ZEELAND oorbereiding bouw hotel ij Westduin begonnen Kippetjes op de markt [ALARM almanak ZEG HET MET FRUIT Monumentaal patriciërshuis in Middelburg wordt opgeknapt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COUJN Ambtenaren niet tegen 'afstoten' Loodswezen KLOOSTERZANDE MAG KOOPMAN NIET WEREN iNieuwe order KMS vrijwel zeker EZWAREN WATERSCHAP ONGEGROND IPZC i PAGINA 9 DINSDAG 5 JULI 1983 UDEKERKE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Valkenisse heeft het bezwaarschrift jn de afgifte van een bouwvergunning voor het Westduin Budget Hotel, dat was ingediend rhet Waterschap Walcheren, ongegrond verklaard. Inmiddels zijn op het terrein van het rmalige hotel 'Westduin' aan de Galgeweg in Koudekerke, waar het nieuwe hotel wordt ouwd, de eerste voorbereidingen getroffen voor de bouw, die na de bouwvakantie zal innen. at Gedeputeerde Staten van Zee- het Waterschap Walcheren indiende twee weken geleden het bezwaar- tegen de afgifte door GS van een ft ongegrond verklaarden, dat verklaring van geen bezwaar voor de bouw van het hotel deed het dagelijks bestuur van Valkenisse maandag het zelfde met het bezwaarschrift tegen de atgitte van een bouwvergunning. Voorafgaande aan deze beslissing lichtte dijkgraaf mr J A. Lantsheer de bezwaren van het schap toe. Zoals gemeld is het voornaamste bezwaar van het schap het feit dat het hotel in een gebied komt te staan dat is gereserveerd voor in de toekomst mo gelijk uit t voeren versterkingen aan de zeewering. Loco-burgemeester K Wouters en wethouder I Ovaa van Valkenisse zagen echter geen aanlei ding om terug te komen op de beslis sing de bouwvergunning te verlenen. SYSTEMEN INBRAAK j BRAND VOOfl-H OVERVAL WINKELDIEFSTAL BEWAKING jarenlange ervaring, betrouwbare technieken betaalbare systemen monive systeem urne beschermd door 2 octrooien l BS ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF BEVEILIGINGEN jwestraat 43, Kloetinge, 01100-13720. Voor velen mag de zomer vakantie zijn aangebroken, bij ons zit dat anders, goede lezer. Wy gaan nog even door. En omdat we als gevolg van een tn een onbewaakt moment ge maakte afspraak verplicht zijn nog enige tijd het lied van de arbeid te zingen, besloten we ook het afgelopen weekein de maar niet geheel ledig te gaan. We bemoeiden ons met de aankoop van boeken, met behulp waarvan onze kinde ren na de vakantie hun kennis gaan verrijken. We hebben nogal ivat zitten bladeren. Vooral het werkje, dat is samengesteld om onze dochter in het volgend leer jaar nader tot haar moeder taal te brengen, trok onze aan dacht. We raakten helemaal terug in onze schooltijd, toen we weer eens iets onder ogen kregen over het 'nevenschik kend verband', want daarvan hebben we in onze kinderjaren wel eens wakker gelegen en onze vader of onze moeder plachten ons in siuup te wie- maar dat wilde niet luk- '■en en wij kwamen dan ook 'iperig op school. Ie moeilijke woorden in de Nederlandse taal fascineer- len ons door hun gecompli- •rdheid en appelleerden gefrustreerde creatieve levoelens. Maar. Toen we het leerboek, is voorzien van de titel Ichrijvenderwijs' eens góed ikeken, raakten we in ver warring. Onder het kopje 'Aan de leerlingen' troffen ive déze dn: „In de eerste afdeling wor den een aantal onderdelen tan tekstbegrip systematisch behandeld We sloegen een blaadje om en lazen: „In de volgende tekst staat een aantal moeilijke woorden". W'ij hopen van harte, dat een aantal scholieren zich ook in de piek van de drukte van het komend schooljaar te buiten 2ai gaan aan lezing van dit hoekje in de courant. We rekenen er echter op, dat een aantal dat niet doen. En wie dit een moeilijk stukje vindt, willen we een woord van boost meegeven: zelfs een intal samenstellers van leer- iterialen voor de Neder- andse taal heeft - of hebben - het vak nooit geheel onder de knie kunnen krijgen. 