PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jfesluit vergoeding bortus uitgesteld PZC ISRAEL NIET UIT LIBANON Bom en nep-bom bij sociale zaken t.ïC&V TELEFOON PRIVE- LOODS? :Bom VERSCHIL ZIEKENHUIS EN KLINIEK Krabbels Napoleon in wrak Jerlandse ïïer dood igetroffen VS vrezen voor deling vrije iL. Beyers Naude ontslagen van banning order vandaag "I ,"J ■tken velden fywelden. maar in het zuiden ook met zon. Vrijwel overal Middagtemperatuur van 17 op de Waddeneilanden tot 22 n plaatselijk in het binnenland. Jalig toenemende wind uit zuid •hdwesl Jaargang no. 153 Jag 2 juli 1983 PZC UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 JRGEN iGPDHet begin van de schoolvakanties in Zeeland, wabant en Limburg heeft gisteren niet voor grote verkeersdrukte r was wel iets meer verkeer op de snelwegen dan gebruikelijk, maar Tfle Algemene Verkeerscentrale in Driebergen kon nauwelijks van Jdrukte worden gesproken. de grensovergangen was er geen sprake van extra drukte. De grote Vestduitse toeristen moet volgens de verkeerscentrale nog komen keer kwam er vanuit Belgié, maar ook dat leverde geen problemen Rijks- en gemeente politie van Eindhoven gebruikten het begin van de zomervakantie voor een grootscheepse controle op caravans en kampeerwa gens. Het merendeel van de caravans bleek in slechte staat van de 47 onderzochte wagens werd aan 24 bestuurders bekeuringen uitgedeeld en zeven eigenaren moesten ter plekke zelf een reparatie uitvoeren. Eén caravan was er zo slecht aan toe, dat de politie de wagen direct naar de sloop stuurde Een gezin van zes personen uit Breda zag hun vakantie daardoor in rook opgaan. De komende weken zullen overal in het land dergelijke controles worden uitgevoerd. helqr (Van onze parlementaire redactiei De /AAG Het kabinet heeft vrijdag besloten voorlopig af te zien van een beslissing over ;chiiag een abortus *n aIle gevallen betaald mag worden door het ziekenfonds. Wel vat minister Brinkman (volksgezondheid) dat uit een oogpunt van rechtsgelijkheid ;t Slssen, die verricht worden in speciale klinieken of in ziekenhuizen, op gelijke wijze ipljeld worden. nitief besluit wil het kabinet spraak van het CDA eerder deze Premier Lubbers zei op zijn wekelijk- 'i dqend jaar nemen, nadat de week se persconferentie dat de gelijke be- e sturering van het ziekenfonds veag heeft gekregen. Naar ver ing g zal deze opsplitsing in een zijitket voor iedereen en een vrij- uian vullende verzekering nog lette jaar op zich laten wachten, ar npromis binnen het kabinet goeuidelijke tegemoetkomingen datje regeringsfracties. Door de ette-uitspraak dat beide vormen afUrtus op gelijke wijze behan- enen te worden, komt het node WD tegemoet. Het voorlo- st h voortduren van de bestaan- ..kie komt overeen met de uit- RDAM (ANP) - De 74-jarige r P. van der Meer uit Maas- 1 Sonderdag dood aangetroffen schip 'Radboud'. lanning van het Franse MS lint Charles' trof het zeiljacht is aan op de Atlantische Oce- ,enizend kilometer ten westen ,enizoren. Het Franse schip heeft '0boud' op sleeptouw genomen jïijdag de haven van Martini- nengebracht. Voor zover be- Als Van der Meer alleen aan gcpn zijn schip Hij is een na- >en' gestorven, aldus een iejerder van de Rotterdamse CAIRO (DPA i - De leden van een Franse onder waterexpeditie in de bocht van Aboe Kir ter hoogte van Alexandrie hebben aan boord van het vlaggeschip 'L'O- nent' biografische aan tekeningen van Napo leon Bonaparte en voor werpen uit de comman dokamer gevonden. Dit berichtte zaterdag gen. Deze werd in 1798 Egyptische tijdi het door de Bntse admiraal Egyptische dagblad Horatio Nelson tot zin- 'Achbar El-Y om'. ken gebracht. De Franse expeditie De vondst is van Franse probeert sinds donder- zijde nog niet bevestigd, dag in de bocht van Volgens het akkoord Aboe Kir met behulp over de expeditie mag van een speciaal uitge- Egypte eventueel goud rust schip resten van dat gevonden wordt Napoleons vloot te ber- houden. JERUZALEM (GPD/UPI/DPA/RTR) Israèl heeft een voor stel van de Verenigde Staten om alle troepen uit Libanon terug te trekken van de hand gewezen. Dit heeft een hooggeplaatste Israëlische functionaris vrijdag bekendge maakt. De