gemeenteraad werd toegewezen in 1893. Het negentig jaar oude besluit is nog steeds van kracht, maar werd in de loop der jaren vijf keer aange past. De stedelijke wegers zijn boos omdèt zij de jongste tijd hun monopolie doorbroken zien door privé-firma's die eigen wegers en meters inzetten. Vol gens hun collega's van de stad is dit in strijd met hel gemeenteraadsbesluit Op hun verzoek heeft de havenbriga de reeds herhaalde malen proces-ver baal opgemaakt tegen wegers, die niet tot, het gilde behoren. De ontevre den wegers en meters zijn van plan zich hard op te stellen en de zaak aanhangig te maken bij de rechtbank. Woordvoerders van expeditiebedrij ven hebben inmiddels laten weten dat zij het monopolierecht van stedelijke wegers en meters niet langer aanvaar den omdat een dergelijk reglement niet meer bruikbaar is in het moderne handelsverkeer. „Een verplicht be roep doen op de wegers van de stad als wij zelf dergelijke arbeidskrachten in dienst hebben, betekent onnodige extra kosten," zo stellen de betrokken bedrijven. Gent is overigens de enige Belgische haven waar een dergelijk monopolie systeem bestaat. HULST Burgemees ter P. J. G, Molthoff van Hulst heeft maandag morgen een verkeers bord van Veilig Verkeer Nederland (VVN) op de Absdaalseweg in Hulst officieel onthuld. Hij deed dat door een vlag van VVN weg te trekken waardoor het bord met als opschrift 'Hoe hard rijdt u nu?', dat beves tigd was op een licht mast, helemaal lees baar werd. Burgemeester Molthoff sprak van het een goed en belangrijk initiatief van de afdeling Hulst van VVN. ..Het is vooral belangrijk omdat de au tomobilisten op deze in valswegen er nogmaals op geattendeerd worden hun snelheid te mati gen De jongste en oud ste deelnemers in ons Burgemeester Molthoff onthult het bord van Veilig Verkeer Neder- land aan de Absdaalse weg. verkeer zijn vaak het slachtoffer. Als gemeen tebestuur staan we dan ook zeer positief achter uw activiteitenaldus burgemeester Molthoff Als dank voor de onthul ling overhandigde secre taris Jan Koetsenruyter van de WN-afdeling burgemeester Molthoff een verkeerscodeboek en een plastic zakje voor het opbergen van afval ln de auto. Secretaris Koetsenruy ter dankte in zijn toe spraakje het gemeente bestuur voor de vergun ning om tot de plaatsing van de borden te kun nen overgaan. De afde ling Hulst heeft een ver gunning om tien borden te plaatsen Vijf daarvan zijn al geplaatst in de Zoutestraat en op de Ti- vollweg in Hulst, in de Wilhelminastraat in Sint-Jansteen en in de Molenstraat in Clinge De vijf andere krijgen een plaats in de Graven straat in Clinge, de Hul- sterloostraat in Nieuw- Namen, de Vylainlaan in Heikant. de Grote Kreekweg in Hulst en de Dorpsstraat in Graauw. De plastic borden kos ten ongeveer zeventig gulden per stuk. De be vestigingsmaterialen zijn door gemeentewer ken beschikbaar ge steld. Na afloop van de ont hulling kreeg secretaris Koetsenruyter van de Hulster wethouder G. van de Voorde de mon delinge toezegging dat alle hoeken van de trot toirs in de gemeente Hulst verlaagd zullen worden. De VVN-afde- ling Hulst had daarvoor al eerder een verzoek ingediend. Met name voor mensen die slecht ter been zijn en mensen die zich in een invali dewagentje moeten voortbewegen vormen die hoeken steeds een obstakel. Bij de nog uit te voeren nieuwe be stemmingsplannen zal dat gelijk gebeuren, eveneens bij hcrbestra- tingswerkzaamheden. ÏLST De onechte 'The Platters' van Ernest Wright, zaterdag nog goed voor een optreden Hulst, zullen onder een andere naam een