lüeuw wegvak met rit p stoomwals geopend Goese veilingruimte tijdelijk sporthal f TUINIEREN 4DERDEEL OOST-WESTVERBINDING lEM en Total eten zelf Ivorp S02 Jtistreren Reclame op zijkanten van de streekbussen ZAALSPORT UIT DE BRAND Voorlopig geen berging wrak 't Vfiegent Hart Engelse tuinen in Zeeuws landschap Kruiningse school mag deelnemen aan het informatica-project DAG 2 JULI 1983 - PZO -Pr°Vïni»le 11 gJEUZEN Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen vindt dat de oost-west-verbinding neikmsch-Vlaanderen snel moet worden verbeterd met de aanleg van de nieuwe weg buzen-Terhole. Ockeloen wijst daarbij op de steeds toenemende verkeersdrukte en de nejige situatie daardoor in de Terneuzense kern Zaamslag. De huidige snelweg snijdt dat d'an tweeën. >n zei dat vrijdagmiddag bij de filing van het wegvak Hoek- actjjjskil. Dat tracé maakt onder- re^ van de verbinding oost-west. ;emeester pleitte er trouwens dat er op dat wegvak maat- genomen worden voor het keer. Een fietspad ontbreekt, j. Ockeloen: ,,We zullen daar- let rijkswaterstaat in overleg CVnwel de nieuwe weg Terneu- ^jhole betreft, zei hooldinge- Rd 1 nieur-directeur ir. O. Boom van rijks- wel hoopt rijkswaterstaat in de loop waterstaat Zeeland dat niet, valt te van volgend jaar te beginnen met de overzien op welk tijdstip die verbin- aanleg van de Tractaatweg. de verbin- ding zal worden aangelegd Uit zijn ding tussen Terneuzen en de Axelse keerslichleninstallatie woorden viel op te maken dat dat Sassing. Dat baanvak sluit aan op de zeker niet voor 1986 zal zijn. verbinding naar Belgié. Boom zei dat na de vakanties begonnen zal worden met de aankoop van (landbouw) gron den. Ir. Boom stelde gistermiddag het trace Sluiskil-Hoek in gebruik door met een stoomwals (De Krab. date rend uit 1928 en gebouwd bij John Fowlen Co. in het Engelse leeds) een lint aan flarden te rijden. Daarna stelde burgemeester Ockeloen de ver- gebruik. delNGEN De PZEM en de finaderij Total worden ver- wsjom de toekomstige uitworp aafaveldioxyde (S02) continu te d|ren Via meetapparatuur. Dit leijen GS in een brief aan de tenssie milieuhygiëne van pro chip staten. Deze verplichting zal nk) opgenomen in milicuvergun- zot er p bouwen kolencentrale van de rag in Borssele zal slechts een en$ontzwaveling van vijftig pro- •t Arden toegepast. Total wil op vafein in Borssele een hydrocrac 1 bfwen die ook een forse hoeveel joïaveldioxyde zal uitstoten De Isie had het provinciaal be- wapvraagd om een half jaar vóór etfbniikname van de nieuwe ïn- mtes in de hele omgeving tnteii- itejo2-metingen te laten verrich- wj zo een juist beeld te krijgen ■sjsituatie vóór de ingebruikna- ;ev( de kolencentrale en de hydro- r Deze metingen, die jarenlang NO en IMG zijn verricht, zijn jktober vo"rig jaar stopgezet. n(chtauto rijdt v jamezuil omver De bestuurder van de kuto M R. uit Breda heeft ijijèniiddag in de Gentsestraal in serfen reclamezuil van een boek- iatf van de gevel gereden. De be- enler moest uitwijken voor een iaf|antal auto's die aan de andere indanks een gele streep, gepar- i «tonden De lichtbak werd ge- enjernield. De vrachtauto liep E|M enkele krassen op. ■'■ibrzichtige' studie „jcentrale Aterschelde ^dJNGEN - Bi.i de rijkswater- siordt sinds enige tijd voorzieh- •ocjtudeerd op mogelijkheden om r «beweging in de Westerschelde aijitten voor energieopwekking, gujoordvoerder van het ministe- jpd verkeer en waterstaat deelde mjiiderdag mee. Er wordt geke- [pjiar drie locaties tussen Hans- [erjcn Rilland-Bath. zijde van het ministerie werd esjlukt, dat het nog gaat om een iarJtenvorming in een vroeg sla- :aaConcrete resultaten