Amerikaanse speciale afgezant Volgens de Israëlische radio handeling van beide soorten abortus 'nastrevenswaardig' is. De vraag is volgens hem echter of dat ook te realiseren valt, omdat dat afhanke lijk is van de beslissingen over de nieuwe ziekenfonds-pakketten. Hij wees er echter op dat het kabinet te maken heeft met tegengestelde adviezen. In 1980 nam de Kamer een motie aan om abortus in alle gevallen door het ziekenfonds te laten betalen. Na een advies-aanvraag bij de Zieken fondsraad bleek echter dat de raad bezwaren aanvoerde. De raad wees erop dat een dergelijk besluit de kos ten van het ziekenfonds verder zou verhogen, terwijl juist gestreefd werd naar een pakketverkleining. Onder deze omstandigheden vindt het kabinet het wenselijk om nog geen definitieve beslissing te nemen. Dit uitstel is mogelijk doordat te verwachten valt dat de eerste vergun ningen aan klinieken pas uitgegeven hoeven te worden nadat de herstruc turering van de grond is gekomen Op dat moment wil het kabinet beslissen over de principiële vraag voor of tegen opname van abortus in een van de pakketten. Lubbers voegde hieraan toe dat som mige fracties voorstander zijn van een zo groot mogelijk 'gratis' basispakket, terwijl andere fracties juist een klein pakket met een groot eigen risico willen Pas nadat de Kamer een keuze tussen deze mogelijkheden heeft ge maakt, kan het kabinet een besluit nemen, aldus Lubbers. De premier gaf toe dat het kabinet met deze beslissing accepteerde dat de bestaande situatie nog minstens een jaar ongewijzigd zou voortduren. Dat betekent dat abortussen, die in ziekenhuizen verricht worden (dat gebeurt in vijf van de zes gevallen) wel door het ziekenfonds betaald worden, de overige echter niet. Arafat in de tang Specialisten bezig met het onderzoek van bomresten bij het ministerie van sociale zaken DEN HAAG (GPDl Bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid in Den Haag is gistermorgen vroeg een bom ontploft. Twintig ruiten van het souterrain en de verdieping erboven sneuvelden. Niemand raakte gewond. Later op de dag moest het hoofdgebouw van het ministerie worden ontruimd nadat telefonisch was gemeld dat er een tweede bom bij het gebouw was geplaatst. Deze bom bleek een nepbom te zijn. De verantwoordelijkheid voor de De anonieme man vertelde de politie bomaanslag is opgeëist door een man dat er nog een tweede bom bij het die zei te spreken namens het Centra- ministerie was neergelegd. Nadat in le Commando van de Brigade der de tuin bij het gebouw s middags een Nieuwe Armen. Het commando ver- verdacht uitziend pakketje was ge klaarde gisteravond de bommen te vonden, werd besloten het hoofdge- hebben geplaatst omdat vrijdag de „onzinnige en onzindelijke" WWV- bouw van het ministerie uit voorzorg te ontruimen. De te hulp geroepen maatregel voor jongeren onder de 23 Explosieven Opruimings Dienst, die jaar van kracht is geworden en de het voorwerp met röntgenstralen minimumjeugdlonen zijn verlaagd doorlichtte, bracht het vervolgens tot „Iedere volgende aanval op het be- ontploffing, staansminimum van de laagstbetaal den zal met steeds scherper wordende In het pakketje zat geen springstof, tegenaanvallen worden beantwoord", zo deelde de Haagse politie later mee. aldus de verklaring. De groepering is De inhoud van het pakketje is voor bij de politie onbekend. verder onderzoek meegenomen. WtBLEDON (AP) - Tennis- detheid John McEnroe kte zich gisteren in het Jre Court van Wimbledon jH^elïng opvallend klein, ei een uiterste poging een silijke bal van tegenstan- 'stlvan Lendl terug te slaan 00het spraakmakende feno- a'ta volledig onderuit. Toch ^McEnroe zich moeiteloos le jaatsen voor de finale he- j^nkel, die zondag op het de, van Wimbledon wordt nsieeld. idzjook pagina 14) voor het Midden-Oosten. Philip Ha- bib, heeft volgens de krant 'Jediot legerleiding voorstellen voor een ge deeltelijke terugtrekking hebben ge- acharonot' tijdens zijn ontmoeting daan, waarbij echter de controle over met de Israëlische premier Menachem Begin vrijdag vergeefs aangedrongen op de vaststelling van een tijdssche- ma voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. Habib hoopt dat een