'Sc V ml roe -Jaan ZEEUWSE VLISS1NGEN' - De cen trale van middelbare en hogere ambtenaren (CMHA) gaat onder voorwaarden akkoord met het plan van minis ter Smit (verkeer en wa terstaat) het loodswe zen te privatiseren. De CMHA heeft dit de be windsvrouw maandag laten weten in een ge sprek op het ministerie, aldus een woordvoer der. Het gesprek, bespoe digd door het kabinets besluit van vrijdag over deze kwestie, ging met name over de belood- sing van zeeschepen in heel Nederland. Zoals eempld wil het kabinet dat deze rijkstaak volle dig wordt overgenomen door particuliere onder nemingen. Voor het Westerscheldegebied wordt overigens ge dacht aan het in het leven roepen van een speciale stichting, die de beloodsing moet gaan uitvoeren. In het district Rijnmond zou boven dien de rivier- en haven- beloodsing door particu lieren moeten worden verricht. De CMHA stelt als voor waarden voor privatise ring dat vanaf het eerste stadium het personeel daarbij wordt betrok ken. Verder mag niet worden getornd aan de rechtspositie van het blijvende personeel en mogen er geen gedwon gen ontslagen vallen. De overheid dient volgens de CMHA verder ver vangende werkgelegen heid te bieden. Al met al toont de CMHA zich in het alge meen niet tegen het overhevelen van over heidstaken naar parti culieren. Privatiseren kan in de ogen van de CMHA een middel zijn om de hoog opgelopen collectieve overheidsuit gaven terug te dringen. Het loodswezen is hier van een voorbeeld aldus de CMHA Op het terrein aan de Galgeweg zijn inmiddels de eerste voorbereidingen voor de bouw, die na de bouwvakan tie zal beginnen, getroffen. De firma Verhage uit Koudekerke heeft de loods op het terrein gesloopt en werknemers van Bouwbedrijf P. Flipse uit Koudekerke zijn begonnen met het uitzetten van de bouwplaats. De verwachting is dat op 10 augustu de officiële eerste paal zal worden geslagen. Bezwaarschrift Het restaurantgedeelte van het voor malige hotel 'WeStduin' zal na de vakantie worden gesloopt. Het bij het hotel horende woonhuis blijft voorlo pig nog overeind staan. Overigens 'loopt' er in het kader van een AROB-procedure (administratie ve rechtspraak overheidsbeschikkin gen) nog een bezwaarschrift van het Waterschap Walcheren bij de Raad van State. Een definitieve uitspraak van deze raad kan nog geruime tijd op zich laten wachten. Maar een verzoek om schorsing van de verklaring van geen bezwaar van gs voor de bouw van het hotel is inmiddels afgewezen De eerste voorbereidingen voor de bouw v inmiddels begonnen. n het Westduin Budget Hotel, bij het voormalig restaurant Huvers, zijn i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG De Raad van State vindt de angst van de gemeente Hontenisse dat de komst van een marktman, die één ochtend in de week kip en kipspeciaiiteiten verkoopt het bestaande winkelapparaat bedreigt, over dreven. De Raad heeft de betrokken 'kipspecialist' dan ook alsnog -bij wijze van voorlopige voorziening- de ventvergunning gegeven die Hontenisse hem eerst ge weigerd had. Volgens de Raad van State is het omstreden besluit van Hontenisse onvoldoende gemotiveerd. Vertegenwoordigers van de gemeente zeiden te vrezen dat de komst van kipverkoper Dammers naar de woensdag- ochtendmarkt in Hontenisse fataal zou kunnen zijn voor wilinx-i.