van de stu- aeii er nog niet ,,Er ligt nog lurpl niets vast Heel veel zaken a nog worden doorgerekend je woordvoerder Als over enige ffesultaten van de studies veel- ffrcfcd blijken, dan zal de rijkswa- igdlt met de Provinciale Zeeuwse •kef Maatschappij 'PZEMi gaan rggover de eventuele uitwerking i dénnen Een termijn daarvoor is ft te Met een stoomwals, daterend, uit 1928. werd het loegvak. Hoek - brug Sluiskil geopend. MIDDELBURG De gele streekbussen krijgen vanaf 1 januari 1984 reclame op hun flanken. Hiertoe heeft de ESO vrijdag besloten. Dat is de centrale van streekvervoerbedrijven. De ESO denkt dat de reclame enkele miljoenen guldens per jaar zal opleveren. In april, mei en juni hebben bussen proefgedraaid met reclame vcan een verzekeringsmaatschappij en een tijdschrift Volgens de ESO is dat een succes geworden. De busbedrijven willen de opbrengsten ten goede laten komen aan de passagiers Volgens een medewerkster van de ESO moet worden gedacht aan meer wachthuisjes bij bushaltes een betere uitvoeringen van de bussen. Tot prijsverlaging van strippenkaarten en abonnementen zal het niet komen De busmaatschappijen mogen hun taneven niet zelf bepalen, dat doet de minister van verkeer en waterstaat. Gestolen auto zonder portier teruggevonden GOES De personenauto, die in de nacht van woensdag op donderdag in Wolphaartsdijk ontvreemd werd. is vrijdag teruggevonden. Het voertuig stond in een boomgaard aan de Stadseweg. Het linkerportier en een sierstnp ontbraken. Voor het overige was de auto onbeschadigd Ook een geldbedrag dat in het hand- scheonenvakje zat, was nog aanwezig De recherche van de Goese gemeente politie vermoedt dat de auto is gesto len door een bezitter van een soortge lijke auto. die op deze wijze op goed kope wijze een beschadiging wilde herstellen Mogelijk vierjarige opleiding tot semi-geïntegreerd scheepsofficier VLISSINGEN - „De opleiding is nog verre van ideaal. We willen echter in januari met een leerplan komen voor een vierjarige HBO-opIeiding. waar mee dan. vooropgesteld dat de toe stemming van het ministerie er komt. in augustus 1984 begonnen kan worden". Dit zei de heer A. C de Kubber plaatsvervangend directeur van het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlis- singen, vrijdagmiddag tot de geslaag den van de opleiding tot semi-geinte- greerd officier (SGOi De SGO-opleiding is bedoeld voor die mensen die het diploma scheepswerk- tuigkundige of stuurman grote han delsvaart al hebben behaald en zich door middel van een korte opleiding willen bekwamen in het vak van scheepswerktuigkundige. De oplei ding kan eveneens gevolgd worden door mensen met een diploma swtk. die daarnaast het stuurmansdiploma willen behalen. De opleiding tot semi- gemtegreerd officier is tot nu toe niet mogelijk binnen de normale vierjarige opleiding Als de plannen van het instituut worden geaccepteerd, is dat met ingang van het schooljaar 1984 85 wel mogelijk Alle elf kandidaten slaagden voor het examen Zij ontvingen hun diploma uit handen van de voorzitter van de examencommissie voor zeevaartdi ploma's de heer P Wijvekate Dc geslaagden zijn: Geurtsen. H A A. Bosch en Duin Haan. J. H de Nijmegen. Noord. J van Vlaardingen. Ris. H. Emielo. Sipma R Hoevelaken Stegeman. P H Arnhem, Stratman, H B Sint-Michielsge stelTurenhout. H. L Heemstede. Vonde- len. P w M van Woerden Weeghel G G J. van Zwolle. IJzerman, J. P J G Lely- zTen Wallonië «fhten bezoek jzeeland iURG Honderdvijftig sprekende boeren uit Wallo- vrijdag, op uitnodiging iCebeco Schoondijkc, een dag- ind. ichtenduren bezocht het gezei lde Amac-fabriek in 's-Heeren- f aar machines ten