eenzijdige de weg tussen Beiroet en Damascus in handen van de Israëlische troepen zou blijven. Het staakt-het-vuren dat donderdag avond tussen de onderling strijdende Palestijnse groeperingen in de Oostli- volledige terugtrekking van de Israe- banese Bekaa-vallei is overeengeko- lische legermacht leidt tot de aftocht van de Syriërs en de PLO uit Libanon. Israel wees het voorstel af omdat het in tegenspraak is met het Libanees- Israelische akkoord over het vertrek van de Israëlische strijdmacht uit Libanon. Na de ontmoeting tussen Habib en Begin, die een uur duurde, weigerden beiden elk commentaar. Israëlische bronnen melden dat de VS vrezen dat een gedeeltelijke te rugtrekking zal leiden tot een perma nente deling van Libanon in een Israëlische, een Syrische en een Liba nese zone. men. heeft vrijdag stand gehouden. Hoewel de situatie in het gebied ui terst gespannen is, werden geen nieu we gevechten tussen de voor- en te genstanders van PLO-voorzitter Yas ser Arafat gemeld. Ondertussen heeft het Uitvoerend Comité van de PLO. na een spoedver gadering in Tunis, besloten uit haar midden een uit zes man bestaande delegatie naar Damascus te sturen. In gesprekken met Syriërs en rebelle rende PLO-officieren moeten zij trachten een oplossing te vinden voor het conflict in het algemeen en het conflict tussen Yasser Arafat en de Syrische regering in het bijzonder. JOHANNESBURG (UPI/ANP) Do minee Beyers Naude, vroeger hoofd van het Christelijke instituut in Zuid-Afrika, schijnt ontslagen van de banning order die voor hem gold. Een dergelijke maatregel isoleert ie mand vrijwel, doordat hij geen toe gang heeft tot de publiciteit en sterk is beperkt in zijn bewegingsvrijheid. De naam van Beyers Naude komt niet voor op een lijst van personen wier zaterdag aflopende banning or der wordt verlengd. De verlenging met vijf jaar geldt voor slechts tien van de 50 personen wier order zater dag afloopt. Onder de tien bevindt zich wel echtge note Winnie Mandela van de vroegere leider van de verboden bevrijdingsor ganisatie Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), die in 1960 tot een levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld wegens sabotage. Heilige koe De auto blijft het op veel punten winnen van het openbaar ver voer. De mensheid kan de heilige koe niet missen. (PAGINA 2) Zoektocht Een zoektocht naar een langer dan een etmaal vermist kind in Middelburg bleef zonder resultaat de jongen <11* stapte gisteravond zelf bij zijn ouders binnen. (PAGINA 7) Gele trui Machtsgreep it ;dj De pet die u niet past: de BVD doet een greep naar de macht en eet teveel van het politiebordje PZC-weekendkrant. (PAGINA 21) Afslag Onze duinen in gevaar. Elke storm brengt meer afslag: de kustlijn wordt teruggedrongen. PZC-weekendkrant. (PAGINA 171 Faas j De eerste gele trui van dezè Ronde j van Frankrijk gaat naar de jong- p ste deelnemer aan de Tour Eric I Vanderaerden. (PAGINA 15) Nederlands voetballegende Wilkes ging in de mode ian de groene grasmat naar de eüestok - PZC-weekendkrant (PAGINA 23) Radio en televisie: 27 en 29 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financieel: 5 Kunstencultuur: 25 Provincie: 7,9,10,11 en 13 Sport 14 en 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21 en 23 Vrijdagavond is in Temeuzen bij de nacht Er werd een centrum duizenden mensen de telefoon uit- V00T noodgevallen ingericht. gevallen De storing duurde tot in (PAGINA 7) TTet leiderschap van Jas- 1 Xiser Arafat, de topman 1 van de Palestijnse Bevrij- r*—1H dingsorganisatie (PLO) wankelt. De eenheid van de uit liefst negen facties bestaande be weging wordt door interne twisten ernstig bedreigd Rebellen binnen de beweging hebben het leiderschap van Arafat ter discussie gesteld, niet al leen met woorden maar ook met daden In botsingen tussen Arafat- getrouwe PLO-ers en rebellen zijn al tientallen doden gevallen In de veer tien jaren die Arafat nu leiding geeft aan de PLO heeft de eens zo gevierde leider voor menige krachtproef ge staan, maar het heeft er nu toch alle schijn van dat Arafat harder moet vechten voor behoud van zijn positie dan ooit tevoren Syrië heeft zich volledig van Arafat afgewend Op