-. :iiei name supermarkten waar ook kip wordt verkocht. De Raad van State ziet dan anders. Bovendien vindt de Raad dal de gemeente door een behoefte-element in te voeren bij het weigeren van de ventvergunning, in strijd handelt met de landelijke vesti gingswet. die van vrije ondernemingsgewijze produktie uitgaat Weliswaar mag een gemeente, vindt de Raad. het eigen winkelbestand beschermen, maar dat mag alleen de doorslag geven wanneer het bestaande voorzieningenni veau door een buitenstander' in gevaar wordt gebracht Dat laatste is in liet geval van Kloosterzande niet onderzocht en in ieder geval niet aangetoond, aldus de Raad van State, die Dammers alsnog tot de weekmarkt heeft toegelaten. Marktkoopman Schoot biedt mevrouw Cooremans in het Hulster Sint-Liduinaziekenhuis een fruitmand aan. HULST - Twee marktkooplieden uit Hulst hebben maandagavond fruitmanden overhandigd aan drie vrouwen die vorige week maandag vrij ernstig ge wond raakten toen een bestelauto op hen inreed op de Hulster weekmarkt. Namens de gezamenlijke markt kooplieden in Hulst boden W. Kuyl en J. Schoot de manden aan aan mevrouw M. Cooremans- van Bosse uit Lebbeke, mevrouw R. Bogaert uit Stekene (beide Belgiéi en mevrouw J. Clerens uit Hulst, die in het Sint Liduina-ziekenhuis herstellen van hun kwetsu ren. Deze dames liepen ruim een week geleden arm- en beenbreuken op toen een autobestuurder uit Hulst bij een verkeerde manoeuvre op het winkelende publiek in reed De Hulsterse marktkooplui zenden deze week eveneens fruitmanden naar de andere vijf slachtoffers, die er vorige week met lichte verwondingen afkwamen. Dit zijn: mevrouw S Mets uit Temse, J Hlels uit Temse. mevrouw V. Hiels uit Temse, J Dobbelaar uit St-Jansteen en mevrouw E. Verhelst uit Temse, die na behandeling in het ziekenhuis in Hulst huiswaarts konden keren Namens de betrokken dames dankte mevrouw Bogaert de beide marktkooplieden voor het ontvangen fruit, maar vooral voor hun persoonlijke aanwezigheid. ..Vaak lig je na een ongeluk vergeten m het ziekenhuis. Iedereen zegt dan: dat is erg. maar daar blijft het vaak bij We vinden het dan ook bijzonder leuk dat u even langs gekomen bent" De beide vertegenwoordigers van de markthandelaren hadden bij het overhandigen van de fruitmanden gezegd, het gebeurde bijzonder te betreuren en de dames een voorspoedig herstel toe te wensen, daarbij de hoop uitsprekend hen spoedig weer op de markt in Hulst te mogen terugzien. ISINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen 9 kt alle kans op een belangrijke order. Het gaat om de produktie van Iwiclkasten voor fregatten die worden gebouwd bij de Canadese epswerf St. John. Met de opdracht is volgens directeur ir B. C. G. iper een bedrag van ongeveer vijftig miljoen gulden gemoeid, is volgens directeur Pröpper nog niet helemaal duidelijk om hoeveel [wielkasten het precies gaat en wanneer de opdracht definitief zal worden, nog toe is met twee scheepswerven onderhandeld over de bouw van de fregatten, namelijk met Scanmarme en met St John. De KMS zit in een consortium met St. John, voor de bouw van tandwielkasten Directeur Pröpper bevestigde dat het werk is gegund aan St, John De opdracht moet volgens hem echter nog worden afgerond met een definitief contract. Op welke termijn dat kan worden verwacht is nog niet duidelijk. In het personeelsplan voor de machinefabriek van de KMS is volgens de heer Pröpper al rekening gehouden met de opdracht, zodat geen uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen wordt verwacht als gevolg van deze nieuwe order. 