behoeve van [dappelteelt worden vervaar- i het landbouwmechanisatie- flvan Cebeco te Goes a werd per bus een tochtje door jven en de Bevelanden ge- I De tocht eindigde in Kortge- ir de lunch werd gebruikt Aan d van de middag nam een deel boeren nog een kijkje in het lelsorteerbedrijf van Cebeco kens dere groep bracht een bezoek J kaasmakerij van De Milliano Jburg De dag werd afgesloten p koud buffet in restaurant 'De te" van camping 'De Panne- in Nieuwvliel. laagd '"ERVE - Mevrouw Postma-v. afkomstig uit Kerkwerve. aan de Vrije Universiteit in lam voor het. doctoraal exa- de klassieke talen aan de der letteren. Haar man pro- 'de daar min of meer gelyktij- doctor in de klassieke talen. GOES Een hal van de Goese vei ling zal tijdelijk worden ingericht als sporthal. Daarmee is voorlopig voor zien in het ruimteprobleem, dat ont stond toen enige weken geleden de sporthal 'de Bevelanden' in Goes afbrandde. Vanaf 15 augustus, als de scholen weer gaan draaien, is de hal beschikbaar. Omdat het bestuur van de veilingver eniging Zuid-Beveland (VVZB) daar principiële bezwaren tegen heeft, mag de hal niet op zondag worden ge bruikt De wedstrijdsport wijkt dan uit naar de sporthal in 's-Gravenpol- der. Overigens hoopt het gemeentebe stuur binnen eén jaar een nieuwe, permanente voorziening gereed te hebben Wethouder G. Eshuis (sportzaken) toonde zich vrijdag ingenomen met de oplossing. Hij vertelde dat zestien alternatieven zijn afgewogen om wed strijd- en schoolsport te laten door gaan. Er is onder meer gekeken naar lege industriehallen, de oude veiling, het plaatsen van een luchthal en mogelijkheden in andere gemeenten. „De hal van de veiling kwam, mede gezien de afmetingen, aan de verlan- VLISSINGEN - Er zullen voorlopig nog geen maatregelen worden ge nomen om het wrak van de Oostin- diëvaarder "l Vliegend Hart. dat ongeveer twintig kilometer buiten de kust van Walcheren is gezon ken. te besehermen tegen vernie lingen. Zoals gemeld werd het werk van de Nederlands Engelse duikploeg ern stig bemoeilijkt doordat vernielin gen aan het wrak zijn aangericht. De duikers houden het erop dat die zijn veroorzaakt door vissers die verwachten waardevolle zaken in hun netten te krijgen De Rotterdamse officier van justi- ui u ui. uuuuu. net. vrijdag desge vraagd weten geen aanleiding te zien om maatregelen bijvoorbeeld permanente bewaking, te treffen Uit het onderzoek is niets geble ken dat wfjsl op vernielingen op grote schaal of een systematisch afzoeken van de wrakplaats door derden". zo zei hij Wel heeft hij de opsporingsdienst voor het Noord zeegebied gevraagd een extra oogje in het zeil te houden Ook douane, marine en luchtvaartdienst zijn ge vraagd de zaak in de gaten te houden en de bevindingen te rap porteren. De heer De Doelder heeft zijn Belgische collega verzocht van zijn kant hetzelfde te doen. gens het beste tegemoetaldus Es- huis ..Ook de ligging van de veiling is vrij gunstig en er is veel parkeergele genheid De veiling is zeker een plezie rig alternatief mede dankzij de mede werking van bestuur en directie" De wethouder wees erop dat de vei linghal natuurlijk geen 'echte' sport hal is, Er zullen wel de nodige voorzie ningen worden getroffen/zoals kleed- gelegenheid. toiletvoorziening en mo gelijk een horecavoorziening. „Het zullen noodvoorzieningen zijn. De kosten moeten we beperken, anders moeten we teveel een beroep doen op de geldmiddelen die de verzekering uitkeert en dat zou een goede nieuwe hal in gevaar brengen", betoogde Es- huis. Hij deelde mee dat nu de activi teiten gericht worden op nieuwbouw Het gemeentebestuur is met de verze kering nog in overleg