ver nederende wijze is hij het land uitge zet als ongewenst persoon, een maat regel die benadrukt hoe slecht de verhouding is geworden tussen Syriës sterke man president Assad en 'het ongekroonde hoofd' van de Palestij- nen Arafat heeft na de militaire ne derlaag in Beiroet vong jaar tegen de Israëlische troepen in eigen kring steeds meer te maken gekregen met kritiek op zijn houding tegenover Is raël. Veel PLO-ers vinder, dat het maar eens uit moet rijn met de diplo matieke en politieke benadering; zij willen niets meer en niets minder dan een heilige oorlog ontketenen. Het grote gevaar van de interne strijd binnen de PLO is dat de radicalen de overhand krijgen en regelrecht zullen aansturen op een confrontatie met Israël. Intussen heeft de top van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie tij dens een spoedoverleg donderdag en vrijdag in Tunis een bemiddelingsco- mitë in het leven geroepen, dat de breuk tussen Arafat en Hassad moet herstellen. Een dergelijke poging kan slechts lukken als de Syriërs bereid zijn hun steun aan de PLO-rebellen in te trekken. Dat laatste valt te betwij felen. want de Syriërs hebben door middel van hun aanwezigheid in Liba non een sterke greep gekregen op de PLO-rebellen Het ziet er veel meer naar uit, dat de concessies van de kant van Arafat moeten komen. Hij zal afstand moeten nemen van zijn gematigde houding en zijn bereidheid om via koning Hoessein van Jordanië met de Amerikanen over het plan- Reagan 'beperkte autonomie voor de Palestijnen op de Westbank en in de Gazastrook) te praten. Met andere woorden: Arafat zal weer een volbloed zionistenbestrijder moeten worden, wil hij overleven als leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie. Een dergelijke manoeuvre is de dood steek voor het toch al zieltogende plan-Reagan, dat. hoc men er ook over moge denken één van de weinige voorstellen is die een reéel uitzicht op een begin van vrede tussen Israëli's en Palestijnen bieden. Het alternatief is dat Arafat van het poli tieke toneel in het Midden-Oosten verdwijnt en dat zijn plaats wordt ingenomen door een radicaal collec tief bij gebrek aan een werkelijke leider Zo n alternatief is weinig aan trekkelijk Het betekent, dat het oor- logsgekletter alle gematigde stem men verre zal overtreffen. Toenemen de spanning aan Israels grenzen en mogelijk zelfs een nieuwe oorlog zou den het gevolg kunnen zijn. Sinds de Israëli's ruim een jaar geleden Libanon binnenvielen om de PLO te verdrijven zijn alle vormen van overleg in het Midden-Oosten vastgelopen Jeruzalem heeft intus sen wèl een akkoord gesloten met Libanon over terugtrekking van de Israëlische troepen, maar zolang de Syriërs in Libanon blijven, maken ook de Israëlische troepen geep aanstal ten naar huis terug te keren. De broederstrijd binnen de PLO en de openlijke ruzie tussen Arafat en presi dent Hassad van Syrië zijn evenzeer obstakels, die elke regeling van het Midöen-Oosten-geschil in de weg staan Wie de balans opmaakt komt tot de onthutsende conclusie, dat door politieke rivaliteit in PLO- verband en Syrische geldingsdrang de ai tientallen jaren in kampen le vende Palestijnse vluchtelingen de grootste slachtoffers zijn. Onder het mom voor hun rechten te strijden, worden ordinaire vetes uitgevochten met als enig doel de macht in handen te krijgen. Een ontmoedigend vooruit zicht. Dim VLISSINGEN Het kabinet heeft vrijdag besloten dat het begeleiden van schepen door loodsen op de grote wateren van en naar zee per 1 juli 1985 zal worden geprivatiseerd. Dat betekent dat het 'beloodsen' van schepen als overheidstaak wordt af gestoten. Volgens de CNV-ambtenarenbond zullen hierdoor enkele honderden ar beidsplaatsen verloren gaan Het be sluit haakt in op wal in het regeerak koord en de regeringsverklaring is gezegd over vermindering van over heidstaken en daaruit voortvloeiende kosten voor het rijk Voor de beloodsing op de Wester- schelde zal, aldus een woordvoerder van verkeer en waterstaat, geen ruim te ontstaan voor particuliere rederij en Er zal ..vermoedelijk zoiets als een stichtingin het leven worden geroe pen 'Zie pagina 7i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1