toernee langs zestig zalen in België en Nederland jeten voltooien. Al het pers- en promotiemateriaal waarin sprake is van 'The Platters, [formed by Ernest Wright', wordt zo snel mogelijk teruggehaald door de organisatoren van Itoernee. Ze hebben bovendien beloofd in een perscommuniqué en een rondschrijven aan 1 betreffende zaaleigenaren duidelijk vast te stellen dat deze imitatiegroep niet 'The Jtters' mag heten, feitelijk niets met de originele 'Platters' te maken heeft en alleen mmers van die legendarische formatie zingt, lis maandagmiddag overeengeko- nest Wright als de twee toernee- 1 tussen advocaten die namens de organisatoren bakzeil hebben ge- Jinele The Five Platters Inc.' op- haald is die stap volgens mr Van raadslieden van het organi- Innes voorlopig niet meer nodig. De Jebureau 'Benelux Theater' in kans dat Ernest Wright nog voor de rechter zal moeten verschijnen, om- iBrusselse advocaat mr Th. van dat hij zijn groep misleidend 'The jes, die namens de echte 'Platters' Platters' heeft genoemd, is volgens eedt, sluit overigens niet uit dat hem vrij groot, snog gerechtelijke stappen onder den zullen worden tegen Emest „Maar dat hoeft niet onmiddellijk. Er Dit, leider van de imitatiegroep. is op dit moment geen aanleiding f Nederlandse organisatiebureau meer voor. Dat er later nog een nor- rard van der Kolk bv, dat voor male gerechtelijke procedure telYn pelux Theater de toernee langs hem wordt begonnen wegens bedrog Brusselse organisatiebureau. Daar jn 20 Nederlandse plaatsen heeft is echter zeker niet uitgesloten. Dat heeft Emest Wnght steeds beweerd egeld, verklaarde zich maandag- zal dan waarschijnlijk wel in de Ver- Hat hij een ex-lid is van The Platters Idag neer te leggen bij de overeen- enigde Staten gebeuren". en recht heeft om deze naam te ge ilst. Ook dit bureau kreeg een bruiken. latie van de Rotterdamse advo- De imitatie-Platters zullen hun toer- t mr P. J. M. Steinhauser om nee door Nederland en België voltooi- piiddellijk alle publiciteit voor de en onder de naam 'Emest Wright's Ijenaamde 'Platters' te staken. Zo Group'. 1, dan zou een kort geding volgen. kzeil I Bazowel de imitatie-groep van ER-- ADVERTENTIE i Volgens Van der Kolk in Hilversum is de kans groot dat een aantal Neder landse zaaleigenaren nu zullen beslui ten hun contract voor een optreden te annuleren. „Zover zijn we nog niet", zei maandag Piet van der Kolk. „Maar als er flink wat annuleringen volgen, zullen we een schadeclaim indienen bij Benelux Theater. Dat bureau heeft ons deze groep doorgespeeld, wij staan hier feitelijk buiten Volgens van der Kolk is met alleen hij de dupe van misleiding, maar ook het Publicatie Het bedrog van de zogenaamde 'Plat ters' werd aan het licht gebracht in een artikel in de PZC van 17 juni. Naar aanleiding daarvan besloot het Amerikaanse management van 'The Five Platters Inc.', gevestigd in Las Vegas, een Nederlandse en een Belgi sche advocaat in de arm te nemen. Zij hebben vrij snel resultaat geboekt. „In het begin van het gesprek hield Benelux Theater nog vol dat er een lid van de originele Platters in deze for matie zat. maar dat lieten ze na tien minuten al vallenzei mr Van Innes. „Ze gingen vrij snel akkoord met onze voorwaarden Al hun beweringen wer den weer ingetrokken". De twee advocaten dienen er de ko mende weken op toe te zien dat de organisatoren hun afspraken nako men. Vooral in België is al erg veel ïeclame en publiciteit gemaakt voor de komst van de zogenaamde 'Plat ters'. In Nederland, waar de groep pas volgende maand wordt