over de afwikke ling van de schade. Er komt een werkgroep sporthal, die met een ad vies over een nieuwe hal moet komen De wethouder verzekerde dat er met betrekking tot de nieuwbouw tot nog toe niets vaststaat: locatie, type. één of twee hallen het is nog allemaal open ..We hebben tot heden alle energie gestopt in het vinden van een tijdelijke voorziening". zei Eshuis Veilingdirecteur A Domisse maakte duidelijk dat de middelste hal wordt ingericht als sportruimte. In die hal is fust opgeslagen De hal meet 125 bij 25 meter en voor de sport komt vijftig meter beschikbaar Het fust wordt elders en hoger opgeslagen en Domis se verwachtte daar geen problemen mee Alleen tijdens de jaarlijkse Zeeuwse horecabeurs is de hal niet beschikbaar. Het parkeren op het veilingterrefn is gratis, behalve wan neer er beurzen worden gehouden. Mevrouw Dekker ..Hel gras moet goed gemaaid zijn en strak erbij liggen" Vijf Zeeuwse particuliere tuinbezitters stellen vandaag, zaterdag, en morgen, zondag 3 juli, van 10.00 tot 17.00 uur hun grote tuinen open voor het publiek. Zij willen de bezoekers tonen wat ze met planten kunnen doen en 'hen mee laten genieten van iets wat zij zelf ook heel leuk vinden'. De opengestelde tuinen bevinden zich in Domburg, Veere. Kloetinge, Wemeldinge en Nisse. Zij zijn voor het publiek, dat naar verwachting in grote getale de tuinen zal gaan bezoeken, in optima forma gebracht. De eigenaren willen de tuinen zo tonen, dat de bezoekers ook zin krijgen om, wanneer ze thuis komen, de spa in de grond te steken om wat van hun stukje tuin te maken. Eén van de opengestelde tuinen bevindt zich aan de Goldstemseweg tussen Middelburg en Veere Eige naresse is mevrouw Dekker, wier man werkzaam is bij een aannemer Achteneenhalf jaar gelden kochten zij op de plaats waar nu een Engels aandoende tuin is aangelegd, een stuk weiland van twee hectare. Mevrouw Dekker vertelt op haar terras met uitzicht op de Lange jan en de abdijgebouwen in Middelburg hoe het zover gekomen is „Zeven jaar geleden zijn we hier komen wonen Het is hier wel goede grond om te boeren, maar eigenlijk niet om te tuimeren. Ondanks de zware klei zijn we ermee begonnen en ik heb het leren bewerken. De vegeta tie is aan de grond aangepast en voor minder geschikte planten ge bruiken we compost, zand of turf. Met name rozen doen het hier goed". ,.De tuin is bewust zo ge pland dat het lijkt alsof zij in het landschap overloopt Dat is ge beurd aan de hand van een door mij gemaakt tuinplan en een plan van het tuincentrum De Bevelanden in Goes Beide plannen zijn in elkaar geschoven. Zoals bijna alle grote tuineigenaren heb ik veel overgeno men uit Engeland Alles staat hier bijvoorbeeld op kleur Je ziet het wel, een gele border irand van plan- tern daar, daar een witte en hier een blauwe Het gras moet goed ge maaid zijn. dat is het enige strakke Engels is het gebruik van vaste planten, zoals struiken, rozen en bomen' Naast de eigenlijke tuin heeft me vrouw Dekker een redelijk groot bos laten planten door De Bevelan den. Middenin het bos bevindt zich een torenvalkennest, dat al zeven jaar in gebruik is. Terwijl we door de tuin lopen, foetert mevrouw Dekker op het ongedierte dat haar tuin bedreigt. Het meest gevreesde dier is de mol. Mevrouw Dekker: „Twee jaar geleden werd ik echt tot de wanhoop gedreven - m'n hele tuin werd door die beesten geruïneerd Toendertijd heb ik ze leren vangen en sinsdien heb ik er al 255 uit m'n tuin gehaald Overal steken klem men boveif het gras uit. althans zo lijkt het. maar ze zijn alleen ge plaatst waar de gangen lopen „Mol len lopen altijd door dezelfde gan gen' zegt