'LEBARONCHASSE' VOOR VERVAL BEHOED MIDDELBURG - Het monu- het overgenomen door David Hen- volgens werd er een restaurant in mentale pand in de Gort- dnk baron de Chassé, die leefde van gevestigd, waarvan de naam onbe- on \iiaa0ih„ro 1765 tot 1849 Baron Chassé was kend is en zo n 25 jaar geleden werd aai ou in uaaeinurg. mel j-l6t verdedigen van de het door de toenmalige eigenaar waarin tot enkele jaren te- citadel van Antwerpen, tiidens de omgedoopt tot hotel-restaurant Le rug hel hotel-restaurant 'Le opstand Baron Chassé. Over deze baron werd broeger ge- Baron Chasse was geves- zegd 'Je kunt beter bij hem eten. R pppnppsjtii] tigd, wordt begin augustus dan tegen hem vechten' Over het "ege/iceait/f pand zelf is. wat de gebruikers be- Het inwendige van het pand bevat grondig opgeknapt. Met de treft mel zoveel bekend Het is Regence stucwerk, dat bestaat uit restauratiewerkzaamhe- tijdenlang woonhuis geweest ver- geornamenteerde schelpen en den die vooral het casco bloemkorven. Een van de voorka- betreffen, is een bedrag ge- steen in de Lodewijk de Vijftiende- moeid van 470.000,- (exclu- senkamerbe^ndt'lfrh^n^hoor sief btw). Het werk wordt steen in de stijl van Lodewijk de vanaf begin augustus; uitge- JèBëwSÊL Zestiende. Een van de achterka- ,i T. '-'AVB mers is voorzien van een plafond in voerd door het Middelburg- Régence-stijl met afbeeldingen van se aannemersbedrijf Ge- K tle vier jaargetijden in de hoeken. schiereWattel, onder 'super- ^Jpv. ZtoofsTeeTmJt Schilderde chï visie' van architectenbu- "V'\ noiserie' uit omstreeks 1750. reau Rothuizen 't Hooft, Ove^efinanden die de Vereniging eveneens gevestigd in de vertelt mr Van der Laan tenslotte: Zeeuwse hoofdstad. ■WlJ hebben meer dan tweeduizend Het pand. dat ruim vijf jaar leeg betalende leden verder krijgen we staat is sinds 1929 eigendom van de geld uit ertenissen en legaten Af en Vereniging 'Hendrick de Keyser' in toe komt er ook een bijdrage uit de Amsterdam De voorzitter van het subsidiepot Maar dat is bij de Le verenigingsbestuur, mr P M van Baron Chassé met het geval' Ge- der Laan vertelde maandag desge- schat wordt dat de werkzaamheden vraagd Het benodigde geld wordt Generaal Chassé. detail uit een ongeveer een half jaar in beslag opgebracht door de vereniging. Wij 'VliüdeTiS van Pieneman zullen nemen, zijn de grootste vereniging op dit gebied m Nederland, met ruim tweehonderd monumenten in ons bezit". De Vereniging 'Hendrick de Keyser' bestaat sinds 1917. De heer Van der Laan omschrijft de vereniging als volgt: ..Wij zijn een levend open luchtmuseum van de wooncultuur in de bebouwde omgeving vanaf de Middeleeuwen tot heden" Waarom het pand nu wordt opgeknapt na jarenlange leegstand, legt de be stuursvoorzitter als volg uit: „We hebben eerst geprobeerd het pand als restaurant te behouden Maar het is niet gelukt, omdat we me mand konden vinden die de hoge exploitatiekosten voor zijn reke ning kon of wilde nemen Het ge bouw moest echter worden geres taureerd. omdat het anders zou gaan vervallen. Het is te mooi, om er niets meer aan te doen" Over eventuele gegadigden die het pand na herstel, zullen gaan ge bruiken. kon de heer Van der Laan nog mets zeggen „We hebben wel wat belangstellenden, maar de on derhandelingen zijn nog gaande Ik kan alleen maar zeggen dat de toekomstige gebruiker door ons streng wordt bekeken, omdat voor onze vereniging nu eenmaal geldt, dat de kwaliteit van de manier waarop het gebruikt wordt, voorop staat Het bewuste pand werd in 1730 gebouwd, in opdracht van Omar van Visvliet, een patriciër. Het ge bouw is bijna een eeuw in bezit van deze familie geweest, daarna werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11