verwacht, veel minder. Zaterdag 2 juli gaf Emest Wright en zijn groep een eerste optre den van de toernee in Hulst. Dat gebeurde nog onder de 'valse' naam. Volgens zaaleigenaar B Brood was het optreden een groot succes. paar schoenen halen prijs betalen Om een beetje indruk te krijgen van de gangbare prijzen die erkende schoorsteenvegersbedrijven hante ren hieronder de gemiddelde tane ven van een aantal bedrijven uit Vlissingen. Middelburg en omstre ken Het vegen van het eerste ka naai kost gemiddeld 40 gulden en voor het schoonmaken van een tweede kanaul wordt ongeveer 25 gulden gevraagd. Resterende kana len. waaronder ook ontluchting ska- nalen die schoongemaakt moeten worden, kosten gemiddeld 20 gul den. Voor het plaatsen van een kraaiekap. waarmee vogels kunnen worden tegengegaan, en die in ver schillende maten zijn te verkrijgen, rekent men gemiddeld 17,50 tot 22.50. en een regenkap, eveneens in verschillende maten verkrijgbaar, kost gemiddeld 20 tot 30 gulden. Vader Pompies m de weer met de kettingen op het dak precies zit. en het stookkanaal ver volgens opengebikt. Normaal gesproken doen de twee heren ongeveer drie tot vier klussen per uur. „Dat hangt af van het aantal kanalen dat schoongemaakt moet worden. Aan sommige hoefje vrij weinig te doen", aldus Jacco Pompies. Bovendien speelt de soort verwarming die mensen in huis heb ben een rol Kwamen de gaskachels jaren geleden in de plaats voor de kolenkachels en verving de centrale verwarming op haar beurt de gaska chels weer. de laatste jaren warmt eenieder zich gaarne aan een open haard of een zogenaamde allesbran- der Juist deze allesbranders leve ren de schoorsteenvegers het mees te werk ..De mensen gooien daar van alles in. tot en met plastic toe. Daardoor ontstaat er een ontzetten de roetlaag in het stookkanaal. Het is echt aan te bevelen om de schoor steen twee keer per jaar te laten controleren", zegt de heer Pompies. Volgens hem weten veel mensen niet dat het bij een aantal verzeke ringsmaatschappijen zo is geregeld, dat wanneer er brand ontstaat m een schoorsteen waarvan men niet kan bewijzen dat deze geveegd is. de bewoner zelf aansprakelijk wordt gesteld en de maatschappij de scha de niet vergoedt. Wie het niet zover wil laten komen, kan dus het beste ie der jaar de schoorsteen laten ve gen. En dan door een erkend schoorsteenvegersbedrijf. Alle er kende bedrijven staan ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel of zijn terug te vinden in de Gou den Gids. Het is verstandig om van te voren te informeren naar de prijzen die men vraagt voor de te verrichten werkzaamheden. Op de ze wijze werkt ook de heer Pom pies. Is het karwei geklaard, dan schrijft hij een kwitantie uit voor de klant, als bewijs dat de schoor steen (en eventueel ontluch- tingskanalcnl geveegd is. De Vllssinger ziet met het ambacht als schoorsteenveger nog wel brood in de toekomst. ..Mits we nog een tijdje van de gasbel kunnen genie ten en -wijzend op het krantenbe richt over het Arnhems bedrijf- er niet teveel van deze dingen gebeu ren", zegt hij lachend. Els Fokke Zo kennen we hem van de oude prenten: bovenop het dak balancerend, één voet op de schoorsteen en in de hand een stok met daaraan een bos twijgen. Gehuld in vuile kleren en het gezicht met roet besmeurd. De schoorsteenveger. Misschien niet zoals hierboven beschre ven, toch is hij momenteel regelmatig te aanschouwen op de daken. Want al is de winter nog maar net achter de rug, veel mensen willen hun schoorsteen alvast in orde laten maken voor het komende