mevrouw Dekker met een kennersblik Op weg naar het toren valkennest controleert zy voortdu rend de vallen, maar mets Mevrouw Dekker vertelt dat de jon ge torenvalken waarschijnlijk aan het oefenen zijn. En inderdaad, drie van de vier jongen bevinden zich buiten het nest en geven geen knmp wanneer we in hun omgeving komen „Vindt je het niet enig", roept de tuinierster enthousiast uit. Ook hier even de molklem controle ren en. ja hoor. de 256-ste. „Ik vind het zielig maar het moet gewoon' Zij is erg in haar nopjes met haar tuin Zo erg zelfs dat ze nauwelijks meer behoefte heeft om op vakantie te gaan „Vorig jaar stond hier. achter de tuin. mais. Het leek wel alsof je in Italië was Op zo n mo ment loop ik met mijn tuin in de wolken", vertelt mevrouw Dekker netjes en onderkoeld. De vier andere tuinen die van daag en morgen opengesteld zijn, bevinden zich allen dicht bij de kernen van dorpen. De grond is ouder en beter geschikt voor het grote tuinieren, want dat kan je deze bezigheid wel noemen. In de schaduw van de Nederlands-her vormde kerk van Nisse is een van die tuinen te vinden, het 'Hof ter Nisse' van mevrouw Poleij. Tien jaar geleden heeft het echtpaar Poleij de voormalige koetsierswo ning van het kasteel van de heren ter Nisse gekocht. Achter m de tuin bevindt zich nog de kasteelberg. waar. zoals meneer Poleij vertelt, iedere winter wanneer er sneeuw is gevallen kinderen uit het dorp ko men sleeën. De grond achter de woning was oorspronkelijk weiland mei enkele bomen en een koeiendrinkput. Op dat gegeven hebben mevrouw Po leij en een tuinvnendin verder ge borduurd met verschillende kleuren borders en is hier en daar een beeldje geplaatst. Boven het water van de koeiendrinkput ligt bijvoor beeld een jongentje op een llonder in het water te turen. Het is een beeldje van de hand van de Goese- naar Anton Beijsens en is in gips te zien in de Goese openbare biblio theek „Veel mensen wijzen ons erop dat we een Engelse cottage-garden heb ben Het leuke is dat dat soort tuinen eigenlijk is overgewaaid van Nederland naar Engeland Neder landse boerentuinen uit de zeven tiende eeuw moeten er ongeveer zo uiygezien hebben als deze Op die manier is het cirkeltje rond", con stateert architect Poleij, die spe ciaal voor de voorbereidingen van de open dagem twee dagen vrij heeft genomen. Het echtpaar Poleij is de initia tiefnemer van de open dagen. „Zeven jaar geleden zijn wij begon nen met deze activiteit. Het rom melmarkt in Nisse ten bate van de restauratie van de kerk. Toen heb ben we maar besloten om ook voor dat doel de tuin voor het publiek open te gooien. Ook dit jaar valt de open dag samen met de rommel markt die zaterdag om 13.00 uur begint", aldus meneer Poleij. Het houden van open tuindagen is van origine, net als de tuinen. En gels In Zeeland is het de vijfde maal dat de tuinen op één- en dezelfde dag opengaan De coördinatie is in handen van de tuineigenaressen en van de Zeeuwse tuinclub „Een club waar alle mensen met groene vin gers lid van kunnen worden", be weert Poleij De tuinen die vandaag en morgen opengaan, zijn echter buitenbeentjes Zoals de Middel burgse regenten in de achttiende eeuw hun buitens in de omgeving van Domburg bouwden, zo zijn deze mensen aan het tuinieren geslagen op stukken grond waar stadsmen sen hun vingers bij aflikken Meneer Poleij ziet het niet zo: „Ik zeg altijd maar 'een ander heeft een zeilboot'. De aankoop en de aanleg zijn prij zig. Daarna bouw je voort op wat je hebt. Vroeger haalden we planten uit Engeland, kwekers kwamen die zelfs bij ons kopen Tegenwoordig koper, wc met veel planten meer. maar ruilen we vooral met