stookseizoen. Enkele niet zo bonafide schoorsteenvegersbedrijven in den lande reage ren zeer alert op deze 'vraag' en bieden enthousiast hun diensten aan aan de te goed van vertrouwen zijnde burger. Die na de schoonmaakbeurt een schaamteloos hoge reke ning krijgt gepresénteerd. Vorige week gebeurde het nog ln Vlissingen. Een Arnhems bedrijl dat in een woning een rookkanlaa had geveegd en enkele gaskachels had nagekeken, rekende voor deze klus 700 gulden. Het jaar daarvoor be droeg de rekening voor dezelfde werkzaamheden 'slechts' 350 gul den. De bewoonster van het pand had van te voren geen prijsafspraak gemaakt, en volgens de politie kun nen de bedrijven dan rekenen wat ze willen. De heer D. Pompies. die samen met zoon Jacco een schoorsteenvegers bedrijf in Vlissingen heeft voelt zich behoorlijk in diskrediet gebracht door dit soort 'grappen'. „Op deze manier maak je het voor een ander kapot. Als wij bij een klant moeten zijn. dan nemen we meteen de hele wijk mee. Vorige week, nadat het berichtje over dat Arnhems bedrijf in de krant had gestaan, belden wij bij mensen aan en het gebeurde een aantal keren dat we heel argwanend bekeken werden en ons verteld werd dat er dit jaar niet geveegd moest worden, dat ze het zelf deden. Sommigen zeiden ronduit dat ze dat berichtje hadden gelezen. Ik had het uit de krant gescheurd en liet het dan samen met mijn visite kaartje zien. om ze ervan te overtui gen dat ik niet van het Arnhems bedrijf was. Het is net zoiets als die oplichterij van de beruchte scha renslijpers die langs de deur komen. Die vragen rustig een tientje voor het slijpen, terwijl je in de super markt voor dat geld een schaar koopt", verzucht hij. De Vlissingse schoorsteenveger denkt dat door zaken als hierboven beschreven, vooral oudere mensen nog meer wantDe Vlissingse schoorsteenveger denkt dat door dit soort zaken de argwaan bij vooral oudere burgers jegens men sen die langs de deur komen, toe neemt. „Oudere mensen zijn toch al wantrouwend, dat merken wij her haaldelijk. Dat is ook vaak de reden dat de schoorstenen bij hen niet of nauwelijks geveegd wor den". aldus de heer Pompies. En dat vindt hij onverantwoord. Vol gens hem stapelt de roetlaag zich maar op. kan ze op een gegeven moment loslaten, waardoor er ver stoppingen kunnen ontstaan. Dit kan weer binnenbrandjes veroor zaken, of in enkele gevallen kool monoxidevergiftiging tot gevolg hebben. Uit de ervaringen van de twee blijkt dat veel mensen absoluut niet we ten wat er in en rond hun schoor steen gebeurt. Dat schoorstenen en ontluchtingskanalen (zoals in de douche en wc) bijvoorbeeld behaag lijke nestelplaatsen zijn voor vogels De heer Pompies „Het is wel eens voorgekomen dat toen ik ergens een kachel weghaalde, de vogels de ka mer binnen kwamen vliegen". Zoon Jacco trekt een vies gezicht als hij vertelt over de half verrotte meeuw- die hij een keer tussen het puin dat uit een schoorsteen kwam vond en die een aantrekkelijke voedings bron voor maden bleek te zijn. 'vrij ouderwetse manier, name lijk met kettingen. Aan een lang touw zitten een aantal zware kettin gen. die uit elkaar slaan wanneer er hard aan het touw gerukt wordt. Het touw wordt in totaal vier keer naar beneden gelaten en dan met korte rukken opgehaald. Als het goed is moet de zaak dan schoon zijn. Tenminste als er zich geen complicaties voordoen zoals vo gelnesten van een meter dik Lukt het niet deze met de kettingen te verwijderen, krijgen, dan wordt op gemeten op welke hoogte het nest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13