mensen die lid zijn van de tuinclubMe vrouw Dekker beweert dat de aan leg van een tuin als de hare nu niet meer zou kunnen „Indertijd kostte een boompje vijfendertig cent en kregen we ook van Staatsbosbeheer subsidie voor het bos Nu zou het niet kunnen" Na de aanleg volgt het zeer tijdro vende onderhoud- „De tijd die je er insteekt verschilt sterk per seizoen', vertelt mevrouw Dekker Het echt paar Poleij beweert nog geen week met vakantie te kunnen, 'anders is de tuin overwoekerd' Opvallend is dat vooral vrouwen tuinieren, terwijl de mannen vaak een redelijk goede baan hebben. Zonder verder enige hulp hebben zij semi-professïonele tuinen aange legd en onderhouden Ook de orga nisatie van de open dagen is een semi-professioneel gebeuren. Op al le tuinen hangt een kaart met een routebeschrijving voor mensen die alle tuinen afwillen De drie andere Zeeuwse tuinen die naast die in Veere cn Nisse worden opengesteld, zijn 'De Kempenhof aan de Zuiverscweg in Domburg. 'Hof Overwellinge' aan de Kerk- weg in Wemeldinge en 'Tuin Fami lie Lenshoek' aan hel Marktveld in Kloetinge De laatste tuin is dit jaar voor het eerst opengesteld. Harmen van der Werj EEN VAN DE HONDERD SCHOLEN KRUISINGEN - De ZLM-schooI voor huishoud- en nijverheidsonderwijs Prinses Beatrix in Kruiningen is één van de honderd scholen die door het ministerie van onderwijs zijn aange wezen voor deelname aan het infor matica-project. Dit project heeft onder meer tot doel een basis te vormen voor het onder wijs in Informatica, dat wil zeggen het leren omgaan met en gebruiken'van computers De leerkrachten aan de deelnemende scholen moeten dan ook bereid zijn om een leerplan op te stellen Het was vrijdag nog niet dui delijk of er meer Zeeuwse scholen aan het informatica-project mogen deel nemen. al ziet hei er wel naar uit. dat de 'Prinses Beatrixschool de enige is in de sector van het lager beroepson derwijs. De Kruiningse school heeft overigens een voorsprong op andere scholen, want men is er al zo n twee jaar op experimentele wijze bezig met het onderwijs in informatica Daartoe heeft men de beschikking over vier computers, momtoren, een printer en viditelaansluiting. Een voordeel van deelname aan het project is nu. dat er op kosten van het rijk acht computers P2000T i bij komen De school deed al dienst als experimenteelschool voor Philips. Verder brengt het project onder meer onderwijskundige begelei ding met zich mee en onderwijskrach ten worden in de gelegenheid gesteld om nascholingscursussen te volgen. De nieuwe computers zullen in sep tember bij de school worden bezorgd De directrice van de Prinses Beatrix- school. mevrouw H G J Brouwer, is, evenals de leerlingen, zeer enthou siast over de deelname van het pro ject. Uitbreiding van de apparatuur heeft bijvoorbeeld het voordeel dat de informatica nu soepeler in andere vakken is te integreren. Mevrouw Brouwer verwacht dat een volgende generatie dagelijks, ook in het huis houden met de computer te maken zal krijgen Daarom hecht zij ook grote waarde aan deze opleiding, die door het bedrijfsleven belangstellend wordt gevolgd Ook van andere zijden buiten de school is belangstelling ge toond. Mevrouw Brouwer wijst er ver der nog op. dat de school met een computer aanwezig was op een sym posium in Zwolle en tijdens de ZLM- manifestatie. Van de honderd scholen die in aan merking komen voor deelname aan hel informatica-project zijn er glo baal veertig uit het Algemeen Vor mend Onderwijs, veertig uit het be roepsonderwijs en twintig uit het avondonderwijs. Er hebben zo'n 750 scholen een aanvraag ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35